-PEREZ- z LESDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 October 1937 Vierde Blad No. 23802 gemengd nieuws rechtzaken PERZISCHE TAPIJTEN 78sfe Jaargany Kou in 't Hoofd ngeman vermist te nieuwersluis ds Woensdagavond spoorloos verdwenen. I jn ]iet gezin van den heer Verwoerd te -uwersluis. overwegwachter van de Ned. rwegen. heerscht groote ongerustheid ,e- het" lot van den 18-jarigen zoon des "es Steven, dde sinds Woensdagavond rloos is verdwenen. Men verkeert in kerheid of de jongeman naar Spanje ronseld is (of er vrijwillig heengegaan of dat hem een ongeluk overkomen is, "us de Tel. Steven was reeds een tweetal jaren als 'deniersbediende werkzaam in een iaal van Albert Hein te Loenen aan de ;ht Hij had het dikwijls over het buiten. d en over dienstpemiing bij het Ned- ische leger. Den laatsten tijd verricht- hij de hem opgedragen werkzaam- "en niet naar behooren en daarom zou I as. Zaterdag zijn ontslag hebben ge- Hiervan wist hij Woensdag zelf "niets, doch wel zijn ouders waren er in kennis gesteld. Den geheelen nsdag was het aan verschillende per- udt zijn omgeving opgevallen, dat ven nogal zonderling deed en op de hem elde vragen geen antwoord gaf. Als ge- nlljk begaf hij zich Woensdagavond ezeld van een bediende der firma naar *ji huls, dat aan het Merwedekanaal lat. Omstreeks halftien kwam hij in de erlijke woning aan. waar hij zijn moe- r alleen thuis trof. Deze heeft hem op in gedrag gewezen en hem waarschijnlijk ëgedeeld, dat hij Zaterdag ontslagen a worden. Zonder iets te zeggen heeft de geman omstreeks tien uur in den avond voet de ouderlijke woning verlaten en is rin sindsdien niet weergekeerd. Men heeft terstond de politie gewaar- uwd. Deze stelde met een hond een derzoek in, maar tot heden is het niet ;)ukt den jongeman op te sporen. Het is gelijk, dat Steven die door zijn werk veel den weg was, in kennis is gekomen met i ronselaar en teen hij zijn ontslag ver naai" het buitenland is uitgeweken, kerheid bestaat hieromtrent, allerminst; 'n patroon acht de mogelijkheid dat ven naar Spanje is vertrokken, uitge- -ten. ZONDER UIT TE KIJKEN OVERGESTOKEN. Gistermorgen is te Rotterdam de 70- mevrouw J. J. Klooster-Snyders, toen file voor de gesloten hekken van de 'iUemsbrug wachtte, in de Oranjeboom- -at tusschen de rijen wachtende auto's ■geloopen, zonder te letten op de tram. ;et ^éyolg was dat zij werd gegrepen door- Ja motorwagen van lijn 3. De oude dame Kil tégen den grond geslingerd en bleef isteloos liggen. Een juist passeerende "ter heeft de eerste hulp verleend. Hij lateerde een schedelbasisfractuur en ige inwendige kneuzingen. Per auto den geneeskundigen dienst is het toffer in zeer ernstigen toestand naar t itekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, zij bij aankomst reeds bleek te zijn lê^en. IET TE ROTTERDAM VERMISTE MEISJE. De wichelroedeloopster, mevrouw Klein irokkelhorst uit Zeist, die de politie te Itterdam belangeloos haar medewerking ieft aangeboden bij het onderzoek naar de rdwenen achtjarige Lijntje Huiser, heeft mderdagmiddag samen met de politie een icht in de omgeving van Rotterdam ge- aakt, maar deze heeft geen aanknoo- ngsmmten opgeleverd, zoodat de politie in Ee zaak nog geen stap verder is. DE „MEGARA" OP WEG NAAR SOUTHAMPTON. tloyds meldt van het radiostation Niton, t de „Megara" gistermiddag op 100 mijl a Z.W. van Niton is waargenomen. De egara begeeft zich naar Southampton. De lepboot Zwarte Zee bevindt zich in de recte nabijheid. Er wordt gevaren met d snelheid van 5 mijl. Het weer Is mooi. Smelt wat VapoRub in kokend water en adem de dampen in. Ook een weinig van deze zalf in de neus doen en opsnuiven. Dat verwijdert het slijm, verzacht de prikkeling en vergemakke lijkt dc ademhaling. 112 (Ingez. Med.) GEVAARLIJKE PLAATS VOOR benzine. Toen een dienstbode bij een familie aan de Julianalaan te Naarden een der pitten van het gasstel aanstak, volgde er een hevige ontploffing en kreeg zij een bus, die op een andere pit had gestaan in haar ge zicht. Zij zal vanwege de hevige brand wonden geruimen tijd het bed moeten hou den. Het bleek dat iemand die werkzaam is bij den aanleg van centrale verwarming in de villa, zoo onvoorzichtig is geweest om een bus benzine op het gasstel al brand de dat toen nog niet te plaatsen. Tel. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK BIJ HALBERSTADT. Twee dooden. Gistermiddag is te Nienhagen nabij Hal- berstadt (Duitschland) een trein ontspoord. Twee locomotieven, een goederenwagen en een personenwagen vielen om. Twee spoor wegbeambten kwamen om het leven. 21 personen liepen kwetsuren op. EEN BERG AAN DEN WANDEL. Bedreigt een dorp in Zuid-Slavië. Het dorpje Novi Pazar in Zuid-Slavië wordt met den ondergang bedreigd, door dat de heuvel Jiakoflejna langzaam aan het verschuiven is geraakt en zich voortbe weegt dn de richting van de rivier Josjnitsa. Reeds is de heuvel ruim 400 meter voort- geschoven. De bewegende aardmassa's hebben reeds verscheidene huizen bedol ven, zocdat de bewoners dakloos geworden zijn. terwijl anderen den nacht in de open lucht doorbrengen uit angst, dat hun hul zen 's nachts verpletterd zullen worden. De bosschen, die eens den top van den heuvel bekroonden, staan nu boven de be dolven huizen, boomgaarden en weiden hebben z'ch verplaatst, de geheele heuvel helling vormt een greote woestenij. Men vermoedt, dat de grondverschuiving veroorzaakt is door ondergrondsche bron nen. EEN DORPSBURGEMEESTER DOOR MESSTEKEN GEDOOD. De burgemeester van het Roemeensche dorp Veresti is in tegenwoordigheid van een groots menigte gemeentenaren door mes steken gedood, even nadat hij een monu ment had onthuld van Duca. den Roemeen, schen minister-president, die in 1933 door leden van de anti-semietische organisatie, de IJzeren Garde, was vermoord. De burgemeester had in zijn toespraak leden der IJzeren Garde de moordenaars genoemd. Twee broers trokken zich deze woorden erg aan en toen de burgemeester zijn toe spraak geëindigd had. vielen zij hem aan. Met messen brachten zij hem doodelijke wonden toe. De daders zijn gearresteerd. MIJNONGELUK IN FRANKRIJK. Gisteravond is een ontploffing ontstaan in de schacht Renard ran de Anzin-mijnen te Denain i Noord-Frankrijk i. Men schrijft het ongeluk toe aan het ontploffen van stof. Od het oogenbiik van het ongeluk waren een tiental arbeiders in den mijn gang aan het werk. Twee hunner werden gedood en viif ernstig gewond. Men vreest, dat nog een slachtoffer, dat nog onder de puinen begraven is, het leven heeft ver loren. Agent van politie verdacht van meineed. Een jaar geëischt. In de gemeente Oosterhout bestaat het gebruik, dat een agent van politie de be voegdheid heeft om. als hem daarom wordt verzocht, vergunning te verleenen tot het later openhouden van een café dan het officieele politieuur. In den nacht van 5 op 6 April 1.1. te precies één uur, vernamen twee maréchaussees, dat er nog gasten waren in het café van v. d Z. op de Markt aldaar. Zij traden binnen en de zoon van de caféhcudster, verklaarde aan de mare chaussees. dat hii geen verlofbriefje had en tevens, dat geen verlof tot later openblijven was gevraazd. De maréchaussees maakten tegen de gasten proces-verbaal op. In de zitting van het Bredasehe kanton gerecht van 11 Juni kwam echter de agent van politie W. W. S verklaren, dat hij aan den zoon van de caféhoudster reeds te 12.45 uur een verlofbriefje had afgegeven, terwijl hij reeds vroeger mondeling vergunning tot het later openhouden van het café had verleend. De maréchaussees hielden echter vel. dat de zoon van v. d. Z. te één uur bad verklaard, geen verlofbriefje te hebben noch te hebben aangevraagd. De kantonreohter veroordeelde de café houdster tot een boete van viif gulden subs, twee dagen hechtenis, terwijl de be zoekers werden schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Daarmede was echter de zaak niet uit. De agent van politie stond n 1. gisteren voor de rechtbank te Breda terecht, verdacht van meineed. Er werden vier getuigen gehoord om. de maréchaussees, die bij hun verklaringen bleven. De zoon van de caféhoudster bevestigde dit, doch meende, dat hij een doorloopende toestemming had om zijn café later open te houden, wat ook inderdaad door ver dachte wordt bevestigd. Inlussohen kwam door het getuigenver hoor eveneens vast te staan, dat verdachte eerst na de komst van de maréchaussee het verlofbriefje heeft afgegeven. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie mr. v. d. Dussen. dat het voor hem vast staat, dat door verdachte meineed is gepleegd. Er was te één uur geen schriftelijke toe stemming in het bezit van de caféhoudster, terwijl ook een doorloopende vergunning niet is gegeven. Spr. eischte een gevangenisstraf van 1 jaar. De verdediger vroeg vrijspraak. Uitspraak 11 November a.s. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 53-jarigen oud-gemeente-secre- taris der gem. Vogelenzang. J. E. T.. die terecht heeft gestaan wegens valschheid in geschrifte. Hij had nJ. in een ambtenarenreglement van het waterschap „Vogelenzang" tal van wijzigingen aangebracht en deze met een valsche handteekening bekrachtigd en voorts een aanstelling van hemzelf als secretaris-penningmeester vervaardigd De officier van Justitie, mr. A. R. An- dringa had een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden geëischt. De verdediger, mr. Drilsma, uit Haar lem, had een nieuw onderzoek willen doen instellen naar de geestvermogens van verdachte. De rechtbank achtte verdachte schuldig aan valschheid in geschrifte en veroor deelde hem deswege tot 6 maanden ge vangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. In ons verslag van gisteren stond ten onrechte vermeld dat de architect N. van 't H„ te Leiden, een schuurtje en een ga rage had gebouwd zonder daartoe vergun ning te hebben. Dit gold den architect N. C. van S. kantongerecht te leiden. Volgende vonnissen zijn geveld: J, v. H. den Haag, overtr. visscherijwet, f.2 of 1 d.; H. W, de J. idem, idem 2 x f.2 of 2 x 1 d. met verbeurdverkl. hengel; A. M. Noordwij kerhout, overtr. motor- en rijwiel- regl. f.50 of 20 d.; A. de G, zwervende, overtr. wet evenredige vrachtverdeeling, 'f. 15 of 5 d.; H. J. den Haag, overtr. motor en rijwielregl., f.20 of 8 d.; K. H. Amster dam, overtr. alg. visscherijregl. voor de bin nenwateren, f5 of 2 d. met verbeurdverkl. raalreep; W. v. V. overtreding kieswet, geen 'straf; A. G. v. R, Katwijk, overtr. motor en rijwielregl. 2 x f. 7.50 of 2 x 3 d.; A. H. J. M. W. Princenhage, idem. f. 20 of 8 d.; B. H. Katwijk, overtr. drankwet, f.20 of 8 d. met verbeurdverkl. drank; W. v. E., Oegst- geest, met een bakfiets rijden over een ge sloten verklaarden weg, f 2 of 1 d.; H. B. R. Amsterdam, als bestuurder van een auto geen teeken geven bij het veranderen van richting, f. 5 of 2 d.: A. S. v. d. H„ overtre ding Kon. Besl. Bevolkingsboekhouding, f.3 of 1 d.i J. K. Rotterdam, autorijden zonder verlicht nummer met letter, f. 5 of 2d.; L. B. Haarlemmermeer, autorijden met ondeug delijke remmen, f. 7.50 of 3 d.; F. V. Amster dam, motorrijden zonder spiegel, f.3 of 1 d.; R. B. Noordwij kerhout. wielrijden zonder licht, f.3 of 1 d.; J. Th, B. idem, f. 3 of 1 d.; M. de N. Leiderdorp, idem f. 3 of 1 d.; J. R. idem, f. 3 of 1 d.; L. v. d. S. Lisse, wielrij den zonder licht, reflector en bel, 3 x f. 2 of 3 x 1 d.; P. de W. Noordwij kerhout, wiel rijden zonder licht, f.3 of 1 d.; J. J. v. T. een valschen naam opgeven, f. 10 of 4 d.; W. F. F., overtreding leerplichtwet, f. 1 of 1 d.; W. F. F. idem, f. 1 of 1 d.; J. K. Lei derdorp, idem, f,2 of 1 d.; J. W. F. Oegst geest, idem. f.3 of 1 d.; A. S. S. Katwijk, idem f.3 of 1 d,; J. v. V., Noordwijkerhout, idem, f. 3 of 1 d.; E. v. K„ Roelofarendsveen idem, f. 5 of 2 d.; J. H. W„ hvr. van P. J. M. idem, f.2 of 1 d.; J. C. H. hvr. van W. F. L., idem. f. 2 of 1 d.; E. B. Rijnsburg. idem. f.3 of 1 d.; J. B. Katwijk, idem, f. 3 of 1 d.; C. E. V., hvr. van C. v. K„ idem. f. 3 of 1 d.; J. L. V. Boskoop, overtr. motor- en rijwiel- wet, f. 7.50 of 3 d.; H. C. v. G. Lisse, idem f. 7.50 of 3 d.; D. C. Z., wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 d.; A. H. openbare dronkenschap, f. 5 of 2 d.; A. v. d. Hte Noordwijk op het strand venten f. 2 of 1 d.; Th. B„ zwervende, te Katwijk zon der vergunn. venten f.2 of 1 d.; J. S. idem. te Oegstgeest zond. verg. venten f. 2 of 1 d.; P. J. idem te Voorschoten zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; A. v. d. W. te Katwijk zonder vergunning venten, f. 2 of 1 d.; M. H. E. S., Amsterdam, overtreding motor- en rijwielwet, f. 40 of 20 d.; A. v. S. den Haag, idem. f.25 of 10 d.; D. P. zwervende, over treding alg. keur van Rijnland, f.2 of 1 d.; D. v. d. H. den Haag, overtr. motor- en rij wielwet, f.5 of 2 d.; I. v. L. Amsterdam, idem, f. 5 of 2 d.; A. K. den Haag. idem, f. 7.50 of 3 d.; C. K. overtreding verord. Lei den op het verkeer te land, f. 3 of 1 d.; J. W. overtr. verord. Leiden op de straatpolitie, f. 2 of 1 d.; H. J. v. d. L. Amsterdam, te Leiden zonder vergunning van den Burge meester op den openbaren weg liedjes zin gen, f.2 of 1 d.; E. P. den Haag. overtre ding alg. pol. verord. van Noordwijk. f.2 of 1 d G. K. te Noordwijk zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken, f. 2 of 1 d.: C. v. H. overtreding alg. pol. verord. van Noordwijk f. 1 of 1 d.; W. F. v. P., idem, f. 2 -of 1 d.; W. F. v. P., idem, f. 2 of 1 d.; W. F. v. P., idem,f.2 of 1 d.; H. N. Wassenaar, te Sassenheim zonder vergunning op den openbaren weg het bedrijf van muzikant uitoefenen, f.2 of 1 d.; D. v. E., zwervende, in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren f. 7.50 of 3 d.; A. M. idem idem, f. 7.50 of 3 d.; W. F. v. P. te Noordwijk zonder vergunning op den openbaren weg muziek maken, f.2 of 1 d.; M. S. zwervende, overtreding vaarwegenregl. Zuid-Holland, f. 7.50 of 3 d.; G. K. te Noordwijk zonder vergunning op het strand muziek maken, f.2 of 1 d.; C. v. H.. overtreding alg. pol. verord. van Noordwijk, f.1 of 1 d.; J. v. S. den B., te Sassenheim zonder vergunning op den openbaren weg het bedrijf van muzi kant uitoefenen, f.2 of 1 d.; W. K, te Voor schoten op den openbaren weg muziek maken, f.2 of 1 d.; J. P. v. R., idem, f.2 of 1 d.: Th. J. S. zwervende, overtr. motor- en rijwielregl. f. 5 of 2 d.; A. v. d. N. Noord wijkerhout, overtreding alg. pol. verord. van Noordwijkerhout, f. 2 of 1 d.; A. v. d. B„ idem, idem, f.2 of 1 d.; G. S. Rijnsburg, 'S-GRAVENH AGE KOORDEINDE 14QC 97 (Ingez. Med overtr. verkeersverord. van Oegstgeest, f. 3 of ld.: W. B. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede een persoon vervoeren f.2 of 1 d.; I. V. overtr. verord. Leiden op het verkeer te land. f. 1 of 1 d.; P. J. de V., Oegstgeest, wielrijden zonder licht, f. 3 of 1 d.; N. v. R. Zoeterwoude, idem, f. 3 of 1 d.; F. A. de B„ wielrijden zonder reflector, f. 3 of 1 d.; W. F. v. A., wielrijden zonder licht f.3 of 1 1; A. v. H. wielrijden zonder bel, f.3 of 1 d.; J. M. de B. Amsterdam, overtr. motor- en rijwielregl., f.5 of 2 d.; W. v. d. L. den Haag, autorijden zonder spiegel, f.5 of 2 d.; C. H. Ter Aar, overtr. motor- en rijwielregl. f. 7.50 of 3 d.: A. v. d. B. Rijns burg, idem, f. 7.50 of 3 d.; L. v. WVoor schoten, overtr. motor- en rijwielwet, f. 5 of 2 d.; J. J. L„ overtr. spoorwegwet, f. 3 of 1 d.; D. Z. Wassenaar, wielrijden zonder bel, f.3 of 1 d.; A. v. d. W., Alphen a. d. Rijn te Leiden zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.: B. A. v. H. wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 d.; J. P. v. d. S overtr. motor- en rijwielwet en -regl. 2 x f. 5 of 2 x 2 d.; J. G. D. Noordwijkerhout, geen geldig nummerbewijs vertoonen, f.10 of 4 d.; P v. G„ openb. dronkenschap, f.10 of 4 d.: Th. B„ zwervende, idem f. 5 of 2 d.; C. J. B., idem, f. 5 of 2 d.; A. M. zwervende, idem, f. 5 of 2 d.; L. S., idem, idem, f.5 of 2 d.; Th. B., idem, idem, f.5 of 2 d.; H. A. Haarlem, loopen op verboden grond, f. 15 of 5 d.; H. M. V., idem, idem, f. 10 of 4 d.; W. v. d. Z. en H. A. idem, idem, ieder f. 10 of 4 d.; C. N. v. M. den Haag. overtr. motor- en rijwielwet, f. 5 of 2 d.; L. J. M. G. Voorscho ten, straatschenderij, f.5 of 2 d.; A. G. overtr. motor- en rijwielregl., f. 6 of 2 d.: Th. de K-, Leimuiden. overtr. motor- en rijwiel wet, f. 3 of 1 d.: K J. de J., overtr. alg. keur van Rijnland, f. 2 of 1 d.: J. B. Scheveningen idem, f, 2 of 1 d.; J. F. V. Haarlem, overtr. jachtwet, f. 15 of 5 d. met verbeurdverkl. carbidlantaarn; H. M. V. idem, idem, f. 15 of 5 d. met verbeurdverkl. carbidlantaarn; J. Z. idem. idem. f. 15 of 5 d. met verbeurdver- klaring carbidlantaarn; W. de M. overtr. motor, en rijwielregl., f. 2 of 1 d.; A. B. te Noordwijk zonder vergunning venten, f.2 o£ 1 d.; G. S. idem, f. 2 of 1 d.: J. W. te Noord wijkerhout zonder vergunning venten, f. 1 of 1 d.; W. F. G„ openb. dronkenschap, f.5 of 2 d.; J. v. d. B. idem, f. 5 of 2 d.; C. v. D. Katwijk idem. 14 dagen hechtenis; J. K. zwervende, idem. 14 dagen hechtenis; B. S. en F. L. H. M. den Haag, loopen op weiland, ieder f.2 of 1 d.: J. v. P.. Katwijk, overtr. motor- en rijwielwet. 2 x f. 5 of 2 x 2 d.: J. L. E. Amsterdam, overtr. motor- en rijwiel regl.. f.3 of 1 d.; M. J. H. den Haag, motor rijden zonder spiegel, f. 3 of 1 d.; C. A. J. R. wielrijden zonder bel. f. 3 of 1 d.; J. v. d. B. wielrijden zonder licht, f.3 of 1 d.; A. J. S. idem. f.3 of X d.; F. de V., Katwijk, idem f. 3 of 1 d.; J. L. wielrijden zonder reflector, f. 3 of 1 d.; J. F. de G. te Lelden wielrijden over een voetpad in het Plantsoen, f. 2 of 1 d.; A. B. den Haag, te Leiden te snel auto rijden, f. 6 of 2 d.; J. J. ten B„ Rotterdam idem, f.6 of 2 d.; J. v. S. den Haag, idem met een motorrijwiel, f.5 of 2 d.; M. W. overtr. verord. Leiden op het verkeer te land f. 1 of 1 d.; A. v. d. R.. idem. f.2 of 1 d.: C. v. D„ Katwijk, in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren, 14 dagen hechtenis; F. J. R. overtr. rijkswegenregl. f. 2 of 1 d.; J. V. zwervende, overtr. motor en rijwielregl., f. 1 of 1 d.; J. S. te Katwijk zonder vergunning het bedrijf van orgel draaier uitoefenen, f. 2 of 1 d.; J. W. over treding alg. pol. verord. van Noordwijker hout, f.1 of 1 d,; C. J. S., overtr. woning wet f. 10 of 4 d. DE VOLMAAKTE GEHEIMHOUDING! »De man, die een ander was". Sore ¥Sfnile 8elÖkenis. President Theo- I o,aai1 de telefoon in de film man die een ander was" (Het geheime kenteeken). ttveti èSL niet tal van malen in zijn iimhn„ir °P Det bevel van volmaakte niet Uns 'op°UdilTSi een cIl uli lagt zd 0115 En hoe vaak gebeurt het dan t, dat llue va h ans stroeve - met de beschamende Ittrdt en strenge zwijgen ,__ng dat ue beschamende ont- andere,, anderen er tóch van weten, n net tóch verrieden, dat ande ren zich niet stoorden aan den plicht, dien U zelf zoo trouw en eerlijk zljt nageko men Alleen het geheim van één blijft bewaard Hij. die iets hoogst belangrijks heeft te verbergen, moet het omdragen in zijn een zame hart, moet het besloten houden in zijn eigen ziel en niemand deelgenoot ma ken. Het geheim kan als een vlijmscherp geslepen dolk, soms gemakkelijk wonden Wij herinneren aan een historische ge beurtenis, die deel uitmaakt van een schijnbaar onbelangrijke episode uit de geschiedenis der Ver. Staten van Amerika. Dat is het geheim, dat bestond tusschen William McKinley, president der Ver. Sta ten en den jongen marine-officier Richard Perry. De president wist zéér wel, dat een ge heim zoo min mogelijk getuigen moet heb ben. Hij wilde het bepalen tusschen dezen Perry en hemzelf. Niemand mocht er ver der kennis van dragen Het onderhoud tusschen het Staatshoofd en den jeugdigen officier vond plaats in een antichambre. Er waren geen getuigen. Het kon onmogelijk worden afgeluisterd. Geen van beiden heeft er ooit een woord over gewisseld. McKinley nam zijn geheim mee in het graf en Perry maakte het pas naderhand wereldkundig, toen alles was afgeloopen en het geheim als zoodanig ab soluut geen reden van bestaan meer had. Zoolang het geheim dus actueel was, zwe gen beiden volkomen. McKinley gaf luitenant Perry opdracht, zich in gevaar te begeven, handelingen te ondernemen, die hem stellig met den straf rechter in aanraking zouden brengen, waaruit zelfs een zeer strenge straf zou kunnen voortvloeien, bijv. een vrijheidsbe- rooving voor vele jarenMaar in dat geval zou de President natuurlijk tus- schenbeide komen. Afgesproken werd. dat in dat geval Perry een brief aan McKinley zou richten, die een geheim kenteeken droeg: een cirkel met een kruis erdoor. Dan zou de President hem redden. Alles verliep, zooals het werd voorzien. Perry bewees zijn land een onschatbaren dienstmaar stelde zich buiten de wet. Hij werd met schande en oneer uit de ma rine weggejaagd (dat was tevoren onder het oog gezien en hem was rehabilitatie toegezegd!) en de politie nam hem gevan gen. AÜeen één factor was niet tevoren berekend: hij werd ter dood veroordeeld, doordat de schijn nog erger tegen hem was. dan de werkelijkheid. Nu schreef dus luitenant Perry, die in middels heel wat voor zijn vaderland en voor de vervulling van zijn geheime taak geofferd had. zijn brief met het geheime kenteeken; de noodkreet van den man, die zichzelf moedwillig in levensgevaar had gebracht, in de hopeloosheid van het doo- derthuis, de cel van hen, die door beulshand zullen sterven. Schande en oneer had hij over zich en zijn familie gebracht om zijn vaderland te dienen, nü rekende hij op den President om hemi te bevrijden. Inmiddels was echter het fatale geschied: William McKinley was (toen hij een ten toonstelling bezocht) door een anarchist neergeschoten en zweefde tusschen leven en dood. Dagen vergingen, de President van Amerika gaf den geest. Het geheim van twee was daarmee het geheim van één geworden Wat. vermochten de beweringen van den tuchthuisboef Perry ten aanzien van een „geheime afspraak" met den Pre sident, een verhaaltje, waar niemand ooit van had gehoord en dat geen mensch kon controleeren? Dit is de karaktaristieke moeilijkheid van dc volmaakte geheimhouding. Welis waar is dit historische voorbeeld dat in het breed opgezette filmwerk „De man, die een ander was" iHet geheime kentee ken). dat deze week hier vertoond wordt, in beeld is gebracht, waarbij Robert Taylor Barbara Stanwyck en Victor McLaglen de hoofdrollen spelen) wel een buitengewoon tragisch geval, maar het illustreert toch treffend de kwestie, waar het cm gaat. Het geheim is volkomen afhankelijk van hen, die er kennis van dragen. Zijn zijn talrijk, zoo wordt het stellig verraden, zijn zij ge ring in aantal, zoo brengt het hen in on voorziene moeilijkheden. Het geheim is als een inwendig vuur, dat den drager kan verteren. Zeker, het is dien luitenant Perry gelukt, te ontkomen aan de doodstraf, doordat McKinley's opvolger, de even doortastende als impulsieve Theo dore Roosevelt meende te moeten ingrij pen. Maar dat is, wat men „meer geluk dan wijsheid" pleegt te noemen. En in het bij zonder in het Amerika van 1900, dat hard en zeer weinig gecompliceerd was, snel oordeelend en met een even oppermachtige ais kortzichtige publieke opinie. „JULIKA" „.alarm in peking". Paula Wessely en Attila Hörbiger: twee namen, die voor zichzelf spreken. Zij zijn hier deze week te zien in de film „Julika" en de Hongaarsch-Weensche sfeer, waarin zij optreden, is uitnemend getroffen. Men ziet hen hier tezamen in een scène van dit aardige en bijwijlen zéér gevoelige verhaal. de Europeanen, die niet het door een deel der Chineezen beoogde doel bereikte, maar als practisch gevolg een krachtige, geza menlijke actie der groote mogendheden in het leven riep tegen de vele daden van geweld, die de Chineezen pleegden. Gustav Fröhlich en Peter Voss, resp. als luitenant Broek en captain Cunningham, Deze film speelt met in het Verre Oosten ziet men hierboven afgebeeld in dit uiter- van het heden, waar het ook zoo gruwzaam mate spannende verhaal, dat door de ge- toegaat, maar ten tijde van den bekenden Boxer-opstand in China (1900), een Chi- neesoh nationale beweging, gericht tegefi beurtenissen, die zich thans in China af spelen, in zekeren zin een groote mate van 'actualiteit bezit.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13