STADSNIEUWS Dr. Kuyper-herdenking Het Prinselijk gezin jJsie Jaargang DONDERDAG 28 OCTOBER 193J No. 23801 [Opening van het Strafrechtelijk Seminarium D Een vreedzame kruistocht HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Openingsrede van prof. mr. J. M. van Bemmelen Dit nummer bestaat uit VIER bladen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3Qctsfper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week 71v.V.V— f. 0.1$ Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -1- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.», Een instituut van de prof. A. E. J. Modderman- Stichting Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten o. w. de heer H. J. Smidt, referendaris ten Departementc van Justitie als vertegenwoordiger v£n den minister, den rector-magnificus, prof. dr. A. J. Barge en anderen in het voorma lige woonhuis van wijlen prof. dr. C. Snouck Hurgronje, Rapenburg 61, het nieuw gestichte Strafrechtelijke Semina rium geopend. Prof. mr. J. M. van Bemme len. hoogleeraar in het strafrecht aan de Universiteit alhier en curator van de prof. A E. J. Modderman-stichting, welke dit instituut in het leven heeft geroepen, hield bij deze gelegenheid een rede, waaraan het volgende is ontleend: De oorzaak en het doel van deze stich ting en dit seminarium zijn gelegen in liet verlangen van den advocaat te Am sterdam, mr. H. A. E. Modderman, een sfithting te maken, die aan deze Univer- titeit het werk van zijn vader, den minis- Prof. mr. J. M. van Bemmelen. naar een teekening van den kunstschilder Wigboldus. jet en hoogleeraar in het strafrecht, zou bestendigen. Zelf heeft hij met mr. Wijn- veldt en spr. zitting genomen in het cu ratorium der stichting. Toen wij overleg- op welke wijze wij het best zouden unnen voldoen aan het streven der stich- Jfflg zijn wij tot de conclusie gekomen, dat net eerst noodige was om een seminarium «f ,malien' w-aar de studenten die zich in het bijzonder in het strafrecht en zijn hulpwetenschappen willen specialiseeren een bibliotheekje op dit gebied bijeen zou ten vinden. Het curatorium gelooft, dat net door het maken van een dergelijk in- uut ook geheel handelt in den geest •an den man, naar wlen de stichting heet. Antony Bwoud Jan Modderman, wiens honderdsten geboortedag wij op 27 Sept. a.s. zullen herdenken. Het zij mij vergund nier enkele woorden aan dien man te wij nen. Voor Nederland is hij vooral de mi nister geweest, de man die ons strafwet- roek veilig in de haven van het Staatsblad oracni. Hij was de man, die zooals zijn Nph i van der van hem schreef Nederland eenen dienst beweest door zijn '«winningen en die ons heeft geholpen t geloof te behouden in onze staatkun- 5? levensvatbaarheid, prf t herdenken wij echter niet in de •ste plaats den staatsman, maar den ter,V^n wetenschap. De stichting heeft ■-ot P51 tie bevordering van de studie van ook sïffrecht. zijn hulpwetenschappen en lap» seminarium heeft in de eerste Itafr °°g ^et verhand tusschen het ptpn^t en he daarmede samenhangende, svphit pen: Psychologie, criminalistiek ter o! 1 economie en sociologie, hech- lichi w Niemand heeft indertijd wel- neriit i beseft dan Modderman, hoe be- Mohup samenhang zou worden. nthoaÜ an is typisch de man van de ealoo- sieweest' De psycholoog, dc ge- rfelii&piS Psychiater, de beoefenaar der riuoloo-» h ur- de Paedagoog. de endo- ziirT' handschriftdeskundigc, zij al- geïnteresseerd bij den misdaad. Het is natuurlijk uitgesloten, dat de be oefenaar van het strafrecht al deze we tenschappen uit eigen studie kent. Maar -,vel zal het mogelijk zijn. dat er centra ge schapen worden, waar de vertegenwoordi gers dier wetenschappen elkander ontmoe ten. Van harte hoop ik. dat dit strafrech telijk seminarium van de Modderman stichting op den duur een dergelijk cen trum zal zijn. De bedoeling is om op den langen duur hier een bibliotheek bijeen tc brengen, waar degenen die zich op een of ander speciaal onderwerp uit het straf recht en zijn hulpwetenschappen willen toeleggen de noodigie literatuur zullen vinden. Modderman was echter niet alleen man van wetenschap, hij was typisch een idea list. En dat. idealisme is niet onvruchtbaar gebleven. Het heeft doorgewerkt tot heden •en dage. In de eerste plaats hebben wij wel in hoofdzaak daaraan ons strafwetboek te danken, maar ook de latere wij zigingen in ons strafwetboek, in het bijzonder onze Kinderwetten zijn eigen lijk nog steeds uitvloeisels van die zelfde idealistische strooming in ons straf recht. die in ons land werd ingeluid door Modderman. Hij zeide reeds in 1879: Oud tijds krankzinnigen te straffen was min der barbaarsch dan in 1868 een 5-jarig kind tot 7'/:-jarige gevangenisstraf te veioor- deelen. Dit vonnis van 1869, dat hier door Modderman wordt gesignaleerd, heeft niet .veinig bijgedragen, ook nadat ons wetboek tot stand was gekomen, om ons te laten inzien, dat wij kinderen niet als groote menschen moesten straffen. Ook de groote beteekenis. die de crimi nologie en de crimineele psychologie voor het strafrecht zouden krijgen, is door Mod derman gevoeld en voorspeld. Met de opening van dit strafrechtelijk seminarhun is het ideaal nog lang niet bereikt. Spr. blijft hopen, dat Leiden nog eens een centrum zal worden waar de cri minologie, de criminalistiek, de gerechte lijke geneeskunde in samenwerking met het theoretische strafrecht, in hun vollen, omgang beoefend zullen kunnen worden. Tenslotte richtte prof. van Bemmelen zich tot de studenten, waarna de rector- magnificus, prof. Barge het seminarium voor geopend verklaarde. Wij komen hierop, zoo noodig. morgen terug. EXAMEN PONTSCHOOL. Voor het examen maehineschrijven di ploma B <ten minste 120 regels per uur) afgenomen door den Alg. Stenografen- Bond, slaagden: de dames G. Boersma, L. Duyverman, A. E. Eikelenboom, T. Jansen, W. M. C. Kwestxo. A. C. Lezwijn. J. C. E. Reichardt-Blom, Oegstgeest. T. v. d. Ster, Voorschoten en de heeren W. Boot, Lisse, A. J. H. Jansen. Voor diploma A (tenminste 90 regels per uur) slaagden: mej. E. Luyten en de heer J. Berkhuizen, Voorschoten. Waai- geen woonplaats is vermeld, ls deze Leiden. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3. In de Apollohal te Amsterdam werd hedenmorgen de 100ste geboortedag van dr. A. Kuyper herdacht. De aankomst van minis ter-president dr. H. Colijn (midden) en van de ministers J. J. C. van Dijk (links) en mr. J. A. de Wilde (rechts). Kinderen zullen den naam „Oranje Nassau" dragen vóór den geslachtsnaam van hun vader. E Staatscourant, van gister avond bevat het volgende Koninklijk Besluit: (Staatsblad No. 5): Besluit van den 26sten October 1937, be treffende den naam, te dra gen door de kinderen van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. WLT WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Gezien Ons besluit van 8 Jan. 1937, No. 5. luidende als volgt: Wij WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz.; verlangende, dat de naam var- het geslacht, waaruit wij zijn ge sproten en waaraan voor Ons en De „bewapening" van bovenstaande groep Roode-Kruissoldaten, die ook vrouwelijke assistenten in hun midden hadden, bestond uitsluitend uit een collectebus, waarin gis teren in onze stad giften werden ingeza meld ten bate van het Ned. Roode Kruis. Aan de vroolijke gezichten te zien, waren de collectanten bij hun vertrek uit „Ami- citia" vol moed op den goeden afloop en de resultaten rechtvaardigden hun opti misme ten volle. Immers de schaalcollecte bracht f. 585.1(5 op, terwijl de vlagjesverkoop f. 316.03 op leverde; in totaal derhalve f. 901.19. Het vorige jaar waren deze bedragen resp. f. 482.87, f. 213.63 en f. 696.50. Het bestuur der afdeeling Leiden betuigt zijn hartelijken dank aan allen, die tot dit mooie resultaat hebben bijgedragen. voor het Nederlandsche volk zoo dierbare herinneringen zijn ver bonden, ook voor de kinderen van Onze beminde Dochter behouden zal blijven, en overwegende, dat in dit verlangen door Onze Dochter en Haren Gemaal wordt gedeeld; op de voordracht van onzen Minister van Justitie van den 4en Januari 1937. Kabinet No. 487, h.; hebben goedgevonden en ver staan: toe te stemmen, dat de naam „Oranje-Nassau" zal worden ge dragen door alle kinderen van Onze beminde Dochter, met en benevens den naam, welken zij aan het geslacht van hunnen Vader ontleenen, met dien ver stande, dat aan laatstbedoelde!? naam zal voorafgaan de naam „Oranje-Nassau", zoodat genoem de kinderen, onverminderd den titel van Prins of Prinses der Ne derlanden en de hun verder toe komende titels, zullen worden ge noemd „Prins (Prinses) van Oranje-Nassau, Prins (Prinses) van Lippe-Bicsterfeld". Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat op een nader te be palen dag in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden ge plaatst. 's-Gravenhage, den 8en Jan. 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie, Van Schaik. Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den len October 1937, Kabinet No. 416, d., hebben goedgevonden en ver staan: als dag, waarop bovenstaand be sluit in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden ge plaatst, aan te wijzen den dag, volgende op dien der dagteeke- ning van dit besluit. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. Het Loo, den 26en October 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie, C. Goseling. Uitgegeven den zeven en twln- t'gaten October 1937. De Minister van Justitie, C. GOSELING. EERSTE BLAD BINNENLAND. Opening van een strafrechtelijk semina rium te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Dr. Kuyper-herdenking te Amsterdam. (3e Blad). Het congres tegen het cadeaustelsel. (Bin nenland, 3e Blad). Mr. Joh. H. Jolles benoemd tot president van het Amsterdamsche Gerechtshof. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De strijd bij Sjanghai woedt voort. (3e en le Blad). De „Times" over den Duitschen eisch inzake koloniën. (Buitenland, 3e Blad). De hertog van Windsor verzekert zuiver als particulier te reizen. (Buitenland, 3e Blad). Anti-Joodsche actie in Danzig en Polen. (Buitenland, 3e Blad). Rede van Mussolini ter gelegenheid van den 15den verjaardag van den opmarsch naar Rome. (Laatste Berichten, le BI.). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal de tem peratuur langzamerhand weer tot de normale waarden dalen en bij de wisselingen van weinig bewolking en zwaar bewolkt tot betrokken weer zal de kans op tijdelijke regen eveneens grooter worden. De opening van de „Overdekte". Het is met de vaststelling van den ope ningsdatum voor de overdekte zweminrich ting aan de Haarlemmerstraat een zon derlinge geschiedenis. Het Maandag door den gemeenteraad genomen besluit heeft alles op losse schroeven gezet. Men weet niet of er op den openings avond door zwemsters zoowel als door zwemmers mag worden gedemonstreerd, men weet niet of men de genoodigde auto riteiten en officials mag toelaten „met hun dames" en men weet tenslotte evenmin wanneer de heer Koster toestemming zal krijgen om zijn zweminrichting in exploi tatie te mogen brengen. Nadat men aan vankelijk den openingsdatum op 4 Novem ber bepaald had. gelijk wij gisteren in het eerste deel onzer oplaag hebben gemeld, vernam men gistermiddag ter secretarie dat de exploitatie-vergunning niet meer vóór den 4en November zou kunnen wor den verkregen. In onze stadseditie hebben wij daarop meegedeeld, dat de opening voorloopig bepaald is op 3 November. Sindsdien is de situatie weer gewijzigd. Eenige gemeentelijke autoriteiten hebben hun medewerking toegezegd en er zal ge poogd worden de zaak nog zoodanig te re gelen dat de opening toch op 4 November kan plaats vinden. PROF. HUIZINGA LID VAN DE ZWEEDSCHE ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. Prof. dr. Johan Huizinga, hoogleeraar in ue algemeene geschiedenis aan de univer siteit alhier, is gekozen tot buitenlandsch lid van de Zweedsche Academie van We tenschappen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht; de heer A. Lanrens (Den Haag); voor het doctoraal examen rech ten: mejuffrouw M. J. Ladage (Deventer) en de heer W. R. Engelberts (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1