BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN IEID5CH DAGBLAD - Eerste Biad Woensdag 27 October 19] Binnenland RONDLEIDING MUSEUM „DE LAKENHAL". Op Zaterdag 30 October a.s. zal weder een rondleiding in het Museum „de Laken, hal" olaats hebben. Dit zal öe laatste rondleiding zijn in dit seizoen, aangezien het museum van af 1 November des middags te drie uur wordt gesloten. Aan dames en heeren deelnemers (sters) aan deze rondleiding wordt verzocht des middags te t w e e uur in het museum aan wezig te zijn. TUINTJESVER. „FLORALIA" (TUINSTADWIJK). Uitslag van den tuintjes- en kweekwedstrijd. In het bestuurshuis der W. B. de Tuin- stadwijk. hield bovengenoemde vereeni- ging een ledenvergadering, welke hoofd zakelijk ten doel had den uitslag bekend te maken van den dit iaar gehouden tuin- wedstrijd en kweeikwedstrijd voor de vrou wen en kinderen der leden Bij de opening sprak de voorzitter, de heer Galjaard Sr., zijn bewondering uit over datgene, wat de bewoners over het algemeen van hun tuin hebben gemaakt. Na eerst nog dank te hebben gebracht aan het. bestuur der W. B voor de beschik baarstelling van het bestuurshuis, bene vens aan de jury, die ook dit jaar voor een moeilijke taak stond, werd overgegaan tot het bekend maken der prijzen en de uit reiking daarvan. In totaal waren er 44 prijswinnaars, on derverdeeld in eere- en gewone afdeeling. Een le prijs werd toegekend resp. aan de heeren Buutveld, de Roo. Wagemans en Smit, Nieboer, Massaar, Slijkhuis en Ver mond, terwijl de dames v. d. Heijden en Deijs voor een len prijs in aanmerking kwamen voor den kweekwedstrijd. In zijn sluitingswoord wekte de voorzitter de aanwezigen op om het volgend seizoen extra hun best te doen en te trachten het ledental op te voeren. De avond werd opgeluisterd door radio- muziek van den heer Vorst Jr. MIL IT ARIA. De reserve majoor H. Sieperda van het 4e reg. inf., is bij Kon. besluit met ingang van 1 November 1937 benoemd en aange steld tot reserve luitenant-kolonel bij de Vile Infanterie Brigade. De dienstplichtig sergeant T. J. Bokhorst is met ingang van 27 October 1937 met machtiging van den Minister van Defensie aangenomen als sergeant-capitulant bij het 4e reg. infanterie. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De aandacht van personen, die voor de lichting 1938 of oudere lichtingen tot ge woon dienstplichtige bestemd zijn, doch nog niet voor eerste oefening in werkelij- ken dienst zijn geweest, wordt er op ge vestigd, dat zij, indien zij gegronde redenen hebben om aan te nemen, dat zij niet ge schikt zijn voor den dienst, zich thans schriftelijk kunnen wenden tot den voor zitter van den herkeuringsraad. gebouw Departement van Defensie, Plein 4 te 's-Gravenhage. met het verzoek om te worden toegelaten tot een keuring bij ge noemden raad. welke in Januari as. zit ting zal houden. In de aanvraag moeten zij vermelden behalve hun volledig adres, hun geslachtsnaam en voornamen, jaar en datum van geboorte, gemeente en lichting van inschrijving voor den dienstplicht, korps, waaraan toegewezen, alsmede of zij in 1937 voor een der keuringsraden zijn verschenen en zoo ja, hoe de uitspraak van dien raad luidde. Ook buitengewone dienstplichtigen kun nen een dergelijke aanvraag indienen, doch zij worden slechts tot de keuring toegelaten voor zoover de Minister van Defensie den keuringsraad daartoe machtigt. BUURTVEREENIGING „GROENOORD". De buurtver. „Groenoord" vergaderde in het door het schoolbestuur daarvoor wel willend ter beschikking gestelde gymnas tieklokaal van de school aan de Pasteur straat. De opkomst was bevredigend. Na opening door den voorzitter, voorlezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, werd overgegaan tot het vaststel len van het huishoudelijk reglement, dat behoudens enkele kleine redactie-wijzigin gen werd goedgekeurd. Daarna volgde een uiteenzetting van de plannen. Er zal een St. Nicolaasfeestje voor de kinderen van de leden gegeven worden. Voorts werd mede gedeeld, dat aan B.enW per request ver zocht is ook in deze buurt een speelterrein beschikbaar te stellen. Tenslotte deelde het bestuur nog mede, dat de toestemming is aangevraagd voor het houden van een loterij. De voorzitter sloot de vergadering onder dankzegging voor de opkomst en de prettige discussie. ALGEMEENE TOESTAND De Spaansche kwestie. De Japanners in het Verre Oosten. Gistermiddag is de non-interventie commissie te Londen weer bijeengekomen. De Itallaansche vertegenwoordiger, Gran. di. heeft voorgesteld, dat de twee commis sies. welke naar Spanje zullen wórden ee- zonden. uit zes leden zullen bestaan en dat Groot-Brittannlë. Frankrijk, Italië. Duitsoh. land, Portugal en Sovjet-Ru-tand een ver tegenwoordiger in elk van beide commissies zullen hebben, die zouden staan onder een hoogen commissaris van een neutrale mogendheid. Den voorzitter en den secretaris der niet- inmengingscommissie is verzocht, terstond de volmachten voor te bereiden voor de twee commissies, welke naar Spanje zul len worden gezonden en een personeelslijst voor deze commissie op te maken Het voorstel, om reeds onmiddellijk buitenlandsche troepen symbolisch uit Spanje terug te trekken, als bewijs van goeden wil, heeft men laten varen. De Russische vertegenwoordiger, Maisky. verklaarde, dat zijn regeering bereid is. de ontwerp-resolutie van 22 October te aan vaarden op drie voorwaarden. In de eerste plaats moet iedere terug trekking van vrijwilligers op den grondslag van evenredigheid geschieden. In de tweede plaats ls de .Russische re geering slechts tot overweging van het toe kennen van oorlogsrechten bereid, nadat alle vrijwilligers verwijderd zullen zijn. Wanneer de sovjet-regeering de overtuiging zal hebben, dat het overgroote deel der vrij willigers werkelijk verwijderd is en dat gec-n nieuwe versterkingen voor de opstandelin gen aankomen, waaruit blijken zal. dat men opreoht werascht aan alle inmenging een einde te maken, zal zij er wellicht in toe stemmen. de toekenning der oorlogsrechten te overwegen, doch zii behoudt zich het recht voor. zelf te beoordeelen. wanneer het oogenhlik daarvoor gekomen ls. In de derde plaats houdt de sovjet- regeering vast aan de opvatting, dat het toezicht op de landsgrenzen en dat od de zeegrenzen afhankelijk van elkaar ztin en dus als een eenheid beschouwd moeten wordep.. De sovjet-regeering is van meening. aldus Maisky. dat de leden deT commissie zich bij voorbaat verplicht moeten achten, de door de naar Spanje te zenden commissies ge noemde cijfers als grondslag te aanvaarden. Maisky verklaarde tenslotte, dat nog steeds Itallaansche versterkingen in Sjante aankomen en dat nog slechts twee dagen geleden drie Itallaansche regimenten te Cadiz ontscheept zijn. De Itoliaansche re geering. aldus de Russische vertegenwoor digers, tracht den voorgestelden neutralen commissies de handen te binden door officieel mede te deelen. dat in Spanje slechts 40 000 vrijwilligers strijden. Even vóór negen u,ur is de bijeenkomst der ondercommissie voor de n let - ïr. menging die bijna riff uur geduurd heeft, eeslcëen Alle vertegenwoordigers, behalve de ver tegenwoordiger van de sovjet-unie, waren tenslotte eensgezind over de ontwerp resolutie, welke aan de regeeringen zal worden voorgelegd. De ondercommissie zal Vrijdag weer bij eenkomen, nadat de regeeringen de ge amendeerde resolutie bestudeerd zullen hebben en men hoopt dan de resolutie in een dcfinitieven vorm te kunnen aan nemen. Men verwacht niet, dat de voorbereiden de maatregelen voor de beide commissies Vrijdag reeds gereed zullen zijn. De Russen vormen nog een moeilijkheid, doch zooals men boven ziet, zijn zij reeds gedeeltelijk op den terugtocht en men hoopt, dat zij voor den eensgezinden drang nog verder zullen wijken. Bij Sjanghai hebben de Japanners eindelijk succes van beteekenls behaald: de HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Vereenigde Was- scherijen N.V. „Vewa", in oprichting, Witte Singel 13. Leiden. Eigenaar: L. W. G. van Ui den, Leiden. Wijzigingen: Het Leldsche Kaashuis, Hoogewoerd 8, Leiden, boter-, kaas. en comestibleshandel. Uittredend vennoot: H. Jagerman Jr., Oegstgeest. Opheffing filiaal De Kempenaerstraat 71, Oegstgeest. Jb. Schuitemaker. Roest v. Limburgstr. S. Katwijk a/Zee, broodbakkerij. De zaak is met ingang van 1 October 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Jacob Schuitemaker en Zoon. Vennooten: J. Schuitemaker en M. Schui temaker, Katwijk. eerste linie der Chineezen Is gevallen. Men zie elders. Intusschen heeft Japan geweigerd deel te nemen aan de 9 mogendheden-confe- rentie, hetgeen zeer te betreuren is, daar de taak dezer commissie daardoor niet weinig wordt verzwaard. Of Japan echter in moreel opzicht verstandig heeft gedaan, niet te komen, valt te betwijfelen. BELGIË DE REGEERINGSCRISIS. Staking te Antwerpen geëindigd. De Koning heeft gisteren in verband met de regeeringscrisis geconfereerd met diverse partijleiders, w. o. Max, Jaspar, Brunet (soc. dem.), Vandervelde, Senator de Mont (Rex.i, Hijmans etc. De socialisten willen de oude regeering voortzetten onder leiding van de Man, waarbij zij steun krijgen van de commu nisten. de liberalen, die trouw blijven aan het program van de nationale vereenlging van Juni 1936, hebben ln een dagorder verklaard, bereid te zijn hun deel te dra gen van de verantwoordelijkheid. ZIJ ma ken evenwel hun deelnemen ondergeschikt aan de vorming van een regeering, waar van samenstelling en leiding het land een voorzichtige en krachtige actie garan deert, het vertrouwen van het land recht vaardigt, kwaadwilligen het zwijgen oplegt en het buitenland eerbied voor België afdwingt. Heden zal de Koning zijn besprekingen voortzetten en ook morgen nog. Voor morgen zal geen kabinets formateur worden aangewezen. Gisteravond meldde zich bij de politie alhier de 18-jarige P. R„ die Maandagmor gen de ouderlijke woning te Arnhem had verlaten om de wijde wereld in te trekken. Toen het geld op was, bleek echter ook de reislust gedoofd, zoodat de jeugdige avon turier wat blij was, toen hedenmorgen zijn vader kwam om hem weer mee te nemen naar huis. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames C. Prinsen (Den Haagi en C. F. Schultz (Hlllegersberg) en de heer E. H. W. v. d. Ouderaa (Den Haag). Gisteravond ls de 23-jarige wielrijd- ster G. van L., die. komende van de Oude Vest, even weifelde bij het oversteken van het Havenplein, aangereden door een per sonenauto. bestuurd door den heer Van R. alhier. Mej. van L. bekwam niet-ernstige wonden aan het voorhoofd en aan de knieën, welke in het Academisch Zieken huis werden verbonden, terwijl het achter wiel van haar fiets vernield werd. Het secretariaat van de Leidsche Koop- en Geschenkenweek ls niet geves tigd Oude Vest 23, zooals wij gisteren meldden, doch Oude Vest 29, tel. 513. De heer B. C. Schalks, alhier, volon tair ter gemeente-seoretarte te Noordwijk, is in gelijke functie aangesteld ter gemeen te-secretarie te Zoeterwoude. Maandag as, komt in het Leidsche Volkshuis prof. dr. J. F. van Bemmelen, uit Den Haag spreken over: „Erfelijkheid" en wel in het bijzonder over de erfelijkheid van gelaatsgelijkenis; zeer zeker een in teressant onderwerp. De directeur van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, waar onder ook Leiden ressorteert, verzoekt ons mede te deelen. dat de Zaterdag op de markt alhier bij den handelaar de R. uit Scheveningen in beslag genomen haring, wel degelijk bedorven was. Maandag a.s. hoopt de heer C. A. Burggraaf, commies tit. alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 Jaar ln dienst trad bij de N.Z.H.T.Mij. Op 7 November hoopt de heer J. Gressle, ambachtsman I eenzelfde jubileum te her denken. De politiebrandweer is hedenmorgen uitgerukt voor een brandalarm op den Rijnsburgerweg. De „brand" bleek zich ech ter te beperken tot den ketel van een cen trale verwarming, welke vrij veel rook ont wikkelde. De staking in het havensleepbootbedrijf ♦e Antwerpen ls geëindigd, nadat de werk gevers een loonsverhooging van 10 pet. hadden aangeboden voor de binnenland- sche vaart en van 5 pet. voor de Rijn scheepvaart. FRANKRIJK Proces tegen De la Rocque. Getuige Tardieu aan het woord. Gistermiddag is te Lyon het proces tegen kolonel de la Rocque begonnen. Zooals men zich zal herinneren, heeft Pozzo dl Borgo kolonel de la Rocque aan geklaagd wegens laster. Op 24 Juni j.l. heeft kolonel de la Rocque een vergadering van plaatselijke leiders van de Parti So cial Franqais ae Lyon gepresideerd. Tij dens deze vergadering heeft de kolonel, volgens een te Lyon verschijnend blad. sprekend over Pozzo di Borgo gezegd, dat deze zich den naam van patriot onwaar dig maakt door beschuldigingen te uiten, welke hij wist niet waar te zijn. Pozzo achtte zich door deze uitlating beleedigd en diende een aanklacht in tegen den lei der van den P. S. F. Reeds 17 September j.l. zou deze zaak door de rechtbank behandeld zijn, doch een groot aantal getuigen was niet ver schenen en derhalve werd de zaak uitge steld. Als getuigen zijn gedagvaard de oud- mlnister-presidenten Tardieu en Laval en de directeur van het weekblad „Gringoire" de Carbuccia. De voornaamste verklaring werd giste ren afgelegd door den oud-mintster-presi- dent André Tardieu. De advocaat van Pozzo vroeg hem, of hij Pozzo kende, waarop Tardieu antwoordde, dat hij hem eens had gezien, Pozzo werd aan hem voorgesteld door een hoog militair. Tardieu betreurde te moeten zeggen, dat Po^zo uit dit per soonlijk onderhoud een krantenartikel had gemaakt, doch Tardieu moest toegeven, dat Pozzo de waarheid heeft gezegd. Vervolgens zeide Tardieu, dat hij gedu rende achttien maanden met kolonel de la Rocque ln verbinding heeft gestaan. „Kolonel de la Rocque kwam twintig tot vijfentwintig keer bij mij ln mijn particu liere woning op bezoek. Bij zijn derde be zoek vroeg hij om financieelen steun. Ik heb de la Rocque gesteund, ln April 1932 heb ik hem 60.000 francs gegeven, doch over deze kwestie heb ik nooit ln het open baar gesproken, noch er een woord over geschreven". Mr. Ollirier hèëft als verdediger van de la Rocque naar voren gebracht, dat het gemakkelijk is zijn cliënt te beschuldigen geheime fondsen te hebben geïnd, maar er zijn geen bewijzen. De datum, waarop het Interview met Pozzo dl Borgo is gepubli ceerd, ls de overlijdensdatum van Doumer- gue. Pozzo dit Borgo wist dus niet te kun nen worden tegengesproken door den oud- president, wien Tardieu rekenschap moest afleggen van het gebruik der geheime fondsen. Vervolgens citeert de verdediger ongunstige beoordeelingen van Tardieu en beriuit met te bevestigen, dat zijn cliënt het slachtoffer van een waar complot is geworden, niet alleen omdat hij voorzitter is der Fransche Sociale Partij, maar ook omdat hij het groote dagblad „Le Petit Journal vernieuwd heeft. In Marokko hebben weer betoogingen plaats gehad van de Marokkaansohe be weging. Enkele arrestaties hadden plaats. DUITSCHLAND Von Blomberg tot dc troepen. Ondeugdelijke gasmaskers. Dreigend tekort aan predikanten in Duitsehland. De opperbevelhebber der weermaoht, de minister van oorlog von Blomberg, heeft aan enkele troepenafdeelingen vlaggen en standaarden uitgereikt. In een toespraak verklaarde hij o.a.: „Naast 't ijzeren kruis, dragen de vlaggen het hakenkruis. Onder dit teeken is de strijd voor het derde rijk gestreden. Aan dit teeken heeft het Duitsdhe volk zijn wedergeboorte te danken en de nieuwe Dultsche weermacht haar 'bestaan. De sol daten moeten het hakenkruis trouw blijven, zij moeten nationaal-socialisten zijn. Dat wil niets anders zeggen, dan dat zij den Fuehrer en 't Duitsche volk tot den laat- sten ademtocht trouw blijven. Het ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld,. dat T „Volksgassmasker" dat ln geheel Duitsehland te koop ls en dat, naar verluidde, bescherming bood tegen alle bekende giftige gassen, een ernstig gebrek heeft. Het beschermt den drager n.l. niet tegen het gewone lichtgas en tegen rook. Het filter laat koolmonoxide door. In verband met de groote vermindering van het aantal evangelische theologische studenten aan de verschillende universi teiten, dreigt over zekeren tijd voor de Duitsche belijdeniskerk een ernstig tekort aan predikanten te ontstaan. De laatste twee jaren is het aantal evan gelische studenten in de theologische fa culteit aan de universiteit van Berlijn ver minderd van 403 tot 172, aan die van Bonn van 184 tot 32. terwijl aan die van Tue- bingen het aantal de laatste vier jaren van 940 tot 387 is verminderd. Een onlangs door de regeering afgekon digd decreet verbiedt de belijdeniskerk. die weigert zich bij de nationaaï-socialistische bepalingen inzake godsdienstkwesties neer te leggen, en welker hoofd, ds. Ntemoeller zich in afwachting van zijn berechting nog steeds in de gevangenis bevindt, theo logische studenten op te leiden. ZWITSERLAND Het proces betreffende dc „protocollen van de Wijzen van Sion". Vandaag begint voor het hooggerechtshof te Bern de behandeling ln hooger beroep van het proces over de echtheid van de zgn. „protocollen van de Wijzen van Sion", waarin ln eerste instantie in Mei 1935 von nis was gewezen. De behandeling in eerste instantie van. dit proces heeft veertien dagen geduurd. Het vindt zijn ontstaan in het feit, dat leden van den „Bund National-sozlalisti- scher Eidgenossen" en van het „Nationale Front" de in Duitsehland gedrukte „proto collen van de Wijzen van Sion" in de uit gave van Theodor Fritsch ook van de hand van Alfred Rosenberg bestaat een editie onder het publiek verspreid had den. De Zwitsersche Israëlietische gemeente diende, evenais de „Israëlietische Kultus- gemdmde Bern" hiertegen een aanklacht ln met het gevolg, dat de voornaamste be klaagden bestraft werden met boeten we gens het overtreden van de Bernsche wet op vuilschrijverij. De rechter had het. alvorens een vonnis te vellen, noodzakelijk geleken grondig op heldering te brengen in de vraag of. de zg. „protocollen van de Wijzen van Sion" gerekend moeten worden tot de vuilschrij verij en of zij vervalscht of echt zijn. Hij constateerde, dat, „de protocollen van de Wijzen van Sion" een vervalsching, een plagiaat en een belachelijke onzin zijn". Tot deze overtuiging kwam de rechter na bestudeering van al het beschikbare ma teriaal, op grond van getuigenverklaringen en van de rapporten van deskundigen. Intusschen is ee nreeks geheime docu menten te voorschijn gekomen uit mate riaal, dat in Bem in een spionnage-aan- gelegenheld door de justitie in beslag ls ge nomen. Hieruit blijkt, dat de onkosten der beklaagden door Duitsehland betaald zijn. Tevens komen in deze documenten de namen voor van bekende nat. soc. functio narissen. ENGELAND HET STANDBEELD VAN KONKg GEORGE V. Een motie van afkeuring van Labour, De commissie die het beheer voert oi het fonds om een nationaal gedenktefe voor Koning! George V op te rich heeft gisteren vergaderd en de voorzitte deelde mede, dat in totaal 591.000 p, j aan vrijwillige bijdragen ls ingekomen. V dit bedrag wordt 391.000 pond besteed de Inrichting van 41 speelterreinen vi, de jeugd cn 200.000 pond voor het elj lijke standbeeld dat op het Westmlnr plein komt en den Koning ln brons marine-uniform zal weergeven. De tint des Kontngs wordt 3 meter hoog. Het Lagerhuis zal Vrijdag een door arbeiderspartij ingediend amendement het adres van antwoord op de troon behandelen. In dit amendement w het betreurd dat de raadgevers van koning door hun zwakke en onstandr. tige buitenlandsche politiek, die de v uitzichten op een duurzamen vrede en tionale veiligheid ernstig in gevaar h' gebracht, verraad hebben gepleegd aan beginselen van den Volkenbond en den vloed van Engeland aanzienlijk heb verminderd en door het achterwege la van constructieve prlncipleele voors' tot verhooging van den levensstand van het volk of tot bevordering van ft economlschen voorspoed op een rechtvar- digen duurzamen grondslag, het vertrev wen van het Lagerhuis hebben verloren. DANZIG 22 personen zullen wegens plundering terecht staan. Volgens de „Danziger Vorposten" zich 22 personen voor den rechter motte verantwoorden wegens diefstal van arti kelen uit uitstalkasten van door Joden gs dreven winkelzaken. De Joodsche organisaties hebben beb ten de Duitsche firma's te boycotten. Zj zullen de voorkeur geven aan Poolxi handelaren. In de speelzaal te Zoppot b men zoo goed als geen Joden meer. Ei: aantal gesitueerde Joden heeft de vr? stad verlaten. EGYPTE Studentenbetogingen. Te Cairo hebben de studenten betoog, gen gehouden tegen de regeering. In verband met de houding der reg ring ten aanzien der incidenten heelt rector der universiteit zijn ontslag aan boden. Bovendien heeft hij de unlversl voor acht dagen gesloten. Dit laatste b sluit is echter niet door den minister ra onderwijs goedgekeurd. Sterke afdeelingen politie hebben de u versiteitswijk afgezet, zonder inbreuk maken op de onschendbaarheid van grondgebied der instelling. Men verwacht, dat de regeering st maatregelen zal nemen ter onderdr van de betoogingen. VEREENIGDE STATEN KOHT OP BEZOEK. Uit de arbeiderswereld. De minister van buitenlandsche van Noorwegen. Koht, is gisteravond New-York aangekomen, teneinde met sident Roosevelt en minister Huil poli en economische besprekingen te voe. Hij wil tevens trachten onderhande aan, te gaan voor een nieuw hand drag tusschen Noorwegen en de Vere de Staten. De Bond van Zuivelboeren in U (New-York) heeft een algemeene mei staking afgekondigd die morgen New-ï zal treffen. De C. I. O. heeft gisteren voorgestel zich weer te voegen bij de American Ft deration of Labor (de organisatie Green), op voorwaarde dat zij haar o hankelijk zelfbestuur behoudt en hetr verkrijgt om de arbeiders, die betro zijn bij de massaproductie en van ee andere industrieën, zelf te organtseerem PORTUGAL Een Engelsche militaire missie. Het Britsche ministerie van buitenland sche zaken en de Portugeesche ambassa deur hebben onlangs besprekingen gevoerd over de methoden, waardoor de betrekkin gen en de verbindingen tusschen de ver dedigingsdiensten der beide landen zouden kunnen worden verbeterd. Het D.N.B. meldt uit Lissabon, dat de bla den aldaar opkomen tegen in Engeland ver spreide geruchten over een Britsch-Portu- geesch verdrag, dat de inrichting van Brit sche militaire steunpunten op Portugeesch gebied beoogt. Het zenden van een Engel sche militaire missie naar Portugal, aldus verklaren de bladen verder, is een wensch der Engelsche regeering en een bewijs voor de consolideering van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen. Bij zonderheden omtrent het zenden van de militaire missie zijn nog niet vastgesteld. De verduistering bij de firma IJzermans en Co. te Vlaardingen. Zij bedraagt ongeveer f. 35.000. Het bedrag, dat dc kantoorbediende W. ten nadeelc van de firma IJzermans en Co. te Vlaardingen heeft verduis terd, bedraagt ongeveer vijfendertig duizend gulden. Deze verduisteringen moeten zijn gepleegd in de jaren van 1930 tot 1937. W. wist zich deze gelden op de volgende wijze toe te eigenen: Bij leveringen aan het buitenland wer den de copie-facturen. die door W. moes ten worden ingeboekt, in het verkoop- boek. niet ingeschreven, terwijl evenmin de wissels, welke hij moest doorgeven aan de betrokken bank der firma, werden ver antwoord. Door het plaatsen van een ver- valschte handteekening van een der pro curatiehouders adresseerde hij de wissels aan zich zelf. Vervolgens endosseerde hij deze aan zijn eigen bankinstelling te Rot terdam en liet het bedrag op zijn bank rekening zetten of incasseerde het geld in contanten. W„ die nog steeds op het politiebureau te Vlaardingen wordt vastgehouden, zal binnen enkele dagen naar het huis van bewaring te Rotterdam worden overge bracht. PAARD SLAAT OP HOL. En maakt twee slachtoffers. Vanmorgen stond in de Fraunhoferstr' een zijstraat van den Middenweg te sterdam, een met paard bespannen it kar ietwat naar het midden van den Waarschijnlijk ls het paard gesch van een slagersjongen, die pal langs fietste, want op dat moment sloeg dier op hol. De melkboer, die naast de kar sto: stelde nog pogingen in het werk paard kar tegen te houden. Hij kwam da- echter te vallen en de wielen van wagen gingen over hem heen. Met een? broken onderarm en een sdhouderfrat® werd hij opgenomen en naar het O. L gasthuis vervoerd. Het paard rende intusschen met melkwagen achter zich aan blindelings os- den weg. Het wilde den Middenweg in richting Linnaeusstraat opzwenken, nam daarbij de bocht te groot, zoo» paard en kar ongeveer een in volle naderende auto raakten. Ongelukkigere bevond zich tusschen deze een wieln)* the niet meer weg wist te komen. Hi) F raakte tusschen kar en auto bekneld werd ernstig gewond. Dit slachtoffer met een hoofdwonde en een hersens* /vT.nv. T \T <75 Sl 0 din-g eveneens naar het O. L. V. gasi overgebracht. Nos was het niet mC°e geweest het dier tot staan te brengen.^ rende verder den Middenweg op. 'del* iciLue vïiuci uen iviiuucirwcg vh- naeusstraat in, den spoorwegovergang?^ en rende de Dapperbuurt in, passeerde t weer een spoorwegovergang en be eindelijk bij het eindpunt van een «JJ baan, waar een conducteur met een gen stok gereed stond. Hier werd net P - ln zijn vaart gestuit en het gelukt? agent het dier bij de teugels te PaKf krijgen. Deze bracht zijn arrestant naar het bureau, waar het op de plaats in de gelegenheid werd 1esK bedaren te komen. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2