yisschen in den golfstroom Klein werkstertje ANEKDOTEN ONZE PRIJSRAADSELS Goede oplossingen Oplossingen Lang geen ongevaarlijk werkje! I De groote Golfstroom, die ten Oosten Noord-Amerika stroomt en zich daar- ombuigt langs Haïti en Cuba, is een van machtigste en geheimzinnigste visch- teren ter wereld. Slechts aan de uiterste iden durven visschers het aas uitwer- i en niemand weet eigenlijk van tevo- v/at voor wonderlijke zeegedrochten zal ophalen. in zoo is het visschen in die streken, meest wordt gedaan met vier lijnen te- ijk, die respectievelijk 60, 80, 100 en 150 lem (een vadem is 1.88 M.) diepgang >ben, altijd een hoogst spannend en is zelfs een gevaarlijk werkje, an iedere lijn hangt een kleine tonijn lokaas. En de visscher weet, dat het ter hier minstens 700 vadem diep is en hier monstervisschen leven, die mis- ggAien in staat zullen zijn, hem met boot 'al in de diepte te sleuren! Dus,, opge- >t: een der lijnen begint af te loopen dus weet de visscher, dat hij beet heeft, tolt zal het zijn? Misschien een reuzen- ch, die omhoogschiet, vlucht en dan de ste sprongen maakt, waarbij hij de boot zich uitrukt? :ni|)f een visch, die rechtuit-rechtaan voort emt als een onderzeeër en die dan na uur of vijf zwemmen de lijn horizon- heeft getrokken en met een ruk weet ontsnappen? Een rog of misschien een aard visch? Er zitten daar kanjers, waar de allergrootste exemplaren, die in jaria en musea te zien zijn, nog dwerg lijken! Itj )nder de Cubaansche visschers worden wonderlijkste verhalen verteld van ■einde visschersavonturen. Zoo sloeg eens :Cfi van hen een spierwitte reuzenkabel- iw aan den haak. De visch sprong twee- al uit het waiter omhoog en dook toen ar de diepte en terwijl hij dook, voelde visscher, die de lijn vasthield, opeens zwaar gewichthij kon de lijn niet uden en deze schoot uit zijn vingers en de af tot op 150 vadem. Zoo zwaar en bewegelijk voelde die lijn aan, alsof ze n den bodem vastzat. lang tegen de haaien verdedigd. En dan opeens hield het trekken op, aar nu voelde hij weer het gewicht van n visch, hij trok hem in de boot en zag, 't hij morsdood was. Een andere, tande- visch, waarschijnlijk een zwaardvisch d zijn kaken om het lijf van den tachtig tod zwaren kabeljauw geslagen en een <wt stuk uit zijn lichaam gehapt! Wat °et dat wel voor een reus zijn geweest! een anderen keer kreeg een oude man in zijn eentje in den Golfstroom visch- een geweldig grooten kabeljauw aan den tok, die zijn bootje aan de lijn ver in E..V, U. Moeder, mag 'k de stoelen stoffen? Geef me maar een doekje. En dan ook zoo'n grappig kwastje Voor een stoffig hoekje! Toe maar moeder, 'k kan het fijn! Straks zal alles glimmend zijn! Moeder, mag 't het straatje vegen, Achter bij het schuurtje? 'k Neem den grooten, grooten bezem. 'k Doe het in een uurtje! Toe maar moeder, 'k kan het fijn! Stralks zal 't keurig netjes zijn! Moeder mag 'k de ruitjes zeemen? Geef me maar zoo'n leertje. Ja, hè moeder? 'k Vind het heerlijk! Laat me maar één keertje! Als ik alles netjes leer, Hoeft U nooit een werkster meer! MARIE MICHON. Ingezonden door Anny Boekestein. Mama: ,,Nu, Fransje, als je bij Tante bent, niet om koekjes vragen, hoor!" Fransje: „Neen, Mama. mag ik ze zoo maar uit het trommeltje nemen?" Ingezonden door Tine v. d. Pot. Kleine Wimpje was naar den Dieren tuin geweest en toen hij terugkwam, was hij één en al opgewondenheid. „Moeder", zei hij, „d'r was een juffrouw en die gooide apenootjes op den grond en toen kwam de olifant, en veegde ze op met zijn stofzuiger!" zee sleepte. Twee dagen later werd de oude man 60 mijl Oostelijker door andere vis schers teruggevonden: de kop en een klein stuk van het lichaam van den reuzenvisch, tezamen 800 pond wegend, waren aan de boot vastgemaakt. De man vertelde, dat hij twee dagen en twee nachten met den visch verbonden was geweest: de kabel jauw zwom ergens in de diepte en sleepte de boot achter zich aan. Toen het dier omhoog kwam, was hij op hem toegevaren en had hem geharpoeneerd, doch nauwe lijks had hij hem aan de boot vastge maakt of een troep haaien wierp zich er op en de oude man had zich in zijn eentje urenlang tegen hen verdedigd met de har poen en zijn riemen, totdat hij totaal uit geput was. De haaien hadden toen zooveel van den visch weggehaald als ze maar konden grijpen: meer dan duizend pond. De oude man huilde van teleurstelling, toen hij 't verhaal vertelde! Je ziet dus, dat het visschen in den Golfstroom lang geen peuleschilletje is! De prijzen der grooteren zijn bij loting toegekend aan: PRIJNA HARTEVELT, 13 jaar, JAN DE GRAAF, 12 jaar. De prijzen der kleineren zijn bij loting toegekend aan: LIESJE VAN DRIEL 10 jaar, COR BEKKERING 9 jaar. De prijzen kunnen aan ons Bureau worden afgehaald a.s Woensdagmiddag tusschen 12 uur en halféén of tusschen 4 en 5 uur. Red. „L. D." van de Prijsraadsels voor de grooteren ontvangen van: Anny Boekestein, Jozef David Beem, Jamiie van Biezen, Cornells Arbouw, Geer trui de Groot, Annie Keyzer, Wim Keyzer, Piet Lagas, Ans Outshoorn,' Jaantje Vet, Letta Vet, Marietje Laman, Rie Volienga, Ans VoUenga, Bertha Jeuster, Anny Belt, Gerrie Keinemans. Wim Bekkering'. Rika de Graaf, Jannie Hartevelt, Rie Hartevelt, Prijna Hartevelt, Jan de Graaf, Corrie de Vries, Marie Brokaar, Heamy Hoogstraten, Helen van der Vlerk, Marietje Verboom, Henny van Wijk, Corrie Kuit, Johanna Koekebakker, Hendrika van Wendel. Jan nie Kop, Bep Nieboer, Trijntje v. d. Bosch, Diemtje Olivier, Frans Langebroek. Jo Drabbe, Eesje Bleyie, Marietje van Akker, Jitske van Akker. Leendert Moraal, Martha van der Burg, Prijna Slootweg, Walter Simon Thomas, Zus van der Kaay. Leen dert Ravensbergen, Mientje de Neef, Nelly de Neef, Jannie de Neef, Rie Kettenis, Willy van Rijn, Alida van der Holst, Jannie van Kampenhout, Jannie van Groeningen, Jo Outshoorn. van de Prijsraadsels voor de kleineren ontvangen van: Bennie de Bruin, Ineke Planjer, Bram Smits, Ria Smits, Lenie Brocaar, Emma de Groot, Annie Schip»per, Freddy Palm, Annie van Katwijk, Rietje Keyzer, Mientje de Water, Tine Verbiest, Nettie Biermasz, Wim van Heel, Ineke Boterenbrood, Elsje Boterenbrood, Ida Maria de Graaf. Abra ham Fakkel, Willem Fred. Laman. Paulus Laman, Lena Prevo, Henny van Vliet, Jacques Vallentgoed, Cor Bekkering. Adri Arbouw, Cootje Hartevelt, Jack de Geus, Adrie van Leeuwen, Alida Stikkelorum, Grietje de Graaf, Jan Bronsgeest, Jan Wil lem van Beek, Jacob Kruit, Leni Slok. Her- bert Gijsman, Li esje van Driel. Marietje Prenen, Sairy Akkerman, Annie Klos. Mat- thy van Leeuwen, Jettie de Bree, Wim Nie boer, Lydia Botermans, G. Langebroek, Wim de Graaf, Gretha de Graaf Greti Kips, Egbert van Akker, Marianne Immink, Hester Slootweg, Brammie Kret, Koos Kret, Trieneke van Manen, Jan Uitden boe gaard, Wouter van Kampenhout, Cobie Lindhout. van de Prijsraadsels der grooteren: 1. Buiksloot; buik, sloot. Naarden; naar, den. Aalsmeer; aal, smeer. 2. Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. 3. Rijn, Schelde, Aa (Aax), Maas, Linge. 4. Benzinemotor; timmeren, emmer, reizen, morren, imitseren, eb. toom, eiber, noemer. Termieten. van de Prijsraadsels der kleineren: 1. Spinazie; spin, Azië. 2. Iep, eik, detn, linde (els). 3. Oom, oog. 4. Zaterdag; Zuid, acht, taak, ezel, rots, dauw, apen, gauw. zijn eentje had de oude man zich uren-

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21