VRIJDAG 22 OCTOBER 1937 No. 23796 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Hevige brand op Borneo 78sfe Jaargang Aljechin leidt met 5—3 Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Schade op twee millioen gulden geraamd LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 6 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week r.'rJ.vT.d.ï. f.0.18 Franco - per post - f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f0:30 per 3 mnd.) Wichelroedeloopster experimenteert in de Sleutelstad. Op zoek naar onderaardsche gangen. Is er een verbinding Burcht- Pieterskerk Foto Van Vliet. Gistermiddag heeft onze stad be zoek geihad van de bekende wichelroede loopster, mevrouw N. Klein Sprokkelhorst uit Zeist, die in opdracht van .Haarlem's Dagblad" in de Spaarnestad een onderzoek instelt naar onderaardshche gangen en zulks reeds eerder deed in Delft en Gouda, in welke laatste stad zij nogal opschudding verwekte door haar mededeeling. dat de beide Gouwe-oevers door een onderaard sche gang met elkaar zouden zijn verbon den. Dat mevrouw Sprokkelhorst haar onderzoekingstocht tot Leiden uitstrek te, vond zijn oorzaak in een vermoeden, dat er in de middeleeuwen een onder- grondsche verbinding zou hebben be staan tusschen Leiden en Haarlem. De tocht van gisteren nu had ten doel op verschillende plaatsen steekproeven te nemen, teneinde, zoo mogelijk, de aanwe- agheid van dergelijke gangen vast te stellen en daardoor de kans op bevestiging van het bestaande vermoeden te vergroo- ten. Inderdaad ls mevrouw Sprokkelhorst er volgens haar zeggen in geslaagd op meer dere plaatsen in de route HaarlemLeiden de aanwezigheid van onderaardsche kana len te eonstateeren. Men weet hoe zij bij het zoeken te werk gaat: Haar beide han den omklemmen de uiteinden van een koperen staaf, welke in het midden een lus vertoont. In den normalen zoekstand is deze lus horizontaal uitgestrekt. Komt de wichelroedeloopster echter op een plaats, waar zich in den bodem een gang bevindt, dan slaat de lus van die staaf naar be neden uit. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor, wanneer de zoekster een plaats be treedt, waar de bodem veel water bevat. Degene, die de wichelroede hanteert, kan óch echter slechts op één zaak tegelijk instellen, dus gangen óf water en concen treert op één van beide de gedachten. Behalve in Haarlem zelf, waar in de af- Eeloopen dagen een heel net van onder aardsche gangen werd „ontdekt", wees de wichelroede ook dergelijke kanalen aan in de onmiddellijke nabijheid van het Oude Slot te Heemstede, de ruïne Deur te Lisse en het slot Teylingen en de Hervormde kerk te Sassenheim. De zoekster vond deze gangen zoowel aan he noord- als aan de zuidzijde, waaruit men concludeerde, dat de mogelijkheid van een onderlinge verbinding allerminst uit gesloten was. In onze stad verrichtte mevrouw Sprok kelhorst haar experimenten boven op den historischen Burcht. Het verhaal dat van den Burcht een onderaardsche gang zou loopen onder den Rijn naar het Stadhuis en vervolgens naar de Pieterskerk is niet nieuw en heeft reeds tot heel wat veron derstellingen aanleiding gegeven. Zooals men zich zal herinneren werd bij de ontgraving van de fundamenten van den ouden Stadhuisgevel een nis blootge legd. waarvan werd beweerd, dat zij de toegang zou vormen van een gang, welke vandaar, onder de Breestraat door zou lei den naar de Pieterskerk. Blijkbaar hechtten de autoriteiten aan deze veronderstelling weinig geloof en achtten zij in ieder geval de vondst, niet van zoodanig belang, dat zij het de kosten en de moeite waard vonden om een nader onderzoek te doen instellen. De nis werd weer dichtgemaakt en de geruchten ver stomden. Mevrouw Sprokkelhorst geeft daar aan weer nieuw voedsel door haar ..ontdekking" van een drietal gangen, wa?'irvan eenige zouden bijeenkomen Burcl tgroo'e waterput op den atÜj? ?an= leidt h.i. in de richting van bet stadhuis (tevens dus Pieterskerk}, één in de richting Marekerk (Haarlem!) en één de richting van de Hooglandsche Kerk. Het ging er nu tenslotte nog om of de gang naar de Pieterskerk in de om geving van dat gebouw zou worden teruggevonden en ergo werd hierna het "Peratieterrein verplaatst naar het Pieterskerkhof. Aanvankelijk leek het erop alsof deze iraag ontkennend zou worden beant woord. Op de plaats waar men een eventueele verbindingsgang het eerste zou oronderstellen n.l. aan de zuid zijde handhaafde de wichelroede zich arduekkig in haar horizontalen stand. Een overzicht van de Stadsgehoorzaal bij de match EuweAljechin. Maar mevrouw Sprokkelhorst gaf den moed zoo gauw niet op en werkelijk, aan de westzijde nabij de Pieterskerk- straat sloeg de lus naar beneden en zonder eenige aarzeling wees mevr. S. ons ook den loop van de onderaard sche gang aan, n.l. met een groote boog naar de Pieterskerkkoorsteeg! Daarmede was het onderzoek hier ter nen. vinden hun nieuwsgierigheid na lezing groepjes, die zich direct bij het optreden der wichelroedeloopster hadden gevormd. Zij. die zich gisteren afvroegen wat toch wel dit ongewone schouwspel zou ix-tceke nen, vonden hun nieuwsgierigheid na lezing van het bovenstaande bevredigd. VEILIG VERKEER. Niet alleen in Leiden, maar ook in de omgeving! Gisteravond vergaderde het bestuur van de Vereeniging Veilig Verkeer voor Leiden en Omstreken met burgemeesters uit de omliggende gemeenten om te bespreken, of samenwerking Inzake een te voeren actie voor een veiliger verkeer mogeliik is. Men kwam overeen in die gemeenten tot oprichting van Verkeersonderwijs Commis sies over te gaan. omdat, door het houden van jeugdiverkeersexamens, het streven naar een veiliger verkeer wordt bevorderd. R.-K. STAATSPARTIJ AFD. LEIDEN. De defensievoorstellen en het groote gezin. De afd. Leiden van de R.-K. Staatspartij heeft in haar ledenvergadering van gis teravond een motie aangenomen, welke is gericht aan de afvaardiging van de R.K. Staatspartij in het Parlement en waarin wordt aangedrongen om bij een eventueele uitbreiding van het legercontingent meer rekening te houden met de rechten en de belangen van de groote gezinnen, o.a. door vrijstelling wegens broederdienst, terwijl er tevens op wordt aangedrongen in de keuring eenige ruimte toe te Jaten. Zoo heeft dan ook de Leidsche afdeeling der R.-K. Staatspartij, zij het in minder scherpe bewoording dan de motie, welke 15 October door Zoeterwoude werd ingediend, een geluid laten hooren inzake de nieuwe defensievoorstellen. Zooals wij reeds zeiden, is deze motie niet zoo scherp van toon als die van Zoe terwoude. waarin o.m. wordt gezegd: „en daardoor een dreigende ontstemming tegen de voorgestelde defensieplannen in het algemeen te voorkomen". De vergadering zag de ontstemming geenszins dreigend, doch meende dat, waar de nieuwe defen sieplannen niet overeenstemmen met de belangen van het groote gezin, een motie als door haar werd ingediend, volkomen is gebillijkt. In deze vergadering werd tevens de vie ring van het 40-jarig bestaan der afdee ling Leiden besproken, een herdenking, die verleden jaar had moeten plaats vinden, doch toen door de verkieziingsdrukte moest worden uitgesteld. Het bestuur bracht nu een voorstel naar voren om op 5 Januari in de Stadsgehoorzaal een feestavond te organiseeren en dan zoo mogelijk pater Peters en mr. Comelissen als sprekers te laten optreden. Nog even werd er over dit voorstel gedebatteerd, waarna de vergadering haar instemming met de plannen van het bestuur be tuigde. De verkiezing van candidaten voor af vaardiging naar den Centralen Raad had tot resultaat, dat mr. Bolsius, Leiden, en de heeren Heemskerk, Lelden, Deerenberg, Schoonhoven, Middelweert. Gouda, Schöl- vink, Nootdorp De Jong, Hazerswoude en Houdijk te Boskoop candidaat werden ge steld. De organisatie van de 8ste schaakpartij om het wereld kampioenschap in de Stads gehoorzaal te Leiden is voor ons Blad een succes gewor den. Het aantal toeschou wers, dat omstreeks 650 bedroeg, was grooter dan het elders geweest is, ter wijl het publiek zich zoo ordelijk en rustig gedragen heeft dat het Euwe-Aljechin Comité er zijn groote tevre denheid over uitsprak. De partij duurde van half zeven tot halitien. Aljechin had geopend met d2d4, terwijl Euwe de Nimzo-Indi- sche verdediging toepaste. Bij den 17en zet kwam onze landgenoot in groote moei lijkheden en na den 26sten zet van Aljechin gaf hij ge wonnen. Aljechin leidt thans met 5-3. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. In het gebouw „Patrimonium" kwam de Leidsche Chr. Besturenbond onder voorzit terschap van den heer G. Hordijk in alg. vergadering bijeen. Deze zeer goed bezochte samenkomst Jwerd op gebruikelijke wijze geopend, waar na de voorzitter in enkele gevoelvolle i woorden het verscheiden van den heer Joh. Padding, oud-voorzitter van de afd. Post- en Telegrafiepersoneel, herdacht. Staande werden deze woorden aange hoord. Nadat de secretaris, de heer Veerman, de notulen had uitgebracht, die werden goedgekeurd, werden door den voorzitter nog enkele zaken van ondergeschikt be lang medegedeeld. Met belangstelling werd kennis genomen van de circulaire van den minister van sociale zaken inzake het kleeding-, schoei sel- en dekkingsfonds, waaraan mede werking zal worden verleend. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten op Dinsdagavond 16 November een groote propaganda-vergadering te houden. Ais spreker zal optreden de heer A. Sta pelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vak verbond. Door de Abelspelers, de Chr. zangvereeniging „Hallelujah" en „Sym- phonia" zal op dezen avond worden op gevoerd het spreekkoor „Het lied van den Arbeid". De vergadering benoemde voorts een speciale commissie van voorbereiding en regeling van de huisbezoek-actie. Tenslotte vereenigde men zich met het door het bestuur ontworpen plan om in dezen winter een zevental cursusvergade ringen te houden. Na een korte rondvraag volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. 300-jarig bestaan academisch-klinisch onderwijs. Groote herdenkingsplechtigheid op 29 October a.s. Vele autoriteiten zullen aanwezig zijn Op Vrijdag 29 dezer zal de Senaat der Rijksuniversiteit alhier in een plechtige zitting bijeenkomen ter gele genheid van de herdenking van het 3G0-jarig bestaan van het Academisch- klinisch onderwijs. De zitting wordt gehouden in de groote aula van het Academisch Ziekenhuis. De rector- magnificus, prof. dr. J. A. J. Barge, zal een herdenkingsrede uitspreken, waar na het woord zal worden gevoerd door Z. E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, den pre sident-curator en de afgevaardigden van de universiteiten van Weenen, Edinburgh en Budapest, welke drie instellingen hun klinisch onderwijs rechtstreeksch van Leiden hebben ont vangen. De bedoeling is, dat na afloop der zitting een bezoek wordt gebracht aan het voormalig St. Caecilia-gasthuis, terwijl tenslotte het gemeentebestulp een thee aanbiedt in het Stedelijk Museum de Lakenhal. Vele autoritei ten uit stad en land zullen bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingenLuxcr-Theater. Stationsweg 19. Leiden. Eigenaar: R. Uges Jr.. Rijswijk (Huwelijksche Voorwaarden). N.V. Schoenfabriek voorheen J. Find- hammer, Hoofdstraat 15, Sassenheim, schoenaken turenAfkomstig uit Amsterdam. A. van Tilburg. Heerenweg 172 R, Noord wijkerhout. bouwbedrijf. Eigenaar: A. van Tilburg, Noordwijkerhout A. Eecen. Koninginneweg 17. Noordwijker. hout. bouwbedrijf. Eigenaar: A. Eecen, Noordwijkerhout. Wijzigingen: Neder Landsche Theater- Exploitatie Maatschappij. Stationsweg 19. Leiden. De exploitatie van het bioscoop theater is overgedragen aan de zaak: Luxor Theater, eigenaar de heer R. Uges Jr., oer 1 October 1937. H. J Heins, Heerenweg 136. Rijnsater- woude. brood- en koekbakkerii enz,. Boven genoemde zaak is met ingang van 14 Oc tober 1937 omgezet in een vennootschap onder fa. onder den naam: Bakkerü Heins en Zn (B.P.). Vennooten: H. J Heins en C. J. R Heins. Rijnsaterwoude. Eecen en van Tilburg. H 2 eren weg 172 D. Noorwijkerhout. bouwbedrijf. De vennoot schap onder firma is ontbonden. L. J Schrijvers, Oud Ade E 17, Alkemade. huis- en rijtuigschilder, behanger. Boven genoemde zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: L J. Schrijvers en Zoon (Beperkende Bepalin gen). Vennooten:. L. J. Schrijvers en A. L. Schrijvers, Alkemade. SANCTUS AUGUSTINUS. Het bestuur der R K.S V. ..Sanctus Augus- tinus" is thans als volft samengesteld: A. F. A. van Velzen, praeses; mej. A. M. F. Feeren, ab-actis Ia: R. J. T. P. Niemer, vice-praeses; F. G. M. van Schijndel, auaestor: J M. van Kempen, ab-actis II; J. W. M. van der Vossen, assessor. BINNENLAND. Herdenking van het 300-jarig bestaan van het academisch-klinisch onderwijs te Leiden, op 29 October a.s. (Stadsnieuws le Blad). Het verhaal van de geredden der „Wcst- falia". (Binnenland, 3e Blad.) Het aantal nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer in Zuid-Holland neemt af. Binnenland, 3e Blad). Aljechin won te Leiden de achtste partij tegen Euwe. (Sport, 3e Blad). Vergadering van het Kon. Ned. Landbouw- comité. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Eden over Engeland's buitenlandsche poli tiek. Rede in het Lagerhuis. (4e Blad). Na de verovering van Gijon. (le Blad). Het Britsche parlement gesloten. (Buiten land, le Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Een Chineesch kind vermist. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld: „De woordenkeuze in het Bellum Judaïcum van Flavius Josephus" de heer E. Stein, geb. te 's-Gravenhage. Idem tot doctor üi de godgeleerdheid, op proefschrift-, getiteld: Aneta meldt heden uit Singkawang (Wester-afdeeling van Borneo): Gisteravond om 7 uur brak een hevige brand nit, waarbij pasar Baroe, pasar Ten ga h, pasar Pagi, pasar Lama. voorts een gedeelte van de Heeren straat en kampang Melajoe in de asch werden gelegd. Ruim 800 winkeltjes en huizen, voorts het kantoor van de Borneo Sumatra Handel Mij., de pas gebouwde missigit (een kleine moskee) en ongeveer de geheele winkelbuurt zijn afgebrand. De schade, welke op twee millioen gulden wordt geraamd, wordt gedeeltelijk door assurantie ge dekt. Het materiaal van de brandweer bleek onvoldoende te zijn en kon bijna niets uitrichten tegen de geweldig oplaaiende vuurzee, welke onstond door het verbranden van geheel van hout gebouwde woningen. De militairen, die bij de blussching aanwezig waren, verrichtten uitstekend werk. De vuurzee was eerst tegen haif- één bedwongen. De brand is vermoe delijk veroorzaakt door het omvallen van een olielamp tegen een klamboe. Een Chineesch kind wordt vermist. „De religieuse toekomstverwachting, in het bijzonder in de Amerikaansche Theologie", de heer H. J. Heering, geb. te Dordrecht. Geslaagd voor het candidaats-examen In disch recht: mej. M. Pownall (Den Haag) en de heer J. A. Risseuw (idem); voor het candidaats-examen rechten: de dames E. Edenburg (Rotterdam) en J. C. Keizer (Haarlem) en de heer F. J. W. Fabius (Den Haag). Voor het doctoraal examen geneeskunde: de heer B. Smit (Rotter dam). Voor het propaedeutisch examen theologie: de heer J. de Zwaan (Leiden). Voor het artsexamen 1ste gedeelte de hee ren J. E. Broers (Den Haag), M. A. Elder- son (Rotterdam), B. J. Rethmeier (Den Haag), A. G. Balvers (Rijswijk, Z.-H.), C. Kramer (Oegstgeest) en K. van Hellemond iWoerden). Bevorderd tot arts: mej. K. J. Borggreve i Haarlem) en de heeren A. J. C. Haex (Leiden), A. M. Laterveer (Wasse naar) en M. O. v. d. Zijl (Den Haag),

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1