LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2t October (937 De strijd in het Verre Oosten Binnenland Buitenland DE LEMVOG N V. Surséance verleend voor l'/> jaar. De Haagsche Rechtbank heeft heden voor den tijd van l'/t jaar surséance van be tallus verleend aan de N.V. Leldsche Exploitatie-maatschappij van Onroerende Goederen alhier. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer H. M. Pont. Heden herdacht de heer H. M. Pont den dag. waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen. In de kantoren der firma had een druk bezochte receptie plaats, waarbij verschil lende heeren het woord voerden. Op de eerste plaats sprak, de directeur de heer inr. C. J. Leembruggen, den jubilaris en zijn familie toe. De directeur schetste de positie, die de heer Pont in den loop der jaren bij de firma was gaan innemen en waardoor hij voor een lang niet gemak kelijke taak geplaatst ls. die hij echter op een buitengewoon loffelijke wijze vervult. Als schakel tusschen directie en personeel weet de heer Pont steeds het juiste even wicht te bewaren tusschen de belangen van de zaak en die van het personeel. De heer mr. C. J. Leembruggen dankte den heer Pont voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld, en sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog vele jaren zijn plaats bij de firma met opgewektheid zal blijven bekleeden. Naast een enveloppe met inhoud namens de zaak bood de Directeur den jubilaris als persoonlijk blijk van waar deering een gouden horloge aan. Daarna sprak de procuratiehouder de heer H. de Nie namens het kantoor- en technisch personeel een woord van geluk- wensch en hulde. De heer de Nie, de oud ste in dienstjaren memoreerde de verschil lende functies, door den heer Pont in den loop der jaren bekleed, als jongste bediende „met een oolijke snuit", in de verkoopaf- deeling van kammeling en afvallen, in de exportafdeeling, de afdeeling expeditie, in- en uitklaring, als personeelchef enz., en dankte vooral voor de prettige wijze, waarop de heer Pont steeds met hem en met alle collega's heeft samengewerkt, en voor zijn groote belangstelling in alles, wat het per soneel. ook buiten het strikt zakelijke om, betreft, wat blijkt uit de vele functies, die de jubilaris in de personeel-organisaties van de firma bekleedt. Namens het kantoor- en technisch personeel bood de heer de Nie den jubilaris een gouden horlogeketting aan. Achtereenvolgens werd de heer Pont toe gesproken door de verschillende vertegen woordigers van de personeelvereenigingen. Namens de schaakvereeniging Leithen, waarvan de heer Pont voorzitter is, werd hem een schaakbord met figuren aange boden. De Volkstuinvereniging P. C. L. bood haar Gedelegeerd Commissaris een zilveren potlood en een bloemenhulde aan. Als voorzitter van het bestuur van het Ilsefonds voor bijzondere nooden ontving de heer Pont een vogelkooi, terwijl de Reis- vereeniging P. C. L. haar secretaris een bloemenhulde had gezonden. Namens de sorteerders werd den jubilaris een schitte rende rooktafel aangeboden, terwijl ver scheidene andere afdeellngen van de fa briek, de voetbalvereniging P. C. L.. de dochterfirma N.V. Sajetfabriek en Breïerij J. Parmentler Zn. haar gelukwenschen van een bloemenmand vergezeld deden gaan Vele vrienden binnen en buiten de stad hadden schriftelijke en telegrafische ge lukwenschen en geschenken gezonden. AMBTSJUBILEUM DS. MAKKINK. Huldiging in intiemen kring. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van ds. J. Th. Makking als predikant der Evang. Luthersche Gemeente alhier heeft gisteravond de Commissie, bestaande uit leden van den Kerkeraad en van het da mescomité, ten huize van den jubileerenden predikant het huldeblijk namens de Luther sche Gemeente aangeboden. De woordvoerder der Commissie, ds. de Meijere heeft in een treffende rede de in trede van ds. Makkink en het thans afge sloten tijdperk herdacht. Hierna heeft ds. Makkink. zeer onder den Indruk wegens de vele blijken van belang stelling én vriendschap op dezen dag ont vangen. in een kernachtige rede de Com missie en de Gemeenteleden hartelijk dank gebracht. Voorts werd de jubilaris nog toe gesproken door een der Kerkeraadsleden. De kamers waren als het ware bedolven onder de bloemen en er waren vele ge schenken. In den kerkdienst op Zondagmorgen a.s. hoopt ds. Makkink zijn 25-jarige werkzaam heid alhier te gedenken. Na afloop zal de familie Makkink in de consistoriekamers gaarne alle vrienden en belangstellenden ontvangen. VONDEL-HERDENKING. Voordracht van den heer H. van de Waal. Op uitnoodiging van de Ver. „Lucas van Leyden" heeft de heer H. van de Waai, assistent aan het Rijksprentenkabinet gis teren in een der zalen van dat gebouw een lezing gehouden over het onderwerp: „Von del en de schilderijen in het Amsterdam- sche stadhuis". Spr. begon met te wijzen op de ver schillende opvattingen, die over dit on derwerp bestaan, en op de beteekenis in dezen van de systematische rangschikking der gedichten in de nieuwe Vondel-uitgave van Albert Verwey, met name voor de zoo vaak misduide gelegenheidsgedichten. Spr. vroeg zich af, of niet een onderzoek van de tradities, die golden bij de uitbeel ding van 's Lands oudste verleden, kan leiden tot een inzicht in het noodlottig conflict, dat tot de verminking van Rem brandt's Claudius Civilis heeft geleid. Uitvoerig staat spr. vervolgens stil bij de verschillende vroegere uitbeeldingen van scènes uit den Opstand der Batavieren te gen de Romeinen en toont aan, dat men steeds den eigen tijd in dat roemrucht verleden zag weerspiegeld, ongeveer zooals voor de Christelijke „typologie" het Nieu we Testament de voortzetting van het Oude gold. Deze parallelliteit in het ver loop der gebeurtenissen werd vooral door Grótius ook op de politieke en cultureele toestanden overgebracht; de klassieke ge tuigenissen van een bijzondere vriendschap tusschen Batavieren en Romeinen ver sterkten de opvatting van een reeds in die dagen hoogen trap van beschaving. Hoe men zich die samenleving liefst voorstelde, blijkt o.a. duidelijk uit een reeks schilde rijen van Otto van Veen en uit een boek van diens hand, door den Italiaan Tem- pesta geïllustreerd. In „de Batavieren" eerde de 17de eeuw vóór alles de voorvade ren, die den strijd tegen Spanje hadden gewaagd. Meer nog dan zijn treurspel „de Bata- vische Gebroeders" zijn Vondel's Gelegen heidsgedichten in 't algemeen volkomen in overeenstemming met deze „doorzich tige" manier van aanduiden. De werkelijk heid wordt, er weliswaar uitgebeeld, maar tegelijkertijd tot een hooger, ideëeler plan opgeheven; zóó alleen is ook het naast en door elkaar voorkomen van realiteit en al legorie te verklaren. Met tal van citaten voornamelijk schilderingen der stad Amsterdam be wijst scr.. dat Vondel's gelegenheidsgedich ten gekenmerkt worden door deze bewuste heroïseering. Het beeld, dat Rembrandt ons van de stad zijner inwoning heeft nagelaten, hier mee vergelijkend, gebruikt spr. den term ..Entherolsierung", welke door Weisbach uitsluitend werd toegepast op de bijbelsche voorstellingen van den meester, die deze bovendien als typisch protestantsch ken schetste. Spr. meende, dat voor een uit beelding als biiv. Rembrandt's Adam en Eva men zich bezwaarlijk op Luther kan beroepen en vroeg zich af, of deze ,Ent- hcroisierung" niet veeleer kenmerkend ge noemd mag worden voor een aesthetische geaardheid in het algemeen, die zich overal in 's meesters werk openbaart. Ook dit werd met vele voorbeelden toegelicht, Deze overwegingen, aldus spr., kunnen tot het inzicht lelden, dat die punten, die voor den tijdgenoot het onderwerp be langrijk maakten, door Rembrandt nim mer op de vereischte wijze konden worden behandeld, maar tevens kan de historicus zich hierdoor een standpunt verwerven, waarin hij zich van het recht tot aan klacht en de plicht tot verdediging gellj- keV'k ontslagen ma" achten. Te betreuren blijft het, dat de pictu rale kwaliteiten der wel aanvaarde schil derijen zoo oneindig vér staan, eenerzijds beneden Rembrandt's scheoDing. anderzijds evenzeer beneden het peil van b.v. Von del's soortgelijke verbeeldingen, al be speurden (en aoprecleerden!de tijdge- nooten allereerst de ODpervlakkige over eenkomst. Het feit. dat onze beeldende kun stenaars in tegenstelling met die uit andere landen er nooit in geslaagd zlin dergelijke visies waardig tot. uitdrukking te brengen, heeft stellig ten onzent tot de minachting voor „de allegorie" bijge dragen. Tot slot waarschuwt spr. voor de opvat ting als zou hii Vondel en Rembrandt als volmaakte antipoden hebben willen voor steilen. Heeft men eenmaal hun zoozeer uiteenloopende werkwijzen aanvaard, dan openbaren zich in beider kunst op aangrij pen en uitzonderlijke wijze de hoogste menschelijke eigenschappen: de deernis en wei ln het bijzonder de liefde van den va der voor den zoon. Gedurende de pauze van dezen eersten avond in dit seizoen die door vele nlet- Leldenaars werd bezocht, werd de ten toonstelling van Zwarte-kunst-prenten bezichtigd, terwijl tevens de gebruikelilke gelegenheid bestond kennis te nemen van de laatste aanwinsten der boekerij. „ZOMERZORG" UITNOODIGING. - Wij vestigen Uw aan dacht op MORGEN VRIJDAG 22 OCT. a.s. Een avond van gepaste vrooiijkheid De beroemde Biljart Prof. HASSELMAN speelt tegen den bekenden Buikspreker PROF. BARANDINI, 500 Caramb. Cadre. Een bijzondere attractie! Ook voor Dames! 9681 (tngez. Mcd.) STEMPELPLICHT VOOR VROUWEN. Aan de Gemeentelijke commissie van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon is Ionderstaand adres gezonden: Namens de Vrouwengroep van de Leid sche Werkloozen Vereeniging verzoeken wij U toe te willen staan, dat de vrouwen, stempelende bij Maatschappelijk Hulpbe toon, haar stempeiplicht éénmaal per dag uitvoeren inplaats van tweemaal, althans in de wintermaanden. Tot motiveering van dit beleefd doch dringend verzoek moge dienen dat: le in dezen tijd van het jaar de gelegen heid om werk te vinden zoo gering moet j worden geacht, dat voldoende controle bij eenmaal per dag stempelen, verzekerd is. 2e de bezwaren, die in het gezin bestaan, als de huisvrouw en moeder van haar kinde ren wordt weggerukt, zoo groot zijn dat deze bezwaren alleen reeds voldoende motivee ring vormen om dit verzoek in te willigen. 3e de weersgesteldheid in dit jaargetijde van dien aard is dat het medenemen van kleine kinderen met het vaak voorkomende verzwakte weerstandsvermogen, nog bijzon dere bezwaren met zich brengt Redenen, waarom wij u beleefd verzoeken bovengenoemd verzoek spoedig in te willi gen. (w. g.) R. PET, Voorzitter. N. J. VAN OOSTEN. Secr. BELANGSTELLING CHINEESCHE STUDENTEN INZAKE HET VERRE OOSTEN Onder auspiciën van de Vereeniging der Chineesche studenten in Nederland, de Chung Hwa Hui, is in haar clubgebouw hier ter stede door den heer Yuan Tieh, consul van China te Amsterdam, een causerie ge houden, waarin een schets werd gegeven betreffende de tegenwoordige situatie in China. De consul, die de Nederlandsche taal volkomen beheerscht en zijn causerie in die taal hield, werd ingeleid door den voorzit ter der vereeniging, den heer Tan Hay Siang student aan de Rotterdamsche Handels- hoogeschool. Vele student^! en enkele genoodigden. onder wie de hëer Ong Hok Hian, oud-lid van den gemeenteraad te Soerabaja, gaven van hun belangstelling blijk. Er werden na afloop der causerie enkele vragen gesteld, welke door den heer Yan werden beant woord. De 9-mogendheden-confercntie. De Belgische ambassadeur, de Bassom- pierre, heeft den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Hirota, een nota overhandigd, luidende: „In overeenstemming met het verzoek van de Britsche regeering, dat gedaan is met goedkeuring van de Vereenigde Staten, stelt de Belgische regeering den staten, die het verdrag van 6 Febr. 1922 hebben onderteekend, voor te Brussel op 30 October a.s. volgens arti kel zeven van het verdrag een confe rentie te houden om den toestand in het Verre Oosten te bespreken en vriendschappelijke middelen te bestu- deeren om het einde te verhaasten van het bestaande ongelukkige conflict." Hirota heeft hierop geantwoord, dat hij het officieele antwoord van de Japansche regeering zal doen toekomen na een onder houd met prins Konoje en met de betrok ken ministers. Voorts wordt vernomen, dat de Britsche en Amerikaansche ambassadeurs een be zoek hebben gebracht aan Hirota, teneinde hem aanvaarding van de uitnoodiging aan te bevelen. Zij deelden nader mede, dat de conferentie geenszins ten doel heeft beslui ten te nemen over jegens Japan vijandige maatregelen. De Fransche ambassadeur heeft eveneens een soortgelijken stap on dernomen. Fransche boycott-actie. De C.G.T. (de Fransche vakvereeniging) heeft een oproep uitgegeven waarin het Fransche publiek wordt uitgenoodigd sys tematisch goederen van Japansche her komst te boycotten. Voorts noodigt de C.G.T. op de dringendste wijze de geconfe dereerde bonden uit zoodra mogelijk alle vakvereenigingsmaatregelen te nemen, die noodig zullen zijn bij de toepassing van de zonder verwijl te nemen besluiten van het I.V.V. teneinde de boycott doeltreffen der te maken. Amerikaansche nota aan China. De Amerikaansche ambassadeur heeft een nota doen toekomen aan het Chinee sche departement van buitenlandsche za ken, waarin hij er op aandringt, dat den Chineesohen militairen instructie wordt gegeven, niet meer te vliegen over de in ternationale nederzetting te Sjanghai. De Amerikaainsche ambassadeur, zoo wordt vernomen, haalt in een memorandum de ELTAX 666 met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez. MM.) getallen aan der onder de noncombattaji- ten in de nederzetting gevallen dooden en gewonden. Tot 15 October zijn 2057 per. sonen gedood door verdwaalde kogels, ter wijl 2955 anderen gewond werden. De vloot van Kanton vernield, De Japanners hebben de vloot van Kan- ton vrijwel vernield. Op 14 October hebben Japansche oorlogsschepen bij fort Boca Tigris twee kruisers van Kanton tot zin ken gebracht, terwijl de Japansche lucht, macht reeds eerder tien oorlogsbodems van Kanton tot zinken had gebracht. Nog ongeveer een dozijn kleinere schepen van de vloot van Kanton ls intact, doen deze hebben een toevlucht gezocht te Macao. In het Noorden. In het Noorden schijnen de Japanners inderdaad tegenslag te hebben. De Japan sche troepen, die snel langs de spoorlijn TientsinPoekau naaT het Zuiden opruk ten, trekken, naar thans gemeld wordt, naar het Noorden terug. Eveneens wordt gemeld, dat de provin ciale troepen van generaal Han-Fog-Tsjoe, gouverneur van Sjantoeng, ver zijn opge rukt van de Toehar-rivier in de richting van Tetsjoe, zonder veel Japanschen te genstand te ontmoeten. Deze ontwikkeling van den toestand wordt aan politieke oorzaken toegeschre ven en aan de activiteit van de beweeg lijke Chineesche eenheden in de provincie Hopei, waardoor de Japanners gedwongen werden, hun verbinddngsllnies in te korten. Dorpen in Zuidwest Sinkiang door Russen gebombardeerd? Het Japansche dagblad Asahi meldt, dat vijftig militaire Russische vliegtuigen ver scheidene dorpen in het Zuid-Westen van Sinkiang, een provincie van de Chineesche socialistische republiek, hebben gebombar deerd, o.m. Kasjgar, Joergi .Tsjar, Jarkand, Kargalin, Tsjotan en Goema. Er vielen tal rijke dooden. Het blad voegt hieraan toe, dat Sovjet- Russische troepen Kasjgar, Jarkand en Tsjotan hebben bezet. Men ziet in deze gebeurtenissen verband met het recente conflict tusschen de sovjet en de Moham- medaansche inboorlingen. OPENBARE VERGADERING I. V. BELLAMY. Rede van mr. dr. IJssei de Schepper. Voor een tot op de laatste plaats bezette zaal sprak mr. dr. P. IJssei de Schepper gisteravond in het Nutsgebouw op uitnoo diging van de afd. Leiden van de Int. Ver. Bellamy. De heer IJssei de Schepper zeide van meening te zijn, dat alle ellende van dezen tijd een gevolg is van de verkeerde inrich ting van onze maatschappij. Aan alles kan men bemerken, dat het tegenwoordige stelsel op zijn laatste beenen loopt. We voelen, dat er iets nieuws moet komen en dat nieuwe meenen wij, aldus spr., gevonden te hebben in de gedachten van Bellamy, welke hij voor ons heeft vastgelegd in zijn bekende boeken: „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen". Als kardinale fout van onze samenleving noemt Bellamy het gebrek aan koopkracht, waardoor het onmogelijk is de geheele pro ductie te consumeeren. De productie, zco zegt hij, is onbeperkt, doch de consumptie wordt door de koop kracht binnen bepaalde grenzen gehouden. Door deze wanverhouding ontstaat de werkloosheid, moeten producten vernietigd worden, enz. Algemeen wordt deze fout erkend: de pogingen, welke men aanwendt om de productie te regelen zijn hiervoor een af doend bewijs. Er zijn er, die ln den vrijhandel een op lossing zien, dóch z'i vergeten, dat door de onbeperkte productie, die een gevolg is van den vrijhandel, de wet van vraag en "anboö wordt uitgeschakeld. Ook industria lisatie kan niet helDen, omdat daar door de productie ln de eerste plaats nog hooger wordt opgevoerd en bovendien de gesubsidieerde fabrieken de niet gesteunde bedrijven zullen verdringen. Versobering Ls evenmin de juiste oplossing, want hierdoor toch wordt de koopkracht nog kleiner dan zij reeds is. Bellamy, aldus spr., geeft ons de eenlge tuiste oolosslng: het winstsysteem moet worden afgeschaft, d. w. z. er moet wor den geproduceerd naar behoefte en niet naar willekeur. Zoolang er winst gemaakt wordt, winst, waarmee men kaoitaal vormt met de be doeling de productie uit te breiden, zal p'oductieregeiing niet mogelijk zijn. Volgens de Bellamy-gedachte zal elk laar een productienlan worden oogesteld. terwijl het geproduceerde gelijkelijk onder allen verdeeld zal worden. Vervolgens weidde de heer IJssei de Schepper uit over de inrichting van den Bellamy-staat, waar over wij in onze verslagen van vorige ver- -aderingen reeds uitvoerig schreven, om tenslotte te wijzen op de vrijheid, welke In dien staat, waar Ieder zeker is van zijn bestaan en dus openlijk voor zijn meening kan uitkomen, zal heerschen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. VOOR F. 8000.— GESTOLEN IN EEN BIJPOSTKANTOOR. In den afgelpopen nacht is ingebroken in een bijpostkantoor aan den Zuid-West- Buitensingel te Den Haag. Met valsche sleutels werden dó buitendeur en de brand kast opengetmraKTrwer waarde van onge veer f.8000.werden zegels (postzegels, rentezegels en statistiekzegels i en rijwiel- bel a stingpla a tjes gestolen. Er was geen geld in de brandkast. D: besteller, die eiken ochtend tegen kwart over acht ln het kantoor komt, ont dekte de inbraak. Hij heeft een sleutel van het gebouw en toen hij dezen hedenoch tend in het slot had gestoken, draaide de sleutel rond. Hij bemerkte toen dat de deur open was en later zag' hij, dat de brand kast ook geopend was. Van zijn bevindin gen stelde hij de directie van het postkan toor telefonisch in kennis, welke op haar beurt de politie waarschuwde. Het onderzoek is nog in vollen gang. AANBESTEDING. Heden werd door den rijkswaterstaat aanbesteed het aanbrengen van verhar dingen op den rijksweg No. 4 Amsterdam- Sa ssenhelm-Haagsche Schouw-Den Haag), gedeelte Postbrug-Rlngvaart, in de ge meente Sassenhelm. Laagste lnschrijfstei' was de N.V. Ned. Basalt. Mij., te Zaandam voor f. 256.400. BRAND IN EEN RIJWIELZAAK TE AMSTERDAM. Een puinhoop van bijna twee honderd fietsen. Vanmiddag omstreeks half een brak een felle brand uit in de rijwielzaak van H. van den Berg. gevestigd ln het onderstuk van de perceelen Van Oldenbarneveldt- pieln 21 en 23 te Amsterdam. Beide onder stukken hebben een voorgedeelte, dat ten deel" als etalage- en verkoopruimte ge bruikt wordt, een middengedeelte, dat ge bruikt wordt als opslagplaats voor rijwie len en rijwlelonderdeelen, en een achter stuk, waarin de werkplaats gelegen ls. De brand brak uit ln de op dat oogenblik verlaten werkplaats in perceel 23, terwijl de eigenaar en drie knechts aan het werk v/aren in de daarnaast gelegen werkplaats in het onderstuk van perceel 21. Toen het vuur ontdekt werd. sloegen de vlammen reeds fel uit, en tastten een achter het perceelen gelegen uitbouw aan. terwijl r.tt vuur zich tevens snel naar voren uitbreidde en in de opslagruimte van perceel 23 groote verwoestingen in den daar opgeslagen voorraad teweegbracht. De brandweer slaagde er echter na korten tijd in, den brand meester te worden. De vlammen, die door het achterstuk uitsloegen, dron gen weliswaar door de ramen ook de bel etage en de eerste verdieping van percee' 23 binnen, maar brachten het niet verder dan de gordijnen en de overige raamstof- feering, die vernield werd. Ook de zolde ring van het lage onderhuis werd aange tast, maar door krachtig ingrijpen kon de brandweer voorkomen, dat het vuur zich door den vloer van" de bei-etage naar bo ven uitbreidde. Terwijl het blusschingswerk nog aan den gang was, begonnen de brandwachts reeds de vernielde inventaris naar buiten te dragen. Voor de beide perceelen. waarin de rijwielzaak gevestigd was, hoopte zich een steeds grooter wordenden stapel rijwielen op, waarvan de voorste, die het eerst naar buiten werden gebracht, weinig of geen schade hadden opgeloopen, doch naarmate men dieper in het perceel kwam, bitken de fietsen meer te zijn vernield. De ban den waren rondom de velgen weggebrand en van de zadels restten nog slechts de veeren en metalen onderstellen. Lak en moffel waren van de rijwielen afgebla- üerd en het was een treurige puinhoop van bijna tweehonderd fietsen, die zich ge vormd had, waarbij nog een groote voor raad vernielde onderdeelen en door het vuur aangetaste banden kwam, alsmede eenige lampekappen, die de firma in re paratie had. Volgens den eigenaar zijn slechts weinig personen, die hun rijwiel bij hem stal len, gedupeerd, aangezien de stalling voor namelijk in perceel 21 gevestigd is. De vernielde rijwielen zijn grootendeels zijn eigendom en ongeveer tachtig er van wa ren nog geheel nieuw. Verzekering dekt de schade. Naar de oorzaak van den brand wordt nog een onderzoek Ingesteld. BRAND TE AALSMEER. Hedenmorgen om 6 uur werd brand ont dekt op den zolder van het perceel, bewoond door den heer G. Piet in het Oosteinde U Aalsmeer. Het vuur woedde -in beddegoec en eenlge kleeren. De bewoners waarschuw den de brandweer, die spoedig met de mo torspuit arriveerde. Na een paar uur spuiten was men het vuur meester. Veel beddegoed en meubilair ging verloren. Ook de zolder had veel geleden. Door het water werd vee! schade aangericht. De oorzaak van den brand meent men le moeten zoeken in kortsluiting. Verzekering dekt de schade. UIT NED. OOST-INDIË EERVOL ONTSLAG. BUITENZORG. 21 Oct. Aneta/A.N.P.) Met ingang van 26 Februari 1938 is op ver zoek eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, de resident van Besoeki Chr. A. van Re- mondt. HET BOEKENONDERZOEK BIJ DE N.S.B. Op de laatste door de N.S.B. te Lunteren gehouden bijeenkomst heeft de heer Mus- sert, naar aanleiding van veronderstellin gen, als zouden de uitgaven der N.S.B. niet bekostigd kunnen worden uit de bijdragen der leden alleen, volgens de dagbladver slagen opgemerkt, dat „de accountants dienst der regeering een week op het hoofd kwartier heeft doorgebracht, om alle boe ken na te zien" en daaraan toegevoegd, „dat niets te constateeren viel dan de groote offervaardigheid". Is met deze woorden de bedoeling van den heer Mussert Juist weer gegeven. dan moet zoo vernemen wij van gezaghebbende zijde worden geconsta teerd, dat er nimmer een justitieel onder zoek in de boeken der N.S.B. is ingesteld en dat. zoo er mogelijk een onderzoek door een andere overheidsinstantie heeft plaats gehad, dit dan van zuiver fiscalen aard moet zijn geweest. EERSTE KAMER. De voorzitter is voornemens de Eerste Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag, 2 November as., des avonds te half negen. Aan de centrale afdeeling za! worden voorgesteld, ln de afdeellngen te doen on derzoeken op Woensdag, 3 November, des voormiddags te elf uur, de ontwerpen van wet houdende verandering ln de grondwet, benevens een aantal andere ontwerpen, die dan door de Tweede Kamer zullen zijn afgedaan. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter ls heden vastgesteld op 102 cent per K.G. DE CANDIDAATSTELLING VOOR DEN HOOGSTEN SOVJET. In de groote bedrijven te Moskou zijn gisteren algemeene arbeldersvergaderingen gehouden voor het stellen van candidate voor den hoogsten sovjet. In den kieskring „Stalln" stelden de arbeiders Stalin als hun candidaat en verzochten hem de can- didatuur te aanvaarden. De arbeiders van den kieskring „Molotof" stelden den voor zitter van den raad van volkscommissa rissen, Molotof, candidaat. In den kies kring „Proletarskl" werd Praskofja Pita- joegina candidaat gesteld. Zij was vroeger boerin in het gouverne ment Rjasan, toen arbeidster in de eerste kogellagerfabriek van den staat en n thans presidente van den sovjet in hel district Tagansk. In Leningrad hebben de arbeiders, bedienden en ingenieurs der groote fabrieken Kalinin candidaat ge steld. De kiezers van verscheidene fabrie ken stelden voorts de candidatuur van den secretaris van het centrale comité der communistische partij Sjdanof, terwijl jj de Isjora-fabriek en de fabriek Skorochw een Stachanowist, Smetanin, als candidaet werd aangewezen. DUITSCHE PERS ZET CAMPAGNE TEGEN TSJECHO-SLOWAKIJE VOORT De Duitsche pers zet op felle wijze de campagne tegen Tsjecho-Slowaktje voort. De Voe'kiscber Beobachter beschuldig1 Praag van wapenhandel met Moskou ten behoeve van „het roode Spanje": Praal zou de inmenging van Moskou ln Span' financieren. De „Lokalanzeiger" schrijn- „Praag moge weten, dat dooi- het TsjeoW' Slowaaksche protest af te wijzen de mum- ter van buitenlandsche zaken uitdrukking zeeeven heeft aan den wil van het eehM» Du tsche volk het lot van de Sude-en' du'!schers als het zijne te beschouwen w zich niet het geringste deeltje solidarity met dit deel van het Duitsche volk te lat®1 ontrukken". 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2