BUITENLAND Wat men eet op Boeroe W§ LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Donderdag 21 October 1931 De strijd in Spanje Een dagelij ksche puzzle Brieven uit de Molukken DE ALGEMEENE TOESTAND Ontspanning na impasse. Terwijl Londen gistermorgen nog zeer pessimistisch was gestemd en men een mislukking ter non-interventie-commissie algemeen vreesde, is plotseling een gun stige wending ingetreden tengevolge van een verklaring van Itallaansche zijde. Grandi heeft onverwachts concessies ge daan aan het Engelsch-Fransche stand punt. die de zaak der non-interventie red den! Men zie elders voor de bijzonder heden. Maar de practische beteekenis slaan wij vooralsnog niet hoog aan, daar het redden van het voortleven der commissie o.i. is ge kocht met nieuw uitstel. Blijkbaar voelen Italië en Duitschland maar al te goed dat de tijd voor hen blijft werken Asturië b.v. valt- vandaag of morgen! en van daar, dat zij een breuk hebben willen voor komen door concessies, die in wezen nog weinig beteekenen. Niettemin zal men vol gaarne deze Italiaansche bereidwilligheid aanvaarden, omdat zoodoende de impasse overwonnen wordt en een werkelijke over eenstemming van practische waarde in de toskomst mogelijk blijft. De vrijwilligers in Spanje zullen thans officieel geteld moeten wordsn door in te stellen commissies. Onnoodig te zeggen, dat dit een zeer langdurige geschiedenis zal worden, waarbij alle fronten zullen moeten worden bezocht. En zal men de noodige medewerking vinden? Is dit getal „vrijwilligers" aan weerszij den bekend dan zal men over de terug trekking verder kunnen praten. Vastgelegd hebben Italië en Duitschland zich, afgezien van een ..symbolische" terugtrekking niet. Men ziet: er is ruimte te over voor een schuiven op de lange baan en daarom ver baast het niet, dat de erkenning van beide partijen als belligerenten niet meer zoo ■urgent wordt geoordeeld door beide dicta tuurlanden. Doch laat ons tevreden zijn. dat de groote spanning door dezen gang van zaken is af genomen. dat het spel van schijn en wezen kan worden voortgezet zonder direct na- deeligen invloed voor Europa. Een gevaarlijke impasse is overwonnen, zij het dan voorloopig meer in schijn dan in werkelijkheid. Niettemin: de ontspan ning is er en dat is momenteel de hoofd zaak! BELGIË Interpellaties in den Senaat. Instructie inzake de Nationale Bank. In den Senaat zijn gisteren de interpel laties behandeld inzake de affaire Barmat. Deze interpellaties hadden betrekking op het vrijgeleide, dat aan Julius Barmat werd verleend en de inschikkelijkheid, welke hem ten deel viel door politieke in menging. De minister van justitie zeide, dat hier sprake was van een nieuwen aanval op de regeering en den minister-president. Tegen Julius Barmat was noch is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd en het vrijgeleide werd hem alleen ver strekt.. omdat hij uitgewezen was en het parket hem wilde hooren. Dit vrijgeleide werd gegeven met toe stemming van den procureur des konings te Brussel en den minister van justitie. De kosten van het verblijf van Barmat te Brussel hebben op geen enkel Belgisch organisme gedrukt. Een tweede vrijgeleide werd Barmat ge geven om voor de strafrechtbank te ver schijnen. Hierover heeft de procureur des konings onlangs een nauwkeurige uiteen zetting gegeven. „Wat betreft de inschikkelijkheid, wil ik de waarheid niet verzwijgen, doch mijn taak is moeilijk, want ik ben dan verplicht over dooden te spreken. Ik vraag dus den interpellanten niet aan te dringen". De interpellanten stelden voor een com missie te benoemen om de kwestie te on derzoeken. doch hiertegen verzette de mi nister zich. Hij wilde niet. dat de dossiers van de politie openbaar gemaakt zouden worden. Hierop ontstond rumoer in de banken der oppositie en de voorzitter schorste de vergadering. Bij de hervatting verklaarde de minister, dat bij het oefenen van critiek op de re geering de fout is gemaakt, de gebroeders Barmat te verwisselen. Men heeft Henri voor Julius gehouden. Julius Barmat is in 1929 in België ge komen. In 1931 vroeg de advocaat Petit- jean voor de drie gebroeders Barmat, Ju lius, Henri en David, een verblijfsvergun ning aan. In Juni 1931 kreeg de toen minister ge worden Petitjean een negatief antwoord van de politie, doch in 1932 werd Henri en David Barmat een voorloopige verblijfs vergunning verleend. In 1933 werd besloten Julius uit te wij zen, doch een advocaat van de schuld- eischers van Barmat kwam te zijnen gun ste in het belang van de schuldeischers tusschenbeide en verkreeg een opschorting van drie maanden van het- uitwijzingsbevel. Vervolgens werden Julius en Henri Bar mat uitgewezen. Minister Lippens gaf Henri een uitstel van zes dagen, omdat zijn vrouw geope reerd moest worden. Dit uitstel werd ver scheidene malen verlengd op verzoek van Renkin, oud-ministerpresident, die optrad als verdediger van Henri Barmat. Door dit herhaalde uitstel, steeds op verzoek van Renkin. die sindsdien is over leden en van Francois, toenmalig socialis tisch senator, bleef Henri tot 4 Januari 1934 in België. Dit is alles; men heeft veel lawaai om niets gemaakt en zou beter heb ben gedaan, aldus de minister van justitie, de regeering rustig te hebben laten wer ken. Voorts heeft in den Senaat minister Spaak geantwoord op de interpellatie van Nothomb over den invloed op de bulten- lanösche politiek van België van de ver klaring der Duitsche regeering. Minister Spaak herinnerde aan zijn ver klaringen. De Duitsche verklaring van 13 Octo ber is een element van ontspanning voor een ieder; het is een nieuwe steen voor het gebouw van den vrede. Zoo heeft België het opgevat. België heeft geen verdrag onderteekend, noch met Frankrijk en Engeland, noch met Duitschland. De Duitsche verklaring van 13 October legt België geen verplichting op. België behoefde niets te weigeren, omdat Duitsch land niets vroeg. Er kan in dezen geen dubbelzinnigheid bestaan; alleen zou men van kwade trouw kunnen zijn. De minister besprak vervolgens de ver schillende paragrafen van de verklaring en legde deze op de bekende wijze uit. Hij legde den nadruk er op, dat niets in deze verklaring de militaire maatregelen van België raakt. Belgic heeft nog steeds het recht de maatregelen, welke het noodig acht voor zijn verdediging te nemen en in dit op zicht zal de regeering niet van politiek veranderen. De regeering zal evenals in het verleden blijven waken voor de veiligheid van het land. De verklaring van 13 October is een goede zaak en een logisch gevolg van de politiek van het land en van het program ma van de regeering. De optocht bij gelegenheid van de her denking van den slag aan den IJzer. zal niet doorgaan, nu de regeering besliste, dat de optocht zich niet mocht begeven in de neutrale zone van het koninklijk paleis, het parlementsgebouw en de depar tementen, en heeft medegedeeld, dat de koning niet aanwezig zou zijn. Slechts zal het vaandel zich voegen bij de vaandelgroep van den bond van oud- strijders, die bij het graf van den onbe kenden soldaat haar hulde zal brengen. Van niet-officieele zijde wordt vernomen, dat het parket het onderzoek, dat is in gesteld inzake bepaalde ongeregeldheden, die bij de enquête betreffende het beheer van de Nationale Bank aan den dag zijn getreden, de z.g. „informatie", heeft omge zet in een instructie. De rechter zal de instructie moeten ope nen. o.a. ten aanzien van de betrouwbaar heid van bepaalde documenten, die aan den raad van bestuurders en het college van censoren zijn voorgelegd. Het O.M. heeft opdracht gegeven om o.a. de boekhouding van verscheidene finan- cieele instellingen te controleeren. De instructie houdt in geen enkel op zicht verband met de activiteit der natio nale bank op financieel of monetair ge bied. Reeds zou onderzoek worden ingesteld bij de Banque Fabri bij Luik en bij de Belgische Congo-Bank. Asturië bezwijkt! De rechtschen rukken in Asturië in steeds sneller tempo op. Overal breken zij het verzet der Asturiërs. De colonne, die gisteren Villa Viclosa heeft bezet, bevond zich bij het vallen van den nacht op nog slechts 22 k.m. van Gijon. Tientallen dorpen en een aanzienlijke hoeveelheid materiaal zijn in handen der rechtschen gevallen, die in alle rectoren verder zijn opgottkt. DUITSCHLAND De grondstoffen en het vierjarenplan. Gisteravond heeft kol. Loeb. de leider van het grondstoffenbureau, dat binnen het kader van het vierjarenplan in het leven is geroepen, een redevoering uitge sproken voor een gehoor van persoonlijk heden uit de nat. soc. partij, uit het leger en uit wetenschappelijke kringen.«Hij ver klaarde daarbij, dat in 't vervolg stroo zal worden gebruikt voor de vervaardiging van cellulose, waaraan het land een toenemen de behoefte heeft. Voorts deelde hij mede, dat fabrieken gebouwd zullen worden waar het stroo zal worden verwerkt. Tevens legde hij den nadruk op de noodzakelijk heid van energieke maatregelen tot bezui niging van papier. IV. De rechtschen marcheerden op over een diepte van 12 k.m. In de dorpen zijn tal rijke verwoestingen aangericht. Ze zijn ge heel leeggeplunderd. In Leon hebben de rechtschen negen dorpen bezet. De regee- ringstroepen hebben Campo de Ornedo en Piedrafita In brand gestoken. Op het Fransche vliegveld Parme bij Biarritz zijn gistermiddag vijf Spaansche militaire vliegtuigen uit Gijon gearriveerd met elf piloten aan boord. 's Middags was reeds een vliegtuig van de Air-Pyrénées gearriveerd met een Rus- sischen generaal en drie Russische offi cieren aan boord. De piloten verklaarden, dat de chef van hun escadrille hun had aangeraden. Gijon in allerijl te verlaten, daar in de stad geen orde meer heerschte. In de straten werd gevochten en op verschillende punten bra ken branden uit. De leiders nemén dus de vlucht Onderhoud van Companys met Negrin. De president der Catalaansche generali teit, Companys, verklaarde tegenover de pers, dat hij te Valencia gedurende twee uur een onderhoud had gehad met Negrin, dien hij heden nogmaals zal ontmoeten. Men denkt algemeen, dat ket bijna zeker is, dat Companys zal volharden bij zijn eerste voornemen, om ^ls president van de generaliteit af te treden. Op een vraag van deti"Correspondent van Havas omtrent het waarschijnlijke vertrek van de regeering naar Barcelona, verklaar de Companys, dat, indien de regeering het haar plicht zou achten, zich naar Barce lona te begeven.nhij de eerste zou zijn, die zich voor dit besluit zou buigen. FRANKRIJK Protestvergaderingen. De vereenigingen van personeel in over heidsdienst hebben gezamenlijk aangekon digd. dat 23 en 24 October a.s. in 33 steden van de provincie protestvergaderingen ge houden zullen worden tegen de onvoldoen de verhooging van salaris van de ambtena ren en agenten van den veiligheidsdienst. DANZIG Centrumpartij ontbonden. Nationaal-socialisten thans he»r en meester. De politie-president heeft trumpartij te Danzig met nevenorganisaties ontbonden. Cen- haar OOSTENRIJK Nationaal-socialist journalist te Ween en gearresteerd. De Oostenrijksche regeering heeft bevel gegeven tot arrestatie van den nationaal- socialistischen journalist, Indermauer, een dei' meest actieve leden van den staf van kapitein Leopold, den leider der Oosten rijksche nationaal-socialisten. Men veron derstelt. dat deze arrestatie het mogelijk voorspel is van een krachtiger optreden der Oostenrijksche autoriteiten tegen de activiteit, waarvan de omgeving van ka pitein Leopold den laatsten tijd blijk geeft. Het „Berl. Tageblatt" dat een interview met Leopold bevatte, is verboden. ITALIË. Communisten veroordeeld - Brood als in den wereldoorlog. Een rechtbank te Rome heeft uitspraak gedaan in het proces tegen vijftien com munisten. Over een daarvan kon geen von- nis geveld worden, daar hij in een inrich- heeft het°de directe"arrestatle geëischt der ting voor geesteszieken verblijft. Vijf ver dachten werden vrijgesproken. De anderen Als reden voor deze beslissing, die direct van kracht is geworden', wordt opgegeven, dat een lid van het bestuur der centrum partij herhaaldelijk decreten en wetten van den staat bewust overtreden heeft. Met de Centrumpartij verdwijnt de laatste partij In Danzig. De ontbinding der centrumpartij Is naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, ge schied na langdurige onderhandelingen tusschen gouwleider Forster en het be stuur der centrumpartij, waarbij een min nelijke schikking is bereikt. Het bestuur der centrumpartij erkent de ontbinding en ziet af van de formeel mogelijke rechts middelen. Gouwleider Forster heeft een verklaring gepubliceerd, waarin verklaard wordt dat het streven naar vereenlging van alle Duitschers in het afgescheiden Danzig thans met succes bekroond Is. Onder het verleden moet een dikke streep gezet worden. HONGARIJE Nationaal-socialisten veroordeeld. In de zaak tegen 69 nationaal-socialis ten. leden der partij van de „Zeisenkrui sers", die ervan beschuldigd worden een militairen aanslag te hebben voorbereid, heeft de rechtbank te Boedapest den leider der partij. Zoltan Boszermenyi, veroordeeld tot twee jaar en twee maanden dwang arbeid en diens vier belangrijkste mede werkers tot straffen, varleerende één jaar gevangenisstraf tot twee jaar dwangarbeid. De 64 overigen, werden veroordeeld tot straffen, varieerende van drie dagen tot een maand gevangenisstraf. Alle beschuldigden zijn in beroep gegaan. Het O. M. daarentegen heeft strenger straffen geëischt tegen tien leiders. Voorts door Beb Vuyk. AT zullen we iederen dag eten? Ziedaar een vraag, welke wij ons op Boeroe spoedig stellen. Het ant woord is al te eenvoudig en daarom bijzon der ingewikkeld. Rijst en visch, maar aan gezien dit zelfs met verschillende groen ten eentonig wordt, stelt de etenskwestie mij iederen dag voor een nieuwe puzzle en er zijn dagelijks drie maaltijden. Brood voor het ontbijt ls niet te krijgen, althans niet toen we kwamen. Later is er iemand begonnen met uitstekend brood te verkoopen, maar toen waren we allang aan ons eigen baksel gewend. Voor het bakken gebruiken we sagoweer (het ge giste sap van de arenpalm) als rijsmiddel en bakken het in een oven van een pe- troieumblik gemaakt. Het gaat uitstekend, maar toch vraagt het eiken dag opnieuw vrij veel tijd en zorg en daar we maar heel «einig bedienden hebben, bakken we cicchts drie maal per week. Bovendien ls i-rood wel goedkoop, maar wat je er bij op eet is duur. Dit blijft dus gewoonlijk tot een ei, een gebakken visch en In de ge zegende maanden als de tomaten lukken, tot een rauwe tomaat be perkt. Daarom ls het een goede en prettige afwisse ling een paar maal In de week te ontbijten met nassl goreng, kleefrijst met ge raspte klapper en roode suiker en heel dikwijls katjang Idjoe. Katjang idjoe zijn kleine groene erwtjes, geweldig gezond, het middel tegen beri beri. We eten ze tot pap gekookt met roode suiker en santen (klappermelk). Mijn man smult soms van sagobroodjes, maar dat ls een lekkernij, die je in je jeugd gegeten moet hebben om te kunnen apprecieeren. Zooals krentenbrood een lekkerder va riatie ls op ons gewone dagelijksche brood, kennen we hier in de Molukken de sago klappa. Het sagomeel wordt daartoe met geraspte klapper en wat zout vermengd cn op de gewone wijze gebakken. Echter voor het afdekken is de holte opgevuld met roode suiker. Uit den vorm gehaald vormen deze broodjes een gerecht ook voor Europeeschen smaak geschikt, het geen van de gewone sagobroodjes niet ge zegd kan worden. Sagoklappa moet warm gegeten worden met zoete, zwarte koffie. Grootere moeilijkheden dan het ontbijt levert het middagmaal op. Aardappelen zijn hier zeer duur, ongeveer twintig cent per K.G.. maar bovendien vragen aardap pelen vleesch, een smakelijke bruine jus cn veel afwisseling in de groenten. Slechts eens in de maand wordt hier geslacht en tenzij de jacht wat oplevert, of we één van onze kippen schieten, zijn we aangewe zen op visch en visch met aardaopelen gaat heel gauw vervelen, nog afgezien van de groentenkwestie. We eten dus zes dagen in de week rijst tafel. De rijsttafel is de maaltijd van het oude Indië. het Indië, dat voorbij is. maar waarvan op afgelegen posten zonder ijs fabriek. abattoir, electrisch licht, groente voorziening en koelkamcrs, nog zoo veel overgebleven is. Als het vleesch ontbreekt sten we kip en als de kiD ontbreekt visch en alle drie zijn ze op wel twintig verschil lende manieren klaar te maken. En als cn de kip èn de visch èn het vleesch ontbre ken. is daar de deng-deng, (het aan dunne nlakies gesneden en in de zon gedroogde vleesch). en zijn er versche en gezouten eieren. Ook de groentengerechten ziin met nlle-lei '-r-'-ton tot In het oneindige te varieeren. We verbouwen zelf onze groen ten, maar in de drie droge maanden ls er op Boeroe alleen kankoeng (een soort spi nazie) te krijgen, dat ln de poelen groeit en verder katjang toemboek. die we zelf maken door kleine erwtjes twee dagen te laten ontkiemen, ongeveer op de wijze, als we dat als kinderen in onze sponzendoos met een bruine boon deden. Deze boontjes, op verschillende wijzen toebereid, geven een ultstekênde, gezonde groente. En ook al levert onze tuin groenten op, dan is het probleem nog zoo eenvoudig niet. Want als de boontjes rijp zijn, eten we dagen achter elkaar boontjes en als de kool lukt, prijkt kool wekenlang op het werden veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerende tusschen vijf en achttien jaar. Krachtens de wet op de amnestie, zullen de straffen der meeste veroordeelden met twee tot vier jaar verkort worden. De prefect van Milaan heeft gisteren een decreet gepubliceerd, waarin een meng- gebod voor bakkers Ls vervat, om van een tot dertig November het brood juist als in den tijd van den wereldoorlog met vijftig procent maïsmeel te bakken en van een December af met tien procent van dat meel. beschuldigden, die tot langer dan twee jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De recht bank weigerde echter deze arrestaties te gelasten. TSJECHO-SLO W AKIJE Protest door Berlijn afgewezen. Mastny, de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn, heeft een bezoek aan den Duit- schen minister van bultenlandsche zaken, von Neurath, gebracht en krachtig gepro testeerd tegen de perscampagne en de be dreigingen in bladen en radio-omroep naar aanleiding van de incidenten te Teplitzen de caricaturententoonstelllng te Praag. Von Neurath antwoordde, dat een derge lijk protest lil verband met het optreden van de politie niet op zijn plaats is. De opwinding m de Duitsche openbare meening is een natuurlijk gevolg van de ernstige buitensporigheden van een staats orgaan jegens de Sudeten-Duitschers. Wanneer men een reactie wil voorkomen, aldus minister von Neurath, dan moet men van Tspecho-Slowaaksche zijde op de eer ste plaats er voor zorgen, dat geen aan leiding wordt gegeven tot dergelijke uit latingen. De „Deutsche diplomatisch-politisehe Korrespondenz" schrijft naar aanleiding van de Incidenten te Teplitz-Schoenau, dat men ln Duitschland zich er van bewust is. dat de Tsjechische uitdagingen in het ge heel niet mogelijk waren indien het Tsje chische volk zich niet door Frankrijk be moedigd gevoelde. Dat de Tsjechen zich daarin niet ver gissen, aldus vervolgt het blad, blijkt uit de manier, waarop de Fransche pers de in cidenten en de reactie in Duitschland be handelt en gebruikt als uitgangspunt voor aanvallen tegen het derde rijk. Het is te betreuren, dat men in Frankrijk blijkbaar nog niet inziet, dat het ideaal der Europeesche ontspanning, dat toch ook het ideaal van het Fransche volk in zijn overgroote meerderheid ls, niet door draaierijen van .hooge politiek" gediend wordt, zegt het blad. Men zegt, dat de collectieve veiligheid het doel der Fransche politiek is. Als in Parijs gesproken wordt over de gevaarlijke verscherping van den toestand ln midden- Europa, moet men daar toch weten, dat het niet in de laatste plaats ln de macht van Frankrijk ligt, constructiefouten on gedaan te maken. menu. En weer helpt de rijsttafel met ajt onnoemelijk aantal variaties. Een enkele keer eten we schidpad, „toe. leroega", zooals de Moluksche naam luidt, maar de keeren, dat de visschers er vangen, zijn heel zeldzaam en de oude knaap, die we in onze eigen baai al en toe zien, beschouwen we als huisdier en mag niet gevangen worden. De smaak vat schildpadvleesch is weinig geprononceerd net als van visch, maar de structuur lijk; op vleesch. We eten het gebakken en ge stoofd met een mengsel van kruiden en azijn. Heeft de schildpad een vrijplaats gevon- den in onze kleine baai, aan de visschen is die niet verleend. Heel dikwijls gaan wij er 's avonds met den hengel op uit. We ver' rekken met een kleine prauw voor de landwind opsteekt, op het uur, dat de zon ondergaat en je niet weet, waar je kijken moet, boven je naar de roode en gouden cn paarse hemel of beneden naar de zee- tuinen waar tusschen het roode orgelpijp, koraal de oranje en groene rotsvischjes heen en weer schieten en het water zóó helder en rimpelloos is, dat je je eigen schaduw ziet bewegen over het lichte zand. We visschen met „koemang", her- mietkrabben, die afschuwelijk ruiken, maar daardoor juist de visch van vem aanlokken. Op de grens van het rif en het zand zijn de vischrijkste plaatsen. Aan de manier van bijten kun je meestal mer ken met welke soort visch je te doen hebt Daar is de „garova" met den geweldij grooten bek, die heel voorzichtig aan 'taai zuigt en de slimme goud en paars ge streepte „tatoe", een koffervlsch, die je snoer onder het koraal trekt, zoodat Je haak verspeelt. Een uur na zonsondergang steekt He siboe-siboe, de landwind, op, een woelige wind, die de baai onrustig maakt, zoodat de vlerken van de prauw om beurten te gen het water slaan. Tegen achten gaan we naar huis, zeilend met de siboe-siboe, of, wanneer de wind laat is, pagaaiend terwijl onze oude mandoer om den wind fluit. Soms trekt de maan een blinkend wit pad. lichtend en koud als onbereden ijs, maar de feestelijkste thuisvaart genie ten we in donkere nachten zonder maan en zonder sterren, doch met een lichtende zee, waar de visschen snelle sporen Is stippelen, de vlerken van de prauw cn de pagaaien zilveren druppels in slaan en je v oorovergebogen over het zwarte water, la de donkere onderzeesche zalen, tienduizend kerstboomen ziet stralen. Thuisgekomen drinken we verkleumd de heete zwarte koffie en een half uur daarna smullen ie van de knappend gebakken buit, die k'l versch brood of warme rijst verrukkel(t| smaakt. Soms is cr geen visch en ook geen koel mang en gaan we 's middags tegen e:l uur of vier het varken jagen. Dat var kei oehoorde vroeger aan een Chinees, maïl ontsnapte en leeft nu in het wild, maail gedraagt zich absoluut anders dan de gt- wone wilde varkens, zoodat we reeds tw«l maanden lang de kleine ravijnen van heil tafelland afdrijven, echter nog steeds zoo f der succes. Het ls een geweldige knaap. ter hoogte van een tafel, dat zich te goed I doet aan de veldgewassen van de arnfl menschen uit de strandkampongs. ït'A keer hebben we hem bijna te pakken; opI de plaatsen, waar hij uit kan komen staan I mijn man en oom Hindjl met geladen g(-[ weer, maar het varken met de wildblai-l fende honden achter zich aan, wijkt rechlll uit en onder de paalwoning van een Boe-I tonees doorschietend, ontkomt hij langil het strand. De wedloop daarna ls tever-l geefsch en om toch niet geheel met leegel handen thuis te komen, oogsten we de I papaya's van de ln het wild groeiende pa- payaboomen en gaan terug over de lieete I vlakte, tot de hals door het messcherp! I alang-alang. waarin een al te smal voet-1 pad ls geplet. Werkelijk serieus gejaagd wordt er aao| den overkant van de baai. Mijn man dan voor een kleine week en keert dan gr-1 woonlijk met vijf of zes herten of var kens terug, die reeds gedeeltelijk tot deug; deng zijn verwerkt. Gewoonlijk jaagt hij I met den Hinolung van Keboelain, ma" I deze jachten in het moeilijk begaanbaar I gloeiend, heete heuvelterrein zijn voor er» I vrouw niet mee te maken. De Alfoeren zijn prettige drijvers, de buit is voor den l die van zijn kant voor ammunitie en het I eten moet zorgen. Toch weten zij er altiji nog wel een slaatje uit te slaan, war.t o! 1 laatste maal waren alle achttien drijver!® van geweren voorzien en kwamen ailen oaj kruit vragen, 's Avonds wordt er denfT deng gemaakt en keteltjeskoffie gedronMl onder urenlange verhalen uit den tijd vul den eersten Bahman (stamvader), die b'l land verdeelde en de bergen en riviere»| namen gaf. De thuiskomst na zoo'n tocht ls bij®®'| der vreugdevol, want voor mij zijn zujt'l dagen extra eenzaam. Dadelijk wordt ®51 volgenden morgen de deng-deng te droge® I gelegd. Het vleesch is reeds ln dunne ree- I pen gesneden en met een mengsel vil I zout en salpeter ingewreven. De zon f|0i' I nu de rest doen. Het laatst geschoten wild wordt uitje sneden en verdeeld, wat mooie stuk"' voor ons zelf, een kilo voor den lu'tenri en voor den gezaghebber en ae rest 8» de menschen, die op ons erf leven. I eerste dagen is er nu overal volop yleeï! We eten het als gehakt en als lapjes. I reiden er haché van en croquetten. Zoo I dag na de jacht is dc keuken in een I gerij herschapen. Aan de citroenboor nassj I de achterdeur hangt een gaffel aan «'I touw. Hieraan wordt een petroled®" I water opgehangen, de kinderen van o I mandoer stoken er een vuurtje onder. I varken ligt in de schaduw van het L troenboschje en als het water kookt. het met kommen vol over hem heen ten en een paar Christenen selu'dPir I hem en snijden hem in stukken. De hammedanen loopen ln een extra bo°= j het huis. Zij kunnen alleen meesmuilen er een hert buitgemaakt is. (Nadruk verboden). 1—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14