Waar de Vrouw belang in stelt Eenvoudige avondtoiletjes voor bescheiden beurzen TSsiè Jaargang LPffn D^P'AD, Donderdag 21 October 1937 Vierde Blad Mo. 23795 RADOX Marie Antoinette's afscheid Welk een voldoening om ze zelf te hebber gemaakt Wat mocht en wat niet mocht Varia VETWORMPJES? Voor het M IE U AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Een brief, die zijn bestemming nooit bereikte. In de bibliotheek van graaf Apponyi in Aponice bij Pystian ln Tsjecho-Slowakije s kort geleden de beroemde „vieruren- irief", de laatste brief van Marie Antoi nette teruggevonden. De waarde van dit fjocument, een vel van het persoonlijke lorrespondentiepapier der Koningin met He kroon als watermerk, wordt door des kundigen op 20.000 dollar geschat. Een Amerikaan heeft onmiddellijk deze som er [i .or geboden, doch graaf Apponyi sloeg 't isnbod af. Wonderlijke speling van het noodlot! (r,,n een achteloos behandeld vodje pa toer. waarvan de schrijfster vreesde, dat Set. wel nimmer zijn bestemming zou be- feiken, nu een document, dat duizenden Hens waard is, tenminste ln de oogen |der snobs. Ons vrouwen interesseert het stuk vooral om de diepe menschelijkheid en den moed, die er uit spreken en die de ongelukkige koningin, ondanks veel wat zij ongetwijfeld ;jn haar leven misdeed, toch stempelen tot 'een vrouw van buitengewoon formaat. De brief, gericht aan haar schoonzuster, (prinses Elisabeth, moge hier volgen: „Aan jou, geliefde zuster, schrijf ik mijn [laatsten brief. Ik werd zooeven veroordeeld, niet tot een smadelijken dood, die slechts voor misdadigers bestemd is, maar om Je Ibroeder weer te zien. Onschuldig evenals hoop ik, in mijn laatste oogenbllkken tem waardig te zijn. Ik ben rustig als eene, «rier geweten haar geen verwijten maakt. |lk betreur het diep, dat ik mijn arme kin deren moet veriaten. Je weet, dat lk alleen koor hen en voor jou. mijn lieve goede [ster, geleefd heb. En ln welken toestand laat lk jou. die uit vriendschap voor ons alles hebt geofferd, achter! Uit het plei dooi van het proces vernam ik, dat mijn dochter van je gescheiden is. Ach, dat arme Ueintje! Ik durf haar niet te schrijven; mijn brief zou haar ook niet bereiken. Ik weet zelfs niet eens of deze jou bereikt. Ontvang mijn zegen voor mijn kinderen. hoop, dat ze later, als ze grooter zijn, j eens bij je terugkomen om al je tee- dere zorgen te genieten. Mogen zij beiden blijven denken aan wat ik hen steeds heb voorgehouden; dat de getrouwe vervulling Itler plichten tegenover zichzelf het belang rijkste levensfundament is en dat zij moe iten trachten door wederzijdsche vriend schap en vertrouwen gelukkig te worden, Moge mijn dochter als de oudste voelen, [dat rij haar broeder steeds moet bijstaan me! dien goeden raad, die haar grootere srraring en haar vriendschap haar zullen Ingeven. Moge mijn zoon zijn zuster al de goede zorgen en diensten bewijzen, die uit deze vriendschap voortvloeien. En mogen tenslotte belden gevoelen, dat zij in alle ■evensomstandigheden slechts door een, dracht waarlijk gelukkig kunnen worden, aten ze ons tot voorbeeld nemen; noeveel Kt hebben wij uit onze vriendschap ïcput. Moge mijn zoon nooit de laatste woorden van zijn vader vergeten, die ik hieT met :et herhaal ,Moge hij nimmer trachten onzen dood te wreken!" Daar ik geen geestelijken bijstand mag verwachten en niet weet, of hier nog priesters zijn en daar de plaats, waar ik mij bevind, hen aan al te groote gevaren Jnu blootstellen, indien zij mij bezochten, I bid ik God met mijn geheele hart om ver- gtffenis voor al de zonden, die ik in mijn leren heb begaan. Ik hoop, dat Hij in Zijn 1 goedheid mijn laatste gebed wil verhooren. |li vraag allen, die ik ken en in net bij lander jou, lieve zuster, om vergiffenis |TOor het leed, dat ik je misschien onbe- ist heb aangedaan. Ik vergeef al mijn J vijanden het leed, dat ik door hen heb |E< leden. Ik zeg hierbij mijn tantes, broers en üisters vaarwel. Ik heb ook vrienden gehad; de gedach- I ten dat ik voor altijd van hen ben ge- I scheiden en het bewustzijn van hun smart Ibehooren tot het grootste leed, dat ik ster- Ivtnde zal moeten dragen, mogen zij ten- Iminste weten, dat ik tot in mijn laatste I oogenblik aan hen gedacht heb. I Vaarwel, goede trouwe zuster! O, dat leeze brief Je toch mocht bereiken! Vergeet Imij niet! Ik omhels jou en de arme, lieve I kinderen met mijn geheele hart. I Mijn God, hoe hartverscheurend is het l'och, ze voor altijd te verlaten! Vaarwel, ■vaarwelIk zal mij nu nog slechts met ■geestelijke zaken bezighouden. Daar ik niet IVhj in mijn besluiten ben, zal mij wellicht leen priester worden toegevoegd. Maar lk Iverklaar hierbij, dat ik geen woord to! Idem zal spreken en hem volkomen als een I Tr;'eric!e ral behandelen I Hier breekt de brief van Marie Antoi nette af. Twee uur later wekte men haar lom haar tot den gang naar het schavot |™°r te bereiden. Zij overhandigde toen Ioen brief aan den cipier Haul met het ver- Ijoek, hem aan haar schoonzuster te doen li Gekomen Het schrijven kwam echler ln I handen van den rechter van instructie jfouq uier-Tinville en gedurende 21 jaren hoorde me er niets meer van. i,en wercl WJ door revoluf.onnair, "K jrame Courtois aan koning Lodewijk I aan6eboden. De koning ontving I echter slechts een copy, terwijl het origi- i in- het buitenland verkocht werd. Zoo- w Prinses Elisabeth als Fouquier-Tinville 1:en inmiddels op het schavot gestorven. RUZIE-UURTJES. i wtlf ^mcrikaansche psycholoog dr. Hatta- opjbteri, dis zijn meening te kennen ge- LI vele echtelijke ruzies zouden or rifu vcrmeden, als de echtparen beter bi, "oogte waren van de uren, die zich Dit i'u 1 deze oneenigheden leenen. 's mirfk vooral de uren tusschen 2 en 3 Een hiir™j entesschon 6 en 7 's avonds, tiae 7L, kritiek tijdsgewricht is klok uur, daar zich dan de eerste tee- De wintermode brengt zulk een rijke ver- scheldenheid van mooie, degelijke mate rialen, dat veel garneering op onze avond toiletjes niet noodig is. En daarom wordt het voor de vrouw van goeden smaak ge makkelijker dan vroeger om zelf haar avondjapon te maken. Een werkje, dat na tuurlijk niet gemakkelijk ls, maar zeer zeker groote voldoening geeft! Onze teeke- nlng wil u een beetje op weg helpen: Voor het figuurtje links boven werd een toiletje gekozen in naturelkleurige shan- tungzij, een materiaal, dat in den aanschaf niet duur ls. De garneering bestaat uit ge rolde strooken van helroode shantungzij, langs hals, armen en zoom aangebracht. Het figuurtje in 't midden draagt een tod letje van zwart fluweel. Aan de voorzijde sluit de japon hoog tegen den hals. De wijde mouwen en de rug werden van kant vervaardigd en eenigszins gerimpeld aan de rugzijde der japon bevestigd. Aan de voorzijde wordt de mouw bijwijze van rag- lanmouw in de japon gezet. Rechts onderaan een japonnetje van gebloemde kunstzijde. De breede ceintuur, die de eenigszins verhoogde taillelijn sug gereert, zijn evenals hals-afwerking en rokzoom van effen zijde in de hoofdtint der japon vervaardigd en met stiksels ver sierd. De knoopjes aan hals en ceintuur zijn met fluweel overtrokken. Dierbare herinneringen aan „madame Etiquette". Nu wij, na een langen tijd van vrijheid van tè groote vrijheid in onze om gangsvormen, weer ontegenzeggelijk naar meer .stijl" gaan verlangen, is 't wel aar dig, eens een oud vergeeld boekje op te slaan en hierin te speuren naar de wetten en regelen van ons leven zooals die voor ongeveer vijftig Jaar door „madame Eti quette" strengelijk werden voorgeschreven. En dit natuurlijk niet, om weer in die oude vormen terug te kruipen, maar uit sluitend om eens te kijken of er naast heel veel dwaasheid en onzin ook niet een weinig zin in te vinden is. Het boekje bovengenoemd heet „De goede toon in alle levenskringen" en be gint met een uiteenzetting over wat met deze „kringen" bedoeld wordt. Na een eenigszins huichelachtige voor rede, waarin de kastengeest en het neer zien op personen van minderen stand scherp wordt gehekeld, vinden we noch tans hooge muren opgetrokken tusschen de hoogste kringen, de betere kringen, den burgerstand en de lagere kringen. Voor deze laatste is het boekje natuur lijk heelemaal niet, voor de voorlaatste slechts ten deele geschreven. Het geeft vervolgens enkele goede wenken over de wijze, waarop zich de hoogere kringen (lees: de hoogste, de betere en de gegoede) tegenover de lagere dito hebben te gedra gen. Zoo mogen bijv. personen van hoogan stand zich nimmer beleedigd gevoelen, als zij in een dilettantenstuk, door de tooneel- vereeniglng opgevoerd, de rol van dienst bode of huisknecht krijgen toebedeeld. Ook worden de hooggeachte lezers er op gewe zen, dat handwerkslieden als kleermakers, schoenmakers e.d. nooit uit de hoogte mo gen worden behandeld, ofschoon zij na tuurlijk eenige standen lager dan de ge bruikers van het boekje zijn ingedeeld. Deze lieden moeten steeds vriendelijk en beleefd worden ontvangen en niet als on dergeschikten! (de handelwijze tegenover ondergeschikten staat er niet bij). Den dames wordt bijzonder op 't hart ge drukt, zich bij groote openbare feesten, illuminaties enz. enz. niet in 't gedrang te begeven. De reden? Gevaar voor flauwval len of voor zakkenrollers, meent u? Misi maar „Gelijk bekend, schept het janhagel er een bijzonder behagen in, met fijnge- kleede dames zijn ruwe grappen uit te halen". I Doch deze waarschuwing blijkt eigenlijk overbodig, als men het volgende leest: een dame. die tot de hoogere kringen wenscht te worden gerekend, vertoont zich natuur lijk nimmer zonder begeleiding op den openbaren weg. Gehuwde dames mogen van dezen regel aftvijken om overdag bood schappen te doen of een visite te maken, doch nimmer mogen zij voor een winkel blijven kijken. Jonge meisjes daarentegen mogen ook op klaarlichten dag niet alleen wandelen, terwijl het al een zeer slechten indruk zou maken, als men haar op een bank in een openbaar park of op een pro menade lezend of handwerken zou vin den. Vooral dit laatste zou kunnen worden opgevat als „pronkerij met haar vlijt." Wat betreft het punt „visites van da mes bij heeren", is het boekje zeer kort: deze zijn -volkomen uitgesloten. Twee uit zonderingen worden aangestipt: een be zoek bij den dokter tijdens zijn spreekuur en dan steeds onder begeleiding van een andere dame, en verder een bezoek bij een advocaat. Ook in dit laatste geval is de tante of vriendin onontbeerlijk. En wanneer de dokter dan de dame een rustkuur voorschrijft, laat ons zeggen van vier weken? Dan mag zij zonder haar echtgenoot een badplaats bezoeken, maar „zij houde zich zorgvuldig afgezonderd van de overige gasten in het hotel en neme Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch^ water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen* Bij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje 9654 (lngez Med.) onder geen beding aan uitstapjes of an dere verstrooiingen deel". (M.a.w de dame kan beter thuisblijven.) En 's avonds? Een dame uit de hoogere kringen (de hoogste, de betere en de ge goede) ook een gehuwde, moet het zooveel mogelijk vermijden 's avonds alleen uit te gaan. zoowel op visite als naar concert of theater. En wanneer zij zich bij uitzonde ring alleen naar den schouwburg begeeft, dan mag zij toch in geen geval den foyer bezoeken. Alleen teruggaan is ook streng verboden: kan zij geen vriendin of kennis vinden, met wie zij naar huis kan gaan, dan late ze zich door een kruier afhalen. Aan den verlovingstijd, die genoemd wordt „de tijd van het hoogste geluk en de pijnlijkste nauwgezetheid". Nauwgezetheid? Ja zeker, want hoe licht kan het niet gebeuren, dat de verloving verbroken wordt. En waarom? Omdat, zou den wij modernen zeggen, het jonge paar tot de ontdekking komt, dat de karakters niet bij elkaar passen. Neen zegt. het boekje „maar hoe menigmaal gebeurt het, dat ln een kleine zonde tegen de eti quette, door het jonge meisje gepleegd, tongen aanleiding vinden om haar goeden naam te besmeuren en dat dus op deze wijze de teedere. pas ontloken, knop wree- delijk wordt geknakt." Visites bij vrienden en bekenden mogen door het jonge paar alleen worden ge maakt. Slechts wanneer een rijtuig wordt gebruikt, moet hierin nog een derde per soon plaats nemen. De verloofde jongeling mag dagelijks en kele uren bij zijn meisje doorbrengen en mag haar dan natuurlijk na verkregen toestemming harerzijds met een kus be groeten. Neemt hij niet de noodige reserve in acht, dan moet de dame met vriende- lijken ernst zijn liefkoozingen afwijzen. Natuurlijk mogen de verloofden niet al leen gelaten worden: steeds zij de moeder van het meisje bij de ontmoeting aanwe zig en wanneer dit niet mogelijk is. een ouder vrouwelijk familielid of een jongere zuster. Ook op straat, bij concerten, in den schouwburg, mag het verloofde paar zich niet zonder begeleiding van derden ver- toonen. Eerst enkele dagen voor de brui loft mag in den omgang tusschen de ver loofden een weinig meer vrijheid worden toegestaan zegt het boekje. Of het vijftig jaar geleden altijd zoo cor rect toeging? VROUWEN NAAR SIBERIË. Vcor korten tijd zijn 20.0GC jonge Rus sische vrouwen naar Siberië vertrokken, waar zij zich als kolonisten zullen vesti gen. Binnenkort gaan er weer 15.000. Tot dusver was ln Siberië de mannelijke, bevol king tienmaal zoo talrijk als de vrouwe lijke. 20 cmt\ per pakje, 9656 (lngez. Med.) 9665 (lngez. Med.) kenen van vermoeidheid bij den mensch doen gevoelen. Wat een onbewuste wijsheid van de Hol- landsche huisvrouw, dat zij juist dit mo ment heeft uitgekozen om aan tafel te gaan! ZONDAG: Koude visch in schelDen, Wienerschnitzel, Pommes frites, Spercie- boontjes. Gestoofde tomaten. Notentaart. MAANDAG: Kalfskarbonaden, Aardappe lenGestoofde champignons, Deensche rijst. DINSDAG: Aardappelsoep, Gehakt, dij vie, Aardappelen, Vruchten. An- WOENSDAG: Vleeschcroquetjes. Gebra den konijn. Appelmoes. Aardappelen. Flens jes, Vruchten. DONDERDAGVermlcellisoep, Hutspot, Klapstuk, Beschuit met bessensap. VRIJDAG: Omelet met gamalenragout. Tong a la meunière. Aardappelen. Kropsla, Ananaspudding ZATERDAG: Biefstuk, Aardappelen, Stoofperen. Montaene Russe. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Witte booneneoep. Roereieren, Spinazie, Aaidappelen, Botersaus, Compote. 2. Tomatensoep. Groene erwten. Peter seliesaus, Aardappelen. Vruchten. 3. Kaascroquetten. Aardappelen in de schil. Andijvie. Gesmolten boter. Stoofperen. 4. Macaroni met kaas. Spruitjes en kastanjes. Aardappelen, Koude boter, Vruchtengrucl. RECEPTEN. Spruitjes met kastanjes. Benoodizd: 1 KG. spruitjes, K.G. kastanjes. 80 gr. boter. De spruitjes op de gewone manier gaar koken. De kastanies inkruisen aan het stompe eind. wasschen en gaar koken in ruim water. (20 minuten). Ze pellen en door de spruitjes schudden. 5 minuten met de boter stoven De kastanjes die bij het wasschen drijven zijn voos. Koude visch in schelpen. Gekookte zalm. kabeljauw of tarbot van de graat nemen en in nette stukjes vcr- ceelen. De schelpen hiermee gedeeltelijk vullen en de visch met mayonnaise be dekken. Ze gameeren met een randje zeer fiin gesneden sla, een randje gaar gekookte in plakjes gesneden, gemarineerde wortel en met wat gemarineerde doperwten. 6769 ajoe jinGa no reu 719 DOEZQ/TDQQT 22 TCU2023 LEIDEN (lngez. Med.) Notentaart. Benoodigd: 6 eieren, 180 gr. suiker, 100 gr. gepelde nooten. 40 gr. paneermeel. Voor het vulsel: 100 gr chocolade (reepen), 120 gr. boter. 100 gr. poedersuiker. De eidooiers met de suiker roeren tot de massa dik en schuimig is. De noten, die gepeld en gemalen zijn. er door mengen, i dan een klein gedeelte van het stijfgeklopte eiwit toevoegen, het paneermeel en de rest van het eiwit er zoo luchtig mogelijk mee vermengen. De massa overdoen in een met boter ingesmeerden springvorm en de taart in een niet te warmen oven gaar bakken. De taart af laten koelen en doorsnijden. Voor het vulsel de boter tot room roeren, de suiker er doorroeren en 1 klein ei er bij doen. De chocolade in stukjes breken en op stoom week laten worden. Daarna door de rest van het vulsel roeren, gedeeltelijk tussohen de taart uitstrijken en gedeeltelijk de bovenkant en de wand van de taart er mee bestrijken. Deze gameeren met halve, gepelde noten. Tong a Ia meunière, Benoodigd: 2 a 3 baktongen. peterselie, boter, schijfjes citroen, eiwit, paneermeel, citroensap. De gestroopte, schoongemaakte tongen wasschen en zouten. Het zout er olm. 1 uur in laten trekken Ze afdrogen, door eiwit en paneermeel halen en in vrij veel boter gaar en mooi brum bakken. Ze op een ver warmden schotel legigen en de rest van de boter over de visch heen schenken. Wat citroensap er over heen sprenkelen, ge hakte peterselie er over strooien. Bti elke tong, aan ce kop een cart ie citroen leggen en een bosje peterselie steken. De tong warm opdienen met sla en ge kookte of gebakken aardappelen. Koud op dienen met mayonnaise en kropsla. Montagne Russe. Benoodigd: 1 ons zachte biscuits. 1 di. rum. v« L. melk. 2 eidoo ers. 15 gr. maïzena, stukje vaniile, 40 gr. suiker, frambozenjam. De biscuit met de rum besprenkelen en deze er in laten trekken. Ze op een schotel opstapelen en tusschen elke laag wat fram bozenjam strijken. De melk met de vanille aan de kook brengen, laten trekken, dan de vanille er uit nemen De eidooiers roeren me" de suiker tot ze licht van kleur zijn. dc maizena er bii doen en met de warme melk een gebonden va maken A's de vla afgekoeld is over de opgestapeld de biscuits heen schenken.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13