LAATSTE BERICHTEN De negen-mogendheden conferentie LEID5CH DAGBLAD - Eerste Btad Maandag 18 October 1937 Binnenland LEVENSVERZEkERINq-BANk- RottercJam Verwoede strijd in het Noorden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN FRANKRIJK De Kantonale verkiezingen. De uitslagen kantonale verkiezingen zijn thans bekend gemaakt voor 1525 van de 1526 zetels in de algemeene raden. Nog slechts van één zetel is de uitslag dus niet bekend. De verschillende partijen bezetten de vplgende aantallen zetels (tusschen (haakjes hetaantal verloren of gewonnen eetels) Communisten 41 311. socialisten Sfio 234 71). soc. rep. unie 46 11). onafh. socialisten 15 5), radicalen van partij Camille Pelletan 2 l-f 1). rad. socialisten 526 42). oriafh radicalen 19 25). volfcedeniocraten20 2). link; republi keinen 2Q7 .(—.4), republikeinen der USD 240 9), conservatieven 59 6). Fran sche sociale partij 14 10). Fransche volkspartij *2 4- 1), Elzassische autonomis- ten 0 (—2). Tegelijk zijn de verkiezingen voor de arrondissementsraden gehouden. De leden dezer raden hebben tot taak den onder prefecten bij te staan in het bestuur. Het belangrijke politieke gedeelte ran hun taak bestaat in hun deelneming aan het kies college. dat de Senatoren aanwijst. De uitslag der verkiezingen voor de ar rondissementsraden heeft dezelfde alge meene shrekking als die voor de algemeene raden. De resultaten lulden- Van de 1365 zete!s veroverden de com munisten 70 43,7 socialisten Sfio 309 84). soc rep. unie 31 7). onafh. soc. 15 18), rad. van Camille Pelletan 5 i+ 2). rad. soc. 544 C— 33J, volksdemo craten 54 9), links republikeinen 237 78.), republikeinen der ïïRD 391 i-i 10); conservatieven 68 2), Fransch" cociale partij 29 (+23). Fransche volks partij 2 1), autonomisten 0 1) Déze c"lifers geven over 't geheel het verwachte beeld: handhaving van het Volksfront Echter gaat de winst naar de meer uiterst linksche groepen en dat zal den •radicaal-socialisten ongetwijfeld toch te denken geven. Temeer, waar de socialisten zich in de Noordelijke districten niet heb ben gehouden aan de afspraak en ten be hoeve van eigen partij hun stem onthiel den aan de radicaal-socialisten, hoewel de iaatsten in eerst instantie de meeste stem men hadden gekregen. Alle bekende figuren zijn herkozen, zoo cis Herriot, Zay, Lebas etc. DUITSCHLAND Predikanten der evangelische oppositie in vrijheid gesteld. Eenige predikanten der evangelische op positie zijn in de afgeloopen week in vrij heid gesteld. Er bevinden zich nog 64 pre dikanten in arrest. ROEMENIË Koning Carol naar Tsjccho-Slowakije. Men verneemt, dat koning Carol, die Za terdag zijn 44sten verjaardag heeft gevierd, zich op 1 Nov. naar Tsjecho-Slowakije zal begeven om deel te nemen aan een jacht partij, welke te zijner eere wordt gegeven. RUSLAND TSJECHO-SLOWAKIJE Botsing met Sudeten-Duitschers. Na een vergadering van Sudeten-Duit schers te Teplitz-Schoenau juichten een honderdtal leden van deze partij hun lei der. Henlein, toe, terwij] deze in zijn auto steeg. De politie greep in en sloeg met de gummistok op de menigte in. Twee Kamer leden werden niettegenstaande zij zich legitimeerden, door de politie mishandeld. Andere Sudeten-Duitsche Kamerleden protesteerden bij den politiechef van Teplitz en kondigden aan. dat zij de kwes tie in het parlement ter sprake zullen brengen. Het officieele telegraaf-agentschap wijst er op. dat de autoriteiten hadden toe gestaan. dat het 'districtscongres zou wor den gehouden, doch hadden verboden, dat op den openbaren weg zou worden betoogd. Op bevel van den minister van binnen- landsche zaken heeft een hooge politie ambtenaar zich naar Teplitz-Schoenau begeven om persoonlijk het onderzoek te leiden. Volkscommissaris van Justitie afgezet. De vroegere Sovjet-Russische consul- generaal te Barcelona. Antonof Owjesenko, die nog pas 16 Sept. tot volkscommissaris van Justitie was benoemd, is thans van zijn functie ontheven en vervangen door Dlmi- trief. In politieke kringen neemt men aan, dat de benoeming van Owjesenko tot volks commissaris slechts een schijnbenoemlng was om hem tot terugkeer naar de Sovjet- Unie te bewegen. ZUID-AMERIKA Complot in Paraguay. Onder verdenking van samenzwering tegen de veiligheid van den staat,, zijn in Paraguay verscheidene officieren in hech tenis genomen. 7857 (Ingez. Med.) JAPAN. Viering van het oogstfeest. Ter gelegenheid van het oogstfeest werd in alle tempels gebeden voor het welzijn van de Japansehe strijders in China en voor het behalen van de overwinning. In de drie tempels in de tuinen van het kei zerlijk paleis leidde de keizer persoonlijk de plechtigheden. In het gebouw van de arbeiderspartij be spraken de vertegenwoordigers den toe stand en men kwam overeen maandelijk- sche bijdragen te geven voor het fonds tot steun aan soldaten, zeelieden en hun fa milie en verder werd besloten bijdragen te geven aan vaderlandsche vereenigingen. Tenslotte werd besloten gedurende het conflict tusschen China en Japan geen ar beidsconflicten te verwekken. VEREENIGDE STATEN Vredesonderhandelingen tusschen Lewis en Green. Op 25 dezer zullen te Washington be sprekingen gevoerd worden tusschen ver tegenwoordigers van de committee for in dustrial organization en de American fe deration of labor teneinde te trachten de kloof in de Amerlkaansche vakbeweging te overbruggen. Het betreft hier een voorloo- pige bespreking, voorafgaande aan een later te houden ..vredesconferentie". Het sociaal-economisch congres van het N.V.V. (Vervolg van het 4e blad). Naar aanleiding van het betoog van den heer Brouwer werden drie conclusies aan genomen. In de eerste wordt er bij de Ne- derlandsche werkgeversorganisaties op aan gedrongen, in overleg met de werknemers organisaties mede te werken aan een snel herstel van de loonen en salarissen tot een peil, waardoor een meer menschwaardig bestaan voor de werknemers wordt bereikt zonder dat de vakbeweging genoodzaakt wordt tot een strijd, waardoor de gunstige ontwikkeling van het bedrijfsleven kan worden geschaad. Deze conclusie dringt er tevens Wj de regeering op aan, de loonen en salarissen van het rijkspersoneel in gunstlgen zin te herzien en te bevorderen, dat ook de lagere organen en de semie-arbeldsbedrijven, ten behoeve van hun personeel, daartoe over gaan. Ten slotte verlangt deze conclusie van de regeering die maatregelen, welke ertoe kunnen lelden, dat de kosten van het levensonderhoud niet uitgaan boven het geen op basis van een redelijken kostprijs der levensbenoodigdheden. eventueel onder toekenning van overheidssteun, strikt noodzakelijk is. In de tweede conclusie wordt er bij de regeering op aangedrongen, door middel van een wet de totstandkoming van col lectieve arbeidsovereenkomsten voor die bedrijven waaronder deze thans nog niet bestaan, te bevorderen. In de derde conclusie wordt het urgent geacht, dat ook in Nederland binnen den kortst mogelijken tijd een wettelijke rege ling in zake betaalde vacantle tot stand wordt gebracht en wordt een dringend be roep op de Nederlandsche regeering gedaan om een desbetreffend wetsontwerp ten spoedigste bij de Staten-Generaal in te dienen. 9495 (lngez Med.) PALESTINA De terreur duurt voort. De toestand in Palestina blijft ernstig, met name in de buurt van Hebron, waar de Britsche burger? de uitnoodiging ontvin gen, zich naar Jeruzalem te begeven, waar aan voldaan is. Volgens nog niet bevestigde berichten zou bij een botsing tusschen militairen en poli tie eenerzijds en een gewapende bende an derzijds, een tiental Aarabieren zijn gedood. Te Haifa is het tot een botsing gekomen tusschen een politiepatrouille en een bende terroristen. Er zijn aan Arabische zijde eenige gewonden gevallen. Tijdens een aanval te Tirah Sjalom werd een Arabisch kind gedood. Te Jeruzalem heeft een Arabier een Jood ernstige won den toegebracht. Even later hebben Ara bieren een autobus en een particuliere auto beschoten waarin Joden zaten. Er werd evenwel niemand gewond. Op den straatweg JeruzalemJaffa is een brug opgeblazen. Zaterdagavond brak te Jeruzalem een hevige brand uit in een timmerfabriek en garage, toebehoorende aan notabelen der Arabische oppositie-partij. Naar men meent heeft men wederom met brandstichting door terroristen te doen. De stad Lydda is veroordeeld tot het be talen van een boete van vijfduizend pond wegens den brand op het vliegveld. De schade, welke door dezen brand is aange richt, is aanmerkelijk hooger. Alleen de schade aan het radiostation bedraagt reeds 10.000 pond sterling. Uit Damascus wordt gemeld, dat de groot moefti weliswaar in het Fransche man daatgebied is aangekomen, doch daar door de politie wordt vastgehouden. Het is nog niet zeker, of deze In hechte nisneming geschied is, omdat de moefti geen visum had, dan wel 0 fzij ten doel heeft hem uit te leveren aan de Britsche mandaatregeering. De „Daily Herald" publiceert een bericht van zijn correspondent in Jeruzalem, waar in gemeld wordt, dat de groot-moefti van plan zou zijn zich naar Italië te begeven, teneinde daar te trachten bijstand te ver krijgen tegen de Britsche autoriteiten. De Mohammedanen in Abessynië en Libye hebben reeds hun afkeuring uitgesproken over de politiek in Palestina. De bestuurders van de Palestina omrin gende landen hebben een memorandum ge zonden aan de Britsche regeering en het gouvernement van Palestina, waarin zij hun bemiddeling aanbieden om den terug keer te verkrijgen van de verbannen Ara bische leiders. D:- Arabische bestuurders hebben er. naar men meent te weten, op gewezen, dat de tegenwoordigheid der verbannenen in Palestina noodig is met het oog op de bin nenkort te verwachten aankomst der nieu we commissie. De uitnoodigingen voor de negen- mogendheden-conferentie op 30 Octo ber te Brussel zijn verzonden. Op grond van het nieuwe statuut van Westminster werden voor het Britsche rijk zes uitnoodigingen verzonden: n.l. aan Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland, Australië Canada. Zuid-Afrika en Britsch-Indië. Behalve de onderteekenaars van het pact zijn, naar verluidt, ook Duitschland en Sovjet-Rusland uitgenoodigd. De Chineesche regeering heeft reeds op de uitnoodiging geantwoord en verklaard, dat zij aan de Brusselsche conferentie zal deelnemen. De houding van Italië en Japan is nog onzeker, maar in officieele kringen te Brussel is men te dien aanzien optimis tisch gestemd. Te Tokio heeft men hier omtrent nog geen verklaring afgelegd. Daarentegen verklaart het Japansehe persagentschap Domei, dat de Japansehe regeering vermoedelijk zich niet op de con ferentie zal laten vertegenwoordigen en dc uitnoodiging derhalve afwijzend zal be antwoorden. De indruk der West-Europeesche kanse larijen is, dat zich in het Japansehe kabi net twee stroomingen openbaren ten aan zien van de deelneming aan de negen-mo- gendheden-conferentie, zoowel als ten aan zien van den oorlog zelf: een gedeelte, dat meer rechtstreeks bij de vijandelijkheden betrokken is, wil het Nanking-legcr defini tief verpletteren, de anderen maken zich ongerust over den langen duur van het con flict en over de gevolgen er van voor het be drijfsleven en den binnenlandschen toe stand en zij willen naar Brussel gaan in de hoop er een voordeeligen wapenstilstand te kunnen bereiken, Indien de Japansehe re geering meer naar de vreedzame gezindheid zou overhellen, zou de conferentie te Brussel een vredesconferentie kunnen zijn. Hoewel de Chineesche diplomatie vast houdt aan de bekende voorwaarden van Tsjang Kal Sjek, is men te Parijs zoowel als te Londen van oordeel, dat, indien men een maal een staking dér vijandelijkheden zou kunnen bereiken, gemakkelijk een basis voor overeenstemming zou kunnen worden ge vonden, dank zij de tusschenkomst der mogendheden. Naar verluidt, wenschte de Amerikaan- sche regeering, dat ook de landen van La- tijnsch Amerika deelnemen aan de confe rentie te Brussel. In dezen zin werden van Amerikaan- sche zijde voorstellen gedaan en het zou niet onmogelijk zijn, dat de deelneming van deze mogendheden aan de conferentie wordt goedgekeurd, hoewel de eerste bij eenkomst reeds 30 October plaats vindt. Bij Sjanghai. Bij Sjanghai is niets veranderd. De strijd is kalmer geworden. De Chineezen hebben een nieuwe luchtraid uitgevoerd. Projec tielen, welke bestemd waren voor de Izoe- mo, kwamen op het land terecht en ver oorzaakten een hevigen brand in het door de Japanneezen bezette deel der internatio nale nederzetting. In het Noorden. De berichten uit het Noorden zijn vrijwel eensluidend wat betreft het front van Sjantoeng ONDERTROUWD: C, v. d. Kwast jm. 28 j. en A. M. v. Zuij- len jd. 26 j. J. Hasselbach Jm. 25 J. en H. C. Vijlbrief jd. 24 j. J. Kluivers Jm. 22 j. en S. Fllippo jd. 17 J. C. v. d. Linden jm. 27 j. en C. Lek jd. 25 J. J. D. B. Stij- ger jm. 23 j. en M. v. Steen Jd. 22 j. J de Bolster jm. 20 j. en E. H. ScJilagwein Jd 17 J. T. de Roode jm. 22 j. en C. v. Wijngaarden jd. 21 j. D. P Ket Jm. 28 j. en G. Vermeij jd. 24 j. C. Pont jm. 24 j. en M. V. Maasdam jd. 24 J. De Japanneezen zijn de provincie Honan binnengerukt in de richting van de Gele Rivier waarvan zij nog een 50 K M. ver wijderd heeten en hebben Pautau bezet. Pautau ligt, behalve aan het einde van den Peking-Soeenoean-spoorweg, ook aan de Hoangho, zoodat de Japanners thans de scheepvaart op deze rivier van Mongolië naar de provincies Honan en Sjantoeng kunnen beheerschen. Japansehe troepen, welke opereeren langs den spoorweg Tientsin-Poekau, hebben den Noordelijken oever van de rivier Toehai bereikt op 45 K.M. ten N.O. van Tsinan. De Chineezen houden den Zuidelijken oever bezet. Het Japansehe hoofdkwartier meldt voorts, dat de Japansehe troepen, die langs den spoorweg Peiping-Hankau naar het Zuiden oprukken, Sjangtefoe hebben bezet. Aan het front Tientsin-Poekau zijn de Japanners tot op 35 K.M, van Tslnanfoe genaderd. Anders is het in Sjansl. Daar melden beide partijen successen, doch het schijnt toch dat de Chineezen daar eenigszins in het voordeel zijn. De Chineesche rechtercolonne, die van de grens van Sjansi en Hopei komt, heeft eerst Laijoean en Pinghslhkwan heroverd en daarna de verbinding tot stand ge bracht met het Chineesche communistische leger, dat de Japansehe achterhoede voort durend bestookt.. De linkercolonne zou Ta- lioetwen en Ningwoetoe, ten westen van den Yenmenkwanpas bezet hebben. Wat betreft den strijd aan den spoorweg Tient sin-Poekau, dc Chineezen geven thans toe, dat zij Pingjoean ontruimd hebben, doch de Chineesche troepen zouden weer vlak voor deze plaats staan. Kwangling nabij de grens van de pro vincie Tsjahar heet heroverd. De gevech ten in Sjansi zijn de laatste dagen buiten gewoon moorddadig geweest. Op 16 Octo ber werden verscheidene honderden Ja pansehe en Chineesche soldaten gedood, terwijl ook drie Chineesche generaals sneuvelden. 30.000 a 40.000 man Japansehe troepen moeten in de buurt van Yoean ping, op 90 K.M. ten Noorden van Tau yoean foe, door Chineesche strijdkrachten omsingeld zijn. Volgens deze berichten, welke uit Chi neesche bron afkomstig zijn, hebben de Japanners uit hun vliegtuig de mededee- ling geworpen, dat hun troepen tot eiken prijs moeten stand houden, daar verster kingen zullen aankomen. Deze mededeeling is evenwel achter de Chineesche linie te recht gekomen. De Japansehe troepen, die verwoed strij den om een geheele vernietiging te ont gaan. werden ingesloten na een krachtlgen opmarsch van de vleugelafdeelingen, die daarbij goed werden gesteund door hun artillerie en hun luchtmacht. Japansehe troepen naar Mandsjoekwo. Gedurende de laatste nachten zijn sterke Japansehe afdeelingen van Pelping en Tientsin naar Mandsjoekwo vertrokken. Volgens Japansehe kringen betreft het hier slechts een aflossing der garnizoenen. De boycot-actie. De algemeene raad der Engelsche vak- vereenigingen heeft een verklaring gepu bliceerd. waarin wordt gezegd, dat van de internationale secties der vakvereeni- gings- en arbeidersbeweging een eenparig antwoord is ontvangen op het beroep ten gunste van een boycott van Japansehe waren. Antwoorden op het beroep zijn in gekomen van de vakvereenigingsoreani- saties in de Ver. Staten. Canada, Nieuw- Zeeland, Australië. Mexico. Ind'ë, België Nederland, Frankrijk, Zwitserland, de Scandinavische landen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk en Ierland. Te Londen is gisteren wederom een antl- Japansche demonstratie gehouden, waar aan meer dan 10,000 personen deelnamen. KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Algemeene vergadering te Den Haag. In hotel „Wittebrug" te Den Haag heeft de Katholieke Nederlandsche boeren, en tuindersbond zijn jaarlljksche algemeene vergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer J, Th. Verheggen. Aan wezig waren de minister van economische zaken mr. Steenberghe en vertegenwoor digers van zusterorganisaties. In zijn openingsrede zelde de voorzitter, na de gebruikelijke begroetingen, dat de regeering op den steun der organisatie reke nen kan bij de ten uitvoerlegging van haar hl de troonrede uitgesproken bedoeling, dat „nuttige regelingen door de bedrijfsgenoo- ten zelf zullen worden overgenomen". Ofschoon vertrouwen uitsprekend in de gezindheid van den minister, vroeg spr. een krachtiger bescherming dan tot dusver van de land. en tuinbouwbelangen bij de econo mische onderhandelingen met het buiten land Het moet spr. tevens van het hart, dat niet steeds consequent gestreefd wordt naar evenwicht tusschen de belooning voor arbeid en diensten van het agrarisch be drijf en die van andere bedrijven. Men krijgt den indruk, dat het laag houden der kosten van levensonderhoud vaak geschiedt ten koste van de boeren en tuinders. Een voorbeeld daarvan noemde spr. de jong ste verlaging van den melktoeslag. Minister Steenberghe nam daarna het woord en dankte voor het door den voor zitter uitgesproken vertrouwen, In het bij zonder aan de belangen der kleine bedrij ven belooft spr. aandacht te zullen schen ken. Na afhandeling van huishoudelijke aan gelegenheden hield de geestelilke adviseur ir. J. H. H. Bemelmans uit Roermond een bespreking van het onderwerp „De cultu. reele verheffing van den boeren- en tuin dersbond". De instelling van den rang sergeant le klasse. Ingaande 1 November a.s. Dc invoering van den rang van ser geant le klasse waarover wij in ons Blad van 11 October j.l. reeds melding maakten, zal plaats hebben met ingang van 1 November a.S. Het onderschcidingsteeken bestaat uit een gouden of zilveren figuur (tres), naar gelang dc chevrons van goud of zilver zijn, loopende 0.5 c.M. boven en evenrljdig aan de chevron met een lus ter lengte van 4 c.M. aan den top. De begrafenis van de slacht offers der T-l. Zaterdagavond heeft onder groote belangstelling te Banda de begrafe nis plaats gehad van vier der slacht offers van het verongelukte marine vliegtuig T1. Het stoffelijk overschot van reserve-luitenant ter zee van Haften was nog niet gevonden. De begrafenis geschiedde van het vlaggeschip „Sumatra", dat met de „De Ruyter", een divisie torpedojagers, het kabelschip „Zuiderkruis" en twee groepen vliegtuigen aanwezig was. Van alle schepen en huizen woei de vlag halfstok. Mei sloepen werden de kisten, die waren gedekt met de Nederlandsche vlag en de onderscheidingsteekenen der over ledenen, naar den wal gebracht, waar ze werden opgewacht door den commandant der zeemacht, den eskader-commandant, den cftlel-gezaghebber van Banda en tal van zee-officieren, onder-officieren en manschappen. Een schat van bloemen dekte de kisten. Aan de groeve sprak de commandant der zeemacht woorden van deelneming tot de nabestaanden, terwijl hij dankte voor de plichtsbetrachting, door de gestorven ka meraden betoond. Daarna sprak de vlootpredikant ds. Vaandrager en ten slotte de luitenant ter zee van Olm als groepscommandant van de omgekomenen. Te 2 uur 's nachts verliet het eskader de reede van Banda, om den oefentocht in de richting van Soerabaja voort te zetten. Het departement van marine ontving be tuigingen van deelneming van H. M. de Koningin, den gouverneur-geeraal, de mi nisters van koloniën en defensie, van den legercommandant en van de marine-com mandant in Nederland. HET CONGRES VAN DEN VRIJHEIDSBOND. In aansluiting op het verslag onder „Bin nenland" vernemen wij nog dat op het congres van den Vrijheidsbond gekozen is tot onder-voorzitter van de partij in de vacature, ontstaan door het ontslag ne men van mr. J. Linthorst Homan wegens zijn benoeming tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, jhr. in O. C. A, van Lidth de Jeude, terwijl in een tusschentijdsche vacature als lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer F. A. J. Mesker te Renkum. VRACHTAUTO TEGEN LICHTPAAL. Toen hedcnimongen de heer C. J. v. D. uit Hillegom met zijn vrachtauto, komende uit Leiden, ter hoogte reed van de Rljkstuln- bouwischool te Lisse, maakte iemand, die op de tram stond te wachten er hem ?P' menkzaam op, dat er iets aan zijn cabine haperde. De autobestuurder keek toen uit zijn cabine en schonk geen aandacht aan de richting, waarna hij verder reed. HU kwam toen met zijn auto tegen een llcht- paal van de tram terecht. De cabine werd geheel van de auto afgerukt. Ook de auto kreeg ernstige materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen gek»* kig niet voor. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2