STADSNIEUWS Euwe-Aljechin in de Stadsgehoorzaal D Buitenland MAANDAG 18 OCTOBER If 37 No. 23792 De strijd in Spanje HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Onze reisgids 8ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op den speelavond hebben abonné's geen reductie Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 6 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week J.'.'.'.... t.0.13 Franco per postf. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud.» STUDIE-VEREENIGING VAN SOCIALE WERK ST) ERS. zing door den heer J. E. van Riet over „Arbeidsbemiddeling". In het Vrijz. Chr. Federatiehuis hield de eer J. E. van Riet, directeur van de Gem. Arbeidsbeurs te Rotterdam een inleiding -ver Arbeidsbemiddeling. Na de aanwezigen en in het bijzonder den ethouder van Sociale Zaken den heer J. J. v. Stralen welkom te hebben geheeten, memoreerde de voorzitter, de heer M. I. nit het ontstaan der vereeniging van -ociale werkers, hierna wijzende op de niet eenvoudige taak van zulk een studie-veree- 'ging, omdat het sociale werk ervarings- erk is. Gedachtig aan het woord van Kohl- rugge „Niet de ambtenaar en niet de vrij- eniger moet het werk doen, maar de .mensch" en hoe hooger deze zijn cischen aan zich zelf stelt en hoe meer hij zich eeft met liefde en verstand, hoe beter zijn erk zal zijn", sprak hij den wensch uit. at de vereeniging de vruchten zal plukken aarop zij hoopt. Hierna verleende hij het woord aan den eer J. J. v. Stralen. Met veel belangstel- 'ng aldus spr. heb ik kennis genomen van Je oprichting der vereeniging. In tijden an groote sociale nooden zooals wij nu be- even, hebben de sociale voorzieningen een eer sterke uitbreiding verkregen en steeds rooter wordt het aantal personen in dienst der overheid, welke maatschappelijk werk errichten. Deze arbeid is een zeer moeilijke en vraagt een groote technische kennis der wetten en overheidsbesluiten; deze kennis moet gepaard gaan aan een ruime mate van tact, inzicht en sociaal gevoel. Deel neming aan het sociale studiewerk zal vóór alles van groot belang zijn. Het gemeente bestuur begroet het streven van uw vereeni ging met groote sympathie en zal met be langstelling uw belangrijk werk volgen, Waarbij het u een goed resultaat toewenscht. Nadat de voorzitter voor dezen wensch leen kort dankwoord had gesproken, ving de [heer van Riet zijn inleiding aart met een luiteenzetting en de beteekenis van den ar- Ibeid als productiefactor, hierbij wijzende op Ide waarde van den arbeid voor den mensch. lOorpsprong, geschiedenis en ontwikkeling ier arbeidsbemiddeling ondergingen een uit voerige bespreking. De primitieve vormen van het zoeken van arbeid en arbeidskrach- :en zonder bemiddeling van uit een een- Taal punt, werden hierbij naar voren ge- iracht aan de hand van gevallen uit de iraktijk. De ontwikkeling der arbeidsbe- niddeling alvorens deze overheidstaak werd, leed zuiver uitkomen dat de nu geldende vettelijke regeling geen kunstmatige is, naar een sanctie van hetgeen in de prac- is gegroeid. Hierna stond spr. stil bij Ie uniformiteit der arbeidsbemiddeling bij klangrijke bemiddelingsvraagstukken zoo- is bij staking en uitsluiting, loonen en col- tctieve arbeidsovereenkomsten. De plaats, 'elke de openbare arbeidsbemiddeling in- leemt tusschen werkgever en werknemer s van groot belang voor beide. Ook de in- ercommunale arbeidsbemiddèling is van roote beteekenis, immers aan behoeften, 'aarin de plaatselijke arbeidsmarkt niet oorzien kan, zal zeker van uit andere ge- leenten ln het land kunnen worden vol- aan. Na de bespreking van de arbeidsbe- nddelingswet behandelde spr. verschil lende arbeidsmarkt-problemen. I Door de praktische vragen, welke bij de [edachtenwisseling werden gesteld, vond pr. gelegenheid dieper op verschillende lunten in te gaan, op het informeeren zoo- rel naar werkgever en werknemer, de con- ju van bemoeiingen, het meer be- ^even aan óe Arbeidsbeurs als cmiddelingsorgaan, wie is werkgever, dub- ber°epen. weigeren van werk e.d. Met een hartelijk woord van dank tot den eer v. Riet sloot de voorzitter deze eerste i„,e,jn mst' De volgende zal worden ge- iouden op 20 November a.s. waarin de heer a.m' referendaris afd. Arbeidsza- rfi re. Amsterdamzal spreken over „Werk- Josheidsverzekering". de Margarita van cortona. stichting. De viering van het zilveren jubileum, wijze heeft de Cortona L:ftlnE gisteren haar zilveren stichtings- ït»iiftVier.d' welke herdenking zich hoofd- f°t een intieme en kerkelijke vie- oif bepaalde. Zoo werd gistermorgen te v j 1? de Hartebrug kerk door pater Snoek, voorzitter der r.-k. Ver- óito bescherming van meisjes, van LJverf1niS.ing de Cortona Stichting °hderafdeeling is, een plechtige hoog- ,agen' welk misoffer door het fwoond Ur d8r vereeniging werd bij- Deprecücaüe onder de mis werd gehou- ■enn d<»r.mrvE. V. d. Helm Pr„ die op tref- ^na heilzame werk in de Cor- hetste 8n noodzaak daarvan, en°»„ln„de ®?ere parochiekerken In Lei- cktpron bw&sving stonden de predicaties verppnüi 111 teeken der jubileerende ■'in dp r iüB e? 200 voerde pastoor Smeets hpn „eonaiduskerk en kapelaan van Al- et woord Haag 111 de Hemelvaartkerk gebouw11^. eeJ}, twee uur werd in het F der Stichting aan den Haagweg in 1 I een drukbezochte receptie gehouden in de ontvangkamer, die voor deze gelegenheid in een bloemenhof was herschapen. Van de zeer velen, die persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden, noemen we deken A. H. M. J. Homulle, de pastoors der Leidsche parochiekerken, vele geeste lijken, terwijl zeer vele vereenigingen een afvaardiging hadden gezonden, o.a. St. Eli- sabethsvereeniging, Fransiscus Liefdewerk, de Christelijke zustervereeniging der Ver. tot bescherming van meisjes, de Christe lijke Jeugdhulp. De F.I.O.M. uit Den Haag, had, evenals vele andere vereenigingen en instellingen, haar felicitaties schriftelijk overgebracht. In den namiddag werd de feestviering in intiemen kring in het St. Elisabeth-Zie- kenhuis voortgezet. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Feestelijke lustrum-herdenking. Onder zeer groote belangstelling heeft de Vereeniging van Mathesianen Zaterdag avond in de Stadszaal haar 20-jarig be staan gevierd. De voorzitter, de heer G. van der Lui den, sprak een openingswoord en verwel komde speciaal directeur, leerares en lee raren der school, de vertegenwoordigers van het schoolbestuur en de afgevaardig den van zustervereenigingen. In het overzicht dat spr. gaf van de af- geloopen 20 jaar, memoreerde hij, hoe de V.V.M. in Juni 1917 werd opgericht, hoe zij zooals elke vereeniging, haar ups en downs kende, doch thans een aantal leden en donateurs telt, grooter dan ooit te voren. Een dankwoord richtte de voorzitter tot allen, die aan de opvoering van de jubi leumrevue „Het is nooit volmaakt" hebben medegewerkt, daarbij speciaal wijzende op de groote verdiensten van den auteur, die onbekend wenscht te blijven. In een vlot tempo werd hierna de revue opgevoerd. Zij toonde ons de lotgevallen van Socrates en Figaro, die zich in de Hades, de onderwereld, gruwelijk vervelen de, besluiten per vliegtuig een slippertje naar de aarde te maken. Zij denken daar eens rustig een tijdje te kunnen rondkij ken, doch het noodlot, ind en vorm van Xantippe, Socrates' vrouw, die als verste keling in het vliegtuig der deserteurs, de reis naar het ondermaansche heeft mee gemaakt, achtervolgt hen. Om zich aan haar booze oog te onttrekken, laten de beide vrienden zich in een schoonheids instituut moderniseeren. Ook Xantippe wordt hier „gerestaureerd". Dan zien we de verdere lotgevallen van Socrates en Figaro, die telkens worden op gejaagd door Xantippe, die het zoeken naar haar ontrouwen echtgenoot niet wil opgeven Tenslotte belandt het gezelschap, waarbij zich tal van Mathesianen hebben aangesloten, in den Leidschen Hout waar, nadat de ochtendnevels zijn geweken voor de opkomende zon, hulde wordt gebracht aan de dagvorstin. U ziet het, het is geen aüedaagsche ge schiedenis, die Zaterdagavond in de Stads zaal ten tooneele werd gebracht. En zoo rijk de fantasie van den auteur moet zijn, zoo groot was ook het succes, dat de op voering van zijn werk oogstte. Doch dit succes komt niet alleen op zijn rekening, ook de opvoerenden en speciaal de drie hoofdfiguren Socrates, Figaro en Xan tippe, droegen daartoe het hunne bij, ter wijl de fraaie costumes en de goed ver zorgde decors, waar noodig, ons voorstel- lingsvermogen te hulp kwamen. Voor ^en revue is tempo wel een eerste vereischte; pauzes tusschen de verschillende scenes mogen er nu eenmaal niet zijn. En ook in dat opzicht was „Het is nooit, volmaakt een succes. Want waar de noodzakelijke decorwisseling eens even meer tijd vorder de dan men zou wenschen, werd de gang erin gehouden door een liedje of een praatje. Voor de groote pauze sprak de heer J. 5. Göbel, een afscheidswoord tot den voor zitter, den heer G. v. d. Linden, die bin nenkort naar Indië zal vertrekken. De heer Göbel dankte heen namens alle V.V.M.'ers voor hetgeen hij voor de veree niging deed en wees daarbij op de groote moeilijkheden, die zich bij het besturen van een vereeniging met ruim 200 leden voor doen Als aandenken overhandigde hij den aftredenden voorzitter een reisnecessaire en een vulpen, vergezeld van een lijst met de namen der schenkers. Met enkele hartelijke woorden dankte de heer Van der Linden voor de groote me dewerking. welke hij altijd van de leden heeft ondervonden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Handels-Onderneming „De Toekomst". Schapensteeg 2, Leiden. Confectiebedrijf. Eigenaar: G. A. Schoonwater, Leiden. MILITARIA. De sergeant L. Nijenhuis van het 4e reg. infanterie is aangewezen voor het volgen van een cursus voor mortierpn van 8 bij het reg. Grenadiers (B.T.) van 2/20 No vember e.k. E EERSTE ETAPPE in den wedstrijd tusschen Euwe en Aljechin is voorbij, schreef schaakmeester Landau in ons Blad van Zaterdag. Geen wederzij dsche verkenningen dus meer, geen tasten naar zwakke punten in de strategie van den tegenstander. In zijn vollen omvang en met groote vinnigheid zal de strijd om den wereldtitel verder worden gevoerd. Wie, die zich voor sport interesseert en voor schaken in het bijzon der, zou daarom niet met eigen oogen de partij willen vol gen, welke -Donderdag a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden wordt gespeeld? Toegangsbewijzen zijn daarvoor aan onze Bureaux ver krijgbaar a f.0.80 voor abonné's en a f. 1.00 voor niet- abonné's (bij schriftelijke bestelling met 5 ct. voor porto te te verhoogen). Aan de zaal zal Donderdagavond geen reductie worden verleend. Ook abonné's zullen dan dus een gulden moeten betalen. DE DIRECTIE. BUITENGEWONE BIJEENKOMST „SELSKIP FRYSLaN". Een zeer geslaagde avond. Zaterdagavond hing de Friesche vlag uit bij „Zomerlust" ten teeken, dat het verza melen geblazen was voor de Friezen in Leiden en omgeving, ter bijwoning van de eerste buitengewone bijeenkomst ais inzet der wintercampagne. Er was veel belang stelling. De voorzitter, de heer H. Nijholt heeft allen welkom geheeten, inzonderheid den heer en mevrouw A. Vriend, als ver tegenwoordigers der Groninger vereeni ging afd. Leiden om er hierna aan te her inneren dat de tijd niet stilstaat. Dit komt, aldus spr. tot uiting in den groei der Friesche beweging, want het is nu zoover, dat ongeveer 2 uur per week het Friesch op de scholen mag worden beoefend, om dat dit onderwijs facultatief is gesteld. De gemeentebesturen en de bijzondere schoolbesturen kunnen het Friesch opne men in het leerplan en wanneer de in specteur bij het enderwijs dit goedkeurt kan de Friesche taal worden onderwezen op de school waarover spr. zich zeer ver heugde. Hij wees er voorts op, dat vooral de Friesche Liga zich beijvert de moedertaal te bevorderen en aansluiting hierbij en bij de Friesche vereeniging is de plicht van alle Friezen buiten hun geboortegrond. Tenslotte leidde spr. het energieke tooneel- gezelschap, gevormd uit de leden, met een enkel woord in, waarna dit voor het voet licht trad met het blijspel „Ho nou?" van H. Bulthuis, Dit stuk is elders met succes opgevoerd en ook dezen avond was de bijval groot. Dirk Bcersema, een oude vrijgezel woont samen met zijn zuster^ Rolkje en Pytsje, in welk gezin ook is opgenomen nicht Tine, die een „degelijke" opvoeding moet hebben naar het oordeel der tantes, die er op dit punt hun eigen begrippen op na houden. Voor liefde is geen plaats en Tine moet verre gehouden van 't jongevolk. Oom Dirk en zijn vriend Japik Terpstra spannen samen tegen de opvattingen van beide zusters en weten het zoover te brengen, dat Jan de Boer. de schoolmeester, met line onder één dak komt wonen. Dat gaf heel wat spannende verwikkelingen, zoodat men zich telkens afvroeg „Ho nou" (hoe nau?. Het stuk vond zijn hoogtepunt toen een der tantes tenslotte haar zinnen bleek ge zet te hebben op den knappen school meester! Het slot bracht een „happy end" in de vereeniging van de beide joneglui. Het moet gezegd, dat de spelers en speel sters zeer vlot spel gaven, waarbij ook nog vermeld dient Jansje, het buurmeisje ne vriendinnetje van Tine. De rollen waren goed bezet en de grimeering door den heer Fiji uitstekend verzorgd. Het was voor den voorzitter ongetwijfeld een aangename taak den medespelenden dank te brengen voor het gebodene; de door mevr. de Groot namens de vereeniging aan de speelsters aangeboden bloemen waren een alleszins verdiende hulde. „Na afloop bal" luidde het programma en hiervan is een druk gebruik gemaakt, hetgeen nog werd afgewisseld door eenige voordrachten van den heer Sieperda, waarmede deze groot succes oogstte, 't Was weer een recht genoegelijke Friesche avond en het was diep, zeer diep in den nacht, toen men voldaan huistoe keerden. Zij nog vermeld, dat de muzikale opluistering door den heer Brons een be langrijk aandeel had in het welslagen van dezen avond. Van 't front. Terwijl de strijd aan andere deelen van het front (ook bij Madrid) wel iets leven diger wordt, heeft alleen aan het front van Asturië wijziging plaats. Salamanca meldt: Het offensief in Asturië duurt thans reeds 43 dagen. De geneeskundige dienst der rechtsche troepen heeft 2350 lijken van tegenstanders begraven. Op het slagveld werden tijdens de gevechten 1491 krijgsge vangenen gemaakt, terwijl het aantal man schappen der militie, dat zich met hun wa penen aanmeldde bij de rechtsche linies 4221 bedraagt. Ongewapend meldden zich 3060 manschappen aan, zoodat het aantal tegenstanders, dat dood of levend den reohtschen in handen is gevallen, elfdui zend bedraagt. Gisterochtend hebben de rechtschen hun actie ten westen van Ariondas uitgebreid en zich meester gemaakt van een groot ge deelte van Puerto Sueve ten westen van Cofino en van het dorp Soto la Duena, dat meer zuidelijk op den weg naar Oviedo is gelegen. Ten noorden van Cofino heeft een colonne, welke den weg van Ariondas naar Colunga volgde, het bosch en het dorp Bodes, dat op 5 K.M, ten Noordoosten van Cofino is gele gen, bezet. Ook Colunga is genomen. BEROEFINGSWERK GEREF. KERK. Ds. J. Weggemans en Dr. H. J. Westerink beroepen. Na afloop van de avondgodsdienstoefe ning in de Hooigrachtkerk, vond gisteren de stemming plaats voor een tweetal pre dikanten bij de Geref. Kerk in de vacature ds. W. Bouwman en H. Thomas. Deze stem ming had tot resultaat, dat beroepen wer den ds. J. Weggemans, van Beetgum en dr. H. J. Westerink, van Tienhoven. Gelijktij dig vond de verkiezing van een tweetal ouderlingen in de vacatures-Parmentier en Van der Bie plaats. Hierin werden ge kozen de heeren H. Schutte en J. Veenen- daal. Dr. J. Weggemans werd 20 September 1903 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit te .Amsterdam. In 1928 werd hij aldaar candidaat, om op 24 Juli 1932 zijr. ambt te Beetgum te aanvaarden. Dr. H. J. Westerink werd op 9 Mei 1904 geboren en studeerde eveneens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1932 werd hij candidaat en op 18 Februari 1934 aanvaardde hij zijn ambt te Tienhoven. Ds. Westerink promoveerde dezer dagen tot doctor in de theologie op proefschrift: „Het Koninkrijk Gods bij Paulus". Zaterdagavond omstreeks 11 uur is op de Breestraat de 32-jarige fabrieksarbeider H. V. met zijn motorrijwiel tegen den trot toirband gereden, waardoor hij viel en een diepe hoofdwond bekwam. De E.H.D. ver voerde hem naar het Academisch Zieken huis. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 11 Oct. 50 volw. personen. Dins dag 12 Oct. 51. Woensdag 13 Oct. 51. Don derdag 14 Oct. 50. Vrijdag 15 Oct. 50 en Zaterdag 16 Oct. 51 volw. personen. BINNENLAND. Instelling: van een staatscommissie inzake vaccinatie. (Binnenland, 4e Blad). Voorloopige overeenstemming: in den Vrij heidsbond. (Binnenland, 4e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Het sociaal-economisch congres van het N.V.V. (4e Blad). Familiedrama te Maastricht; twee dooden. (Gemengd, 4e Blad). Botsing te Hattnmerbroek op voorrangs- weg; een doode en vier gewonden. (Gemengd, 4e Blad). Een zeven-jarig meisje sinds Vrijdag te Rotterdam vermist. (Gemengd, 4e BIJ. BUITENLAND. De non-interventie-commissie bijeen. (4dei Blad). De bijeenkomst der 9-mogendheden-confe- rentie. (Buitenland, le Blad). Terwijl de Japanners elders in Noord-China blijven oprukken melden de Chinee zen succes in Sjansi. (Buitenland, le Blad). De uitslag der herstemmingen in Frankrijk. (Buitenland le Blad). In Palestina blijft het roerig. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Tegelijk met ons Blad ontvangen onze abonné's zoowel in de stad als in de omgeving hedenavond de Winterdienst- regeling van onze Spoor-, Tram- en Auto- busgids. DE DIRECTIE. DE ALGEMEENE TOESTAND De Spaansche kwestie. De eerste zitting van de non-interventie- commissie men zie het 4de Blad is niet bepaald ongunstig. Frankrijk, gesteund door Engeland, heeft op spoed aange drongen en Italië en Duitschland hebben zich niet onbevredigend uitgelaten. Maar: wie aandachtig leest, zal zien, dat de oude Verschillen, zij het in zwakker intonatie, ieeds naar voren komen. Italië b.v. spreekt van terugtrekking van een gelijk aantal vrijwilligers aan weerszijden. Frankrijk van een terugtrekken naar evenredigheid. En dan: wat gaat voor, het terugtrekken der vrijwilligers of het erkennen van beide partijen als belligerenten? Doch met goeden wil van weerskanten zijn beide standpunten toch misschien wei nader tot elkaar te brengen. Met goeden wilIs die er ook bij de sovjets? Het lijkt twijfelachtig, gelet op hetgeen Maisky reeds opmerkte. Zullen de sovjets een regeling torpedeeren? HONGARIJE Tegen dictatuur. De sociaal-democratische partij heeft gisteren haar standpunt bepaald naar aanleiding van de legitimistische redevoe ring van Tibor von Eckhardt van een week geleden. Zonder daarbij zich uit te spreken voor de restauratie verklaarden de sociaal democraten duidelijk, dat, wanneer zij moesten kiezen tusschen de dictatuur en welk ander regime ook, zij zich steeds tegen de dictatuur zouden uitspreken. Door deze verklaring zijn thans alle oppositie partijen tegen initiatieven met totalitaire strekking.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1