BINNENLAND IEFCH DAGBLAD, Maandag 18 October 1937 Vierde Blad No. 23792 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK SPREEKCEL Overeenstemming in den Vrijheidsbond. Buitengewoon congres te Utrecht. Te Utrecht is een buitengewoon congres van den Vrijheidsbond ge houden in verband met de moeilijk heden, welke ontstaan zijn na de ver kiezingen. De „Tel." meldt hieromtrent dat men op dit congres tot overeenstem ming is gekomen. Het hoofdbestuur deed het volgende voorstel: Naar aanleiding van het overleg deelde de voorzitter aan de stampvolle vergade ring mede, dat het hoofdbestuur besloten had het volgende voorstel te doen: Er zal een commissie worden benoemd, welke één onderzoek zal instellen naar de maatregelen, welke naar haar meening getroffen moeten worden, zoowel ten aanzien van de staatkundige positie der partij, als ten aanzien van haar externe en interne organisatie. De resultaten van dat onderzoek, vergezeld van voorstellen, zullen neergelegd worden in een zoo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk op 1 Jan. 1938 in gereedheid te brengen rapport. Dit rap port zal terstond ter kennis gebracht worden van het hoofdbestuur, de centrales cn de afdeelingen. Uiterlijk een maand na het verschijnen van dat rapport zal dan een algemeene vergadering gehouden worden (vermoede lijk in Februari), waarin het rapport met de voorstellen behandeld zal worden te zamen met eventueele door de centrales of afdeelingen uiterlijk een week voor de vergadering in te dienen amendementen of gewijzigde voorstellen. Bij het onderzoek der te benoemen commiissie zullen de volgende stellingen, ingediend door de afdeeling Arnhem, ook behandeld worden: le. De liberale partij is een staatkun dige partij, die zich tot doel stelt het le venspeil van de bevolking geestelijk en stoffelijk te verhoogen door bevordering van sociale rechtvaardigheid in een rechtsstaat op den christelijken grond slag. evenwel zonder dat de overheid zich richt naar bepaalde kerkelijke gezind heden. 2e. Zij tracht dit doel te bereiken door instandhouding van het liberalisme inden mimsten zin in tegenstelling met fas cistische en marxistische stroomingen met herziening van zijn staatkundige taak in verband met de zich steeds wijzigende maatschappelijke omstandigheden. 3e. Zij stelt de nationale eenheid, beli- caamd in de constitutioneele monarchie van het Huis van Oranje boven alle gods dienstige, staatkundige en maatschappe lijke tegenstellingen. Zij bevordert de een dracht van de verschillende bevolkings groepen door het aankweeken van saam- hoorigheid en verdraagzaamheid en ver werping van rassen- en klassestrijd. 4e. Zij beschouwt persoonlijke vrijheid met eigen verantwoordelijkheid als een onmisbaar element voor een gezonde samenleving, met erkenning van groeps vorming als een natuurlijk gegroeid maat schappelijk element. Zij aanvaardt als overheid de groepsvorming te regelen. \oorzoover het gemeenschapsbelang zulks bevordert, zoo noodig door beperking van bet individualisme." Dadelijk na de indiening van dat voor stel verkreeg oud-minister Van Lidth de Jeude het woord. Hij zeide zich te ver beugen over het feit, dat thans een zeer goede gemeenschappelijke oplossing ver kregen is. Ik acht, zoo verklaarde spreker, bet verkregen resultaat een zege voor de liberale partij in Nederland. Laat ons, ging spreker voort, nu niet stemmen. Geen minderheid en geen meer derheid! riep hij uit. Geven wij onze goed keuring aan het nu verkregen resultaat! Ter bezegeling van het voorstel klonk na oeze rede een krachtig applaus op. De Vrijheidsbond was nu weer in volle eenheid tezamen. De crisis was van de baan. Er werd, zoo hoorden wij verder, nog gesproken over de samenstelling der commissie. Met gejuich werd het voorstel, om jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude tot voorzitter daarvan te benoemen, begroet. Genoemd werden nog de namen van den 'heer Ebels, lid van Ged. Staten van Gro ningen, ir. S. H. Stoffel te Delft, van den heer Korthals Altes, voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen, en van mr. De Witt Beynen. Men drong er op aan, de commissie ook nog uit te breiden met' een vertegenwoordiger van de arbeidersmJid- öenstanders, den landbouw en een vrouw. De voorstellen van de commissie zullen nader worden bekendgemaakt. De vergadering hield zich vervolgens oezig met de richtlijnen voor de nieuwe liberale politiek aan de hand van de door het hoofdbestuur bij de afdeelingen in gediende nota's, welke richtlijnen de te benoemen commissie tot voorlichting zul len kunnen strekken. Staatscommissie voor vaccinatie. Minister Romme wil zaak principieel aan de orde stellen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vacci natie. Met zijn ambtsvoorganger is de minis ter van Sociale Zaken, de heer Romme, van oordeel, dat het principieel aan de orde stellen, van het vaccinatie-probleem noodzakelijk is. Hij meent intusschen dat hiermede een aanvang moet worden ge maakt door de instelling van een staats commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken: 1. of het wenschelijk is de bestaande be palingen betreffende den vaccinatieplicht, waarvan, de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk weder in wer king te doen treden en, zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord, 2. of het wenschelijk is, deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel. 3. of het wenschelijk is, ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regelig te tref fen, en zoo ja, hoe zij behoort te luiden. In verband met het vorenstaande acht de minister het noodzakelijk, opnieuw een opschorting van de bepalingen der Be smettelijke Ziekten wet betreffende de vaccinatie voor te stellen, en wel voor den duur van twee jaren, tot 1940. RHEUMALANA LAKENS t&Qj(!Ats &P/T FABRSPANJAARD-BORNE 8520 (lngez. Med.) Zevenjarig meisje vermist te Rotterdam. Familiedrama te Maastricht. Sinds Vrijdagmiddag verdwenen. Door een man op een fiets ontvoerd? fONGRES VAN R.K, EN CHR. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. pil d5 groote raaI van de Diergaarde te hebben de Ned. R.K. Bond van Kt vv en ^ntoor- en winkelbedienden v«p ^?uncls,c,us van Assisi" en de Ned. Ver. z^iArH Kantoor- en handelsbedienden zaterdagmiddag een congres gehouden, p k eerste spreker beschouwde prof. mr. univer?itenratndy'. hoogleeraar aan de vrije econnm.cAh Amsterdam het ethisch- den m,»!? Y.an in de middeleeuwen in en o'aiv?fSangs bd' d i de tijd van Luther Hierna" en dat leven van thans. Bond rt» uatn de secretaris van den R.K. te een kraeK,,A U Boersma Jr het woord, d.-ed zich ae E. eioep op de aanwezigen erniéine en ïi sluiten in een vakver- va ar voor Hit* "a ijveren voor het doel. VOO. herste dat een congres komen verLt opbouw is, is bijeenge- pcHj ken i. p ng van den maatschap van kantoor in Winder die «Pbied van aïL !\andelsbedienden op 't Positie en besSlES^^"- F. VAN DER WAL HERDACHT. Monument onthuld op zijn graf te Amsterdam. Op het graf van den in April overleden voorzitter van den Algemeenen Neder- landschen Typografenbond, den heer F. van der Wal. op de begraafplaats „Zorg- vlied", is Zaterdagmiddag in aanwezig heid van tal van belangstellenden, groo- tendeels leden van den A.N.T.B.. een mo nument onthuld, opgericht op initiatief van de leden en aan het hoofdbestuur van den Typcgrafenbod overgedragen. Onder de aanwezigen bevonden zich, be halve vele vakvereenigingsbestuurders, vooraanstaande figuren uit de drukkers- patroonskringen. o. a de heer F. .H H. Herald. G. J. Thieme, mr. P. Borst, secre taris van de Centrale Commissie voor de Typografie. Het N.V.V. was vertegenwoor digd door den heer F. S. Noordhoff, de Scandinavische typografenorganisaties wa ren vertegenwoordigd door den heer Nils Wessel, van den Zweedschen Typografen bond. die namens de Scandinavische bon den een krans op het graf legde. De voorzitter van den A.N.T.B., de heer B. Ponstein, aanvaardde namens het hoofdbestuur het monument als een hulde van de leden aan den grooten voor ganger, wiens voorbeeld men steeds voor oogen zou houden. Hierna werd het monument onthuld, een marmeren plaat in een granieten ombouw, met de letters: A. N. T. B.: in de plaat, onder den naam F. van der Wal. zijn de woorden gebeiteld: ..Gewijd aan de nagedachtenis van den onvermoeiden strijder voor de belangen van de arbeiders in de grafische vakken". Met een défilé van de aanwezigen langs het graf was de eenvoudige plechtigheid besloten. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf heeft de 7-jarige Lijntje Huiser, wonende aan de Brielschelaan 300 te Rotterdam, haar wo ning verlaten om wat op straat te gaan spelen. Toen het kind niet in de woning terugkeerde, werden de ouders ongerust. Aanvankelijk meende men nog. dat het kind misschien te laat was geweest en niet naar huis durfde komen. Uit verschillende verklaringen is evenwel komen vast te staan, dat er groote kans is, dat de 7-jarige Lijntje is ontvoerd. Om kwart over vijf is het kind namelijk nog gezien bij het knik keren in de Hcrtoghstraat en toen de speelkameraadjes nog eens nader wer den verhoord, vertelden zij dat Lijntje was meegegaan met een man, die haar achter op zijn fiets had gezet. Laat in den avond is mén nog met politiehonden in de weer geweest.. Zij raakten echter aan den rand van het trottoir het spoor bijster, zoodat de verklaring van het meenemen op de fiets wel juist schijnt te zijn. Bovendien moet er den laatsten tijd tel kens een man in de buurt zijn geweest, die kinderen snoepcenten had gegeven. Het signalement van dezen man is bekend. Naar zijn verblijfplaats wordt een onder zoek ingesteld. Reeds is het eiland IJssel- monde geheel afgezocht, doch tot op heden is geen spoor gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Het signalement van het meisje luidt: lengte ongeveer 1 meter, pos tuur flink, aangezicht bol. kleur gezond, haar blond, oogen lichtblauw, neus dik. dikke bovenlip, tanden gaaf. kleeding: biuine jekker, geruiktc jurk met witten kraag en witte knoopen. een wit en bauw onderlijfje, blauwe directoir. De commissaris van politie der tweede afdeeling te Rotterdam verzoekt een ieder, die inlichtingen kan geven, zich zoo spoe dig mogelijk te vervoegen aan het bureau Sandelingenplein. te Rotterdam. Twee dooden. Gistermorgen heeft zich in een wo ning aan de Aert van Trichtweg 69 te Maastricht een familiedrama afge speeld, dat aan twee menschen 't leven heeft gekost. De dader heeft zijn elf jarig dochtertje doodgeschoten cn daarna de hand aan zichzelf geslagen. In het genoemde perceel woont de vroe gere schoonmoeder van den dader. Deze laatste is de 33-jarige huisschilder L. H. J., die reeds eenigen tijd wettelijk is geschei den van zijn vrouw, welke laatste momen teel in Amsterdam vertoeft. Gistermorgen vertoonde J. zich plotse ling in den achtertuin van het huis. waar- tee hij langs een der brandgangen in deze woningcomplexen toegang moet hebben gekregen. Toen zijn vroegere schoonmoe der buiten kwam loste hij een schot op haar. doch hij trof haar slechts licht in den rechter arm. Toen de vtouw de straat cp vluchtte, drong J. verder de woning binnen, waar hij zijn elfjarig dochtertje, dat daar in huis was. aan zijn vroegere schoonzuster ontrukte. De vrouw vluchtte naar boven. Even later werd er een knal gehoord. Nadat de man nog eenigen tijd getierd en gedreigd had in het beneden huis waar toen niemand meer aanwezig was. hoorde men weer een schot. Daarna waren de inmiddels gealarmeer de politie en geneeskundige dienst ter plaatse gearriveerd. Toen zij de woning waren binnengegaan, vonden zij J. en zijn elfjarig dochtertje levenloos in de bene denvoorkamer. Beiden waren door een schot in het voorhoofd gedood. Zaterdagavond was J. met twee andere Maastrichtenaren naar Kerkrade geweest. Zij bezochten daar een café waarboven de \rouw van een der anderen woont. In het café is ruzie ontstaan welke zón hoog liep. dat J. met zijn revolver op de caféhoudster Wetzels een schot heeft gelost en haar ern stig in den buik raakte. Deze vrouw is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. De twee metge zellen van J. zijn toen met hun auto naar Maastricht gevlucht, waar zij Zaterdag nacht zijn aangehouden. Het is niet be kend hoe J. Zondagmorgen in Maastricht is gekomen. Geen voorrang verleend. Eén persoon gedood, vier anderen gewond. Botsing te Hattemerbroek tusschen auto en motor. LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTE BESTUREN. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft Zaterdag de Vereeniging van Libe rale Leden van Gemeentebesturen haar algemeene jaarvergadering gehouden, on der leiding van den heer C. G. Roos. bur gemeester van Lekkerkerk. Na goedkeuring van het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer W. J. Bastiaan, werden tot bestuursleden herkozen de heeren mr. J. de Blieck (De Wijk), J. A. ae Beer (Bedum), jhr. D R. Gevers Deynoot (Bilthoven) en A. E. Han- nema Harlingenin de vacature onstaan door het overlijden van mr. J. A. H. Coops werd benoemd de heer J. Vuyk te Rheden. Mr. A. BURGER OVERLEDEN. Te Utrecht is gisteren in den ouderdom van 75 jaar overleden mr. A Burger, oud-ondervoorzitter van den Centralen Raad van Beroep aldaar. Nadat hij in 1886 te Leiden was gepromoveerd, vestigde mr. Burger zich te Leeuwarden als advocaat en procureur. Vele jaren was hij lid van den gemeenteraad aldaar, terwijl hij te vens voorzitter was van den Raad van Beroep voor de ongevallenwet, welke func tie hij eveneens later te Arnhem be kleedde. De overledene was Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. des middags te één uur geschieden op de tweede begraafplaats te Utrecht. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 17 tot en met 23 October, behoudens tus- schentijdsche wijziging, vastgesteld op 40 cent per K G. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besl. is aan O. L. P. van de Loo. op zijn verzoek, met ingang van I November eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Venray. met dankbetuiging voor de door hem als bur gemeester bewezen diensten. De gewone audiëntie van den minis ter van Economische Zaken zal op Don derdag 21 October niet worden ge houden. Gistermiddag heeft zich op den grooten verkeersweg onder Hattemer broek een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij één persoon werd gedood en vier anderen werden gewond, van wie één ernstig. Een auto. bestuurd door den heer G. V. uit Nunspeet, reed in de richting van de IJsselbrug. Van den zijweg naar het station Hattemerbroek naderde de motorrijder v. d. G. uit Zwolle. Op de duo zat de heer M. uit Hattemerbroek. Vermoedelijk heeft de motorrijder zich pas op het laatste oogenblik gerealiseerd, dat de rijksweg een vooirangsweg is. Hij remde dan ook. bij het naderen van de auto, zeer krachtig, doch kwam te slingeren terwijl tegelijker tijd de voorband sprong. Hel gevolg was. dat de 20-jarige wielrijder V. uit Het Loo (gem. Oldebroek)die voor de naderende auto reed. door den motorrijder in de flank werd aangereden. Vervolgens kwam de motor in botsing met de auto. waarna het voertuig tegen een boom tot stilstand kwam. De wielrijder werd hoogst ernstig gewond en is in 't So- piiiaziekenhuis. waarheen hij was overge bracht, korten tijd na het ongeluk over leden. De motorrijder v. d. G„ die even eens ernstige verwondingen had opgeloo- pen, is ter verpleging in het Sophiazie- kenhuis opgenomen. In de auto zat, be halve de bestuurder, nog een persoon. Bei den werden licht gewond, evenals de duo rijder. Zij konden, na ter plaatse verbon den te zijn. huiswaarts keeren. De motor en de fiets werden geheel vernield. Van de auto werd de radiator in elkaar gedrukt. GOED VANGST DER POLITIE TE OEGSTGEEST. Waardevolle tulpenbollen ontvreemd. In het laatst van de maand September 1937 hield de politie te Oegstgeest aan een zekere W. C. J. uit Katwijk die bij een bloe mist 4 Hectoliter tulpenbollen van groote waarde te koop aanbood. De kooper ver trouwde de herkomst niet en waarschuwde de politie. J. gaf voor de bloembollen te heb ben gekocht van een hem onbekende per soon. De politie geloofde dit verhaal niet en toog op onderzoek uit. Uit dit onder zoek blijkt nu. na.een maand lang naar den eigenaar van de bollen te hebben gezocht, dat deze bollen bij een bloemist in de ge meente Noordwijkerhout zijn ontvreemd. Een vriend van J., genaamd J. A. B. uit Leiden werd aan de tand gevoeld en deze was het. die J. verried. B. bekende ook schuldig te zijn aan diefstal van bollen, tweemaal gepleegd, doch verklaarde van de 4 Hectoliter hierboven genoemd niets af te weten. J. die thans in het Huis van Bewa ring te 's-Gravenhage verblijf houdt, werd nu nogmaals gehoord, die door het verra den door B. zoo kwaad was. dat hij toen ook bekende de 4 Hectoliter bollen met B. te hebben ontvreemd. De heeren huurden voor hun strooptochten bij verschillende garages een auto, waarmede zij de bollen in den nacht weghaalden en hoewel zij een aardig winstje maakten, vergaten zij de huur van de auto's te betalen. Zoo hebben zij verschillende garagehouders bij den neus genomen. Ook de kilometerteller werd onderweg uitgeschakeld, zoodat zij daar mede de garagehouders ook bedrogen. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan het ont vreemden van bollen op minstens 6 plaat sen. Bij een huiszoeking bij B. werden ook een groote hoeveelheid andere voorwerpen, o.a. aschbakjes. melk- en ijsbekers, alsmede kleine lepeltjes ontvreemd uit hotels en café's. gevonden. Beide nUnnen zijn thans in het Huis van Bewaring te 's-Graven- hage ingesloten. 9490 (lngez. Med.) stellen, waarbij hij dan mededeelde, dat hij de auto nog een paar dagen langer onder zich zou houden dan was afgesproken. In tusschen kon hij rustig doorgaan met deze auto zijn praktijken voort te zetten. Zaterdag kreeg de politie te Oegstgeest een dergelijk telefonisch verzoek, ditmaal van de politie uit 's-Hertogenbosch. Deze deelde mede. dat een haar onbekend per soon een auto te koop had aangeboden, hetgeen haar, gezien den lagen prijs ver dacht voorkwam. Het toeval wilde, dat deze persoon de oplichter uit Amersfoort bleek te zijn. Onmiddellijk verzocht de burge meester van Oegstgeest aanhouding van den verkooper en inbeslagname van de auto, aan welk verzoek direct gevolg werd gegeven, zoodat de man na enkele uren achter slot en grendel zat. Het bleek te zijn een kermisreiziger, zekere G. G. G.. afkom stig uit Deil. Bij zijn verhoor bekende hij de auto van den garagehouder Z. te hebben willen ver- koopen. Ook bekende hij de verschillende oplichtingen, waarvan hij verdacht werd. Hij is ter beschikking van de Amersfoort- sche politie gesteld. Voorts is gebleken, dat ook de politie uit Utrecht en Zeist nog een appeltje met hem hebben te schillen, even eens wegens oplichting. DOOR AUTOBUS GEGREPEN. Zaterdagavond half zes is te Hengelo (O.) de 62-jarige wielrijder Oudekeizei. op cie Oldenzaalsche straat gegrepen door een autobus uit Almelo, die hem geen voor rang verleende. De man vloog tegen de radiatorkap en daarna tegen de straat, waardoor hij verscheiden zware wonden kreeg. De doktoren hebben de hoop op be houd opgegeven. VEERDRONKEN. Toen Zaterdagochtend de 58-jarige tuin der Van Es te 's-Gravenzande de voor zijn woning loopende vaart overstak, is hij van een plank gevallen en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE MIJN-EXPLOSIE IN ALABAMA. Aantal dooden tot 34 gestegen. Het aantal slachtoffers, dat bij de ont ploffing in de mijn „Mulga" to Bir mingham. in Alabama (Ver. St.) om hei) leven is gekomen, is tot 34 gestegen. ZWAAR WEER BOVEN DE ZWARTE ZEE. De afgeloopen dagen is in Turkije ern stige schade aangericht door wolkbreuken en stormen. De scheepvaart op de Zwarte Zee was geheel lamgelegd en een aantal zeilschepen is vergaan. De spoorlijn naar Ankara, welke langs het Lapanca-meer loopt, is over 'n lengte van 400 meter weggespoeld. WAGENMAKEREIJ VERBRAND TE ARNHEM. Te Arnhem heeft Zaterdag in de Pater straat een hevige brand gewoed in de car- rosseriefabriek van de firma Klein Ob- bink. die gelegen is naast de chemische fabriek van de gebroeders Middelbeek. De brand ontstond in de wagenmakerij en nam aanvankelijk een fel karakter aan. De brandweer was spoedig ter plaatse en was het vuur na een half uur meester. De wa genmakerij brandde grootendeels uit. De aangrenzende perceelen kon worden be houden. In de Apollohal te Amsterdam is gis termiddag de groote internationale kap pers. en parfumerietentoonstelling, waar aan het grootste internationale kapcon- cours, ooit in Nederland gehouden, is verbonden, geopend. AANHOUDING VAN EEN OPLICHTER. Met een auto uit Oegstgeest er van door. Ongeveer veertien dagen geleden huurde iemand bij den garagehouder Z. te Oegst geest voor eenige dagen een personenauto. Toen deze man ongeveer een week op stap was. kwam er bij de Oegstgeesche politie uit telefonisch bericht van de politie uit Amersfoort, met het verzoek eens te willen nagaan bij den garagehouder Z wie de huurder van de auto kon zijn. daar de be stuurder daarvan vermoedelijk een groot aantal vloerkleeden enz., ter waarde van vijf a zeshonderd gulden had verduisterd. Een gedeelte van deze kleeden was reeds te Den Helder in beslag genomen. De leveran cier uit Amersfoort had n.l. letter en num mer van den kooper opgenomen. De ga ragehouder had evenwel den naam van den huurder niet genoteerd, zoodat men de po litie uit Amersfoort moest teleurstellen Maar de huurder van de auto was echter zoo beleefd, zich van tijd tot tijd telefonisch met den garagehouder Z. in verbinding te H. K. te L. Het adres van de Ned. In dische Gasmaatschappij is ons niet be kend. J. W. v. d. V. te L. Ongehuwd be draagt de belasting f. 5.40, gehuwd f. 1.80. Bij samenwoning in gezinsverband met meerdere belastingschuldigen zijn ae be dragen resp. f. 9— en f. 5.40. LEIDSCHE ONTSPANMNGSVER. De secretaris der L.O.V., Musschen- broekstraat 23. roept onze bemiddeling in voor de inrichting van het clublokaal dezer vereenigig. Nieuwe Beestenmarkt 19. De directie van ..Zomerzorg" schonk reeds 20 stoelen, doch er is nog van alles noodig!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13