LEIDSCH DAGBLAD tweede Blad Vrijdag 15 October 1937 NAGEKOMEN BERICHTEN Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken AGENDA STADSNIEUWS. Bij K. B. van 24 September ts toege kend de eere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, aan den heer W. H. v. d. Kaay. oudste bediende en (kellner bij de sociëteit „Amiciiia" alhier. BINNENLAND. TERAARDEBESTELLING TOON DUPUIS. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den beeldhouwer Toon Dupuis zal Maandag a.s. te halftwaalf op Oud Eik en Duinen te Den Haag geschie den. Buitengewone aandeelhou dersvergadering Unilever. Voorstellen tot statutenwijziging aangenomen. In de buitengewone vergadering van aan deelhouders, der N.V. Unilever, welke van daag ter bespreking van het bekende voor stel tot statutenwijziging, te Rotterdam is gehouden, heeft de voorzitter ter toelich ting van genoemd voorstel een rede uit gesproken. Na een overzicht van de voorgestelde wijzigingen te hebben gegeven zelde de voorzitter: „Het ligt in het voornemen te zijner tijd op nader te vermelden voorwaarden aan de houders der 6 pCt. cumulatief preferen te en der 6 pCt. cumulatief prefente winst- deelende aandeelen b. en c. in Anton Jur- gens' Vereenigde fabrieken N.V., alsmede aan de houders der 6 pCt, cumulatief pre ferente winstdeelende aandeelen in de N. V. Hollandsche Vereeniging tot exploitatie van margarinefabrieken „Hovema" een aanbod te doen tot omwisseling van hun desbetreffend aandeelenbezit tegen 6 pCt. cumulatief preferente aandeelen in onze vennootschap. Indien al die houders van dat aanbod gebruik maken, zal zulks de uitgifte door onze maatschappij van een bedrag, van. in totaal, nam. f. 103.600 000 aan 6 pCt cumulatief preferente aandee len met zich brengen." Voorts deelde de voorzitter mede. dat ook bij de Nederlandsche maatschappij in de toekomst de halfjaarlijksche preferente di videnden op 1 Januari en op 1 Juli van leder Jaar zullen worden voldaan. Met het oog daarop zal het per 1 Decem ber as. betaalbaar te stellen halfjaarlijk sche preferente dividend, betrekking heb bend op het tijdvak 1 Juni30 November 1937, ditmaal over het tijdvak 1 Juni31 December, en derhalve over een periode van 7 maanden, worden berekend. Vanzelfsprekend zullen ook op de onder- aandeelen van zoodanige aandeelen op 1 December as. correspondeerende hoogere ultkeeringen geschieden. Wat de gewone aandeelen betreft, te dien aanzien zal in de gebruikelijke data voor dividendbetaling geen wijziging worden ge bracht. Als gebruikelijk zal op de gewone aandeelen ook dit jaar in den loop van December wederom een interim-dividend worden uitgekeerd. Na de toelichtende rede van mr. Patijn werden de voorstellen tot statutenwijziging met algemeene stemmen aangenomen Op deze vergadering waren aanwezig 42 aandeelhouders, vertegenwoordigende no minaal f. 198.811.000. Ook op de daarna afzonderlijk gehouden vergaderingen van preferente aandeelhou ders werden de voorstellen tot statuten wijziging met algemeene stemmen aange nomen. DE ACTIE IN DE HAVENBEDRIJVEN. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale 17 tot en met 23 October, Consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 7.25 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits-afdracht. Overmelk regee- rings-mlnimumprljs 6.10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. UIT NED. OOST-INDI Groote brand te Fort van t er Capellen. PADANG, 15 October (Aneta-A.N.PJ. Te Fort van der Capellen is een groote brand uitgebroken, waarbij achttien blokhuizen in de asch zijn gelegd. Negen personen zijn gedood en elf gewond, waarvan drie zwaar gewond. De schade aan de huizen bedraagt onge veer achtduizend gulden en die aan goede ren circa zeventien duizend gulden. Het verzekerde bedrag beloopt slechts duizend gulden. De oorzaak is onbekend. Otigincelt foto eert rloerkleed. verb rend doer meegxuur. Overeenstemming bereikt te Amsterdam. De besturen van de samenwerkende organisaties, den centralen bond van transportarbeiders, den Nederiandschen bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders en den Nederiandschen R.K. bond van transport-arbeiders ,.St Boni- lacius" hebben in den loop dezer week be sprekingen gevoerd over het nog overge bleven geschilpunt ten opzichte van de houthaven te Amsterdam. Het is partijen gelukt volledige overeen stemming te bereiken. Gevolg daarvan zal zijn. dat de verkregen resultaten ook vol ledig voor de arbeiders in de houthaven toepassing zullen vinden. Over de uitwerking van eenige onder- deslen, o.a. betreffende de wachtgeldrege ling. het machinale bedrijf, verhoogde taakloonen enz., zullen nog nadere bespre kingen worden gevoerd. De besturen der werknemersorganisaties hebben, nu alle ledenvergaderingen hun daartoe opdracht hebben verstrekt, aan de besturen der beide scheepvaartvereenigin- gen bericht gezonden, dat zij op basis van het getroffen compromis bereid zijn tot het aangaan van overeenkomsten voor den duur van een half jaar. ONGELUK MET REVILVER. Officier schiet zich per ongeluk tegen het hoofd. Hedenmorgen om acht uur werd in een der hotels te Groningen een gast met een schotwond in het hoofd In zijn kamer ge vonden. Vanuit deze kamer werd drie keer gebéid, waarna een der kellners zich naar boven begaf. Bij het openen van de kamer deur rook hij direct een scherpe kruitlucht, en vond den gast. achterover liggende op het bed, met een bloedende wond midden in het voorhoofd. Onmiddellijk werd de politiedokter gewaarschuwd. die den patiënt onderzocht. Daarbij bleek, dat een kogel in het voorhoofd naar binnen was gedrongen, maar niet door de hersenen was gegaan Daarschijnlijk heeft het pro jectiel in schuine richting het hoofd ge raakt. De kogel bevond zich achter het oog Naar voorloopig verbonden te zijn werd de patiën overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis. De recherche was spoe dig ter plaatse. Het slachtoffer blijkt te zijn de reserve eerste luitenant der ad ministratie S., afkomstig uit Amsterdam, die in Groningen eenige dagen onder de wapenen is. Hij verklaarde hedenmorgen bezig e zijn geweest zijn koffer te pak ken. waarin zijn automatisch pistool lag. Op onverklaarbare wijze is het afgegaan. De luitenant S. had toen nog gelegenheid om te bellen. De toestand van 't slacht offer is momenteel niet ongunstig. MOTORSPORT. DE TERREINRIT VAN DE MOTORCLUB LEIDEN EN OMSTREKEN. De 3e Lange veld-terreinrit belooft Zon dag wier een eroot succes te worden. Wan neer wij onder de deelnemers namen aan treffen van Eysink. van Renooy. Verlaan. Roest. v. Banning, v. Rijn en anderen, dan kan het niet anders oi er zal gestreden moeten worden tot het uiterste. Eijsink en Renooy in de 500 cc klasse. Roest en v. Banning in de 250 c c klasse, zoowaar een 6-tal concurrenten the stuk voor stuk aan elkaar gewaagd zijn en die elkaar in de laatste terreinritten lederen meter betwist, ten. Het snede, open circuit van het Lan- geveld leent zich bij uitstek voor zulke duellen en 't is een ocen vraag wie er dit maal in zal slagen het eerst door de finish te gaan. Het circuit biedt vele afwisselingen, zoo als mul zand. heuvels, omgeploegd land, droge sloten en bosch, wat de aantrekke lijkheid zeer verhoogt. Voor de snelste ronde is een beker be schikbaar gesteld en voor de beste prestatie de Zilveren Enkes-wisselbeker 't Reglement heeft een kleine wijziging ondergaan. De motoren boven de 125 c.c. moeten in de wedstrijdklasse 19 ronden rijden, onder de 125 cc- 14 ronden. Oefen- k'aye boven 125 c c 11 ronden, onder 125 c c. 9 ronden van plm. 4 K M. De regelingscommissie heeft ditmaal soeciale aandacht besteed aan de afzet ting bij den start, terwijl ook de oarkeer- terreinen geheel afgesloten van het terrein zullen gehouden worden, henzeen een be langrijke verbetering Is, daar thans alleen de deelnemers-machines oo het terrein worden toegelaten. De groote cantlne od het terrein is spe ciaal voor dezen dag geocend en verwarmd, zoodat men zich. wanneer het onverhoopt koud mocht zijn. onder het genot van een koo koffie of thee kan verwarmen. Het wordt ongetwijfeld een dag san goede motorsport, die niet zal nalaten een groot aantal bewonderaars naar t Langeveld te trekken. De toegangswegen naar het circuit wor den vanuit het dorD Noordwijkerhout en Rulgehoek door Texaco-ptilen aangegeven. Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsver tering U pijn bezorgt ligt de oorzaak hiervan meestal in een tevee' aan zuur in Uw maag Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zi druppelden wat zoutzuu (wat dezelfde samenstel ling heeft als maagzuur op een karpet en dit zuu brandde hierin inderdaad een gat van 15 cm. Inch-.. :lt r-eds het geval is met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijd U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel I vermengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Zij bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsverte ring krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nem-en. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wannser Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. Imp. N.V. Rowntree Handels Mij.. Hee rengracht 209, Aimsterdsim (C). 9298 (Ingez. Msd.) behalve door ds. Kliisener bijdragen werden geleverd door alle Bodegraafsche preriikan- ten uit deze 50 jaar, op één na. terwijl de zoon van wijlen ds. Verhoeff en ds. Helle mans de plaats van hun vader innamen. Maandag a.s. hoopt onze oudste inge zetene, de heer P. de Jong, zijn 97sten ver- Jaardag te vieren. LEIDERDORP. HET MOND- EN KLAUWZEF.R VEROORZAAKT SCHADE. f. 14.000 VEERDUISTEERD. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde vandaag den ex-penningmeester van de propaganda-commissie van de vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk werden opgelegd en met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De proeftijd zal drie jaar bedragen, gedurende weiken tijd verd onder toezicht van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisten staat. De man had in den loop van enkele jaren de vereeniging voor f. 14.000 gedupeerd. Hij boekte Ingekochte instrumenten voor het centraal magazijn als betaald, ofschoon hij in werkelijkheid de rekeningen niet had voldaan. Bij verkoop aan particulieren stak hij het geld in zijn eigen zak. Het O. M. had een Jaar gevorderd, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Heerscht hier erger dan gedacht werd. Het bericht opgenomen in ons blad van Vrijdag J.l. betreffende het mond- en klauwzeer waarbij werd gemeld, dat de ziekte hier nietrzóó kwaadaardig v. as als op sommige plaatsen elders behoeft eenige aanvulling. Ofschoon bij de meeste veesta pels in onze gemeente tie ziekte nog al een gunstig verloop had, blijkt nu achter af, dat dit niet gezegd kan worden van de om geving van de Zijllaan en de Munnik; daar heerschte de ziekte wèl erg, met het gevolg, dat verschillende koeien er aan zijn ge storven. Met een der veehouders, die een groot beslag vee heeft met het jarigvee mee geteld een 80 stuks hadden wij ter dezer zake een onderhoud. Hij deelde ons mede, dat bij hem drie koeien waren gestorven en dat hij één exemplaar, dat de ziekte ook in erge mate had. heeft moeten opruimen. Hoewel de ziekte onder zijn vee nu ook afneemt zijn er toch nog verschillende koeien bij die van de hand zullen moeten worden gedaan, daar zij nu voor het melk- veehoudersbedrijf niet meer geschikt zijn. Tot het veeverlies alléén blijft de schade bij dezen veehouder echter niet beperkt. Ook de melkopbrengst is geducht vermin derd, terwijl aan het vee, om beter de ziek te door te komen krachtvoer wordt gege ven, dat anders in dezen tijd van het Jaar niet noodig is. Alles met alles bedraagt de schade door de ziekte in dit ééne bedrijf veroorzaakt zeker f2000. Waar voor de melkveehouders de laatste Jaren toch al niet rooskleurig waren, is voor verscheidene van hen het mond- en klauwzeer een nieuwe ramp Niet voor niets duidt men dit euvel dan ook aan als „De zoo zeer gevreesde veeziekte"! KANTONGERECHT TE LEIDEN. De slager, die j.l. Maandag terecht „tond wegens ernstige dierenmishandeling, heet te niet W. B., doch H. H. B. BODEGRAVEN. Het jubileum van den beer Chr. Muller. Hoewel de heer Chr. Muller eerst Zondag a.s. zijn gedachtenisrede zal houden, is toch de dag van vandaag reeds een groote feest dag voor hem geweest. Het stroomde den ganschen dag door gelukwenschen, zoowel persoonlijke als schriftelijke en bovendien talrijke bloemstukken, die zijn geheele wo ning vulden. De volledige kerkeraad en het volledige kerkbestuur der Ned. Herv. Ge meente wenschte hun Jubileerenden hulp prediker op diens gouden feest geluk, welke wensch vergezeld ging van een geschenk onder couvert. Het plaatselijk kerkblad „Kerkklanken" verscheen in een speciaal nummer, waarin NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. Herdenking van den beer Baas Klacht over het oude gemeentehuis —De onder steuning van behoeftigen Discussie over zedelrjkheidshclangen Vast stellen der begrooting. De Raad vergaderde. De voorzitter hul digde uitvoerig het overleden raadslid Baas in wien men een actief en verdienstelijk lid verloren heeft. De vergadering besloot aan de wed. Baas een schrijven van rouw beklag te zenden. Hierop werd het nieuw benoemde lid, de heer J. Eys Wzn. toegelaten en beëedigd. In de vorige vergadering staakten de stemmen over een voorstel van den heer P. Stam om de subsidie-aanvrage van de Chr. H. B. S. te Alphen voor 100% toe te staan. Na uitvoerige bespreking werd deze subsidie, thans met alg. st. toegestaan en men besloot tevens zulks tot wederin trek king ook voor eventueel andere aanvragen te doen tot een maximum van f.40.— per leerling. Volgde behandeling begrooting 1938 Een post van f. 40.— voor de twee afdeellngen van den B. V. L. vond aanvankelijk be strijding. doch werd na toelichting goed gekeurd. In 1932 is aan het Grootwater- .schap Woerden voor den tijd van 6 jaren een jaarlljksche subsidie toegestaan van f. 75.voor verbetering van de Holland sche Kade om deze geschikt te maken voor licht verkeer. Besloten werd deze subsidie opnieuw vqpr 6 jaren toe te staan, doch men zal vragen, dat ook schippers uit deze gemeente hiervoor te werk g"steld worden. Een sterk streven is merkbaar om de opcenten op de personeeie belasting met 25 te verlagen, gezien een reserveering van f. 500— voor den volgenden dienst. Na toelichting van den voorzitter werd hier van afgezien. Een geanimeerde bespreking volgde nog naar aanleiding van een vraag, gesteld door het nieuwe lid. den heer Eijs. of B. en W meenen met een post van f. 2000 wegens ondersteuning voor behoeftigen in geld, voldoende meenen te hebben, gezien den plaatseliik nog weinig opgaanden tijd en de reeds zoo langen tiirt geheerschte be hoefte, waardoor in kleeding e. d.. achter stand gekomen is. Weth. Breedijk merkte op, dat des Zon dags in de herbergen daarvan weinig te merken is. De heer Ells gaf dat toe, doch rr.en moet niet generaliseeren. De voorzitter achtte ook plaatselijk het dieptepunt overschreden en ziet min of meer opleving in de riet- en zulvelbedrij- -n en ook bij de smeden. De heer Verhaar zelde cijfers te kun nen mededeelen van de verteringen van lonselul in de kroegen, wier ouders regel matig bij armbesturen e. d. om steun aan- klpppsn en noemt dit tergend. De heeren Breedijk en Stam zelden, dat personen uit den gegoeden stand daar niet of weinig gezien worden, terwijl de eerste een lans brak voor het werk der drankbe strijding, gelijk dit zooveel jaren reeds in Noorden gevoerd wordt; hij achtte dit een daad van veel hooger orde, dan onder steuning. De jongelui demorallseeren to taal. Voor velen is de voetbalsport zelfs een overgang naar een dergeltjken toesand. De heer Stam noemt Nieuwkoop de ker mis voor den omtrek en trekt een paral lel met de Belgische grens. De heer Verhaar misgunt niemand een boterham, ook niet den kastelein, doch het gaat hier om het zedelijk belang van de Jeugd en zou willen, dat begonnen werd met alle muziek ln de café's te weigeren. Alle leden waTen het blijkbaar met deze besoreklng eens. waarom de voorz. zelde, dat men dan maar een besluit neme om de café's althans op Zondag te sluiten, waarop geantwoord wordt, dat als het op deze wijze doorgaat, men daartoe noodza- ke'Hk komen moet. De begrooting werd tenslotte conform het ontwerp vastgesteld. On voorstel van den voorz. zullen B. en W. nog moren beschikken over een be drag van f. )00 ten behoeve van de tuchtbes"herming. B. en W. hebben voor den op 6 dezer ge houden kaasdag een medaille in etui be schikbaar gesteld, welke de commissie tot eersten nrijs maakte. De voorzitter zeide er zich bovenmate in te verheugen, dat een lid van den raad. de heer H. BliJleven winnaar is geworden van dezen prijs. De voorzitter feliciteerde den heer BliJleven met dit schitterend succes en reikte hem de medaille over. De heer BliJleven dankte hiervoor. HAARLEMMERMEER. EEN BELANGRIJKE VONDST. In verband mof inbraak in Badhoevedorp. Toen een arbeider in Haarlemmermeer op den IJweg nabij den Lisserdljk grond werk verrichtte, vond hij in de nabijheid van een boom bij het graafwerk ln den grond een z.g. iampotje. waarin zich ver schillende gouden en zilveren voorwerpen bevonden. De man gaf van deze vondst sooedig aangifte bil de politie, die een na der onderzoek Instelde. Hieruit bleek dat de gouden en zilveren voorwerpen toebe- hooren aan den winkelier G. Brandse, wo nende aan den Sloterweg in Badlioevedorp, cii wie z!1 enkele dagen geleden bij een ln zijn woning gepleegde inbraak werden ontvreemd. In het gevonden potje werden ook nog eenige andere voorwerpen aange troffen. welke vermoedelijk eveneens van diefstal afkomstig zijn. De gestolen voorwerpen, die door de po litie ln beslag werden genomen, heeft de dief blijkbaar ln den grond begraven om ze voorloopig een veilige plaats te bezorgen RITNSBURG. Vermindering der werkloosheid. In verband met de toeneming der werk zaamheden ln land- en tuinbouw is het aantal werkloozen de laatste weken be langrijk verminderd. Thans staan slechts een twintigtal werkzoekenden Ingeschreven Huldiging van den heer S. v. d. Berg. Onder groote belangstelling vierde de heer S. v. d. Berg alhier zijn 25-Jarig jubi leum bij de N.Z.H.T.M In zijn door talrijke bloemstukken versierde woning kwamen achtereenvolgens vertegenwoordigers van de Directie der Maatschappij, van het Ju bileumfonds en van den Chr. Bond van Spoor- en tramwegpersoneel hun geluk wenschen aanbieden, welke vergezeld gin gen van cadeaux in den vorm van een en veloppe met inhoud, een ameublement en eenige prachtige bloemenmanden. In van groote waardeering getuigen toespraken werd de heer v. d. Berg geprezen als een zeer accuraat en nauwgezet ambtenaar. Ook vele collega's en particulieren, w. o. burgemeester Bosschieter, gaven blijken van belangstelling. HEDEN: Jeruël: Spr. de heer Monsma. 8 u. nam, Oud Hortuszicht: Tentoonstelling Leld- sche Radiovereeniging 25 en 711 uur. Stationsweg 12: Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders N.V. L.D.WJ1, 11.30 uur voorm. Zaterdag. Oud Hortuszicht: Tentoonstelling Leid- sche Radiovereeniging 311 uur. Zomerlust: Selskip „Fryslan". Opvoering van „Ho nou?". 8 uur nam. Zondag. Oud Hortuszicht: Tentoonstelling Leid- sche Radiovereeniging 25 en 7.3011 uur. DAGELIJK8 Lakenhal 'tot 24 October): Tentoonstel, ling van schilderijen van M. Wiegman. 10 uur voorm.4 uur nam. 's Zondags 1—4 nam. DIVERSEN: 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau. Boerhaavestraat 21. Van half drie tot half viér. 's Donderdags: Inenting tegen diph- terie, half vier nam. precies. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebureau v. Beroeps keuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Raskolnikov". Woensdag-, Donderdag-, en Zaterdag middag 2 uur - Zondag van 27 uur doori, voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31. 8 uur nam. „De ondergang van de „William Brown". Woensdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Zevende hemel". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zondag doorl. voorstelling 27 u. en 8.15 u. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl. str 7. „Leve de vloot". lederen middag 2,30 u. 's Avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 u. Jeugdvoorstelling Casino-Theater. Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „Waar blijft onze beschaving?" Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 2V» uur. Katwijk aan Zee (Nova Bioscoop): „Ge brandmerkt". 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 9 t/m Vrij dag 15 Oct. as. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18. tel. 523 en J. Doedens, WUhelminapark l Oegstgeest, tel. 274. OEGSTGEEST. In tegenwoordigheid van talrijke ge- noodigden had hedenmorgen in de melk inrichting en zuivelfabriek van den heer Menken alhier een bijzondere plechtigheid plaats, n.l. de officieele ln bedrijfstelling van een nieuwe pasteuriseerinrlchting. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester den heer A J. van Gerre- vink, den secretaris den heer R. Reitsma, de doktoren Hugenhoitz en Varekamp, den gemeente-architect den heer Rietveld e.a. De heer L. Menken riep allen een hartelijk welko mtoe en gaf een overzicht van den groei van zijn bedrijf. Hierna sprak de burgemeester zich uit als voor stander van het streven der zakenmen- sohen in de gemeente om aan hun bedrijf zoo groot mogelijke zekerheto te verschaf fen voor de volksgezondheid. Het verheug de spr. ook dat van medische zijde hierbij blijken van belangstelling worden betoond. Onder leiding van den heer Menken werd hierop de fabriek bezichtigd. De in- stallatlefabriek ..Zevenheuvel", vh. J. W. Teriet te Zutphen heeft een pasteuriseer- machine geplaatst waar de melk wordt ge zuiverd van ziektekiemen, door middel van stoomverwarming. Ook hebben wij de koel- inrichting, door de N.V. Enkes te Voorburg geplaatst, bezichtigd. Alles geschiedt hier machinaal op een te loven wijze ln het belang van de volks gezondheid. De ingebruikneming van de installatie werd verricht door den burgemeester die de eerste flesschen vulde. Met de aanbieding van koffie met room werd deze plechtigheid besloten. VOORSCHOTEN. Tot onderwijzer aan de van Wassenaar Hoffmanschool te Voorburg is benoemd de heer H. Rol, alhier. Jaarvergadering „Keuchenius". In het Gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardenlaan, hield de A.-R. propa ganda- en studieclub „Keuchenius" een feestelijke jaarvergadering. De zaal was geheel gevuld toen de heer W. F. van Spronsen, voorzitter, liet openen met het zingen van Ps. 33 vs. 5, waarna hij voor ging in gebed. De heer Van Spronsen sprak een woord van welkom, in het bijzonder 'tot burge meester M. F. Berkhout en de afgevaar digden van verschillende vereenigingen, waarna hij op zeer duidelijke wijze een uit eenzetting hield over den man die zonder roer het leven doorgaat, gelijk een schip per, die wèl wind in de zell4n heeft, maar dppr het gemis van een roer, van oever naar oever botst, zlgzagsgewijs. Tenslotte gaf hij een korte verklaring van het doel en streven van de A.R. Jongerenclub. Na het zingen van Ps. 119 vs. 53 las secr., de heer L. Los, het jaarverslag, waar uit bleek dat het vereenigingsleven bloeit en de financiën niet slecht zijn. De heer J. L. Feijten, uit Utrecht, stond op het programma vermeld als declamator en zijn eerste optreden met een lied va» Da Costa imponeerde. Hierna behandelde de heer Chr. Egglnk Jzn„ het onderwerp „De verhouding van Kabinet en Parle ment", waarin hij aan de hand van ver schillende citaten uiteenzette, dat er ho mogeniteit moet zijn in parlement en ka binet en de wijze waarop het parlement zijn wenschen kan kenbaar maken. Na een gedachtenwissejlng droeg de heer Feyten eenige karakterschetsen voor. „Keuchenius" gaf enkele tableaux, voor stellingen uit het vereenigingsleven. Na de pauze werden nog een paar tableaux ge geven, waarbij een zangkoor enkele ver zen van het Lutherlied zong. Deze sobere tableaux waren goed getypeerd. Nadat de heer Feyten nog enkele kee- ren de volle belangstelling en waardeenm, van allen had getrokken, heeft burgemees ter M. F. Barkhout een slotwoord gespro ken. waarin hij o.m. de a.s. Kuvoerner- denking aanroerde en tot de jonge rendu zeide „Zaait uw zaad ln den morgenston en trekt uw hand niet terug ln den ovo?„. Spr. besloot met het bidden van e Onze Vader. 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6