JEC0VI BINNENLAND HEEREN-HOEDEN JOS. BERTRAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 October 1937 Vierde Blad No. 23790 78ste Jaargang M De domste reclame Dobbelmaitn lekker... man!. RECHTZAKEN Levenemiddelenbedrijf en Vestigingswet. Spertijd en kapkaal-eisch voor nieuwe kruidenierszaken. Naar het Ned. weekblad voor kruide nierswaren meldt, zullen de organisa ties in het levensmiddelenbedrijf de spoedig in te dienen aanvrage voor toe passing van de vestigingswet vergezeld doen gaan van een verzoek tot directe invoering van den spertijd voor krui denierszaken. Wat den kapitaaleisch voor nieuw op te richten zaken be treft,, verneemt het blad, dat de regee ring genoegen neemt met een bedrag, dat 26 maal de kosten van het weke- lijksche levensonderhoud bedraagt, vermeerderd met een bedrag voor win kelinrichting. De financieele normen zuilen naar de ligging en grootte der gemeente dientengevolge varieeren van f. 2900,tot f. 7000—, JHR. MR. H. A. QUARLES VAN UFFORD. Benoemd tot secretaris van den Ondernemers ra ad voor Nederlandsch Indië. in de gistermiddag gehouden vergadering van den Ondernemersraad voor Neder- landsch-Indtë is tot secretaris van dien raad benoemd jhr. mr. H. A. Quarles van Ufford, secretaris van den Bond van Eigenaren van Nederlandsch-Indische Sui kerondernemingen. Jbr mr. H. A. Quarles van Ufford, die aStt heer G. J. W Putman-Cramer als Secretaris van den Ondernemersraad' voor Nederlandsch-Indië zal opvolgen, is 16 September 1900 te Noordwi.ik geboren. Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht rechtswetenschappen en was na zijn doc toraal examen gedurende 4 iaar medewer ker op het Haagsche advocatenkantoor van jhr. mr. W. M. en jhr. mr. A. K. C. de Brauw. Hierna werd hij tot secretaris van den Bond van Eigenaren van Nederlandsch- Indische Suikerondernemingen benoemd, welke functie hij 8Vi jaar vervuld heeft Den Haag keert zich tegen de baldadigheid. Samenwerking tusschen poKtie, school en ouders. Het gaat den laatsten tijd met de Haag sche straatjeugd, althans met een deel daarvan, den verkeerden kant op. Legio ls het aantal klachten, hetwelk dagelijks bij de politie binnenkomt en waarbij de Haag sche burgerij haar nood komt klagen over het ergerlijke en brutale optreden van een deel der lieve straatjeugd, welke haar vrijen tijd blijkbaar niet beter kan 'beste den dan met straatschenderijen, vuurtjes stoken, plantsoenvernielingen, ruiten in gooien, enz. enz. Op alle mogelijke manie ren hebben de politie-autoriteiten den laatsten tijd getracht hier een eind aan te maken, doch tevergeefs. De hoofdcommissaris van politie zag zich derhalve genoodzaakt een aantal maatre gelen te nemen, welke ten doel hebben het euvel der baldadigheid zoo krachtig moge lijk te bestrijden. Daarbij werd uitgegaan van de gedach te. dat de medewerking van ouders, van hoofden van scholen en van het publiek onontbeerlijk is. Als eerste maatregel is ingevoerd, dat van ieder geconstateerd geval van bal dadigheid het hoofd der school van den betrokken baldadige met het gebeurde in kennis wordt gesteld door middel van een door de politie in te vullen formulier. Het schoolhoofd zal den bewusten leerling over het begane feit ernstig onderhouden of andere maat regelen te treffen. Daarnaast zal hij den ouders een soort gelijk polltieformulier doen uitreiken, waardoor zij op de hoogte worden gesteld met de gedragingen van hun kinderen. De formulieren worden daarna zoowel door het schoolhoofd als door de ouders teruggezonden naar de politie en bij de kinderpolitie verzameld. Indien blijkt, dat dezelfde jeugdige over treder reeds eerder gevallen van baldadig heid op zijn naam heeft staan, zal van het nieuwe feit onherroepelijk proces-verbaal worden opgemaakt. Daarnaast zal de politie in ernstige gevallen van straatschenderij terstond tot het opmaken van een proces-ver baal overgaan, in welke gevallen het waarschuwingsformulier achterwege blijlt. Voor minderjarigen die de school niet meer bezoeken worden de formulieren rechtstreeks aan de ouders toegezonden. Als tweede maatregel zal op de daar voor in aanmerking komende uren een extra surveillance worden ingevoerd. Het hiermede belaste personeel zal zich in het bijzonder ophouden op cüe plaatsen, welke brandpunten van baldadigheid zijn geble ken. Tenslotte zijn aan het geheele politie personeel strenge instructies verstrëkt. MINISTER VEEL BEZOEK OP SCHIPHOL. Ter bezichtiging van de Fokker T S. Gistermiddag hebben de minister-presi dent dr. H. Colijn en de minister van Defen=le, de heer J. J. C. van Dijfc, verge zeld van den adjud'ant van laatstgenoemde, kapitein Tielenc, een bezoek gebracht aan Schiphol, teneinde in de Fokker hangars de nieuwste aanwinst voor de Nederland- sche luchtmacht, de Fokker T 5, een bom menwerper. waarvan er zestien ln opdracht van het Nederlandsche leger door Fokker in aanbouw ziin, te bezichtigen. De beide ministers arriveerden tegen kwart voor vier op Schiphol en begaven zich terstond naar de Fokkerloods. waar men d; T S bulten op het grasveld voor de loods had opgesteld. De president-commissaris, de heer C. G. Vattier Kraane en de onder-directeur, de heer J E van Tijen waren ter ontvangst aanwezig, terwijl ook Ir, Vos aanwezig was om den ministens de verschillende techni sche bijzonderheden ran de machine uiteen te zetten. Nadat de bezoekers de machine van buiten bekeken hadden, begaven zij zich in de T 5 om langdurig het interieur van het toestel en de verschillende instru menten en Inrichtingen ervan te bekijken. De ministers toonden ook groote belang stelling voor den Fokkerjager D 21 waar mede juist oenige proefvluchten werden gemaakt en voor het ln de hangar staande Fokker gevechtsvliegtuig G 1. NIEUWE BRUGGEN IN DRENTHE In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Emmen is een be langrijk besluit genomen ter verbetering van den beruchten verkeerstoestand in die gemeente. Besloten werd n.l. tot 't bouwen van twee nieuwe, electrisch beweegbare biuggen en wel over het Oranjekanaal te Zuid-Barge en over de Bladderswijk ln den weg EricaKlazinaveen. Hierdoor zullen 'wee der grootste verkeersobstakels uit den weg kunnen worden geruimd. De Drentsche Kanaalmaatschappij en 't Werkfonds hebben de noodige medewer king hiervoor toegezegd. maken zij, die spreken over De grootste filmt De geweldigste auto! De prachtigste regenjas I Want er is immers niemand, die het ge lóóft en reclame moet juist gebaseerd zijn op vertrouwen in de oprechtheid van hem, die reclame maakt. Daarom zeggen wij alléén: IBIS is zoo goed, zoo rijp, zoo geurig, zoo lekker als goede tabak moet zijn. 9288 (Ingez. Med.) De ramp van. de T 13. Ook de nog vermiste lijken gevonden. Uit Soerabaja wordt gemeld: Na voortgezet zoeken is thans ook het stoffelijk overschot van den kapitein luite nant ter zee De Bruyne en dan van den eersten officier-vlieger Vethake gevonden, zoodat thans alle slachtoffers, gjj het ongeluk met de T 13 om het leven kwamen, zijn gevonden. HAAGSCHE RECHTBANK. Aanrijding te Alphen. Op een mistigen avond kwam uit de richting Alphen aan den Rijn een auto, bestuurd door v. D. uit Oegstgeest, terwijl uit de tegenovergestelde richting een auto naderde, bestuurd doer P. U. uit Ter Aar. Op een gedeelte van den weg, dat opge broken was. had een botsing plaats tus schen beide voertuigen. Als getuige deelde v. D. mede. dat de tegemoetkomende auto niet voldoende uit week, waardoor geen ruimte tot passeeren bestond. Verdachte P. U. gaf toe dat er nog wel eenige ruimte was, doch door de verblin ding en mist had hij dit niet kunnen zien. Daarom had hij gestopt, en toen schoof de auto van v. D. tegen zijn voertuig. Door v. D. werd met vrij groote snelheid gereden, terwijl verdachte volgens zijn zéggen kalm reed. De Officier van Justitie vrceg bevestiging van hét vennis door den kantonrechter te Alphen gewezen, n.l. f. 50 boete subs. 25 dagen hechtenis, en intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een half jaar. De verdediger meende dat den verdachte geen schuld trof aan het ongeval, en vroeg vrijspraak. Verdachte vond de opgelegde straf, voor al wat betreft intrekken van het rijbewijs, te zwaar voor deze eenvoudige zaak. Dezelfde verdachte staat weer terecht. Toen te Ter Aar een optocht plaats had. 'bevond zich achter dezen stoet een aantal personen. Hiercnder bevond zich mej. Z., die door een auto werd aangereden, bestuurd door P. U. uit Ter Aar. dezelfde, die ook in de vorige zaak terecht stond. Een juffrouw, die naast de aangeredene had geloopen, vertelde dat de autobestuur der een poosje achter den stoet had ge reden, en toen ging passeeren. De juffrouw stak langzaam den weg naar links over, waarbij zij door de auto werd aangereden. Het slachtoffer zelf kon zich alleen her inneren dat enkele wielrijders passeerden, teen zij plotseling een duw van de auto kreeg. Een signaal had zij niet gehoord. Enkele getuigen deelden mede dat de juffrouw wel wat moeilijk loopt doch dat zij gelei delijk naar links overstak. Enkele wielrijders deelden mede, dat de autobestuurder geen pogingen had gedaan om te passeeren, en daarna de juffrouw aanreed. Verdachte zei dat het slaohtoffer tegen zijn auto liep, doordat zij wat onvast ter been was. De Officier van Justitie zag geen termen aanwezig wijziging te brengen in het von nis van den kantonrechter te Alphen. n.l. f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger meende dat den verdachte geen schuld treft. STEUNREGELING VOOR IJSSELMEER- VISSCHERS. Toeslagen worden verhoogd. De directeur van den rijksdienst ter uitvoering van de Zulderzeesteunwet deelt mede. dat met ingang van 17 Oct. a.s. de toeslag voor geheel volwaardige IJsselmeer- visschers, die dit bedrijf vrijwel uitsluitend uitoefenen <a), zoowel als voor alle IJsel- meervisschers, die tevens de binnenvissche- rij uitoefenen, verhoogd wordt van 30 pCt. resp. 25 pCt. tot 50 pCt. van den grond slag en voor de niet geheel volwaardige IJsselmeervtsschers, die dit bedrijf vrijwel uitsluitend uitoefenen, inclusief hoekwant- visschers, niet geheel volwaardig (b). ver hoogd wordt van 50 pCt. tot 75 pCt. van den grondslag. De maximum bijzondere toeslag voor IJsselmeer-Waddenzeevisschers, niet te Wieringen woonachtig, wordt met ingang van 17 Oct. a.s. verhoogd van 30 pCt. tot 50 pCt. van den grondslag. De botsing op de brug. Toen J. A. Kempeniers uit Leiden, op den Hoogewcerd bij Koudekerk met zijn auto een brug passeerde, naderde uit de tegen overgestelde richting een auto, bestuurd door A. V. uit Leiden. De auto van K. kwam uit de richtin® Utrecht, en volgens de verklaring van K. was zijn auto vrijwel geheel over de brug, toen de botsing plaats had. De arbeider de R. uit Koudekerk be vestigde deze verklaring. De Rijksveldwachter van Koudekerk had opmetingen gedaan, de aanrijding zelf had hij niet gezien. De Officier van Justitie achtte de schuld van verdachte bewezen, er was geen ruimte genoeg voor V. om te passeeren. Waar de kantonrechter te Leiden ontslag van rechtsvervolging had gegeven, vroeg de officier nu veroordeeling tot f. 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Voorspoedig opgroeien, (link en «terk Den Jeco- vHol, de geijkte Lever- treenl Tegen het gevaer gr.ep Engoliche ziekte I Jecovltol 2x daagt nemen I In Apotheken en Drogltterljon 0.75 per 9295 (Ingez. Med.) te Leiden hebben neergelaten, toen een trein naderde. Voor dit feit was verdachte veroordeeld tot f. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, van welk vennis hij gistermiddag in hooger beroep terecht stond. De tremvoerder Vink vertelde dat hij op plm. 100 meter afstand van den overweg zag, dat de boomen niet waren gesloten. Hij gaf signalen, waarna snel de boomen wer den neergelaten, zoodat op plm. 10 M. af stand de weg was afgesloten. Intusschen had zich toch nog een voertuig op den overweg bevonden. Verdachte zei dat hij geen wekkersignaal had gehoord, en eerst op het laatst den trein zag. De officier vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger wees erop, dat de ver dachte slechts hulp-overwegwachter was, terwijl de bedoelde trein alleen op Zondag rijdt, zoodat verd. er niet aan dacht dat de trein naderde. PI. vroeg clementie. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Gistermiddag zette de Haarlemsche rechtbank de zaak voort tegen den 53- jarigen oud-gemeente-secretaris der ge meente Vogelenzang, den heer J. E. T. te Vogelenzang, verdacht van valschheid in geschrifte. Verd. was tegen 1 Mei 1936 ont slagen als secretaris-penningmeester van het polderbestuur „Vogelenzang". Daarvan was hij in hooger beroep gegaan bij het ambtenarengerecht te Amsterdam. Ver dachte had op verzoek een reglement aanstelling overlegd aan het ambtenaren gerecht. Later bleek, dat deze aanstelling nooit goedgekeurd was door het bestuur, maar dat T. de aanstelling had voorzien van een handteekenlng van een overleden voorzitter en secretaris. De officier van Justitie had tegen verd. een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden geëischt. Door de rechtbank werd gelast, dat een onderzoek zou plaats hebben, of voor 7 Mei j.l. een ambtenaren reglement is vastgesteld, en zoo ja, hoe dit luidde en ten tweede wanneer of op welke voorwaarden T. is aangesteld als secretaris-penningmeester van den polder ..Vogelenzang". Het nieuwe getulgeverhoor bracht geen nieuwe gezichtspunten en de officier van Justitie bleef bij zijn eerst genomen eisch. Een door dr. Klein inge steld psychiatrisch onderzoek had uitge wezen, dat verd. zeer onbetrouwbaar en, leugenachtig is. De verdediger mr. Drilsma was van meening, dat de rechtbank te doen had met een grensgeval van al of niet toerekenvatbaarheid en vroeg met klem een nieuw onderzoek naar verUach- te's geestvermogens te willen laten in stellen. Uitspraak 26 dezer. De boomen niet gesloten. De waarnemend overwegwachter A. de G., zou niet tijdig de afsluitboomen van den overweg aan den Zoeterwoudscheweg SPECIAALZAAK DONKERSTEEG 3. 9287 (Ingez. Med.) DE ONDERGANG VAN DE „WILLIAM BROWN". (Souls at Sea). Gary Cooper, Frances Dee en George Raft zijn de hoofdvertolkers in het door den beroemden regisseur Henry Hathaway gemaakte epos der zee „De ondergang van de William Brown". De grootsche scènes in deze machtige film van de zee betreffen een spannende gebeurtenis uit de Amerikaansche mari tieme geschiedenis. Toen het groote zeil schip de William Brown" in vlammen op ging en in de kokende golven verdween, was er in de algemeene paniek slechts één man, die het bevel op zich durfde nemen, die verantwoordelijk durfde zijn voor een aantal levens, die in de eenige reddingboot gered zouden kunnen worden en voor een aantal anderen, die met hun schip onder zouden moeten gaan. Hij koos en won den strijd. Doch de publieke opinie noemde hem een moordenaar, omdat hij hen, die niet gered konden worden, in zee had ge worpen „Souls at sea" verhaalt van dien man, van zijn leven en liefde, en zijn groo te avonturen, w.o. emotioneele rechtbank scènes. regie van Joseph von Sternberg en met Peter Lorre o.a. bekend uit de film „M" en Edward Arnold reep ln de rollen van den moordenaar Raskoftiikov en van in specteur Porfiry. De lugubere Lorre is een alom bekend acteur geworden; Edward Arnold moge niet zoo beroemd zijn.... hij komt meer en meer naar voren en zijn creatie in deze film stempelt hem tot een groot artist. En Joseph von Sternberg geldt nog steeds als een der opmerkelijkste regisseurs van de laatste jaren. „Raskolnikov" Ls niet alleen een film van groote spanning rond een „ge wetens-conflict", maar het ls bovendien een voorbeeld van mise en scène, van meeslee- pend spel en van een eigenaardlg-beklem- mende sfeer. Tegenover de Amerikaansche visie op dezen roman mag menigeen vreemd staan: zij is er niet minder interessant om. DE KANS OM FILMSTER TK WORDEN H BÉN OP HONDERDDUIZEND. Uw kans om te winnen is één op honderd duizend De prijs ls rijkdom, beroemdheid, de ado ratie van millioenen, een plaats ln de we reld, bijna even populair als die van een president of een koningkortomhet „fllmstèróom". Het. geringe getal van één op de honderd duizend is niet uit de lucht gegrepen. Meer dan 13.000.000 personen hebben Hol lywood bezocht tijdens de laatste 10 jaren. De meesten zijn na hun mislukking weer weggegaan; 12000 zijn gebleven en vormen het leger der om baantjes-vechtende figu ranten; slechts 13 hebben zich opgewerkt tot roem en eer, tot belangrijke rollen en groote salarissen. Het Centraal Figuratie Bureau heeft een zeer groote telefooncentrale. Telkens als er een lichtje gaat branden beteekent dat, dat één der 12000 Ingeschreven figuranten vraagt of er iets te doen is. in de hoop. 5 dollar te kunnen verdienen. En steeds klinkt het stereotiepe antwoord: „Geen werk. Probeer later nog eens". De figurant weet. dat er per dag gemid deld 600 baantjes worden „vergeven", maar het duurt jaren, voordat hij de hoop op geeft. De telefonisten van het Bureau moe ten, in verband met het inspannende werk, reeds na enkele uren worden afgelost. Als men echter figuranten tracht te overtuigen van hun kansloos bestaan, wij zen zij op de 13 gelukkigen en houden vol, dat zij het ook zoover kunnen brengen, als men hun de kans maar eens geeft. De David O'Selznickfilm: „A Star is born", brengt Janet Gaynor als het eenvoudige meisje, dat het werkelijk tot ster brengt met aan haar zijde Fredric March, als de ster, die op zijn toppunt staat en langzaam maar zeker daalt om in vergetelheid onder te gaan. Tal van bijzonderheden uit het Holly- woodsche filmleven zijn in deze rolprent op interessante wijze verwerkt, al blijft het verhaal hoofdzaak. „A star is bom" behoort tot de meestbesproken films ln Amerika. Hierboven een scène uit de door Henry King geregisseerde liefdesfilm „Zevende Hemel" met Slmone Simon en James Ste wart in de hoofdrollen, die deze week hier vertoond wordt. „Zevende Hemel" laat ons zien, hoe man en vrouw onder de gruwelijkste omstandig heden samen gelukkig kunnen zijn. wan neer zij elkander lief hebben met hart en ziel, dat het geluk kan wonen op een zol derkamertje en dat een vast geloof in el kanders trouw en toewijding bekroond wordt door het volmaakte huwelijk. Hierboven Simone Simon en Gale Son- dergaard. Maar zij die )x>gen en falenbetalen duur. Wat zij voor hun avontuur moeten betalen zijn: jaren van teleurstelling en verloren illusies, tenslotte vergetelheid en waarschijnlijk armoede. Maar het feit, dat de kans. hóe klein ook, bestaat, maakt, dat nog steeds duizenden Hollywood binnen stroomen. ZEVENDE HEMEL. RASKOLNIKOV. (Schuld en Boete). rr,meJen onzer kennen den beroemden w°^™„ Van -Dostoievski "Schuld en boete", vertira!!1 Wl) onlanis hier een Fransche kan l me^ Harry Bauer zagen. Ditmaal o" men kennis nemen van de versie onder

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13