STARK'S K Binnenland Grootsche „Bloembollenplcmtdag" te Noordwijk LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 October 1937 Derde Blad No. 23789 78ste Jaargang GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART Een juichende kinderschaar op het „Koningin Sfnma-duin" O I Hl\l\ pasta wiel van vrachtauto over het hoofd. Omstreeks 1 uur gistermiddag geraakte het 15-jairig meisje F. C. G. uit de Obrecht. straat te Den Haas in de Javastraat onder hen haar passeerende vrachtauto. Een der achterwielen van den wagen, die bestuurd werd door den 36-jarigen chauffeur M. J. V. te Rotterdam, sine het ongelukkige kind over het hoofd. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Zuldwal, waar zti is opgenomen. Haar toestand het meisje heeft ver moedelijk een schedelbassisfractuur en Heeft veel bloed verloren is zeer ernstig. jongen verdronken. De 15-jarige W Windrake. wonende aan den Schans te Rotterdam, is bij den visch- »fsl3g aan den Westkousdijk bij het spelen te water geraakt en verdronken. Hoewel de 'cewustelooze knaap spoedig op het droge was gebracht, mocht kunstmatige atöfinhaHng niet meer baten. legervliegtuig maakt noodlanding. Ben legervliegtuig van de Kooi maakte listermorgen om kwart voor twaalf een ifcodlanding op een welland bij de Molen- Wart te Anna Paulowna. Het toestel vloog in groepsverband en bij een zwenking is het waarschijnlijk door een der andere toestellen geraakt. Nadat althans de be stuurder. sergeant Herter een klap tegen het toestel had gevoeld bleek het hoogte stuur niet meer in orde. Daardoor kon de piloot het vliegtuig ook niet in den goeden «tand od den grond zetten Het sloeg bij fiet neerkomen over den kop. waarbij de schroef en de vleugels werden vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. MAN DOOR MACHINE GEGREPEN. In de maalderij van D de Bruin te Raamsdonk heeft een ongeluk plaats ge- (Taö, meldt het „D.v.N.B." Terwijl de man zijn ruwoliemotor op gang wou maken schijnt hij met zijn jas in aanraking te zijn gekomen met de machine, waarna hij wellicht eenige malen mee rondgeslingerd is en toen met geweld tegen den grond ge smakt. De zoon, die boven werkzaam was, merkte dat er iets niet in orde was met den motor. In de machinekamer gekomen trof hij daar zijn vader aan, hevig bloe dend en kreunend van pijn. Onmiddellijk werd dr. Lips opgebeld, die den ongeluk kige onmiddellijk naar het ziekenhuis liet vervoeren. 'sMans toestand is zorgwek kend. schuur met graan afgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteimdddag omstreeks vijf uur brand ontstaan in de kapitale schuur van den landbouwer A. H. v. d. Wiel aan de Peli kaan. té Klundert De schuur, die tot den nok met graan gevuld was. brandde tot den grond toe af. Een koe kwam in de vlam/men om Het woonhuis kon door de brandweer van Klundert behouden worden De schade die f .30 a 40.000 bedraagt, wordt door ver heit e'rtng gedekt. bejaarde wielrijder door auto aangereden en gedood. Gistermiddag omstreeks half zes is de 10-jarige heer J. Weersma te Leerdam, op den nieuwen verkeersweeter hoogte van het Hoogeind, door een uit de richting Leerdam komende personenauto, bestuurd door den heer K. uit Meerkerk, aange reden en een vijftigtal meters meegesleurd. Het slachtoffer was od slag dood. De heer Weersma was oud-gemeente ontvanger van Leerdam. auto tegen boom gereden. Gistermiddag omstreeks vier uur reed op den Sleenerweg te Schoonoord (Dr. i een personenauto, welke uit de richting Schoon oord kwam. Op een gegeven oogenblik raakte de bestuurder, de 41-jarige handels reiziger v. d. V. uit Mieppel, de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de vagen tegen een boom reed en vervolgens over den kop sloeg v. d. V.. die alleen in den wagen zat, *erd ernstig gewond. Na ter plaatse door dokter Pybas te zijn verbonden, is het slachtoffer met hoogst ernstige kwetsuren naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd. geld uit een aangeteekenden brief vermist. Op 27 September werd uit een aange- teekenden brief, welken notaris J. Mulder te Uithuizen (Gr.) aan den ontvanger der registratie te Winsum had verzonden, een bankbiljet van honderd gulden vermist. Aanvankelijk meende men. dat er vergis sing in het spel was. waardoor geen aangifte bü de politie werd gedaan. Thans is echter gebleken, dat het geld wel degelijk verzonden is. Het is de recherche tot nu toe niet ge lukt, den dader te arresteeren de postvluchten. ^Vanmorgen te zeven uur ls de ,3uizerd" var. Schiphol vertrokken voor den tocht •J.aar In<Uë. Gezagvoerder is de heer Sille- rieré i t3°ord zijn negen passagiers. On- hü j® ,kotnen nog twee reizigers aan ooorü. Medegenomen is 463 Kg. briefpost Pakketpost en 52 Kg. vracht. 'uitreis) is gisteren in «andoeng geland. Tollen moeten verdwijnen. Maatregelen ten aanzien van gemeen telijke tollen op tertiaire wegen. Ingediend Is een nadere nota van wijzi gingen betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigen belasting wet en van de wet van den 6den October 1934 tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid met het ooer od het belang der tertiaire wegen. In het voorgestelde artikel 38bis, lid 1. van de motorrijtuieen/belastingwet wordt j bepaald, dat ten behoeve van wegen, od welke tol wordt geheven, geen uitkeering zal worden gegeven. Dit ls in overeenstem ming met artikel 35. vijfde lid. van die wet, waar wordt bepaald, dat wegen, op welke tol wordt geheven, niet od de wegemlijsten kunnen worden geplaatst. Ten einde afschaffing van tollen, welke door laatstgenoemde bepaling reeds wordt bevorderd, nog te bespoedigen, heeft artikel 32. onder 6e. van de wegen'oelastingwet. de latere motorrijtuigenbelastingwet thans artikel 3. 6e. van de wet tot instelling van een verkeersfonds)het mogelijk gemaakt, dat bijdragen svorden gegeven door afkoop van tollen, krachtens octrooi of concessie geheven. De gemeentebelastLngtollen zijn daarbij niet genoemd, omdat men er van uitging, dat deze geheven werden op de wegen, niet bestemd voor doorgaand ver keer. Deze onderstelling is niet geheel juist Ook od wegen voor doorgaand ver keer worden wel gemeentebelastingtollen aangetroffen. Wel kan echter worden ge zegd. dat die tollen goeddeels worden aan getroffen od de tertiaire wegen Er is nu naar het oordeel van de regeering alle aanleiding om ten aan zien van deze laatste wegen op gelijke wijae te handelen als voor secundaire wegen thans in het algemeen geschiedt en dus mogelijk te maken, dat naast de gewone uitkeering, ingevolge de wet ook nog (te voren) een bijdrage voor de afschaffing van tollen zal worden gegeven. Uiteraard behoeven daarvoor slechts die bedragen worden beschikbaar gesteld, die naast de bijdragen van de streek, welke in dezen in elk geval moet voorgaan, noodig zijn. terwijl bovendien rekening zal zijn te houden met de sommen, welke na de af schaffing van den tol voor den betrokken weg krachtens de gewone regelen in zake de financiering der tertiaire wegen zullen worden beschikbaar gesteld. Daar. gelijk hierboven is gezegd, de op de tertiaire wegen voorkomende tollen veelal gemeentelijke belastingtollen zijn. is het. om tot het deel te geraken, noodig. dat de be'emmering om bijdragen voor ge meentelijke belastingtollen te verleenen. uit de wet verdwijnt. Daartoe strekt de thans voorgestelde wijziging. Foto Van Vliet. Onder enorme belangstelling vond gisteren te Noordwijk de eerste ..Bloembollenplant dag" plaats en de doopplechtigheid van het „Koningin Emmaduin" aan den Beethoven weg. Hierboven de enorme kinderschaar, aie de planting verrichtte, luisterend naar de woorden van Burgemeester v. d. Mortel Zes jaar werk voor 's Rijks munt. Aanmaak van 720 millioen bronzen centen voor Indië. Ingediend is een nota tot wijziging van de begrooting van het staatsmuntbedrijf voor 1938. Hierbij wordt het totaal zoowel van de lasten als van de baten van de exploitatie verhoogd met f. 50.254, en het totaal der kapitaalsuitgaven en der ontvangsten elk verhoogd met f. 135.700. Deze verhooging houdt verband met de uitvoering van de wet van 17 Juli 1936 tot nadere wijziging en aanvulling van de In dische muntwet 1912. krachtens welke wij zigingswet de in Nederlandseh-Indië in omloop zijnde koperen centen door bron zen zullen worden vervangen. Van genoem de muntsoort zijn naar raming in Ned.- Inaie ongeveer 720.000.000 stuks in omloop, 's Rijks munt kan per jaar ongeveer 120 millioen nieuwe bronzen centen afleveren. Dit beteekent, dat het muntbedrijf gedu rende een reeks van jaren met de aanmun ting van bronzen muntstukken zal zijn belast. De bedoeling van het thans gedane voor stel is de outillage van 's Rijks munt in dier voege uit te breiden, dat de beschik king wordt verkregen over een installatie voor de vervaardiging van muntbrons. Uit een ingesteld onderzoek is nj. gebleken, dat een fabricage in eigen beheer goed- kooper uitkomt dan wanneer de bronzen muntplaatjes, als in voorkomende gevallen tot dusverre geschiedde, uit het buitenland worden betrokken. Naar raming is het te bereiken voordeel te stellen op ongeveer f. 29 per 100 K.G. muntbrons, hetgeen per jaar, bij een verwerking van 480.000 K.G., een besparing van rond f. 139.000 betee kent. waardoor de geheele nieuwe kapi- taal-lnvesteering in een jaar geheel ver diend is. Voor 's Rijks munt blijft de installatie steeds haar beteekenis behouden, gezien de groote circulaties aan bronzen pasmunt, zoowel hier als in Ned.-Indië. Bovendien kunnen twee aan te schaffen electrische smeltovens ook voor het smelten van zil ver worden gebruikt, waardoor een zeer waardevolle vernieuwing en verbetering van dat smeltpoces wordt verkregen. Afgezien van de belangrijke besparing, die een verwerking van koper tot munt brons in eigen bedrijf boven aanschaffing in het buitenland oplevert, is het voorstel van belang met het oog op de daaraan verbonden werkverruiming. Door de nieuwe werkzaamheden toch wordt werkgelegenheid geschapen voor on geveer 36 man. Het was wel onder buitengewoon groote belangstelling, dat deze eerste „Bloembol- ;enplantdag" te Noordwijk werd gehouden. Zeer velen hebben gelijk gemeld gis teren de prachtige omgeving van den Beet- hovenweg opgezocht, om getuige te zijn van wat daar ging gebeuren! Het mooie duin (thans „Koningin Emma duin") was met oranje en vlaggen afgezet. terwi.il de duingrond. waarin ongeveer 2000 schoolkinderen 20.000 bollen zouden planten reeds was omgewoeld. Boven od het duin was tuschen een fraaie versiering van bloemen een codium opgericht teneinde de talrijke genoodigden te kunnen ontvangen. Aan het andere eind van het duin. even eens od een top. was het bord opgesteld, dat nog met een oranje-kleed omhuld was, doch dat na de inwijdingsplechtigheid den naam van het duin zou aanduiden. Onder de genoodigden merkten wij op het college van B. en W. van Noordwijk. verschillende leden van den raad. voorts dr. Verhagen, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur uit Haarlem, jhr. G F van Tets van Goidschalxoord. voorzitter der Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, dr. K. Volkertz. Rijks tuin bouwconeulent te Lisse, ir. J. R Koning, dir. der afd. beplantingen te Amsterdam en de heeren S. Doorenbos, dir. afd. beplantingen te Den Haag. J. Baak insp. L O. te Leiden en H de Boer. voorzitter der afd. Noord- wiik Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde te Zeist Een indrukwekkend gezicht was de aan komst der honderden .schoolkinderen, die van twee kanten tegelijk od het duin aan kwamen, vergezeld door drie muziekcorp sen. Een zee van oranjevlaggetjes wap perde in de lucht Ieder der kinderen had een zakje met bollen in de hand. De voorzitter van het comité de heer S P C. v. Wely riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Onder leiding van den heer Th. Polman zongen dan de kinde ren „Waar de blanke top der duinen". De burgemeester, de heer v. d. Mortel, sprekende namens het gemeentebestuur, heette speciaal jhr Tets welkom. Wij zijn thans, aldus spr. in de 2e phase van onze ontdekkingsreis in Noordwijk. Immers: wij hebben ontdekt dat.Noordijk behalve ..zee ook „bloemen" heeft, maar nu iuist moet er oók de verbinding zijn tusschen „blogpien en zee". Een ander land zou dit zeker uit buiten, daarom willen ook wij komen tot dit ideaal „Noordwijk bloemenbad- plaats". Het behaagde H.M, de Koningin, toestem ming te geven, dat dit duin zou heeten „Koningin Emmaduin". Bij deze woorden werd het oranjekleed weggenomen en werd het monumentje zichtbaar, waarop met duidelijke letters het opschrift „Koningin Emmaduin" te lezen was. Hierna zongen kinderen en volwassenen het „Wilhelmus" en het fraaie bed „Aan mijn Noordwijk". od de tekst van J. E. Kok en gecomponeerd door den heer Th. Polman. Hierna sprak jhr. van Tets eenige woor den over de gedachte „Eendracht De heer H. de Boer. de bekende voor zitter van de afd. Noordwijk was dankbaar voor de uitnoodiging Hii Ls dus ook ge komen uit liefde voor Noordwiik en zijn I bewoners, uit liefde voor de jeugd en uit liefde voor de duinen. Vooral nu aan deze duinen een naam verbonden is, die hun glorie nog meer zal doen uitstralen! De heer Verhagen, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur richtte zich speciaal tot de kinderen, die de bollen zou den planten en sprak over de bloembollen zélf. Tenslotte sprak nog de heer A. Dorsman oud voorzitter van V V V. een kort woord van waardeering tot den voorzitter van het comité den heer v. Wely. Nadat de burgemeester en de genoodig den eenige bollen hadden geplant, kregen ook de schoolkinderen gelegenheid tot het pooten hetgeen een alleraardigst gezicht opleverde. Onder luid gejuich en het zwaaien van honderden vlaggetjes werd de duin bestormd en In een minimum van tijd 1 was het duin met bollen beplant. Er 'neerschte een drukte en een vroolijkheid van belang! De heer van Wely dankte tenslotte allen hartelijk vooral ook de kinderen welke hierna met muziek voorop, naar hun scho len konden terug keeren. In de raadszaal zijn de genoodigden na afloop de gasten geweest van het gemeente bestuur waar nog enkele goede woorden zijn gesproken. Deze eerste „Bloembollenplantdag" is voorbri; de verwachtingen over de resul taten in het komend voorjaar zijn nu hoog gespannen. De uitkomst kan bijzonder mooi zijn, hetgeen vurig verlangd wordt. Moge Noordwijk zijn naam van „Bloemenbad- Plaats" in 1938 nog meer eer aandoen, dan zulks in 1937 reeds het geval was! HISTORISCHE BEHANGSELS. Een tentoonstelling van historische be hangsels wordt tot 20 October gehouden in de toonzalen van de behangselpapier!a - briek van Rath en, Doodeheefver N.V., T K TVTTN TTIVT T1 T T Tm"DTT117 tomaten den geheelen zomer laag in prijs LAIN IJ- tilN 1 UI1N Ds-J U W zijn geweest of wel onverkoopbaar, terwijl Alg. Vergadering R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond. Openingsrede van den heer Kamps chöer. Vandaag is te Haarlem in het St. Bavo- gebouw de algemeene vergadering van den R.-K Diocesanen Land- en Tuin bouwbond in het bisdom Haarlem (L.T.B.) gehouden. De vergadering werd geopend door den algemeen-vooratter. den heer G. W. Kampschöer te Monster, die in zijn ope ningswoord een wat optimistischer geluid dan den vorigen keer meende te mogen laten klinken De opleving, welke in de industrie, sedert het loslaten van den gouden standaard hier en daar kan wor den waargenomen, heeft helaas in de land- en tuinbouw niet d i e beteekenis. Wel kan gezegd worden, dat het in den landbouw beter gaat, dan vorige jaren. Er moet evenwel heel wat ten gunste veran deren om het landbouwbedrijf op gezonde basis te krijgen. De toestand in den tuinbouw is bepaald ongunstig, ondanks het feit, dat de totale exportcijfers hooger liggen dan het vorige jaar. De resultaten bij den intensieven tuinbouw zijn dit jaar slecht, wijl de Prinsengracht 730736, te Amsterdam. Het betreft hier voornamelijk een belangwek kende collectie van het Duitsche behang selpapier-museum te Kassei, welke daartoe welwillend door den conservator, prof. dr. Heinrich Apell ter beschikking is gesteld. verspreide berichten. De gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Woensdag 20 Oct. niet plaats hebben. de druiven zeer slechte prijzen maakten I en dit zijn wel de hoofdproducten. Daarbij komt. dat bepaalde bedrijven door mis oogst ernstig zijn getroffen. De werkloosheid op het platteland ls nog altijd zeer groot. De landbouw wordt op het oogenblik zwaar getroffen door het zoozeer ge vreesde mond- en klauwzeer. Het landbouwbeleid. Overgaande tot het landbouwbeleid con stateerde spr.. dat de maatregelen in het korte tijdsbestek van het optreden van den nieuwen minister genomen, reden geven om vertrouwen te schenken in dezen bewindsman. Uit dit eerste optreden van den minis ter blijkt, dat de regeering de regelingen meer in handen van de belanghebbenden wenscht te leggen, iets waarnaar de L.T.B. reeds jaren heeft gestreefd. Nu getracht wordt de crisismaatregelen zooveel mogelijk in te krimpen, zal ge streefd moeten worden naar een beleid, waarbij voor het bedrijfsleven beslissingen genomen zullen worden, die de landbouw niet zoo afhankelijk zullen maken van het buitenland, zooals dat in het verleden wel geweest is. Zoolang de export-moeilijk heden blijven bestaan, zal aan de pro ductie van eigen bodem een zoodanige be scherming gewaarborgd dienen te worden, dat het bedrijf loonend kan worden uit geoefend. Daarom zullen ordenings. en steunmaatregelen noodzakelijk blijven. Spr. wees op het nationale belang dat met het in stand houden van een gezon den land- en tuinbouw gediend is. Het vraagstuk der vaste lasten vraagt drin gend een oplossing, want zoolang het niet wordt opgelost, zal er veel steun, bedoeld voor den producent, niet in zijn zak te recht komen, doch in die van zijn geld gever en mist de producent de noodige middelen om zijn bedrijf goed op peil te houden. De regeling voor den kleinen beer heb ben wij met veel blijdschap aangekondigd gezien. De uitvoering ervan zal moeten leeren of de voorgestelde regeling die be teekenis zal hebben en dat doel zal be- tttei foti. qetchnM&eto. 7627 (Ingez. aiea.f reiken, wat de regeering zich daarvan voorstelt. Dit neemt niet weg. dat wij gaarne openlijk dank brengen aan de re geering voor deze daad. Niets zullen wij, aldus spr nalaten om deze regeling ook voor de tuinders toege past te krijgen. Wij hebben gegronde hoop. dat ons verzoek ten deze zal wor den ingewilligd. Laten wij hopen, dat de regeering erin mag slagen den export van onze agrari sche producten sterk uit te breiden. Vele inwonende zoons van land- en tuinbou wers wachten al jaren om een bedrijf te kunnen opzetten. Doordat geen uitbrei ding van tuinbouwbedrijven en sierteelt bedrijven mag plaats hebben, is dat thans vrijwel uitgesloten. Een zeer belangrijk vraagstuk raak ik hier aan aldus spr.. het beperkt zich helaas niet tot het agrarisch bedrijf, maar is van algemeenen aard Bij de oplossing hiervan zal ook aan emigratie gedacht moeten worden. vragen en antwoorden. Vraag Hoe moet men een Hertshoorn- talen behandelen? Komen hieraan bloe men? P. J. M. te V. Antwoord Ook deze planten voel:n zich echt thuis in een warme, vochtige omgeving. In een kamer is de atmosfeer meestal warm en droog. Daarom matig stoken; in bijv. 60 gr F. kan deze plant zeer goed gedijen. Veel luchten (luchtver- verschen) en de bladeren regelmatig stof- sc'noon maken. De aarde of de turf, waar op dez? varen veel; groeit ge' :;:eld voch tig ma'-en. des>-^ "s :-er er-1- :o rut eninct me biv z:tt::i. De plant Bloeit practisch niet. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9