1 NationaIe WYBERT LOEB De achtste schaakpartij te Leiden Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 14 October 1937 Een belangrijke gebeurtenis GeeP k. Jk De strijd in het Verre Oosten 50 35 20 o. Wij Etaleeren HUISKAMER 89.50 EIKEN SLAAPKAMER UZElf PENSIOENj LEVENSVERZEkERINq -BanI< RottercJam vb® InJrici-|tin!c uwt£ WONIN^ een voordeelige solide BREESTRAAT 161 LANDELIJKE BIJEENKOMST ORANJE GARDE. De heer M. H. L. Westst ra te benoemd tot garde-commandant. In de gisteren in rest. „In den Vergul den Turk" gehouden landelijke bijeen komst van de Oranje Garde in Nederland deelde de voorzitter, de heer P. A. van Schuppen aan het begin van de middag vergadering onder groote instemming der aanwezigen mede. dat minister-president dr. H. Colijn heeft toegezegd in een groote centrale bijeenkomst der O.G. het woord te zullen voeren. Besloten werd een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden aan H.M. de Koningin. Bij monde van den heer de Vries werd rapport uitgebracht over het buitengoed „Schoonoord" te Zeist welk bezit aanvanke lijk de O.G. ter bewoning was toegezegd. Door de oprichting van de „Stichting Na tionaal Centrum" kwam deze toezegging te vervallen en verkreeg de O.G. gastvrij heid op „Schoonoord". Twee leden van den C.O.G.R. hebben nu zitting in het bestuur van de Stichting Nationaal Centrum. Op voorstel van den Centr. Oranje- Garde Raad werd aan den heer Raams eervol ontslag verleend als garde-comman dant in Nederland. Als nieuwe comman dant werd de heer M. H. L. Weststrate van Rotterdam benoemd. De bestuursverkiezing van den C.O.G.R. had tot resultaat dat de heeren J. Gille- baard van Ridderkerk, L. M. Kalmijn van Utrecht en G. van Oei te Delft als be stuurslid werden herkozen. In de vacature van wijlen ds. H. Thomas werd gekozen ds. Meijnen, Geref. predikant te Dordrecht,. Tenslotte werd in de openkomende be stuursfunctie van den heer Weststrate, die tot garde-commandant werd benoemd en nu automatisch in den C.O.G.R. zitting heeft, de heer Akkerman van Leerdam ge kozen. Na uitvoerige bespreking werd het H.B. opgedragen een commissie in te stellen, die zal onderzoeken of het ook gewenscht is de baret voor de Jongens te vervangen door een ander meer geschikt hoofddeksel. Verder is nog gesproken over het as. regeeringsjubileum van H.M. de Koningin waaraan ook de Oranje-Garde actief zal deelnemen. Bij de hierop gehouden rondvraag is o.m. nog gebleken, dat het in de bedoeling ligt om dr. H. Colijn te dezer stede in een grooten Garde-avond, die over enkele maanden in de Stadsgehoorzaal zal wor den belegd, te doen optreden. Deze samen komst zal ook per radio worden uitgezon den. Met een enkel woord heeft ds. C. de Meyere aan het eind der vergadering den voorzitter, den heer v. Schuppen, bedankt voor zijn prettige leiding. Ds. Is. Vocrsteegh sloot deze samenkomst met dankgebed. CHR, GEREF. J. V. SPR. 22 6. 28ste Jaarvergadering. In hel kerkgebouw der Chr. Geref. Ge meente hield de Chr. Geref. Jongelingsver- eeniging Spr. 22 6 gisteravond haar acht en twintigste jaarvergadering. Onder hen, die deze samenkomst bijwoonden, merkten wii o.m. op een afvaardiging van den ker- keraad en voorts van enkele zustervereeni- gingen. Aangevangen werd met het zingen van het nieuwe lied van den Bond van Chr. Ger. J. V. in Nederland. Ds. Joh. Jansen, eere-voorzitter der ver- eenlging, heette vervolgens allen hartelijk welkom om dan aan de hand van Spr. 20 29 „Der jongelingen sieraad is hun kracht en der ouders heerlijkheid is de grijsheid", een kort overdenkingswoord uit te spreken Bij de ontvouwing van dit tekstwoord zette spr. uiteen, dat God de juiste plaats aan ouden en jongen weet aan te geven. God heeft naar Zijn welbehagen de jonge menschen niet van de oude afgedacht, maar met elkander in verband willen stel len. God heeft beiden geplaatst in de een heid van het leven. Spr. waarschuwde er voor, dat de jon geren niet voort zullen schrijden in ver beeldingskracht, maar veeleer zullen trach ten te behooren tot dat volk, dat zegt: „Welzalig hij, die al zijn kracht en hulp alleen van U verwacht". Dan zullen zij ont vangen wijsheid met goddelijk licht be straald en worden het helden ln de heer lijke kracht des Heeren. Dan kunnen jon gen en ouden elkander niet missen, maar buigen zij zich samen ootmoedig voor het aangezicht des Heeren. Zij zullen het ver wachten van de witte vlag des vredes, die wappert op Golgotha's Kruis en zullen niet alleen in blijde dagen, maar ook in don kere uren opkomen voor den naam des Heeren. Spr. eindigde met allen er bij te bepa len, dat in diepe afhankelijkheid en ver trouwend op den Verbondsgod verder dient te worden gewandeld tot verheerlijking van Gods naam en tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Het overige gedeelte van dezen avond werd gevuld met bijdragen der leden en zang van de zangvereenlglng „Philomela" o.l,v. den heer De Wolf. Van de verschil- lende nummers, die door dit koor ten ge- hoore werden gebracht, willen wij noemen „De Vesper", van L. van Beethoven, dat met veel wijding werd vertolkt. Het orgel werd ditmaal bespeeld door mej. A. Oudshoorn, leerlinge van Feike Asma. NIEUWE WINKELIERS-ORGANISATIE OPGERICHT. Als men dezer dagen in Leiden gaat win kelen, zal het opvallen dat in de etalages van vele zaken een kaart voorkomt waar op de woorden: Aangesloten bij de Leid- sche Winkel-Combinatie „Veilig Koopen". Ruim vijftig solide winkelbedrijven te dezer stede hebben toch gevormd de Leid- sche Winkel-Combinatie „Veilig Koopen". Deze combinatie van winkeliers biedt haar begunstigers een gratis spaarzegel- reclame zonder weerga, welke reclame on getwijfeld de grootste belangstelling van het koopend publiek zal hebben, omdat het een geheel gratis gelegenheid is om te sparen terwijl men koopt. De spaarboekjes worden in de aange sloten winkels gratis verstrekt. Li deze spaarboekjes vindt men de adres lijst der deelnemers en alle inlichtingen over deze belangrijke reclame. Bij eiken aankoop ontvangt men spaar- zegels. Het komt er dan maar op aan zoo veel mogelijk zegels te sparen om van deze buitengewone reclame ten volle te profl- teeren. Vele tientallen schaakliefhebbers hebben zich gisteren aan onze Bureaux reeds voorzien van plaatsbewijzen voor de schaakmatch tusschen Euwe en Aljechin. Terecht, want het feit dat hier te Leiden op Donderdag, 21 October, onder de auspiciën van ons Blad, de achtste partij wordt gespeeld, is een voor de Sleutelstad zeer belangrijke gebeurtenis. Nog steeds is de stand tusschen de beide schaakmeesters gelijk. Maar in Leiden kan de victorie beginnen. In Leiden kan Dr. Euwe de leiding nemen of eventueel z'n voorsprong ver- grooten. Welk een teleurstelling zou het voor den Leidschen schaakliefhebber zijn indien hij dat niet zou hebben mee gemaakt. Toegangskaarten zijn aan onze Bureaux te verkrijgen d f 0.80 voor abonné's en a f 1.voor niet-abonné's (belasting inbegrepen). Bij schriftelijke bestelling van buiten Leiden verhooge men het bedrag met 5 cent voor porto. DE DIRECTIE. Voor periodieke uitkeringen na Uw 60e jaar heeft de Nationale zeer aan trekkelijke vormen van verzekering. Vraagt inlichtingen 1 9222 (Ineez Med.) RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Archaeologische lezingen. Het najaars-programma 1937 van boven genoemd museum bevit de navolgende avondlezingen: 2 Nov., dr. F. C. Bursch, over „Grafvor- men van het Noorden". 10 Nov., dr. W. C. Braat, over „Romein- sche castella te Vechten". 30 Nov., dr. W. D. van Wijngaarden, over „De weg, dien de Israëlieten volgden bij hun uittocht uit Egypte." 14 en 16 Dec., dr. F. Fremersdorf, Keulen over „Das römische Köln." DE VLUCHTHEUVELS NABIJ DE HAVENBRUG. Adres aan B. en W. Aan B. en W. is volgende adres gezonden: De Secretaris van den Bond van Bedrijfs autohouders in het District Zuid-Holland Noord, verzoekt beleefd Uw aandacht voor het navolgende, betreffende de vluchtheu vels nabij de Havenbrug, hier ter stede. Zooals Uw geacht College bekend zal zijn, werden genoemde vluchtheuvels eenige jaren geleden bij den bouw van de nieuwe Havenbrug gelegd, en er mag worden aan genomen, dat deze vluchtheuvels destijds ter zake deskundig werden aangebracht, weshalve zij dan ook destijds aan de elschen van het verkeer voldeden. Echter de ont wikkeling van het verkeer Is ln de verloopen jaren niet stil blijven staan, als gevolg waarvan de toestand aan de Havenbrug met deze wirwar van vluchtheuvels, onhoud baar geworden is, welke onjuiste toestand nog geaccentueerd wordt door het gereed komen van de nieuwe Rijnbrug (nabij de Rijnstraat), waardoor het verkeer, komende van Haarlemmerstr., Oude Vest en Haven, via Heerengracht en Rijnbrug naar Hooge- woerd gaande, aanmerkelijk drukker ge worden Is. Al met al kan gezegd worden, dat de manier waarop deze vluchtheuvels aangebracht zijn, lnplaats van de veilig heid van het verkeer te bevorderen, Juist de tegenovergestelde uitwerking heeft, weshal ve onderget. U dan ook beleefd doch drin gend verzoekt, maatregelen te willen nemen, om aan deze, naar onze meening, „wan toestand'' een einde te maken. Natuurlijk ligt het niet aan onderget. hiervoor een goede oplossing aan de hand te doen, temeer waar hier ter stede een Ver keerspolitie ls, die tot op heden blijk ge geven heeft, een Juist oog te hebben in zake verbeteringen, die voor de veiligheid van het verkeer noodzakelijk zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde: mej. M. E Polak Daniels Den Haag) en de heeren A. C Barentsen (Middelburg), C,: H. van Dse (Rotterdam), J. Duyvendijk (Dordrecht). F. E. E. Haver man (Den Haag), S. A. den Oudsten (Den Haag), P, Stehouwer (Alphen a. d. Rijn), F. J. Noordhoek Bodegraven IJ, Schram (Den Haag) en D. v. d. Mey (Leiden); voor het candidaatsexamen rechten: mej. J. C. Domlnlcus (Den Haag) en de heer J. P. Willeumier (Baarn). ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Op den Morschweg, ongeveer bij de fa briek van de firma Pe! is hedenmorgen de 24-jarige motorrijder J. F. alhier ln aan rijding gekomen met de vier- en zeven jarige J. P. en F. v. d. B„ die plotseling den weg overstaken. De motorrijder kwam te vallen en kreeg verwondingen aan voorhoofd en neus. Hij werd evenals de beide kinderen, die enkele schaafwonden hadden opgeloopen naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar men constateerde dat F. een beentje ln zijn knie had gebroken. Het motorrijwiel werd beschadigd. Volgens ooggetuigen treft F. geen schuld. Maandag aa. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de heer P. J, C. Goddijn, in het pand Heerenstraat 15, een heerenkap salon opende. De heer F. Kouwenberg heeft zijn scheer- en knipsalon, sedert vele Jaren gevestigd in dé Morschstraat No. 33, in wendig geheel gemoderniseerd, zoodat met recht kan worden gesproken van een oude zaak in een nieuw kleed. De heeren Brouwer (winkelbetimmering), Casparl (stoffeer- en behamgwerk) en Vellemans (meubilair) hebben alle eer van hun werk. Onze oud-stadgenoot, mr. D. U. Stik ker, thans te Amsterdam, is benoemd tot directeur van de N.V. Koloniale Brouwe rijen „Cobra", welke vennootschap haar kantoor gevestigd heeft bij de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij te Amster dam. In -verband met de reorganisatie bij de Ned. Spoorwegen, die in 1938 een nieuwen exploitatievorm zullen ondergaan, belegt het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel in de week van 2529 October a.s. een vergadering in 35 plaatsen. Voor Lelden zal deze vergadering plaats vinden op Maandag 25 October a.s, in hotel Rijnland voor de afd. Leiden, Alphen a. d. Rijn, Voorschoten en Noordwljkerhout met als spreker den heer J, de Vries. De politie verzoekt hun, die hebben gezien, dat de etalageruit van de firma Stelter op de Steenstraat in den avond van 2 October werd vernield, zich op het politiebureau te willen vervoegen. Hedenmiddag heeft de heer Th. W. Gottentos in het winkelpand Rljnzicht- straat l, hoek Morschweg een electro- technisch bureau geopend. In den fraai ingerichten winkel vinden de adspirant- koopers een uitgebreide collectie van elec- trische artikelen, zooals lampen, radiotoe stellen, strijkijzers, stofzuigers enz. Thans ook met menthol-smaak! 9220 (Insez. Med.) Bij Sjanghai. De woordvoerder van het Chlneesche hoofdkwartier bij Sjanghai heeft medege deeld, dat Japansche oorlogsschepen lig plaats hebben gekozen bij Palmaukau, 60 K.M. ten Noordwesten van Sjanghai aan de Jangtse. De Japanners trachten hier troepen te ontschepen, zij hebben 29 oor logsschepen en 25 transportschepen bij eengebracht. Een Amerikaansch matroos is gewond door splinters van een Japanschen granaat die neerkwamen op het dek van den krui ser „Augusta". Admiraal Yarnell heeft een protest Ingediend bij den Japanschen com mandant, die onmiddellijk zijn veront schuldigingen aanbood. Tram door vliegtuigbom getroffen. Tijdens een luchtbombardement van Tsjapei, is een bom, die neergeworpen was door een Japansch vliegtuig, op een tram neergekomen in de interna tionale nederzetting ten Zuiden van de Soetsjaukreck. Het aantal slachtoffers is groot. Alle ambulances van de con cessie zijn derwaarts gezonden. In 't Noorden. De Japansche troepen zijn Kweihoea, de hoofdstad van de provincie Soeijoean bin nengerukt, na de naburige stad Soeijoean- foe te hebben veroverd. De stad ligt aan de spoorlijn Soeljoean-Kalgan en vormt in economisch en politiek opzicht een hoofd centrum van den Chineeschen invloed in Binnen-Mongolië. Zij beheerscht den be langrijken, naar het steppengebied van de Binnen-mongoolsche hoogvlakte leidenden pasweg, die Noordwaarts uitloopt op een eeuwenouden karavaanweg naar Buiten- Mongollë Door de verovering van deze stad wordt de Zuidelijke grens van het on der Russischen invloed staande Buiten- Mongolië over groote afstanden blootge steld aan Japansche militaire Invloeden. De Japansoh-MongooLsche troepen zet ten hun opmarsch in westelijke richting, naar het eindpunt van de spoorlijn Pau- tau, voort. In politieke kringen verwacht men nu een krachtige opleving van de plannen tot vorming van een autonoom Binnen-Mongolië door samenvatting van de provincies Tsjahar en Soeijoean onder den Japan goed gezinden vorst Tewang. De eerste sneeuw is echter daar gevallen. Volgens het Chlneesche nieuwsagent schap Central News zou het achtste Chl neesche leger Laiyoean, dat aan de grens van Tsjahar en Sjansi is gelegen, hebben heroverd en de Japansche strijdkrachten in Noord Sjansi tusschen Tayo en Hoei-jen hebben teruggedrongen. Voorts wordt medegedeeld, dat Chlnee sche vliegtuigen voor de eerste maal een vlucht hebben ondernomen boven het N.- Oostelijke kustgebied'en Japansche vracht wagens en munitie-opslagplaatsen in de haven van Takoe gebombardeerd. Even eens wordt medegedeeld, dat men bezig is een nieuwe Chlneesche verdedigingslinie te bouwen langs de grens, die Hopei en Ho- nan scheidt ten Zuiden van Tsjitsjiat- sjoeang, teneinde den opmarsch der Ja panners naar den noordelijken oever van de Gele rivier te stuiten. Generaal Pai-Tsjoeng-Hsi. militair com mandant van de provincie Kwangsi, en ge neraal Li-Tsoeng-Jen, zijn te Nanking aan gekomen. Zij hebben verklaard, het actieve verzet tegen Japan onder leiding van de regeering te Nanking zonder voorbehoud goed te keuren. Het is voor het eerste sedert den Noord- Chineeschen veldtocht van 1927, dat Li- Tsoeng-Jen te Nanking verblijft. De 9-mogendheden-conferentie. Diplomatieke kringen in Japan ach ten het zeker, dat Japan zal weigeren, aan de 9-mogendhedenconferentie deel te nemen en wel om de volgende rede nen: I. Daar Japan zich uit Genève heeft te ruggetrokken met het besluit, niet meer deel te nemen aan de politieke Volken bondsbesprekingen, kan het de ultnoodi- ging tot deelneming aan de 9-mogendhe- den-conferentle tot welker bijeenroeping op initiatief van Genève werd besloten, niet aanvaarden. II. Met het oog op zijn prestige en zijn nationale eer kan Japan niet deelnemen aan een conferentie, welke wordt bijeen geroepen krachtens een verdrag, dat het geacht wordt, te hebben overtreden. III. De aanvaarding van een dergelijke uitnoodiging door Japan zou zijn een er kenning en een versterking van de huidige geldigheid van het 9-mogendheden-ver- drag en zou dientengevolge de onregelma tigheid dei- Japansche actie in China, v/elke ln strijd is met het verdrag, sterker doen uitkomen. De Japansche diplomaten voegen hier nog aan toe, dat er ernstige bezwaren be staan tegen een deelneming aan de con ferentie, voordat Japan besloten heeft, welke politiek het ten opzichte van China zal voeren tot regeling van het conflict. Wat een eventueele opzegging van het verdrag betreft, ls de Japansche diploma tie van meening, dat het verdrag moet ver dwijnen, doch niet door middel van een onmiddellijke opzegging. Japan zou slechts het verdrag verwerpen, indien de 9-mo gendhedenconferentie zou besluiten, sanc ties tegen Japan te treffen, of indien het zou worden aangewezen als de aanvaller. De actie voor boycot tegen Japan. In dc zitting van het Engelsche kabinet is ook de toestand ln het Verre Oosten be sproken. Men verneemt, dat 't kabinet het stand punt handhaaft, dat een voorstel van een economische boycot tegen Japan onder de bestaande omstandigheden niet te ver wezenlijken ls. Verliescijfers, Verliescijfers geven wij slechts spora disch, daar de juistheid daarvan altijd zeer aanvechtbaar is. De Japanners erkennen echter zelf reeds meer dan 3000 dooden en ruim 9600 gewonden te hebben, afgezien van de marine I V ojfy ecEVTRMr iel bestaande uit Eiken Dressoir met gebogen front, 150 c.M. breed, Eiken uittrektafel, 2 eiken fauteuils, 4 eiken stoelen (bekleed met prima moquette), te zamen voor bestaande uit groote Linnenkast (met noten gepolit. middendeur), Ledikant met noten versiering, Nachtkastje met glasplaat, Tafel, 2 gestoffeerde Stoelen, QQ ri~. te zamen voor O^y.DU Verder vindt U in onze etalages ruime sort. WOLLEN, GESTIKTE en MOLTON DEKENS. 9239 (Xngez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND Zaterdag komt de non-inter ventie-commissie bijeen. Tevredenheid over de Duitsche verklaring inzake België. De beraadslagingen tusschen Parijs en Londen hebben er toe geleid, dat tegen Zaterdag a.s. de non-lnterventie- commissie te Londen bijeen ls geroepen. Het is waarschijnlijk, dat lord Plymouth de voorzitter, reeds bij de opening der zit ting de aandacht van alle delegaties zal vestigen op de zeer ernstige inconvenlenten, welke zouden ontstaan, wanneer de beraad slagingen het vertragend karakter zouden herkrijgen, dat eertijds verhinderd had om tot een oplossing te komen. De aldus genomen beslissing geeft vol doening aan het Itallaansche standpunt ter zake van de procedure. Men wil dan ook hopen, dat Rome er op gesteld zal blijken de waarde der voorge stelde methode te rechtvaardigen door ac tief samen te werken aan het snelle resul taat, dat Parijs en Londen zich voorstellen. Men hoopt ook bij de Russen denzelfden wil om tot een oplossing te geraken aan te treffen. Of een bepaalde limiet zal worden gesteld, ls nog twijfelachtig. Van de Engelsche kabinetszitting ls overi gens niets bekend geworden. Deze duurde 2'/: uur. Een nieuwe bijeenkomst zal pas volgende week plaats vinden. Heden komt het Fransche kabinet bijeen, nadat gisteren de kopstukken reeds ln voor vergadering bijeen zijn geweest. Het heet, dat de Fransche regcering eischt, dat een voorloopig principieel accoord binnen een termijn van b.v. zes dagen tot stand komt tusschen alle belanghebbende staten ten aanzien van het terugtrekken der vrijwil ligers en van de manier, waarop de terug trekking ln het algemeen zal dienen te ge schieden. Wordt dit accoord niet bereikt, dan zal de Fransche regeering zich bevoegd achten, haar vrijheid van handelen te hernemen ten aanzien van de non-interventle-accoor- den. Bij den aanvang der, zitting van het niet- interventle-comité zullen vermoedelijk de Fransche en Brltsche vertegenwoordigers ln dien zin een gelijkluidende verklaring af leggen. m De Duitsche nota betreffende de erken ning der onschendbaarheid van België vindt algemeen waardeering De „Deutsche diploma tisch-polltlsche Korrespondenz" schrijft o.a„ dat men in het met België bereikte accoord een stabl- liseerend element voor den toestand In West-Euroca kan zien en dat het streven naar een We't-Europeesch cac* erdoor wordt verlicht, aangezien door dp volkomen oph;!dsrlr.g en regeling van de internat'o- na e Dosltie van België reeds een belangrilk deel van het probleem als opgelost kan' worden beschouwd. Waarin ongetwijfeld een kern van juist heid steekt. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2