STADSNIEUWS De vliegrampen in Indië 78sie Jaargang DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 No. 23789 Vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Leiden De oorzaak der Specht-ramp HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Toon Dupuis overleden Afscheid van den heer J. Baak Hoe de T13 verongelukte In den linker motor was de drijfstang gebroken Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Groot beeldhouwer LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) 50ste algemeene vergadering In de Stadsgehoorzaal werd hedenmor gen en -middag de 50ste algemeene verga dering gehouden van de Ver. van Onder wijzers en Onderwijzeressen in de inspec tie Leiden, welke, als gewoonlijk, door een groot aantal L.O.-leerkrachten uit Leiden en omgeving werd bijgewoond. De verga dering werd o.m. bijgewoond door den heer H, A. Vriend, gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs en door den heer F, H. N. Bloemink namens de Plaatselijke School commissie. De vergadering werd voor het laatst gepresideerd door den heer J. Baak Jzn., die het volgend voorjaar zijn functie als inspecteur bij het L.O. zal neerleggen. De heer J. Baak Jzn. Aan zijn openingsrede is het volgende ontleend Nu het de laatste vergadering zal zijn, cie ik ambtelijk zal leiden, kunt u zich wel begrijpen, dat de gedachten zich in mi] vermenigvuldigen en dat ik ook dik- W'ijls tot retrospectieve beschouwingen over de taak in de school kwam. Daarom wil ik u als voorzitter uwer vergadering enkele gedachten meegeven, die ik gekristalliseerd heb in deze woorden: voorbereiding be zinning leiding. Niet, dat de schooltaak daarmee beperkt blijft, maar het zijn toch belangrijke on- lieideelen eener gezonde didactiek. De le vende klasse eischt actie en reactie, aan schouwelijkheid, vraag en antwoord naar de behoefte van het c.rgenblik, sterke sug gestie van de belangstelling, in 't kort, tal van hulpmiddelen, die voor elke klasse •erschillend moeten zijn en weer anders voor dezelfde klasse op een ander tijdstip. Reeds meermalen wees ik u allen op den zegen, maar ook op den vloek van het leer boek, pat in de klasse wordt gebruikt of misbruikt, dat alleen goede dienster, kan verrichten, ais het achter den onderwij zer blijft, die toch het levende centrum van zijn klasse moet blijven en zich niet moet laten verdringen door den papieren schoolmeester. Wil hij heldere voorstellin gen en begrippen aanbrengen, dan kan dit alleen geschieden als de man voor de klasse in staat is. de belangstelling der leerlingen tot het eind vast te houden. Ven hem moet uitgaan een sterke suggestieve kracht. Maar daarvoor is noodig, dat hij zelf heldere voorstellingen en begrippen heeft. Over elke leerstof moet hij zichzelf ernstig bezinnen en nagaan uit welke ele menten de kennis, die hij wil aanbrengen, bestaat. Geen onderwijzer mag een les be ginnen. voordat hij zich goed bewust ge maakt heeft, wat hij na de les heeft wil len bereiken. Dat geldt natuurlijk voor alle ouderwijs, maar vooral voor de lagere school. De klasse-resultaten hangen voor een zeer belangrijk deel af van deze voor bereiding en bezinning der onderwijzers. Hij moet bovendien de geestelijke werktui- gen goed kennen en er een juist gebruik van weten te maken. Allerlei leermiddelen moet hij bij" de hand hebben en ook daarvan het juiste ge- orulk maken. Hij moet leiding geven in de ?™e of grootere klassegemeenschap en j,f, kzn hij eerst, als hij zelf voldoende didactisch geschoold is. Dit geldt voor alle leerkrachten der school. Zij, aan wie de taak van hoofd der school is opgedragen, hebben daarnaast nog een andere taak. Voor de betrekking van hoofd der school worden naast meer dan middelmatige eigenschappen als klasseonderwijzer, bo vendien die persoonlijke qualiteiten ver- eischt, welke noodig zijn om met inzicht, lact en wilskracht de school naar binnen en naar bulten te vertegenwoordigen m. a. w.: hij moet naast zijn klassewerk kunnen besturen en leiding geven. De begrippen, die beide woorden noemen, vloeien in het spraakgebruik dikwijls in een. Ze worden soms wel voor elkaar ge bruikt. Het besturen wordt opgelegd door wet en voorschriften. Het hoofd der school neemt met het aanvaarden van zijn functie plichten en verantwoordelijkheden op zich. Hii wordt dus bekleed met gezag. Lei ding wijst meer op een innerlijke werk zaamheid. Bestuur wordt gevoerd, leiding wordt gegeven. De bestuurder moet het stuurrad op de juiste wijze omwentelen, de koers wordt bepaald door de persoonlijk heid van den leider. De onderwijzer moet zich kunnen uitleven in zijn klasse als de bestuurder maar zorgt, dat het leerplan in elke klasse wordt afgewerkt, dat de onder wijzer zijn klasse brengt tot de grootst mo gelijke inspanning bij mondeling, doch cok bij het schriftelijk werk, dat de les niet wordt volgepraat, maaT den leerlingen vol doende gelegenheid gegeven wordt om het geleerde toe te passen, dat. orde en tucht maatregelen in de verschillende klassen op gelijke wijze worden toegepast, dat de cor rectie gelijkvormig geschiedt enz., anders valt de school uiteen in zooveel schooltjes als er klassen zijn. Voor de leiding is principieel noodzakelijk een innerlijk krachtige persoonlijkheid. Het gezag van den leider zal meer onder gaan dienen te worden dan worden opge legd. Bereikt een krachtig bestuur uiter lijke resultaten van vorderingen, orde en tucht, de goede leiding bereikt innerlijke uitkomsten van een frisschen geest, die in een opgewekte sfeer tot arbeidsvreugde zal kunnen komen. Ben H. d. S., die zich als persoonlijkheid aan zijn school geeft, voldoet aan de voornaamste eischen van een goede leiding. Wat van den onderwij zer als ideaal gevraagd wordt voor zijn klasse, dat is hetzelfde, wat van den lei der moet uitgaan tot de geheele schoei. Leiden is oproepen van het beste. wat. de mensch kan geven. Het is de werkers bren gen in de fleur van hun kunnen, ze niet futloos maken of verbitteren door hun on macht te demonstreeren. maar wel onnoo- dige tekorten doen beseffen. Heeft de lei der ook nog een taak te vervullen bij de practische vorming van het personeel? Het antwoord op deze" vraag hangt af van de meening. of de onderwijzer voldoende vak kennis op de kweekschoel opdoet om al leen door zijn schoolarbeid uit te groeien tot een bekwaam onderwijzer. Ik geloof, dat de practische voorbereiding op de inrich tingen voor de onderwijzersopleiding niet zoo is, en ook niet zoodanig kan zijn. dat alleen empirie daarvoor voldoende is. Het onderwijs geven is een kunstvak en de weg der kunst is lang en moeilijk. De didacti sche geschiktheid wordt naast de ervaring alleen verkregen door voorbeeld van en be spreking met verdergevorderden. Alleen enkeie begenadigden hebben slechts aan de eigen ervaring genoeg. De meesten worden zonder leiding proletariërs in het school- rijlc. Zijn ze daarbij ijverig en toegewijd, aan zullen zij in hun klasse stellig eerjg resultaat bereiken. Maar hun didactièk blijft zich bewegen in een horizontale richting. Een goed bestuurder, maar voor al een goed leider, gehoorzame onvoor waardelijk aan het gebod: Wees sterk in de zaak, maar zwak in de wijze. Voorbereiding Bezinning Leiding drie eischen, die eiken dag aan ieder on derwijzer gesteld worden bij het volbren gen zijner dagtaak, welke hij alleen r.aar behooren zal kunnen vervullen, als hij niet alleen een wakker leermeester is, maar bo venal als hij zich daarbij gedragen voelt door liefde voor zijn leerlingen en zijn werk, opdat hij het den bekenden heiden apostel zal kunnen nazeggen: „Al ware het, dat ik de talen der menschen en der engelen sprak en de liefde niet had, zoo ware ik een klinkend metaal, of luidende schel geworden". Na deze luide toegejuichte rede zong mej. Nelly Baak, aan de piano begeleid door den heer A. de la Rie, op gevoelvolle wijze en met zuivere stem eenige liederen, die aan de vergadering een dankbaar ap plaus ontlokten. Vervolgens was het woord aan den heer G. van Veen uit Amsterdam, die een lezing hield over den Oostenrijkschen psycho loog Alfred Adler, die eenige maanden ge- led^ overleed. Relaas van een ooggetuige. Uit Soerabaja vernam Aneta nog: om trent het ongeluk met het marine-vlieg tuig, dat de bemanning van de T. 16 de T. 13 op honderd meter afstand op het water zag dalen, kort daarna weer op stijgen en vervolgens neerploffen. De T. 16 schoot toen lichtkogels af om de kust te alarmeeren. De bemanning waadde door het water en vond een visschersprauw, waarmede zij zich naar het wrak begaf om hulp te bieden. Dit bleek echter niet mogelijk te zijn. De zeildoeken wanden van de veronge lukte T. 13 werden vruchteloos door de ter hulp geschoten bemanning van de T. 16 met zakmessen bewerkt. Daarna werd overwogen te trachten, den staart van het vliegtuig met een bijl af te kappen. Dit moest echter worden ontraden, aangezien het wrak dan zeker met water zou vol- loopen, zonder dat er mogelijkheid van redding voor de inzittenden bestond. De duisternis was een belemmering om verder iets te doen. Het gouvernements vaartuig „Pollux" heeft den volgenden morgen het wrak overeind gezet en later naar Soerabaja vervoerd. Alle lijken zijn thans geborgen, behalve die van overste De Bruyne en officier-vlieger Vethake. Alle stoffelijke overschotten zullen tc Soerabaja in 'n massagraf worden bijgezet. De plaats waar de ramp is gebeurd, ligt circa 1 K.M. van dc kust verwijderd tegen over de plaats waar het monument is op gericht ter gedachtenis aan de schipbreuk van de „Van der Wijck". In verband met het ongeval van de „Specht" heeft de K.L.M. van den waar- nemenden chef van den technischen dienst van de K.N.I.L.M. te Bandoeng, waarheen de motoren van de „Specht" ge transporteerd zijn, telefonisch vernomen, dat in den linker motor, de verbinding van de drijfstang van cylinder 9 met de hoofd drijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stilstand kwam. Tengevolge hiervan kon het vliegtuig zich nog in stijgstand bevindend en nog niet over voldoende snelheid beschikkende, geen hoogte houden en kwam het na een korte linkerbocht met de boomen in aan raking. Door de breuk werd het geheele mecha nisme geblokkeerd. De betrokken motor heeft 700 draai uren en 50 uren na zijn laatste volledige revisie. Later onderzoek van het materiaal van de gebroken stang zal uitwijzen, wat de breuk veroorzaakt heeft. Omtrent den toestand van de gewonden wordt medegedeeld, dat de violist Huber- mann in het algemeen vooruit gaat. Ook de andere patiënten zijn aan de beterende hand. BINNENLAND. Ramp van de „Specht" veroorzaakt door het breken van een drijfstang (le Blad). Maatregelen tot opheffing van gemeente lijke tollen op tertiaire wegen (Buiten land. 3e Blad). Een nieuwe gemeente Leidschendamvoor stel tot vereeniging van Veur en Stomp- wijk (Omstreken, 2e Blad). De Bloembollenplantdag te Noordwijk (3e Blad). Overleden is, 60 jaar oud. de bekende beeld houwer Toon Dupuis (le Blad). Mevr. B. Vuyk begint heden een interes sante serie artikelen over leven en wer ken op de Molukken (2e Blad). BUITENLAND. Tegen Zaterdag is de non-interventiecom missie te Londen bijeengeroepen (Bui tenland, le Blad). Stojadinowitsj te Londen (Buitenl,, le Blad) Japan zal zoo goed als zeker niet deelnemen aan de 9e mogendheden-conferentie (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Spr. wil Adler beschouwen in het licht van zijn tijd en van den tijd, die achter ons ligt. Zijn leer beteekent een zeer be langrijke schakel in de ontwikkeling vat/ het paedagogisch denken. De humanistische wetenschap heeft vele fouten gehad, doch het is haar groote ver- dienst. dat zij tal van ingewikkelde pro blemen heeft doordacht, waaruit anderen leering hebben kunnen trekken. De aan hangers van Rousseau, die de natuur ver heerlijkte boven alles, zijn daardoor ander halve eeuw later tot het besef gekomen, dat diezelfde natuur niets is, wanneer niet de Geest daarover de dictatuur uitoefent. Uitvoerig stond spr. daarna stil bij de ontwikkeling van Rousseau's denkbeelden, welke via natuurverheerlijking leidden tot de erfelijkheidswet, die elke verandering in de geaardheid van den mensch uitsloot. Hier is het determinisme aan het woord, dat den doodslag voor alle opvoeding be- teekende. Toen kwamen er drie figuren, die naar sprekers meening de wereld heb ben gebracht uit de diepe put van het paedagogisch pessimisme, te weten: Freud. Adler en Künkel. Eerstgenoemde verwierp de erfelijkheids gedachte en bouwde daarvoor in de plaats zijn theorie op. die hij toesttë aan de hand van zijn therapie van neurotici. Adler, de leerling van Freud, verklaarde de verwarring der instincten en het ont staan der neurose uit een gebrek aan waardeering, waardoor minderwaardig heidscomplexen ontstaan. Künkel tenslotte komt tot de conclusie, dat de mensch van nature laf is en terug wijkt voor de werkelijkheid. De mensch heeft noodig versterking van zijn zedelij- ken moed, van het verantwoordelijkheids besef. Hij moet leeren positief te zijn en het leven nemen zooals het is. Van dit drietal is Freud ongetwijfeld de geniaalste, doch alle drie behooren zij on danks al hun kleine en soms ook groote verschillen, onafscheidelijk bij elkaar als bestudeerders van de mensehelijke per soonlijkheid. Hun gezamenlijke diepte psychologie heeft eens en voor al het ma terialisme verslagen. Spr. illustreerde dit met een voorbeeld, waarbij door zuiver geestelijke beïnvloeding veranderingen in de organische stof werden teweeggebracht. De gedachte, dat de geest heerscht over de stof, is ook voor hen, die bij het on derwijs werkzaam zijn, van prominent be lang. In den breede ging spr. vervolgens in op de opsporing van de geestesstoringen, waardoor de neurose ontstaat door de complexen van het onderbewustzijn In het bewustzijn te doen treden. Men kan ernstige principieele bezwaren opperen tegen de geestelijke standpunten van Freud. Adler en Künkel. doch het is verkeerd hen te verwijten, dat deze the rapeuthen practische medici dus geen goede philosofen zijn. Men moet, als het ware, erkennende hun groote. prac tische wetenschanpelijke beteekenis, hun wijsbegeerte op den koop toe nemen. Het systeem van Adler is zóó eenvoudig, dat het velen banaal voorkomt. Adler is voor alles man van de praktijk, waartoe zijn levensloop veel heeft bijgedragen. Adler werd het Marxisme van jongjaf De beeldhouwer Toon Dupuis, is le zijnen huize te Den Haag, in den af- geloopen nacht onverwacht ontslapen. Hij was een man van internationale bekendheid en het aantal werken, dat hij tijdens zijn lange loopbaan als beeldbouwer heeft gewrocht, is buiten gewoon groot en al deze werken ge tuigden van zijn genialiteit. Wijlen Toon Dupuis. Antoine Stanislas Nicolas Louis Dupuis werd 18 Februari 1877 te Antwerpen ge boren. Hli studeerde als leerling o.a. van zijn vader, den beeldhouwer Louis F. J. Dupuis, aan de Academie voor Schcone Kunsten aldaar en later aan het Instituut supérieur des Beaux Arts onder Thomas Vincotte. Hij werd naar Nederland geroepen om een werk te voltooien, dat door een anderen beeldhouwer was begonnen. Toon DuDuis bleef in Holland en vestigde zioh in 1898 te 's Gravenhage. In 1900 werd hij benoemd tot hoofd-leeraar der Haagsche Academie van Beeldende Kunsten, welke betrekking hjj tot 1914 heeft bekleed. Meer dan leeraar was hij evenwei zelfwerkend beeldhouwer en scheppend kunstenaar. Hiervan getuigen de vele standbeelden en andere monumenten, officieele borstbeelden reliefs, decoratieve figuren en penningen, welke in den loop der jaren door hem werden ontworpen en vervaardigd. Dupuis heeft tot zijn dood toe hard ge werkt. Nog verschillende opdrachten had hij' onderhanden, o.a. een borstbeeld voor wijlen den heer Niemeyer, in leven president commissaris van de Nationale Levensver zekeringsmaatschappij, dat vrijwel gereed was en een buste voor wijlen ds Thenu, den bekenden inlandschen predikant. Ver der had hij opdrachten onderhanden voor penningen van prins Bernhard en orinses Juliana Het onlangs in het Koloniaal In stituut te Amsterdam onthu'de monument voor ihr. Stoop, den grondlegger van de petroleum-industrie in Nederlandsch-Indië, was eveneens van zijn hand. Van algemeene bekendheid is het prach tige monument voor de Koningin-Moeder aan het Rosarium te 's-Gravenhage, dat eveneens door hem werd ontworpen. Ver dere standbeelden, door Toon Dupuis ver vaardigd. zijn: dat van den stadhouder Willem III te Breda, dat van de gebroeders de Witt te Dordrecht, van prof. Donders te Utrecht, van president Steyn te Deventer, van Rembrandt te Leiden, van burgemees ter Reyger te Utrecht, van Petrus Canisius te Nijmegen, het monument voor leger en vloot op den strandboulevard te Scheve- ningen. Voorts vervaardigde hij een mar meren buste van onzen gezant jhr. dr. Loudon te Parijs, dat eenigen tijd geleden in het legatiegebouw aldaar is geplaatst. Ook voor het Koninklijk Huis heeft Toon Dupuis belangrijke opdrachten vervuld. In het rijksmuseum te Amsterdam, in het Haagsche museum en verschillende andere musea zijn werken van zijn hand aanwezig. Toon Dupuis was werkend lid en eere lid van verschillende genootschappen op artistiek gebied en drager van het officiers kruis in de Orde van Oranje-Nassau. ter wijl hij mede in het bezit, was van tallooze buitenlandsche onderscheidingen, zooals gouden en zilveren eere-medailles en der gelijke. Hij woonde sinds zeer vele jaren aan de Johan Maetsuyckerstraat te Den Haag. waar hij in een zeer smaakvol en kunstriik interieur tevens zijn veelomvattende werk plaats had. Zijn zoon en zijn dochter woonden elders. Het was de huishoudster, die hedenochtend te 8 uur te zijnen huize komende, den meester rustig ontslapen vond. Gisteravond nog, toen zij zich naar haar huis begaf, was er niets dat er op wees, dat de 'neer Dupuis zijn dood nabij was. aan als het Evangelie voorgehouden. Het maatschappelijk-zijn, aldus Marx, bepaalt het bewust zijn. Daarin schuilt volgens spr. een groote waarheid, al onderschrijft hij deze uitspraak ook niet geheel. Daar door komt ook Adler ertoe, om de oorzaken der storingen te zoeken in sociale ver houdingen in tegenstelling met Freud. die deze verklaarde uit sexueele instincten. Met nadruk wees spr. erop hoe belang rijk het is om de kinderen veilig te laten leyesp, veilig yoor verkeerde invloeden, welke blijvend hun stempel zetten op de persoonlijkheid van den jongen mensch. Ook voor de onderwijzers, aldus leert ons Adler, ligt hier een taak weggelegd. De heer Baak onderstreepte het aan houdend applaus met woorden van dank, waarna de vergadering werd geschorst tot des middags. In die bijeenkomst sprak dr. W. G. N. v. d. Sleen over „Cura?ao en de petroleum industrie in Venezuela". Wij komen daarop morgen terug.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1