Waar de Vrouw belang in stelt 1 Warme blouses Praten wij vrouwen zoo veel? f1 78ste Jaargang LEIP5CH D&GBI1D, Donderdag 14 October 1937 Vierde Blad No. 23789 RADOX DE GROOT, Donkersteeg 1, Tel. 706 a Voor koude najaarsdagen Een beetje babbelzucht is geen gebrek Kleine wenken voor de huisvrouw VETPUISTJES Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld We maken zelf een tasch t j Onze teekenlng geeft deze week: Links boven een sportieve blouse van tweed; de overgeslagen sluiting suggereert het te gen oordlg zoo populaire vestmodel. Shawl tje en manchetomslagen zijn van dezelfde stof als de rok vervaardigd. In het midden een meer gekleed model voor de middaguren. Wollen georgette Is voor dit doel zeer geschikt; de hoog aan gebrachte taille zal dit seizoen voor meer gekleede blouses en avondtoiletten zeer ge wild zijn. Onder links volgt een meer „daagsche" blouse van een warme wollen ruit. En tenslotte nog een warme vyellablouse, in een zachte pasteltint. Dit model ls streng getailleerd, waarmee de wat wijdere mouwen een aardig contrast vormen. Een stijlvol fluweelen strikje en stiksels langs de naden en randen vormen de eenlge gar neering. Sinds onheuglijke tijden schijnt het een uitgemaakte zaak te zijn, dat de vrouw het privilege heeft van veel en nutteloos ge praat; en werkelijk, zoo op 't eerste gezicht lijkt die bewering nog overeen te komen met de werkelijkheid ook. Zoolang we nog vatbaar zijn voor gevoelens van eeTbled te genover het sterke geslacht, stellen we ons die wijze heeren der schepping voor, ver diept in gewichtige gedachten en slechts zoo nu en dan een juist geplaatste opmer king loslatend, nooit te veel woorden ver spillend. ook niet aan een belangrijke zaak en heelemaal geen woorden verspillend aan futiliteiten. Maar als we tot de jaren des onderscheids zijn gekomen sommi gen zijn daar al heel vroeg bij en anderen bereiken ze nooit dan merken we. dat wij vrouwen ten onrechte alleen van babbel zucht worden beschuldigd. Hoogstens ver voegen wij het werkwoord „praten" nog meer dan de mannen; laten we zoo royaal zijn dat tenminste toe te geven. En dan is 't nog de vraag, wat we onder babbelzucht verstaan. Is 't een deugd of 'n gebrek, als iemand de gewoonte heeft zoo'n beetje voor zich heen te babbelen met de huisgc- nooten tijdens haar bezigheden, als die be zigheden 't toelaten? Is 't niet vaak gezeilig een prettig stemgeluid 'want dat is een eerste voorwaarde!) van die kleine op zich zelf onbelangrijke opmerkingen te hooren maken? Daarover behoeft de verstandige man volstrekt niet geringschattend te doen 't Zijn toch juist de overbodige kleinighe den, die 't leven veraangenamen; dat een voudige, specifiek vrouwelijke gebabbel staat op dezelfde lijn als een beetje luxe om en aan ons, als de bloemen in ons huls. Per slot van rekening zouden we natuur lijk buiten dat alles kunnen, maar dor en doodsch zou 't wel worden. Brr! voortdu rend iemand om je heen. die alleen z'n mond opent als 't werkelük noodlg is Iets te zeggen, omdat het zoo heel erg belang rijk is! Nu zult u misschien denken, dat het er veel van hgeft of ik bezig ben propaganda te maken voor het „praat-maar-raak"- systeem. Niets is minder waar; maar ik ge loof wel, dat we een groot onderscheid moeten maken tusschen het plaatsen van onbelangrijke opmerkingen, waarvan we ook heelemaal niet beweren, dat ze ge wichtig zijn, en het aaneenrijgen van el lenlange, eveneens onbelangrijke woorden reeksen, waarvan de spreker overtuigd ls, dat de wereld er1 eenvoudig niet buiten kan. Dat is geen heel sympathieke vorm van de babbelziekte. En dit komt nogal eens voor op den langen weg van gewich tige vergaderzalen tot de „gezellige" thee visite met alle denkbare tusschensta- tions. Wie denkt niet aan juffrouw van v. Naslaan uit de Camera Obscura of aan 't type, dat Multatuli teekende in „Rammel slag". de gewichtige autoriteit, die hem voor 'n lezing van de trein haalde en zon der ook maar één minuut tusschenruimte aanhoudend praatte, praatte over de treinreis, de bijzonderheden van de zaal, van de bewoners, van zichzelf. Maar voor al dat verlies van energie is toch meestal wel een verklaring te vir.den, zooals trouwens voor elke, al of niet over dreven. uiting van 't verschijnsel „mensch" De psychologen leeren ons, dat vaak het eindelooze, onnoodige geredeneer 'n psy chische nood-uitgang is voor menschen, behept met een minderwaardigheids-com plex 'dat nieuwe artikel, dat blijkbaar be zig is de wereld te veroveren). Velen, die in hun werkkring niet tot ont plooiing komen, hebben thuis het hoogste woord: zij trachten in eigen omgeving het gezag te verkrijgen dat ze. buitenshuis maar niet machtig kunnen worden, 't Om gekeerde komt natuurlijk ook voor: hebben pantoffelhelden niet vaak veel woorden tor hun beschikking, als de beklemmende hui- seltike macht maar niet aanwezig is? Weer anderen werken steeds met zóó'n overmaat van woorden, dat ze niet aan de daden toekomen waartoe ze misschien ook niet in staat zijn. Ook schijnt het voor te komen, dat de spreker niet allen z'n toe hoorders, maar ook zichzelf opzweept met z'n eigen geweldigen woordenstroom, waar van de lengte omgekeerd evenredig is met ae belangrijkheid. Blijkbaar doet zich dit verschijnsel zelfs bij zeer gewichtige per soonlijkheden voor. Dit alles zegt de psychologie en sedert we dat weten, behooren we met andere ge- roelens tegenover het vele voortkabbelende georaat om ons heen te staan. Maar zou ook niet het gevaar dreigen, dat we al te crltlsch onze medemenschen gaan beschou wen. als we zoo van al hun uitingen ver klaringen gaan zoeken? Toch zal de sa menleving er door winnen, als we trachten de uitingen van elkaar wederkeerig beter te begriiuen. Dat b.v. nerveuze menschen vaak niet anders kunnen dan steeds maar druk Draten. za' ieder wel uit z'n eigen om geving weten. 7e doen dit. heusch niet om u en mij aangenaam bezig te houden: ze moeten eenvoudig dien woordenvloed uiten anders zouden ze ontu'offen ais 'n ketel, die onder te hoogen druk staat. En de egocentrischen? Wel. die Draten meestal ook graag en veel. niet uit nervo siteit, maar nu wel degelijk om ons aan genaam bezig te houden met 'n zeer be langrijk onderwerp: hun gewichtig per soontje. Wij arme toehoorders! Toch psychologisch verklaarbaar of niet overvalt me vaak het gevoel, dat veel van 't onbelangrijke geüraat eenvou dig een gevolg ls van pure domheid. Of is dat afmattende gekakel, waarmee de her senen, voor zoover aanwezig, niets hebben uit te staan, een gevolg van angst voor de stilte, en van angst voor de innerlijke-Jeeg- r.e? Of zou 't een gewoonte zijn? Om dan nog niet eens ce spreken van den vorm, waarin de menschen vaak hun gedachten, of wat er voor door moet gaan, den volke kenbaar maken. Hoe weinig menschen spreken werkelijk goed. Maar laten we nu. uit angst voor fouten, niet in 't andere uiterste verval len en elk woord dat we zeggen op een goudschaaltje gaan wegen. Wie prefereert niet 'n gezellig, spontaan gesprek met mis schien niet heelemaal onfeilbaar gebouwde zinnen boven 'n grammaticaal juiste con versatie zonder 'n greintje leven? En dus laten we ons het privilege van 't gezellige vrouwelijke babbeltje niet ontne men; we kijken er ook niet op neer, zijn er zelfs trotseh op want eigenlijk is 'n beetje babbelzucht heelemaal geen gebrek! CRITICA. Onderhoud van glacéleer. Lichtkleurige glacé handschoenen of schoenen worden als volgt gereinigd: Men legt de schoenen op een schoonen doek en wrijft ze met een watje, gedoopt in tetra zorgvuldig schoon. De handschoenen legt men in hun geheel In een bakje met ben zine, goed toegedekt. Is het vuil eruit ge trokken, dan legt men ze op een schoonen doek, knijpt ze goed uit en wrijft ze met een watje schoon en droog. Moet het leer glimmen, wrijf het dan met wat talk of speksteenpoeder na. Als wit glacé niet al te vuil is, is oud bakken brood een probaat middel. Als de winter komt. Weldra komt weer de tijd, dat de kin deren vaak met natte schoenen thuisko men. Gummilaarzen hebben veel vóór, maar toch ook veel tegen o.a. het broeierige en dus zal 't nog dikwijls moeten ge beuren, dat moeder de schoentje droogt. Dit geschiedt het best op de zijkant, zoo dat de zool niet te lang nat blijft. Vul ze op met proppen papier, omdat hierin een gedeelte van het vocht kan trekken en omdat bovendien het model beter bewaard wordt. Zet ze op een lossen turf; droog ze nooit op de kachel of in den oven, dan zijn ze in een ommezientje gebarsten, kromgetrokken, gekrompen en bedorven. Uitmaken van kaarsvet. Vooral hij huiselijke feestjes als ex veel kaarsjes worden gebrand, kan 't gebeuren, dat hier en daar een druppel kaarsvet te recht komt. Als we b.v. op het tafelkleed kaarsvet hebben gemorst, breken we eerst zooveel mogeiijk het harde vet er af, waar bij we goed moeten oppassen, dat de stof niet. beschadigd wordt. Daarna beleggen we de vlek met grauw papier en strijken ze voorzichtig uit, waarbij we telkens een nieuw stukje grauw papier nemen. Is de vlek hierna nog niet heelemaal weg, dan wrijven we haar na met terpentijn, die we in een bakje met heet water (vooral niet op vuur!) hebben verwarmd. Zijn de vlek ken op stoelen terechtgekomen, behandel dan precies zoo als de vlekken ln het tafelkleed. Blijft er na de behandeling ln fluweel of moquette een pletvlek over, houd dan een wasemenden ketel boven de stof, borstel het voorzichtig tegen den «raad op en wrijf het daarna nog eens met ZONDAG; Juliennesoep, Gebraden haas, Appelmoes, Aardappelen, Kabinetpudding, Vluchten. MAANDAG: Hazepeper, Roode kool, Aardappelen, Tipsy cake. DINSDAG. Bruine boonensoep. Kalfs oesters, Schorseneeren, Aardappelen, Cho- celadepudding. Vanillesaus. WOENSDAG: Runderrollade, Chineesche kool. Aardappelen. Appelbeignets. DONDERDAG: Vleescc in schelpen Var kenslappen, Zoete appelen, Aardappelen, Beschuit met kaas. VRIJDAG: Knolselderij soep, Brusselsch lof, Gewelde boter, Aardappelen, Gekookte eieren, Trommelkoek en stroopsaus. ZATERDAG: Gebakken lever. Aardappel puree, Boontjes, Rijst met bessensap. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Gebakken eieren, Gebakken aardap pelen, Bietensla. Warme broodpudding, abrikozensaus. 2. Kaassoep, Andijvie au Jus, Aardappe len, Hazelnotentaart verwijdert U onmiddellijk en afdoende door deze te betten met Radox, opgelost in warm water. Bij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klem pakje. 9217 (Ingez. Med.) de hand glad. Is het behang soms bevlekt geworden, bet dan de vlek na het harde gedeelte voorzichtig te hebben afgekrabd, met een watje met tetra, daarbij goed op passend, dat het papier niet scheurt of ruw word,. Gebruik zoc vein's mogelijk vocht, omdat anaers licht het vuil, dat on der het behang zit, aan den dag komt eu een andere vlek zichtbaar wordt, 3. Eierbroodjes. Zuurkool met witte beo- nen, Aardappelen, Boter. Vruchten. 4. Erwtensoep, Aardappelomelet, Kropsla, Vanillevla met gember. RECEPTEN. Hazepeper. Benoodigd: plm. 1 pond overgebleven vleesch van de haas, van het been geno men, 3/4 L. vocht, bestaande uit haze- bouillon, jus, azijn, en roode wijn. 60 gr. bloem, 60 gr. boter, 2 uien, peperkorrels, peper, zout, suiker. Het vleesch zoo goed mogelijk van de resten haas afsnijden en netjs verdeelen. De beentjes met plm. 6 d.L. water opzetten en laten afkoken, (l'/i uur). Het vocht zeven, en vermengen met bruin van jus van de haas tot men plm. 7'/i d.L. heeft. De gesnipperde uien ln de boter fruiten, de bloem toevoegen en deze licht bruin laten branden. Dan het vocht er laflgzaam bijgieten en de saus door laten koken. Zeven en op smaak afmaken met suiker, zout, peper en roode wijn. De stukken vleesch hierin een half uur ft drie kwartier laten stoven. Hazelnotentaart. Benoodigd: 300 gr. gepelde hazelnoten, 300 gr. basterdsuiker. 6 eieren, 5 afgestre ken lepels paneermeel. Voor het vulsel, benoodigd: 150 gr. boter. ICO gr. poedersuiker, koffie-extract. De suiker met de eidooiers roeren tot de massa dik en schuimig is. De gepelde, ge malen hazelnoten er doorroeren, een klein deel van het stijfgeslagen eiwit toevoegen, dan het paneelmeel, en het laatst de rest van het eiwit er zoo luchtig mogelijk mee vermengen. Alles overdoen in een beboter den springvorm en de taart in een niet te heeten oven gaar bakken (onderwarmte in het begin) ln plm. 11/4 uur. Voor het vulsel de boter tot room roeren, poedersuiker gezeefd er bijdoen, dan al roerende zooveel koffie-extract dat de smaak en kleur goed zijn. De taart, na bekoeling, in 2 of 3 lagen snijden. Een gedeelte van het vulsel er tus schen leggen. De stukken weer op elkaar leggen, de bovenkant met mokka bestrij ken en garneeren mat wat hazelnoten en gespoten mokka. Kaassoep. Benoodigd: 1 L. melk, 30 gr. boter, 30 gr bloem, 1 el. 100 gr. geraspte kaas 30 pl„ peper, zout, 1 uitje. bij VLASVELD OUDE JlMGEl 120 nu 7.9 DOEZO/TKQDT 22 I LEIDEN (Ingez. Med.) 8769 De fijngesnipperde ui in d5 boter even laten bakken, maar zorgen dat ze niet bruin wordt. De bloem toevoegen en langzamerhand de kokende melk er bijgieten, goed roe rende, om klontjes te voorkomen. De ui er uit scheppen, of de soep zeven. De geraspte kaas er door roeren en de soep langzaam ln de soepterrine gieten, waarin het el losgeklopt ls. Dobbelsteentjes gebakken brood er bij geven. Macaronisoep met kaas Benoodigd: 1/4 L. water, 30 gr. macaroni, 100 gr. geraspte kaas 30 pl.. foelie zout, 30 gr. bloem, 30 gr. boter. De macaroni in kleine stukjes breken en in 11/4 L. water gaar koken (3/4 uur) met foeHe en zout. Foelie verwijderen. Met boter en bloem een gebonden soep maken. Deze goed dooi' laten koken en op het laatste de geraspte kaas er door roeren. Wat noot muskaat toevoegen. Tipsy cake. Benoodigd: 8 eierkoeken of kolombijnen, '/j L. melk. 2 eieren. 15 gr. maïzena, 80 gr. suiker, 1 d.L. rum of cognac, abrikozenjam. De kolombijnen doorsnijden en besme ren met wat jam, óf de eierkoeken 2 aan 2 met jam er tusschen in een vuurvasten schotel leggen. Van de melk met de eidooiers, 30 gr. suiker en vanille een ge bonden vla maken, deze door laten koken en als ze wat bekoeld is. de rum of cognac er doorroeren. Ze over de kolombijnen of eierenkoeken schenken. Het eiwit zeer stijf kloppen, ver mengen met de rest van de suiker en over het oppervlak verdeelen. De schotel in een weinig warmen oven zetten tot het eiwit ücht geel en droog gewonden is (3/4 uur). 9221 (Ingez. Med.) MODEKWESTIE IN HET PARLEMENT. In het Engelsche parlement is thans voor de eerste keer een modekwestie aan ae orde gekomen. Een vrouwelijk conserva tief afgevaardigde hield een interpellatie overeen citroengeel avondtoilet, dat 111 het Britsche paviljoen op de Parijschs wereldtentoonstelling prijkte en dat vol gens haar oordeel buitengewoon leeiijk was Zij verklaarde dat Engeland verplicht was, alleen het allerbeste van de Engelsche mode te Parijs te exposeeren. om zich te genover de Fransche mode te kunnen handhaven. De secretaris van de afdeeling export moest hierop toegeven, dat de En gelsche mode-af deeling op de Parijsche tentoonstelling beneden peil was en be loofde verbetering. Capes, Shawls, Vellen, Imitatie Persianer, Veulen, enz. enz. WEKELIJKS NIEUWE COLLECTIE. Kleermakers- en Grootc sorteering in de mode- artikelen. Naaistersfournituren. allerlaatste 9249 (Ingez. Med.) Zeer geschikt van peau de pêche of fluweel bövprt kont I "Zi Mlc 4cit> 2oi 2occn bp ven kon Dit taschje of tasch, als u wilt is met heel weinig moeite zelf te maken. Een rechthoekige lap peau de p.che, fluweel of laken, is ervoor noodig. die 44 c.M. lang en 20 c.M. breed moet zijn. Bovendien hebt u nog noodig twee zijkanten van 20 c.M. lang en 4 c.M. breed. De onder- en bovenkant worden rond- geknipt en ingehaald. Eventueel wordt het geheel nog gevoerd, en daarna aan een aardig beugeltje genaaid. Twee lange eer lijke hengsels van hetzel materiaal ais de tasch voltooien het geheel. Zoo'n taschje is een ui komst om te dra gen bij een namiddagtoiletje, dat we zelf hebben gemaakt of laten maken, 't Fast er precies bij!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13