De schaakmatch - Pontonniers slaan een brug over het Wilhelmina-kanaal 78sie Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON Kameraad Moeder Raman van CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 62) Erwin zei het zoo losweg, alsof hij het over een of ander sportevenement had. De professor keek hem ontsteld aan. Met moeite wist hij zich te beheersohen. Ik kan me niet indenken, dat er van die geruchten ook maar een woord waar is. Tiebruck is veel te consciëntieus om nee, onzin! Ik begrijp niet, hoe je er bij komt dergelijke praatjes mee te helpen rondbazuinen! Hij keek zijn zoon recht in de oogen en alsof hem plotseling een licht opging, zei hijAha, ik begrijp het al. Hij Is de man, die je de vrouw van je keuze afhandig heeft gemaakt. Hij kwam met zijn volmaaktheid, zijn schitterende reputatie en zijn beroemdheid en nam haar voor mijn neus weg, ja! Erwin zei het met opeengeklemde lippen; hu beet de woorden bijna af. Maar ze houdt immers van hem, ant woordde de oude heer, ietwat hulpeloos. Je hebt niet het minste recht hem een verwijt te maken om haar keus en nog minder om hem, wijl hij nu eenmaal de gelukkige was, een kwaad hart toe te dragen. Nee, dat recht heb ik niet, antwoordde Erwin, terwijl hij met nauwelijks zichtbaar trillende handen zijn sigaret aanstak, maar desondanks wacht ik op den dag, waarop ik haar bewijzen zal, dat men zelfs een halfgod van zijn troon kan sleuren, als men hem daar aanpakt, waar hij sterfe lijk is. En waar zou, volgens jou, Tiebruck dan .sterfelijk" zijn? In zijn eerzucht! Professor Westphal schudde bedenkelijk zijn eerbiedwaardig grijs hoofd. M'n beste jongen, laat ik je mogen vertellen, dat je je gruwelijk vergist. Tiebruck heeft zich steeds doen kennen als een dienaar der menschheid, wie hij ook in tailooze gevallen onschatbare diensten heeft bewezen. Ik heb nooit bemerkt, dat zijn eerzucht hem daartoe aanzette. Tie bruck is een van de weinigen, die niet uit eigen belang maar uitsluitend om anderen ter wille te zijn z'n beste krachten geeft. Je neemt het nogal voor hem op, zei Erwin schamper. Hij schijnt je meer waard te zijn dan ik. Professor Westphal keek zijn zoon be droefd aan. Vele jaren van samenwerking leggen een band, Erwin. In mijn gevoelens voor Tiebruck maak ik geen onderscheid tus- schen hem en mijn kinderen. Wat dat be treft, Erwin, zou hij je broer kunnen zijn! En dat is dan ook de reden, waarom je hem tot geen enkele minder gelukkige daad in staat acht, concludeerde Erwin. Hij is jouw leerling en assistent geweest, zooals Alk nu Tiebruck's leerling en rech terhand is. Je weet dus uit eigen ervaring hoe gemakkelijk onder dergelijke omstan digheden een wederzijdsche sympathie en bewondering tot stand kan komen. Zou het nu zoo vreemd zijn, als Tiebruck uit waar deering voor de begaafdheid van zijn leer ling dezen had veroorloofd met zijn ont dekking proeven te nemen op patiënten uit de laagste klassen der bevolking? Dat dunkt me ten eenenmale onmo gelijk, zei Westphal gedecideerd. We zullen nog wel eens zien, besloot Erwin, Ietwat raadselachtig, het onderhoud en de oude Westphal. die een heftig ant woord op de lippen had, beheerschte zich en wijdde zich weer aan zijn werk. Tiebruck wierp de deur van het kleine laboratorium met een nijdig gebaar in het slot. Onmiddellijk daarna echter werd zij weer geopend; Alk kwam naar buiten en snelde den professor achterna. Hij scheen zeldzaam opgewonden. Professor, luistert u toch evenu mag nietHij had nog veel meer willen zeggen, maar plotseling brak hij den zin af. want Tiebruck had zich met een drei genden blik naar hem toegekeerd. Vergeet niet, dat ik zelf bepaal, wat ik mag. En in dit geval mag en zal ik aan je verlangen niet voldoen! Alk's oogen fonkelden. Zijn toekomst viel hem uit handen en brak in duizend scher ven op den grond. Als Tiebruck hem zijn steun ontzegde, Tiebruck, de medicus met een wereldnaam, dan was al zijn moeite tevergeefsch geweest, dan kon 't misschien nog jaren duren voor hij elders zoover kwam als hij hier gekomen was. Achter zijn geel, jongensachtig voorhoofd flitsten I de gedachten door elkaar. Als Tiebruck hem losliet, had het geen zin zich langer aan dat kind van hem. die zeldzaam naïeve Camilla te binden, dan zou hij de wereld naar invloedrijke slachtoffers moeten af zoeken. Hij zou met genoegen zijn leven aan het hare hebben willen binden, al voelde hij dan ook geen greintje liefde voor haar. als Tiebruck hem zijn volle mede werking had willen verleenen. In zekeren zin zou hij haar dan op den koop toe heb ben genomen en daarmee zou hij dan bo vendien nog een goede daad hebben ver richt, want het kind had zich a. h. w. aan zijn hals geworpen. Geen oogenblik dacht hij er aan, hoe ge meen en laaghartig hij daardoor gehan deld zou hebben tegenover den man, wiens hulp en gastvrijheid hij in zoo ruime mate had genoten. Alk behoorde nu eenmaal tot die categorie mensöhen, die gewetenloos over alles heen stappen, wanneer zij daar mee slechts zichzelf kunnen bevoordeelen. Hij wist, dat hij ook hier zijn doel zou be reiken en anders geheel van het tooneel zou verdwijnen. Tiebruk's stem stoorde hem in zijn ge dachte ngang. Ik zal zelfs nog meer doen: ik ben van plan mij voorloopig van alles terug te trekken en met mijn vrouw op reis te gaan. Ik wil niets meer zien en niets meer hoo- ren. Uitrusten, eindelijk weer eens op adem komen. Ook voor jou, Alk, zou het niet kwaad zijn, als je je de heele geschiedenis nog eens rustig door het hoofd liet gaan. Alk gaf geen antwoord. Hij zag hoe Tie- brucjs zich YerKüdersie, maar de krachtige en zelfbewuste gestalte van zijn chef en leermeester wekte geen enkel gevoel van eerbied bij hem op. Daar ging een man, die wat was! En hij. Alk, wilde wat worden en hij kwam niet vooruit. En in zijn onweer- staanbaren drang omhoog te komen werd hij gehinderd door den man, die daar ging. Hij scheurde zich met geweld van Tie- bruek's aanblik los en keerde zich om naar het laboratorium, waar hij vandaag voor het laatst nog eens zijn geluk wilde beproe ven. Juist toen hij bezig was, werd hij aan gesproken. Wel. Alk, lukt het vandaag niet met den baas? Hij keek even op met goed gespeelde on verschilligheid. Een klein onbeteekenend meenings- verschil tusschen den professor en mij, ant woordde hij. Je weet zelf wel, dat zoo iets wel 'eens vaker voorkomt, nietwaar collega? Het was dr. Brenzel, die zich. zoo belang stellend toonde naar de oorzaak van de woordenwisseling. Hij zweeg na Alk's niets zeggende verklaring, maar in zijn oogen lag" iets van leedvermaak en afgunst, wat Alk niet ontging. Aha, een vijand. Jalousie de métier, natuurlijk. Daar moest hij voor oppassen. Bonjour, zei Alk vriendelijk en op zijn minzaamsten toon. Nu zullen we nog maar wat nuttigs gaan doen. De ander keek hem totaal ontnuchterd na. Die Alk had een manier om iemand te ontwapenen (Nadruk verboden). (Wordt yervolgd).. DE INPOLDERING VAN DEN NOORDOOST-POLDER. Men is thans bezig met het opspuiten van den dijk RamspolKadoelen nabij Vollenhove, op ongeveer 5 k.m. van Genemuiden. Het opspuiten van het dijkstuk. VEILING COLLECTIE SCHILDERIJEN van wijlen den heer W. F. van Heukelom te Amsterdam. Dr. Philips en 'de heer Vattier Kraane bekijken ,,De Koningskinderen" van Mathijs Maris- THEODORE MARRINKR - de Amerik. consul-generaal te Beyrouth, die door een Armeniër is doodgeschoten. TWEE VLIEGTUIGEN OP ELKAAR. iuv De Mayó Composite-vliegboot, waarmee de eerste proeven gehouden zijn te Rochester. Zij is bestemd voor den Oceaandienst. DE VORDERINGEN AAN DEN BOUW VAN DE NIEUWE BRUG TE HEDEL. Overzicht op het Zuidelijke wegenplan, den weg naar den Bosch. DE PONTONNIERS UIT DORDRECHT sloegen een pontonbrug over het Wilhelminakanaal tusschen Oosterhout en Dongen Over deze brug trokken de huzaren van het 2e half regiment tijdens hun oefeningen DE KINDEREN VAN DR. EU WE mouhten gisteren een half uurtje den wedstrijd van hun vader bijwonen. Men ziet hier de jongste op moeder's knie en de beide ouderen met grootvader aan 't analyseeren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 5