De schaakmatch Euwe-A]jechin LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 13 October 1937 Vanaf heden zijn toegangsbewijzén aan onze bureaux verkrij gbaar SPORT LAND- EN TUINBOUW LANDBOUWORDENINGSWET EN HET MIDDENSTANDSBELANG. Stellingen van dr. P. G. Knibbe. Op een morgen te Utrecht op het Congres van den Chrlstelljken Middenstandsbond te houden referaat over bovengenoemd onder werp zal onze stadgenoot, dr. P. G. Knibbe de navolgende stellingen verdedigen: 1. De verheugende mededeeling uit de Troonrede, dat de landbouwcrisismaatrege len. met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, zooveel mogelijk zullen worden beëindigd, beteekent nog niet, dat het gevaar voor handel en nijverheid, gelegen in de grond gedachte van het Voorontwerp Landbouw- ordeningswet 1937, n.l. dat een sterk agra risch georienteerd orgaan met de vaststel ling en uitvoering der Crisismaatregelen zou worden belast, reeds geheel als gewe ken kan worden beschouwd 2. De daaropvolgende zinsnede uit de Troonrede: „Daarnaast zal bevorderd wor den, dat nuttige regelingen door de be- drijfsgenooten zelf zullen worden overgeno men en voortgezet of opgebouwd" laat ech ter ruimte voor de opvatting, dat de ver schillende groepen bedrijfsgenooten, der halve niet alleen de producenten, maar ook de fabrikanten en handelaars, in staat zul len worden gesteld om elk voor hun eigen branche doeltreffende regelingen te doen vaststellen. 3. Ondanks deze zeer verblijdende per spectieven moet worden gevreesd, dat ver schillende belangrijke op het bedrijfsleven drukkende crisismaatregelen voorloopig nog zullen blijven voortbestaan. 4. Ten aanzien van het gedeelte van den crisisdienst, dat ln een of anderen vorm voorloopig nog zal blijven voortbestaan, is voornamelijk drieërlei standpunt moge lijk: ai de tegenwoordige organisatie van den landbouwcrisisdienst blijft in principe ge handhaafd zooals deze thans ls: b) er zal worden getracht een vorm te vinden waarin belanghebbenden hun en eventueel anderer belangen zelf zullen rege len wat zou neerkomen op een stelsel als voorgesteld in het Voorontwerp Landbouw- crisiswet 1937: ci de hoofdzakelijk adviseerende bevoegd heid van het bedrijfsleven zooals deze thans bestaat, dient met een controleerende en toezichthoudende bevoegdheid van de ver schillende groepen van het bedrijfsleven op den Landbouwcrisisdienst te worden aan gevuld. 5. Hoofdbezwaar tegen een grootendeels onveranderd voortbestaan van een groot deel der crisismaatregelen (zie 4ai is, dat a) deze zeer sterke staatssocialistische tendenzen vertoonen en b) het bedrijfsleven, hetwelk door deze maatregelen, vaak ernstig schade lijdt, niet voldoende weet wat geschiedt. Daardoor ontbreekt zeer vaak de mogelijkheid om deskundige critiek uit te oefenen. 6. Hoofdbezwaar tegen het denkbeeld, dat aan belanghebbenden zelf de vaststelling eer landbouwcrisisregelingen en haar uit voering zou worden opgedragen (4b) is. dat een dergelijke medezeggenschap eens deels voor vele bedrijfsgroepen een schijn- medezeggenschap moet zijn, waardoor de invloed van het bedrijfsleven ln zijn ver schillende schakeeringen nimmer tot zijn recht kan komen, en anderdeels spoedig een ovërheerSchihg van de eene branche over de andere zal bewerkstelligen, iets wat uit het Voorontwerp Landbouwordenings- tvet 1937 duidelijk is gebleken. 7. Het meest aanbevelenswaardig is. dat óf door bij de wet in te stellen Bureaux van Controle en Advies en/óf door reeds thans in te stellen Bedrijfsorganen, landbouw, handel en nijverheid nauwkeurig toezicht en controle op de landbouwcrisismaatrege len zullen uitoefenen, aan welke Bureaux of Bedrijfsorganen de landbouwcrisisinstan ties wettelijk verplicht moeten worden de gewenschte inlichtingen te verschaffen. 8. Van belang is ten deze, dat. uit het artikel van Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Secre taris-Generaal van het Departement van Economische Zaken, voorkomende in Eco nomisch Statistische Berichten van 22 Sep tember 1937, blijkt, dat het in de bedoe ling ligt om als de crisismaatregelen wor den afgeschaft, verschillende regelingen die voor een betrokken bedrijfstak nuttig zijn, over te dragen aan „Bedrijfsorganen", bij welken gedachtengang ten deze aansluiting kan worden gezocht. 9. Bij het instellen van deze Bureaux of Bedrijfsorganen zouden er maatregelen moeten worden getroffen om den minder heden in die organen een zelfstandige posi tie te verschaffen, zulks ook om te voor komen, dat het klein- en middelbedrljf door het grootbedrijf zou worden veron achtzaamd of geschaad. 10. Op deze wijze wordt niet, zooals in het Voorontwerp Landbouwordenlngswet 1937, aan het bedrijfsleven een voor een groot deel schijnmedezeggenschap gegeven, noch ook de behartiging van de belangen van handel en nijverheid aan een overwegend agrarisch orgaan opgedragen, maar wordt de verantwoordelijkheid daar gelaten waar deze feitelijk berust, n.l. bij de overheid, ter wijl daarbij nochtans aan het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen een zeer invloedrijke en vaak overwegende stem in 't kapittel wordt gegeven. 11. Mede omdat deze mogelijkheid van critiek de taak der ambtelijke instanties veel zwaarder maakt dan deze thans is, zal elke neiging om het bedrijfsleven te gaan overheerschen veel zwakker worden en zal het particulier initiatief weer redelijke kan sen ontvangen. Op deze wijze zullen veel eerder dan op de wijze genoemd onder 4a) en4bi, de staatsbemoeiingen terzake van de landbouwcrisismaatregelen een einde ne men en voorzoover noodig en gewenscht aan de bedrijfsorganen voor elke branche afzonderlijk de behartiging van nuttige re gelingen worden overgelaten. 12. De afhankelijkheid van het bedrijfs leven van de met zoo ontstellend veel macht bekleede ambtelijke of halfambtelijke in stanties, welke in vele gevallen zoover gaat, dat het bedrijfsleven vaak niet voor zijn rechten durft op te komen, maakt het mede dringend noodzakelijk, dat de landbouwcri sismaatregelen eenerzijds zoo spoedig mo gelijk worden opgeheven, en anderzijds, dat het bedrijfsleven op de handelingen der landbouwcrisisorganen scherp toezicht kan houden. 13. Daar de geheele verwerking van en de handel ln agrarische producten door de landbouwcrlslsmaatregelen wordt be- heérscht, is de middenstand op tal van wij zen bij de landbouwcrisismaatregelen be trokken. 14. Ook de terecht door het bedrijfsleven zoo gewraakte overheidsdistributie van levensmiddelen staat met de landbouwcri sismaatregelen in het nauwste verband. 'jSei Na vier partijen van de schaakmatch tusschen Dr. Euwe en Dr. Aljechin is de stand nog precies gelijk: 22. De spanning stijgt dus voortdurend en de publieke be langstelling houdt daarmede gelijken tred. Bij de achtste partij, welke door ons Blad georganiseerd wordt op Donderdag, 21 October, in de Stadsgehoorzaal te Leiden (des avonds te halfzeven) mag men een zeer groot aan tal bezoekers verwachten. Schaakliefhebbers uit Leiden en omgeving krijgen nu de kans de grootste schaakmeesters van dezen tijd in actie te zien. Men late die gelegenheid niet onbenut voorbijgaan. Voor die achtste partij, waarin Euwe met zwart zal spelen, zijn vanaf heden toegangsbewijzen aan onze Bureaux verkrijg baar. De prijs bedraagt: Voor abonné's f 0.80. Voor niet-abonné's 1. De belasting is reeds bij den prijs inbegrepen. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn, kunnen de kaarten ook schriftelijk bestellen. Het bedrag moet dan echter met f 0.05 voor porto worden verhoogd. De kaarten zullen onmiddellijk na ontvangst van het geld worden toegezonden. DE DIRECTIE. 15. Het werkt verwarrend, indien de grondgedachte van het voorontwerp Land- bouwordeningswet 1937, n.l. de gedachte van „het zelf doen door de bedrijfsgenooten", in verband gebracht wordt met het begrip „ordening". 16. Vooral ook de middenstand zal veel meer er mede gebaat zijn. als deze volledig op de hoogte wordt gehouden met den gang van zaken en daardoor deskundige critiek veel beter dan thans zal kunnen uitbren gen, dan wanneer deze tevreden zou moeten zijn met een schijnmedezeggenschap. 17. Samenwerking o.a. met den Chr. Boe ren- en Tuindersbond dient ernstig te wor den nagestreefd, teneinde de verschillende standpunten beter aan den eisch van Gods Woord te kunnen toetsen en zoo mogelijk tot een gemeenschappelijke solutie te ge raken. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. BET 40-JARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Er heeft zich hier ter stede een commis sie gevormd tot voorbereiding van de fees telijke viering van het 40-jarlg regeerlngs- jublleum van H. M. Koningin Wilhelmlna. As. Maandagavond zal deze commissie door den burgemeester geïnstalleerd wor den, terwijl tevens de plannen voor de feestelijkheden bij de eventueele aanstaan de gebeurtenis zullen worden besproken. R.K. ONDERWIJZERSDAG. Geslaagde middagbijeenkomst. GisterrjJddag ls de R.K. Onderwijzersdag in de Stadsgehoorzaal voortgezet met een voorstelling door Bert Brugman's Mario netten-theater uit Laren, die het drama Dr. Joh. Faust, naar het oude handschrift van den bekenden poppenspeler Gelssel- brecht en zooals het Goethe Inspireerde tot zijn meesterwerk, voor het voetlicht bracht. En om den middag maar vooruit te loo- pen, hij ls ten volle geslaagd. Het is een gelukkige gedachte geweest van het bestuur om Bert Brugman met de verzorging van het tweede gedeelte van den dag te belas ten. Wij weten niet wat wij het meest moe ten roemen, de fijne beschaafde humor, de kunstzinnige aankleeding van het ge heel of de wijze, waarop de stemmen der diverse poppen werden vertolkt. Met groote aandacht werd het spel Dr. Joh. Faust gevolgd en na ieder bedrijf kla terde een luid applaus op uit de zaal. Na de pauze werden eveneens door het Marionettentheater enkele korte stukjes met groot succes voor het voetlicht ge bracht. Hierna nam de heer J. Baak, inspecteur bi) het L.O. ter Inspectie Lelden, het woord. Nadat spr. verklaard had den zesden R.K. Onderwijzersdag met evenzooveel genoe gen als de vorige te hebben bijgewoond, speet het hem te moeten zeggen, dat deze vergadering de laatste is geweest, die spr. ln zijn ambt zal waarnemen. Het ls een eigenaardig gevoel, zoo vervolgde spr., te moeten weten dat dit de laatste maal is geweest, dat lk een dergelljken dag in dit millieu heb doorgebracht. Het zal nog enkele maanden duren, vooraleer ik offi cieel afscheid zal nemen van u allen per soonlijk, doch nu reeds wil lk mij wenden tot de vergadering in wier midden ik zoo vele mooie ondenvijzersdagen heb mee gemaakt. Ik boon. dat deze dagen nog laren zullen bloeien, omdat lk weet, dat datgene, wat gij hier ODdoet, niet het minst aan het kind ten goede komt. Nogmaals mijn voorlooplge groeten, zoo besloot spr., en tot aan het eind van mijn functie. Hierna sDrak de heer H. G. de Boer uit Noordwiik nog enkele woorden van dank en waardeering, waarna deze zesde onder wijzersdag met het zingen van „Aan U, o Koning der eeuwen", werd besloten. Vergadering afd. Leiden. Gisteravond hield de afd. Lelden der N.R.V. een ledenvergadering in de boven zalen van „In den Vergulden Turk". De afd. voorzitter de heer van der Horst open de de vergadering met de aanwezigen har telijk welkom te heeten, waarna de secreta ris. de heer Geljtenbeek met enkele gevoel volle woorden het onverwacht verscheiden van mevrouw van der Horst herdacht. De notulen werden vervolgens door den 2en secretaris, den heer Vlieland voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren enkele van meer beteekenis o.a. van de wintersport-commissie, van het C. B. voor het houden van een speclalen Itallaanschen avond en van de Commissie voor het Jeugdwerk. Tevens besprak de voorzitter nog den door de gemeente Lelden verspreiden reclame-folder welke met een ontwerp voor een 3-daagsch bezoek aan alle afdeelingen ls toegezonden. In Novem ber komt de heer v. Staveren, voorzitter van de centrale filmkeuring een lezing houden over „De wonderen van de film", terwijl excursle's worden uitgeschreven naar den Stadhuisbouw, het kaasmerk enz. De voor zitter gaf ook een kort verslag van de al- gemeene Jaarvergadering te Arnhem, waar bij speciaal door de afd. Leiden besproken onderwerpen nog eens de revue passeerden. Bij de rondvraag werden enkele sprekers door den voorzitter beantwoord, waarna de vergadering met dank voor de opkomst werd gesloten. Met medewerking van eenlge leden van de Vadertje Langbeen-club bleef men nog eenigen tijd met zang en een dansje gezellig bijeen. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De aandacht van de mannelijke inwoners dezer gemeente, die in 1919 zijn geboren, wordt nogmaals gevestigd op hun ver plichting tot het doen van aangifte ter in schrijving voor den dienstplicht in deze maand, voor zoover zulks nog niet door hen mocht zijn geschied. BESTUURDERSBOND LEIDEN VAN DE ALG. NED. VAKCENTRALE. Genoemde bestuurdersbond hield een vergadering in café Centraal, Breestraat. De bijeenkomst was goed bezocht. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Leidsohen Belastingop haaldienst betreffende personeelsaangele genheden Het hierbij door het bestuur van den dienst ingenomen standpunt, vond aigemeene instemming. Aan een verzoek van genoemden ophaaldienst, om mede werking te verleenen bij het verspreiden van circulaires, zal zooveel mogelijk wor den voldaan. Vervolgens werd vastgesteld een regle ment voor het Fonds „Eigen Gebouw". Wat de regeling van het winterprogram- ma betreft, werd besloten eenige bijeen komsten te organlseeren, waar zal worden gesproken over verschillende onderwerpen. Bij de rondvraag kwam ter sprake het bekende Oegstgeester experiment tot be strijding van de werkloosheid. Beweerd werd, dat de berichtgeving hierover in de bladen verschillend was. Aan het bestuur werd opgedragen nopens de bedoeling en de werking nadere informaties ln te win nen. Hierna sluiting. 50 JAAR SOCIËTEITSBEDIENDE. Vrijdag 15 dezer zal het 50 laar geleden zijn. dat onze stadgenoot, de heer Willem van der Kaay als bediende In dienst trad bij de Sociëteit- „Amicitia". ACADEMISCHE EXAMENS. .sms 7 Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter K, de heer R. A. Maas Geesieranus (Den Haag) Voor het eandldaatsexamen klassieke letteren mej. J, D. Thierry (Lelden1: Voor het candidaatsexamen Rechten: de dames J. J. H .Nieukerk (Den Haag) cn C C W Ebbinh-'Den Haag) en de heeren H H Knopper (Schiedam) en J. R. Hom mes, (Den Haag). PROF. Mr. R. KRANENBURG. Ecre-doctor van Gent. Uit Brussel wordt aan de N.R.C. gemeld: Ter gelegenheid van den plechtigen aan vang van de colleges aan de rijksuniversi teit te Gent heeft de rector, prof. dr. Fre- dericq, in bijzijn van den Belgischen minister van openbaar onderwijs, talrijke leden van het corps diplomatique en vele anderen het diploma van doctor honoris causa van de universiteit overhandigd aan prol. mr. R. Kranenburg, hoogleeraar te Lelden, dr. Dave Morris, gezant der Ver. Staten, prof. Raynaud, deken van de rechtsfaculteit aan de universiteit te Aix en Provence en prof. dr. Uhlterhuth van de universiteit te Freiburg. De rector richtte zich het eerst tot prof. Kranenburg en zeide: U behoort tot een stamverwant land, de taal, de cultuur, een zekere gemeenschappelijke ideologie zijn zoovele factoren, die onze beide volken op liefdevolle wijze nader tot elkaar brengen. De rector prees vervolgens den nieuwen doctor honoris causa als schrijver van tal rijke boeken over Nederlandsch staats recht, provinciaal recht en aigemeene staatsleer. Hij richtte zich vervolgens in de Engelsche, Fransche en Dultsche taal tot de andere geleerden en overhandigde toen het diploma alsmede de eerepenning van de universiteit. Dr. Kranenburg dankte namens de nieuwe doctores honoris causa in de Ne- derlandsche taal en bracht hulde aan de Wetenschappelijke bedrijvigheid van de Vlaamsche universiteit, die onderwijs geeft in een taal, welke ook de taal is van Ne derland, een taal waarin het mogelijk Ls de hoogste gedachten evenzeer als de in nigste gevoelens uit te drukken. Na de plechtigheid bood de rector den nieuwen doctores honoris causa een feest maaltijd aan. HET JUBILEUM VAN DS. MAKKINK. Naar wij vernemen zal ds. Makkink op den 20sten October ultstedig zijn, maar zal er op 24 October na den dienst ln de con sistoriekamer gelegenheid bestaan hem de hand te drukken. VEREENIGING ARMENZORG. Jaarverslag 19361937. Aan bovengenoemd jaarverslag, samen gesteld door de secretaresse, mevr. J. H. Wichers RollandetTouw, is het volgen de ontleend: Er werden door onze Vereen. 38 gezinnen bezocht. Waar melk of andere versterkende middelen noodig waren, wer den deze verstrekt, tezamen voor f. 137.35. Ook werden in enkele gevallen kleeren ge geven, waar dit dringend noodig was. Ook kregen wij dit jaar weer kleeren, meest ondergoed, van de Leidsche naaivereenl- ging, die door ons ln dank werden aange nomen en onder de gezinnen verdeeld. De werkcommlssle liet 5179 kleedlngstukken naaien voor de Vereeniglng voor School- klnderkleeding en -voeding. Het knippen en uitgeven van het goed geschiedde ln de lokalen aan de Pieterskerkgracht. 4 knip- sters en 34 naaisters zorgden voor de uit voering. Afgeleverd werden: 715 meisjes jurken. 762 schorten, 738 hemden, 743 broe ken, 761 jongensblouses, 736 hemden, 734 broeken. Mejuffrouw T. Hesseling, die jaren lang ln de vereeniglng werkzaam Is geweest, heeft gemeend ln verband met haar hoo- gen leeftijd, hare functie als medewerkster te moeten neerleggen. „Armenzorg" ver liest in haar een vol-ljverlg medewerkster en betuigt haar oprechten dank voor het vele, dat zij in deze jaren voor haar ge zinnen heeft gedaan. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen, die de Vereeniging steunden en den wensch, dat velen zich als contribuant zullen opgeven om het goede doel dat zij nastreeft, te steunen. CHR. HIST. VROUWENGROEP, AFD. LEIDEN EN OMSTREKEN. De Chr. Hist. Vrouwengroep, afd. Lelden en Omstreken hield in huize Feenstra haar eerste bijeenkomst na de vacantle. Begon nen werd met het zingen van Ps. 81: 1 en 12, waarna de presidente, mei. M. Langman na het lezen van Ps. 81. voorging in gebed. In haar openingswoord, waarin zit allen hartelijk welkom heette, sprak zij haar groote vreugde uit voor de groote opkomst, hetgeen getuigt van een groeiende belang stelling voor de beginselen der C.H. Unie. Waar deze groep pas in October vorig jaar gevormd werd en het ledental aanvankelijk 12 bedroeg, mag het zeker een verheugend verschijnsel heeten, dat het bestuur reeds thans naar een grootere localiteit moest om zien, om haar vergaderingen te houden Hierna bracht spr. nog enkele bijzonder heden naar voren aangaande de statuten en het huishoudelijk reglement. Op de as aigemeene vergadering van de Centrale te Utrecht zullen deze statuten en het huis houdelijk reglement worden va?'gesteld. Afgevaardigd naar deze vergadering werd mevr. H. G. Heertjes-Jurriaans. De avond werd verder gevuld met een lezing van den heer Neth. leeraar M.O. Staathuishoudkunde, over: „Eenheid door Democratie". Tijdens de gedachtenwissellng bleek, dat allen weinig voelden voor een heid door democratie De presidente dankte den heer Neth voor diens lezing, waarna dé bijeenkomst met dankgebed werd gesloten. ZILVEREN JUBILEUM J. SERDIJW. Heden herdenkt de Voorman-Stoker Serdijn het feit, dat hij vóór 25 jaar als poetser bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit werd aangesteld. Door zijn ijver en bekwaamheid heeft de Jubilaris zich weten op te werken tot de functie, waarin hij thans werkzaam is. Daar Serdijn niet alleen goed staat aan geschreven bij zijn superieuren, maar ook in de beste verstandhouding verkeert met zijn collega's, is het vanzelf sprekend, dat deze dag niet onopgemerkt voor hem zou voorbijgaan Allereerst werd de jubilaris door de directie in een hartelijke toespraak geluk- gewenscht ln tegenwoordigheid van zijn directen chef, den heer Hagemans. Daarna werd hij met zijn familie ont vangen in een der bedrijfslokalen. waar zijn collega's hem een huldiging in intiemen kring hadden bereid. Een van hen ver tolkte de gevoelens van de aanwezigen, feliciteerde den jubilaris met zijn zilveren jubileum en deed zijn felicitatie vergezeld gaan van een cadeau als blijvende herinne ring aan dit Jubileum. De Jubilaris bracht allen dank voor de hem bereide verrassing, waarna de aan wezigen gebruik maakten van de gelegen heid den jubilaris persoonlijk de hand te drukken. Kort daarop vertrok de Jubilaris huiswaarts, alwaar hij het verdere van den dag mocht doorbrengen. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd dc dames M. van Garderen en P. van der Gaag, beiden te Maassluis en de heer J. 't Hart, te Delft. Maandag as. komt dr. J. D. Bierens de Haan uit Aerdenhout, in het Leidsche Volkshuls spreken over: „Het begrip van den opgaanden levensweg". Het zal goed zijn ln deze tijden van groote beroepingen en strijd ln aanraking te komen met den fijnen en rustlgen geest van een wijsgeerig denker. Zeer zeker zal dit een avond zijn van zuiver en hoog genot. De vergadering van de afd. Zuid-Hol land van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zal Zaterdag 30 dezer hier ter stede worden gehouden. In deze vergade ring zullen de insignes met bljtoehoorende diploma's worden uitgereikt aan chauf feurs, die gedurende 12'/* of 25 jaren bij een zelfden patroon (lid van den A.N.W.B.) werkzaam zijn geweest. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat in het perceel Haarlemmerstraat 33 een filiaal van H. Raadsveld's „Kaashuis" werd opgericht. Sinds eenige jaren drijft de vroe gere filiaalhouder de zaak voor eigen reke ning. Gisteravond omstreeks halfelf is de politlebrandweer met een motorspuit en een ladderwagen uitgerukt voor een begin van brand in de strijkerlj cn stoomerij der firma O., Haarlemmerstraat 287. Het bleek, dat de eigenaar bij het verlaten der werkplaats te circa halfnegen een electrlsch strijkijzer had laten aanstaan, waardoor het hout werk van de plank was gaan smeulen. Voor bijgangers, die een brandlucht rooken, waarschuwden de buren en de brandweer, waarna een buurvrouw de aansluiting ver brak en het. vuurtje met een pan water bluschte. De brandweer kon onverrichter zake te- rugkeeren. VOETBAL Het Nederlandsche elftal Aan een medewerker van L'Auto ver klaarde de heer Karei Lotsy op de vraag hoe het Nederlandsche XI zal worden sa mengesteld Als plaatsvervanger van Bakhuys denkt men aan den jongen van der Hulst, den clubgenoot van Kick Smit uit Haarlem (vroeger midvoor in „Hillegom"). Men zal misschien ook van Nellen vervangen door Bergman van Blauw Wit en van Heel door van Es. Er staat echter nog niets vast, naar hij er bij opmerkte. MILITARIA. Aan de reserve-serste-luitcnants J, J. Hal- 'ebeek, F. H. M. Verbeek en W. H, G. Fak- "aldy van het 4e Regiment Infanterie ls bij Kon. Beslult van 21 Septmeber 1937 no. 10, met ingang van 1 October j.l. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: „De Farm", Hooigracht 3ó/33a, 'Lelden: automatlekbedrijl; poellersbedrljf. Vestiging filiaal Lelden, Steenstraat 12 (St. Aagtenstraat) o/d naam Farm's Auto matiek. Firma B. Th. Smit, Hooge Rijndijk 58, Lelden; instrumentenfabriek (voor medl- -he doeleinden). Eo 'en"enoemde zaak ls met ingang van Mei 1936 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Firma B. Th. j Smit. Vennooten B. Th. Smit (Huweiljksche I Voorwaarden) en P. A. Smit, Leiden (idem). ZWEMMEN NIEUW EUROPEESCH RECORD 100 M. RUGSLAG. Ernst Kueppers brengt het op 1 min. 8.2 sec. Tijdens zwemwedstrijden te Halle ver beterd# Ernst Kueppers het Europeesch record 100 M. rugslag door dezen afstand af te leggen ln 1 min. 8.2 sec. Daar Kueppers in een estafettenummer als eerste zwem mer startte zal deze tijd ongetwijfeld als Europeesch record worden erkend, Immers ln het reglement van de F.I.N A. (Inter nationale zwembond) staat vermeld, dat de ti)d, welke door de tijdopnemers opge nomen wordt vanaf het startsignaal tot aam den aankomst, als record kan worden erkend. Alleen Kueppers nu ls op start signaal vertrokken. Het oude record stond ou naam van zijn landgenoot Schlauch, gevestigd op 29 April j.l. te Leipzig met een tijd van 1 mta. 8 3 sec. Deze tijd wacht echter nog op erken ning tot Europeesch record, evenals de tiid van 1 min. 8.6 sec., welke Schlauch od 14 Maart jd. te Halle maakte. Het officieel erkende record is ln bezit van den DuIG scher Schwarz met een tijd van 1 min. 8." secgevestigd op 28 November 1935 te Bremen. Daarvoor was het in bezit van Kueopers, die het dus nu weer heroverd heeft. VRAC-EN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb een bloeiende Broinella. waaraan ook een scheut zit. Hoe deze plant tijdens en na den bloei te behandelen? P. J. M. to V. Antwoord Deze planten hebben vaak te lijden van de droge kameratmosfeer. Lucht het vertrek veel en maak de blade ren elk? v/?ek mst lauw wator stofvrij Zet de nlant ver van de kachel en houd de aarde geregeld vochtig. Over de behande ling na den bloei schrijven we spoediger uitvoeriger. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2