Duitschland zal België's grondgebied eerbiedigen De kantonale verkiezingen in Frankrijk [E1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 13 October 1947 PEPSODENT! KERK- EN SCHOOLNIEUWS Een voorloopig overzicht SPREEKCEL Heden verklaring te verwachten NIEUWE „EXTRA ZACHTE" HOOGGLANS BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Onze Parijsche correspondent schrijit: Heel Frankrijk, behalve het departement van de Seine met de stad Parijs, heelt Zon dag gestemd, verkiezingen, die vroeger vrij ongemerkt voorbij gingen, maar die dit Jaar opgeolazen zijn tot een politieke krachtmeting. Tot nu toe immers ging hel bij de kantonale verkiezingen meer om personen dan om beginselen, men stemde op dezen ol genen minder omdat hij in zijn politieke opvattingen meer naar rechts o£ meer naar links georiënteerd was, doch om zijn kennis van de plaatselijke toestan den. Dit jaar is dit eenigszins veranderd en de stembusstrijd, waarvan vroeger jaren dik wijls de inzet was de aanleg van een nieu wen weg, de kanaliseering van een rivier tje of een spoorwegverbinding, is dit jaar door den wil der uiterste linkerzijde in vele cantons lot een bijna zuiver politiekeu strijd uitgegroeid. Zeer zeker spelen plaat selijke belangen nog een groote rol, doch het politieke element is meer dan ooit een factor van beteekenis geworden. Waarom deze plotselinge verscherping van den verkiezingsstrijd? Om twee rede nen: op de eerste plaats wilden de volks frontpartijen en met name de socialis ten en communisten een lroepei.se houw houden over hun aanhangers en uit een voor hen gunstiger uitslag dezer verkiezin gen de conclusie trekken, dat de groote massa van het Fransche volk de volks- frontpolitiek goedkeurt. En van deze con clusie zou het gevolg zijn: een verscher ping van de volksfrontpolitiek en een spoe dige vervanging van het gematigde volks front-kabinet-Chautemps door een zuivere socialistische-communistische combinatie. Hierbij gingen echter socialisten en com munisten uit van een geheel verkeerde basis. Uit hun propaganda is immers ge bleken, dat zij een vermeerdering van hun aantal zetels vergeleken bij die behaald in 1931, jaar van verkiezing der nu aan de beurt van aftreden zijnde conseillers géné- raux, als een zege zouden beschouwen. Dit standpunt is echter niet zuiver, want hier voor zouden genomen moeten worden de re sultaten der Kamerverkiezingen van verle den jaar. De aard dezer verkiezingen is im mers geheel anders geworden, van een piaatselijken belangenstrijd is het een po litieke strijd geworden en aangezien men slechts zaken van gelijken aard met elkaar vergelijken kan, moeten deze verkiezingen vergeleken woiaen met de laatste politieke verkiezingen, die voor de Kamer van Afge vaardigden. Zouden in vergelijking met Mei 1936 de volksfrontpartijen winst boe ken, dan zou met recht van een zege ge sproken kunnen worden en niet wanneer slechts een zeker aantal zetels gewonnen wordt. De reden echter, waarom met min of meer verborgen opzet socialisten en com munisten van deze onjuiste basis uitgaan is duidelijk want in ieder geval meenden zij, dat nu hun haan victorie zou kraaien. Gaan wij immers de cijfers na der 1509 aftredende conseillers généraux, die men het beste kan vergelijken met onze leden der Provinciale Staten, dan blijkt het, dat van hen 702 radicaal socialisten zijn en 641 bchooren tot de nationale partijen, terwijl dc socialisten 160 in aantal zijn en de com munisten slechts 6. Dit laatste was een ge volg van het feit, dat in 1931 de commu nisten slechts heel weinig belangstelling voor deze verkiezingen getoond hadden en slechts zeer weinig candidaten hadden ge- stoid. Nu echter na de intense communis tische propaganda der laatste jaren op het platteland hadden zij in elk canton een candidaat gesteld en zij vleiden zich met de bijna zekere hoop, dat dit abnonr.aa! kleine aantal communistLsöhe afgevaardig den aanzienlijk grooter zou worden, terwijl de socialisten op hun rechtervleugel hoop ten terug te winnen, wat zij op huil linker flank verloren. Een verschuiving naar den uitersten linkervleugel binnen den boezem der volksfrcntpartijen lag dus voor de hand, maar zou op zich zelf nog geen re den zijn vcor den rooden linkervleugel on a) te hard van den toren te blazen. Het beste vergelijkingspunt vormen de cijfers van 1936, maar deze zijn noch door com munisten, noch door socialisten op den voorgrond geschoven, want de vrees be stond en gelijk bewezen is: terecht dat dan de victorietrompet niet zoo luid schallen zou. Een tweede reden, waarom communisten en socialisten dezen verkiezingsstrijd zoo heftig voeren, is, dat de conseillers géné raux dezelfde bevoegdheid hebben als bij ons de leden van de Provinciale Staten, r.i. het. kiezen der leden van den Senaat. En sinds het eerste volksfrontkabinet van den heer Léon Blum schipbreuk heeft ge leden op de oppositie van den Senaat, heb ben socialisten en communisten gezworen niet te rusten, voordat de meerderheid daar in een voor hen gunstige is omgezet. Indirect stond dus bij deze verkiezingen de toekomstige samenstelling van den Senaat op het spel. Wanneer we nu nog even de wijze na gaan, waarop de verkiezingspropaganda is gevoerd, dan zien we op de allereerste plaats, dat de volksfrontpartijen voor deze eerste ronde gescheiden naar de stembus zijn getrokken. Op zich zelf is dit geen op merkelijk feit. daar deze taktiek ook bij de Kamerverkiezingen gevolgd is. terwijl bij de herstemmingen van as. Zondag de z,g.n. „discipline républicaine" spelen moet, wat hierin bestaat, dat alle stemmen zich ver eenigen op den candidaat. die bij de eerste stemming de meeste stemmen behaald heeft. Doch wat wel merkwaardig is, dat is de felle strijd, die in talrijke cantons geroerd is tusschen den communist en den radicaal-socialist, die zich openlijk te genstander van de tot nu toe gevoerde volksfrontpolitiek genoemd heeft. Dat in deze omstandigheden de eenheid der volks frontpartijen bij de herstemmingen gevaar loopt, staat buiten twijfel. Daarentegen heeft men bij de nationale partijen een tot nu toe niet gezien ver schijnsel kunnen waarnemen: in talrijke departementen hebben alle anti-volksfron- ters, van welke richting xzij ook eigenlijk zijn eindelijk hun persoonlijke rivaliteit- jes op den achtergrond geschoven en zich aaneengesloten om één en denzelfden can didaat. En in het besef van het steeds minste kans zou hebben, hun aanhangers het parool gegeven hun stem op den meest-gematigde, in dit geval een radicaal- socialist, uit te brengen. Als eerste ver heugende symptoom van eendrachtige communisten-bestrijding mag dit feit wel vernoemd worden. Wat is nu het resultaat geweest van de zen eersten dag? Door ët zeer groote aan tal herstemmingen niet minder dan 467 is het niet mogelijk met absolute zeker heid te voorzien, hoe in de komende jaren de conseils généraux samengesteld zullen zijn. Doch één feit is zeker: de aangekon digde roode vloedgolf is uitgeloopen in een miserabel kleine rimpeling. Wanneer men de definitieve uitslagen beschouwd 899 i:i aantal dan ziet men, dat de commu nisten slechts één enkelen zetel gewonnen hebben, de socialisten twaalf, terwijl de socialistische unie er drie verliest en de onafhankelijke socialisten vier. De radica len verliezen er 24, terwijl bij de nationale partijen een opschuiving van het centrum naar de gematigde rechterzijde valt waar te nemen, die niet minder dan 24 zetels wint, In vergelijking met de kantonale ver kiezingen van 1931 dus ongeveer een hand having van de status quo, eerste gevoelige klap voor socialisten en communisten, een klap, die nog gevoeliger wordt door den zeer sterken achteruitgang vergeleken bij de Kamerverkiezingen van verleden jaar. Door het groot aantal cantons en de zeer talrijk uitgebrachte stemmen is het op het oogen- blik nog niet mogelijk dit percentage op te maken, doch aanzienlijk is dit zeer zeker. Te vroeg moet echter niet geconcludeerd v/orden, eerst moet nog de uitslag der her stemmingen worden afgewacht, Zooals bijna steeds in Frankrijk staat hier de lin kerzijde en hieronder verstaan wij de volksfrontpartijen er beter voor dan haar tegenstanders, doah zeer teekenend is hel feit, dat slechts in drie cantons de communisten er het beste voorstaan en dus volgens de „discipline républicaine" aanspraak mogen maken op den steun hunner bondgenooten, terwijl de radicaal- socialister. met hun 195 goedgeplaatste candidaten een groote kans hebben hun positie aanmerkelijk te verstevigen. Het voorloopig en waarschijnlijk ook het definitieve verschil met de Kamer verkiezingen van verleden jaar is dus wel zeer groot. Al geven deze kantonale ver kiezingen door de plaatselijke en persoon lijke invloeden, die hier een groote rol spe len niet een volkomen zuiver beeld van de politieke situatie in Frankrijk, men kan uit de voorloopige resultaten gerust aflei den, dat vooral het platteland meer dan genoeg heeft van het roode drijven. En dit kan niet anders dan verheugend genoemd worden zoo wel voor de innerlijke rust van Frankrijk als om zijn prestige in het bui tenland. VERLICHTING ZOETERWOUDSOHEWEG. Een bewoner van den Zoeterwoudsche weg, klaagt over de slechte verlichting in 't voorste gedeelte van den weg, vooral in de bocht bij de Wolfabriek. Hij zou gaarne wenschen, dat daar nog een lantaarn ge plaatst werd. SCHOORSTEEN VAN HET DAK GEVLOGEN. Bij het aanmaken van een haard ontstond een explosie. In een woning in de Cornells Troost- straat te Amsterdam is gistel-middag om streeks vier uur een merkwaardig ongeval gebeurd. Door een hevige explosie in den schoorsteen van het huis is het gemetselde deel van den schoorsteen van den dak weggerukt en in de Cornells Trooststraat terechtgekomen. Een voorbijganger, die juist het huis pas seerde en de ontploffing bemerkte, kon zich nog bijtijds redden Od een meter afstand viel het zware gesteente achter hem neer. De oorzaak van deze ontploffing was het aanmaken van een haard in een woning op de tweede verdieping, waar de reclame studio van den heer Charles is gevestigd. De heer Charles had kort geleden een nieuwen haard gekocht, dien hii wilde aanmaken. Zijn leverancier had hem ge zegd, dat hij hierbij spiritus moest ge bruiken. De schoorsteen was blijkbaar niet geheel schoon en dit verklaart mogelijk de explosie. Nauwelijks had de heer Charles een lucifer in den spiritus gestoken of met 'n geweldigen knal volgde de explosie. Groote vlammen sloegen uit den haard, terwlil de schoorsteen te zelfder tijd van het- dak werd weggerukt. Het was een ontzettende gewaarwording voor het jonge echtpaar. Buren waar schuwden onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse versdheen en een on derzoek Instelde, De schoorsteen was zoo danig defect geraakt, dat geen der bewo ners meer een kachel kon laten branden. Tel. VERDRONKEN. Gisternacht omstreeks drie uur is aan den Loswal te Dongen bij het laden van hulden, de 53-jarige A. Megens uit Oirschot uitgegleden, in het Wilhelminakanaal te rechtgekomen en verdronken. De man was met zijn zoon aan het werk, toen hij plotseling weggleed. Hij heeft geen kans gezien zich langs den steilen kanaal dijk omhoog te werken. Door de duisternis kon men den drenkeling geen hulp bieden. PUNCTUEEL! Spreekwoordelijk punctueel zijn de Junghans horlogee. Junghans' horloge-collectie bevat vele en zeer mooie variaties, gebaseerd op het thema van precisie en duur zaamheid.Ideale geschenken! 9153 Clngez. Med.) Hedenmiddag zal een Duitsche ver klaring worden gepubliceerd, waarin Duitschland de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied garandeert. De Duitsche verklaring zal geen enkele tegenprestatie van de zijde van België im- pliceeren. Het gaat derhalve niet om een niet-aanvalsverdrag, doch om een eenzij dige verklaring. Natuurlijk, aldus de „Soir", heeft de Bel gische regeering overeenkomstig de diplo matieke gebruiken haar goedkeuring ge hecht aan de termen van de te verwachten Duitsche verklaring. Tevens wordt er aan herinnerd, dat nog onlangs op het socialisten-congres de Bel gische minister van buitenlandsehe zaken Spaak, nadrukkelijk heeft verklaard, dat België trouw wil blijven aan den Volken bond en aan de verplichtingen, welke het op zich nam. Men verzekert, dat de Duit sche verklaring daarin geen enkele wijzi ging zal brengen. Minister Spaak heeft doen weten, da.t hij voornemens is, de commissies voor buiten landsehe zaken van Kamer en Senaat te gen morgen bijeen te roepen, om haar op de hoogte te stellen van de Duitsche ver klaring ten aanzien van de veiligheid van België. Ook te Londen legt men den nadruk op het feit, dat België in geen geval verplich tingen op zich zal nemen, welke niet in volledige overeenstemming zijn met zijn lidmaatschap van den Volkenbond. Verder wordt er op gewezen, dat de ter zake van de te verwachten Duitsche ver klaring gevoerde besprekingen haar oor sprong vonden in de rede, die Hitier 30 Januari j 1. heeft gehouden met betrekking tot. België's neutraliteit. In Belgische kringen verklaart men nog, dat het Belgisch-Dultsche accoord den vorm van een briefwisseling tusschen de beide regeeringen zal hebben. De tekst van die brieven bevat: 1. Een verklaring, waarbij de Duitsche regeering zich verbindt België niet aan te vallen en de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied te eerbiedigen. Een antwoord der Belgische regeering 3. dreigender roode gevaar hebben zij in can- waarbij plechtig kennis wordt genomen van tons, waar him candidaat toch niet de de Duitsche verklaring. 3. Een Belgisch en een Duitsch com mentaar van verscheidene bladzijden. De Duitsche verklaring zal naar den vorm analoog zijn aan de Fransoh-Britsche verklaring van 24 April 1937, waarbij Bel gië van zijn uit het verdrag van Locarno voortvloeiende verplichtingen bevrijd werd. De briefwisseling zal dus een aanvulling zijn van het Fransch-Britsch-Belgische statuut, dat de betrekkingen tusschen Bel gië en zijn buren op een nieuwen grond slag plaatst. Volgens de „Dernière Heure" zou de aangekondigde Duitsche verklaring het voorbehoud bevatten, dat zij slechts yan kracht is, zoolang het Belgische grondge bied geen andere mogendheid tot opera tiebasis dient. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris": „De vraag is nu, of de eenzijdige verkla ring die van Duitschland verkregen is, tot gevolg zal hebben, dat België georiënteerd wordt naar een nadrukkelijker neutraliteit, welke minder vatbaar zou zijn voor ont wikkelingen volgens den loop der gebeur tenissen. Men geeft ons de verzekering, dat Van Zeeland en zijn collega's het Duitschland van Hitier geen enkele te genwaarde zullen bieden en wij geloo- ven dit gaarne, maar hebben de mi nisters mondeling geen verklaringen moeten geven ten opzichte van artikel zestien van het Volkenbondshandvest en de contacten tusschen de generale staven? Deze vraag moeten wij wel stellen". De „Populaire" schrijft: ,Niets veroor looft te veronderstellen, dat het tot stand gekomen accoord als tegenwaarde insluit een afzien door België van de verplichtin gen, voortvloeiende uit zijn lidmaatschap van den Volkenbond. Het feit, dat België na rijp beraad aanvaard heeft een zetel in den Volkenbondsraad te bezetten, bewijst, dat zijn politiek op dit punt niet de chan tage der fascistische staten zal onder gaan.'.' ZIJ HADDEN EEN AUTO „GELEEND". Twee personen uit Nijmegen A. B. en A. van den E., zijn gisteren met een auto op den weg NijmegenDen Bosch nabij Grave met een andere auto in botsing ge komen met het gevolg, dat beiden ernstig gewond werden en de auto totaal vernielt1 werd. De beide Nijmegenaren werden naar het St. Canislus Ziekenhuis te Nijmegen over gebracht, In hun toestand was gisteravond eenige verbetering getijden. Uit een onderzoek is gebleken, dat zij een auto, die aan iemand anders toebe hoorde, hadden weggenomen en daarmede den tocht ondernomen hadden. Zij worden nu vervolgd wegens diefstal van benzine, omdat niet vaststaat, dat zij de auto hebben willen stelen. ROEMLOOS EINDE VAN EEN VEELVULDIG BEKROONDEN STIER. De heer H. Hoving aan den Hordijk te IJsselmonde, wilde gisteren zijn stier, die vele malen bekroond was. met alle behaal de bekroningen, laten fotografeeren, waar na het dier zou worden afgemaakt, De heer Hoving zou zelf het dier, dat reeds meermalen menschen had aangevallen, naar de plaats brengen, waar de foto zou worden genomen. Behangen met alle medailles werd de stier weggebracht. Plotseling viel hij den heer Hoving aam en nam hem op de ho rens. Op het hulpgeroep kwamen knechts aangeloopen, die het slachtoffer ontzetten Zonder dat de foto is gemaakt, heeft men den stier afgemaakt. (N.R.C.) TWEE WONINGEN IN ASCH GELEGD. Door tot heden onbekende oorzaak brak brand uit in het woonhuis van den heer J. Goessen te Gronsveld (L.)Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat ook het aangrenzende huis, bewoond door de familie Devue, door het vuur werd aan getast en spoedig in lichte laaie stond. De brandweer, die onmiddellijk gealarmeerd werd, moest zich noodgedwongen beperken tot bescherming der andere woningen in de omgeving, die groot gevaar liepen, eveneens door het vuur te worden aange tast. Van den inboedel der brandende woningen konden ternauwernood eenige meubelen uit de benedenvertrekken in vei ligheid worden gebracht. De overige in ventaris werd geheel een prooi der vlam men. De beide huizen brandden volledig uit. De schade wordt door de verzekering ge dekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIË. Een mond- en klauwzeer epidemie, welke sedert geruimen tijd den Belgischen vee stapel teistert, heeft de laatste dagen een groote uitbreiding genomen. In totaal zijn thans niet minder dan 502 gemeenten op een totaal van ongeveer 2000 in ljet ge- heele land besmet. De regeering heeft dan ook alle veemarkten gesloten met uitzon dering alleen van de markten voor slacht vee te Brussel, Antwerpen. Brugge, Gent, Luik, Kortrijk en eenige kleinere plaatsen. „OPENBARE VIJAND No. 1" DOODGESCHOTEN. Al Brady, sedert 1936 openbare vijand No. I, is in een revolvergevecht met de politie in een hoofdstraat van Bangor, in Maine (V. St.) doodgeschoten. Ben lid van zijn bende werd eveneens gedood. LORD NUFFIELD SCHENKT WEER EEN MILLIOEN. Lord Nuffield heeft een millioen jiond sterling geschonken aan de universiteit van Oxford voor den bouw van een nieuw college voor sociale studiën. Het totaal van de giften van Lord Nuf- field bedraagt thans ongeveer tien mil- loen pond. sterling. OLIERESERVOIR UIT ELKAAR GESPRONGEN. Zes Venezolaansche zeelieden zijn gedood en zes andere ernstig gewond tengevolge van de ontploffing van een oliereservoir aan boord van het tankschip „Paraguana" op de rede van Haytown (V. St.) Er was in de keukens van het schip brand ont staan. die zich uitbreidde naar het achter schip. AUTOBUS IN EEN KANAAL GESTORT. Nabij Damanhour, In beneden-Egypte, is een autobus in een kanaal gereden. Acht inzittenden verdronken, vier werden ern stig gekwetst. DE LEIPZIGER VOORJAARS-MESSE 1938 Naar uit Leipzig wordt medegedeeld, is dc begindatum van de in 1938 te houden Voorjaars-Messe bepaald op 6 Maart. De technische en bouwvakgroepen blijven ge opend tot en met 14 Maart, de algemeene afdeelingen tot inclusief 11 Maart. Teneinde tegemoet te komen aan de toenemende vraag naar plaatsruimte, worden op het terrein van de Technische Messe twee nieuwe hallen gebouwd, waar door het aantal van de aldaar ter be schikking zijnde hallen zal stijgen van 18 tot 20. Bovendien wordt het „Haus der Elektrotechnik" belangrijk uitgebreid. Verder wordt het „Deutsche Buchgewerbc- haus" aanzienlijk vergroot, heigeen aan de overzichtelijke rangschikking van deze greep voor de grafische vakken en het boekbindersbedrijf ten goede zal komen. Ook ontstaat hierdoor een betere gele genheid tot demonstratie van zware druk persen. De in gebruik te nemen nieuwe hallen hebben een tentoonstellings-oppervlakte van rond 18.000 vierk. M waardoor het aanbod op de Technische Messe met on geveer 1/4 wordt vermeerderd. Alles bij een zullen op deze en de Bouwvak-Messe meer dan 5000 machines in werking te jzien. zijn. Do opzlenbarendo formule van Pepsodent Tand pasta. die thans na onderzoekingen, die een half millioen gulden hebben gekost, wordt toegepast, bevat een geheel nieuw extra zacht bestanddeel. Het geeft de tanden een schitterende glans, die nergens tor wereld kan worden geëvenaard. 1 HET HOOGGLANST DE TANDEN TOT DUBBELE SCHIT- TERING - ONSCHADELIJK. Doffe tanden krijgen zoon verblindende glans door de nieuwe Pepsodent tandpasta, dat ook gij zult zeggen, dat de glans verdubbeld wordt. O HET DOET DE TANDEN DUBBEL ZOO LANG SCHOON BLIJVEN - ONSCHADELIJK. De tanden zien er witter uit, voelen schooner aan en blijven vrU van tandfllrn - Uren langer! En wat nog belang, rijker ls: het houdt tandsteenvorming tegen. Q HET CEEFT EXTRA VEILIGHEID. OMDAT HET DUBBEL «5- ZOO ZACHT IS. Proeven bewijzen, dat de Extra- zachte Pepsodent dubbel zoo zacht Is als de polijstmiddclen. die gewoonlijk gebruikt wor den. Daarom hoogglanst het de tanden zonder gevaar voor het tandglazuur. Hoogglans Uw Tondon - GRATIS. Deze coupon geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra zachte Hoog glans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk invullen, postzegel van 3 ct. voor porto insluiten en als brief zenden aan de firma B. Moindersma - Westerbaenstraat 1M - Den Haag. Naam 9165 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostr.Nam. 7 1/4 uur, de lieer Woferink van Ederveen. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Zaal Julianaweg 27): Nam, 8 uur, ds. Bout, van Delfshawen. VOOR DONDERDAG 14 OCTOBER. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestr.)Nam. half- acht, ds. Heykoop van Utrecht. LISSE. Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur, leesdienst. RIJNS ATERWOUDE. Ohr. Geref. Kerk: Nam. 6 3/4 uur, ds. Smiidt van Sliedrecht. ZOETERMEER. Ver. tot verbreiding der Geref. Waar heid Nam. 6 3/4 uur, ds. Spelt van RIJssen, ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 63/4 uur, ds. D. Drlessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Eemnes-Binnen H. Jonge- breur, cand. te Capeile a. d. IJssel; te Nieuw-Dordrecht (als hulppred.) P. Mie- dema, cand. te Veenwouden. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Zeist (als hulppred.) H. J. Banga. cand. te Haren (Gron.ite Amster dam, voor den evang. arbeid onder de schippers) Ph. Baardman, cand. te Amster dam. die bedankte voor Papendrecht (als hulppred.). EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: naar Alkmaar (als hulp pred.) J. Gronloh, cand. te Amsterdam. DS. J. ESTIÉ. Na een slepende ziekte, die hem reeds dwong zijn emeritaat te nemen, !s In den ouderdom van 35 iaar te Zwartsluis over leden ds. J. Estié, em. predikant van de Geref. Kerk van Beekbergen. Ds Jan Estié werd 30 Januari 1902 te Zwartsluis geboren en studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1928 candidaat werd. 14 Oct. van dat jaar deed hij zijn intrede te Beekbergen, zijn eerste en eenige gemeente, waar zijn schoonvader, wijlen ds. A. Brouwe.r van Zwarsluis. hem bevestigde Een langdurige ongesteldheid dwong hem de classis Apeldoorn emeritaat te vragen en 15 Febr. j.l. werd hem dit eervol verleend. Zijn afscheidspreditotie kon de overledene eohter niet meer uit spreken en deze werd daarom van den kansel voorgelezen, Ds. Estié vestigde zich daaroo weer in zijn oude woonplaats te Zwartsluis. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Donderdag aldaar worden teraardebesteld. nadat voor. af om 2 uur een rouwdienst in de Geref. Kerk zal zijn gehouden. GEBOREN: Johanna Theodora Hendrika, d. van J. Jansen en Th. Brands. OVERLEDEN; S. Neuteboom—v. Booma, wede. 78 Jaar M. A. Heemskerk, d. 3 dgn. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10