Revanche-match Eu we-Aljechin etZJT"faEN LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 12 October 1937 De kaartverkoop te Leiden begint Woensdag, 13 October ELTAX 666 X /77 INGEZONKEN Binnenland Groote R.K. Onderwijzersdag Rector Drost bespreekt de verant woordelijkheid bij het R.K. Onderwijs. Hedenmorgen kwamen alle Leidsche en Hillegomsche R.-K. leerkrachten in verga dering bijeen in de groote Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van den zesden R.K. On derwijzersdag. Te halftien werd in de Hartebrugskerk een H. Mis opgedragen door rector K. F. Elsenbroek, adviseur der aid. Hillegom. Hierna spoedden allen zich naar de Ge hoorzaal. die gedeeltelijk in een tentoon stellingszaal was herschapen. Zeer vele firma's exposeerden hier alle mogelijke leermiddelen, terwijl 't den nieuwsten snuf jes op onderwijsgebied natuurlijk niet aan belangstelling ontbrak. De voorzitter, de heer R. J. J. Herman •uit Hillegom sprak het openingswoord. Spr. constateerde met groote voldoening de buitengewoon groote belangstelling. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den inspecteur der inspectie Leiden, den heer Baak, evenals den spreker van den dag, rector Drost. Na een kort inlei dend woord, werd het bondslied gezongen, waarna rector H. A. J. Drost aanving met zijn rede, getiteld: ..De verantwoordelijk heid van den katholieken onderwijzer in dezen tijd". Hoe Nederland er in de toekomst zal uit zien, zoo vangt spr. zijn rede aan. hangt voor een groot deel af van het katholieke onderwijs, lederen dag moet een onderwij zer het besef der werkelijkheid indenken, de verantwoordelijkheid, die op hein rust, tegenover de kerk, ons volk, de kinderen en ons nageslacht. Verwarring en storm zullen hun werk verrichten maar toch zal het Christendom ongeschonden en onge rept te voorschijn treden uit den chaos van den modernen tijd. Het woord van God: ..Laat Ons den imensch maken naar ons beeld en gelij kenis" is veranderd in een woord van den mensch: ..Laat ons een God maken naar ons beeld en onze gelijkenis!" Spr. schetste dan onzen tijd met zijn geestesverwildering en zijn ongeloof. De strijd van een vorst der duisternis gaat aan de meeste kinderen ongemerkt voorbij, maar die kinderen worden volwas een en over tien, twintig, dertig jaar is die storm nog niet. geluwd en juist in die tien. twintig, dertig jaar worden die kin deren gevormd. Spr. schetst dan hoe Europa het eerst geroepen werd tot verbreiding van het Christendom, doch hoe datzelfde Europa 2000 jaar na de geboorte van Christus God den rug toekeerten ziet dan in verre streken waar de Europeanen het Christen dom hebben gebracht en het geloof groeit en bloeit. U moet, aldus spr., het nageslacht voor den godsdienst bewaren. U strooit het zaad, ons nageslacht moet de vruchten plukken. Kinderen zijn geen groote menscnen m zakformaat, kinderen zijn anders dan groote menschen maar zij worden volwassen en juist de onderwijzers hebben te zorgen dat de kinderen voor de kerk worden bewaard. De ouders kunnen het alleen niet meer af. De onderwijzer moet zelf iets hebben om aan de kinderen te geven. Meer dan de helft van de Nederlandsche schoolgaande jeugd is Katholiek gedoopt. U moet met Paulus kunnen getuigen: Niet ik zelf, maar Christus leeft in mij Met deze woorden eindigde spr. het eer ste deel van zijn rede die door allen vol belangstelling was aangehoord. Na een korte pauze vervolgde rector Drost zijn rede. verder uiteenzettend, dat onderwijzers en onderwijzeressen noodig zijn, die hun leven geheel in dienst stellen van God. Hierin ligt de taak der R.K. On- derwijzersvereeniging om telkens en telkens de onderwijzers te overtuigen van de roe ping die men heeft te vervullen. We hebben een priester-Zaterdag, we moesten eigenlijk ook een onderwijzersdag hebben. Het kind is als een bloem die open gaat, maar als die bloem wordt verstikt wat blijft er dan over van die bloem? Van het kind moet datgene worden gemaakt waar toe God het heeft bestemd. Ieder kind is een wereldje op zich zelf. heeft een eigen geschiedenisen als een kind dan op uw school vindt wat het thuis zoo noode mist..,, o.... wat kunt U dan een heerlijk werk verrichten. Maar als dat kind op school hetzelfde vindt als thuis. welk een ruïne kunt U aanrichten in zulk 'n kinderhart. Beschouw die kinderen nooit op zichzelf. Ieder kind kan echter staan of vallen. Een jongen of een meisje behouden kan betee- kenen een nageslacht behouden. Er is een tijd geweest dat er in Neder land geen enkele katholieke school was. Wat wij nu zien is te danken aan die enkele tientallen, die hnn geloof het koste wat het kost hebben bewaard. Wanneer over honderden jaren In Ne derland nog een katholiek geslacht zal zijn dan zal dat te danken zijn aan die vele zusters, onderwijzeressen en onderwijzers die in dezen tijd het geloof voor ons na geslacht hebben bewaard. Een daverend applaus was de belooning voor deze enthousiast uitgesproken rede. Tijdens de pauzes zorgde de fa. P. P. J. van Remundt met haar K.E.B.-muziek installatie voor een door de aanwezigen zeer gewaardeerde muzikale afwisseling. Hedenmdidag te kwart over twee gaf Bert Brugman's Marionetten-theater een voorstelling Dr. Joh. Faust op welke middagbijeenkomst wij in ons blad van morgen nader zullen terugkomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: A van Zanten. Prinsessekade 34, Leiden, winkel in em ail! e.waren. Eigenaar: A. van Zanten, Rotterdam. Wijzigingen: G. H. Kleinhans. P. de la Courtstraat 22, Leiden, kruidenierswaren. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: G. H. Klein, hans en Zoon. Vennooten: G H. Kleinbans en F. J. C Kleinhans. Leiden. NV Handel Maatschappij Ter Beek (filiaal), Schapensteez 2. Leiden, hoofdz.: ■s Gravenhage, ie L. de Colignystraat 142, koopen en verkoopen van goederen. Het filiaal te Leiden. Schapensteeg 2, is op geheven. De tweede wedstrijd om het wereldkampioenschap scha ken tusschen Dr. Euwe en Dr. Aljechin is nauwelijks begonnen of zienderoogen stijgt de publieke belangstelling. Van vele zijden bereikten ons blijken van instemming met ons initiatief tot het organiseeren van een partij te Leiden en meerdere ver zoeken betreffende het verstrekken van inlichtingen over toe gangsbewijzen, enz. kwamen reeds bij ons binnen. Zooals men weet wordt hier ter stede de achtste partij gespeeld en wel op Donderdag 21 October, in de Stadsgehoor zaal. Aanvang halfzeven. Wij deelen thans mede dat aanstaanden Woensdag, vanaf 12 uur 's middags, met den verkoop van plaatskaar ten zal worden begonnen. De prijs bedraagt: Voor abonné's f 0.80. Voor niet-abonné's f 1. De belasting is reeds bij den prijs inbegrepen. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn, kunnen de kaarten ook schriftelijk bestellen. Het bedrag moet dan echter met 0.05 voor porto worden verhoogd. De kaarten zullen onmiddellijk na ontvangst van het geld worden toegezonden. DE DIRECTIE. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee sf. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez. Med.) KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. De Jaarvergadering. De afa. Leiden van den Kon. Ned. Mid denstandsbond hield gisteravond ln ,,De Harmonie" haar jaarvergadering, die voor het grootste deel werd bijgewoond door den heer van Oosten, bestuurslid van het dis trict Zuid Holland. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer W. Zwart, den arbeid, die in het afgeloopen jaar door den bond is verricht, en welk werk geheel beheerscht werd door het regelen en bespreken van de positie, het bestaansrecht en de bestaans mogelijkheid van den middenstand De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken werd mede gedeeld. dat in verband met de vestigings- eischen besprekingen zijn gevoerd met ..Kennis is Macht" om te komen tot de op richting van een cursus. Bij voldoende deel neming zal deze cursus in Januari a.s. be ginnen. In zijn jaarverslag wees de secretaris, de heer H. de Wilde op de opleving in het economische leven, die eindelijk ook aan den middenstand enkele voordeelen begint te brengen. Langzamerhand, aldus spr., is de middenstand bezig zich te wijzigen. Op verzoek van den middenstand gaat de overheid hoe langer hoe meer over tot ordening der bedrijven. Helaas wordt dit ordenende werk nog sterk geremd door 't gebrek aan samenwerking tusschen de middenstanders. Dit moet en zal anders worden. De tijden van isolement zijn voor bij. Een krachtige strijd moet gevoerd wor den tegen de hooge lasten en de groote winkelbedrijven. Hierna gaf de heer de Wilde een over zicht van de belangrijkste gebeurtenissen in het vereenigingsjaar. Met het jaarverslag van den penning meester, den heer W. Brouwer, bleek dat de inkomsten hadden bedragen f. 1849,98 en de uitgaven f. 1156. Het batig saldo be draagt dus f. 677,42. Namens de kascom- missie bracht de heer P. Susan gunstig verslag uit. In de nieuwe kascommlssie werden benoemd de heeren Blitz en Brij- nen. In het verslag van het Incassobureau deelde mr. M. B. Vos mede, dat in het afgeloopen jaar 40 adviezen werden ver strekt en 32 vorderingen ter incasso wer den gegeven. Het totaal gevorderde bedrag bedroeg f. 2500: geïncasseerd werd hiervan tot nu toe f. 804,75. Door het Informatiebureau werden ln totaal 224 adviezen gegeven. De aftredende bestuursleden de heeren W. Zwart, de Mar- cas en de Wilde werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag stelde de heer Susan voor pogingen in het werk te stellen om de winkelsluiting op Zaterdag 4 December op 11 uur gesteld te krijgen. De voorz. zeide dit verzoek te bevoegder plaatse te zullen overbrengen. Een voorstel om de contri butie te verlagen en zoodoende nieuwe leden te winnen, werd door het bestuur sterx afgeraden, daar het buitengewoon moeilijk zal zijn, om de eenmaal verlaagde contributie, wanneer noodig, weer te ver- hoogen. Na een slotwoord van den voorzitter, werd de jaarvergadering gesloten. Bil beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is benoemd tot berichtgever van het Rijks museum van Oudheden alhier, de heer P. H. Vallen te Asselt-Swataien. THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. Het probleem van de Onsterfelijkheid. Gisteravond sprak ln het Federatiehuis onder de auspiciën van de Loge Lelden van het Theosophisch Genootschap (leider dr. G. de Purucker. Point Loma. Cal.) de voorzitter der Ned. Afd., de heer J. H. Venema uit Den Haag, over het onderwerp: ..Het probleem der Onsterfelijkheid". De voorzitter van de Loge Leiden, de heer C, Versfèegen opende de bijeenkomst en wees op de studie-afdeelingen van het Genootschap. De spreker, de beroemde woorden van Hamlet aanhalend, zegt. dat het probleem der onsterfelijkheid alle den kers der eeuwen beeft beziggehouden. Kunnen we zekerheid verkrijgen omtrent het hoe en het feit van een post-mortem bestaan? Het 'essentleele verschil tusschen theosophieen andere theorieën ligt hierin, dat de eèfstgerloemde zich geheel baseert op een kènrils' van de werking van 's men schen bewustzijn; zij maakt een groot onderscheid-tusschen de persoonlijkheid en de individualiteit, d. i. tusschen den voor- bijgaanden mensch, het masker, en het ego-beginsel in ons. Het pleit tegen alle wijsgeerig. loeisch en geestelijk den ken de onsterfelijkheid te plaatsen in een nevelig hiernamaals! Als de werkelijke mensch als denker voortbestaat, dan moet hli in zich daarvan ervaring kunnen ver krijgen en wel hier en nu. On dien grond slag geeft spr. nauwkeurig aan welke onderzoekbare feiten de theosophie ver strekt voor de werkingen van ons bewust zijn en welke pnasen deze doorloooen tijdens het leven op aarde en na den z.g. dood. om tot de conclusie te komen, dat de dood een „geboorte" is in dien mystie ken zin, met perioden van wasdom, ouder dom en wedergeboorte op aarde (reïn carnatie). De voorstelling der Grieken van den slaapen dood als tweelingbroeders was een zuiver thëosophisohe leer. Spr. licht dit door voorbeelden toe. Verandering van toestand, van bewust zijn, sluit evolutie in zich: stabiliteit van bewustzijn ais „ziel" zou geen onsterfe lijkheid per se kunnen beteekenen, want waar in de natuur vindt men gekristalli seerde immobiliteit! Het leven biedt ons voortdurenden groei, immer wisselende verandering en ervaring en ook het assimilatie-proces van den post-mortem toestand is sleohts een „sta dium" in den pelgrimstocht van de ziel. De absolute bewijzen van een voortbestarm (evenals van een voor-bestaan) liggen in geestelijke bewustwording hier op aarde, waarvoor de theosophie dén weg wijst; daarom is zij een bewijsbare leer van hoop en optimisme en van verbanning van vrees voor den dood. CHR. MIDDENSTANDSBOND Onder leiding van den heer C. Doeleman lid van het H.B van den Ohr. Midden standsbond kwam het district Noord-Zuid. Holland en Zuid-Noord-Hollend van den Chr. Middenstandsbond te dezer stede bij een. Voor deze vergadering bestond groote belangstelling. Namens de Kamer van Koophandel woonde dr. P. G Knibbe deze samenkomst bij. Verschillende zaken, het komend congres van den Chr. Middenstandsbond betref fend, werden behandeld, terwijl tevens ln verband met de toepassing der wet op de vestlgtngseischen-kletnbedri.if beriulten wer den genomen inzake voorbereidende cur sussen, Ook dr. Knibbe gaf in verband met het organiseeren van deze cursussen enkele nuttige wenken van Dractischen aard. Donderdag a.s. hoopt de heer J. C. G. 's-Gravendijk, alhier, den dag te herden ken, dat hij vóór 25 jaar werd aangesteld als gerechtsdeurwaarder te Zwolle, ter standplaats aldaar. In 1914 volgde zijn overplaatsing naar 's-Gravenhage, bij de arrondissements rechtbank aldaar, ter standplaats Leiden, Wegens gezondheidsredenen wordt dit jubileum uitsluitend in familiekring ge vierd. De wethouder van sociale zaken, de den J. J van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Lezing van den heer Z. Stokvis, De afdeeiing Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling had gister avond in de Concertzaal van het Volksge bouw een lezing georganiseerd over den strijd in 't Oosten onder den titel: „Japan, de stokebrand". Als spreker trad op de heer Z. Stokvis, oud-inspecteur bij het M, O. in Indlë. Na een kort welkomstwoord van den heer H. van Woudenberg ving de Inleider aan met vast te stellen, dat Japan niet gezien moet borden als de zelf voortdurend agressief optredende mogendheid uit oor- spronkelijken aanleg en geaardheid, doch aat dit land de les geleerd heeft en thans toepast, welke de groote mogendheden Engeland, Amerika, enz., het geleerd heb ben door de systematische indringing in China in de vorige eeuw. De opium-oorlog maakte van China een half-koloniale staat waaraan eenige beschaving in Westerschen zin werd geschonken, waaruit echter te vens enorme winsten werden getrokken. Japan, dat zich in zijn eeuwen van afge slotenheid had gevormd tot een staat met een sterk opgevoerden nationalen zin, opende aanvankelijk eenige havens voor Amerika, doch trachtte Westersche intel- lectueelen naar zich toe te trekken, tege lijkertijd de bekwaamste mannen en vrou wen uit eigen land in den vreemde te stu ren om zich op de hoogte te stellen van de moderne Industrieën en wetenschappen Naar bulten was dan ook ln 1895 Japan een moderne mogendheid met een ln zie lenaantal verdubbelde bevolking, waarvoor expansie noodzakelijk bleek. Het naastbij- zijnde Korea vormde het belangrijkste aantrekkingspunt. Sir. schetste'den af loop van deze historische feiten en de Ja- panschRussische oorlog waarbij een ge kleurd ras voor de eerste maal een over winning behaalde op het blanke ras, togen aller verwachtingen ln. Op overzichtelijke wijze volgde spr. daar na de gebeurtenissen van ingrijpenden aard in het Oosten, memoreerde het zoo be langrijke Negen-Mogendheden Verdrag van Washington, waar tevens een verhouding der vlootsterkte werd bepaald en een tien- larige rust voor China werd gegarandeerd. Japan 'vist zich in Mantsjoekwo een machtspositie te veroveren in 1931, waar bij een commissie zich wel een afkeuring oVer Jaian's handelwtlze veroorloofde, zon der echter op maatregelen aan te dringen. Voor Japan beteekende dit echter uittre ding uit den Volkenbond. Het nu ontstane conflict wekt opnieuw de verontwaardiging van de groote mogendheden, die echter in vroeger Jaren zelf het voorbeeld gaven. Soreekt nu wel de sympathie der bevol king voor China, anders is het met de houding der regeeringen, dië rekening hou den met de groote internationale belan gen. Sir. ziet als oorzaak van de afwach tende. hoewel verontwaardigde houding der andere landeiyIn de eerste plaats 't leit, dat een binnendringen van Japan een dijk tegen het communisme opwerpt; in de tweede plaats zijn te groote handelsbelan gen betrokken bij deze kwestie. Engeland en Amerika hebben voor 63"/» den Japan- schen import ln handen terwijl er in onder nemingen door deze rijken milliarden zijn gestoken. Vandaar dan ook, dat de door sentimentsoverwegingen gepropageerde boycotplannen door de regeeringen niet worden ondersteund. Onmogelijk is het, aldus sir den uitslag van dezen kamp te voorzien, hoewel het militair veel zwakkere China oogenschijnlijk niet is opgewassen tegen het opdringende en expansie zoe kende Jaoan, dat echter volgens velen weer boven zijn krachten gaat. Nogmaals wijst spreker er echter op, dat men niet Japan moet zien als de bewust oorlog willende natie, doch als de door tragische noodzake lijkheid gedwongen staat Ook Japan zal de zen oorlog niet beschouwen als een ver maak, doch dit alles vloeit, volgens spr,, voort uit het kapitalistische stelsel, waar door het recht ondergeschikt wordt ge maakt aan de macht. Slechts op de basis van een sociallstlschen staat, aldus spr., zal mogelijk blijken recht boven macht te doen gaan. Van de geboden gelegenheid om enkele vragen te stellen werd door eenigen van de talrijke bezoekers gebruik gemaakt, waar na sluiting onder dankzegging aan den spreker volgde. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Het Sportfondsenbad. Reeds langer dan dit feitelijk gewenscht was heb ik moeten wachten om de resul taten van mijn vorige ingezonden stuk iiu Uw Wad bekend te maken. Eenige hon derden kaarten en brieven mocht lk ln den looo der laatste weken ontvangen, waarin de schrijvers soms in zeer krasse bewoor dingen uiting gaven aan hun ontevreden heid en hun geld wenschten terug te ont vangen. Berst op Maandag 11 dezer heb ik een onderhoud gehad met mr. Bierenbroodspot i directeur der N.V. Sportfondsen) ln tegen woordigheid van enkele comité-leden. Uit dit onderhoud is duidelijk gebleken dat. mr. B. er niet aan denkt om den wensen van zooveel spaarders zelfs ook maar in over weging te nemen. Wel werd de toezegging gedaan dat bin nenkort aan de spaarders per circulaire een uiteenzetting over den gang van zaïken zal worden toegezonden. Daar op het beroep op de Kroon inzake de gemeentelijke garantie een afwijzende beschikking wordt verwacht, bestaar. bij mr. Bierenbroodspot Teeds plannen om over te gaan tot het bouwen van een „open" bad De kosten hiervoor zijn na tuurlijk veel minder, terwijl het grootste deel der benoodigde gelden reeds door de gedane stortingen beschikbaar is. Onnoodig haast te zeggen dat de spaar ders daarvoor zeker hun gelden niet hebben gestort. Ook mijn herhaald aandringen dat een dergelijke handelswijze toch zeker eerst zou moeten worden goedgekeurd door de spaarders, had geen resultaat. Het komt mij dus gewenscht voor deze circulaire nog eiven af te wachten oen daarna oer advertentie in dit blad een oproep vóór een vergadering van spaarders te plaatsen ten einde tot oprichting van een comité te komen, dat de zaken der spaarders zal kunnen behartigen. In verband met dezen gang van zaken mak ik zeker wel adviseeren alle verdere stortingen te staken en zal ik nog steeds gaarne meerdere adhaesie-betuigingen in ontvangst nemen. 'A. J. WAGEMANS Oldenbarneveltstraat 27. Leiden. DIPLOMA'S ZIEKENVERPLEGING. Bij het op 4. 5, 7 en 8 October j.l. ge houden examen ter verkrijging van het diploma voor ziekenverpleging A. zijn de navolgende candidaten geslaagd, die allen haar opleiding hebben ontvangen in het Academisch Ziekenhuis alhier. J Admiraal, W. van Amerongen, M. Barbier. J. van den Berg, M. E. Blok, J. M J. Boucherie. M. E. E. van Geelen. L. P. de Haan, J. E. Hangjas. E. Horst, A. M. Koélemeij, R P. A. Koopmans, T. Moolen- burgh, G. Nliveldt. H. Padding, L. A, E. Rijkers. T. Spruit, W. H, Verkerk en J. H. M. Verdegaal. L.K.V. EIGEN FOK. De Leidsche Konljnenfokkersvereeniging hield gisteravond haar vergadering in ho tel Bremmer, waar te 8 uur de voorzitter, de heer P. Vintges de 45 aanwezige leden welkom heette en 5 nieuwe leden voor stelde, welke aangenomen werden. Namens de vereeniging bracht spr. zijn dank voor de geschonken prijzen (190) voor de a.s. clubtentoonstelling op 17, 18 en 19 Decem ber. Met algem. st. werd besloten ln het vervolg de groote zaal te huren. Besloten werd de inschrijvingen a 50 ct. per num mer door te laten gaan, vrij entree voor leden te stellen en van belangstellenden 10 cents te heffen. Hierna volgde bespreking van de vele meegebrachte raskonijnen. Te ruim 11 uur werd de vergadering ge sloten. De toestand van de 25-jarige mea. J. Rdie gisteren onder Wassenaar werd aangereden en met ernstige verwondingen naar het Acad. Ziekenhuis werd overge bracht. is onveranderd zorgwekkend. Branden te Barendrecht. Vanmorgen te omstreeks kwart voor tien werd brand ontdekt in een groote loods, ge bouwd aan de Velo waschmachinefabriek te Barendrecht. Deze loods, welke een af meting heeft van 48 x 11 meter, is verbon den met het ketelhuis van de fabriek en dient als opslagplaats voor krullen, welke door middel van een exhauster hun weg naar de stookplaats vinden Hoe de brand is ontstaan, heeft men tot dusver nog niet kunnen vaststellen. In de loods was op het oogenblik, dat de brand ontdekt werd, nie mand van het personeel aanwezig. Onmid dellijk werd de exhaustor, welke door zijn zuigkracht het vuur zeer bevorderde, door de eigen brandweer van de fabriek buiten werking gesteld, terwijl de Rotterdamsche brandweer werd gealarmeerd. Deze was spoedig ter plaatse. Tezamen met het fa- briekspersoneel bestreed zij het vuur, dat in den brandbaren voorraad krullen snel om zich heen greep. Te kwart voor één was de brand nog wel niet geheel gebluscht, maar het vuur was toen toch gclocaliseerd. De krullenloods moet als verloren wor den beschouwd. Het ketelhuis is, dank zij het gezamenlijk actief optreden van brand weer en personeel behöuden gebleven. Het heeft slechts onbeteekenende schade ge kregen. Maatregelen zijn genomen om het bedrijf in gang to houden. De exhaustor is naar de zagerij verplaatst en de arbeid kan, zij het in langzamer tempo, voortgang hebben. Vanochtend om half negen was te Baren drecht door onbekende oorzaak brand uit gebroken in een schuur, waarin zich de ge- heele hooi-oogst van dit jaar en een aantal landbouwwerktuigen bevonden, staande aan den Koedood onder Barendrecht en toebe- hoorende aan den landbouwer J. van der Linde. Hoewel het geheele brandweermatcriaal van Barendrecht spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen worden, dat de schuur tot den grond toe afbrandde. Een aantal koelen, varkens en konijnen konden tijdig in veiligheid worden gebracht. NEDERLANDSCH SCHIP PIKT SPAANSCHE VLUCHTELINGEN OP. Het Nederlandsche sa. „Stad Haarlem", dat te Porto Ferraio is aangekomen, heeft daar zeven schipbreukelingen aan land ge zet, die het Vrijdagmorgen ter hoogte van het eiland Minorca had opgepikt. Het waren jongelieden tusschen 18 en 29 jaar oud, die zich naar Majorca wilden begeven. Met z'n zevenen waren zij met een motorbootje in zee gestoken, doch daar de zee zeer woelig was en de motor defect raakte, bevonden zij zich spoedig ln moeilijkheden. Reeds hadden zij alle hoop opgegeven, er het leven te zullen af brengen, toen de Stad Haarlem" ln het gezicht verscheen, die na eenigen tijd hun hulpgeroep opmerkte. (De „Stad Haarlem" behoort toe aan de Halcyonlijn te Rotterdam. Bij de directie van de Halcyonlijn was tot hedenochtend nog geen bericht hierover binnengekomen. Red. „L.D.") 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2