Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 12 October 1937 Oub-fioKanDsche Pyptabak KERK- EN StHOOLNIEUWS THIJS OP DE „TAAIE HAAI" J-aAack s$uy4&en ALPHEN. Voor beroep bedankt. Ook ds. C. Smits te Sliedrecht heeft voor liet beroep naar de Chr. Ger. Gemeente alhier bedankt. De afd. wegen en verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat Ged. Staten van Zuid-Holland gesloten hebben verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen den Lagewaardsche- weg onder deze gemeente, alleen in de lichting van de grens der gemeente naar Óen Lagen Rijndijk. Naar aanleiding van de radiorede van Zijn Excellentie Minister Romme, is ook in onze gemeente een spaarfonds opgericht, om in de komende wintermaanden aan be- hoeftigen kleeding, sahoeisel e. d. te ver strekken. BOSKOOP. Rekening Paleisversiering. De commissie, benoemd tot het nazien der rekeningen en bescheiden van de pa- leisversiering. heeft de boeken en de be scheiden bij den penningmeester van het comité gecontroleerd en alles accoord be vonden. Uit de rekening bleek, dat er was ont vangen f. 1474.65 plus geschenken in na tural de uitg. hebben bedragen f. 1471.76, Eoodat er een batig saldo is van f. 2.69. De commissieleden de hecren W. Kra nenburg en W. Kruiswijk geven in overwe ging den penningmeester den heer C. Plaatsman décharge te verleenen, met dankbetuiging voor zijn nauwkeurig be heer. Burgerlijke Stand. Getrouwd: I. A Littooij. 27 jaar en N. Turkenburg. 30 jaar G. A. Walraven, 30 jaar en G. A Boer. 26 jaar J Ver kerk. 23 jaar en M. P. Schipper, 21 jaar. Geboren: Arie z. van A. v. Doom en L G Grootendorst Willy d. van C Brouwer en A. G. Hoogendoorn Neeltje Maria, d van A. v. ISswijk tn D. v t Wout Leobina Wilhelmina Hermans, d. van C. A. Straver en W. E. den Beer Overleden: A. Nederhof. 70 jaar. Wolbandkrab gevangen. De visscher G. van Eeuwen alhier ving In den Vereenigde Polder 'n wolhandkrab. Volgens hem Is dit het eerste exemplaar, dat in dezen polder gevangen is. In de vacature van den heer P. C. Goosen, die wegens vertrek naar elders heeft bedankt, is als'bestuurslid van de Mij. Ziekenfonds benoemd de heer H. Redegeld alhier. KOUDEKERK. De collecte voor de Diaconie bracht September in de Ned. Herv. kerk op f. 96.12, voor de kerk f. 59.97' i, restauratiefonds f. 73.63 en busje plaatsengeld f. 20.86. De col lecte. gehouden bij de inwijding, bedroeg f. 49.95. Voor de raadsvacature Baas hebben thans reeds twee opvolgers bedankt, n 1. de heeren A. van Houten en nu ook Th. Mourits. Thans is benoemd verklaard de heer J. Erts Wzn. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Maartje, d. van P. Meijer en Tj. Dijkstra. Ondertrouwd: Th. Nagtegaal. jm., 31 j. en J. E. Laterveer, jd., 28 j. De Collecte voor den gewapenden dienst heeft hier f. 10 opgebracht. HAZERSWOUDE. Bijeenkomst A.R. Propagandaclub. De A.R. Propagandaclub hield een ver gadering. waarvoor als onderwerp aan de orde was ,J>r. Kuijper". Allereerst werd in het licht der historie een overzicht gegeven van de staatslieden Thorbecke. en Groen van Prinsterer. als de Aristocraat en de Evangelie belijder, om daarna te komen tot de groote beteekenis van dr. Kuyper. die in alles de populariteit en openbaarheid betrachtte. Hij heeft in drukken gevestigd, verouderde denkbeelden opgeruimd, is allen richtingenten goede ge komen: noopte tot zelfonderzoek, voerde tot klaarder uitspraak van beginselen, spoorde aan tot zelfstandige ontwikkeling, drong tot kloeke werkzaamheid, verbreedde het practische arbeidsveld. Kuyper werd bezien als theoloog, als publicist, als Ka merlid, als minister, als nationale figuur, die alles in het werk stelde, om de breede lagen van het volksleven te doordringen van de ernstige vraagstukken, die op poli tiek en maatschappelijk terrein aan de orde waren. Door hem werd gebroken met het indivi dualisme; daartegenover werd gesteld de organische staats- en maatschappij be schouwing. Maar boven dit rijke leven staat het „Soli Deo Gloria" als grondtoon. De voorzitter sloot de vergadering, waar na de heer Warnaar voorging in dank gebed. Raadsagenda. De raad komt morgen v.m. te 10 uur bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring .van de woningen D 265 en D 267 3 Verzoek van J. van der Kleii om ver mindering van wegbelasting wegens ledig staan van woningen. 4 Verzoek van de K N A.C om verlaging van het tarief personeele belasting voor motorrijtuigen. 5. Aanbieding van de gemeentebegrooting en de begrooting van het Waterbedrijf voor het dienstjaar 1938. 6. Benoeming van een commissie tot het onderzoeken dezer begrootingen, 7. Voorstel tot medewerking inzake een spaarregeling voor de steuntrekkende werk- loozen tot verkrijging van kleeren, dekking en schoeisel. 8. Voorstel tot verstrekking van een bil slag aan steuntrekkende werkloozen voor meerderjarige inwonende werklooze kin deren. 9. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1937 10. Vaststelling van een verordening oo de heffing en een op de invordering van besmettelijke ziektengelden en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika. Johanna, d. van B. de Vogel en P. G. de Graaff Comelis Teunis. z. van H. v. d. Lip en C. J. de Graaf. Overleden: Wed. H. Meerloo 75 jaar Wed A. de Kort. 86 jaar. Ondertrouwd: W. C, van Veizen, 44 jaar cn K A. Sassen, 38 jaar A, H. Dompe ling. 25 jaar en E. Blom. 25 jaar N. J. Schoonderwoerd. 36 jaar en J. van Gerven 26 jaar Th. Kompier 26 jaar en M. G. Schoonderwoerd 26 jaar. De prijs van de zoetemelk is met in gang van heden met 1 cent per liter ander maal verhoogd. Het aantal steuntrekkenden bedraagt in totaal 46 terwijl ingeschreven zijn bii de arbeidsbemiddeling 68 NIEUWKOOP. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Donderdag as. des vm. te 9 uur in openbare verga dering bijeen. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen, 2. Herstemming over het voorstel tot het toekennen van een subsidie van 100 ten behoeve van de Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn. over welk voorstel Ln de vorige vergadering de stemmen staakten. 3. Voorstel tot het vaststellen van een arbeidsovereenkom-tenbesluit, in de vorige vergadering aangehouden. 4. Conversie navolgende leeningen: 1. Geldleening ad f 43.656, aangegaan bij raadsbesluit van 22 October 1936. goedge keurd door Ged. Staten dd. 17 November 1936. tegen een rente van 41/8 Deze leening kan thans worden ondergebracht bii de N.V. Bank voor Nederlandsche ge meenten te 'sGravenhaze en wel tegen een rentevergoeding van 3' n gedurende de eerste vijf jaren en 3 3'4 gedurende den verderen looptijd, 2. Ingevolge raadsbesluit van 27 Juli 1932 goedgekeurd door Gedeputeerd Staten dd. 13 September 1932 werd bil de Stichting Ondersteuningsfonds van de Staatsmijnen hi Limburg, gevestigd te Heerlen, aange gaan een geldleening ad f.35 000; per 1 Juli 1938 nog groot f. 25.000. Volgens de overeenkomst is de gemeente eerst op 1 Juli 1938 tot extra-aflossing be voegd. Geldgeefster is bereid de rente, welke thans nog 5'/: °/o bedraagt, met ingang van 1 Juli 1938 te verlagen tot 3'/; 5. Voorloopige vaststelling var. de ge meente-rekening over 1936. 6. Behandeling van de gemeente-begroo ting voor 1938. NIEUWVEEN. Oprichting van een kerkkoor. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk werd een vergadering gehouden door de V.C.J.B. met 't doel om 'n kerkkoor op te richten. Dit koor zal dan op feestdagen, enz. de godsdienstoefening opluisteren met koorzang. De presidente van den V.C.J.B., mej. Joh. v. Leeuwen deelde o.a. mede dat dit koor los zal staan van den V.C.J.B., maar de leden zullen medewerken. Een groot aantal leden gaf zich op. Als voorzit ter werd gekozen de heer C. v. Dijk, de andere bestuursleden zijn de heer W. Plomp, en de dames F Stichter en R. v. d. LedenJonker. Als leider heeft zich be schikbaar gesteld de heer P. Baurdoux. Met een woord van hartelijken dank voor de medewerking sloot de heer W. Plomp deze vergadering. Vergadering R.K. Sportver. ,,Nic. Boys". In café Lok vergaderde bovengenoemde vereen, onder leiding van den voorzitter Th. Haakman. Aan het finantleel verslag van den penningmeester, W. de Boer ont- leenen wij, dat de inkomsten f. 562.92'/: en de uitgaven f. 578.90'/: bedroegen. Nadeelig slot f. 16.02. Boeken en bescheiden waren in orde be vonden, hetgeen de heer J. Bakker be vestigde. De secr. bracht zijn goedverzorgd jaaroverzicht uit, waarvoor hem hartelijk dank gebracht werd. De heeren I. M. Schoorl, L. v. Vliet en J. Bakker werden als bestuurslid herkozen. De voorz. deelde mee. dat de inning der contributie door middel van het toegepaste kaartsysteem gunstig verloopt. Er zal in November een Bazar gehouden worden. NOORDEN. Bijtijds gered. Bij de sluis te Slikkendam viel de schip per P. J. S. van een schuit geladen met öekriet te water. Niet dan met veel moeite kon hij door den metselaar V.. die in ver band met de werkzaamheden aan den bouw van de nieuwe sluis in de nabijheid aan- wezie was. met een haak oo den wal wor den getrokken. De drenkeling had het be. wustzijn reeds verloren. Door toepassing van kunstmatige ademhaling en spoedige medische hulp konden de levensgeesten wetier worden opgewekt, waarna hij bij omwonenden werd binnengebracht en daar verpleegd werd. Wat de moderne bedrijfs voering niet gedoogt. „Fabrikanten en handelaren zijn het er nu wel over eens, dat adverteeren van kardinaal belang is voor hun wefeijn. 9116 De adverteerende bedrijven gaan met de orders strijken. „Men kan zich eenvoudig niet de luxe peimitteerenniet te adverteeren" schrijft een actief zakenman. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Pleter Adrianus, z. van W. Ver laan en M. P. van Zaal; Jacobus, z. van P. van Eijk en C. van Oeveren. Vertrokken: G. Boekpnsteyn, n. Amster dam; J. M. A. van Zaal, n. Alphen a: d. Rijn: J. M. visser, n. Amsterdam; C. M. M. Egberts, n Leiden. De collecte, gehouden bij den rond gang door de gemeente, door het muziek corps „Arti et Religloni" heeft ruim f. 80 opgeleverd. WADDINXVEEN. Veel mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer heeft in deze gemeente een vorm aangenomen, die, voor zoover ons bekend, voor onze ge meente als een unicum beschouwd kan worden. Meer dan 150 koeien zijn door deze ziekte aangetast. Hier en daar komen sterftegevallen voor. De heer Jac. van der Heiden f Alhier is te zijnen huize overleden de heer Jac. v. d. Heiden, in den ouderdom van 56 jaren. De heer v. d. Heiden, rustend manufac- turier, was alhier een bekende persoonlijk heid. Gedurende tal van jaren was hij arm- meester over wijk Kerkweg en de doortrek- 6. Terwijl nu alle menschen rustig sliepen, reed de wagen door den nacht, met kraken en met piepen; je begrijpt wel, dat oom Brom, die er ln opgesloten zat, het niet zoo erg naar zijn genoegen had. Soms raakte hij eens in de dut, maar hij werd erg gerammeld en geschud; wanneer hij al eens zat te knikkebollen, deed steeds een kuiltje in den weg hem van zijn bank af rollen. Intusschcn was hij ook nog kwaad; een trek van veel ontstemming lag op zijn gelaat hij dacht: „O wee, o wee ik vind dit wel een raar soort boeven, en 'k meen, dat zij met dezen wagen niet zoo vrees'lijk schokken hoeven komaan, komaan; ik drink maar eens wat levertraan; ik blijf maar opgewekt, zoo lang de voorraad van dat edel vocht nog strekt". De wagen rijdt maar voort, en schudt en schommelt; doch plot seling staat hij stil, en buiten wordt gestommeld. Er wordt gepraat, er klinkt een kreetOom Brom zag, dat men weer het deurtje open deed, en, onder veel lawaai, werd er weer een naar binnen toe gegooid met 'n grooten zwaai Maar nu denkt Brom-oom, dat zijn oogen hem bedriegen want 't is Thijs IJs, die daar den wagen in komt vliegen! deden onze voorouders, oor spronkelijk,,tot vorderinge der gesontheit Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. 1753 SCHOUT 15ct. COOPVAERT 10ct.p.' ,on: 9121 (Ingez Med.) kende armlastigen, in welke functie de heer v. d. Heiden steeds liefdevol hulp gaf, waar deze noodig was. Gedurende korten tijd was hij ook bestuurslid van de partij van Chr. Nat. Actie, Morgen zal het stoffelijk overschot tusschen 11 en 12 uur op de alg. begraaf plaats ter aarde worden besteld. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas, zoon van P. de Bruin en L. D. v. d. Heiden Wouter, zoon van J. Codee en J. L. H. v. d. Water Fran- ciscus, zoon van P. A, J. Vlug en J. Brink Jannetje, dochter van P. Bakker en W. de Vlij. De maandelijksche collecte in de Ger. Kerk voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f. 97,58. Aan het postkantoor alhier, werd ge durende Sept. 1.1, ingelegd f. 5151.63 en terugbetaald f. 6854.70. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje heeft het num mer 4319. Ten nadeeie van de Amsterd. Ballast- maatschappij zijn nabij het werk aan den grooten verkeersweg Rotterdam—Utrecht alhier eenlge kostbare onderdeden van een zandelevator ontvreemd. De politie heeft de zaak In onderzoek. WOUBRUGGE. Opening Land bouw-cursus. In tegenwoordigheid van het bestuur van L.T.B. en den burgemeester werd te Hoog- made de landbouw-cursus geopend. De voorzitter, de heer Zwetsloot, heette allen welkom en wees op het groote nut van dezen cursus, ook in verband met de door de Regeering reeds voor andere bedrijven ge stelde vestiglngseischen. Spr. dankte ook het gemeentebestuur voor het gratis ter beschikking stellen van een leslokaal met licht en verwarming, en was verheugd dat de heer Zijderveld bereid gevonden is het onderwijs te geven. Hij sprak den wensch uit, dat dit onderwijs den leerlingen ln de toekomst ten goede zal komen. De geeste lijk adviseur sprak vervolgens de cursisten toe, waarna de burgemeester een woord van hulde bracht aan het bestuur van de L, T. B. voor het genomen Initiatief. Binnenkort zal ook met een tuinbouw- cursus begonnen worden. ZOETERMEER. Een nieuwe verkeersweg. Als verbinding van de gemoderniseerden weg (BoskoopBenthuizen) met den nieuwen Rijksweg Den HaagUtrecht had de provinciale Waterstaat aanvankelijk het oog op den Zegwaartschenweg alhier welke verbinding vormt tusschen Zoetermeer en Benthuizen. De weg ging over In beheer bij de Prov. Waterstaat. Wegens de vooruit geschoven bebouwing achtte de Waterstaat deze minder geschikt voor een verbreeding. De nieuwe verbindingsweg van welks eerste gedeelte (van Benthuizen gerekend) de aanbesteding binnenkort zal plaats heb ben, zal even vóór Benthuizen van den Hoogeveenschen weg aftakken en buiten de buurtschap Kruisweg om, aansluiten op den reeds gemoderniseerden weg naar BleiswijkRotterdam, die om het dorp Bleiswijk zal worden gelegd. De weg loopt voor slechts een klein gedeelte over het grondgebied van onze gemeente, zoodat dientengevolge ook de bijdrage van de ge meente gering zal zijn. Nu de Zegwaartsche weg van het Prov.Wegenplan is afgevoerd zal deze weer in beheer komen bij de ge meente hetgeen voor haar een aanmerke lijke besparing be teekent. Vergadering „Aller Belang". De Middenstandsver. „Aller Belang" hield onder leiding van haren voorzitter den heer H. B. Groenheyde een vergade ring in de zaal van den heer v. Fraassen. Na een welkomstwoord las de secretaris de heer C. van Schuppen. de notulen, die vastgesteld werden. De voorzitter deelde mede, dat een schrij ven is gezonden aan Ged. Staten met ver zoek tot verbetering der Stationsstraat. In gekomen is een schrijven van het ge meentebestuur op een verzoek tot het be perken van het ventverbod, waarop afwij zend is beschikt. Een schrijven werd voorgelezen van de Middenstandsver. „De Hanze" om medewerking te verleenen tot het houden van een Winkelbeurs. Na discussie werd hiertoe besloten en deze te houden b.v. in Maart, Tevens werd besloten dit jaar wederom een winkelweek te organiseeren en een programma same* te stellen, dat op een volgende vergadering behandeld zal worden. Na rondvraag volgde sluiting. Het mond- en klauwzeer. Het totaal aantal gevallen van mond- en klauwzeer bedroeg jl. Zaterdag 170. In het geheel kwamen er 8 sterfgevallen onder het vee voor, terwijl inmiddels weer een 10-tal terreinen onbesmet is verklaard. Dl ziekte neemt af. De pas opgerichte Esperanto-cursus heeft in een der lokalen van de openbare school, dat de gemeente gratis voor dit doel beschikbaar stelde, een aanvang geno men. Deze eerste les werd geopend door het hoofd der openbare school de heer G. F. Baylé, die zijn volle medewerking toezegde. Hierna namen de lessen een aanvang onder leiding van een daartoe bevoegd leeraax. B. en W. hebben besloten toe te tre den tot de steunregeling voor de kleine boeren, welke 1 Nov. as. in werking zal treden. Tegen W. van der S. alhier is pro cesverbaal opgemaakt wegens het doen vervoeren van varkens, afkomstig van een besmet terrein, naar een buiten de ge meente gelegen slachtplaats zonder de ver- eischte voorschriften in acht te nemen. Aan het pi. Comité van Herwonnen Levenskracht is vergunning verleend tot het houden van een speldjesdag op 17 Oc tober a.s. Aan den heer L. Bosman is eervol ont slag verleend als pijpleider bij de brand weer. In zijn plaats is benoemd de heer J. Bosman Lzn. Tijdens het dorschen bij den landbou wer M. Bos Wzn aan den Voorweg alhier, stortte plotseling een hooiberg met hevig geraas in en kwam gedeeltelijk op de dorschmachine terecht. De dorschpers werd geheel ingedrukt. Het mag een wonder heeten, dat geen persoonlijke ongelukken voor zijn gekomen. ZWAUMERDAM. Het mond- en klauwzeer. Nog dagelijks worden alhier meerdere aangiften gedaan van mond en klauwzeer. Aanvankelijk scheen de ziekte niet van kwaadaardigen aard te zijn, doch thans is reeds een 51tal sterfgevallen voorgekomen. Het aantal veehoudersbedrijven waar mond- en klauwzeer voorkomt, is thans ge stegen tot 103. Het grootst aantal gevallen dat de laatste jaren voorkwam, was in 1930 n.l 85. De ziekte is alhier dus heviger dan ooit! 25-jarig jubileum te Alphen. Van den heer C. v. Holstein. O C. v. Holctatn. Hierboven een foto van den vooral ln de schipperswereld zeer bekenden heer C. van Holstein, te Alphen a. d. Rijn, die 15 October a.s. zijn 25-jarig jubileum hoopt te vieren als schipper in dienst bij de N.V, Houthandel v.h. Fa. Jacob Spreij aldaar. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 13 OCTOBER. BODEGRAVEN. Evang. Luth. Kelk: Nam. 8 u„ ds. C. Pel. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam, half acht, ds. Ligten- berg van Lisse. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. M. Meleynse. WADDINXVEEN. Centrum: Nam. halfacht, ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Goes (vac.-J, J. Homburg), A. W. M. Odé te Koudekerk a. d. Rijn. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Grouw-Irnsum (als hulp- pred.i, S. Bosma. cand. te Drogeham, laatstelijk hulppred. te Drachten. Aangenomen: Naar Zaandam (3de pred- pl.), R. J. v. d. Meulen te IJmuiden; naar Steenwijk (als hulppred.), J. S. Greidanus, cand. te Tzum. CHR. GER. KERK. Tweetal te Dokkum: J. v. Dijken te Aal ten en A. Ponstein te Lisse. Bedankt: Voor Ede, S. Smits te Slie drecht. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Alkmaar lals hulppred.), J Gronloh, cand. te Amsterdam. EEN PRACHTIG LEGAAT. Wijlen dr. J. J. de Groot te Schevenin- gen, heeft aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem, van Charlois zijn geheele ver mogen gelegateerd. Na aftrek van een be schikking voor zijn huishoudster bedraagt dit vermogen ongeveer tachtig duizend gulden. 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14