STADSNIEUWS ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 No. 23785 EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Italië kiest Japans zijde WOLTERS Dit nummer bestaat uit ZES bladen Weerverwachfing voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljm per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.O.SO per 3 mndj N.V. Leidsche Exploïtatiemij. van Onroerende Goederen. Jaarvergadering van aandeelhouders. Zal de aanvrage tot surséance van betaling worden ingetrokken? De aandeelhouders der NV. Lemvog kwamen gistermiddag in café-restaurant .„In den Vergulden Turk" in gewone jaar vergadering bijeen. De bijeenkomst werr gepresideerd door Iden heer J. J. de Cler. adviseur van com missarissen, die mededeelde, dat vertegen woordigd «waren 171 aandeelen. recht- tgevende op 141 stemmen. Aan het jaarverslag van den directeur, den heer N. A. van Zijp is het volgende ontleend Het maatschappelijk kapitaal groot It. 1,500000 waarvan geplaatst is f278.750. onderging geen wijziging. Hét afgeloopen boekjaar is voor onze .Vennootschap een alleszins ongunstig jaar geweest en wij hebben niet mogen bereiken alle moeilijkheden te boven te komen, ■doordat diverse factoren er toe bijgedragen ihebben geen gunstiger resultaten te kun nen bereiken. De huurdolmg van ons huizenbezit bleef Pn de eerste acht maanden met reuzen- ■schreden voortgaanwaardoor onze huurin komsten met gemiddeld ruim 25 in den loop der laatste 5 jaar daalden, waartegen over staat, dat de hypotheekbanken en particuliere hypotheeknemers nagenoeg ■geen vermindering der hypotheekrente heb ben toegestaan, terwijl bovendien, straat-, grond en andere belastingen alsmede ■waterleiding alle op hetzelfde hooge peil ble. wen, zoodat geen enkele verlichting deze •Slroate huurdaling ten goede mocht ko men. In de huuirderving door leegstaan, welke in het jaar 1935 nog ruim 8 °/o van öe huuruitkomsten bedroeg, mocht in den loop van dit jaar geen verbetering komen, ■terwijl wij nog altijd een gemiddelde rente moeten opbrengen van ruim 5'/i hetgeen te hoog is. vooral daar ons bezit bestaat uit 2/3 gebouwde eigendommen, terwijl 1/3 bestaat uit bouwterreinen welke grooten- deels niets en een klem gedeelte een ge ringe huur opbrengen Hierdoor overtreffen de uitgaven verre de inkomsten, zocdat onze iMij. in de toekomst in groote betalings moeilijkheden zal geraken, hetgeen alleen ■voorkomen kan worden door een belang rijke rente, en lastenverlaging. Niet ailleen dat de huuruitkomsten teleur stellend waren, maar bovendien deden de (abnormale eischen van vele huurders en (de drang om het bezit zooveel mogelijk ■verhuurd te houden de onderhoudsrekening buitengewoon stijgen. 11a de devaluatie in September mochten ■wij een kleine verbetering waarnemen en mogen wij ons gelukkig achten dat de ver. dere huurdalingen tot staan zijn gekomen, hetgeen eenige bemoediging geeft op een betere toekomst. Voor den handel in onroerende goederen Iwas het afgeloopen i aar- zeer ongunstig, mede door de moeilijkheden op de hypo theekmarkt, welke den verkoop van huizen len bouwterreinen zeer traineerden Wanneer de kleine verbetering, welke op het laatst van het boekjaar te constateeren ■viel. mocht voortzetten en wii daardoor een (behoorlijk gedeelte van onze bouwterreinen (tonden verhandelen, zou dit een groote verlichting aan ons bedrijf en in de naaste toekomst een belangrijke verbetering geven. 1°?° van boekjaar weiden tr erom belangrijke bezuinigingen v-sr- 'k:^e-,enniede door het verplaatsen van het kantoor naar Rapenburg 122 en inkrim ping van personeel en salarissen, hetgeen nbtnJ boekjaar zec-r zeker tot uiting zal komen. Het bovenstaande verslag werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. jn v.erlies- en winstrekening, waarvan wij de cijfers reeds eerder publi ceerden. werden conform goedgekeurd en c-e directie, het bestuur en de raad van commissarissen gedéchargeerd voor hun gevoerd beheer en gehouden toezicht, na dat de heer de Cler had medegedeeld, dat uit bezmnigingsoverweglngen geen accoun tantsrapport was opgemaakt. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de ■heeren G. E. v. d. Werff Jr., H. C. J. Kou- wenhoven en B. H. J. v. d. Linden bedankt nadden als commissarissen: eerstgenoemde wegens gezondheidsredenen, de heer Kou- wenhoven na het besluit tot het, aanvra gen van surséance van betaling en de heer v. d. Linden wegens meeningsverschil met de directie. Vooral den eerstgenoemden ■twee werd dank gebracht voor alles, wat zij onder moeilijke omstandigheden voor de lemvog hebben gedaan. Vervolgens werd de goedkeuring der vergadering ge vraagd ter bekrachtiging van de door com missarissen ingediende aanvrage tot sur seance van betaling. De heer J. J. M. Meyers achtte zulks niet in het belang der aandeelhouders en gaf de voorkeur aan de geleidelijke liquidatie, temeer waar een kleine opleving te con stateeren valt en zich wellicht binnenkort een gunstig tijdstip daartoe voordoet. De heer Paardekooper sloot zich daarbij aan. De heer de Cler zeide, dat in de laatste vergadering van commissarissen aanvan kelijk was besloten om over te gaan tot liquidatie. Op advies van mr. Boisius werd echter naderhand een aanvrage tot sur séance van betaling ingediend. Persoonlijk achtte spr. dit laatste den minst gewenschten weg. Z.i. zal de ge vraagde surséance niet worden verleend, waarna onherroepelijk een faillissement zal velgen. Waar deze vergadering drie nieuwe com missarissen zal moeten benoemen, stelde hij voor de beslissing over het al dan niet intrekken der aanvrage over te laten aan het nieuwe college. De aanvrage is boven dien ingediend op een tijdstip dat er bijna geen direct-opeischbare vorderingen wa ren; momenteel is dit bedrag pl.m. f. 200. Elk jaar is er een exploitatie-tekort; de onkosten der Lemvog zijn altijd veel te hoog geweest. Alleen in de rentebetaling is een achterstand van f. 35.000. Waar de ingediende aanvrage Donder dag 14 dezer voor de Haagsche Rechtbank wordt behandeld, bestaat er nog slechts korten tijd gelegenheid haar in te trekken De macht daartoe berust bij commissaris sen. Wanneer de aangevraagde surséance wél mooht worden verleend, zal spr. al het mogelijke in het werk stellen om te komen tot executie, waartoe diverse hypotheek banken reeds haar medewerking toezegden. De heer B C. v. d. Berg, commissaris der Lemvog zeide. dat commissarissen de beste oplossingen voor de aandeelhouders hebben beoogd, doch meende, dat de laatsten dit niet als zoodanig inzien. De aandeelhou ders moeten nu ook maar beslissen. In dit stadium der discussies trok de heer de Cler het geheele voorstel in, aan gezien hem uit een mededeeling van de directie bleek, dat niet was voldaan aan de statutaire bepalingen, welke voorschrij ven, dat de agenda gedurende acht dagen voor de vergadering ter visie van de aan deelhouders moet hebben gelegen. Het onderwerpelijke punt is eerst hedenmorgen door den directeur op verzoek van mr. Nord Thc-mson aan de agenda toegevoegd. De heer v. d. Berg toonde zich daarover zeer verontwaardigd; zulks is buiten zijn voorkennis geschied en bovendien: mr. Nord Thomson is niet eens aandeelhouder! De heer de Cler constateerde, dat het laatste woord inzake de al dan niet intrek king der surséance-aanvrage blijft berus ten bij het college van commissarissen. Bij de hierop volgende commissarisver kiezing werd de B. C. v d. Berg bij accla matie herkozen, terwijl in de drie bestaan de vacatures werd voorzien door de ver kiezing van de heeren mr. D. Pel te Was senaar. A. Vos en P. M. van Zwieteren, beiden te Den Haag. Van de rondvraag werd alleen gebruik gemaakt door den heer de Cler, die den heer v. d. Berg dankte voor de vele dien st; In de afgeloopen jaren aan de Lemvog bev. zen. Hierna volgde sluiting der vergadering. COMM. VENNOOTSCHAP HEINEKENS BIER HANDEL. Vergadering van aandeelhouders. In de gistermorgen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de hier gevestigde commanditaire vennootschap Heinekens Bierhandel H. M. A. Hoogen- straaten en Co. werden na eenige verbete ringen van boekhoudkundigen aard. waar door echter de bezwaren der preferente aandeelhouders tegen de balans niet wer den opgeheven, met dezer stemmen tegen de balans, winst- en verliesrekening goed gekeurd. Waar nog steeds een verliespost van f. 29736 23 op de balans voorkomt, werd be sloten de bedrijfswinst groot f. 6462.06 voor afschrijvingen te bestemmen en evenals de drie laatste jaren geen dividend uit tekee- ren. Volgens art, 14 der statuten hetwelk be paalt, dat, wanneer meer dan de helft van het kapitaal verloren is. een voorstel tot liquidatie moet worden gedaan, werd zulk een voorstel behandeld, waarbij de prefe rente aandeelhouders zich voor liquidatie uitspraken, evenals de beheerend vennoot, doch overstemd werden door de houders van gewone aandeelen. Tot .commissarissen werden benoemd de heeren Grevink, de Graaf en Beyen. LANDELIJKE BIJEENKOMST „ORANJE GARDE". De gewone jaarlijksche landelijke bij eenkomst van de Oranje Garde zal Woens dag a.s. hier ter stede worden gehouden. In de ochtendvergadering, die te half ell aanvangt, zal de heer P. A. van Schup- pen te Delft, alg. voorzitter van de Oranje Garde, een openingsrede uitspreken, geti teld: „Op de spits des bergs". De middagvergadering begint om twee uur. Daar zal de heer M. H. L. Westrate te Rotterdam, referéferen over „De beteekenis van de historiestudie voor de Oranje Gaide". Voorts vermeldt de agenda de verkiezing van vier leden van het hoofdbestuur, wegens het overlijden van ds. H. Thomas alhier, en periodieke aftreding van de heeren J. Gillebaard te Ridderkerk, L. M. Kalmijn te Utrecht en G. van Oei te Delft. De Italiaansche ambassadeur heelt een bezoek gebracht aan den Japanschen onderminister van buitenlandsche zaken, teneinde hem te verzoeken het Japansche volk mede te dee- len, dat het Italiaansche volk zich onder leiding van Musso lini hecht aaneensluit om vol- ledigen steun te verleenen aan de Japansche actie in China, die niets anders is dan de uitoefening van het wettige recht op zelfverdediging. Uit zijn eigen naam en uit naam van prins Konoje, Hirota en de andere leden van het kabinet, gaf Horinoetsji uitdrukking aan zijn ievendigen dank voor het vriendschappelijke gebaar van den Duce en het Italiaansche volk en verzocht hij Auriti de uitdrukking der vriendschappelijke gevoelens van het Japansche volk aan Mussolini over te brengen. ANTWERPEN DAGELIJKS LEIDEN—ANTWERPEN Retour, 4 w. geldig *y ye 4023a DOEZASTR. 32 -' Tel. 2941 JANVOSSENST. 63 3703 ttnsez. Med.7 Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Voordracht van prof. dr. J. de Vries. Belangrijke schenking van wijlen prof. dr. S. G. de Vries. In de gisteravond gehouden maande- lijksche vergadering van de Maatschappij uer Nederlandsche Letterkunde heeft prof. Vries een voordracht gehouden over: „De Germaansche epische kunst in het bijzonder vergeleken met de klassieke epiek". De spreker begon met een korte karak teristiek van heldenepiek in het algemeen om het geestelijke miiieu te typeeren. waar in een dergelijke kunst bloeit. Wat de Ger maansche eoiel: in het bijzonder betreft, moet men zich c-r voor hoeden het Nibe- lu.igenlied en de Kudrun ais zuivere voor beelden te beschouwen: zij hebben juist de meeste bekendheid verworven, omdat zij aan een smaak van lateren tijd gemak kelijker bevrediging gaven. Typisch Ger- maansch is het korte heldenlied waarvan het fragment van het Hildebrandslied als voorbeeld kan dienen. Dit fragment is te vens een kostbaar getuigenis, dat aan het breed uitgewerkte epos wel degelijk het korte lied, de cantilena, ten grond heeft gelegen en dat dus althans op Germaansch gebied de opvattingen van Bedier dienen te worden weersproken. Voor een diep gaande behandeling is echter het Duit- sche fragment niet voldoende; dan moe ten wij de Eddaliederen beschouwen, al moeten wij wel in het oog houden, dat in de overgeleverde gedichten werken van zeer verschillende tijdperken voorkomen. Aan enkele vertalingen van Eddaliederen werd nu meer in bijzonderheden het ver schil met de epische kunst, zooals wij die uit den Ilias kennen, gedemonstreerd. Het begin van de Atlamal gaf het voorbeeld voor de stemming als belangrijke eigen schap der Germaansche epiek; een onbe stemd gevoel van naderende tragiek wekt de dichter door enkele vage aanduidingen, die evenwel duidelijk genoeg zijn voor hem, die de sage zelf kent. En dat was het geval in de Germaansche oudheid: het heldenlied, in de feesthal gesproken, be handelde een sage, die algemeen bekend was. Van belang was dus niet de inhoud van het gedicht, maar de wijze waarop de sage werd behandeld. De dichters kiezen daarom gaarne een punt der handeling, waarop de conflicten zich toespitsen en da tragische stemming dus ten hoogste ge stegen is. Verder kan de dichter door den ■--ocpelen bouw van het Germaansche vers nok in den vorm der poëzie de stemming >an het oogenbiil: weergeven, daarvan geeft een voorbeeld het slot van 't Ham- üirlied, dat nader geanalyseerd werd. Een ander lied. waarin het oogenblik na den dood van Sigurd gekozen is, toont duide lijk, hoe zeer de Eddadichter het verstaat het innerlijk beleven der vrouwenfiguren tot uitdrukking te brengen; dit werd na der aangetoond aan de hand van een ver taling van dit, lied. De spreker kwam ten slotte tot een samenvatting van zijn be schouwing, waarin hij een parallel trok tusschen den aard van het Germaansche heldenlied, liet karakter van de Germaan sche metriek en het wezen der Germaan- Te laat is altijd verkeerd. Te laat zijn leven verzekeren is dikwijls een ramp. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 9005 (Incez. Med.) sche taal zelf. Uit alles blijkt eenzelfde grondtrek: behoefte aan ontlading van fnergie en een overheerschen van het ge voelsmoment. Als uitdrukking van den Germaanschen mensch is dus deze kunst te verstaan en zij kan alleen aldus op onze volle waardeering aanspraak maken. De spreker eindigde met er op te wijzen, dat het eer misstand Is. wanneer deze kunst zoo weinig bekend is. daar zij als uiting van de oud-Germaansche cultuur groote- re belangstelling verdient. Belangrijke schenking. Na de voordracht van prof. de Vries heeft de bibliothecaris der Maatschappij, ar. A. A. van Rijnbach. medegedeeld, dat hij voor de bibliotheek een belangrijk ge schenk heeft ontvangen uit de nalaten schap van het dit Jaar overleden eerelid der maatschappij, prof. dr. S. G. de Vries, door zijn weduwe aangeboden en door het bestuur dankbaar aanvaard. Deze schen king omvat een groot aantal brieven ge richt aan den bekenden classicus Jeronimo de Bosch door tal van buitenlandsche ge leerden in binnen- en buitenland, waar bij o.a. een brief van Immanuel Kant en ten slotte het epistolarium van D. Wytten- bach en de Bosch, naar aanleiding waar van prof. Hesseling in „de Gids" sclireef. In de tweede plaats omvat deze schen king. die als aanvulling beschouwd kan worden van hetgeen de Vries reeds tij dens zijn leven aan de bibliotheek afstond, een groot aantal brieven aan zijn vader, dr. Matthijs de Vries, gericht door E. Ver wijs. J. A. Alberdingk Thijm. Bleeker. Bol land. Nicolaas Beets en J te Winkel. Deze opsomming kan een denkbeeld geven van het belang dezer verzameling voor de ken nis van het geestelijk en wetenschappelijk leven in Nederland in het laatste der 18de en een groot deel der 19de eeuw. NED. CHR. REISVEREENIGING. Eerste winterbijeenkomst der afd. Leiden. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging, in „Oud- Hortuszicht", haar eerste winterbijeen komst in dit seizoen gehouden. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 146 1 en gebed, waama de voorzitter der afdeeling. de heer Joh. Vooys. de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette. Het deed spr. genoegen te bemerken, dat waar de zomer, die men de praktijk van het reizen zou kunnen noe men, een groot aantal leden trekt, de win ter. de theorie van het reizen, eveneens vele belangstellenden bijeenbrengt. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Vervolgens kwam een voorstel voor den beschrijvingsbrief ter behandeling op de a.s. algemeene vergadering ter tafel. Dit voorstel ingediend door den heer Joh. Vooys, om het reizen met nachttreinen zooveel mogelijk te beperken, vond alge meene instemming, en leverde dan ook geen discussie cp, zoodat het officieele ge deelte spoedig afgehandeld was. Het officieuze gedeelte van den avond was gewijd aan de Jamboree-film. Aller eerst zag men de aankomst van de pad vinders uit alle werelddeelen en het op slaan van de tenten, hetgeen door elk contingent op zijn eigene wijze verricht werd. Vervolgens kreeg men kijkje in het kampleven. Vroolijkheid heerschte overal, hoewel koken voor menig padvinder een struikelblok bleek en het hanteeren van naald en draad den jongens niet altijd even handig afging, waardoor een gescheurd kleedingstuk. het slachtoffer minder aan gename oogenblikken bezorgde. Interes sant was de wandeling door de verschil lende kampen en grootscli de aanblik van het défilé, terwijl het prachtige en indruk wekkende kampvuur een waardig slot vormde. Ongetwijfeld heeft ieder genoten van deze buitengewoon mcoie film en niet te verwonderen was het. dat bij het zien van al deze tafereélen allen in de Jamboree- stemming kwamen, waartoe de muzikale begeleiding van den heer H. J. Sloots niet weinig bijdroeg. De woorden van dank, hem door den voorzitter gebracht, ontlokten een warm applaus. Met het zingen van Gez. 122 en dankzeg ging werd deze aangename avond be sloten. EERSTE BLAD BINNENLAND. Jaarvergadering van het Nationaal Jonge ren-Verbond. (Je Blad). Ir. Mussert buiten vervolging gesteld. (Rechtzaken, 4c Blad). De schaakmeesters Euwe en Landau over de revanche-match Euwe-Aljechin« (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Heden is het Italiaansche antwoord aan Engeland en Frankrijk overhandigd. (Buitenland en Laatste Berichten, le Blad). Italië kiest Japan's zijde, (le Blad). Voorbereiding der negen-mogendheden- conferentie. (Buitenland, le Blad). Rede van Chamberlain en Inskip. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. De nog toenemende hooge drukking zal hier te lande het opklarende weer doen aanhou den. De Noordelijke wind kan later eenige afkoeling brengen. PRIJSVRAAG MARBURG. MILIT/iRIA. Maandag a.s, zal de inlijving plaats heb ben bij het 4e regiment infanterie van 350 dienstplichtigen der lichting 1938 eerste ploeg. De prijs toegekend. Het Leidsch Universiteitsblad meldt: Op de prijsvraag-Marburg, genoemd in het Jaarboek der Rijksuniversiteit te Lei den 1936 zijn twee antwoorden ingekomen. Een hiervan bereikte de juridische facul teit echter eerst geruimen tijd na 1 April 1937 en kon daarom voor mededinging niet in aanmerking komen. Het tijdig ingekomen antwoord is over eenkomstig de door den heer Marburg ge stelde bepalingen ter beoordeeling voorge legd aan een commissie van drie door de faculteit benoemde studenten, t. w. Mr. C. W. van Santen, Mej. A. C. van den Bosch en den heer E. Th. M. van Voorst tot Voorst Deze commissie heeft, al koesterde zij wel eenige bedenkingen tegen bouw en inhoud van de verhandeling, toch gemeend, dat den inzender den vollen prijs toekwam. Na opening van de bij het antwoord behooren- de gesloten enveloppe bleek de schrijver te zijn de heer J. de Vries, iuris candidatus, Johan v. Oldenbarneveltlaan 94. 's-Graven- hage. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „Die niederlandischen pleistozanen Hirsche", mej. C. E. Kunst, geb te Soekabcemi; idem op proefschrift getiteld: „Die Geologie der westlichen und suedlichen Abhaenge des Pizzo della Presolana und des Monte Fer- rante", de heer W. A. Visser, geboren te Zoeterwoude. Geslaagd voor het candi- daatsexamen klassieke letteren: de hee ren W. G. J. v. d. Vliet (Gendt, Over-Be- tuwe) en M. A. Hooijkaas (Voorschoten): voor het candiaaatsexamen kunstgeschie- nis: mej. W. H. E Je.cometti 'Den Haag): voor het. cnnd''"a.atsexamen rech ten: mej. C. C. M. de Marez Oyens (Am sterdam) en voor het doctoraal examen Nederlandsche letteren: mej. W. S. G. le Qrojn (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1