Het eindspel acht ik voor Euwe gewonnen De revanche-match Euwe-Aljechin begonnen Er is twee jaar pauze geweest 78sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag i October 1937 Derde Blad No. 23782 De Hollander in grootschen vorm Eerste partij afgebroken in voor Euive stand gunstigen De huisvlijt-variantdoet tveer dienst door S. Reshewsky Onder vrij groote belangstelling is gister avond in de zaal van den Haagschen Die rentuin de eerste revanche-partij gespeeld om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Aljechin. Deze eerste partij werd bij den 41-en zet afgebroken in zeer gunstigen stand voor dr. Euwe, die met wit speelde. Hedenavond te half zeven wordt de partij voortgezet in Hotel Wittetorug te 's-Gravenhage. Euwe's druk op den damevleugel leidde spoedig tot de verovering van een pion en hoewel Aljechin nog trachtte door dameruil een kans op remise te scheppen en zich ook voor het overige met man en macht te weer stelde, gelukte het hem niet tegen het klassieke spel van zijn tegenstander stand te houden. De wereldkampioen verkreeg twee ver bonden pionnen op den koningsvleu gel en maakte er een toreneindspel van. Daarna werd de winst feitelijk slechts een kwestie van techniek en daar wereldkampioenen nog al tijd een benijdenswaardige techniek hebben vertoond, stond het resultaat der partij vrijwel vast. Toch wist de voormalige kampioen de partij tot het einde der zitting te rekken. De afge broken stelling is echter nog steeds zeer gunstig voor dr. Euwe. Deze eerste partij verliep als volgt: Wit dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Fblc3 d5xc4 5. a2—a4 Lc8—f5 6. Pf3e5 Pb®d7 7. Pe5 x c4 Dd8—c7 8. g2g3 e7e5 9. d4xe5 Pd7—e5 10. Lel—g2 Pf6d7 11. Lflg2 f7— f6 Deze variant, die een der meest karak teristieke elementen in de matches Euwe- Aljechin schijnt te zullen gaan uitmaken (zij werd in verschillende partijen van de eerste match, oa. partij no. 1 aangewend) eou men bijna met den naam „huisvlijt- variant" willen betitelen. Immers nadat dr. Euwe met zwart spelend de eerste partij van de eerste match had verloren, slaagde hij erin. klaarblijkelijk na grondige studie, zoowel met wit als met zwart dezelfde variant tot een overwin ning voor hem te voeren (20ste en 21ste partij). Dat dr. Aljechin deze voortzetting opnieuw kiest, bewijst dat hij intusschen dc overtuiging heeft opgedaan, er met zwart een gelijk spel mede te kunnen be reiken. 12. 13. 0—0 Ddl—cl Ta8—d8 Lf5e6 Deze stelling werd ook in de 21ste partij van de eerste match bereikt en ont wikkelde zich toen in het voordeel van zwart (Euwe), voor dr. Aljechin blijkbaar thans aanleiding, zich er met een gerust geweten op in te laten. De voortzetting zou echter den naam „huisvlijtvariant" niet waardig zijn. in dien er thans niet hier of daar een noviteit ten tooneele werd gevoerd. 14. Pc3e4! Veel sterker dan in de geciteerde partij, waarin hier 14. Pc4xe5 geschiedde besluit wit Pc4 op het bord te laten. Het is duide lijk, dat dit paard bestemd is. zoo lang mogelijk druk op de zwarte stelling uit te oefenen (d6). De tekstzet is geheel nieuw. 14- Lf8b4 Dit is beter dan Le7, daar zwart nu over öe mogelijkheid beschikt, met a7—a5 een belangrijk steunpunt te verkrijgen en daarop een tegenactie te baseeren. Wan neer men in aanmerking neemt, dat Aljechin hier vermoedelijk voor een ver rassing was geplaatst, kwam zijn antwoord vrij snel (ongeveer na tien minuten). 15. a4a5! Met de kennelijke bedoeling a7—a5 te verhinderen. Intusschen blijft wit's druk bestaan, zelfs wordt, deze door den tekstzet nog versterkt. De schermutselingen zijn in vollen gang. 15. 16. a5a6 0—0 Geheel in overeenkomst met den geest van zijn meeste partijen met Aljechin, leidt de wereldkampioen, nauwelijks nadat het openingsstadium achter den rug is, de felst mogelijke actie in. Na 16. Ta4, dat algemeen werd verwacht, is weliswaar t®. c5 niet goed mogelijk wegens 17. Pe5:, fe5: (gedwongen, daar Lb4 „in" staat wegens de penning van pion 15), 18. Tb4:. ef4-, 19. Pg5 met aanval op e6 en b7, maar de looper gaat naar e7 terug U6. Le7) waarna de partij uiterst moeilijk te beoordeelen valt. De tekstzet leidt in ieder geval tot een positief resul taat, t.w. de verzwakking van c6. 16- b7 x a6 Nu de verzwakking van c6 toch niet te vermijden is. besluit Aljechin door de voor- loopige winst van materiaal althans in troebel water te visschen. 17. Pc4 x e5 Pd7 x e5 Dat is „des Pudels Kern". Zwart mag niet met den pion nemen (17. Fe5:) wegens 18. Pg5!, Lb3, 19. De3 Ld5. (Deze zet is nu mogelijk omdat pion c6 niet meer geopend is), 20. Ld5: -f. Cd5:, 21. Dd3 (Met aanval op d5 en h7) Pf6, 22. Pe6 met ver overing van de kwaliteit. 18. Pe4c5 Met zijn karakteristieke doelbewustheid blijft Euwe streven naar een tastbaar voor deel, liever dan zich met 18. Le5:, Fe5:! (niet De5: wegens Dc6:, Ld5, Da6:i Le4, Dc4t), 19. Pg5, Lb3. 20. Dc6:, 21. Lc6: in onoverzienbare mogelijkheden te storten. Zwart moet thans allereerst het looperpaar opgeven. 18. Lb4xc5 Gedwongen, want anders volgt Pa6: enz en op 18. Lc8 volgt 19. Le5 gevolgd door 20. Dc 4 enz. 19. Dclxc5 Men ziet nu wat wit heeft bereikt: zwarts verzwakte damevleugel vormt een overduidelijk doelwit. Bovendien heeft wit voorloopig de beide raadsheeren. 19. g7- Zwart wil een der beide loopers onscha delijk maken, hetzij door ruil van Lf4 tegen Pe5, hetzij door afruil van Lg2. Op dadelijk Ld5 zou eventueel e4 hebben kunnen vol gen. Wil wit Lf4 niet ruilen, dan moet hij met dien Looper juist pion e2 blokkeeren. En zwart vreest blijkbaar Le5: niet, in ver band met een eventueelen inval op d2. 20. Lf4e3 Le6—d5 21. Talxa6 Ld5xg2 22. Kgl x g2 Tf8—f7 Wederom in het vooruitzicht, om na algemeenen ruil op a7 met TdS naar d2 te komen. 23. Tfl—al Dc7—d6 Reeds moet zwart zich bij het vooruit zicht van pionverlies neerleggen. 24. Dc5 x d6 Td8 x d« 25. Ta6 x a7 Tf7 xa7 26. Tal x a7 Pe5c4 27. Le3c5 27. Td6e6 28. Lc5d4 Zonder twijfel de eenvoudigste voortzet ting en als zoodanig dus het meest in over eenkomst met den stijl van dr. Euwe. Anders kwam ook 28. b3 in aanmerking: 28. Pd2, 29. Le3! En nu zou na Pb3:? het paard verloren gaan: Ta3! Daarente gen is 28. Te7, Te7, 29. Le7, Kf7, 30. La3, Ke6 veel minder overtuigend. 2g 29. Ld4 X f6 Feitelijk Is nu de strijd Te6xe2 g5—g4 in hoofdzaak reeds gestreden, wat overigens ook reeds tot de toeschouwers was doorgedrongen, getuige het kenmerkende geroezemoes, dat onder zulke omstandigheden pleegt op te treden. De tekstzet dreigt weliswaar mat in twee zetten (Pe3 en Tel), maar wit's gedwongen antwoord maakt aan allen te genstand een einde. 30. Kg2—fl Te2c2 Ook andere zetten baten niet. 31. Ta7—g7j Kg8—f8 32. Tg7 x g4 Pc4 x b2 33. Lf6xb2 Tc2xb2 34. Tg4c4 Tb2—b6 Tot overmaat van ramp moet de zwarte toren een defensie positie innemen. 35. Kfle2 Kf8—f7 En ook met den koning kan zwart zich niet vrij bewegen: 35. Ke7?, 36. Th4 en pion h7 valt. 36. Tc4h4 Kf7—g6 37. Th4—f4 Snijdt den zwarten koning af en bereidt den opmarsch der eigen majesteit voor. Vooral niet argeloos 37. Kd3, Tb3 -) 38. Kd4? wegens Tf3 en zwart maakt remise. 37. Tb6—b3 Zwart op zijn beurt moet, wil hij wit's koning afsnijden, pion c6 in den steek laten. 38. Tf4c4 Th 3h3 Men ziet nu, dat wit langzaam maar zeker vordert. 39. Ke2e3 Kg6—f5 40. g3g44- Kf5—e6 Op Kg5 volgt 41. Kf3 (dreigt Tc5-j-l, Tb3 -j- Kg2, eventueel gevolgd door h3 en f4 Dr. Euwe gaf hier zijn 41en zet in cou vert af. Maar schaaklievend Neder land is al weer in koorts-stemming. (Van onzen redacteur). Wat is er eigenlijk voor nieuws onder de zon? Lr de groote zaal van den Haagschen Dierentuin voeren Euwe en Aljechin hun strijd aan het schaakbord en in dikwijls zeer opgewonden gesprekken (feller naar mate het einde nadert!) volgen Pers en publiek hun handelingen met nauwletten- den iiver om in eindelooze discussies te ver_ vallen zoodra één der tegenstanders met een energiek gebaar weer een schuivende beweging over het bord der 64 velden heeft gemaakt Er is twee jaar pauze geweest, maar het lijkt of alles slechts op den ouden voet is voortgezet. En instemmend wordt er ge knikt als iemand aan de Perstafel spreekt van „deze één-en-dertigste partij...."! Zonder fanfares. Om tien minuten over halfzeven ls de revanche-match begonnen. Zonder volks liederen. zonder gejuich en fanfares zijn de spelers binnen gekomen en feitelijk heeft niemand er iets van gemerkt. „Max 1st schon oben" stelt meester Ma- roczy plotseling vast als hii in druk gesprek in de zaal staat en ter verwelkoming spoedt hij zich naar het podium, waar dr. Euwe, tegen 'n tafeltje geleund, de drukte om hem heen staat aan te zien. Ineens bevindt ook Aljechin zich bij hen. stroef, bijna onvrien delijk kijkend, maar welvarender dan ooit! De melkkuur schijnt hem goed te hebben gedaan. t Is Ermelo. Als Euwe de witte d4-pion verschoven heeft, heeft de kamp. die in ieder geval tot half December duren zal. een aanvang ge nomen en een leger van fotograven heeft zich uitgesloofd het belangrijke feit op de gevoelige plaat te vereeuwigen. Maar is er dan werkelijk geen nieuws onder de zon? Uw verslaggever is geen schaak-expert. Hij luistert liever en kijkt wat rond in plaats van te analyseeren. En hy verbaast zich dat de anderen zich bepalen tot het no- teeren der zetten, die in ongeloofehjk snel tempo worden gedaan (dertien in de eerste tien minutenzonder er de moeite van een aparte studie aan te verbinden. Collega Zittersteyn, de bekende Haagsche schaker, spreekt het verlossende woord: ,,'t Is Ermelo!" Zooals de 21ste partii van de vorige match te Ermelo verliep, zoo gaat. het ook thans. Euwe, met wit. speelt gelijk Aljechin tóén deed met wit en z'n tegenstander gaat er gretig op hl en wijkt nergens af van de partij, welke beschreven staat in de boekjes, die we in de handen van bijna alle schaak, meesters aantreffen Waarom ook niet. Aljechin weet dat zwart in Ermelo gewon nen heeft en dat Euwe's strategie dus tot een Hollandsche nederlaag voeren moet indien hij op den ingeslagen weg blijft voortgaan. Zoo wachten we op Euwe's verrassing, die noodwendig komen moet en inderdaad bii den 14en zet ook komt. Bijna een halfuur heeft de wereldkampioen over z'n zet na gedacht en dat hii goed is bewijst Aljechin's houding, die nerveuzer en nerveuzer wordt, en zeer lang te peinzen zit voordat hij z'n plan de campagne heeft vastgesteld Op pantoffels. Een interessant beeld biedt inmiddels de zaal! Vooraan op het podiumde beide strijders om den keizerskroon der schakers: Euwe ih den beginne nog vroolijk en lachend, later ernstig en starend: Aljechin uiterst zenuwachtig, tientallen malen door de zaal ioopend. over z'n haren strijkend, zitten gaande en direct weer van z'n plaats rijzende. Daarachter, aan een lange tafel: Maroczy de wedstrijdleider, met het statige, vrien delijke uiterlijk van een ouderwetschen schoolmeester in gekleede jas en gekleurd vest. met naast hem de onverstoorbaar schrijvende Fine (Euwe's secondant) en Eliskases, op pantoffels(en in een soort uniform dat aan een Tiroolschen houtves ter doet denken. Een beweeglijke, blonde jongeman schrijft de zetten men krijt op een schoolbord en had men daarvoor een beteren knaap kunnen uitkiezen dan dezen, die den echt Hollandschen naam „Piet Hein" draagt? Het voorste gedeelte van de zaal is ge reserveerd voor officials en Pers, terwijl het publiek zich achter een breede balustrade vrij rondbewegen kan, ifverig de partii op zakschaakbordjes volgt of geïnteresseerd de heftige 'oetoogen nabij de demonstratie borden beluistert. Dat publiek omvat nu nog slechts enkele honderden, maar snel zal de spanning en daarmede de belangstelling stijgen en het is niet moeiliik te voorspellen dat wij in Leiden op 21 October haast ruimte te kort zullen komen als ons Blad de achtste party organiseert in de Gehoorzaal.... DE EERSTE PARTIJ tusschen Aljechin en Euwe Om te beginnen een kort overzicht van hetgeen ik over spel en spelers vertellen kan: Dr. Euwe opende met de Dame-pion en Dr. Aljechin ant woordde met de Tsjechische verdediging!de geliefde ver dediging van den titelhouder, wellicht een psychologische zet van Aljechin om den wereldkampioen te ontmoedigen door zijn eigen verdediging toe te passen. Op den veertienden zet bracht Euwe een nieuwigheidje, welke zwart eenige moeilijkheden bezorgde. Dr. Aljechin vond niet de beste voortzetting en geraakte m een infe rieure stelling. Euv/e won een pion in het middenspel. In één of twee instanties van het eindspel kon m. i. Euwe beter gespeeld hebben. Aan den anderen kant verdedigde Aljechin, die een pion minder had en de slechtere stelling, zich zeer hardnekkig. De partij zelf is van theoretische waarde. Het middenspel was gekarakteriseerd door positie-spel. Het toren-eindspel werd door beide spelers uitmuntend behandeld. Dr. Euwe speelde een prachtpartij en het geheel was bizon- der interessant. - Het eindspel acht ik voor Dr. Euwe ge wonnen. Bij den 14den zet introduceerde Dr. Euwe, zooals gezegd, een nieuwtje. Hij bracht zijn paard van c3 naar e4, met het doel dit eventueel later naar d6 te kunnen brengen. Zwarts antwoord was Lf8—b4. Indien in plaats van den tekstzet 14...., Le6xc4; 15. Dclxc4, Pe5xc4; 16. Lf4xc7, Td8c8; 17. Tflcl, Pc4xb2; 18. Lc7a5, gevolgd door Telc2! Op den 16den zet speelde Euwe a5a6. In plaats hier van was goed 16. Tala4, Lb4e7; 17. Pc4xe5 Pd7xe5 (f7xe5 dan Lf4g5). 18. Pe4c5, Le6c8 of f7; 19. Delc3. De 23ste zet van Zwart was niet goed. Veel beter ware ge weest 23Dc7b8; indien dan 24. Ta6xa7, Dh8xb2; 25. TxT, PxT, met gelijk spel. Indien 24. Le3d4 Td8d5; 25. Dc5c3, Db8b5. 26. e2e4, Td5d7 met goede kansen voor zwart. Ook de 25ste zet van wit was niet de beste. Betere kansen bood 25. b2b4 en zwart heeft geen goede zetten tot zijn beschikking. Op den 33sten zet had Euwe beter gedaan in plaats van Tg7xg4 Tg7xh7 te spelen met het vervolg Pc4xb2; 34. Lf6xb2, Tc2xb2; 35. Th7h4, Tb2b4; 36. Kf2g2 gevolgd door h2h3. Mevr. Aljechin breit. Vele bekende schaakmeesters volgen den kamD van naby. Flohr is er met z'n char mante echtgenoote, dan GrünfeW, Kmoch, Winter. Landau, Prins, de kleine, energieke Reshevsky, die er o.m. het Leidech Dagblad vertegenwoordigt, en de jeugdige, beschei den Keres. de triomfator van het toumooi od den Semmering. Iets missen we: Aljechin's beroemde kater Chess, die gestolen is. doch tijdelijk door een andere zou zijn vervangen. Moreelen steun schenkt hem nochtans de aanwezig heid van z'n echtgenoote. die aan de offi- cieele tafel, midden in het gereserveerde gedeelte, vlak voor het podium, gezeten is. En breit! Aljechin en Euwe strijden den strijd van hun leven en in een geladen atmosfeer vol gen honderden toeschouwers al hun be wegingen. Maar mevr. Aljechin breit alsof zij thuis was. Rustig tracht zij een kluwen te ont warren (heel wat rustiger dan haar echtge noot od het podium Euwe's problemen te ontwarren poogt i. rustig drinkt zij haar kwast: en voor de rest: breit ze. Zonder ook maar heel even een blik te werpen naar het podium en naar het' bord Uw verslaggever verstaat niet de diepere geheimen van het edele schaakspel. Hij ziet Euwe telkens ruiken aan een fleschje eau- de-cologne, hij ziet Aljechin meer dan eens als een slaapwandelaar door de zaal ste venen, hy ziet het grappige stuivertje- wisselen lEuwe denktAljechin wandelt: Aljechin denktEuwe wandelt!) en hij hoort al vóór halftien eenige experts de positieve meening verkondigen dat de tac tiek van Aljechin een wanhoops-tactiek is en dat Euwe absoluut gewonnen staat Maar een klein, onbeduidend mannetje, dat er niets mee te maken heeft en slechts perscopy wegbrengen moet. merkt als hij cie verklaringen beluistert wereldwijs op: „ik zou me maar stil houden, 't Komt bii die twee toch altijd anders uit dan je denkt. En als hii twee uren later het bericht naar den telefonist moet brengen dat de partii nog altijd niet beslist is, maar tot Woensdag wordt verdaagd, geeft hij ons een Jcnipoogje van verstandhouding. ZWEMMEN Poppy le Roy stelt teleur. Bij de nationale wedstrijden in Den Haag. Met roode hoofden, schorre ke en en opgewonden gemoederen ontruimt m?n tegen halftwaalf slechts noode de zaal Nederland is weer door „schakitis" aan getast. Reeds hebben zioh gisteravond de eerste symptomen geopenbaard. WeMra zal de koorts tn haar vollen omvang uit breken....! Gisteren heeft Zian in Den Haag natio nale wedstrijden gehouden ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Interessant was de laatste serie van de 100 M. borstcrawl voor dames. Hier kwamen tegen elkaar uit Poppy le Roy. het Indische zwemstertje, dat voor de zwemclub „de Baronie" te Breda startte, R. van Veen (R.D.Z.) en A. Styi (A.D.Z.) RIe van Veen had den bes ten start en nam een voorsprong, die ze allengs vergrootte. Vér als eerste tikte zü aan met de anderen vrij ver achter zich. Toen de tijden bekend werden gemaakt, bleek zij den goeden tyd van 1 min. 8.8 seconden te hebben gemaakt. Tweede werd G. Sweres uit een vroegere serie, terwyl A. Stijl de derde plaats bezette. Poppy was biykbaar nog niet geheel ingezwommen, want zij was nog ver achter mej. Stijl ge bleven. De voornaamste uitslagen luiden: 100 M. borstcrawl dames: 1. R. v. Veen (R.D.Z.) 1 min. 8.8 sec., 2, G. Sweeres (H. D.Z.) 1 min. 11.6 sec.. 3. A. Styi lA.D.Z.) 1 min. 12.6 sec. 200 M. schoolslag heeren seniores: 1, H. Smitshulzen (A.Z.) 2 min. 48.5 sec., 2. P. Kruithof (R.Z.C.) 2 min. 48.6 sec., 3. H. Verhoef (Z.I.AH.) 2 min. 54.1 sec. 100 M. rugslag dames: 1. Nida Senff (AD.Z.) 1 min. 15.4 sec.. 2. I. van Feggelen (Het IJ) zelfde tyd, 3. C. Kint 1 min. 17.4 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1. K. Hoving (R.Z.C.) 1 min. 1 sec., 2. Scheffer 1 min. 1.1 sec., 3. Molenaar (Het IJ) 1 min. 3 sec. 200 M. schoolslag dames seniores: 1. J. Waalberg (AJO.Z.) 2 min. 59.6 sec., 2. J. Groenendyk (R.D.Z. i 3 min. 7.6 sec., 3. Stroomberg 3 min 9.8 sec.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9