REGINA DANCING LAATSTE BERICHTEN UID5CH DAGBLAD - Eerste Btad Woensdag 6 October 1937 RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Restaurant Tearoom te 's-Gravenhase ingang Hofweg VOOR DEN BETEREN STAND met MIGNONE's fameus Italiaansch orkest. Binnenland Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Buitenland Zuidzee-conferentie te Londen? AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREEN. „NATUURGENOT". Propaganda-vergadering der aid. Leiden van den Ned. Bond van Aquarium- vereenigingen. Gisteravond hield bovengenoemde veree- niging voor een goed bezette zaal in „Huize Feenstra" een propagandavergadering, welke, naar de voorzitter de heer A. B. Donk in zijn openingswoord meedeelde, ten doel had een idee te geven van hetgeen deze vereen, haar leden te bieden heeft. Al lereerst kreeg de heer van Roon. 2e voor zitter van den N.B-A., gelegenheid in een korte propagandaspeech het doel van den Bond uiteen te zetten waarbij spr. er o.a. op wees dat alle baten, welke het maand blad „Het Aquarium" afwerpt, ten goede komen aan de leden. Hiermede was men genaderd aan het agendapunt, dat wel de hoofdschotel van dezen avond was, ni. een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Het aquarium en zijn bevolking". De spre ker de heer Zeeuw v .d. Laan .secretaris van den Ned. Bond. zette in duidelijke bewoor dingen uiteen hoe men een aquarium in richt en in stand houdt. Allereerst gaf spr. een voorbeeld van de samenstelling van een bodem welke voor 3 a 4 jaar voldoende is. Via de beplanting, standplaats van het aquarium en verschillende soorten algen, behandelde spr. de verwarmingssystemen, daarbij de voor- en jiadeelen opsommende van olie-, gas- en electrische verwarming. Ten slotte besprak spr de bevolking aan de hand van een 30-tal lantaarnplaatjes in natuurlijke kleuren. Zelfs de nieuwste aan winst der liefhebberij de Neon-visch ont brak niet. Het was dan ook niet te verwon deren dat. na een uitvoerige onderlinge be spreking over hetgeen men gezien had, de aanwezigen voldaan huiswaarts keerden. Al met al mag „Natuurgenot" op deze eerste der reeks van propaganda-vergaderingen welke zij denkt te bonden, met voldoening terugzien. Te meer daar zij weer eenige nieuwe leden kon inschrijven. VEREENIGING VOOR MUZIKALE ONTWIKKELING DER JEUGD. De eerste jaarvergadering. Gisteravond hield de afdeeiing Leiden van bovengenoemde vereeniging haar jaar vergadering in de bovenzaal van de Har monie. Het aantal opgekomen leden was niet bijzonder talrijk, zooals trouwens bij meerdere jaarvergaderingen van tal van vereeniqingen het geval is. We vertrouwen dan in" dit geval ook Staring's regelen te mogen toepassen: „Wordt de eikenschors bij T pond gewogen. Men weegt kaneel bij 't lood". De vergadering werd met een geestig woord door den voorzitter dr J. W. Wiche- rink geopend, waarna door de secretaresse mej. M. Veldhuyzen de notulen van de oprichtingsvergadering werden gelezen en door de vergadering bekrachtigd. Als nu volgde de voorlezing van het jaar. verslag, dat- eigenlijk in dit geval slechts over een half jaar loopt, omdat de afdeeiing Leiden in dit voorjaar pas werd opgericht. Veel kon er.dan ook door het zomerseizoen niet worden gedaan Gememoreerd werd de zangdemonstratie, welke de heer Bösecke met een groep schoolkinderen voor de leden gaf en waarbii de heer Vriend, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, blijk van belangstelling gaf. Het ledental, bij de oprchting 34, bedraagt thans 47. Vermeer dering er van wordt gaarne tegemoet gezien Het jaarverslag van den penningmeester leerde, dat de inkomsten f.81 bedroegen, waarvan f44 aan het hoofdbestuur moest worden afgedragen. Verdere uitgaven be droegen ruim f.20, zoodat rest een batig saldo van ruim f. 16. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam worden benoemd de heeren Bösecke en Leo Mens: tot plaats vervangers mej Hoytink en de heer De Maker. Bii de rondvraag worden verschillende Ideeën gelanceerd over het houden van jeugdconcerten en leerlingenconcerten. Het. bestuur zal een en ander overwegen en met plannen komen. Na afloop der vergadering zong mej Irma Timmerman, begeleid door mej. M. Veld huyzen een aantal zeer mooie liederen. Ze begon met „Het was een Maget uutverko- ren" en vervolgde met liederen van Schu mann. Schubert en Grieg, een uitnemende keuze. Zil bezit een goed geschoolde, fraai getlmbreerde sopraan en beschikt over groote muzikaliteit-en zin voor voordracht, waardoor deze liederen uitnemend tot hun recht kwamen. Het kleine gehoor betoonde zich voor deze prestaties der beide dames zeer dankbaar. De kermisexploitant de heer Bniinsma verzoekt ons mede te deelen, dat de onge lukken op 2 October met de shlmmytrap gebeurd niet bij hem, doch bij den heer Tegelaar plaats vonden. De man, die in den avond van Maan dag jï. omstreeks halfzeven er getuige van was, dat een circa 11-jarig meisje in de Barbarasteeg door een onbekende bij den pols werd gegrepen, wordt verzocht zich te vervoegen aan het politiebureau afd. recherche. Gisteravond omstreeks kwart voor zes is de 20-jarige wielrijdster H. E. V. op de Hoogewoerd over de tramrails geslipt, waardoor zij viel en het linkerbeen brak. De E.H.D. vervoerde haar naar het Sint Elizabethziekenhuis. GEBOREN: Hester. dochter van H. Kluivers en A. v. d. Meel Alida. dochter van P. den Os en C. Blansjaar Aafje Apolonia, dochter van R. A. Boer en P. Florisson Francls- cus Marinus. zoon van N. Masurel en M. S. J. Kwaadgras. ONDERTROUWD: M. A. Bilderbeek, wedn. en H. I. Neute boom, jd. GEHUWD: C. W. Khouw Zegwaart, jm. en C. H ie Roux, jd. OVERLEDEN; M. Breur, Dr., 24 jatr. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: H. S. S., Voorschoten, overtreding inva liditeitswet, f. 7.50 of 3 d.; J. H. P., Zoeter- wcude, loopen op weiland en overtr. vis- scherijwet 2-maal f. 2 of 2-maal 1 d.; R. de H Voorburg, wielrijden over een ge sloten verklaarden weg en zich vasthouden en. laten voorttrekken aan een in bewe ging zijnde auto, 2-maal f. 2 of 2-maal 1 d.: Th. W. v. N„ Warmond, overtr ar beidswet, f. 5 of 2 d A. v. d. P„ Katwijk, overtr. leerplichtwet, f.5 of 2 d.; J. C. de K.. Warmond, idem. f 2 50 of 1 d J. C. de K.. idem idem, f. 2.50 of 1 d.; C. v. D„ Katwijk, idem, f.2- of 1 d.; C. Z., idem idem, f. 7.50 of 3 d.; M. J. v. W„ Noord- wijk idem f. 3 of 1 d.; A. de V.. Katwijk, idem, f. 2.50 of 1 d.: C. V.. idem idem, f.3 of 1 d.:A. H„ huisvr. van A. H„ idem idem, f,2 of 1 d.; D. J„ huisvr, V. K. M„ idem, idem. f. 1 of 1 d-: A, v. Bhuisvr. van W, v. d. P., idem idem. f. 5 of 2 d.; N. v. R„ wed. v. W. v. D., idem idem. f. 2 of 1 d.; T. v. d. P.. huisvr. van G. K„ idem idem, f.3 of 1 d.; W. G„ wed. van A. v. d. B„ idem idem. f.3 of 1 d.; A. C, M. H.. zwer vende, overtr. motor- en rijwielwet, f. 10 of 4 d.: J. G D., Noordwijkerhout. idem, f. 10 of 4 d.; C. v. d. V.. wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f. 2 of 1 d.: K. O., loopen op verboden grond, f. 2 of 1 d.: C. F., Ter-Aar, overtr. invaliditeits wet. f.5 of 2 d.; A. N„ idem f.3 of 1 d.; P. v. K., Oegstgeest, overtr. spoorwegwet, f. 3 of 1 d.: L. v. d. N„ Noordwijk. overtr. prov. wegenregl.. f.3 of I'd.: J. J. de J., Rijnsburg. overtr. mot^- en rijwielregl.. 2-maal f. 2.50 of 2-maal-IM.;J. H., Kat wijk. idem. f. 3 of 1 d.; J. C K„ Amster dam. idem, f. 7.50 of 3 d: G. S.. idem idem, f. 7.50 of 3 d.; J. S.. Rotterdam, idem, f7.50 of 3 d.: J. C. J. v H.. Zoeteroude. met een driewielig motorrijtuig rijden zonder licht, zonder- verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 3-maal f4 of 3- maal 2 d.; P. H. H„ motorrijden zonder spiegel f3 of ld.; H v.d. V. id. f.3 of 1 d.; A. J. V. met 3-wielig motorrijt. rijden zond. spiegel, f. 3 of 1 d.: W. Th. G.. Voorburg, overtr. motor- en rijwielregl., f. 5 of 2 d.: R. de H„ Voorburg, wielrijden zonder bel, f.3 of 1 d.; R. de Haan. wielrijden zonder bel, f. 3 of 1 d.; J. V. idem f.3 of 1 dag; L. W. B„ Haarlemmermeer, wielrijden zonder licht, f. 3 of 1 d.; J. L.. wielrijden zonder reflector, f. 3 of 1 d.; P. B.. Rijns- burg, met een bakfiets rijden zonder licht en reflector, 2-maal f. 2.50 of 2-maal l d.; C. L., Haarlem, overtr. motor- en rijwiel regl.. f.3 of 1 d W. v. d. R., te Leiden zonder noodzaak wielrijden over een trot toir, f. 2 of 1 d.; Chr. N. S., wielrijden in de Leidsche Hout, f.2 of 1 d.; P. J. de G., overtr. verord. Katwijk op de zeebaden en het strand, f. 2 of 1 d.; P. J. W., Den Haag, ovèrtr. verkeersverord. van Sassenheim, f. 3 ,of 1 d.; W. J. S„ Lissee overtr. alg. pol.- verord. van Voorhout, f. 3 of 1 d.; H. v. d. H., Hendrik Ido Ambacht, overtr. motor en rijwielregl., f.3 of 1 d.; A. J. S„ Wasse naar, idem f3 of 1 d.; A. B. V., Voorhout, overtr. arbeidswet, 4-maal f. 1.50 of 4-maal 1 d.; F. J. L. V., overtr. visscherijwet, 2- maal f. 2 of 2-maal 1 d.; M. K.. Alphen a. de Rijn, wielrijden over een gesloten ver klaarden weg en zich laten voorttrekken door een auto, 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; H. D. K„ overtr winkelsluitingswet, f. 3 of l d.; J. M. L., Aalsmeer, overtr. motor- en rijwielwet. f. 5 of 2 d.; N. W. A. P., Rijns- burg, idem, f. 3 of 1 d.; P. A. v. V., Den Haag, idem'f. 1 of 1 d.; E. v. d. B., Sas senheim, overtr. verord. Leiden op het verkeer te land, f. 3 of 1 d.; I. O., met een bakfiets rijden over een gesloten ver klaarden weg, f, 3 of 1 d.; J. R., wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f. 2 of 1 d.; G. W. idem f. 2 of 1 d.; H. J. C. B„ idem, f. 2 of 1 d.; G. H. .idem, f.2 of 1 d.; G. W. C. C. L., Den Haag, met een motor rijtuig rijden over een gesloten verklaar den weg, f. 5 of 2 d.; A. K.. Gouda, idem. f.3 of 1 d,: A. W. H„ Den Haag, loopen op weiland, f.2 of 1 d.; J. A. N.. Nootdorp, geen geldig rij- en nummerbewijs vertoo- nen, 2-maal f. 5 of 2-maal 2 d.; C. V., autorijden met ondeugdelijke remmen, f 15 of 5 d.; G. S.. Katwijk a. d Rijn, overtr. motor, en rijwielregl., f.5 of 2 d.; W. E., Den Haag, wielrijden zonder bel, f. 3 of 1 d.; J. M. v. V., idem, f. 2 of 1 d.; P. G. S„ wilerijden zonder reflector, f. 3 of 1 d.; D. H„ overtr. verord. Leiden op de straat- polltie. f.2 of 1 d.; P B„ te Leiden op den openbaren weg voetballen, f,2 of 1 d.; L. B., te Leiden op den openbaren weg een voorwerp voortschoppen, f.2 of 1 d.; W. B. v. D.. Den Haag, overtr. verord. Leiden op het verkeer te land, f. 5 of 2 d.; G. J. F., te Leiden zich na bezetten tijd ophouden in een café, f.2 of 1 d.; A. v. H., idem, f.2 of 1 d.; P. L.. Voorschoten, overtr arbeids wet, f.5 of 2 d.; A. B., overtr. melkbesluit, f. 5 of 2 d.; H. J. J.. Den Haag, overtr. prov. regl. op de wegen, f. 2 of 1 d.; W. C. T., id., overtr. motor- en rijwielregl., f. 5 of 2 d., met vernietiging buitenband; C. Chr. E. als bestuurder van een auto geen teeken ge ven bij het veranderen van richting, f. 5 of 2 d.; B. J. W. H. ten B.. Voorschoten, mo torrijden zonder spiegel, f. 3 of 1 d.; G. v. E.. Rijnsburg. autorijden zonder spiegel, f.5 of 2 d.; A. M. v. O., Den Haag, overtr. motor, en rijwielregl., f. 5 of 2 d.; K. Z., Wassenaar, diem, f.3 of l d.; N. van P.. wielrijden zonder bel, W. F. v. A„ wielrij den zonder licht, f. 3 of 1 d.; L. A. B., id., f. 3 of 1 d.; A. J. v. d. B Den Haag, overtr. motor- en. rijwielreglf.3 of 1 d.; M. C. W., idem idem, f.3 of 1 d.; H. D.. overtr. mo tor- en rijwielregl., f.2 of 1 d.; F. S., te Leiden in openbaar water zwemmen, f. 1 of 1 d.; P. de H.. te Lelden op den openb. weg deelnemen aan een spel met kaarten, f. 2 of 1 d.; A, A. G„ Gorssel, overtr. alg. pol.-verord. van Noordwijk, f. 2 of 1 dag; M. C. H., Den Haag, idem, f.2 of 1 d.; W. H. H., Noordwijkerhout, overtr. alg. pol verord. van Noordwijkerhout, f. 1 of 1 d.; M. J V. W„ Noordwijk, overtr. warenwet. f.20 of 8 d.; P C K.. Voorburg, overtr. visscherijwet, f.2 of 1 d.; H. J. B„ Gouda, overtr. van het motor- en rijwielregl., f. 3 of 1 d.; H. B., Amsterdam, motorrijden met ondeugdelijke remmen, f. 5 of 2 d.; J. F. van W„ als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij het veranderen v. rich ting, f.3 of 1 d.; H. v. d. L., idem, f.3 of 1 d.; H. A. W. K.. overtr. motor- en rljwiel- re' f. 5 of 2 d.; H. M H„ overtr. Kon Bec'. Bevolkingsboekhouding, f. 3 of 1 d.; W. H. B„ Leeuwarden, overtr. veillghelds- besl. f. 20 of 8 d.: E. v. S.. Zandvoort, loo pen op verboden grond, f, 15 of 5 d.; J. G., overtr. motor- en rijwielwet, 2-maal f. 5 of VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe is de naam en de bestrijding van het ongedierte, dat voorkomt op bijge voegde bladeren, afkomstig van mijn perensnoeren en -struiken? Merg. M. L. L. te V. Antw.: Uw boomen zijn aangetast door de zoogen. slakvormige bastaardrups. Dit is een glimmend zwart diertje, hetwelk u gedurende Juni en Juli veel op de vrucht- boomen aantreft. U kunt het bestrijden door de boomen zeer dun te bestuiven (be strooien) met gebluschte kalk. De diertjes verdwijnen dan. Zeer dun bestrooien en dit na drie dagen herhalen. Vraag: Wat kan oorzaak zijn dat mijn Clivia's gele bladeren maken? Héb <m"' voorjaar verpot. H. M. te L. Antw.: Deze planten kunnen het best van nieuwe aarde worden voorzien na den bloei, en wanneer deze uitblijft. In Mei. Zet elke plant ln een niet te grooten pot. Een pot van 12 c.M. bovenwijdte kan al een flinke plant bevatten. Pot stevig op en haal een weinig aarde bij een bloemist. Houd de planten gedurende den winter koel (ongestookt) en giet weinig. De grond mag evenwel niet geheel uitdrogen. Vraag: Welke vruchtboompeer raadt u mij aan? Kan ik een volgend jaar réeds vrucht hebben? J. B. -te L. Antw.: Voor een klein soort pereboom kunt u het best koopen een driejarige strulkvorm. op kwee veredeld. Goede soorten zijn Louise bonne d'Arranches, Clapps' Favorite en Beurré Hardy. Zeker kunt u die in de plaats van Inwoning koo- D«n. Adressen mogen we niet verschaffen. Let op de advertenties. Zoo'n boom kan zeer goed een volgend Jaar vrucht geven. Vraag: Kan ik mijn klim- en struikrozen nu verplanten en snoeien? J. B. te L. Antw.: Zoo noodlg. dan kan het wel, beter is het nog een maand te waohten. Vraag: Kan ik nu gras zaaien? J B te L. Antw.: Dat kan zeer goed. Dit gewas kan bij niet te vroeg invallende vorst nog lang groeien. Vraag: Hoe kan ik teelland, bestaande uit gemengd zand en kiel goed maken voor een teelt ln het volgend jaar? A. D. te L. Antw.Spit den grond tweesteek los. Mest ln November a.s. met 30 kilo gebluschte kalk Der 100 vierk. Meter en werk deze kalk In den grond. Mest in het voorjaar met stalmest, welke wordt ondergespit. Is dit laatste niet mogelijk, gebruik dan, even eens per 100 vlerk. Meter, 10 kilo A.S.F.- korreis. Deze laatste, ge!ilk met de grond bewerking tnspitten of op gespitte grond in-eggen of -harken. Vraag: Heb verschillende soorten kool geplant. Deze hebben in den grond verdik kingen. Wat is daarvan oorzaak en wat er te»en te doen? D. K. te H. Antw.: Uw kool lijdt aan knolvoet, welke laatste wordt veroorzaakt door een schim mel Er is zeer weinig tegen te doen. 't Beste is dat u den grond in het najaar mest met gebluschte kalk, per 100 vierk. Meter 30 kilo en deze onderspit. In de eerste drie "jaar od den aangetasten grond geen kool weer planten. Ook geen rapen, radijs, rammenas enz. Vraag: Heb een druif in pot gestekt. Is dit een vroege van der Laan? (een blad gaat hierbij). Wanneer kan ik deze planten buiten plaatsen? A. F. B te L. Antw.: Het is aan het verdroogde blaadje niet uit te maken of uw plant van de ge noemde soort is. Weet u niet waarvan de stek afkomstig is? Houd de jonge druif in huis tot begin Maart en zet de plant dan buiten aan de zuidkant van muur of schut ting uit den pot in den grond. Deze laatste goed mesten. Snijdt de jonge tak tot de helft terug. Vraag: Hierbij een peer van een boom uit mijn tuin. Ls deze Deer ziek? De grond is erg nat, maar door het leggen van bul zen is dat verbeterd. Is het beter dat de boom wordt verwijderd? H. L. L. Antw Uw boom is aangetast door de schurftziekte (Fusicladium)Deze ziekte tast ook de vruchten aan, wat dan ook duidelijk is te zien. Vele soorten zullen op uw grond hiervan last hebben, zoodat het met het wegnemen en eventueel een andere soort planten niet veel beter wordt. Uw boom dient meerdere malen per Jaar te worden bespoten met Bordeauxsche en Californische pap. waardoor de ziekte ver dwijnt. In het as. voorjaar schrijven we hierover uitvoeriger. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw" 2-maal 2 d.; Th. J. H. C., Den Haag, idem, f. 5 of 2 d.; J. L. B., zwervende, wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f. 2 of 1 d.; G. M. C., idem, f.2 of 1 d.; J. C. W., idem f. 2 of 1 d.; H. W. A. H„ autorijden over een gesloten verklaarden weg, f. 5 of 2 d.; Ph P, R„ zwervende, idem, f.5 of 2d.: F. J. L. S„ loopen op weiland, f.2 of 1 d.; C. W, G„ Den Haag, openb. dron kenschap. f.5 of 2 d.; F. K. K., Katwijk, idem. f. 5 of 2 d.: G. S.. zwervende, idem, f. 5 of 2 d.; P. J. idem idem. f. 5 of 2 d.; G. v. d. B.. idem, idem, gepleegd bij 4de herhaling, 14 dagen hechtenis; P. J. H. te Noordwijk, zonder vergunning venten, f.2 of ld; H. C. D„ Haarlem, te Lelden zon der vergunning venten, f 2 of 1 d.; G. J. v. L„ wielrijden zonder bel. f. 3 of 1 d.; W. F. v. A wielrijden zonder licht, f.3 of 1 d.; J. H v. S.. Warmond, wielrijden zoiider reflector, f.3 of 1 d.; B H., Katwijk, te Katwijk na bezetten tijd bezoekers in zijn café aanwezig hebben, f.5 of 2 d.; J. Noordwijk, overtr. alg. pol.-verordening v. Noordwijk, f.2 of 1 d.; H. N„ Wassenaar, te Leiden zonder vergunning op den open baren weg muziek maken, f. 2 of 1 d.; P. J. M. idem te Noordwifk. f 2 of 1 d D J. M. v. D., zwervende, to Sassenheim zonder vergunning on den c: mieren weg het be drijf van liedjeszan' er uitoefenen, f. 2 of 1 d.; J. v. S. den B idem als muzikant, f.2 of l d.; A. G. v, R., Noordwijk, overtr. woningwet, f. 10 of 4 d. Gedurende het winterseizoen des avonds en op Zondagnamiddag 8548 (Ingez. Med.) (Vervolg van het 2de Blad). Ter vergadering bleken vertegenwoor digd te zijn 35 afdeellngen der Maat schappij uit Noord-Holland en 38 afdee llngen uit Zuid-Holland. Bij de verkiezingen voor het hoofdbe stuur werden voor de provincie Noord- Holland bij enkele candidaatstelllng ter voorziening in de vacature-Walboer te Winkel en Govers te Alkmaar resp geko zen de heeren P. Kistemaker te Kolhorn, voor de afdeeiing Waard en Groet, en C. D. Rezelman, te Anna Paulowna. Voor Zuid Holland werd na stemming ln de va cature W. de Kroes te Overschie gekozen de heer B. Zinkweg uit Numansdorp. Bij de behandeling van het jaarverslag 1936'37 werd door eenige afgevaardigden uiting gegeven aan hun waardeering voor den in het afgeloopen jaar door het hoofd bestuur verlichten arbeid, waarna het ver slag bij acclamatie werd goedgekeurd. Besloten werd, dat de algemeene voor jaarsvergadering in Mei a.s. eveneens te Amsterdam zal worden gehouden. De secretaris van het hoofdbestuur, ir. T. P. Huisman, en de adjunct-secretaris de heer ir. C. C, Klijnhout. beantwoordden verschillende door de afdeellngen ingezon den vragen. Laatstgenoemde deelde daarbij o.a. mede dat in overleg met het Kon. Ned". Land- bouw-Comité pogingen worden gedaan bij de bevoegde autoriteiten om op het plat teland een tweede postbestelling te ver krijgen, alsmede op Maandagavond een radio-overzicht van de belangrijkste mark ten. Aan een verzoek van de afd. Putten,, den spreeuw af te voeren van de lijst van be schermde vogels, omdat deze vogel scha delijk wordt voor den landbouw, zal aan dacht worden geschonken. De overige vragen hadden hoofdzakelijk betrekking op het al of niet wenschelijk zijn van opheffing der verschillende crisis maatregelen en de rundveebeperking, als mede op de wijze van vaststelling der richt prijzen voor tarwe en andere landbouw producten. BRANDEN TE DEURNE. Hedenmorgen omstreeks drie uur brak te Deurne bij Helmond door onbekende oorzaak brand uit in een perceel aan de Kruisstraat, toebehoorende aan den heer A. Bekkers, waarin gevestigd was een siga renmagazijn, en drie woningen, bewoond resp. door een gezin en twee alleen wonen de mannen. De brandweer wist twee der woningen te behouden, ofschoon deze zware waterscha de kregen. De andere twee. ook de sigaren- makerij van den heer R., brandden geheel uit. Het huisraad had men gTOOtendeels weten te redden. Verzekering dekt de schade. Om zeven uur wérd de assistentie der brandweer opnieuw ingeroepen voor een brand aan den Groeneweg waar het vuur woedde in een stal van den heer N. De brandweer wist het woonhuis, waar van het dak reeds had vlam gevat te be houden. De stal met een hoeveelheid stroo ging verloren. Ook hier is de oorzaak van den brand onbekend. LADELICHTER BETRAPT TE BARNEVELD. De politie te Barneveld heeft vanochtend een ladelichter betrapt bij het wegnemen van geld uit een lade bij een bakker. De aangehoudene, de handelsreiziger M. N uit Amersfoort, heeft langen tijd op zeer geraffineerde wijze geldsbedragen ont vreemd tot een gezamenlijk bedrag van 800 a 900 gulden. Het vermoeden bestaat, dat deze man in meer plaatsen dergelijke practijken heeft uitgeoefend. Een onderzoek in zijn woning wordt Ingesteld. door de in bedrijfstelllng harer nieuwe fabriek te Hengelo, vergroote productie af te zetten, Indien zij daarbij verbintenis sen voor de Nederlandsche markt conti nueerde". De zoutzieders namen thans met voldoe ning kennis van de mededeeling der K.N.Z. dat zij in den loop van dit Jaar nieuwe markten gezocht en gevonden heeft ln het buitenland, zoodat de belde fabrieken te Boekelo en te Hengelo op volle kracht kun nen blijven doorwerken. De reden voor de opzegging der conven tie is dus vervallen. Bij K, B. is aan den gep. gen.-majoor van het wapen der artillerie, L. J. Scnel- tema. de titulaire rang verleend van lui tenant-generaal. MISSIONARIS ONTVOERD. De Amerikaansche missionaris Gerard Denovan is gisteravond door bandieten in Noord-Foesjoen (Mandsjoekwo) ontvoerd. De bandieten eischen een losgeld van 50.000 dollar. Over het algemeen verwacht men te Ge- nève, dat de conferentie der staten die be langen hebben in de Stille Zuidzee, over twee weken te Londenè zal bijeenkomen. MIJN-STAKINGEN. Tengevolge van een staking van speciale arbeiders in de kolenmijnen van Noord- Wales. is het werk in drie der grootste mijnen stilgelegd. Ruim 5000 arbeiders wor den hierdoor getroffen. In de kolenmijnen te Tamaqua (Penn sylvania V St.) zijn de mijnwerkers od 1350 voet diepte een staking begonnen. Zij willen niet naar boven komen, zoolang aan hun eischen voor loonsverhooeine niet is voldaan. ENGELSCHE KABINETSZITTING. Vanmorgen is het Engelsche kabinet voor zijn wekelijksche zitting bijeengeko men in Downingstreet 10. Men weet te we ten, dat de besprekingen betrekking heb ben gehad op de redevoeringen van Roo sevelt in Chicago Men wist vanmorgen nog met of de ministers in het bezit waren van den offlcieelen tekst van het document. Ook zou gesproken zijn over het Italiaan- sche uitstel in het antwoorden op de laat ste Fransch-Engelsche nota en over den toestand in het Verre Oosten. Wat de bin- nenlandsche politiek aangaat, zou de mi nister van binnenlandsche zaken zijn me deministers geraadpleegd hebben over het verzoek van de Labourpartij tot bijeenroe ping van 't parlement op een vervroegden datum ter bespreking van den Japansch- Chineeschen toestand. Het is echter be kend, dat de regeering zich voorstelt niet in te gaan op het verzoek van Attlee. Ten slotte zou gesproken zijn over de troonrede die uitgesproken zal worden bij de weder opening der parlementszitting. IN 1938 EEN VOLKSTELLING IN DUITSCHLAND. De Dultsche regeering heeft besloten in 1938 een algemeene volkstelling te doen plaats vinden. DE MINISTER VAN ALGEMEENE ZAKEN VANGT ZIJN AMBTSBEZIGHEDEN AAN, De minister-president, dr. H. Colljn heeft hedenochtend zijn ambtsbezigheden als minister van algemeene zaken aangevangen. ZOUTCONVENTIE. De vier zoutzieders hebben kennis geno men van het door de Koninklijke Neder landsche Zoutlndustrle gepubliceerde com muniqué. Het zou te veel plaatsruimte vergen, om de in dit communiqué voorkomende on juistheden te weerleggen en zijn onvolle digheid aan te vullen. De zoutzieders achten het ook niet juist om ln het publiek te debatteeren over de door onze Regeering gevoerde en nog te voeren handelspolitiek. Zij volstaan daarom met erop te wijzen, dat volgens het op 31 Mei gepubliceerde communiqué, „de reden voor de opzegging der zoutconventie gelegen was in 't feit, dat de K.N.Z. geen mogelijkheid zag haar, DUITSCHE PERSSTEM OVER REDE VAN ROOSEVELT. De Deutsche Diplomatlsch-politische Korrespondenz bespreekt de rede, die Roo sevelt te Chicago gehouden heeft, en her innert in dit verband aan het initiatief, dat president Wilson indertijd genomen heeft. Het gezag van den president, zoo schrijft het blad, was niet voldoende om de door hem verkondigde beginselen van den vrede ook maar eenlgszins van kracht te doen worden. Het blad gaat voort: wanneer de presi dent dei- Vereenigde Staten heil ziet in de aaneensluiting der vreedzame naties en in het afschrikken van de kwaadwillende, dan heeft een dergelijk voorstel alleen zin, wan neer eerst duidelijk onderscheid tusschen goed en kwaad is gemaakt. De criteria, die de president tot dusver heeft opgesteld, zijn voor een dergelijk onderscheid niet vol doende. Wil de president der Vereenigde Staten echter in ernst de verantwoordelijk heid op zich nemen voor een initiatief, dat tot een werkelijke verbetering der toe standen leidt, dan zal hij niet kunnen nalaten te denken aan de schip'sreuk, dé zijn voorganger heeft geleden en zich cr rekenschap van moeten geven of hij naast den vasten wil ook de macht bezit werke lijk de gerechtigheid in de wereld te doen zegevieren.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2