BUITENLAND De strijd in Spanje LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 Odober 1937 De strijd in het Verre Oosten Laat Mei voor NoVEMbER ZORqEN' LEVENSVERZEkERINq -BanI< RoTTERdAf SPORT DE ALGEMEENE TOESTAND Engelsch-Frccnsche nota te Rome overhandigd. Volkenbond verwerpt Spaansche resolutie. Hitler's bezoek aan Rome. Zaterdag hebben de gezanten van Engeland en Frankrijk te Rome Ciano de nota overhandigd, waarin Italië wordt uitgenoodigd tot onderhandelin gen over de Spaansche kwestie. Oiano zal antwoorden na overleg te heb ben gepleegd. De nota zou slechts 600 woorden bevat ten. Italië wordt erin op vriendschappelijke en hoffelijke wijze verzocht, deel te nemen aan een poging, om de kwesties, welke met de buitenlandsche inmenging in Spanje verband houden, op snelle wijze te liquidee ren. In Britsche kringen is men van oordeel, dat de samenwerking, die in de Middel- landsche Zee na de conferentie van Nyon mogelijk is gebleken, als een geschikt uit gangspunt voor de voorgestelde driezijdige besprekingen kan worden beschouwd. Zeker is, dat een afwijzend antwoord van Italië cp de FranschBritsche uitnoodlging de EngelschItaliaansche gedachtenwisse- ling zou bemoeilijken. Intusschen weet men reeds, dat de fas cistische regeering zal weigeren, aan de voorgestelde conferentie deel te nemen, in dien niet eveneens Duitschland wordt ge Spr. deed in verband hiermede een beroep op de Duitsche huisvrouwen, zoo veel mogelijk Duitsche waren te koo- pen, doch tegelijk zoo weinig mogelijk verloren te doen gaan. Men hoopt dit jaar op een goeden aardappeloogst. De aanplant van aardappelen is sterk aan gemoedigd, aangezien dit meer opbrengt dan graan. Het is noodig. dat ook de verbruiker hiermede rekening houdt en het gebruik van brood beperkt ten gun ste van den aardappel. Tenslotte dankte spr. den Allerhoogste en bad hij Hem ook verder den oogst te zege nen. Daarop was het woord aan Hitier zelf. Hij begon met te verklaren, dat in tegenstelling met vroeger thans de stel regel geldt: „ieder moet doen, wat het algemeen ten goede komt". Alleen met dezen stelregel is de sa menleving mogelijk. De omringende vol ken begrijpen Duitschland niet. Wan neer men in Duitschland zegt, dat het land te klein is en dat men koloniën noodig heeft, dan zegt ergens in de we reld een verstandig man, waarvoor heb ben zij koloniën noodig, die zouden hun niet helpen, zij kunnen toch koopen, doch dan had men ons 19 jaar geleden niet moeten plunderen. Rijke heden ondervinden soms hun rijk dom als een last. doch zij willen toch hier- invlteerd en dat zij de discussies over de vaf? niets afgeven. Zoo gaat het ook met kwestie der vrijwilligers naar het Londensch X 5i c^ie koloniën hebben. Zij willen de comité wil verwijzen. Een volkomen ontspanning van de inter nationale situatie zal evenwel onmogelijk zijn. zoo lang de buitenlandsche vrijwilli gers in Spanje blijven en mocht hun aan wezigheid op 't. Iberisch Schiereiland en de Spaansche eilanden nog lang aanhouden, dan zou het voor Frankrijk en Engeland moeilijk worden, de non-interventie-poli- tiek, welker functionneering tot dusver ge brekkig was, te handhaven koloniën, welke zij Duitschland hebben af genomen, niet teruggeven, niettegenstaande de eerlijkheidsidealen van den Volkenbond. Vervolgens herinnerde de Fuehrer er aan. dat men hem bij het aanvaarden van de macht slechts een korte regeering heeft voorspeld. Niet zonder reden laat hij daar om bij het dankfeest voor den oogst het leger demonstreeren; men moet er aan den ken, dat schild en zwaard gereed staan. In vier punten vatte spr. hierna de oor- In een nota aan den voorzitter der non- I zaken van de nieuwe ontwikkeling samen: Interventiecommissie, die feitelijk neerkomt op een verwerping van het rapport van vice-admiraal van Duim. verlangt de sov- jetregeering. dat men het einde van het stelsel van toezicht op de niet-inmenging constateert. Naar men meent te weten heeft de Fran- sche regeering van haar kant reeds twee weken geleden onder voorbehoud van een latere bespreking haar instemming met het rapport van van Duim betuigd, en heeft Engeland eenzelfde houding aangenomen. De Manchester Guardian wil weten, dat besloten zou zijn tot een laatste groot offen sief tegen Madrid, vooral uit de lucht. Volgens berichten, afkomstig uit het rechtsche Spanje, zou Franco bereid zijn. zijn toestemming te geven aan een alge- heele terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers, die ln belde kampen strijden. Hij zou als voorwaarde stellen, dat de te rugtrekking der buitenlanders, welke bij het leger van de Valencia-regeerlng zijn in gedeeld, geschiedt, onder toezicht van drie officieren van het rechtsche leger. Wat natuurlijk niet voor inwilliging vat baar is De Volkenbond heeft tenslotte de reso lutie inzake Spanje verworpen wegens het ontbreken van eenstemmigheid. Voor stem den 32 landen en tegen Albanië en Portu gal. Van stemming onthielden zich veer tien. t.w. Zuid-Afrika, Argentinië. Oosten rijk, Bolivia. Bulgarije, Chili, Cuba, Honga rije, Ierland, Panama, Peru, Zwitserland, Uruguay en Venezuela. Het schijnt evenwel, dat de Spaansche kwestie nogmaals in de vergadering bespro ken zal worden. De Volkenbondsraad blijft zich bezig houden met de veiligheid in de Middel- landsche Zee en voor het einde van de zit ting zal hij zich ln een resolutie dienaan gaande uitspreken. De Volkenbondsvergadering zal thans het ChineeschJapansche conflict bespre ken. in het bijzonder een resolutie, welke is voorgesteld door den vertegenwoordiger van China, Wellington Koo. Welingelichte kringen te Rome verklaren, dat het bezoek van Hitier aan Italië niet in October of November te verwachten is. De Duitsche rijkskanselier zou eerst in het volgende voorjaar naar Rome komen. Ie. aan den onderlingen strijd is een einde gemaakt; 2e. er is een autoriteit geschapen, die aan aan niemand anders dan aan het Duitsche volk ondergeschikt is; 3e. in Duitschland is één enkele wil in het leven geroepen; 4e. in Duitschland is arbeid alles, niet het geld geeft den doorslag, doch de arbeids kracht van het geheele volk. Dit is het geheim en de oplossing van alle problemen in Duitschland, het land is weer een bloeiende tuin geworden. Men zal zor gen, dat dit zoo zal blijven. Niemand moet zich inbeelden nog ln dezen tuin te kun nen inbreken. Duitschland zal zijn vrijheid en zijn onafhankelijkheid, zijn veiligheid en hiermede zijn cultuur en leven bewaren. Goebbels heeft den Fuehrer een oor konde overhandigd van den volgenden inhoud: De feestplek van het Duitsche boeren volk moet voor altijd op waardige wijze worden bewaard. Het Pruisische staats- ministerie heeft besloten den Buecke- berg, voor zoover hij als Pruisisch staatsbezit tot het domein Ohsen be hoort den Fuehrer en rijkskanselier in bezit te geven, die hierover naar vrijen wil mag beschikken. Militairen, die met groot verlof uit het leger vertrekken, zullen met voorkeur wor den behandeld bij het te werk stellen in staatsdienst of in vrije beroepen. Indien zij niet onmiddellijk te werk gesteld kunnen worden, zullen zij onmiddellijk in het genot van werkloozenondersteuning worden ge steld, zonder den gebruikelijken wachttijd. Bij de opening van een nieuwe rljks- financiën-school te Meersburg deelde staats secretaris Reinhardt van het ministerie van financiën mede, dat in de toekomst per jaar 200.000 huwelijksleeningen zullen worden uitgegeven. Bovendien zal in het vervolg ook de huwelijksleening worden verstrekt, wanneer de vrouw in loondienst blijft. Tot nu toe was de vrouw verplicht ontslag te nemen uit haar betrekking, wanneer een paar. dat in het huwelijk wilde treden, aan spraak maakte op een huwelijksleening. Deze maatregel is genomen, omdat de oor spronkelijke reden voor de huwelijkslee ningen, de werkloosheid, is verdwenen. Bovendien zijn de bepalingen voor het verleenen van kindertoeslag vermeerdert, zoodat meer kinderrijke gezinnen van dezen maatregel kunnen profiteeren. 24 millioen zal voor den bouw van nieuwe jeugdherbergen worden verleend. ITALIË. Maarschalk de Bono ontvangt de Annunciata-ordc. Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van het begin van den Abessynischen veld tocht heeft de koning aan maarschalk de Bono de Annunciata-orde. de hoogste on derscheiding van de Italiaansche kroon. I verleend. BELGIË Verdediging van de onafhankelijkheid. De regeering heeft bij de Kamer een rapport ingediend over het ten uitvoer- brengen van het programma, dat vervat is in de ministerieele verklaring van 24 Juni 1936 en waarin werd verklaard, dat België vastbesloten is zich te verzetten tegen elke schending van zijn grondgebied en een politiek van begrijpen en goeden wil wensoht te volgen ten aanzien van al zijn buren, In het rapport wordt gezegd, dat de strijdmacht, welke België eventueel in het vuur zou kunnen brengen, van dien aard is, dat zij lederen aanvaller tot nadenken moet stemmen. Door het afwenden van 't gevaar van een aanval op zijn gebied, doet België zijn plicht ten aanzien van 't hand haven van den Europeeschen vrede. ENGELAND DE BETOOGING VAN MOSLEY. Sluit in de Lente van Uw leven een verzekering bij de Nationale. Vraagt inlichtingen 8608 (lnsez Mcdj DUITSCHLAND Dankfeest voor den oogst. De huwelijksleeningen. Gisteren is op den Bueckeberg het dank feest voor den oogst gevierd. Het feest be gon met een kort openingswoord van mi nister Goebbels, waarin hij den Fuehrer den dank overbracht van het volk en waarin hij mededeelde, dat aan het feest een mil lioen tweehonderdduizend boeren en boe rinnen uit het geheele rijk deelnamen. Vervolgens nam de rijksboerenleider mi nister Darré het woord. Deze zeide o.a. dat de moeilijkheden om het Duitsche volk op zijn beperkt grondgebied voldoende voe dingsstoffen te verschaffen zeer groot zijn. Vooral wordt een gebrek aan landarbeiders gevoeld en men poogt hierin te voorzien door vrijwillige hulp bij het oogsten. Dit pogen heeft succes, in 1932 moest het Duit sche volk nog 25 procent van zijn levens middelen invoeren, ln. 1936 nog slechts 17 procent. In verband met het weer in het arbeids proces inschakelen van meer dan zes mil lioen werkloozen is het gebruik aan levens middelen aanmerkelijk gestegen. De bevol king, welke thans even groot is als in 1914, moet gevoed worden, terwijl de voor land bouw gebruikte oppervlakte van het land door het verdrag van Versailles met vijf mlUloen hectare is verminderd. Ook hier door is het moeilijk het volk te voeden met iüeen de opbrengst van Duitschen bodem. Franeo-Spanje viert feest. Franco-Spanie heeft den eersten verjaar dag van Franco's verheffing tot staatshoofd feestelijk herdacht. Te Burgos is een gedenkplaat onthuld en Franco heeft in het regeeringspaleis de hoogste autoriteiten ontvangen. Aan zijn rechterzijde bevonden zich de ambassadeurs van Duitschland en Italië, altmede kardi naal Segura, mgr. Antontutti en de aaris- bisschon van Burgos Na de receotie versoheen Franco op het balcon en sprak hü de menigte toe. Hij zeide oa.. da' de overwinning met den dag zekerder wordt en dat de vijand aan het Noprderfront snel bedwongen zal wor. oen. Het nationalistische Spanje zou geen wapenstilstand kunnen aangaan, het houdt slechts de eindoverwinning voor ooven Generaal Franco heeft de Imperiale orde der roode pijlen ingesteld, welke zal wor den verleend als hoogste onderscheiding voor dienst aan het nationale Spanje be wezen. Vervolgens heeft hij drie decreten voorgelezen, waarbij koning-keizer Victor Emmanuel, Mussolini en Hitier worden be noemd tot groot-ridder in de imperiale orde der roode pijlen. Voorts heeft generaal Franco aan achttien ter dood veroordeelden gratie verleend. In een telegram wenschte Mussolini Franco geluk met „de resultaten, die ver kregen zijn in den strijd tegen de bescha- vingsvernielende krachten" en sprak den wensch uit, dat de nationale Spaansche zaak moge triomfeeren. Generaal Franco heeft dit telegram beantwoordt uit naam van het nationale Spanje en Mussolini ge luk gewenseht met „den onmetelljken triomf van de reis naar Berlijn, die in staat iiceft gesteld de vriendschap te vieren der beide groote volkeren en de volledige over eenstemming van de beide geniale leiders" De Cortes te Valencia. Blijkbaar als tegenhanger had de Valen cia-regeerlng aldaar de Cortes bijeengeroe pen. De voorzitter. Martinez Barrio, zeide in zijn openingsrede o.a.: „Spanje is hier! De meeningsverschlllen, die ons zouden kun nen schelden, verdwijnen voor de histori sche oogenblikken. waarin wij leven, en het is in dit teeken, dat het parlement weder Dit laatste gezegde van den voorzitter werd druk besproken. Velen meenen, dat het een nauwelijks verholen toespeling ls op de C.N.T., anderen gelooven echter, dat de voorzitter op de republikeinen doelde. Hierna werden verschillende wetsontwer pen goedgekeurd, waaronder een tot ver lenging van den staat van alarm in het ge heele door de regeeringstroepen beheerschte gebied. Largo Cabellero was niet aanwezig. Minister-president Negrin nam vervol gens het woord. Hij zeide ojl. dat er een rechtscollege is ingesteld, dat moet oordee- len in gevallen van hoogverraad en spion- nage. De activiteit van dit college strekt zlcli op het oogenbllk uit tot de asylen van zekere ambassades. Dit sluit voor de regee ring een ernstige verantwoordelijkheid in. De regeering zal niet toelaten, dat zij van haar onvervreemdbare rechten beroofd wordt. Het aantal personen, dat ln dezs asylen een toevlucht, heeft gezocht, is zóó groot, dat bepaalde ambassades hebben moeten uitbreiden en aangrenzende ge bouwen in gebruik hebben genomen. De regeering heeft voor deze lokalen dezelfde rechten van exterritorialiteit toe gekend, als de ambassadegebouwen genie ten. Het gevolg daarvan is, dat er achter het front een waar vijandelijk leger be staat. Dit vraagstuk kost de regeering enorm veel hoofdbrekens, doch zij is voor nemens het geheel alleen tot oplossing te brengen. De zitting ls geëindigd met het aanne men van een motie van vertrouwen in de regeering. De zitting is verdaagd tot 1 Febr. Van 't front. Het slechte weer belet groote actie in Aslurië, waar de rechtsche troepen niet temin langzaam blijven vorderen. Barcelona en Valencia zijn uit de lucht gebombardeerd. Te Barcelona vielen 45 dooden en 97 gewonden, terwijl 34 hulzen zijn vernield. Onder de slachtoffers zijn ook eenlge schoolkinderen. Te Valencia zijn 30 dooden te betreuren en 160 ge wonden. Frankrijk zendt vluchtelingen terug. In verband met de maatregelen ln bijeenkomt. Zooals wij hier vereenigd zijn, Frankrijk tot het uit het land zetten van vertegenwoordigen wij Spanje, ofschoon enkele der politieke partijen in het parle ment numeriek niet vertegenwoordigd zijn op een wijze, die met haar beteekenls ln overeenstemming ls." vreemdelingen is de prefect van de Ooste lijke Pyreneeën er van in kennis gesteld, dat ongeveer 50.000 personen uit alle de partementen naar Spanje gedirigeerd zul len worden. Attlee tegen de regeering. De Engelsche fascisten hebben te Lon den gisteren betoogd, doch dit leidde tot een groote tegen-manifestatie. Bij Longlane hadden politieke tegenstan ders een barricade opgericht, bestaande uit oude auto's, karren en palen met prikkeldraad, terwijl op de barricade een roode vlag was geplant. De politie liet de barricade afbreken, doch enkele honderden meters verder werd de barricade weer opgeworpen. Nadat sir Oswald Mosley onder het gejoel der menigte, die met moeite in bedwang werd gehouden door de politie, zijn aan hangers aan zich had doen voorbij trek ken, werd een stoet van ongeveer twee duizend zwarthemden gevormd, die zich ln de richting van Bermondsey aan den Theemsoever begaf. De door tegenstanders van het fascisme langs den te volgen weg georganiseerde de monstraties namen echter een zoodanigen omvang aan, dat de politie zich genood zaakt zag een wijziging ln de route te be velen. Bij het passeeren van den stoet werden zoowel „Internationale" als „Rule Britannia" gehoord. Er wérd een 110 tal arrestaties verricht en tijdens een charge ln Jamaicastreet werden twee agenten ge wond. Aldaar had zich een stoet van anti fascisten gevormd, die zich in rijen van zes voortbewoog, naast den stoet der aan hangers van Mosley, daarvan gescheiden door een dikke haag van politle-agenten, den wapenstok ln de hand. Bij South- wardpark- road verbrak een stoet anti fascisten de afzetting en trachtte uit een zijstraat komend, met de roode vlag aan het hoofd, door te dringen tot den stoet. Bereden politie joeg hen echter uiteen. Dank zij het dikke politië-cordon, dat hen van elkander scheidde, konden de poli tieke tegenstanders echter niet met elkan der slaags raken. In totaal zijn toch nog 30 personen ge wond. In een buitenwijk heeft Mosley nog het woord gevoerd. Te Bournemouth heeft de Labour-leider Attlee een rede gehouden, waarin hij een door de uitvoerende commissie van Labour aangenomen motie besprak. In deze motie wordt de Japansche agres sie ln China veroordeeld, optreden van den Volkenbond geëischt evenals het opleggen van een economlschen boycott. Verder besloot de uitvoerende com missie der arbeiderspartij Attlee te machtigen de regeering te verzoeken onmiddellijk het parlement bijeen te roepen ter behandeling van den inter nationalen toestand, in het bijzonder van het ChineeschJapansche conflict. Dit verzoek is heden door Attlee ingediend, doch men acht het weinig waarschijnlijk dat de regeering dit zal inwilligen. „Ik weet wel, aldus Attlee dat onze tegenstanders telkens zullen herhalen, het geen zij steeds weer hebben gezegd, wan neer wij van den Volkenbond eischten, dat deze zou optreden, dat wij den oorlog wil len. De ondervinding heeft echter geleerd dat deze redeneering verkeerd ls. lederen keer, dat vastbesloten maatregelen zijn ge nomen tegen agressie, zijn deze doelmatig geweest De overeenkomst van Nyon heeft een einde gemaakt aan de aanvallen op schepen in de Middellandsche Zee, zonder tot een oorlog te lelden. Vervolgens ging Attlee over tot een hevi- gen aanval op de nationale regeering. De regeering, aldus spr., draagt een groot deel der verantwoordelijkheid voor den staat, waarin de wereld zich op het oogenbllk be vindt, daar zij steeds trachtte te beweren, dat de zaken niet waren wat zij waren. De inval ln Mansjoerlje door Japan, de schen ding van Abessynië door Italië, de gewa pende Inmenging in Spanje zijn alle duide lijke gevallen van agressie. De Britsche regeering heeft steeds ge tracht nuttelooze besprekingen te houden over werkelijke feiten of deze te verdraaien. Wat thans in China gebeurt is het directe resultaat van de door de regeering gevolgde politiek inzake collectieve veiligheid en ontwapening. De regeering ls met haar hart met de imperialisten Japan en Italië. Boven alles wenscht zij niet de noodzake lijkheid te erkennen van het vestigen van de vredesgrondslagen op een basis van sociale rechtvaardigheid. PALESTINA Gespannen toestand. De gearresteerde Arabische leiders zijn aan boord van den kruiser „Sussex" ge bracht en zullen naar de Seyeheller, een eilandengroep in den Indischen Oceaan, worden gebracht. Er is een volledige cen suur Ingesteld. De groot-moefti van Jeruzalem heeft zich met zijn lijfgarde verschanst in zijn mos kee. In Jeruzalem en vele andere plaatsen zijn de Arabische winkels gesloten. Nu de hoofdleiders der Arabische beweging gear resteerd zijn, hebben lagere leiders getracht een geconcentreerde actie to beginnen, doch dit is mislukt. Wel blijft de toestand over het algemeen gespannen. De groot-moefti, die zich nog steeds in de Omar-moskee bevindt, heeft een proclama tie gepubliceerd, waarip hij de Arabieren verzoekt onmiddellijk den arbeid te her vatten. Bij Sjanghai, Aan het front bij Sjanghai hebben de Japanners eenlge vorderingen gemaakt na zeer hevige gevechten, waarbij aan weers zijden vele slachtoffers vielen. Zij hebben, naar verluidt, Llsoetsjahang en Koetsjlatse bezet evenals Lbtlen, doch de Ohlneezen houden vol, dat zij nog vlak bij deze plaat sen stand houden. Te Sjanghai zijn Fransche en Italiaan sche matrozen met elkaar in botsing ge komen. Kanton is driemaal uit de lucht gebom bardeerd. 20 Chineesche vliegtuigen zouden zijn neergehaald ln luchtgevechten. In 't Noorden. Van het Noordchineesche front wordt ge meld, dat de Japansche troepen Koejan, halverwege tusschen Pautingfoe en Sjlsjat- swang, hebben bezet. Vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Sjlsjatsjwang en den militairen terreinen ernstige schade toege bracht. Tsjang-Kai-Sjek heeft 130.000 man troe pen geconcentreerd te Tsjentlng en Slisjatsjwang, waar ook versterkingen wor den aangelegd. Troepen van Binnen-Mongolië moeten Palling Miau hebben bezet. Het hoofdkwartier van het Japansche leger meldt tenslotte de inneming van Tehtsjau, waarmede de eerste belangrijke stad in de provincie Sjantoeng, 200 K.M. ton zuiden van Tientsin, is bereikt. Het nieuwe doel der Japanners is thans Tsinanfoe, de hoofdstad der provincie, gelegen aan de Gele rivier. Naar het schijnt, staan de Chineezen op het punt een uiterste poging to wagen tot herstel van de militaire positie ln Noord- China. Negen en twintig Chineesche divi sies zouden zich in de nabijheid van Sji- Tsja-Tsjoeang, een belangrijke stad op tachtig mijlen ton zuiden van Pautlng-Foe gelegen, bevinden, teneinde tot eiken prijs de Japanneezen tot staan te brengen. De voorhoede van de Japansche troepen be vindt zich op het oogenbllk te Hsinlo, op slechts dertig mijlen ten noorden van Tsji-Tsja-Tsjoeang. Binnenkort is dus een beslissende strijd mogelijk. Naai- vernomen wordt zijn de Chineesche verdedigingswerken langs den spoorweg Tientsin-Foekow thans geheel gereed. In het gebied van Noord-SJansi is de Japan sche opmarsch tot staan gekomen en de Chineezen houden thans een rechte lijn bezet van Noord naar Zuid van Taitsjau naar Yoeaspig langs de bergketen. De vroegere Chineesche communistisch^ troepen matten de Japansche verbin dingen af. De boycot-actie, In Engeland en Amerika duurt de actie voor een boycot van Japansche productie krachtig voort, maar officieel verzet men zich daartegen. BILJARTEN. K.D.O. (VEUR—LEEDSCHENDAM). Gisteravond had de tweede wedstrijd plaats van de serie jubileumwedstrijden ge organiseerd door K.D.O. Het tweede vijftal van K.D.O. won met 64 van S.D.O. 2 uit Voorburg. TSJECHO-SLOWAKIJE Minister Kalfuss keert terug. Oud-minister van financiën Kalfuss heeft zijn portefeuille weer opzenomen. Minister Kalfuss ls in Juli .11. afgetreden, omdat hij de voorstellen van de Agrariërs tot wijziging van 't «raanhureau niet wilde aanvaarden, Het is intusschen gebleken, dat het voor stel van de Agrariërs niet uitvoerbaar was. Kalfuss hervat dus zitn functie met grootor autoriteit. De regeering heeft met hem een financieel programma uitgewerkt, dit de begrooting voor 1938 ln evenwicht brengt. VEREENIGDE STATEN BLACK VOOR DE RADIO. Loonsverhooglng bij de spoorwegen. Hugo Black, de veelbesproken nieuwe rechter in het Amerlkaansche hoogge rechtshof, heeft onder den druk der open bare meening in een radiotoespraak het stilzwijgen verbroken en ronduit toegege ven, dat hij vroeger lid van den Ku Klux Klan is geweest. Terstond daarop liet hij er echter op vol gen, dat hij niet vooringenomen is togen Joden, Katholieken of negers. „Ik geloof", zoo zeide hij, dat mijn repu tatie als senator reeds elke onverdraag zaamheid op gebied van ras en godsdienst weerlegt. De ten aanzien van mijn persoon gedane zinspelingen zijn gegrond op het feit, dat ik ongeveer 15 jaar geleden mij bij den Ku Klux Klan heb aangesloten. Later heb ik mij daaruit teruggetrokken en nooit ben ik opnieuw toegetreden." Hij voegde er aan toe, geen sympathie te koesteren voor welke organisatie ook, die zich zelf de on-Amerikaansche bevoegdheid toekent, de volledige vrijheid van gods dienst te belemmeren. Natuurlijk blijft de strijd om zijn persoon voortduren. De sedert verscheidene weken gevoerde onderhandelingen tusschen 86 spoorweg maatschappijen, de vakvereeniglng der arbeiders en den nationalen bemiddellngs- raad hebben tot een overeenkomst geleid, waarbij de loonen met gemiddeld 44 cents pet dag worden verhoogd. Tweehonderd vijftig duizend spoorwegarbeiders zullen hiervan de vluchten plukken. Deze loons- verhooging brengt een j aarlij ksohe verhoo ging der uitgaven met 35 millioen dollar met zich mee. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2