STADSNIEUWS MAANDAG 4 OCTOBER 1937 No. 23780 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De feestdag van Leiden's ontzet. De schaakmatch EuweAljechin. De Koningin licht ongesteld Dit nummer beslaat uit ZES bladen EERSTE BLAD Het 3 Octoberfeest in woord en beeld LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. .porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijttf per 3 maanden f.2.35 per week .i.Tfrï'jftt; f.O.ia Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f»portokosten^ (voor binnenland f.0.80 per 3 mn&J ,Wat het politierapport vermeldde De inhoud van het politierapport over den 3 Octöberda-g bevestigt onzen elders neergeschreven indruk, diat deze dag een zeer rustig verloop heeft gehad. Er worden vele voorvallen in gesignaleerd, doch over het algemeen zijn ze gelukkig van weinig (belang. Typeerenü voor de kaime sfeer is bijvoor beeld het feit, dat slechts drie processen- verbaal wegens openbare dronkenschap werden opgemaakt, hoewel anderzijds moet erkend, dat de politie lang niet op iedere slak zout heeft gelegd! Voorts werden twee personen verbaliseerd wegens overtreding der Loterijwet. De zakkenrollers hebben natuurlijk van (het gedrang in de middaguren en op het Schuttersveld gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Tien personen deden bij de politie aangifte van vermissing van hun portemonnaie, waarvan de inhoud varieerde van dertig .gulden tot 30 cent en een van de vermissing van zijn armbandhorloge. Daarentegen werd dloor een eerlijken vinder een portefeuille inhoudende ruim f. 100. gedeponeerd. Vanzelfsprekend zijn ook diverse ongeluk jes gebeurd, vooral op het Schuttersveld. Het was in het bijzonder de zg.n. shimmy- trap, die slachtoffers maakte. Blijkbaar was deze trap erg lastig begaanbaar, want niet minder dan zeven personen liepen er dusdanige verwondingen op. dat zij zich onder behandeling van den Eerste Hulp dienst moesten stelen De 19-jarige J. de B. uit Scheveningen, ■die in een draaimolen op den rand van een schuitje stond', hield zich niet stevig genoeg vast, waardoor hij eruit werd geslingerd en rniet zijn hoofd tegen een paal terecht (kwam. De E.H.D. constateerde een kaak- fractuiur, doch niettemin kon het slacht offer, na in het Academisch Ziekenhuis te zijn behandeld, huiswaarts keeren. De 16-jarige mej. S. E. R„ uit Den Haag, (kwam in de autobaan te vallen en brak een pink. C. van D„ uit Poeldijk, meldde zich bij den E. H. D. met een bloedende wonde aan den neus. Volgens zijn eigen verklaring was hij met dit lichaamsdeel „tegen een bier- tleschje opgeloopen, dat een jongedame in de hoogte hield". Glas heeft de onaangename eigenschap licht breekbaar te zijn. Vooral op 3 October wordt dit herhaaldelijk gedemonstreerd. De 18-jarige A. de B.. ook al weer uit Den Haag, viel bij een stoeipartij op de Steenstraat door een etalageruit van den horlogemaker S., met het gevolg, dat de jongeman niet alleen bloedend aan den rechterschouder werd verwond, doch dat bovendien volgens opgave van den winkelier voor een waarde van f.3 a 400.aan uurwerken werd ver nield. Op het emplacement der N.Z.H.TM. aan het Stationsplein werd van een interlocale traan een spiegelruit vernield, terwijl voorts een tweetal ruiten van het R.K. Weeshuis aan de 6int Jacobsgracht en van een pak huis in de Mbrsdhstraat onder baldadige handen sneuvelde. De 35-jarige Haagsche koopman L. F. P.. die eenigiszins balooitg was. omdat men hem te vroeg naar zijn zin uit een café op den Stationsweg verwijderde, ervoer tot zijn schade, dat men glas gemakkelijker met handen breken kan dan ijzer: hij moest in het Acad. Ziekenhuis de scherven van een cafédeur uit zijn handen laten verwijderen. En ten slotte was er nog een groepje van 25 .personen, dat onder het motto „We gaan nog niet naar huis" den laatsten trein naar de Residentie had gemist. Het ge zelschap installeerde zich zich toen in een bagageloods op het Stationsemplacement en voelde er niets voor om gevolg te geven aan de dringende uitnooddgingen van den stationschef en elders een onderkomen op te zoeken. „Een extra-trein", zoo eischtê men, „anders gaan we er niet uit". Totdat de politie er aan te pas kwam en met zéér „doorslaande" argumenten ook het meest halsstarrige deel van het gezelschap tot andere gedachten wist te 'brengen. Dit was het laatste Incident van een ge lukkig weinig emotioneelen 3 Octoberdag. AMBTSJUBILEUM DS. J. C. VAN APELDOORN. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld: „Beschouwingen over het archaïsche éle ment in den stijl van Aeschylus": de heer W. A. A. van Otterlo, geboren te Huizen (N.-H.l Idem, op proefschrift getiteld: „Een cultuurhistorische vergelijking tusschen de Fransohe en de Engelsche parlementaire redevoering", mej. J. K. Oudendijk, gebo ren te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Rechten: de heeren J. H. Pastoors (Eind hoven) J. M. van Kempen (Woerden)G. A. de Kater (Brouwershaven) en P. C. Maas (Leiden). Herdenkingsdienst in de Pieterskerk. Ds. J. C. van Apeldoorn, Herv. pred. te dezer stede, die in de afgeloopen dagen zulk een groote belangstelling mocht on dervinden ip verband met zijn zilveren ambtsjubileum, heeft gisteravond in de dlchtbezette Pieterskerk een herdenkings rede uitgesproken. Onder hen, die dezen dienst bijwoonden, merkten wij o.m. op de predikanten ds. M. J. Punselie, ds. Joh. W. Groot Enzerinik, dr. J. C. S. Locher, dr. J. Riemiens, dr. W. Th. Boissevain. ds. D. Kuilman en den emer. pred. ds. C. Hartwigsen. Verder zagen wij den heer Jac. Wilbrink, wnd. wethouder, den heer De Groot, godsdienstleeraar en vele leden der onderscheidene kerkelijke colleges. Ds. Van Apeldoorn, die aan het begin van den dienst Ps. 116 voorlas, koos tot tekst van zijn overdenkingswoord 1 Cor. 1:231 „Doch wij prediken Christus, den Gekruiste". Bij de ontvouwing van dit tekstwoord stond spr. allereerst stil bij de zendings reis van Paulus naar Cortothe en diens eersten brief aan deze gemeente. Op het centrale van de prediking wenscht Paulus in zijn brief te wijzen. Dat de verkondiging van het evangelie ook daar een zware taak is, daarop heeft Paulus willen wijzen. Het berouwt spr. niet, dat hij ook een verkondiger van dat evangelie mag zijn, nu al vijf en twintig jaar. Het evangelie geeft geen antwoord op de vraag wat of een mensen begeert, maar wel wat of een mensch noodig heeft en dat is Jezus Christus. 'sMenschen nood en Gods gave liggen opgesloten in sprekers tekstwoord. Onzen nood zullen wij bewust zijn en Gods gave erkennen. Met een optimistische ge ruststelling zullen wij er nooit koonen, maar wij zullen getroost moeten leven om eens zalig te kunnen sterven. Ziet spr. op zijn vijf en twintig-jarige ambtsperiode terug, dan ontrolt zich een tafereel waarop vele Eben Haezers staan opgericht. Maar ook was daar droefheid, dan werd gemediteerd: Voorwaar de mensch wordt tot moeite geboren. Maar gelukkig als dan gezegd kan worden: door lijden tot heerlijkheid. Steeds weer was het de kracht en de heerlijkheid van den ge- kruisten Christus, die ondersteuning gaf. Dit alles overdenkende, legt spr. den aan wezigen den psalm op de lippen: 'k Zal gedenken, hoe voor dezen, Ons de Heer heeft gunst bewezen". (Ps. 77 7) Zijn rede voortzettend, wees spr. op den strijd, die gestreden wordt voor en tegen het evangelie. De levenswortel van ons volk is aan het kwijnen en men drijft af op den stroom van de lichtzinnigheid. De godloo- cliening neemt hand over hand toe. Ook zijn de predikers van het Woord Gods niet populair. Veeleer is smaad hun deel. Maar gelukkig, Gods evangelie is een kracht tot zaligheid. Een voorrecht is het van dat evangelie een prediker, een heraut van Jezus Christus, te mogen zijn. Spr. acht het zich een weelde ook van dat evangelie een prediker te zijn. Spijt zal hij er ook nooit van krijgen, dat hij voor een zeven tal jaren een rustige dorpsgemeemte ver wisselde met zijn tegenwoordige stand plaats, waar hij zich, dank zij de Univer siteit, zoo Ijeeft kunnen bekwamen. Deze laatste jaren zijn dan ook niet de minst- gezegende geweest. Hartelijk dankte spr. allen voor het medeleven in de laatste da gen ondervonden. God zij echter bovenal dank en eere voor zooveel zegen. Ziet spr. op zich zelf en maakt hij de levensrekening op, dan komt hij tot een onnoemelijk tekort. Geen enkele penning is er ook, die tot dekking zou kunnen die nen, maar gelukkig is er het waarachtige gebed en leeft er een allesvervullend God, die onze zwakheid en tekortkomingen wil aanzien en genadiglijk vervullen. Nadat spr. het dankgebed en den zegen had uitgesproken, zong de gemeente hem staande toe: Ps. 119 9 „Doe bij Uw knecht weldadigheid o Heer." Na afloop van den dienst heeft ds. M. J. Punselie de nestor van het ministerie van predikanten, ds. Van Apeldoorn in de consistorie nog toegesproken, waarbij hij er o.m. op wees, dat het in dezen verwar den tijd voor de gemeente zoo noodzakelijk is, dat zij predikers heeft, die het duidelijk weten te zeggen waar het heen moet en om gaat. Gij, aldus spr., zijt één van die predikers. God geve, dat u nog menig jaar in onze gemeente moogt vertoeven tot ze gen van velen. Met een enkel woord dankte ds. Van Apeldoorn voor deze toespraak. Reshevsky schrijft voor het „Leidsch Dagblad". Het verheugt ons buitengewoon, dat wij den Amerikaanschen schaakkam pioen, S. Reshevsky, bereid gevonden hebben, speciaal voor ons blad, den schaakwedstrijd tusschen dr. A. Alje chin en dr. M. Euwe, te volgen. Reshevsky, die reeds als „wonderkind" prachtige prestaties leverde, heeft thans, op 25-jarigen leeftijd, bewezen, tot de sterkste schakers van de wereld te behooren. Het feit, dat hij geplaatst is op de lijst der candidaten voor den wereldtitel is daar het afdoende be wijs voor. De bijzonderheden uit den heroï- schen kamp op het schaakbord, tus schen den wereldkampioen en den man, die door hem onttroond werd, zal hij doen herleven. Partij na partij! In een artikel in ons Sportblad van heden hebben wij enkele bijzondere feiten uit Reshevsky's schaakloopbaan verzameld. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat wij voor een bespreking van de 30 partijen tusschen Aljechin en Euwe, geen hetere keuze hadden kunnen doen. Onzen lezers brengen wij in dit ver band nog eens in herinnering, dat op Donderdag 21 October, in de Gehoor zaal de 8ste partij gespeeld wordt onder auspiciën van ons Blad. Binnen kort publiceeren wij daar nadere bij zonderheden over. Men houde intns- schen dien ayond vrij om deze partij te kunnen bijwonen! AFSCHEID VAN PASTOOR G. A. SMIT. KOSTELOOZE GENEESKUNDIGE HULP. Zooals ons door den directeur van den Gom. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon wordt bericht, bestaat er voor onver- mogenden Woensdag en Donderdag 6 en 7 October in het Elisabeth Hof aan de Oude Vest (van 9—12 en 2—4 uur) gelegenheid, zoo noodig, zich aan te melden voor kas- telooze genees- en heelkundige hulp ge durende het jaar 1938. Gegadigden worden verzocht mede te brengen, trouwboekje, eventueel kaait over 1937. door ondersteunden van Maatschap pelijk Hulpbetoon Legitimatiekaart, door ondersteunden van den Diénst Voor Soc. Zaken bondsboekje of legitimatiekaart. Een treffende plechtigheid. Gistermorgen narn pastoor G. A. Smit van de Oud-Katholieke Gemeente alhier, onlangs in gelijke functie te Amersfoort benoemd, afscheid van zijn Gemeente. Toen om 10 uur de H. Dienst aanving, was het kerkgebouw geheel gevuld en zelfs nog iets meer dan dat. Gezongen werd de 21e mis (de 5e mis van A. B. H. Verheyi. Na het Evangelie predikte de scheidende her der, uitgaande van Hand. X 12 „En nu beveel ik u aan God en aan het woord Zij ner Genade, die machtig is om u op te bouwen en u een erfdeel te geven onder al de geheiligden". Aan de hand dezer af scheidsrede van den H. Apostel Paulus tot de voorgangers der Christelijke kerk te Ephesus herdacht pastoor Smit zijn 13Vi- jarig pastoraat te Leiden. Hij betuigde zijn h,artelijken dank voor de genegenheid, hem bewezen, voor de open huizen en open har ten, hier gevonden zoowel in als bulten den kring zijner gemeente, en vroeg voor zijn opvolger in het ambt nuet nadruk de liefde der geloovigen. In het vervolg van zijn preek spoorde de spreker aan tot trouw aan Evangelie en Kerk, in het licht stellend de overheerschende beteekenis van Gods Genade. Ten laatste bad hij den le den zijner gemeente toe, dat zij, met het geloof den Onzienlijke vasthoudend, zou den mogen ervaren, dat de Heer, die de Leidsman moet wezen, zelf met hen was en hem nimmer verliet noch begaf. Aan het slot van den H. Dienst zongen ge meente en koor den pastoor een dank- en zegenbede toe. Na afloop maakten vrijwel alle aanwe zigen gebruik van de gelegenheid om pas toor Smit voor het laatst de hand te druk ken. De secretaris van het kerkbestuur, de heer B. J. Harmans, richtte namens de gemeente een woord van afscheid tot haar herder, die allen hierop nog eens toesprak. Hoe bemind pastoor Smit zich in zijn Leid- sche jaren heeft gemaakt en hoe erken telijk de gemeente hem is voor zijn her- delijk werk, is 'Dij het afscheid treffend gebleken; velen konden hun ontroering amper bedwingen. Onder de aanwezigen merkten wij nog op den heer P. A. van Aggelen, die na mens 't Leidsche Borgstellingsfonds welks mede-oprichter en penningmeester pastoor Smit geweest is, den H. Dienst had bijge woond. Op 6 dezer hoopt de heer W. Mom- berg. remise-bedrijfschef bij de N.Z.H.T.M. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij bovengenoemde Mij. Op 8 dezer hoopt de heer J. Eradus te Rijnsburg, ambachtsman en op 14 dezer de heer S. v. d. Berg alhier, wegwerker een zelfde jubileum te herdenken. Aan de N.V. Leidsche Ballast Maat schappij v.h. J. M. Samson alhier, heeft de gemeente Haarlem opgedragen het ma ken van twee bruggen en het aanleggen van wegen enz. voor de som van f. 44.318. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aan dezelfde N.V. gegund het leveren van zand en grind ten behoeve van het Basfth- plan. Naar wij vernemen, is H. M. de Koningin, die op Het Loo ver toeft, tengevolge van een lichten aanval van griep op advies van den geneesheer verplicht, eenige dagen binnen het paleis te blijven. HET 40-JARIG KLOOSTERJUBILEUM VAN PASTOOR J. SMITZ. Feestelijke dienst in de parochiekerk. Het was gisteren voor de Hartebrug- parochie een bijzondere vreugdedag. De feestklokken hadden ditmaal voor den ju bilaris, den herder der parochie geluid en het kerkgebouw was overvol toen pastoor Smitz met de assisteerende geestelijkheid naar het rijkversierde altaar schreed tot het opdragen van een plechtige Hoogmis. De jubilaris werd hierbij geassisteerd door rec tor Smitz uit Venlo als presbyter assistens, pater Soppe van de parochie als diaken, pastoor Smitz (Frankrijk) als sub-diaken, als cantores de paters Peerdeman en van Galen en pater E. van der Snoek als cere- moniarius. Op het priesterkoor was door pater Petersen, later door Mgr. Taskin plaats genomen. De Missa Pontificalis van Perosi voor meerstemmig gemengd koor werd onder lei ding van den/ heer Theeiep prachtig ge zongen. Pater van der Snoek hield een treffende predikatie met als tekst: „Zij die leven naar Zijn regel, vrede zij met hen." Na den jubi leerenden pastoor, diens familie en parochie gefeliciteerd te hebben, bracht spr. in her innering hoe pastoor Smitz nu 40 jaar ge leden trad in de orde van den H. Francis- cus, en het kleed heeft aangetrokken van den arme van Assisiê om naar Zijn voor beeld, offers brengend en biddend, God die nend, te gaan in de voetsporen van den serafijnschen Heilige. Al het wereldsche af leggend, opofferend alle bezit, het familie levende vrije wil. Geofferd om te kun- hen leven naar Zijn regel in liefde tot God; en tot den evennaaste. Na de H. Mis bracht het gemengd koor de Priestercantate van P. Haagh ten ge- hoore. Tijdens een buitengewoon druk bezochte receptie werden vele vriendelijke woorden en goede wenschen gewisseld. Het kerkbe stuur bood namens de parochianen den jubilaris een nieuw doopvont aan. De feestdag werd met een plechtig lof besloten, waarin de overdracht van de even eens nieuwe doopkapel met het gebruike lijk ceremonieël plaats vond. In een predi katie vond de jubilaris gelegenheid dank te brengen aan God voor de rijke zegenin gen en genade gedurende die 40 jaren en ook weer op dezen dag ontvangen. Dank ook aan allen, die blijken hadden gegeven van medeleven, en dank voor het gebed en voor het geschenk. Met een Te Deum en Lof en dank aan God werd deze dag besloten. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Groote onderlinge schietwedstrijd. De plaatselijke afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm organiseerde vorige week in „Den Burcht" een grooten onderlingen wedstrijd ter opening van het wintersei zoen. Door verschillende firma's en parti culieren waren prijzen beschikbaar gesteld, terwijl de heeren H. M. Verhulst en A. Par- mentier een wisselplaquette met wisselme daille en een beker hadden aangeboden. In totaal bedroeg het aantal prijzen 75. Voor dezen wedstrijd bleek zeer veel animo te bestaan, zoodat op de personeele en vrije baan door niet minder dan 70 en 47 leden werd geschoten. Van hun belangstelling gaven blijk de heeren ds. De Wit, Parmentier en v. Se- venter, vormende het dageiijksch bestuur der Plaatselijke Landstormcommissie. De eerste werd, als pas gekozen voorzitter, op hartelijke wijze welkom geheeten door den wedstrijd-leider, den res. Ie luit. Th. Zou- Na afloop richtte ds. De Wit zich met een kort woord tot de aanwezige leden, waarbij hij speciaal roemde den uitsteken den geest en goede kameraadschap, welke tijdens dezen wedstrijd heerschten. De prijswinnaars zijn: Personeele baan, maximum 50 punten: le prijs en wisselplaquette P. Grasmam, 50 p 2e pr. P. Waasdorp, 47-47. 3e pr. D. Ringelberg. 47-44). 4e pr. A. Scheele 47-42, 5e pr. A. Kiel 46-43, wisselmedaalle; H. Hes- husius 43 p. Vrije baan, maximum 90 punten in 3 se ries van 3 schoten: le pr. P. Grasman 30-30-29 2e pr. D. Wassenaar 30-29-29, 3e pr. A. M. Jongbloed 30-29-28, 4e pr. A. Te- leng 30-29-28, 5e pr. J. Stafleu 30-29-28. BINNENLAND. De herdenking van Leiden's Ontzet. (Je Blad). De inzameling voor gezinnen van werklon zen; actie voor de spaarregeling. (5e Blad). Men vreest voor verdere uitbreiding van het mond- en klauwzeer. (Land- en Tuinbouw, 6e Blad). De heer H. P. J. Bloemers voorzitter van den A.N.W.B. (Binnenland, 5e Blad). BUITENLAND. Franseh-Engelsche nota te Rome overhan digd. (Buitenland1, le Blad). De Volkenbond verwerpt de Spaansche re solutie. (Buitenland, le Blad), Dankfeest voor den oogst op den Buecke- berg. Hitier pleit weer voor koloniën. (Buitenland, le Blad). Maatregelen der Fransche regeering. (6e Blad). Japansche vorderingen bij Sjanghai en in Noord-Uhina. (Buitenland, le Blad). Spanning in Palestina, (Buitenl., le Blad). Bctooging van Engelsche fascisten leidt tot tegen-betoogingen. (Buitenland, le BI.) Feest in Franco-Spanje. De Cortes te Va lencia bijeen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor de uitvoerige beschrij ving der 3 October-feestelijk- heden en de foto-reportage, verwijzen wij naar het 2e Blad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. N.V.. Heerengracht 46, Leiden. Nieuwe di recteur: J. ter Haar, Leiden. Naamlooze Vennootschap Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hzoon. Kaiser- straat 9, Leiden. Uittredend commissaris: H. F. van der Meer, Overveen. Stoomzuivelfabriek „Holland", Teylinger- laan 65, Sassenheim. Wijziging handels naam in: H. Gerrits, Zuivelfabriek „Hol land". J C. van der Geest, B. 425 Alkemade. Caféhouder. Overleden eigenaar: J. C. van der Geest, d.d. 11 Nov. 1935. Wijz. handels naam in: Wed. J. C. van der Geest. Nieuwe eigenaar: Wed. A. vaal der Geest-Van Vel- sen, Alkemade. MILITARIA. Morgen hopen onze oud-stadgenooten A. Crama en Clazina Bronsgeest, thans wo nende te 's-Gravenhage hun 60-jarige echtvereeiilging te aerdemkett In het tijdvak van 4—9 October komen 10 reserve-officieren bij het 6e regiment veld-artillerie alhier onder de wapenen, voor het volgen van een gecomprimeerden cur sus, algemeene artilleriedienst. De onderofficieren van de lichting 1931 komen in het tijdvak van 427 October bij het 6e regiment veld-artillerie alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen; de korporaals en manschappen van 11-27 October a.s. De wachtmeesters van Benten, v. d. Boon en de fourier Stolk van het 6e regiment veld-artillerie alhier zullen met ingang van 18 October a.s. worden gedetacheerd te Amersfoort, om aldaar een cursus voor opperwachtmeester-administrated:? te vaf- gen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1