een bril noodig! Het Brillenhuis winterberging LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag f October 1937 Zaterdag 2 October tot 12 uur geopend D.A. Kelder Zoon Uit de Omstreken DAMMEN LUCHTVAART 2 OCTOBER VADERDAG! VULPEN sr Alle merken voorhanden Parker - Waterman - Swan - Jacdaw, het beste voor slechts f. 3.75 - „Swan" fabrikaat. Verkrijgbaar bij: 8562 A. A. VERHOOG Spaarbank Koudekerk- Hazerswoude Onze zaak is 8570 LUXE VAARTUIGEN die gevaarlijk ls voor het verkeer. Tevens verzocht hij inlichtingen over de hooge [kosten van aansluiting van een bepaald perceel aan de waterleiding en over de werkverschaffing aan tuinders. De voorz. Eégde onderzoek toe betreffende de eerste twee punten en verklaarde dat B. en W. ten opzichte van de werkverschaffing aan tuinders diligent zijn. doch nog niet met de nieuwe regeling in kennis zijn gesteld. Tenslotte bespraken de heeren van Apeldoorn en van der Weijden den toe stand van verschillende wegen, waarvoor blijkens het antwoord van den voorz. plan nen in de maak zijn. Hierna sluiting. De Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Op initiatief van de Ontwikkelings-com missie „Ter-Aar en Omstreken" heeft de heer H. M. Verhulst, accountant, lid Ned. Unie van Acc., te Leiden, een causerie gehouden over de Vestigingswet Klein bedrijf 1937, in de zaal van café D. Hoo- gendijk, Langeraar. De vergadering werd geopend door den vice-voorzitter van de commissie den heer A. Hydra, uit Leimuiden, die een kort wel komstwoord sprak en een schrijven voorlas van den burgemeester, die de commissie veel succes toewenschte met haar arbeid, t w. het organlseeren van lezingen in het komende winterseizoen en het doen hou den van cursus-leergangen, onder auspi ciën van bekende leeraren. De heer Verhulst, gaf daarna op popu laire wijze een goed inzicht betreffende de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, behandel de voorts de diploma's en wees er o.m. op, dat veel nog in voorbereiding is. Z. 1. is ■hier en daar wel wat te hard van stapel geloopen waardoor onjuiste en verwarde Indrukken werden gevestigd. Hij beant woordde daarna de ingediende mondelinge en schriftelijke vragen. De voorzitter dankte den heer Verhulst •voor zijn uiteenzetting. Het mond- en klauwzeer. Nadat de vorige week slechts enkele ge- vallen v&n mond- en Kl&uwzeer onder liet vee waren gesignaleerd, beginnen zich thans de bekende blauwe kenmerken meer en meer aaneen te rijen. Over het algemeen draagt de ziekte geen kwaadaardig karak ter. Sterfgevallen kwamen tot dusver niet voor. WADDINXVEEN. Raadsagenda. De Raad komt Maandag as. des nam. te 8 uur bijeen. 1. Verslag van de vergadering van 13 Augustus 1937. 2. Mededeelingen, Ingekomen stukken enz. om daarop zoo noodlg te besluiten. 3. Aanbieding van de gemeentebegroo- tlng voor 1938. 4. Voorlooplge vaststelling van de ge meenterekening en de rekeningen der be drijven over 1936. 5. Nadere regeling van de beloomng van den badmeester. 6. Intrekking van het besluit tot aan koop van terrein van den heer D. Steenland 7. Vaststelling van de vergoeding ex art. 101 der L. O.-wet 1920 voor de bijzondere scholen over 1934. 8. Hernieuwing van het besluit, dat een uitbreidingsplan in voorbereiding is. 9. Verzoeken om ontheffing van school gelden wegens ziekte of vertrek en recla mes tegen aanslagen. 10. Begrooting van de bijzondere vaktee- kenschool over 1938. 11. Benoemig van de diverse raadscom- missiën. 12. Aanvulling van de algemeene politie verordening. Beroepen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Pols broek en Vlist, de heer A. Vroegindewey, candldaat alhier. WOUBRUGGE. Mond- en klauwzeer wordt kwaadaardig. Het mond- en klauwzeer onder het vee ls thans vrijwel algemeen. Bij meerdere veestapels is de ziekte zeer kwaadaardig: 'bij den veelhouder Van V. en V. stierf reeds een rund aan deze ziekte. GEMEENTERAAD. Spaargeldregeling cxtraB-steun De begrooting 1938 sluitend. Ds raad vergaderde. Voorzitter burge meester Mumsen. Alle leden aanwezig. On der de ingekomen stukken was o.m. goed keuring door Ged. Staten van de conver teering van drie geldleeningen en vaststel ling der rekeningen over 1935. Ingekomen was een verzoek van de Kon. Ned. Aulo- mobielclub om verlaging te bewerkstelligen van de personeele belasting-op auto's. Daar deze soort belasting voor deze gemeente gebaseerd is op het wettelijk tarief en geenszins aan den hoogen kant is, advl- seeren B. en W. afwijzend hierop tc be slissen, Z. h. st. aldus besloten. De voorzitter gaf inlichtingen over de soaargeidregellng voor extra B-steun. Werklooze gezinnen van drie en meer per sonen kunnen, om daarvoor in aanmerking te komen, 25 ct. per week sparen waar de gemeente dan ook eenzelfde bedrag bij loet; voor gezinnen van meer dan vijf per sonen die 25 ct. per week sparen geeft de gemeente aan 40 cent per week. Op ver zoek van den spaarder kan dan na eenigen tijd het gespaarde bedrag worden benut voor steun in natura naast den reeds be- staanden B-steun. De Raad besloot de hier voor benoodigde gelden beschikbaar te stellen. Van het R.K. Armbestuur was een ver zoek Ingekomen om verlenging van den termijn tot ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen met de mede- deeling, dat het bestuur besloten heeft in het komende jaar tot nieuwbouw over te gaan. Een soortgelijk verzoek is ingekomen van de Erven de Wed. Disseldorp, die ver lenging vragen in verband met het even tueel aanvaarden van de erfenis. Na be spreking werd een verlengingstermijn toe gestaan van 6 maanden. Verschillende reclames waren ingekomen tegen den aanslag schoolgeld 1937-1938. Vele van deze bezwaren, aldus de voorz., vloeien voort uit het feit, dat men meent ten onrechte te zijn aangeslagen, omdat al dan geen inkomstenbelasting verschuldigd ls. In de vastgestelde schoolgeldverordening ls evenwel ook de personeele belasting in geschakeld. De op grond hiervan inge brachte bezwaren zijn dan ook niet steek houdend, waarom B. en W. voorstelden af wijzend op de reclames te beslissen. Z. h. st. besloten. Wegens ontheffing van een gedeelte per soneele belasting werd op zijn verzoek aan W. den Herder verlaging van schoolgeld toegestaan en aan D. P. Swama eveneens vermindering van schoolgeld wegens het verlaten van de school door een zijner kinderen. Eenige wijzigingen van de veroidening op de tapperijen gingen onder den hamei door: dit betreft alleen wijzigingen van ad ministratieven aard. Hierna werd de vergoeding ex ar'. 101 der L.O.-wet voor de bijzondere scholen over 1935 vastgesteld op f. 9.14 per leerling. Deze vergoeding is vastgesteld mede in ver band met de door de secretarie-admini stratie gemaakte kosten henevens 't even redige loon van den gemeentewerkman ten behoeve van de school. Vaststelling begrooting gemeente- en ge meentebedrijven. De voorz. bracht dank aan de leden van de commissie tot nazien der begrootingen voor 1938. In het rapport van die commissie wordt hulde gebracht aan B. en W. voor het sluitend maken van de begrooting zonder belasting verhooging. De voorzitter zeide, dat de dienst 1938 aan vangt met een batig saldo van f. 6881, dat in 1937 f. 12015.beliep. Dit groote ver schil zou de gemeente nadeelig geworden zijn, indien niet enkele gunstige factoren aangewezen konden worden, welke hel vel schil nivelleeren. De begrooting 1936 was met moeite sluitend te maken, de begroo- llng 1938 is een voortzetting van 1936. De uitgaven en inkomsten der laatste jaren zijn zeer nauwkeurig beraamd. Van eenige belastingverlaging kan geen sprake zijn. De wensch om te komen tot verlaging van bedrijfstarieven kan niet tot werkelijkheid gemaakt worden. Het steeds terugloopende stroomverbruik en de noodige vernieuwin gen aan het waterleidingnet laten niet toe een gedeelte van de winst te bestemmen voor tariefsverlaging. De winst van het G. E. B. wordt geraamd op f.2149.— en van het G. W. B. op f. 576.Na bespre king werd de begrooting voor 1938 vastge steld en besloten om op de hoofdsom der personeele belasting 200 opcenten te hef fen en 55 opcenten op de gemeentefonds- belasting. De vergoeding voor 1938 aap de bijzondere scholen werd vastgesteld op f. 8.24 per leerling. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Rui ten om een soepele toepassing van de re geling betreffende de wachtweken voor werkloozen. De heer Anker vroeg inlich tingen omtrent de toepassing van de ver ordening op de tapperijen en het betalen van leges bij verzoeken om verlenging van het sluitingsuur. De eerste vraag, aldus de voorz.. behoort niet tot de competentie van den Raad en wat het betalen van leges betreft bij verlenging van het sluitingsuur, hierin lag in het verleden een onbillijkheid tegenover andere vergunninghouders ten aanzien van een vergunninghouder, doch hierin heeft de voorz., als burgemeester, verandering aangebracht. De heer Zwet sloot vestigde de aandacht van B. en W. nogmaals op eenige verkeersobstakels in het Noordelnde, waar sluiting volgde. Door den veehouder Van der S. werd bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat zijn eenden waren ontvreemd. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat deze eenden waren opgevangen door den los werkman C. te Hoogmade. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. De een den zijn in beslag genomen. ZWAMMERDAM. Mond. en klauwzeer. Het aantal mond- en klauwzeer gevallen breidt zich alhier gestadig uit. Dageliifcs komen nieuwe aangiften binnen, zoodat het aantal besmette boerderijen thans tot 57 is gestegen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Binnenbrand. Bij de fam. Abr. v. d. G. in de Laan was door tot nog toe onbekende oorzaak de canape in brand geraakt. Dit gemakkelijk brandbare voorwerp was oorzaak, dat de buurt spoedig in actie was en maatregelen werden genomen. In een minimum van tijd was een leider van de brandweer, de heer C. d. J. met een minimax ter plaatse en deze kon nog tijdig den binnenbrand blusschen. Er was veel belangstelling. OEGSTGEEST. Raadsagenda, De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeen komen op Vrijdag 8 Octo ber a.s. des avonds te 7 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen, ingeko men stukken, mededeelingen. 3. Goedkeu ring rekening Burgerl. Armbestuur. 4. Voor- loopige vaststelling rekening grondbedrijf 1936. 5. Idem gemeenterekening 1936. 6. Aanbieding begrooting grondbedrijf 1938. 8. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een strook grond aan de Leidsche Mixed Hockeyclub voor het oprichten van een clubhuis. 9. Idem tot verlenging van de gemeenschappelijke regeling betreffende den Schoolartsendienst kring Katwijk. 10. Idem tot verlenging van den termijn voor ontruiming van onbewoonbaar verklaarde .woningen. 11. Idem tot het opnieuw vast stellen van verordeningen tot heffing en invordering van besmettelijke ziektegelden. 12. Rondvraag. RIJNSBURG. Verkiezing Kiescollege N. H. Kerk. Bij de gehouden stemming voor leden van het kiescollege zijn herkozen de hee ren A. in 't Veld, Jac. Kromhout. G. Vos, J. Wessel, C. v. d. Kwaak, A. A. de Monney (allen aftredendl. In de vacature A. Drie bergen moet herziening plaats hebben tusschen de heeren D. v. d. Mey en J. de Mooy Dz. Loop der Bevolking. Vertrokken: Cornelia Wischmeyer, naar Noordwijk, Offenweg 72 Heiltje Uitslag, n. Oegstgeest. Louise de Collgnylaan 15 Reindert de Winter, n. Leiden, Prins Hen drikstraat 23a Dirk v. d. Eykel, n. Den Haag, Frederikstraat 72 Mestha Heems kerk, n. Den Haag, Frederikstraat 72 Maurits van Tol, Haarlemmermeer, Lisser- dijk 298 Johanna Willemijntje Star, n. Noordwijk, v. d. Berghstichting. Gevestigd: Willem de Haan, Smidsstraat 30 Antolnetta Maria Verschoor, Vliet Z.Z. 24. Ernstige aanrijding. Bij het uitgaan der school werd op den Heerenweg het zoontje van den heer P. door een auto aangereden en ernstig ver wond. Dr. Jonker, die onmiddellijk genees kundige hulp verleende, achtte overbren ging naar het Acad. Ziekenhuis noodza kelijk. Alle correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan het Bureau van ons BLad of aan den Red. C. de Niet, Soestdijk- schekade 162, 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Probleem No. 4008. Zwart 11 sch. op: 4, 7, 9, 10, 17, 20, 22, 24, 27 28 en 35. Zwart. 1 2 3 4 6 Wit. Wit 11 sch. op: 26, 29, 31, 33, 37, 38, 39, 41, 45, 47 en 50. Probleem No. 4009. Zwart 9 sch. op: 7, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 23 en 29. Zwart. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit. Wit 9 sch. op: 21, 27, 28, 32, 34, 35, 49, 42 en 47. Probleem No. 4010. Zwart 7 sch. op: 6, 8, 9, 10, 13, 21 en 31. Zwart. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 60 Wit. Wit 7 sch. op: 28, 29, 32, 33, 34, 47 en 48. Wit begint en wint. Probleem No. 4008 is een prysprobleem uit 1912 v. C. Meeuwe (meerslagprobleem). No. 4009 een directe meerslag in eenvou- digen vorm van v. d. Geest en No. 4010 een probleem geplaatst ln 'n vorigen wedstrijd met halve coup de Turc. Wit wint een schijf of de partij. Problematiek. In probleem No. 4007 zien wij weer een verrassende mieerslag op zoo eenvoudige wijze samengesteld, dat een kenner direct ziet wie de auteur is, nJ. Belinfante. De bekende problemist C. de Graaf, had ook een eigen systeem, waaraan men zijn com posities herkende. Omstreeks 1900 zijn van dezen problemist ook veel fraaie stukjes gepubliceerd. In No. 4007 speelt wit 28-23! Zwart is nu wel gedwongen tot 18x29, want op 37x46 volgt 28x5 of 28x3 en wit wint door 4338, 50x39. Na 18x29 van zwart speelt wit 3934, zwart kan ook nu niet naar 46 slaan, zon der verlies en slaat dus 29x40; vervolgens speelt wit 5044 en zwart is door meer slag gedwongen naar 27 te slaan en schijf 41 slaat nu naar 3 met winst. Drie varian ten met 7 schijven is wel iets bijzonders. In deze probleembespreking hebben wij een kort overzicht gegeven vain de eischen die aan een probleem gesteld kunnen worden, voorbeelden geplaatst van de meest voor komende fouten, de meest voorkomende systemen, zooals tempi meerslag, lokzet, slagzet, open en gesloten problemen en enkele motieven en problemen, waarin speciaal de spelreglementen zijn verwerkt, besproken. In de volgende rubriek zullen wij tot slot nog het een en ander ten beste geven over den bekenden typeslag, waarnaar veel problemen zijn gemaakt n.l. de „Coup de Turc". In probleem No. 4010 is een derge lijke slag bewerkt in een natuurlijken stand met dwangspel. Het ls geen volledige Coup de Turc doch daarover méér in de volgende rubriek. DE POSTVLUCHTEN. De „Specht" is gisteren in Bandoeng aangekomen. De „Ibis" is gisteren om 3.40 uur op Schiphol geland. NAJAAR Cowboy heeft het van den zomer erg druk gehod met het modelleeren van nieuwe, chique en gracieuze Nojaarsmodellen. Doch niet alleen het modelleeren, doch evenzeer de kwaliteit en de prochfige afwerking hebben zijn volle oondocht gehod. Het is ons don ook buitengewoon oan- genaom U te mogen mededeelen, dot onze Nojoorscollectie 1937 uitgebreider is don ooit tevoren en de meest exquize modellen bevat, waarbij zeer gemakke lijke leestvormen. Vraagt Uw winkelierom Cowboy-schoenen! Prijzen van: 4.95 - 5.50 5.95 - 6.50 - 6.95 Zooals vorige jaren zal ook dit jaar Vrijdags Mr. Cowboy op golflengte 1304 via Radio Luxemburg hetNederlandsch publiek een gevarieerd amusement programma aanbieden met attracties en prijzen. U zult hem hooren op 1, 8, 15, 22, 29 October en 5 November des avonds om 8.35 uur. Verzuim dus niet te luisteren! SCHOENFABRIEKEN DONGEN (N.Br.) Geeft dien dag een goedkoope met gouden pen voor slechts f. 1.50 MET 1 JAAR GARANTIE PAPIERHANDEL HAARL.STRAAT 29 - TEL. 2197 ZITTING TE KOUDEKERK: des Maandags van 78 uur in Hotel de Bruin. ZITTING TE HAZERSWOUDE des Vrijdags van 78 uur in 't Oude Raadhuis. 8572 Rente-vergoeding 3.3 DAN NAAR 6184 HOOIGRACHT 34 LEIDEN - TELEFOON 251. Billijke condities. GEBRS. v. d. LAAN WOUBRUGGE - TELEF. 13. 8515 M. ..aoMi MfiiLitetea» dien moeilijken tijd van Kcrsicl. wanneer de ziekte verdwenen is. maar de krachten zoo langzaam terugkomen. rs Sanalogcn ccn heerlijke uitkomst Sonatogen is zóó licht verteerbaar, dat het bij maag ziekten zelfs dikwijls hel ccnigc voedsel is. dat wordt tocgeslaun. Hel is cchtcx levens zoo n geconcentreerd krachtgevend voedsel, dat de krachten ziendcroogen toenemen cn de gezondheid snel terugkeert. Sanatogen wordt in duizende ziekenhuizen toege past. het wordt door tienduizende doktoren aanbe volen en men kon er dus op aan. dat Sanatogen doet wal het belooft. Sanatogen geelt verloren ge zondheid terug, omdat ieder slokje Sanntpgen een slok Gezondheid is. 8512

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7