Binnenland Japan s verweer inzake de luchtaanvallen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 September 1937 ELTAX 666 SPORT Bij Sjanghai houden de Chineezen nog steeds stand RECHTZAKEN NATIONAAL JONGEREN-VERBOND. De afdeeling Lelden van het Nationaal Jongeren-Verbond heeft haar jaarlijksche ledenvergadering gehouden. Het bestuur onderging geen verandering, zoodat het secretariaat gevestigd blijft: Cronesteyn- kade 4. Tot afgevaardigden voor de jaarlijksche algemeene vergadering te Apeldoorn te houden, werden gekozen de heeren J. C. Kist en A. P. Colijn. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De aandacht van de in deze gemeente woonachtige, in 1919 geboren mannelijke Nederlanders en ingezetenen-niet-Neder- landers wordt gevestigd op hun verplich ting tot het doen van aangifte ter in schrijving voor den dienstplicht in Octo ber as. CONSERVATOR HEELKUNDE. Zooals wij dezer dagen reeds aankon digden. is bij beschikking van den Min. v. Onderwijs, met 1 October aan dr. H. Wam- steker op verzoek eervol ontslag verleend als conservator bij de heelkunde aan de universiteit alhier, en is als zoodanig tij delijk benoemd: dr. P. J. Kooreman. thans assistent. 'ET ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN DS. VAN APELDOORN. Drukbezochte receptie. In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds hebben gemeld over de huldiging van ds. J. C. van Apeldoorn, in verband met zijn zilveren ambtsjubileum, kunnen wij thans nog mededeelen, dat de 's mid dags gehouden receptie zeer druk bezocht was. Meermalen konden de beide ruime kamers de belangstellenden ternauwernood bevatten. Onder hen. die hun gelukwen- schen kwamen aanbieden, merkten wij o.m. op ds. M. J. Punselie, voorzitter van het ministerie van predikanten, ds. J. de Wit, die den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente vertegenwoordigde, ds. D. Kuilman, dr. J. Riemens, dr. J. C. S. Locher, dr. W. Th. Boissevain, ds. C. Hartwigsen cn verder den heer W. Wiethoff, voorzitter van het College van Diakenen, dr. D. E. Bosselaar. rector van het Gymnasium, dr. De Planque. den heer Joh. Kok, oud-gods dienstonderwijzer. Voorts zagen wij een af vaardiging van het Chr. Mil. Tehuis en van onderscheidene jeugdvereenigingen in de wijk van ds. Van Apeldoorn. Di verband met dit jubileum, zal ds. Van Apeldoorn as. Zondagavond om zes uur in de Pieterskerk een herdenkingsrede uit spreken. TREINVERTRAGING. Door 'n ontsporing bij het station Parijs Noord, kwam gistermiddag trein 414 Parijs- Leiden. die hier om 16.46 moet aankomen, met ruim een half uur vertraging aan, waardoor verschillende aansluitingen wer den gemist. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd: voor het candidaats-examen geneeskunde de dames A. S. Minnigh- Hogenkamp i Oegstgeest J. C. Lorrier (Haarlem). E. Koov (Voorschoten) en de heeren A. F. W. van Meurs (Leiden). E. Santman (Rotterdam), M G. Bon iLelden). H. J. van Wlechem iDen Haag), P. H. Flohll (Rotterdam), Ph. Koning (Sassenheim) en W. W. Muys van de Moer (Beverwijk). Gistermiddag te circa halfvljf is de Sl-jarige monteur P. van E., wonende in de Tomatenstraat, die zonder snelheid te verminderen per motor het kruispunt van Nieuwe Beestenmarkt en Beestenmarkt passeerde, in botsing gekomen met een iTachtauto, bestuurd door den 58-jarigen D. van W. alhier. Van E. viel een bekwam een gecompli ceerde breuk van het rechter onderbeen. De E.H.D. bracht hem per auto naar het Sint Ellsabethziekenhuis. Den bestuurder van de vrachtauto treft volgens verklaring van ooggetuigen geen schuld. Gistermorgen tegen 12 uur is de 17- jarige metselaar J. M.. werkzaam op een in aanbouw zijnd huls in de Verdamstraat, door een vallenden steen getroffen, waar door hij een bloedende hoofdwonde be kwam. De E.H.D. vervoerde den jongeman naar het Acad. Ziekenhuis. 4556 met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 (Ingcz. Med.) MOTORSPORT. BENELLI VERONGELUKT. De bekende Italiaansche motorrenner en constructeur Tonino Benelll, is tijdens een trainingsrit met zijn 500 cc machine op den weg CattollnaRlccione, met een auto ln botsing gekomen. Met zeer ernstige ver wondingen werd Benelli opgenomen, en eer.igen tijd later is hij aan de gevolgen overleden. DE ALGEMEENE TOESTAND De Spaansche kwestie. Gisteravond zijn de Fransche. Engelsche en Italiaansche deskundigen bijeengeko men voor het teekenen van het accoord ter vaststelling van de technische voorwaar den voor de Italiaansche deelneming aan de overeenkomst van Nyon. Een uur later werd echter officieel medegedeeld, dal de werkzaamheden nog niet geheel voltooid konden warden. De deskundigen komen heden te 11 uur weer biieen en dan wordt op een regeling gerekend. Het ontwerp dat werd besproken, heeft nog slechts de waarde van een technisch rapport. Het draagt nog niet een beslist definitief karakter doch zal pas zijn wer kelijke beteekenis krijgen, nadat het door de betrokken kabinetten is geratificeerd. De sectoren, die aan elk der patrouillee- rende landen zullen worden toegewezen, zijn niet zoodanig begrensd dat ieder land een geliike oppervlakte zal hebben te be waken Er is veeleer naar gestreefd aan elk der drie mogendheden de bewaking toe te vertrouwen van de verbindingswegen, waarby zij onderscheidenlijk het meeste belang hebben. Italië wordt belast met het toezicht in de Tyrrheenschc zee en in de wateren ter hoogte van Sardinië, echter niet geheel tot de lijn MarseilleAlgiers, waar van de be waking onder Frankrijk valt. In het Oos telijk deel der Middellandsche Zee eindigen de sectoren der drie mogendheden te Port Said, daar alle drie bij de vrijheid van het Suez-kanaal betrokken zijn. De Italiaan sche zone loopt langs de kusten van Tri polis, terwijl Britsche schepen in de Ege'ische zee zullen patrouilleeren en het toezicht langs de Syrische kusten door Fransche aartuigen zal volden uitgeoefend. Men gelooft intusschen. dat 't Britsche kabinet zijn goedkeuring heeft gehecht aan de Fransch-Britsche nota over de veiwij- aering der vrijwilligers uit Spanje, die waarschijnlijk aan het einde der week aan cie Italiaansche regeering zal worden over handigd. In deze nota wordt, naar men meent te weten, de nadruk gelegd op het ernstige gevaar, dat de Spaansche oorlog van internationaal karakter zou kunnen worden, indien men toelaat, dat de actieve Inmenging voortduurt. De nota herhaalt, dat het noodzakelijk is, dat de mogend heden, die het niet-inmengingsaccoord ge- teekend hebben, het strikt nakomen. Te Genève is men intusschen nog niet verder gekomen. Een compromis is nog niet gevonden. Valencia-Spanje schljnl echter een nieuwe resolutie te hebber, voorgelegd. De resolutie bevat in het ge heel geen directe veroordeeling der iiiet- inmenging, erkent den arbeid, verricht oin de niet-inmengingspolitiek doeltreffend tc maken, neemt acte van het mislukken de zer pogingen en verzoekt den Volkenbond zleh uit te spreken voor verwijdering der buitenlandsche strijders uit Spanje, als eenig middel om een einde te maken aan den ..aanval" waarvan Spanje het slacht offer is, en voor het onmiddellijk herstel van de vrijheid in den handel in wapenen Van de 5 punten van Negrin zouden er dus slechts twee overblijven! Maar zelfs dat zal nog wel te mooi zijn SCHAKEN. DE OPENING VAN DEN WEDSTRIJD EUWEALJECHIN. Naar wij van het EuweAljechin comité vernemen zullen bij de officieele opening aanwezig zijn het hoofdbestuur van den Kon. Nederlandschen schaakbond, en wet houder Vrljenhoek, vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van 's Gravenhage. Bovendien zal aanwezig zijn de senaat van het studentencorps Unltas Studlosorum Rheno Trajectina. DUITSCHLAND Toespraak van Dr. Schacht. Maatregelen tegen de Belijdende Kerk. Op de zevende algemeene vergadering van spaarkassen en communale banken te Essen, hield de minister van economie, dr. Schacht, een toespraak, waarin hij o.a. zeide. dat toen de Fuehrer in 1933 het lot van het Duitsche volk in zijn hand nam, de gespaarde gelden bij de Duitsche spaar kassen omstreeks tien milliard mark be droegen. Dit bedrag is thans gestegen tot ongeveer vijftien milliard. De minister spoorde aan op dezen weg voort te gaan. Vervolgens keerde hij zich tegen een In flatie-politiek en hij ontkende, dat de ver wijlen dienaangaande, welke door 't bui tenland worden gedaan, Juist zouden zijn. Tenslotte wees hij er op, dat de prijsstij ging op de binneniandsche markt binnen zeer beperkte grenzen is gebleven. Spr. noemde dit een gevolg van het werk van den commissaris tot regeling van de prijzen De chef der Duitsche politie Himmler, heeft op grond van de verordening tot be scherming van volk en staat bepaald, dat de door de organen der Belijdende Kerk opgerichte vervangende hoogescholen, ar beidsgemeenschappen enz. ontbonden wor den en dat alle door de Belijdende Kerk georganiseerde theologische cursussen ver boden zijn. In Himmler's beschikking wordt gezegd, dat de organen der Belijdende Kerk door sedert langen tijd. met voorbijgaan van de door den staat ingestelde inrichtingen, de theologie studeerende jeugd in eigen organisaties te willen opleiden en exami- neeren, bewust hebben gehandeld tegen de verordening tot uitvoering van de wet tot bescherming der Duitsche Evangelische Kerk. FRANKRIJK Consolidatielecning een succes. De minister van financiën. Bonnet, heeft aan de pers medegedeeld. dat de resultaten 'van de cor.solldatleleening thans geheel bekend zitn. De minister verklaarde, dat de leening de middelen verschaft voor de be taling van de schatkistbiljetten van 1934. waarvan aflossing was gevraagd. Verder wordt de leceering in staat gesteld de schatkistbiljetten van 1937 voor meer dan vijfhonderd millioen te consolideeren. De betaling van de bons van 1934, welke 5 October a.s. vervallen en welke 5 milliard vierhonderd millioen franc bedragen. Is dus gedekt zonder dat gebruik behoeft te wor den gemaakt van andere middelen, waar over de schatkist beschikt. Verder is het rs«ultaat van de schatkist- beweging over de maanden Juli en Augus tus bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat, dank zii de genomen maatregelen, het ge wone evenwicht in de begTOoting is hersteld. Japan heeft geantwoord op de protesten wegens het bombardeeren van Nanking, etc. Het antwoord aan Amerika is thans gepubliceerd. Daarin wordt er op gewezen, dat het bombardeeTen van troepen en mi litaire inrichtingen in en rondom Nanking, dat ongekend sterke verdedigingsposities bezit, onvermijdelijk is. De bombardemen ten worden niet willekeurig uitgevoerd op non-combatanten, dezen worden vooraf ge waarschuwd. Aan het antwoord wordt toe gevoegd dat er geen enkele wijziging is ge komen in de Japansche politiek van eer biediging der rechten van een derde mo gendheid en van de belangen, de levens, en bezittingen van vreemdelingen. Ten slotte woTdt de hoop uitgedrukt, dat de Vereenigde Staten met de Japansche re geering te dien opzichte zullen samenwer ken. Het oude, welbekende lied wordt dus nog eens gezongen! De ..New York Times" meldt dan ook reeds, dat in politieke kringen te Washing ton het Japansche antwoord onbevredi gend wordt geacht. Volgens het blad zal thans een gedachtenwisseling met de an dere mogendheden, die geprotesteerd heb ben, volgen. Frankrijk heeft inmiddels schadevergoe ding geëischt voor de schade, toegebracht aan het Havas-bureau te Nanking. Steeds feller wordt de actie in de Engel sche pers voor een boycot van Japansche goederen. De bladen wijzen op de moge lijkheid dat de Labour-afgevaardigden vol gende week een vervroegde bijeenroeping van het Lagerhuis zullen aanvragen om de houding van Engeland ten aanzien van den oorlog lusschen China en Japan te be spreken. De parlementaire redacteur van de „Ti mes" schrijft: Men meent te weten dat de ministers diep onder den Indruk zijn van de toenemende verontwaardiging der En gelsche openbare meening ten aanzien van de Japansche middelen in het Chinecsclie avontuur. Zij erkennen dat de beweging voor een economische boycot met den dag meer steun krijgt. Voorts publiceert de „Ti mes" een brief, waarin de regeering ver zocht wordt haar ambassadeur in Tokio terug te trekken en tot een handelsembargo met; Japan over te gaan. Maar officieel Engeland zal wel niet zoo hard van sta pel loopen! De „News Chronicle" weet voorts te mel den, dat het ministerie van luchtvaart aan een Engelsche vliegtuigenfabriek vergun ning heeft verleend om vliegtuigen te le veren aan de Chineesche regeering cn dat Engelsche vliegers deze toestellen zullen kunnen vergezellen. Volgens de „Daily He- raid" betreft het hier jachtvliegtuigen met een snelheid van 250 mijl per uur. De le vering loopt over een'bedrag van 250.000 pond sterling. De commissie van 23. In de commissie van 23 heeft de Ameri- kaansche waarnemer. Harrison, verklaard, dat het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken in kennis is gesteld van de Volkenbondsmotie, waarin de Japansche luchtaanvallen op open steden in China veroordeeld worden. De Amerikaansche re geering aldus Harrison is van mee ning. dat dergelijke bombardementen on gerechtvaardigd en in strijd met de be ginselen van recht en menschelijkheld zijn De commissie ging vervolgens over tot de algemeene bespreking van den toeslana ln het Verre Oosten. De vertegenwoordiger van Ecuador cischte een veroordeeling van de luchtaan vallen. Tessan stelde vast, dat de commis sie thans de kwestie van het Verre Oosten in haar geheel moet behandelen en hij stelde voor tot dit doel een ondercommissie in het leven te roepen, welke rapport zal moeten uitbrengen. Lord Cranborne verklaarde, dat de Brit sche regeering bereid is deel te nemen aan een conferentie van de mogendheden, wel ke het meeste belang hebben in het Verre Oosten teneinde een regeling van het hui dige conflict tot stand te brengen, indien ook de andere mogendheden hiermede in stemden. De vertegenwoordiger van China, Koo. vestigde de aandacht van de commissie op de beide deelen van het beroep van China. Hij stemde er.n toe, dat een suoc.anmissie wordt gevormd, om te zoeken naar de mid delen een einde te maken aan den strijd. Hierna volgde een langdurig debat over het mandaat van de sub-commissie cn be sloten werd vandaag een beslissing W ne men in deze kwestie. Er verluidt dat Engeland bereid is, zoo noodig, als bemiddelaar tusschen beide par tijen op te treden. Bij Sjanghai. Het Japansche scheepsgeschut is een krachtig bombardement van den rivieroever te Poetoeng, tegenover Nantau. 'begonnen. De granaten fluiten over de buitenlandsche schepen, die op de Wangpoe voor anker liggen. Het vuur is gericht op de electrische centrale van Poetoeng. De luchtmacht heeft twintig bommen op Chineesche troepen concentraties te Poetoeng laten vallen. De woordvoerder van liet Japansche leger heeft echter toegegeven, dat de frontlijn te Sjanghai geen verandering heeft ondergaan. In "oudtenlandische kringen gelooft men dat de hardnekkige tegenstand der Chinee, zen het Japansche aanvalsplan verijdeld heeft. Met steenen beladen Chineesche jonken varen naar den stuwdam te Kiang Yin. om dezen te versterken Deze stuwdam vormt de voornaamste bescherming tegen de Ja- uanmeezen over de rivier Jangtse. De Chi- neezen gelooven. dat de Japanneezen weldra een gecombineerden aanval zullen onder nemen op den stuwdam zoowel te water als uit de lucht. Voorts wordt gemeld, dat China den uit voer van kwikzilver, waarvan tot dusver tweederde deel naar Japan ging. heeft stop. gezet Een poging, het Japansche vlaggeschlp. de „Izoemo". ln de lucht te laten vliegen, is ccn prachtig voorbeeld van Chineeschen heldenmoed. Meer dan twintig Chineesche soldaten waren onder begunstiging van de duisternis, van Poetoeng vertrokken, enkelen aan boord van sampans, de andere zwemmende, om bij de „Izoemo" een mijn te plaatsen. Nadat zii het stalen net bereikt hadden, da) rond de „Izoemo is aangebracht, be gonnen zii het door te knippen, doch in het licht van den aanbrekenden dag werdl hun aanwezigheid aan boord van de „Izoe mo" opgemerkt. Ziende dat de Chineesche soldaten in elk geval verloren zouden zijn, lieten hun kameraden op den oever de mijn door middel van een kabel soringen. Bii de ontploffing werden alle soldaten gedood, terwijl een regen van scherven op het Japansche schip neerdaalde. De ontploffing was zoo hevig, dat talrijke officieren en manschappen aan boord van den oo biina een kilometer afstand gelegen Amerlkaanscheh kruiser „Augusta" uit hun hangmatten werdén geworpen. Sjantoeng steunt Tsjang Kai Sjek. Reuter meldde gisteravond uit Tslngtau. de grootste haven van de provincie Sjan toeng, dat generaal Han Foe-sjoe, de gou verneur van deze provincie zich verbonden heeft op ondubbelzinnige wijze weerstand te bieden aan de Japansche agressie en absolute trouw aan de bevelen van maar schalk Tsjang Kai Sjek heeft gezworen. Dit besluit van generaal Han Foe-sjoe is van de grootste beteekenis voor het Chineesch verzet tegen de Japansche agressie en tevens is het een bijzonder groot succes voor maarschalk Tsjang Kal Sjek. die opnieuw een tegenstander ge wonnen blijkt te hebben. De Japanners stelden zich blijkens hun persberichten nog van allerlei voor over een neutraliteit van de provincie Sjantoeng. waardoor hun verderen opmarsch naar het dal van de Gele Rivier geen nieuwe hinderpalen zou ontmoeten, dan de reeds in Hopei versla gen legers. De legers van Sjantoeng zijn goed uitgerust en numeriek sterk; boven dien is generaal Han Foe-sjoe een be kwaam veldheer. Russische dreiging? Bevestigd wordt, dat Japan aanzienlijke militaire versterkingen naar Mandsjoekwo zendt. Tot dusver zijn echter ten aanzien van het doel dezer troepenverplaatsingen geen bijzonderheden onthuld. Het heet echter, dat Japan zich geheel voorbereidt voor een aanval der sovjets, waarvoor Tokio ernstig zou vreezen. ZWITSERLAND Gelden voor de weermacht. De Standenraad heeft een bedrag van 53.8 millioen franc toegestaan voor het aanschaffen van materieel voor de artil lerie-waarnemingscompagnieën en voor het aanleggen van ondergrondsche munitie- opslagplaatsen. Vervolgens werd een door den Bondsraad voorgestelde belasting oo de vermeerdering van vermogens afgewezen, evenals een voorgestelde belastingverlaging voor hol ding-companies. ENGELAND Lord William Peel t De oud-minister voor Indlë. lord Peel, die voorzit er was van de koninklijke commis sie. welke kortgeleden het onderzoek in i Palestina heeft ingesteld, is op 70-jarigen leeftijd in Hampshire overleden. William R. W. Viscount Peel genoot zijn opleiding in Harrow en Oxford. In 1893 promoveerde hti tot meester in de rechten In 1897 was hij tijdens den Grieksch- Turksdhen oorlog werkzaam als correspon dent vam de „Daily Telegraph". Als conservatief had hij, met een korte onderbreking, van 1900—1912 zitting in het Lagerhuis, Van 19221924 was hij minister voor Indlë en dezelfde functie bekleedde hij in 1928 en 1929. Lord Peel nam deel aan de Inü 'coe ronde tafelconferentie van 1930 en 1931 en was voorzitter van de in 1931 en 1932 -houden bijzondere ronde tafelconferentie van Biima. Il> 1936 werd hii tot voorzitter benoemd van de koninklijke commissie voor PJles'ina welker rapport onlangs werd gepubliceerd. ITALIË. Onrust in Abessynlë? De „Paris Soir" publiceert in zijn laatste editie een bericht van een particulieren correspondent te Djiboeti, waarin wordt gemeld, dat een omvangrijke opstand der biboorlingén de laatste dagen de stad Dessre zou hebben bedreigd. Het bericht voegt hieraan nog toe: „De Italianen hebben atle beschikbare auto's in beslag genomen, om zoo spoedig mogelijk versterkingen aan te voeren. Bloedige ge vechten zouden zijn geleverd en de verlie zen zouden belangrijk zijn. Voorts zouden 50 000 Inboorlingen, gewa- Dend met geweren en mitrailleurs en zelfs beschikkend over enkele tanks, de Italianen genoodzaakt hebben, zekere gebieden in het Zuid-Westen te ontruimen. Vierhonderd gewonde Italianen zijn Djl boeti gepasseerd met bestemming naar Italië". Bevestiging van deze van tijd tot tijd terugkieerende berichten is echter ge- wenscht! HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal uit een consumptietent te Voorschoten. De jeugdige losse arbeiders P. J. de V. en A. van der D. te Oegstgeest hebben op 12 Augustus van dit jaar 'n consumptietent te Voorschoten opengebroken en daaruit siga retten. reepen chocolade en eenig geld mee genomen. Veel plezier hebben zij daarvan niet gehad, want niet lang daarna werden ze gesnapt en in het huls van bewaring in gesloten. Vanmorgen moest het tweetal voor de Haagsche rechtbank verschijnen. Ze legden een volledige bekentenis af. „Is het waar" zoo vroeg hun de president mr. Haga, „dat jullie den laatsten tijd sa men wel eens op roof uitgingen? De politie kreeg dien indruk". Verdachten ontkenden dat. Wel bleek, dat beiden al eens eerder veroordeeld waren. De officier van justitie mr. Cohen Ter- vaert vorderde voor ieder een gevangenis straf van acht maanden, Mr. van der Ent, voor verdachte de V. optredend, deelde mede, dat de jonge man binnenkort in militairen dienst moest en dat men hem daar het stelen wel zou af- leeren. Een voorwaardelijke straf zou daar om niet misplaatst zijn. Mej. mr, J. J. L. V. Timmer, die de ver dediging voor van der D. voerde, zeide, dat over deze verdachte geen reclasseerlngs- rapport was uitgebracht. Hij is nooit in contact geweest met de reclasseering en heeft dus steeds stêun en leiding ontbeerd. Pleitster drong daarom aan op een voor waardelijke of gecombineerde straf met streng toezicht. Uitspraak 14 October. De kwestie der waterleiding te Bodegraven. De Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de civiele kwestie tusschen de gemeente Bodegraven en de N.V. Bodegraafsche Waterleiding ln die gemeente, waarbij laatstgenoemde als eischeres optrad. De Rechtbank achtte dat de eischeres moet worden aangemerkt als houdster der concessie door gedaagde op 29 Juni-1908 verleend aan M. Visser en J. Smit. De kosten van het geding, f. 235, komen voor rekening van den gedaagde. Het verweer voor de gemeente Bode graven. door den burgemeester aangevoerd werd niet aanvaard door de Rechtbank. De N. V. werd dus aangemerkt als houdster der concessie, terwijl in het von nis aan de woorden „concessionaris" en „houdster der concessie" dezelfde betee kenis werden toegekend. Aanrijding in Sassenheim. In Sassenheim heeft de chauffeur C. J. van E uit Amsterdam den electricien De Ridder uit die gemeente aangereden, waar door deze zoodanig werd gewond, dat hij eenige weken zijn werk niet heeft kunnen verrichten. Verdachte betoogde dat het slecht weer was en de wielrijder plotseling tusschen de rails ging rijden. De president wees er op, dat bij eerste lezing de verdachte heeft gezegd, dat door het slippen van zijn auto de aanrijding was ontstaan. E'- kwamen enkele getuigen die mede deelden, dat de wielrijder niet van rich ting was veranderd, hetgeen ook de aan- geredene zelf had gezegd. De getuige décharge, die naast den chauffeur had ge zeten. meende echter dat wel van richting was veranderd. De president wees er op dat in het be treffende deel van Sassenheim inhalen door voertuigen verboden is. De officier achtte de schuld van verd. bewezen, die inhaalde toen dat niet moge lijk was. Tegen v. E werd f. 15 boete subs. 15 da gen heohtenis geëischt. Uitspraak over veertien dagen. Vrijgesproken trambestuurder. De remise-beambte bij de N. Z. H. T. M., D. C. uit Leiden, heeft terecht gestaan we gens veroorzaken van een aanriiding met een auto. De Officier van Justitie had te gen hem f. 10.— boete. subs. 10 dagen hech tenis geëischt. De Rechtbank heeft C van morgen vrijgesproken. Goederen gekocht van minderjarige. De opkooper N. van A. te Alphen aan den Rijn heeft terecht gestaan omdat hij goederen zou hebben gekocht van den minderjarigen J. A. E. uit Ter Aar. De Officier had tegen van A. f. 25.— boete subs. 25 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank legde thans f. 20.— boete subs. 20 dagen hechtenis op. De racende wielrijders. Op den Hoogen Rijndijk te Leiden had den drie wielrenners uit Den Haag zoó woest gereden, dat een wielrljdster, die voor hen uit reed, tegen den grond werd geworpen en gewond. De Officier had tegen elk van de verdachten f. 10 boete. subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank iegdc elk van hen f. 15 boete subs. 10 da gen hechtenis op. Vrijgesproken. Op den grooten weg tusschen Leldschen- dam en Zoetermeer, zou de boterhandelaar F. A. van L. uit Stompwijk met zijn auto een aanrijding hebben veroorzaakt met de auto van C. v. d. Akker uit Leidschendam. Verdacht zou n.l. links van den weg heb ben gereden. De Officier had tegen van L. f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis gevraagd De Rechtbank heeft verdachte van het tenlaste gelegde vrijgesproken. Een gevaarlijk autorijder. T. C. H. J. uit Lisse zou, terwijl hij onder den invloed van sterken drank was, een auto hebben bestuurd. Toen hij voor een overweg moest stilhouden, was zijn zonder ling gedrag opgevallen. De Officier had tegen verdachte f. 50 boe te subs. 50 dagen hechtenis en intrekken van het rijbewijs voor een jaar gevraagd. De Rechtbank veroordeelde hem vanmor gen tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f. 25 subs. 25 dagen hechtenis, benevens Intrekken van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2