STADSNIEUWS 78sie Jaargang DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 No. 23771 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Het 3 October-leest Kleine Advertenties op Vrijdag 1 October Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-'en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnd per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f.2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN VAN M.S. G. De heer O. S. Knottnerus tot eere-voorzitter benoemd. Zaterdag, 2 October, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. Waar het 3-Octoberfeest Zaterdag zal worden gevierd en ons Blad dien dag niet verschijnt, zullen wij gelegenheid geven om morgen. Vrijdag 1 October, kleine Adver tenties te plaatsen. DE DIRECTIE. De Meer-Werk-Actie. Verdere wenschen en plannen. Onder voorzitterschap van den wethou der van sociale zaken, den heer J. J. van Stralen werd gisteravond in een van de zalen der Stadsgehoorzaal een algemeene vergadering gehouden van de commissie voor een Meer Werk"Actie te dezer stede. In deze bijeenkomst is uitvoerig gespro ken over de middelen, waardoor de actie zou kunnen worden gepopulariseerd en het werkkapitaal vergroot, aangezien de tot- dusverre binnengekomen gelden niet vol doende zijn om nieuwe actie te ontwikkelen. De voorzitter van het werkcomité, de heer H. M. Simonis gaf voorts een uiteenzetting van een in voorbereiding zijnd plan tot vorming van een fonds, waaruit aan onver mogende eigenaren van onroerend goed financieele hulp kan worden verstrekt ten behoeve van de uitvoering van noodzake lijke onderhoudswerken. De commissie (se cretaris mr. N. J. Rowaan, Gemeentehuis Rapenburg) houdt 'Zich te allen tijde aan bevolen voor opgave van objecten, die tot werkverruiming zouden kunnen leiden en waarvan de totstandkoming o.a. door bespreking met de eigenaars door de Commissie zou kunnen worden bevorderd. Tenslotte deelde de heer W. Zwart ver schillende bijzonderheden mede over een in het najaar van 1938 te organiseeren groote tentoonstelling van Leiden's ambachten, industrie en handel, welke door de verschil lende vakgroepen collectief zal worden in gericht. De „Overdekte" aan de Haarlemmerstraat. Opening op 28 October? Met man en macht wordt er gewerkt aan den bouw van de overdekte zwemin richting aan de Haarlemmerstraat. Nóg is het een wairwinkel van steigers en steenen en zakken kalk, maar met den dag komt er meer teekening in het werk. Aan het bouwplan van den aannemer is tot dus verre volkomen de hand gehouden en wan neer men dit kan blijven volhouden (voor den leek schijnt het overigens bijna on mogelijk!) dan zal de opening van de „Overdekte" kunnen plaats vinden op Don derdag, 28 October. Dat bassins zijn thans zoo goed als ge reed; aan het kinderbad werd al vrijwel de laatste hand gelegd, terwijl het groote bassin nog voor ongeveer één derde deel betegeld moet worden. Aan het plafond, dat de hooge overkapping moet doen ver dwijnen en dat tevens het op peil houden van de temperatuur in het gebouw moet bevorderen, wordt nog gewerkt. Is men daarmede echter over eenlge dagen gereed en zijn dan eveneens de wanden bepleis terd, dan zullen de steigers kunnen wor den afgebroken en wordt ineens het al gemeen aspect natuurlijk heel wat aan trekkelijker. Hedenmorgen was men verder bezig met het optrekken van een nieuwe muur tegen den voorgevel, terwijl met groote vrachtwagens het benoodigde materiaal werd aangevoerd voor den bouw der kleed kamers. Gelijk wij al eerder hebben ge meld komen die voor de dames langs de ééne lengtezijde (de andere lengtezijde is bestemd voor een aardig zitje bij het buf fet) terwijl die voor de heeren een étage hooger gelegen zijn aan de vóórzijde bo ven de lokaliteiten der kassa, enz. Wij vernemen nog dat met de drie zwem- vereenigingenL.Z.C., De Zijl en Poelmeer, besprekingen gaande zijn betreffende het vaststellen van vaste uren. waarop de le den van deze clubs ii et Koster-bad zul len mogen zwemmer, en dat het vrij zeker is, dat men tot overeenstemming komen zal. De heer O. S. Knottnerus. Gisteravond hield de Vereeniging van oud-leerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" in café restaurant „De Harmonie" haar jaarlijlc- sche algemeene vergadering, voor het laatst onder voorzitterschap van den heer O. S. Knottnerus, die wegens vergevorder den leeftijd als zoodanig aftrad. De voorz. opende de vergadering met een woord van welkom, ook tot de aan wezige dames. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing en na hartelijke dankwoor den van den voorzitter onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag, hierna door den secre taris, den heer H. H. Verhulst, uitge bracht, herinnerde in de allereerste plaats aan de viering van het 25-jarig bestaan der vereeniging. Het ledental daalde in het afgeloopen jaar van 189 tot 176, het aantal donateurs bleef 9. Kort na de herdenking van het zilveren feest, deelde de voorzitter mede, dat hij zich bij zijn aftreden in 1937 niet meer herkiesbaar stelde. Even later deelde ook ce vice-voorzitter mede een besluit in dien geest genomen te hebben. Voor wat beiden in de afgeloopen 26 jaar hebben gedaan voor de vereeniging, zegt spr. hartelijk dank. De heer Knottnerus dankte mede na mens den heer v. Lith voor de vriendelijke wijze, waarop de secretaris van dit af scheid heeft melding gemaakt. Het financieel verslag van den penning meester, den heer Schreuder. gaf aan in komsten een bedrag van f. 1854.22'/;, w.o. een saldo van 't vorig jaar ad f. 1173,33'/;. de uitgaven bedroegen f. 1348,08, zoodat er een saldo is van f456,14'/2. De kascommissie bracht gunstig rapport uit, waarna de penningmeester werd ge- déchargeerd. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. In de plaats van de heeren O. S. Knottt nerus en D. van Lith werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heeren J. G. Kooy en C. Sweris. resp. met 24 en 26 stemmen, terwijl de heer P. J. J. v. Weer- lee werd herkozen met 22 stemmen. Tot leden der kascommissie werden ge kozen de heeren Kloos, v. d. Hoogt en Hartevelt. Bi] de „voorstellen bestuur" verzocht de heer v. Lith den voorzitter hem de leiding der vergadering eenige oogenblikken af te staan. Nadat de voorz. zulks had gedaan, zeide de heer v. Lith, dat het bestuur overleg had gepleegd wat de houding der veree niging moest zijn bij het aftreden van den heer Knottnerus. Na kort beraad werd een besluit genomen, hetwelk spr. thans aan de vergadering voorlegde en dat behelsde den heer Knottnerus te benoemen tot eere-voorzitter der vereeniging. Dit voorstel werd door de vergadering met applaus begroet en goedgekeurd. Op de vraag aan den heer Knottnerus, of hij deze benoeming wilde aanvaarden, antwoordde deze hierop toestemmend. Met een korte rede Installeerde spr. hierna den heer Knottnerus als zoodanig, hem tevens een diploma overhandigend, vervaardigd door den architect, den heer Jan de Quack uit Den Haag. Spr. herinnerde eraan hoe de heer Knottnerus in 1385 dapper had meege daan aan de vielfng van het 100-jarig be staan van M. S. G. Toen in 1909 zich een commissie vormde voor de feestviering van het 125-jarig bestaan sprak het als 't v/are vanzelf, dat de heer Knottnerus als voorzitter daarvan zou optreden, omdat hij onder de oud-leerlingen een uitzonder lijke plaats innam. In 1910 werd dit feit herdacht en het denkbeeld om een fonds te stichten voor het aankoopen van technische boekwerken ten behoeve van de bibliotheek van het Genootschap werd door den geldeljjken en moreelen steun van den heer Knottnerus verwezenlijkt. Na 1910 gingen er stemmen op, om den band der oud-leerlingen te versterken door de oprichting eener vereeniging. Deze kwam tot stand en de heer Knottnerus, voorzitter der voorloopige commissie ge weest, werd ook haar voorzitter. Spr. wijdde hierna nog over tal van bij zonderheden over het vereenigingsleven en over M. S. G. uit en vond telkens gele genheid erop te wijzen hoé overal weer de persoon van den heer Knottnerus naar voren trad, hoe door zijn moreelen en financieelen steun successen werden be reikt en M. S. G. tengevolge daarvan steeds meer op den voorgrond trad. De heer Knottnerus dankte de vergade ring voor zijn benoeming tot eere-voor zitter, maar wilde er tevens op wijzen, dat de vereeniging niet had kunnen zijn wat zij is, zonder de hulp van de overige be stuursleden, die al die jaren het meeste werk hebben gedaan. Spreker meent, dat dit alleen te danken is aan de groote saamhoorigheid in het bestuur. Die altijddurende samenwerking stelde hij allen ten voorbeeld. Wanneer hij in de toekomst der ver eeniging wilde zien, dan uitte hij slechts den wensch, dat zij moge zijn zooals de eerste 25 jaar waren, Spr. zeide dankbaar te zijn, dat hij 26 jaar de vereeniging heeft mogen dienen en hij hoopt, dat allen, die hem lief ziin, hem niet zullen vergeten, ook wanneer hij er niet meer zal zijn. Tenslotte wees hij erop, dat hij alles slechts gedaan had uit liefde voor Ma thesis. Spr. hoopt, dat vele jongeren de voet stappen der ouderen zullen volgen, dan gaat het de vereeniging van Oud-Leer lingen goed, dan gaat het ook Mathesis goed. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de vereeniging en stelde voor het Mathesislied te zingen, waaraan op spon tane wijze werd voldaan. De heer v. Lith sprak hierna nog een persoonlijk woord van afscheid tot den heer Knottnerus. De heer Verhulst richtte vervolgens eveneens hartelijke woorden van afscheid lot zijn voorzitter en vriend, waarna de heer Knottnerus nogmaals woorden van dank sprak. Hierna sprak de heer Verhulst nog een woord van afscheid tot den heer v. Lith, terwijl de heer v. Hest vanuit de verga dering een woord van afscheid tot den heer Knottnerus richtte. In zijn slotwoord wees de voorz. erop, dat het eigenlijk niet noodig was geweest hem eere-voorzitter te maken om hem aar. de vereeniging te binden, want hij geeft allen de verzekering, dat hij nog wel eens terug zal komen, om, hetzij in vergadering, hetzij in feestelijke bijeenkomst de vele herinneringen aan vereeniging en M.S.G. op te halen en in vreugde te herdenken. Daarom wilde spr. ook geen afscheid ne men en hij uitte den wensch, dat de leden hun nieuwen voorzitter evenzeer mogen aanhangen als hem. Dan weet hij zeker, dat zoowel de vereeniging als Mathesis een mooie toekomst tegemoet gaan. Hierna bleven allen nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. VERKEERSWENKEN VOOR 2 OCTOBER. VERGADERING VAN DEN ARMENRAAD. IN HET BELANG DER GOEDE ORDE EN VAN EEN VLOT VERLOOP. In het belang van de goede orde en een ongestoord verloop van den 3 October- optocht wordt het publiek dringend ver zocht: het middengedeelte der straten vrij te houden; niet met den optocht mede te loopen; zich bij voorkeur niet in smalle straten cf op bruggen op te stellen; niet met serpentines of confetti te werpen; op alle wegen en bruggen rechts te houden; niet tot kort voor de komst van den optocht op den rijweg te loopen en dan bovendien een plaatsje to zoeken vóór de rijen wachtenden, doch daarachter. overal de voorschriften der politie stipt en onmiddellijk op te volgen. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht. dat voor de aanstaande feesten door de politie de navolgende maatregelen zijn getroffen: 1. Het Van der Werf park wordt morgen avond om 8 uur voor het publiek afge sloten. Alleen de lichtstoet trekt door het park; 2. Zaterdag 2 Oct. is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deelnemers aan de Koraalmuziek over de voetpaden langs 't water. Het publiek heeft toegang over de paden van gymnasium en museum. De Commissaris van Politie alhier brengt ter kennis, dat het bij politieverordening verboden is op den openbaren weg: a. Vertooningen te geven (acrobatiek e.d.) b. Aapjes, marmotten e.d. dieren te ver- toonen c. verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelname aan de spelen; d. zonder vergunning een standplaats in te nemen met een wagen o.d. Bij constateering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaak, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is ge pleegd, in beslag zullen worden genomen. PAST OP DE ZAKKENROLLERS! BINNENLAND. Opleving in het hotelbedrijfvergadering van Horecaf (3de Blad) Confectiefabriek te Rotterdam uitge brand (Gemengd, 3de Blad). Drama te Huis ter Heide (Gemengd, 3de Blad). Slaats verbetert het werelduurrecord (Sport, 3de Blad). BUITENLAND. Mussolini heeft afscheid genomen en is weer op Italiaanschen bodem terugge keerd. Hitier naar Italië genoodigd (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Japan wijst de protesten inzake de lucht aanvallen op Nanking af (3de Blad). Spanje in den Volkenbond en te Parijs (Buitenland, 1ste Blad). Overleden is de Engelsche oud-minister lord Peel (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Dalende inkomsten over 1936. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. N. Bakhuieen van den Brink, vergaderde gisteravond de Armenraad in het Nutsge- bouw. De voorzitter, voor het eerst den Armenraad presideerende, begon met een woord van dank aan dir. H. J. Boonacker voor het waarnemen van het voorzitter schap gedurende den tijd, verloopen na het aftreden van pastoor G. A. Smit. De vergadering deed door applaus haar in stemming met deze woorden blijken. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit over het jaar 1936, waarbij bleek, dat de nood der bevolking nog iets grooter was dan in het voorafgaande jaar; het totaal der opbrengsten van collscten bleef aan- I zienlijk beneden dat van 1935, de omvang j der door het bureau verrichte werkzaam- I heden was ongeveer gelijk aan dien van het voorafgaande jaar. De begrooting voor het jaar 1938 werd vastgesteld. In de vacature in het bestuur, ontstaan door het bedanken van den heer P. A. van Aggelen, verkoos de vergadering mevr. dr. G. Stiasny-Wijnhoff. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat1 op 18 October een excursie voor leden van den Armenraad en introducé's wordt ge organiseerd naar de Buitenschool en het Kleurtehuis te Katwijk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen ,,'t Pakhuis", Hoogewoerd 162, Leiden; m anu f ac turenhandel Wijziging handelsnaam in Manufacturen- handel 't Pakhuis. H. W. A. van Riessen, Geversstraat 79, Oegstgeest; handel in effecten. Overleden eigenaar H. W. A. van Riessen, Oegstgeest, dd. 19 Sept. 1937. T. de Vos, Hoogmadescheweg 26, Leider dorp; lood- en zinkwerker, gas- en water leiding. Bijvoegen uitgeoefend bedrijf winkel in emaille waren en huish. artikelen enz. Nic. Blansjaar, Hooigracht 86, Leiden; handel in bloemen en planten. Bijvoegen uitgeoefend bedrijf steen houwerij a/d. Oude Vest 81, Leiden o/d. naam firma W. F. Moene. OPENING AVONDTEEKENSCHOOL R.-K. VOLKSBOND. De jaarlijksche tentoonstelling. Voor de avondteekenschool van den R. K. Volksbond, afd. Leiden was het gisteren een belangrijke dag. Immers de opening van de jaarlijksche tentoonstelling van teekeningen ging ditmaal gepaard met de in gebruikneming van het nieuwe gebouw, de O. L. school in de Paul Krugerstraat, waarvan de eerste en tweede verdieping voor de teekenaars zijn ingericht. Wanneer men de oude school, die in de v. d. Werffstraat, kent en men ziet de ruime, lichte en frissche lokalen van het nieuwe gebouw, dan zal men zich tenvolle kunnen indenken hoe verheugd bestuur, leeraren en leerlingen over deze verhui zing zijn. Door het wegbreken van enkele schei dingsmuren en het betimmeren van de zolderverdieping, heeft men de beschik king gekregen, over 4 groote- en 1 kleine teekenzaal en 2 theorielokalen. Bovendien werden gangen en lokalen van een nieuw verfje voorzien. De ingebruikneming van de nieuwe school en de opening der tentoonstelling vonden plaats in tegenwoordigheid van verschil lende genoodigden, die zich daartoe had den verzameld in een der teekenzalen. Na een welkomstwoord, speciaal gericht tot ir. D. Boogerd, adjunct-directeur van Gemeentewerken, de heeren F. H. H. Bloe- mink, hóófd van de Centrale school voor het zevende en achtste leerjaar, G. E. E. Kuyntjes, directeur der Ambachtsschool en verschillende gemeente-ambtenaren.' dank te de voorzitter van de plaatselijke afdee- ling van den R.-K. Volksbond, de heer J. H. Nijhuis, het departement van onderwijs kunsten en wetenschappen, voor het be schikbaar stellen van de voor de inrichting van de nieuwe school benoodigde gelden, terwijl hij tevens waardeerende woorden sprak tot het gemeentebestuur en allen, die hetzij direct of zijdelings hun mede werking hadden verleend. Na den groei van de school die begon met 1 leeraar en thans 11 leerkrachten telt te hebben gememoreerd, eindigde spr. met de hoop uit te spreken, dat deze gunstige ontwikkeling bestendigd zou mo eren blijven, waarna hij des chool in ge bruik genomen en de tentoonstelling ge opend verklaarde. m Nadat enkele ververschingen waren rond gediend, wensch te de heer Kuyntjes het bestuur namens dat van de Ambachts school geluk met het nieuwe gebouw, daar bij wijzende op het uitstekende onderwijs dat op deze avondteekenschool wordt ge- geven. De heer Bloemink zeide verwonderd te zijn van den voorzitter geen klacht te heb ben gehoord over de zoo juist buiten dienst gestelde school aan de Van der Werff straat, waar ook hij jarenlang heeft ge werkt en die door de leerlingen niet ten onrechte „het hok" werd genoemd. Het is spr.'s ervaring, dat een slecht milieu de resultaten van het onderwijs niet ten goede komt. Laten we dus hopen, dat dit fraaie gebouw stimuleerend op de leerlingen zal werken, en dat daardoor het avondteeken- onderwijs nog rijpere vruchten zal afwer pen dan het tot nu toe reeds deed. Na het uitspreken van deze redevoerin gen, werd het tentoongestelde een hoe veelheid waarvoor alle lokaalruimte be- noodigd is bezichtigd. In de lokalen op de eerste verdieping vinden we de afdeeling rechtlijnig-, vlak- versiering-, reclame- en schilderteekenen, terwijl op de zolderverdieping de woning bouw-, machine- en scheepsteekeningen zijn ondergebracht. Wij zijn ervan overtuigd, dat al het op overzichtelijke wijze geëxposeerde en van solide onderwijs getuigende werk, de aan dacht van den vakman ten volle verdient. OPENINGSAVOND O. O. V. SEIZOEN 1937—'38. Gisteravond hield bovengenoemde veree niging haar openingsavond voor hel sei zoen 1937'38. Na het zingen van het vereenigings- lied en gebed, werden de verschillende nummers van het programma in een vlot tempo afgewerkt. De klasseleider van de Minuut-Man nen besprak de nieuwe leuze voor het ko mende seizoen, die gevonden kan worden in Psalmen 24 3 en 4. Tevens werd een beknopt overzicht ge geven van de lessen, die in de klassen van Arenleessters en M. Mannen gegeven zullen worden; n.l. „Het huwelijk een kunst" en „De Pioniers John Taylor en Wilford Woodruff", terwijl aan de muziek, zang, tooneel, spreken, vertellen en volksdansen bijzondere aandacht zal worden gewijd. In de pauze, welke een zeer geanimeerd karakter droeg, werden versnaperingen verkocht. Verder werd de avond gevuld met mu ziek, zang. declamatie, voordracht e.d. Om plm. 10 uur sprak de president van de J. M. O. O. V., de heer J. W. Rhijnsbur- ger, een dank- en slotwoord uit en wekte allen op om lid te worden. De vergadering, welke bezocht was door plm. 40 personen, werd gesloten met dank zegging. LEIDSCHE BELASTING- OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand 1.11.535.79 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1609.85 aan den Gemeente-On' vanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spaedig mogelij k na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden in geschreven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1