BINNENLAND Een jaar devaluatie LESDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 September 1937 Derde Blad No. 23777 78ste Jaargang Watti fnstantine? Mr. P. J. Oud over de bewogen Septemberdagen van 1936 Prinses Juliana naar Reckenwalde. Voor het brengen van een familiebezoek. H.K.H. Prinses Juliana heeft zich gister avond in gezelschap van Haar hofdame Jonkvrouwe A.M. de Brauw, per trein naar Duitschland begeven. Het doel van de reis. welke niet is ondernomen dan na gepleegd overleg met de behandelende geneesheeren, is het brengen van een familiebezoek aan Reckenwalde. Z.K.H. Prins Bernhard zal Zich. uit' Parijs komende, te Berlijn bij Hare Koninklijke Hoogheid voegen. Werkloosheid daalde tot 22 Het vorig jaar 28.7 De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat in de week 6 tot en met 11 September bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 466.300 personen (landarbei ders met 74.300 leden zijn hierin niet be grepen). Van deze 466.300 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 22.0 (in de vorige verslagweek, 23 tot en met 28 Auguestus. was dit percentage 22.4). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was dn de eerste verslagweek van de maand September in de laatste jaren a. v. 1934 24.5 1935 27.7 1936 28.7 1937 22.0 Van een op 1 Juli 1937 gehouden telling Van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen, gesplitst naar leeftijdsgroepen, geeft het volgende staatje een beeld. Naast de aantallen zijn daarin vermeld de per centages, welke die aantallen vormen van de aantallen personen in elke leeftijds groep volgens de volkstelling 1930 (de stijging der bevolking met ruim 8 °/o sinds 31 December 1930 is dus buiten beschou wing gelaten). Aantal leeftijds- Werkloozen percentage groep 7.518 2.5 14t.m. 17 jaar 36.019 7.3 18t.m. 24 jaar 54.443 14.4 25 t.m. 30 jaar 83.282 15.9 31 t.m. 40 jaar 55.538 13.3 41 t.m. 50 jaar 41.910 12.8 51 t.m. 60 jaar 15.729 13.0 61 t.m. 65 jaar 3.316 1.6 65 j. en ouder leider is. Ook personen, die thans nog tot Mussert's naaste omgeving behooren, zou den het daarmede eens zijn geweest. Van der Goes Naters heeft toen in een gesprek gszegd, dat men Mussert moest verzoeken af te treden „om gezondheids redenen" en dat hij in verband daarmede b.v. een half jaar naar Zwitserland diende te gaan, na welke periode hij z'n ontslag kon nemen. Dit gesprek is een van de redenen ge weest van het ontslag van Van der Goes van Naters, die het verhaal van de micro foon in Van Duyl's kamer handhaaft. IJN/T IN (ITTttCN Generaal Snijders 85 jaar. HET VEERTIGJARIG BESTAAN VAN DE N.V. ITALIAANSCHE OPERA. Voor de viering van het veertigjarig be staan van de N.V. Italiaansche Opera is een eere-comité gevormd, waarin o.a. zit ting hebben prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine minister van onderwijs kunsten en wetenschappen en F. M. Talianl, gezant van Italië te 's Gravenhage en de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het comité van uitvoering bestaat uit mr. A. A. Reepkamer te Wassenaar, voor zitter, mevr. J. C. baron van Wassenaar te 's Gravenhage, secretaresse en mr. H. van Lansehot te 's Gravenhage, penning meester. TIJDSCHRIFTEN. Van het tijdschrift „Steek voor Steek" verscheen nummer acht, een spéciaal na- jaars- en winternummer, dat gegevens be- bevat voor gebreide dames- en klnderklee- dingstukken als jumpers, japonnen, pull overs, mantelpakken, sjaals, enz. In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd Tegen pijnen Instantine S367 flngez. Med.V De oud-i zeemacht, heden den 1 Generaal Snijders. opperbevelhebber van land- en generaal C. J. Snijders, heeft 85-jarigen leeftijd bereikt. NIEUWE UITGAVEN, Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem is verschenen „Storm over de Kerk", eenige gedachten over den huldigen nood der Kerk, van dr. N. Smits. Wij ontvingen het eerste nummer van het tijdschrift „Wiegekind en Kleuter", onder redactie van mevr. J. Riemens Reurslag. Het administratie-adres Is Hart- mannstraat 2123, Rotterdam. In de Tooneelfondsserie zijn bij de N. V. Van Gorcum en Comp. te Assen versche nen „De blijde toekomst" door W. Polman Tuin Jzn., „De Juffrouw met het gele rokje" door H. Fen De Bruin en „Hoe de Paddestoel werd vrijgesproken" door G. Bos. Een kijkje achter de schermen. SCHIPPERS EN VAREN OP ZONDAG. De gebeurtenissen in de N. S. B. Verklaring van den heer Van Geelkerken. Maandagavond is te Utrecht, naar het Alg. Hbl. meldt, een besloten vergadering gehouden van N.S.B.-leden, waarin de heer Van Geelkerken de jongste gebeurtenissen in de partij heeft besproken. Inzake het ontslag van ds. Van Duyl deelde de heer Van Geelkerken mede dat redenen van strikt persoonlijken aard ds. Van Duyl noopten z'n ontslag te nemen. Het Hbld. voegt hieraantoe dat er moei lijkheden waren ontstaan over een privé- aangelegenheid v. d. heer Van Duyl en dat men hem toen het bewuste briefje heeft voorgelegd, om de zaak zoo min mogelijk aan de openbaarheid prijs te geven (deze lezing wordt nader door het Nationale Dagblad bevestigd). Ten aanzien van het ontslag van mr. Pont- merkte de heer Van Geelkerken op, dat deze uit solidariteit met ds. Van Duyl (heeft gehandeld. Mr. Pont was n.l. ten zeerste met den Hilversumschen predikant bevriend. Intusschen heeft de N.S.B.-lei- ding reeds vernomen, dat de oud-burge meester van Hillegom zijn ontslagneming (betreurt. Komende tot het heengaan van overste Hogewind. zeide de heer Van Geelkerken, dat men hier voor een volslagen raadsel staat. De heer Hogewind behoorde tot de oudste leden en heeft destijds een persoon lijken eed in de handen van ir. Mussert af gelegd, waarbij hij verklaarde trouw te zullen blijven aan den algemeenen leider De heer Hogewind is een der weinigen die een zoodanigen eed in dezen vorm moet hebben afgelegd. .De heer Van Geelkerken tastte dan ook omtrent de motieven van genoemden oud officier in het duister. Het Nationale Dagblad der N.S.B publi ceerde gisteren eveneens een verklaring omtrent het uittreden of royeeren van eenige vooraanstaande leden der N.S.B., die die deze partij hebben verlaten of hebben moeten verlaten. In hoofdzaak wordt daar mede slechts bevestigd wat daarover is ge meld. Het blad ontkent echter, dat de ge sprekken van den heer Van Duyl in het hoofdkwartier zouden zijn opgevangen door een microfoon, die, volgens het U.Ddoor den secretaris van den heer Van Duyl, den iheer Valckenier Kips Jr., zou zijn ontdekt. Hieromtrent wordt verklaard: „De waarheid is, dat nimmer één gesprek met een microfoon is afgeluisterd, nóch van ds. Van Duyl, nóch van mr. v. d. Goes van Naters. nóch van Valckenier Kips, nóch van wie dan ook. Het hoofdkwartier ver heugt zich niet in liet bezit van microfoons. De euveldaden zijn aan het licht gekomen door verklaringen, mondeling zoowel als schriftelijk, van te goeder naam en faam bekend staande leden, die de leiding der Beweging hebben gewaarschuwd." In een onderhoud met het UD. verklaar de de heer Van der Goes van Naters, dat er reeds vóór de verkiezingen velen waren, die meenden dat lr. Mussert niet de goede Vragen van een Kamerlid. De heer Kersten heeft de volgende vra gen gericht tot den minister van economi sche zaken: Is het den minister bekend, dat schip pers, die zich door Gods wet gebonden ach ten des Zondags niet te varen, uitgesloten zijn van het varen van bieten, niettegen staande 's ministers voorganger heeft toe gezegd, dat met gewetensbezwaren reke ning zal gehouden worden? Is de munster bereid, alsnog met het oog op het reeds vergevorderde jaargetijde ten spoedigste maatregelen te treffen, opdat schippers om hun gehoorzaamheid aan Gods wet niet uitgesloten noch bij anderen achtergesteld worden? MAANDELIJKSCHE VERKEERS- ONGEVALLEN-CIJFERS. De tegenwoordig door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, gepubliceerde voorioopige cijfers op korten termijn in zake de ernstige verkeersongevallen geven, aldus schrijft ons de K.N.A.C., het volgen de beeld: Ernstig 1937 Gedood gewond Mei 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Augustus 64 471 Het drukkere verkeer in de vacantie- maand Augustus, heeft dus zijn tol ge- eischt, Nimmer kan er voldoende bij alle weggebruikers op worden aangedrongen met de uiterste aandacht en voorzichtig heid aan het verkeer deel te nemen. Ter herinnering aan de verkeersregels, waarvan de stipte naleving zoo veel tot de verkeersveiligheid kan bijdragen, zij iedere maand een bepaald artikel nog eens ge noemd Het is verboden eenig voertuig (ook rij wielen) of trekdier of vee zoodanig op een weg te doen of te laten staan, dat daar door de vrijheid of de veiligheid van het verkeer noodeloos wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Tracht dus zooveel mogelijk op de ber men te parkeeren, indien deze aanwezig zijn of zoek anders de speciale parkeer plaatsen op zooals deze langs vele wegen zijn aangebracht. 24.6 meer anthraciet verkocht door Dagblad reclame. Van 15 Mei tot 24 Juni vorig jaar, adverteerde een combinatie van steenkolen-handelaren in 13 Ameri- kaansche staten in dagbladen. Dit had tot gevolg dat de omzet met 24.6 steeg. aio De president der organisatie gaf o.a. te kennen, dat deze geconcentreerde dagbladreclame hun vertrouwen in dit reclame-middel had versterkt. „Niet alleen", zoo zeide hij, „bereiken wij op deze wijze de gezinnen, die voor ons van 'belang zijn, maar wij winnen daardoor tevens de welwil lende medewerking der plaatselijke steenkolenhandelaren. Zeer waar schijnlijk zullen wij onze reclame in de toekomst in hetzelfde reclame middel concentreeren". 8373 Onlangs bereikte ons het bericht, dat dit inderdaad geschiedde, terwijl bo vendien het arbeidsterrein werd uit gebreid. Dr. VAN DER SLEEN KEERT UIT AFRIKA NAAR NEDERLAND TERUG. Naar wij vernemen zal de bekende ont dekkingsreiziger dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem, binnenkort met de „Rand- fontein" van zijn reis naar Afrika, in ons land terugkeeren. Blijkens ontvangen berichten, heeft dr. v. d. Sleen omstreeks half Augustus een eigenaardig avontuur beleefd. Hij had den geheelen dag door het heete boschveld gcloopen, teneinde een neushoorn te filmen. Dr. v. d. Sleen slaagde er inder daad hl een grooten witten neushoorn tot op veertig pas te naderen en op de film vast te leggen. Op den terugweg, daalde hij met een paar Zoeloe-spoorzoekers langs een steil pad naar den rivieroever af. Aan den waterkant gekomen, stormden eens klaps vier wilde varkens op het geluid van de camera op het gezelschap af. Dr. v. d. Sleen sprong op een rots en wist zich zoo doende in veiligheid te stellen. Een der Zoeloe-spoorzoekers evenwel werd van de been geloopen en aan de knieën gewond. De rest van het gezelschap vond achter de boomen een goed heenkomen. Dr. v. d. Sleen slaagde erin, behalve den neushoorn ook leeuwen, jakhalzen, hyena's, gieren, giraffen, antilopen en nog vele andere diersoorten te filmen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is aan J. H. Bosch op zijn verzoek, met ingang van den dag van in diensttreding van zijn opvolger, eervol ont slag verleend als notaris te 's-Graven- hage. A. H. te L. Onlangs is hier opgericht de aceordeonver. V.O.P., waartoe zoowel dames als heeren kunnen toetreden. Secretaris is de heer P. J. v. d. Made, Rijndijkstr. 89. P. B. te B. Secretaris van de Ver. tot aanleggen en onderhoud van volkstuinen „Ons Belang" is de heer S. Kraan, Waldeck Pyrmontstraat 44 te Leiden. M. M. G. Recht op weduwenpensioen heeft de weduwe van een ambtenaar, tenzij het huwelijk was gesloten, nadat hij den leeftijd van 65 jaren had bereikt. De kin- deren hebben recht op weezenpensioen. tenzij zij geboren zijn uit een huwelijk ge sloten nadat hun vader den leeftijd van 65 jaar had bereikt. M. K.-N. Hij kan het hem toeko mende erfdeel opeischen en zich verzetten tegen den wensch de goederen niet aff te staan, ook al zou de rente worden vergoed. N. F. Als kan worden aangetoond, dat de ondersteunde over voldoende middelen beschikte, behoeven de onderhoudsplich tigen ten onrechte verstrekten onderstand niet te betalen, J. B. te L. De wet duidt niet aan, of een voorwerp als huishoudelijk artikel te beschouwen is. Als uw vraag wordt gesteld met het oog op de geldigheid van een over eenkomst, is het aan te bevelen in dit ge val de bewilliging van den man te ver krijgen. E. van E. U hebt vergeten de namen der gemeenten bij te voegen. Dus kunnen wij U niet antwoorden. P. C. N. te L. Vraag 1Dat hangt van de regels van het huis af. Vraag 2: De Raad van State telt tien leden, behalve de leden van het Kon. Huis. Zij worden benoemd door de Koningin, die voorzitster is. Prins Bernhard werd geinstalleerd door H. M. de Koningin. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland is vice- president. J. Z. te V. U dient zich te wenden de directrice van de HUishcmdedtWCB het Rapenöurg to LOdeh. Mr. P. J. Oud. „Het zal u niet verwonderen, dat in deze laatste dagen van September mijn herinnering levendig wordt aan de spannende laatste Septemberdagen van het vorige jaar, toen de gulden losgemaakt werd van het goud en toen ik eenige malen per dag naar de tele foon greep om van den president van de Nederlandsche Bank te vernemen, hoe de algemeene toestand zich ont wikkelde", aldus riep oud-minister mr. P. J. Oud gisteravond voor de A.V.R.O.- miorofoon de herinnering wakker aan de devaluatie van den gulden, die zich dezer dagen ongeveer een jaar geleden heeft voltrokken en die voor den ex- minister van Financiën, die deze ope ratie mede hielp voltrekken, aanleiding was om in een korte rede de beteeke- nis en het nut van zijn chirurgisch ingrijpen te bespreken. Oud-minister Oud ving zijn causerie aan met een korte uiteenzeting over de wer king van den gouden standaard en hij schetste de situatie, zooals deze zich had ontwikkeld in de eerste drie kwartalen van het jaar 1936. Daarop verdiepte de oud-minister zich in een chronologische schildering van de gebeurtenissen, die nu laten zien hoe de mannen aan het roer d,eze dagen vol spanning hebben gezien. Mr. Oud vervolgdehet moeilijkste oogenblik brak voor ons aan in de laatste dagen van September. Ik zal nooit verge ten, hoe mij op Donderdag 24 September door den Franschen gezant werd aange kondigd, dat een der hooge ambtenaren van het departement van Financiën te Parijs mij over enkele uren zou komen be zoeken om mij namens de Fransche regee ring een zeer belangrijke mededeeling te doen. Deze mededeeling hield in, dat de Fransche regeering den volgenden dag den gouden standaard zou verlaten. Zij achtte zich verplicht ons, als medeleden van het goudblok. te voren hiervan mededeeling te doen. Wij hebben toen den toestand aanstonds onder de oogen gezien en kwamen na overleg met de Nederlandsche Bank tot de slotsom, dat, al zou een druk op den gul den natuurlijk niet uitblijven, deze toch niet van zoodanigen aard zou zijn, dat wij daarom onze politiek zouden mogen prijs geven. Nadat op Vrijdag 25 September het besluit van Frankrijk in den avond we reldkundig was geworden, bereidden wij ons voor om den te verwachten aanval op den gulden af te slaan. Het viel dien Zaterdag nogal mee met het verlies aan goud. Nadat wij des morgens den toestand nog eens hadden besproken, gingen wij te gen den middag naar huis en het scheen voor de hand te liggen, dat het in ieder geval tot Maandagmorgen nu wel rustig zou blijven en dat ik een kalmen Zondag zou hebben. Ik had voor dien Zaterdag middag een uitnoodiging om in een vrien denkring aan een gemeensehappelijken maaltijd deel te nemen en er scheen geen enkele reden om daaraan geen gevolg te geven. Toch gevoelde ik mij niet rustig. Het was of ik een voorgevoel had. dat het weekend toch minder kalm verloopen zou. Ik nam althans het besluit niet aan dezen maaltijd deel te nemen en van den nood een deugd makende, zette ik mij aan mijn schrijftafel om eenige zaken van mijn de partement af te doen. Zwitserland gaat voor. Ik zal ongeveer een half uur rustig gewerkt hebben, toen de telefoon ging. Het was de héér Coflju, die nrtj mede deelde, zooeven het bericht te hebben ontvangen, dat Zwitserland den gou den standaard had prijsgegeven. Het was of ik door den grond ging. Wij hadden 's Vrijdags inlichtingen ont vangen op grond waarvan wij meenden te mogen aannemen, dat Zwitserland even als -wij aan den gouden standaard zou vasthouden. Aanstonds moest de situatie onder het oog worden gezien. Nog geen half uur later bevonden de heer Colijn en ik ons in conferentie met den president van de Nederlandsche Bank. De situatie was moeilijk. De gulden zou nu alleen in 't gedrang komen en wat zou gebeuren als wij den gulden zouden verdedgen en be roofd van ons goud ten slotte toch zouden moeten opgeven? Bovendien mochten wij niet van 'n aarzeling blijk geven. Wij had den vastberaden onze munteenheid verde digd, maar nu drong zich de vraag op of vastberadenheid geen koppigheid zou wor den. De verantwoordelijkheid mochtniet bij twee ministers liggen. Hier moest het kabinet beslissen. Een buitengewone vergadering van den raad van ministers werd dan ook met spoed dien Zaterdagavond tegen acht uur bijeen geroepen. Ook de directie van de Neder landsche Bank werd uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Van acht uur tot middernacht hebben wij beraadslaagd en werd het vraagstuk van alle zijden onder de oogen gezien. Tegen het middernachte lijk uur viel het besluit. De gulden werd van het goud losgemaakt, Eenige hoofdambtenaren van het depar tement van financiën en koloniën, die zich daartoe den geheelen avond beschikbaar hadden gehouden, werden in de vergade ring geroepen om met spoed de eerste uit voeringsmaatregelen te nemen. Er moesten telegrammen worden gezonden aan alle douaneposten, dat de gouduitvoer verboden was, de regeeringen van Ned. Indië, Suri name en Curacao moesten worden gewaar schuwd. Het was in zekeren zin een gelukkige omstandigheid, dat het besluit viel op Za terdagavond. Er was daardoor gelegenheid om den Zondag te gebruiken voor het ne men van de noodige maatregelen. Ik zat dan ook Zondagmorgen reeds om negen uur op het departement van financiën. Al lereerst moest het besluit wettelijk be krachtigd worden. Het goud-uitvoerverbod was uitgevaardigd krachtens een bij Kon. Besluit aan den minister gegeven machti ging. Strikt genomen was dit besluit on wettig. Het gouduitvoerverbod had moeten worden uitgevaardigd door den wetgever. Het moest dus zoo snel mogeijk worden be krachtigd. Het ontwerp voor die wet had ik reeds geruimen tijd klaar. Op de mogelijkheid dat er een oogenblik zou komen, dat wij gedwongen zouden zijn den gouduitvoer te stoppen, had ik mij uit den aard der zaak moeten voorbereiden. Het ontwerp voor de wet bevond zich dan ook achter slot in mijn bureau. Ik had slechts enkele punten aan te vullen. De minister schetste daarop hetgeen 't publiek bekend is hoe snel de Raad van State en de beide Kamers van dit ontwerp en van 't ontwerp, de prijsopdrijving tegen te gaan, kennis namen. Het egalisatiefonds. Ten slotte wijdde de heer Oud nog enkele woorden aan de werking van het egalisa tiefonds, dat ongewenschte schommelingen in den guldenkoers tegen moet gaan. Hij zette uiteen, dat de winst op den goud voorraad van de Nederlandsche Bank nog niet bekend is. omdat de gulden nog niet vastgekoppeld is aan het goud en hij be toogde eveneens, dat ook nog niet vaststaat of het egalisatiefonds winst of verlies zal opleveren. Mr. Oud waarschuwde er tenslotte voor om te veronderstellen, dat de sterk toege nomen goudvoorraad van de Nederland sche Bank zou kunnen dienen om op groote schaal openbare werken uit te voeren. Het geld. dat men van de Nederlandsche Bank leent, zet de geldcirculatie uit. Het goud van de Nederladsche Bank bestemmen voor het uitvoeren van openbare werken zou ec-n credietinflatie beteekenen. Men moet voorts aldus de oud-minister voor oogen houden, dat het kapitaal, dat naar ons land is gestroomd en dat ge leid heeft tot de groote vermeerdering van dep goudvoorraad, is, wat de Amerikanen noemen „hot money". Het kan even snel weer verdwijnen als het gekomen is. Mr. Oud besloot zijn interessante cause rie, die een kijkje achter de schermen van de devaluatie gaf, met de volgende woor den „Wij mogen ons gelukkig prijzen dat de groote verandering van 26 Septem ber 1936 zich in een zóó rustige sfeer heeft voltrokken. Over den loop van zaken, zooals deze In het afgelcopen jaar is geweest, r-roten wii zeker niet ontevreden zHr> De oud-min'*-r vrn Fianciën. de heer De Ccer heeft in re Tweede Kamer de devaluatie, met een variant op het woord van den kerk vader Augustinus, genoemd een „felix calamitas". Laat mij eindigen met den Wensch, dat het zoo zal blijken."

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9