NationaIe Buitenland Spaansche kwestie in den Volkenbond DeeI uw De strijd in het Verre Oosten LEiDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 29 Seplember 1937 Nederlaag van Del Vayo doop r DE ALGEMEENE TOESTAND Spanje en Japan. LEVENSVERZEkERINq-BANk RoTTERdAM Uitbreiding der boycot-actie tegen Japan Laatste Berichten Binnenland Gisteren is het de glorie-dag geweest van het bezoek van den Duce aan Duitsch- land. Beide dictators hebben tot mllUoenen het woord gevoerd, men zie het 3de Blad. Maar hun redevoeringen hebben geen tipje opgelicht van den sluier, die over de gevoerde besprekingen hangt. Nog eens is nadrukkelijk vastgelegd hetgeen reeds meermalen was opgemerkt. Men zal dus geduld moeten oefenen, tot daden spre ken. In de eerste plaats zal dat geschieden inzake Spanje. Gisteren zijn de Franschc. Brltsche en Italiaansche vlootdeskundigen te Parijs weder bijeengekomen. De Itali aansche gedelegeerden werden verder op de hoogte gebracht van de maatregelen, die Frankrijk en Engeland genomen heb ben ter uitvoering van het accoord van Nyon en van de wijze, waarop deze landen zich de medewerking van Italië gedacht hadden. Zij hebben deze inlichtingen naar Rome doorgegeven en met hun regeerlng overleg gepleegd. Nadat de Fransche, Britsche en Italiaansche vlootdeskundigen van morgen om tien uur veder bijeen wa ren gekomen, was reeds spoedig volle dige overeenstemming bereikt. Vanavond nog zal het tot stand ge komen accoord onderteekend worden. En de niet-inmenging zal tevens reali teit moeten worden, willen Engeland en Frankrijk niet gedreven worden tot vol slagen opheffing daarvan, men zie hier naast. De Volkenbond heeft zich uitgesproken rooals de commissie van 23 had voorge steld: Met algemeene stemmen is afkeu ring geuit, over het Japansche cptreden in c"e lucht'in China. Tevens wint de boycot actie aanzienlijk terrein. H'eeft Japan inderdaad niet vlug genoeg kunnen toe slaan? PALESTINA Tegen de terreur. De autoriteiten hebben een belooning van 10.000 pond sterling uitgeloofd \oor dengene, die inlichtingen kan verstrekken, welke lelden tot de arrestatie van de moor denaars -van Andrews. Volgens Reuter zijn sensationeele ont hullingen' te wachten over het bestaan van een geheim terroristisch genootschap, dat onder leiding staat van jonge Joodsche Extrenflsten uit Tel Aviv. Het genootschap zou gevormd zijn om uitbreiding te geven aan extremistische Joodsche politieke inzichten in Palestina en een van de doeleinden zou geweest zijn het Jodendom van verraders te bevrijden. De politie is het genootschap op het spoor gekomen door de arrestatie van drie jonge Joden, die te Tel Avlv een bankloo- per van een portefeuille niet 5400 pond hadden trachten te berooven. Het genootschap, dat zich de Vereenlglng ter bescherming van de eer van het Joodsch tehuis-noemde, zond ook dreigbrieven aan voorname Joodsche ingezetenen, van wie groote bedragen geëischt werden, indien eij nietvermoord wilden worden. Men.neemt aan, dat de groep meer af weet vanallerlei terroristische handelin gen van de laatste Jaren, o.a. ook van de „wraakbeloften", die aan verscheidene Joodsche notabelen, o.w. burggraaf Samuel, gezonden zjjn, die. vrede met de Arabieren voorstonden. ZUID-AFRIKA Hertzog veroordeelt het verdrag van Versailles. Hertzog heeft in een vergadering het verdrag van Versailles scherp veroordeeld. Hij zelde o.a dat het voortduren van de oorlogs-pshychoïogie van 1919 en het ver drag van Versailles de oorzaken zijn van het wantrouwen in Europa. Ook- veroordeelde hij de idee van de col lectieve veiligheid. Hij noemde dit een poging om vrede te krijgen door geweld of bedreiging, terwijl de Volkenbond streeft naar veiligheid dcor vrede. Niettegenstaande de gebeurtenissen van 1936 vraagt het belang van Zuid-Afrika in Europa den Volkenbond te steunen, doch de medewerking van Zuid-Afrika in Europa hetzij in vrede of in oorlog, is een zaak, waarover alleen Zuid-Afrika kan beslissen. Verder waarschuwde Hertzog de kleurlin gen bi Zuid-Afrika. dat wanneer zij gelijke reclüen met de blanken eischen, dit op een mislukking zal uitloopen. VEREENIGDE STATEN Een rede van Roosevelt. President Roosevelt heeft gisteren in Oregon een redevoering gehouden, die de aandacht heeft getrokken. Allereerst, zegde Roosevelt toe, dat de begrooting in het komende jaar in even wicht zal zijn. Hij gaf voorts weder uiting aan de bereidheid van de regeering do reeds vastgestelde plannen inzake natio nale kolonisatie en planmatige volkshuis houding uit te voeren. Nogmaals herhaalde hij, dat deze in de toekomst gebaseerd zul len worden op de indeeling van het land ln 7 of 8 natuurlijk geografische gebieden. Roosevelt verklaarde voorts: „Wanneer wij twintig jaar geleden geweten hadden wat wij vandaag weten en onze handelingen daarmede ln overeenstemming waren ge weest, zou gemakkelijk voorkomen hebben kunnen worden, dat vele duizenden boer derijen in tien verschillende staten verla ten moesten worden en ook dat vele nood lijdende families uit deze gebieden naar de steden van Washington, Oregon en Cali- fornië zijn geëmigreerd. Vele van mijn vrienden spreken luchtig over het recht van ieder individu om te doen wat hij wenscht en ze zeggen, dat dit iets is, waar mede de regeering zich niet behoeft te be moeien. Ik ben het hiermede geenszins eens. Mijn opvattingen van vrijheid is niet, dat 'n groep burgers zoo handelt, dat anderen of de belangen van toekomstige generaties in Amerika geschaad zullen worden. De politieke commissie van de Volken bondsvergadering heeft gistermiddag de besprekingen over de Spaansche kwestie voortgezet. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Delbos, nam 't eerst het woord Waarom aldus zeide hij juichte ge heel Europa, toen Frankrijk in overleg met Engeland de Europeesche mogendheden uitnoodigde tot het sluiten san een niet- inmengingsovereenkomst, dit initiatief toe als een waarborg voor den vrede' Omdat men er zich in geheel Europa een jaar ge leden reeds rekenschao van gaf. dat men in de eerste plaats interventie en contra interventie ln Soanje meest voorkomen. Men begreep, dat die het gevaar voor een algemeenen oorlog insloten Toen wij alle inmenging in den strlid. die Spanje ver scheurde. wilden vermijden en ons op het standpunt, stelden, dat de Spanjaarden zelf over den vorm en de richting hunner regeering moesten beslissen, hebben wil de bepalingen van artikel 20. dat betrekking heeft op de politieke onafhankelijkheid dei- leden. volledie in acht genomen De niet- inmengingspolitiek beantwoordde in begin sel aan de streneste lnterp-etatie van het handvest. Bovendien kon. dank zij deze politiek, de Europeesche vrede door dui zend dreigingen en duizend gevaren heen tot dusveïre gehandhaafd blijven. Ik be grijp aldus Delbos de bezorgdheid van Del Vavo, ik vraag hem echter te besef fen. dat cok de andere Europeesche landen in de eerste plaats denken aan het afweren der onmiddellijke gevaren. Ik hen 't volkomen met den Spaan- schen gedelegeerde eens, dat de niet- inmengings-verplichlingen in haar toe passing geschonden zijn; men heeft gesproken van solidariteit, men heeft overwinningen in Spanje huiten dat land als nationale overwinningen ge vierd. Zoo ontstond een gevaarlijke toestand; hieraan most een einde ko men, de niet-inmengings-politiek moet geen aanfluiting worden. De Fransche rsgeering wil csn krachtige poging in het werk stellen cm te verkrijgen, dat de verplichtingen, die men aangegaan heeft door ieder voor goed in acht worden genomen, zoodat het respect voor de politieke onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het territorium van Spanje verzekerd is. In overleg met de Britsche rggeering en bemoe digd door Ce conferentie van Nyon wil len wij in de komende dagen alles doen om tot een werkelijke toepassing der accoordsbepalingcn te komen. De dub belzinnigheid van thans zou niet lang meer kunnen bestaan; het uur is ge komen voor duidelijke verklaringen, gevolgd door toepassing in de practijk en gewaarborgd door een doeltreffende controle. Dit aldus vervolgde Delbos zou niet voldoende zijn om Europa tegen het ge vaar van een nieuw in gebreke blijven te beschermen. Het. is van belang de gevolgen van vroegere fouten ,wie daarvoor ook ver- antwodrdelijk is, te doen verdwijnen. Het terugtrekken der ln Spanje strijdende vreemdelingen ls zeer noodig. Het heeft ook de waarde van een symbool. Wij moe ten allen wenschen, dat deze poging slaagt. De Fransche regeering rekent op uw een- drachtigen steun. Als onze poging niet zou gelukken, zou de geheele kwestie aan een nieuw onderzoek onderworpen moeten wor den. Ik vraag den 'steuh van de commissie en de vertegenwoordigde regeeringen voor den arbeid van hen, die nog niet aan Europa en den vrede wanhopen. De Britsche vertegenwoordiger, Elliot zeide, dat Del Vayo het vraagstuk van zuiver Spaansch standpunt bezien had, terwijl de commissie het van Euro- peesch standpunt moet beschouwen. De niet-inmengingsovereenkomst is aan beide zijden geschonden en als die schendingen zouden toenemen, zou het geheele vraagstuk opnieuw bestudeerd moeten worden. De regelingen hebben gelukkige gevolgen gehad en de Engelsche regeering gelooft, dat de toestand in de Mlddeliandsche Zee beter is geworden. Daarom kan zij de ver klaringen van Delbos slechts steunen. Wij zullen alles, wat ln onze macht is, bij de regeering te Rome doen om een consolida tie van den toestand te verkrijgen, aldus Elliot. Fabela, de Mexicaansche gedelegeerde, zeide. dat de Volkenbond alle eischen der Spaansche regeering moet steunen en ln staat moet zijn, Spanje recht te goen we dervaren. De Noorsche afgevaardigde Koht verklaarde niet voor de Spaansche motie te zullen stemmen op grond van de door Del bos aangevoerde motleven. Hij stelde voor, dat de bond als bemiddelaar optreedt om een wapenstilstand en een staking der vijandelijkheden te verkrijgen, hetgeen naar zijn meening geen erkenning van het bewind van Franco zou Inhouden. Vervolgens kwam Lltwlnof aan het woord Hij sprak van de internationale onwettig heid der niet-inmenging. Niettemin al dus zeide hij heeft mijn regeering zich daarbij aangesloten om in het belang van den wereldvrede haar samenwerking met twee groote Europeesche mogendheden te handhaven. Men heeft ons gezegd, dat de niet-inmenging een mislukking is, doch den vrede gered heeft. Ik ben er niet zeker van. Door de niet-inmenging hebben de nationalisten hulp gekregen, zoodat zij den burgeroorlog kunnen voortzetten. De oude methode is mislukt, wij moeten een nieuwe beproeven, die zeker betere re sultaten zal hebben. Vereenlgd als wij zijn, zullen wij niet slechts den vrede redden, doch een vrede, die steunt op het inter nationale recht en op de beginselen van den Volkenbond. Na den Russischen vertegenwoordiger sprak Del Vayo, die zeide. dat het voort duren van de fictie der niet-inmengings- politiek een groot gevaar beteekent. Gedu rende een geheel jaar hebben de te Lon den vertegenwoordigde regeeringen, die de politiek der niet-inmenging loyaal toepas sen. moeite gedaan om deze politiek doel treffend te maken. Gedurende dien tijd was het Spaansche volk het slachtoffer van een ongehoorde behandeling en gedurende een jaar wacht het in een geest van offer vaardigheid op het practische resultaat der besoreklngen in de Londensche com missie. De toestand in Soanje en de ge rechtigheid laten geen nieuw uitstel toe. Men vergist zich, als men zegt. da' de Spaansche oorlog gelocaliseerd is: het is een internationale oorlog gewoiden, door cle Italiaansche cn Duitsche deelneming. Tenslotte eischte hij terugkeer tot 't ideaal van der. Volkenbond. De vertegenwoordigers van Oostenrijken Hongarije verklaarden, dat zij vertrouwen stelden In den arbeid der staten, die bij hel Sna.""schp conflict het meeste belang hebben. Zii willen, nu er zekere staten af wezig rlin. niet, dat hun zwijgen wordt uitgelegd als een goedkeuring van al het geen in de commissie gezegd is. D' vertegenwocdieer van Polen zelde tenslotte dat de Volkenbond geen actie móst ondernemen, die het oorlogsterrein zou kunnen uitbreiden inpl^ats van den vrede te brengen. De commissie wees een rndercommistie voor de redactie van een ontwcrn-vesolutie aan. In deze ondetcommissle hebber Ar gentinië Engeland Soanje Frankrijk. Mexico. Noorwegen. Polen. Rusland en Zuid Siavië zitting, terwijl zii onder voorzitter schap van Santos Columbia) staat. Een compromis? D: ondercommissie kwam gisteravond bijeen cn besloot de verdere besprekingen tot vandaag te verdagen. De Britsche de legatie had' een tekst voorgesteld, waarin vooral v/ordt aangedrongen op een ver sterkte handhaving der niet-inmengir.g, omdat in geval van een definitieve misluk king het geheele Spaansche vraagstuk op nieuw bestudeerd zou moeten worden. Del bos steunde dezen tekst, doch del Vayo ver wierp hem als grondslag van bespreking en hield vast aan de vijf punten der Spaan sche eischen. reeds vroeger vermeld. Na lange cn moeilijkiJTbesprekingen werd men.hst eens over een oplossing die ten doel had het debat over hc-t doode punt te helpen De Spaansche gedelegeerde zal "ben ontwerp-tekst oostellen, die de uiterste concessie der Spaansche regeering met be trekking tot haar vijf punten zal weergeven VERMOQEN De uitkomst geeft U het bedrag, waar van Uw gezin, na Uw overlijden, per maand zal moeten rondkomen, indien gij niet verzekerd zijt I 8375 (Ingez Med.) Afscheid dr. H. van Gulik. Een druk bezochte receptie in Den Haag. Met ingang van 1 October ls aan den heer dr. II. van Gulik wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag verleend als directeur cn secretaris-pen ningmeester van het kaascontrole-station Zuid-Holland „De Volvette kaas", van het kaascontrolestatlon Zuid-Holland-Brabant, van het botercon trolestation Zuid-Hol land, van het controlestation voor melk producten en als directeur van de afdee- ling zuivelcontrole Den Haag van de Ne- derlandsche Zuivel-centrale. Bij gelegenheid van dit afscheid ls he denochtend in hotel ..Wlttebrug" te Den Haag een receptie gegeven, waar tal van prominenten uit de zuivelwereld aanwezig waren. Opgemerkt werden om. de heeren: J. van der Koogh, voorzitter van de controle stations, ir. A, L. W. Roebroek, directeur- generaal van den landbouw, mr. J. J. Win- termans, waarnemend directeur-generaal van den landbouw, mr. J. J. Wlntermans waarnemend directeur-generaal van den landbouw, dr. F. E. Posthuma, voorzitter van het nationale comité van den inter nationalen zuivelbond, Ir. H. G. A. Leignes- Bakhoven. inspecteur van den landbouw, A. van Wijnen, voorzitter van de Neder- iandsche Zuivelcentrale en bestuurslid van het controlestation „Volvette Kaas", ir. S. L. Louwes, regeeringscommlssaris voor de melkveehouderij, dr A. J. Swaving, oud- waarnemend directeur-generaal van den landbouw, lr. P. N. van Boekei, waarne mend regeeringscommlssaris voor de melkveehouderij, dr. C. M. Kruisheer, di- ïecteur van het Rijks-zuivelstation te Leb den, de heeren Blink, J, A Geluk, W. Boer, Vaandrager, Van Poppel, ondervoorzitters der Zuid-Hollandsche controlestations, di recteuren en bestuursleden van de andere controlestations en vele anderen. Tijdens de receptie heeft de heer J. van der Koogh, voorzitter der controlestations, dr Van Gulik toegesproken, waarbij hij diens verdiensten voor de Zuid-Holland- sehe zuivelproductle ln het licht stelde. Ir. A. L. H Roebroek, directeur-gene raal van den landbouw, gaf een kort overzicht van hetgeen de heer Van Gulik voor de zuivelwereld heeft ver- Steeds feller wordt het verzet tegen de Japansche bombardement uit de lucht. De Volkenbond heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het bombardeeren van open steden in China door de Japansche luchtmacht plechtig wordt veroordeeld Wellington Koo, de Chineesche gedele geerde, iftdankle de assemblee hier voor, waarna de vergadering werd op geheven. In het oog van de Engelsche pers vormt deze veroordeeling van de Japansche ex cessen in China den eersten stap op den goeden weg. hoewel Genève zich hiermede niét van verdere pogingen bevrijd mag achten. Thans moet tot handelen worden overgegaan. In de Times steunt de bekende economist Keynes het denkbeeld dat de bedreiging van economische sancties tegen Japan ne gen kansen op de tien heeft om doeltref fend te zijn. Het ls de plicht van de Ver- eenigde Staten cn van het Britsche rijk. zoo schrijft hij, alsmede van de 23 landen, Japan te waarschuwen dat zij alle han delsbetrekkingen zullen verbreken. Indien de Japansche houding ten aanzien van China niet gewijzigd wordt. De staten zou den zich daarbij moeten verplichten el kaar wederkeerig te steunen tegen alle re- pressailles. welke Tokio zou kunnen nemen. Inzake het door den -Volkenbond uitge sproken vonnis heeft de zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaard, dat Japan zich om de actie van den Volkenbond niet bekommert cn dat het Japansche volk verontwaardigd is over de wijze. watiVop Genève deze zaak behandelt, door' zich te baseeren op valsche getuigenissen en oppervlakkige inlichtin gen. Het is niet waar, aldus de zegsman, dat Nanking cn Kanton steden zonder ver dediging zijn. De Japansche vliegtuigen hebben op nooit iets anders gedoeld dan op de Chineesche stellingen en militaire Inrichtingen. Ondanks de ingebrachte be schuldigingen, is Japan besloten zijn actie voort te zetten, totdat alle militaire strijd krachten der Chineezen volkomen vernie tigd zijn. De aartsbisschop van Canterbury zal Dinsdag op een protest-vergadering ln de Albert Hall het woord voeren tegen de Ja pansche oorlogsmethoden en vooral het bombardeeren van open steden met een weerlooze bevolking. De bond van mijnwerkers van Zuid- Wales, welke 120.000 leden telt, heeft in een resolutie voorgesteld, een internationalen boycot van Japansche goederen in 't leven te roepen. In de resolutie wordt een diepe afschuw voor de onm en schel ijkc slachting van mannen en vrouwen en kinderen dooi de Japansche aanvallers uitgesproken en voorgesteld wordt, dat het bestuur van het congres der vakvereenigingen als bemlooe- laar zal optreden, om de internationale vakbonden te doen weigeren scheepsla dingen te laden of te lossen, welke bestemd zijn voor, of afkomstig zijn uit JaP^. zoo lang Japan zich niet uit China heeft te ruggetrokken. Men heeft ook den Amenkaanschen mi nister Huil gevraagd zijn meening te zeg gen over de door de Volkenbondsvergade ring aangenomen motie. Huil antwoordde daarop, dat de Amerikaansche regeering, zooals verscheidene malen ter kennis van de Japansche regeering gebracht ls, van meening is, dat ieder algemeen bombarde ment van een uitgestrekt gebied, bewoond door een groote bevolking, die zich mét vreedzamen arbeid bezig houdt, niet te rechtvaardigen is en ln strijd met de be ginselen van het recht en der mensche- Üjkheid ls. In deze verklaring ziet men een indirecte goedkeuring van de Volkenbonds motie. De „News Chronicle" publiceert het ont werp voor een biljet dat ln de groote maga zijnen moet worden aangeplakt. Het stelt voor een vliegtuigbom en het opschrift luidt: ..Wij verkoopen geen Japansche pro ducten". Van Vrijdag af zal dit biljet als mede insignes met het opschrift: „Ik zal geen Japansche producten koopen" onder het publiek worden verspreid. De opbrengst komt ten goede aan de hulpverleening in China. Op 8 October wordt te Londen een ver gadering gehouden waaraan verscheidene vooraanstaande personen zullen deelnemen, die zich voor boycot van Japansche goe deren zullen uitspreken. Aan het hoofd kantoor van het blad stroomt het brieven en verscheidene geestelijken van uiteenloo- pende gezindten zullen hun geloovigen ver zoeken de boycotactie te steunen. Intusschen is Kanton opnieuw gebom bardeerd. Nu zou alleen het vliegveld zijn bestookt. Tevens heet de voorstad van Sjanghai Woehoe uit de lucht te zijn aan gevallen. De toestellen wierpen een honderdtal bommen omlaag, waardoor twee reusach tige branden ontstonden, welke reeds twee groote huizenblokken hebben vernield. Omtrent het aantal slachtoffers ls nog niets bekend. Bij Sjanghai. Bij Sjanghai heet de strijd opnieuw te zijn ontbrand. Fel woedt de artillerie-strijd. De Japanners hebben het radiostation bij Lioesjiahahg bezet en verschillende andere belangrijke punten bij Paotse, Laotse en Sjantse. Met behulp van pas aangekomen verster kingen hebben de Japansche troepen een algemeen offensief ontketend over een frontlijn van 30 mijlen, welke Lioehotsjen met Kiangwan en Sjapel verbindt. Cholera. In Takoe is, naar een DN.B.-bericht uit Tientsin meldt, de cholera uitgebroken. Officieel wordt toegegeven, dat reeds twintig gevallen zijn geregistreerd. Vijf der zieken waren aan boord van een Britsch schip uit Sjanghai in Takoe, de haven van Tientsin aangekomen. Takoe is de belangrijkste haven van Noord-Chlna, via welke het geheele ver keer naar Tientsin en het achterland gaat. Men verwacht, dat de scheepvaart be perkt zal worden. Russisch gezant naar Moskou. Bogomolof, de Sovjet ambassadeur te Nanking, ls gistermorgen per vliegtuig naar Moskou vertrokken, waar hij 2 October aan moet komen. De reden van zijn vertrek wordt niet opgegeven, doch men hecht er buitengewoon veel belang aan. richt en deelde hem mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ook dr. J. A. Swaving. oud-waarnemend directeur-generaal van den landbouw, die 34 jaar met den heer Van Gulik heeft sa mengewerkt, prees diens verdiensten ln een toespraak. Dr. Van Gulik dankte voor de tot hem gesproken woorden en voor de hem ten deel gevallen onderscheiding. Na de receptie vereenigden de genoodig- den zich aan een noenmaal, waar nog vele woorden van waardeering tot dr. Van Gulik werden gesproken. WERKSCHOUW OMGESLAGEN IN DE WAALHAVEN. Een van de drie inzittenden verdronken. In de Waalhaven t? Rotterdam ls tenge volge van de deining van een voorbijko mend schip een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een werkman, den 37-jarigen J. R., wonende Patrimoniumshof, aldaar, het leven heeft gekost. R. was met nog twee andere arbeiders bezig op een werkschouw, gelegen voor het terrein van het Nederlandsch havenbe drijf aan de Waalhaven, bezig met het monteeren van een roer van een motor boot, Toen er een schip passeerde ontstond er zulk een deining, dat de werkschouw omsloeg en de drie mannen te water ge raakten. Twee van hen slaagden er ln zich spoedig in veiligheid te stellen, maar R. verdween in de diepte. Na eenigen tijd dreggen haalde men het lichaam van den man op, doch de levens geesten wanen reeds geweken. PREDIKBEURT NOORDWIJK. Voor den Geref. Bond (Julianaweg 27) te Noordwijk, treedt hedenavond te 8 uur op ds, Fokkema, van Delft. MINISTER VAN BOEIJEN UIT HET ZIEKENHUIS. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Van Boeijen, die voor het onder gaan van een operatie in het diaconessen- huls „Bronovo" te Den Haag was opgeno men. heeft heden deze inrichting verlaten. Minister van Boeijen zal voor algeheel herstel nog eenigen tijd in zijn woning rust moeten houden. TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZE INWONENDE ZOONS. Naar de regeeringspersdienst mededeelt, heeft de minister van sociale zaken er de aandacht van de Inspecteurs voor de werk verschaffing op gevestigd, dat tot nu toe de mogelijkheid bestaat om, in zeer bijzon dere gevallen, en wel wanneer het gaat om een groot gezin, dat bij de werkver schaffing is geplaatst, ook een inwonen- den werkloozen zoon boven de 18 jaar te werk te stellen. Deze tewerkstelling vindt dan plaats, al naar gelang van de gezins omstandigheden, gedurende een periode van b.v. een week van de 5 weken, een week van de 6 weken, enz. Met het oog op de belangen van het groote gezin heeft de minister thans be sloten. den inspecteurs te machtigen, ten deze lr, den vervolge met wat groo(erc soe pelheid op te treden, waardoor het dus mogelijk zal zijn in voorkomende gevallen deze wijze van plaatsing eenig.sziiis te ver ruimen, 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2