STADSNIEUWS 78ste Jaargang WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 No. 23771 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De strijd in Spanje DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar j agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk ïager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ziJM per 3 maanden f. 2.35 per week .trir/S:. f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.88 per 3 mud.» Het aansiaande 3 Octoberfeest. Wenken en raadgevingen. He commissaris van politie verzoekt ons opname van het navolgende: Andermaal staan we aan den vooravond der 3 Oetober-feesten. Evenals voorgaande jaren zullen weer duizenden uit andere ge meenten naar Leiden komen om met de Leidenaars Leiden's Ontzet te vieren. Zoo als steeds vormt de optocht het glanspunt van den dag. Met het oog hierop wordt de aandacht, gevestigd op de wenschelijkheid om zich tijdig langs den kant van den op- tochtsweg op de trottoirs op te stellen. Het ls verkeerd .om zoo lang mogelijk midden op de rijbaan heen en weer te blijven loo- pe-n wanneer de optocht in aantocht is en op het laatste moment te trachten zich 'n plaatsje te verzekeren vóór menschen, die er misschien reeds een uur stonden en die zich op deze wijze het uitzicht benomen zien. Zoekt om den optocht te zien bij voor keur geen smalle of drukke straten of knooppunten van wegen uit.. De Hooigracht, Kalserstraat, Vischmarkt, Botermarkt, Ko- revaarstraat en Doezastraat leenen er zich veel beter voor om den optocht goed en rustig te kunnen gadeslaan, dan b.v. de Hoogewoerdsbrug bij het Gangetje, of het Kort Rapenburg, de Prinsessekade, Blauw- pbortsbrug, Steenstraat. De Ronde van Leiden. Een evenement in de feestviering is de „Ronde van Leiden". Voor dezen wieler wedstrijd hebben zich 64 deelnemers aan gemeld. De start vindt te 8.30 uur 's mor gens plaats op het Levendaal tusschen de Kraaierstraat en de Rijnstraat, waarna gereden wordt via Geeregracht, Jan van Houtbrug. Zoeterwoudsche Singel, Utrecht- sche brug. Levendaal enz. Deze wedstrijd, mogelijk gemaakt door dat de binnenstad voor het doorgaande verkeer is afgesloten, brengt mede, dat verschillende politiemaatregelen in het be lang van de openbare orde en veiligheid moeten worden genomen. De geheele route is dan ook door politie afgezet. Van 8 uur voormiddag tot na afloop van den wedstrijd wordt alle rijverkeer op de wedstrijdroute geweerd Eveneens mogen aldaar geen auto's of andere voertuigen worden geplaatst. Hieraan zal streng de hand worden ge houden. De eisch van veiligheid op den weg maakt voorts noodzakelijk dat vanaf 830 u. tot na afloop van den wedstrijd alle verkeer, ook van voetgangers naar en van het gedeelte begrensd door Levendaal, Geeregracht, Jan v. Houtbrug, Zoeterwoudsche Singel en Plantage is ver boden. Met andere woorden: het overste ken van de rijbaan op genoemde wegen is niet toegestaan. Dit brengt mede. dat men vanaf 8,30 uur tot omstreeks 10 uur b.v. niet kan gaan vanaf het Plantsoen naar de Hoogewoerd of terug. In dit geval zal men moeten zorgen vóór 8,30 uur de rij baan Levendaal te hebben overgestoken, of zal men moeten wachten tot na 10 uur. Het publiek wordt nadrukkelijk onder het oog gebracht, dat staanplaatsen en/of zitplaatsen uitsluitend mogen worden inge nomen op de trottoirs, zoodat de rijbaan van den wedstrijd absoluut vrijgelaten moet worden. Dit moet worden volgehouden tot de wedstrijd geheel geëindigd is, dat wil zeg gen tot de laatste deelnemer de laatste ronde heeft gereden en de winnaar zijn eereronde heeft gemaakt. Het publiek wordt verzocht zich niet bij voorkeur bij start en finish op te stellen, doch zich te verdeelen langs het parcours. De Jan van Houtbrug is vooral ongeschikt om aldaar den wedstrijd te zien, mede door het passeeren van de interlocale tramtrei nen. Ook bij den wielerwedstrijd wordt op aller medewerking gerekend. P.T.T.-dienst op 2 October a.s. Op 2 October a.s. zal het. Postkantoor alhier te 12.30 gesloten worden. Er zullen twee briefpostbestcllïngen worden uitge voerd. n.l. te 7 en te 18 uur en één pakket postbestelling te 8 u. 45. Busrechthouders zullen hun correspondentie na 12 u. 30 tot 18 uur in ontvangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Bloem- markt. De 3e lichting der stadsbrievenbus- sen en van die te Oegstgeest zal niet wor den uitgevoerd. Invordering van quitantiegelden zal niet plaats vinden. De postagentschappen en telegraaf- en telefoonstations te Leiden zullen den geheelen dag gesloten zijn. De brief- en pakketpostverzendingen door het hoofdkantoor en de lichting der stationsbussen ondergaan geen wijziging. De optocht. Vanmorgen hebben wij eens een kijkje genomen in de N.Z.H.-remise aan den Hooge Rijndijk, waar men onder de opper ste leiding van den heer Jaji dè Quijck djrqk bezig is aan het versieren van de praalwa gens voor den middagoptocht „Grieksche mythen en sagen". Uit den aard der zaak is nog niet alles gereed; de bloemversiering e.d. wordt eerst op het laatste oogenbiik aangebracht, doch het meeste werk is toch verricht en hetgeen wij daarvan zagen, wettigt volkomen de verwachting op een waarlijk luisterrijken optocht. De verschillende wagens dragen een zeer bijzonder cachet en getuigen van de in onze stad welbekende artistieke kwa liteiten van den heer de Quack, die gedu rig persoonlijk toezicht uitoefent op de decoratie en bekleeding. Wij willen daarover op dit oogenbiik niet in finesses uitwijden, doch zeker is, dat den duizenden kijkers a.s. Zaterdag een schoon schouwspel te wachten staat. Als eenige voorwaarde verbinden wij daaraan echter den eisch. dat in den stoet van goden en godinnen Pluvius moge ont breken Het Schuttersveld verkeert momenteel, dank zij een intensie- ven afvoer van het overtollige water, in goede conditie, zoodat bij aanhoudend gun stig weer voor een modderballet a.s. Zater dag niet behoeft te worden gevreesd. ASFALTEERING VAN HET PLANTSOEN. Een goede verbetering. Gisteren is de asfalteering van het Plant soen tusschen Plantage en Korevaarstraat geheel gereed gekomen, terwijl tevens over dezen afstand een flink trottoir ten behoeve van de voetgangers werd aangelegd. Een en ander beteekent voor de aan- en om wonenden een prachtige verbetering, die door hen op hoogen prijs wordt gesteld. Het werk werd uitgevoerd in werkver schaffing in eigen beheer door den dienst van Gemeentewerken, afd. bestratingen. Prof. R. Casimir. Wordt heden 60 jaar. Prof. R. Casimir, bijzonder hoogleeraar in de opvoedkunde aan de Universiteit al hier en oud-rector van het Nederlandsch Lyceum te 's-Gravenhage, wordt vandaag 60 jaar. Rommert Casimir werd 29 September 1877 te Kollum (Fr.) geboren. Hij bezocht de Normaalschool te Gronin gen en was vervolgens als onderwijzer werkzaam te Sappenneer en Groningen (18961899), leeraar aan een cursus voor de hoofdakte (1899) en aan de Kweekschool voor onderwijzers te Groningen (1902 1906). Hij studeerde aldaar in de oude talen en wijsbegeerte en legde in 1910 met goed ge volg het doctoraal examen af. In 1919 werd hij op advies van den be kenden paedagoog Jan Ligthart benoemd tot rector van het Ned. Lyceum te Den Haag, het eerste lyceum hier te lande, dat voornamelijk door zijn arbeid is geworden wat het thans is. In 1918 werd de thans 60-jarige benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de opvoed kunde aan de Universiteit alhier, welk ambt hij ook heden nog bekleedt. Zeven jaar geleden legde prof. Casimir het rectoraat van het Haagsche Lyceum nieer. Een groot aantal geschriften is van zijn hand verschenen, terwijl hij verder nog groote bekendheid genoot door zijn radio- redevoeringen o.a. voor de VPRO en door zijn spreekbeurten voor de Volksuniversi teiten. HET ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN DS. VAN APELDOORN. Een intieme huldiging. Ds J. C van Apeldoorn, herv. predikant te dezer stede, die heden den dag herdenkt, dat hij voor vrif en twintig jaar bevestigd werd in het ambt. heeft vandaag op ver schillende wijzen mogen ondervinden, dat velen hem omringen met hartelijke sym pathie en groote waardeering koesteren voor ziim ambtelijk werk. Daarvan getuigden allereerst de talrijke bloemstukken, die in groote verscheidenheid aan zijn buis wer den bezorgd Verder waren daar de tele grammen en schriftelijke gelukwenschen, ook uit vorige standplaatsen die evenzoovele getuigen van hartelijk medeleven vormden. Teneinde dit jubileum zoo algemeen mo gelijk te herdenken, had zich een commissie gevormd uit alle kerkelijke colleges der Ned. Herv. Gemeente en bestaande uit de hoeren G. J. van den Berg en J. W. Kret namens het college van ouderlingen, Joh Sierat, W. A. van der Tang en H Siere namens het college van diakenen, Jac. Wil brink en C. J. W. de Reuver voor de ge meente-commissie en tenslotte M. Brinks en T. Eikerbout voor het college van No tabelen Hedenochtend heeft deze commissie haar opwachting gemaakt ten huize van den jubilaris, waarbij het geschenk van de lid maten der Ned. Herv. Gemeente is over handigd. De heer G J. van den Berg heeft hierbij als voorzitter der commissie het woord gevoerd. In een van groote waar deering getuigende toespraak heeft spr herinnerd aan den arbeid van ds van Apel doorn in de onderscheidene standplaatsen om tenslotte meer uitvoerig stil te staan bij den Leidschen tijd van den jubileeren den predikant. Aan het eind van zijn toe spraak sprak de heer van den Berg d'eu wensch uit. dat het. ds. van Apeldoorn ge geven mocht ziin nog vele jaren he; Evan gelie van Gods vrije genade te mogen ver kondigen tot heil van velen. Als blijvend aandenken aan dit jubileum bood spr. hem een enveloppe met inhoud aan, vergezeld van een album met hand- teekeningen van hen. die aan dit huldeblijk hadden bijgedragen. Met 'n enkel woord dankte ds. van Apel doorn voor deze huldiging, welke geheel ;n intiemen kring plaats vond. Op de receptie, die hedenmiddag gehou den werd en waarop wij morgen nader zul len terugkomen, kwamen velen ds. van Apeldoorn gelukwenschen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. Stikvoort Nzn., Pauwenstraat 10, Voor schoten. Aannemersbedrijf. Eigenaar: J. Stikvoort, Voorschoten. Wijzigingen: Firma Burgersdijk Niermans. Nieuw- steeg 1, Leiden. Boekhandel. Dd. 1 October 1937 wordt de afd. Nieuwe Boekhandel overgebracht naar Breestraat 113. te Leiden en vereenigd met den boekhandel der firma Gebr. van der Hoek, onder den naam „Tem"- plum Salomonis Afd. Nieuwe Boekhandel Burgersdijk en Niermians v.h. Gebr. van der Hoek". - Afdeeling antiquariaat, veilingen en administratie biijven gevestigd: Nieuw- steeg 1, te Leiden. Gebroeders van der Hoek, Breestraat 113. Leiden. Boekhandel en uitgeverij. De boek handel is met ingang van 1 October 1937 overgegaan aan Fa. Burgersdijk en Nier mans. De uitgeverij blijft in hetzelfde pand gevestigd onder den ouden naam: Gebroe ders van der Hoek. M. Brinks. Turfmarkt 11, Leiden. Atelier van gouden en zilveren werken. Bijv. uit geoefend bedrijf: handel in uurwerken en imitatie zilver; doublé, gemonteerde juwee- len; reparatiën, enz. Vestiging filiaal Leiden, Pieterskerkkoorsteeg 7. N.V. Verkoopkantoor De Jong's Machine fabriek. Hooge Morschweg 136. Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging han delsnaam in: De Jong's Machinefabriek N.V. Uitgeoefend bedrijf thans: vervaardigen en herstellen van en het drijven van handel in machines, werktuigen, motoren, enz. in d'en ruimsten zin. Gebr. J. en B. de Jong, Hooge Morschweg 100. Leiden. Machinefabriek, installatie- en adviesbureau voor electrotechniek. Het ge heele bedrijf is overgenomen door: De Jong's Machinefabriek N.V. te Leiden. TREINVERTRAGING. Toen gisteravond de electrisohe trein 1129 alhier van Haarlem binnenkwam, bleek dat tusschen Haarlem en Leiden een rijtuig was warm geloopen, zoodat dit uit den trein moest worden verwijderd. Daar de reizigers in de andere rijtuigen moesten overstappen, vertrok de trein met ongeveer 16 minuten vertraging naar Den Haag. RUSSISCHE KERKZANG. TOONEELUITVOERING IN „ENDEGEEST" Gisteravond werd in het Recreatiegebouw van „Endegeest" voor de patiënten der ge stichten een uitvoering gegeven door de Tooneelvereeniging „Kruist en Genoegen". Opgevoerd werd „Een reuzen idee" welk stuk een uitstekende vertolking genoot. Ei- werd met veel animo en toewijding ge speeld, waarvoor de aanwezigen met har telijk applaus hun erkentelijkheid betuig den. De geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman vertolkte na afloop den dank der verpleegden. Groote belangstelling in de Pieterskerk. De zeven zangers, tezamen vormend het beroemde kerkkoor der Russisch-Ortho doxe Theologische Hoogeschool te Parijs, aan wier uitzonderlijke begaafde en ver heven prestaties wij na hun vorig optreden in ae Pieterskerk een enthousiast gestemde en uitvoerige beschouwing wijdden, heb ben opnieuw een groot aantal eerbiedig luisterende toehoorders opgeheven tot de zeer speciale wijding, die uitgaat van hun biddend zingen, doordrongen van een diep en ongeschokt geloofsleven, ondanks de verschrikkingen, die zij in hun vaderland doormaakten en waarvan zij nog steeds de treurige gevolgen moeten ondervinden. Dat zij daarnaast een perfecte zangtech niek beheerschen en ook in dat opzicht dragers van een hooge cultuur zijn be gunstigd door een begenadigd natuurlijke aanleg zij terloops gememoreerd. Vóór alles leeft men mee en wordt ge troffen zij het eenigszins gehandicapt als niet-kenner der Russische taal met deze weemoedige, mystiek-verstilde, dan weer jubelende zangen, onverbrekelijk ver bonden aan de liturgie der Russische-Or- thodexe Kerk, zij het van den Avonddienst, van den Vastentijd of van Paschen. Daaruit voelt men steeds het verpuurde en toegewijde dienen der religie in den edeisten vorm. De zeven zangers worden gedragen door het Christelijk geloof, dat zij aan hun auditorium overdragen eiri daarmee brengen zij gelijk het doel de zer zangen is „den hemel op aarde". 't Is onnoodig, wederom den lof te prij zen van deze onvergetelijke stemmencom- binatie, aangevoerd door de nauw merk bare directie van dien licht-zingenden te nor Denissov, wiens prachtig vrij zittende stem zwegft tot in de verste uithoeken der immense kathedraal over de donker-orge- lende bassen: een combinatie van timbre's, die men slechts bij Russen zal aantreffen. Dit zingen blijft bij voortduring rein en is doordrongen van een hooge muzikali teit. De inzetten zijn van een onvergelij kelijke zuiverheid, dank zij mede het ab solute gehoor, waarover deze zangers be schikken. Tot 't einde toe, wanneer op vrome wijze het „Onze Vader" wordt ge zongen, blijft dit sublieme zingen van een groote oprechtheid. Men voelt door alles heen het verlangen naar de wederopstan ding der Russische kerk in het eigen va derland en toch ook de zekerheid, dat na het louteringsproces van vele moeilijke jaren, daar weer de geestelijke krachten 'zullen doorbreken, die een uiteindelijke be vrijding en overwinning mogelijk zullen maken. De schoone en ontroerende zangen maak ten weer den diepen indruk van een vorig maal: zoowel geestelijk als technisch werd schier het volmaakte bereikt, zoodat een critische beschouwing hier overbodig is. Deze zou trouwens ook niet bij een avond als deze behooren. 't Was opnieuw een onvergetelijke ure van stil genieten! Ook de toelichtingen van ds. Groot En- zerink. in het bijzonder die betreffende dc moeilijke finanoieele positie der Rus sische kerken en van het Seminarium te Parijs, alsmede de aanvullende orgelspe len van Leo Mens, hadden de aandacht van het in grooten getale opgekomen audi torium, waaronder wij vele vooraanstaan de autoriteiten opmerkten. MILITAKIA. Ingevolge beschikking van den minister van Defensie zullen, in verband met d-3 voorgenomen legeruitbreiding, met ingang van 2 October a.s. ruim 300 dienstplichtige sergeanten van de Infanterie in de gelegen heid worden gesteld zich als onderofficier capitulant te verbinden. Hiervan zijn voor het 4e Regiment In fanterie bestemd de dienstplichtige ser geanten: T. J. Bokhorst, L W, Luijke. N Kruit, D. Bruin. J. J. de Bruyn, E. Kuiper, W. Prins A. v. d. Kwaak allen van 4 R.I. J, ramer, A. J. Huijser. H K, de Waal. M. .V. d. Linden en M. W. v. Dorp allen van het 3e Regiment Infanterie; A Velema van 20 R.I. en I. K. Vijfwinkel van 22 R.I. De le luitenant J. Hoitrust van het 4e Regiment Infanterie word van 4 October as. tot en met 27 November da.v. gedeta cheerd te Utrecht voor het volgen van een cursus aan de Militaire gasschool. Met in gang van gelijken datum wordt de sergeant capitulant P. A. Verhoeff van dat regiment gedetacheerd bii de K.M.A. te Breda voor het volgen van een gymnastiek cursus. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het Taalkundig candi- daatsexamen Indologie: de heeren N. Th. v. d. Veer (Den Haag) en B. J. Zoetemeijer (Haarlem)voor het Candidaatsexamen rechten: de heeren W. van IJzeren (Den Haag) en J. P. Hustinx (Den Haag), voor het Economisch doctoraal examen Indolo gie' de heer G. Ch. Rapp (Rijswijk Z.H.); voor het Candidaatsexamen rechten: de de heeren H. M. A. Hollanders, Roermond), J. Stocker iDen Haag), G. van Ibtersum (Den Haag), J. M. Barents (Voorburg) en H. F, aqrfts (Rjjswjjk ZJÈ) EERSTE BLAD BINNENLAND. Mr. P. J. Oud over een jaar devaluatie. (3e Blad). De werkloosheid daalde tot 22 pet. (Bin* nenland, 3e Blad). Wijziging van de tariefmachtigingswet. (2e Blad). Renstal uitgebrand te Rotterdam. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Hitler en Mussolini spreken te Berlijn. (3e Blad). De Volkenbond spreekt zijn afkeuring uit over de Japansche luchtbombardemen ten. (Buitenland, le Blad). Toenemende actie voor den antl-Japansche boycot. (Buitenland, le Blad). Redevoeringen van Roosevelt en Hertzogi (Buitenland, le Blad). Spanje opnieuw in den Volkenbond. (Bui tenland, le Blad). Met Italië overeenstemming bereikt oveE Nyon. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is de 42-jarige N. v. d. E. uit Leiderdorp, die, gaande van de Doezastraat langs het Ra penburg een wagen, beladen met takke- bossen voortduwde, bij het omslaan van een hoek naar de Kaiserstraat, toen hij plotseling van tusschen de boomen den rijweg wilde oversteken, aangereden door een auto, bestuurd door A. J. V. alhier. Van der E. werd met wagen en al over de straat geslingerd en bleef, hevig uit den mond bloedend, liggen. De E.H.D. vervoer de hem ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat de aanvanke lijk gekoesterde vrees, dat hij een been zou hebben gebroken, ongegrond was. Volgens ooggetuigen treft den auto-be stuurder geen schuld. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames E. de Groot (Rotterdam) en C. J. Messelink (Den Haag). De politie alhier heeft den 25-jarigen D. S. aangehouden wegens diefstal van koperen ventielbuizen ten nadeele van H. alhier. Steeds verder gaat de opmarsch in Astuirië. Aan de bezetting van Ribadesella ging een heftig bombardement der linksche stel lingen door geschut en luchtmacht vooraf. De strijd om de haven vormt een der bloe digste episoden uit de geschiedenis van den oorlog in Asturië; op tien plaatsen ver dedigden de militietroepen, die order had den gekregen tot eiken prijs stand te hou den, zich tot den dood. Niettemin is de ver woesting te Riba niet zoo groot als men vreesde; de haven heeft geen schade ge leden. Voor de microfoon van Sevilla heeft generaal Queipo de Llano verklaard dat zich werkelijk Duitsche technici en vliegers in de rijen van de troepen van Franco bevin den, doch hun getal is aanzienlijk geringer dan dat der Russische, Fransche, Tsjechi sche en andere buitenlandsche vliegers in de rijen der regeering. Ook verklaarde hij, dat de afdeelingen „zwarte pijlen" niet enkel uit Italianen bestaan, doch slechts vijftien procent Italianen tellen. Het aantal Italianen op het gebied van Franco be draagt geen 50.000 man, zooals van de zijde der regeeriug wordt beweerd, doch nftuwi?- üijks een vierde deel hiervan.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1