te Berlijn De as Rome-Berlijn bekrachtigd plechtig De Italiaansche kolonie LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woenrdag 29 September 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD NIEUWS Renstal uitgebrand te Rotterdam. Hitler en Mussolini op het Maifeld Trekt thans groote belangstelling R.HEUMALANA De paarden zijn gered. Door tot nou toe onbekende oorzaak Is Gistermiddag brand uitgebroken in de renstal van den heer W. v. d. Vorm aan den Schulpweg 534 1 te Botterdam. Hoewel de brandweer direct met veel materiaal ter plaatse was. kon zij niet verhinderen, dat de renstal, die voor een groot gedeelte ge heel uit hout was ongetrokken, een prooi der vlammen werd Alle renpaarden (vier in totaal) konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. Ook het aangebouwde woonhuis van den pikeur is behouden gebleven. Omstreeks drie uur hoorde de echtgenoote van den pikeur, dat de paarden, die in de 6tallen achter het huis zijn ondergebracht, onrustig waren. Zij ging eens kijken en be merkte, dat er brand was uitgebroken. De pikeur, de heer J. Faken, begaf zich onmid dellijk naar de stallen, waar hii de paarden losmaakte en naar het achter de gebouwen gelegen grasveld bracht. In een ommezien van tijd echter stond de renstal, annex schuur, waarin hooi en stroo lag opgesla gen. in lichterlaaie Het complexje „de Heu_ vel" ligt op een hoogte en daardoor kon de wind de vlammen steeds weer aanwak keren Bovendien ligt .De Heuvel" een eind van den weg af, zoodat toen de brandweer eenmaal was gearriveerd, nog heel wat slangen moesten worden uitgelegd, voor men met het blusschingswerk een aanvang kon maken Met twee stralen van slangenwa gens en twee van de motorspuit no. 1 werd he'. vuur aangetast. Inmiddels had de politie op den Schulp weg reeds een afzetting gemaakt en toen men via de oprijlaan en via de achterzijde, door de tuinen, het vuur kon bestrijden, behoefde er weldra voor uitbreiding niet meer gevreesd te worden, hoewel de wind vat op de vlammen bleef houden. Stal en schuur zijn echter, daar zij voor een groot deel uit hout waren opgetrokken, een prooi der vlammen geworden. Het woonhuis van den pikeur heeft de brandweer kunnen be houden. Dit heeft echter veel waterschade gekregen. Omwonenden en personeel van het vlieg veld zijn er echter nog in geslaagd om het meubilair in veiligheid te brengen. Te rum vier uur had men den brand onder de knie. ONGELUK OP MOTORLOGGER TE SCHEVENINGEN. Gisterochtend te circa half twaalf was een 24-jarlge motordrij ver aan boord van den logger SCH. 132, liggende in de Nieuwe Binnenhaven te Scheveningen, bezig den motor op gang te brengen. Hij werd daarbij geassisteerd door twee collega's. Od een gegeven moment sloeg uit den motor een groote steekvlam Deze had op het met vet en olie doordrenkte pak van den motordrij. ver onmiddellijk vat; in een oogenbllk stond de jongeman in llohter laaie. Zijn vrienden durfden hun collega niet te hulp komen, aangezien ook hun kleeren met vet en olie waren besmeurd. De ongelukkige rende naar het dek en sprong zonder zich te bedenken in het water tusschen het schip en den wal. Twee Schevenlngers. die er getuige van wa ren. haalden hem op het droge. De man bleek er leelijk aan toe te zijn. Over het eeheele lichaam had hij brandwonden ge kregen De geneeskundige Dienst vervoerde hem naar het Roode-Kruiszlekenhuis. waar hij ter verpleging is opgenomen. MET DE HAREN TUSSCHEN EEN MACHINE GEKOMEN. Gisteren had een zeventienjarige fa brieksarbeidster uit Amsterdam, werkzaam in de cacao, en chocoladefabriek van de Erve H. de Jong te Wormerveer, het ongeluk met haar hoofdhaar in aanraking te komen met de kamwielen '/ar. een chocolaterie- machine, waardoor het hoofdhaar en een groot gedeelte van de hoofdhuid werden afgerukt. In zorgwekkenden toestand is het meisje naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam overgebracht. Eenige minuten over zes gisteravond, verliet, de duce in gezelschap van minister Frank het huis van den rijkspresident om zich naar het rijkssportveld te Berlijn te begeven. Toen de duce en de Fuehrer daar waren aangekomen, begaven zij zich eerst naar het Klokketorenpleln, waar zij de eereba- laljons van de S.S.-lijfwacht inspecteer den. Hun aankomst werd bekend gemaakt door trompetsignalen op de tribunes van het Maifeld. Het veld zelf was Ingenomen door een ontelbare menigte. Achter de tribune waren op een vaandelheuvel onge veer 2500 vaandels van de verschillende natlonaal-sociallstische afdeelingen opge steld. Onder een daverend „heü"-geroep van de menigte begeleidden Hess en Goeb- bels de beide staatslieden naar de eere tribune, waar het spreekgestoelte stond opgesteld en waar ook de vooraanstaande Duitsche en Italiaansche persoonlijkheden hadden plaats genomen. Goebbels opende de vergadering. De regen was intusschen gaan stroomen. Hitier spreekt. Het woord was daarop aan Hitler. Hij zei dat de aanwezigen getuige waren van een geschiedkundige gebeurtenis. Meer dan een millioen menschen zijn bijeengekomen voor het houden van een betooging, ter wijl 115 millioen onderdanen van twee volken zich hiermede in vreugde vereenl- gen en honderden millloenen menschen in de rest van de wereld met meer of minder belangstelling de betooging volgen. Hitier verkaaarde verder, dat het een groote vreugde is, een van die eenzame mannen tot gast te hebben, die zelf geschiedenis maken. De diepe zin van deze betooging is de oprechte wensch onze landen, dien vrede te garandee ren, welke niet het loon is van een ontwijkende lafheid, doch van het re sultaat van een bewust verantwoorde lijk verzekeren van het bestaan. Hier mede gelooven beide volken, die belan gen te dienen, welke eigenlijk de be langen van geheel Europa moesten zijn. De Fuehrer wees er vervolgens op, dat geen volk meer naar vrede verlangt dan het Duitsche, geen volk heeft evenwel meer de verschrikkelijke gevolgen leeren kennen van een zwak vertrouwen, want vóór het aanvaarden van de macht door het nationaal-social isme ligt. een periode van vijftien jaar, welke een aaneengescha kelde reeks van onderdrukking en van on- zegbaren nood beteekent. In den tijd van de bitterste beproeving, zoo sprak Adolf Hitler verder, heeft Italië en in het bijzonder het fascistische Italië niet meegedaan aan het vernederen van het Duitsche volk. Uit de gelijke gezind heid van de fascistische en de nationaal- socialistische revolutie is thans ook een gemeenschappelijk handelen voortgeko men. De kracht van deze beide staten is thans de sterkste garantie voor het be houd van Europa, dat nog niet door den invloed van vernielende elementen uiteen wil vallen. Allen die dit hooren zullen moeten erkennen, dat twee sou- verelne nationale rijken den weg tot elkaar hebben gevonden in een tijd, dat de democratisch-marxistische interna tionale overal slechts haat en daar mede tweedracht toont. Iedere poging een dergelijke gemeen schap van volken door verdachtmaking of anderszins te breken, zal schipbreuk lij den door den wensch van de 115 millioen menschen van belde volken en door den wil van de belde mannen, die hier spre ken. ONGEVAL OVERKOMEN AAN MILITAIRE AUTO IN VAASSEN. In de vroegte passeerde hedenmorgen net corps motor-artillerie uit Naarden, onder leiding van den commandant, ma joor Wa/nmkhof, den vroegeren comman dant van het kamp Oldebroek, het dorp Vaassen. Het corps kwam terug van Oldebroek. waar het stukken gehaald had. Op den terugweg naar Naarden kwam een der auto's, welke een stuk geschut voorttrok, in de dorpsstraat van Vaassen, ter hoogte van de Hervormde Kerk, onverwachts in botsing met een betonnen paal, tengevolge waarvan het. voertuig omsloeg. Vijf militairen werden aan het hoofd en de armen gewond. Na door den plaatselijken arts behan deld te zijn, konden zij weer met de colon ne, welke hierdoor eenige vertraging ver kregen had, verder trekken. BOERENWONING MET OPSLAG PLAATS UITGEBRAND. Gistermiddag is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer J. Knook te Stompetoren (gem. Schermer- horn). De onmiddellijk gealarmeerde brandweer van Schermerhorn kon slechts weinig te gen de vuurzee uitrichten. Binnen een half uur was de boerenwoning met de daar achter gelegen opslagplaats uitgebrand. Slechts de muren stonden toen nog. De bewoners wisten zich tijdig in vei ligheid te seellen, terwijl zij ook nog tijd vonden het vee te redden. Vijf ton tarwe en erwtenstroo, welke in de schuur waren opgeslagen, werden door i Hierna werd het Italiaansche volkslied gespeeld en vervolgens gaf Goebbels het woord aan den duce. Deze sprak in het Duitsch. Rede van den Duce. Deze zelde dat het bezoek dat hij aan Dultschland brengt en de rede, welke hij thans uitspreekt een gewichtig punt vor men in de geschiedenis van belde volken. Verder verklaarde de Duce, dal ach ter zijn reis naar Duitschland geen geheimen steken. Er werd niets be sproken, dat het reeds genoeg verdeel de Enropa nog verder kan verdeelen, de plechtige bekrachtiging van de as RomeBerlijn richt zich niet tegen andere staten. Fascisten en nationaal-socialisten wil len den vrede en zijn steeds bereid voor den vrede te arbeiden. Indien men vraagt wat het gevolg van de ontmoeting te Ber lijn zal zijn, oorlog of vrede, dan kunnen de Fuehrer en de Duce met luider stem antwoorden: vrede. Zooals voor vijftien jaar de fascistische revolutie Italië een nieuw aanschijn heeft gegeven, zoo heeft ook de natlonaal-socia llstische revolutie Duitschland herschapen. De Duce gelooft, dat de reden van veel misverstand tusschen de volken is, dat men het nieuwe, de zich vormende werke lijkheid niet kent. Indien men de nationale revoluties van Duitschland en Italië beter zou kennen, dan zouden vele vooroordee- len wegvallen. Beide hebben dezelfde vij anden, die denzelfden heer dienen: de derde internationale. Duitschland en Italië streven een gelijk doel na op economisch gebied. Zonder eco nomische onafhankelijkheid kan de poli tieke onafhankelijkheid van een land in gevaar komen. Italië heeft dit bemerkt toen de 52 te Genève vereenigde staten besloten tot de misdadige economische sancties tegen Italië. Duitschland heeft zich daarbij niet aangesloten en Italië zal dit nooit vergeten. In beide landen wordt het bolsje wisme, de moderne vórm van duister byzantinisme, de ongehoorde uitbuiting van het lagere volk bestreden. Wan neer het woord niet voldoende is, dan moet men naar de wapens garijpen en dit heeft Italië ln Spanje gedaan, waar duizenden Italiaansche fascisten vrij willig zijn gevallen voor de redding van de Europeesche cultuur. Tot slot van zijn rede verklaarde de Duce dat beide landen buiten hun grenzen geen propaganda in den gewonen zin des woords voeren. Zij gelooven. dat de waarheid zelf kracht genoeg heeft om overal door te dringen en eindelijk zal zegevieren. Europa van morgen zal fascistisch zijn door de lo gische drang van de gebeurtenissen en niet door propaganda. Spreker weet niet of en wanneer Europa zal ontwaken, want zooals te Neurenberg is gezegd, geheime en toch welbekende krachten zijn aan het werk om uit een burgeroorlog een wereld brand te voorschijn te roepen. Het is van groot belang dat de geweldige macht van 115 millioen menschen vastberaden samen gaat Hiervan is deze groote betooging een bewijs. Na een concert van de muziekcorpsen van het leger, dat werd ingekort in ver band met het slechte weer, keerden de Fuehrer en zijn gast naar de Wilhelm- strasse terug. Overal langs den weg wer den zij door de groote menigte, welke in den stroomenden regen was blijven wach ten, luide toegejuicht. Voor den ingang van het paleis van den rijkspresident, waar de Duce logeert, nam Adolf Hitler afscheid van zijn gast. Onze Berlljnsche correspondent schrijft: Het ligt onder de gegeven omstandig heden voor de hand, dat de Italiaansche kolonie te Berlijn ln het centrum van de publieke belangstelling staat. Alles, wat direct of ook maar indirect met Italië Iets uitstaande ls, behoort op het oogenbllk tot het thema van den dag. Zoo bezochten wij een tentoonstelling van de „Verein Berliner Kiinstler", waarbij ter eere van den Italiaanschen chef der re geering ook Italiaansche kunst geëxposeerd wordt. Terzelfder tijd wordt te Lucken- walde, dus onder den rook van Berlijn, in den stadsschouwburg Mussolini's Napoleon drama „Honderd Dagen" opgevoerd, het welk den tijd tusschen Elba en St. Helena dramatiseert. Vergissen wij ons niet, dan werd dit ministerieel kunstproduct reeds in 1932 voor de eerste maal te Welmar gege ven, waarbij toen Hitier als eenvoudig toe schouwer tegenwoordig was. Minstens evenzeer interesseert men zich op het oogenbllk voor de trattoria's, oste- ria's en tavernes ln de Rijkshoofdstad. Men vergist zich deerlijk, wanneer men meent, dat deze typisch Italiaansche lokalen uit sluitend door de Italiaansche kolonie be zocht worden, want niet slechts de betrek kelijk goedkoope wijn en de voortreffelijke Italiaansche keuken, maar vooral ook de gezellige stemming en de meesleepende muziek ln deze restaurants trekken gere geld een vrij sterk bezoek van Duitschers en toevallig hier vertoevende vreemdelin gen. En dat de gasten met het lucullisch en artistiek resultaat zijn ingenomen bleek nog kortelings, toen men ons in het gas tenboek de volgende vleiende aanteekenlng voorlegde: „Mangiate, bevuto, pagato, tutto va bene. e ritornero appena che, ho fame, sete e soldi!" Hetgeen ongeveer beteekent: „Gegeten, gedronken, betaald, alles is uit stekend en ik zal terugkomen, als ik weer honger, dorst en geld hebl" Komt men toevallig door de stille Victorla- strasse, dan ontdekt men er in een fraai huis, dat vroeger dienst deed als Italiaan sche ambassade, de club der Italiaansche fascisten te Berlijn. Hier kunnen trouwens alle Italianen verkeeren, vooizoover zij geen principleele anti-fascisten zijn en te dien opzichte ls de controle in Italië al even nauwkeurig als in het Derde Rils- Komt men dit gastvrije huis binnen, dan leest men al dadelijk onder den symbolie ken lictorenbundel het woord van Musso lini: „Credere, Obbidere, Combatlere Ge looven, gehoorzamen, strijden Waardevolle schilderijen, die Italiaan sche vorsten uit den tijd der middeleeuwen weergeven hangen aan den marmeren muur van de hall. Boven is een eenvoudige steen aangebracht voor een die voor zijn vaderland viel en naar wlen de Berlljnsche Fascio" is genoemd: Federico Guella. En overal, waar men ln de gezellige ver trekken van de Italaansche club rondkijkt, ontdekt men weer spreuken, welke aan den Duce herinneren en bewijzen, dat hij ook buiten Italië een groote plaats inneemt lil de gedachtenwereld van zijn volk. Zijn po pulariteit doet voor dit van den eenvoudi- gen en beminden koning en keizer Ema nuel niet onder. Niet minder dan rond 25.000 Italiaansche mannen en vrouwen leven tegenwoordig in Duitschand en daarvan alleen in de Rijks hoofdstad ongeveer tweeduizend. Onder hen zijn de meest uiteenloopende soorten van beroep verdeeld: kooplieden en amb tenaren, kunstenaars en studenten, werk lieden en handelsreizigers. Een groote plaats wordt hierbij ingenomen door de importeurs en gros van Itallaansch fruit, van Italiaansche auto's, terwijl tenslotte ook het personeel van meerdere Italiaan sche reisbureau's niet vergeten mag wor den. Voorts verzekerde men ons, dat er ook ln het Rijnsch-Westfaalsche industriege bied en in het vrijgeworden Saarland tal- looze Italiaansche kolen- en mijnarbeiders leven. Vrijwel geheel verdwenen zijn tegen woordig de vertegenwoordigers van ambu lante bedrijven en ondernemingen welke Juist voor den oorlog zeer talrijk waren. De fascistische partij onderhoudt ln het Duitsche Rijk achttien „Fasci" met rond vijftig steunpunten, welke volgens een kaart in het secretariaat over alle gouwen verdeeld zijn. De belde grootste van deze organisaties vindt men te Berlijn en ln Saaihrücken. Deze organsaties der Fascis tische Partij zorgen er voor, dat alle Itali anen in Duitschand met elkaar in contact blijven en de club ln de Victoriastrasse kan als de centrale beschouwd worden. Zoo leest men in den breeden gang boven de verschillende deuren: „Institute di Lin gua e Cultura", dus Instituut voor Taal en Cultuur, „Scuola Llttoria". wat een soort volksschool aanduidt, „Fascio Femminüe", dat wil zeggen de party-organisatie der vrouwen, „Ambulatoria", een afdeeling voor medisch advies. „Organlsazzione Giovanllle Itallana Estoro", die voor de Italiaansche Jeugdorganisatie in het buitenland zorg draagt en nu noemen wy slechts enkele typeerend e staaltjes van de Italaansche organisaties in het buitenland. Voor de Dultsch-Itallaansche toenade ring zorgt speciaal het „ïnstltuto dl Lingua e Cultura", waar ook Duitschers kunnen deelnemen aan een cursus in de Italiaan sche taal en men verzekerde ons, dat hier van door zeer velen dankbaar gebruik wordt gemaakt. Tenslotte vestigen wij nog even de aan dacht op de orangerie in het Park van Sans-Soeci uit den tijd van Frledrich Wil helm IV, een typisch staaltje van het Ita liaansche Palazzo en giydt men 's zomers toevallig over de Havel langs Potsdam, dan wordt men van dichtby aan den oever de Heilandskerk gewaar, een fraaie Basilica met een Campanile. Het contact tusschen Duitschland en Italië is dus niet bepaald van recenten datum het vuur verteerd, evenals enkele duizen den mudden aardappelen. De brand is hoogstwaarschyniyk ont staan door tarwebroel. De schade is nog niet bij benadering te schatten, doch be loopt zeker duizenden guldens. Zy wordt door verzekering gedekt. ERNSTIG MOTORONGELUK IN BELGIE. Nederlander botst tegen auto op. De 30-Jarige ongehuwde vlasbouwer F. de K woonachtig te Koewacht is gisteren met rijn motor te Leochrtsty by Gent met een auto in botsing gekomen. Hii kreeg ernstige kwetsuren en is naar een kliniek te Gent overgebracht, waar hy ter verpleging ls opgenomen. Men vreest voor rijn leven. BRAND AAN DE JONKER FRANSSTRAAT TE ROTTERDAM. Omstreeks negen uur gisteravond is ty. dens afwezigheid van de bewoners brand ontstaan op de eerste verdieping van pand 41b aan de Jonker Fransstraat te Rotter dam, een vrij bovenhuis, in gebruik by den heer A. Ocke. die daarin een pension houdt. De vlammen grepen snel om zich heen en ln korten tyd was de verdieping zoo goed als uitgebrand. De onderligger.de leegstaan de winkel kreeg veel waterschade. De brand ls hoogstwaarschlj nl ijk ontstaan ln de acht terkaimer. DOOD DOOR GAS VERSTIKKING. Het hoofd van de openbare lagere school te Bergen vond gistermiddag, ln de stook- gelegenheid der centrale verwarming, de 50-jarige schoonmaakster H. levenloos op den grond. Een omboden geneesheer constateerde den dood door gasverstlkking. LAKEN5 FA.BR - SPANJAARD - BORNE PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 30 SEPTEMBER. LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn): Nam. 8 uur, ds. H. Ldgtenberg van Leiden. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder)Nam. half- acht, ds. Groen van Rotterdam. ZOETERMEER. Ver. tot verbreiding Geref. Waarheid: Nam 8 uur, ds. Koster van Montfoort. 8376 (Ingez. Med.) BUITENLANDSCH GEMENGD. PETROLEUMRESERVOIR IN BRAND. Een petroleumreservoir met een inhoud van een millioen gallons olie, toebehooren- de aan de Burmah Oil Company, te Sy rian) naby Rangoon, is doen- den bliksem getroffen en in brand geraakt. NOODLOTTIGE EXPLOSIE IN FABRIEK TE BAZEL. Vijl dooden, elf gewonden. In een machinefabriek te Bazel is een compressor geëxplodeerd. Tot nog toe zyn vyf dooden uit de puinen geborgen, terwyi elf zwaar gewonden naar het ziekenhuis werden overgebracht. NED HERV KERK Beroepen: Te Foudgum, J. v. Leusden, cand. te Steenwijk; te Herldngen, A. Wls- gerhof, cand. te Amersfoort; te Meeuwen, H. Jongebreur, cand. te Capelle a. d. IJssel. Aangenomen: Naar Huizum (als hulp- pred.), J. van Doorn, cand. te Groningen. GEREF KERKEN. Tweetal te Echten (Fr.): J. Blauw, cand. en hulppred. te Papendrecht en D. J. Scholten, idem te Deventer. Beroepen: Te Ommen, J. Koppe te Wa genborgen; te Echten (Fr.), J. Blauw, cand. en hulppred. te Papendrecht. Dr. W. SWARTt In den ouderdom van 58 jaar is te Beet gum overleden dr. W. Swart, predikant by de Ned. Herv. Gem. aldaar. Dr. Swart werd 21 Sept. 1879 geboren en Ln 1906 candldaat in Overijssel om 22 Sept. 1907 te Huins het predikambt te aanvaar den. Vandaar vertrok hy ln 1912 naar Purmer. om zich in 1913 aan de gemeente van Sybrandaburen te verbinden. Sinds 4 Oct. 1931 arbeidde hy te Beetgum. Dr. Swart, die tot de vrijzinnige richting behoorde, was secundus-lid van het Prov. Kerkbestuur van Friesland. De. G. BENTING. INCATEMPEL ONTDEKT. Op den berg Sachin in Peru heeeft pro fessor Tello de ruïnes van een meer dan duizend jaar ouden Inca-tempel ontdekt. Uit inschriften bleek, dat een inlandsche beschaving heeft bestaan, waaruit de ver schillende Inca-beschavingen, welke ten tyde van den inval der Spanjaarden be stonden, zyn ontsproten. Ds. G. Bentlng, em. predikant te Baarn, die in vroeger jaren in den Gelderschen Achterhoek een vooraanstaande plaats heeft ingenomen, viert a.s. Zondag zyn zeventigsten verjaardag. Gerhardus Bentlng werd 3 Oct. 1867 te Groningen, waar zyn vader predikant was, geboren. Hy studeerde aan het gymnasium te Groningen en aan de Theo! School te Kampen, waar hy in 1894 candldaat werd. Aan de Groningsche Universiteit deed hy zyn doctoraal examen in de theologie. 9 Maart 1897 aanvaardde ds. Bentlng zyn ambt bij de Geref. Kerk van 's-Graven- dee! vanwaar hy 22 April 1900 naar Win- terswük vertrok. Hier heeft hy op onder scheiden gebied zich bewogen en deze kerk gediend totdat de classis Zutphen wegens voortdu -ide ongesteldheid hem met In gang van 15 Maart 1935 eertol emeritaat verleende. Ds Bentlng was quaestor van de classis Zutphen, alsook kefkvlsitator en examina tor van de classis Zutphen. Voorts was hy voor deze classis deputaat voor de -vacature- beurten, de hulpbehoevende kerken, de Zondag, de Evangelisatie en voor art. 49 K.O. Dat laatste was hij ook vanwege de Particuliere Synode van Gelderland, waar van hy geregeld deel uitmaakte en die hem ln 1920 afvaardigde naar de Generale Synode van Leeuwarden. Ook van de be kende Synode van Assen was ds. Bentlng secundus-lid. Voor Ryn-Prulsen heeft ds. Benting met name in de oorlogsjaren zich zeer verdlensteiyk gemaakt. Hy was ook penningmeester van den Reunistenbond „Fides Querlt Intellectum", aan de Theol School te Kampen en mede-redacteur van de Geldersche Kerkbode. Op politiek gebied heeft ds. Benting een vooraanstaande plaats ingenomen. Hy was voorzitter van het Prov. Comité der Anti- Rev. Party ln Gelderland en eveneens voor zitter van de Sbatencentoale Aalten dier party alsook van de A.R. Klesvereeniglng „Nederland en Oranje" te Winterswyk. By herhaling werd aan ds. Bentlng een Ka- mercandldatuur aangeboden. Ds. Bentlng was voorzitter van den Bond van School besturen van Christ scholen ln den Gelder schen Achterhoek en had tal van jaren voor den ring Aalten-Wlnterswijk zitting in het bestuur van de Geldersche Afdeeling van den Geref. Jongelingsbond, waarvan hy ook 5 jaar secundus-bondsbestuurder was. Ds. Benting is president-commissaris van de N.V. „De Graafschap" te Aalten en redacteur van „De Graafschapper". Van zyn hand zag een brochure over het Christen-Sociallsme het licht, terwyi hy in het Geref. Jongelingsblad een artikel- reeks schreef over het instituut van Jeugdouderllng, waarvan hy een overtuigd voorstander zich betoonde. Na zijn emeritaat vestigde ds. Bentlng zich metterwoon te Baarn. Ds. K. ENGELSMAt Nadat hy Zondag nog tweemaal voor zyn gemeente was opgetreden is Maandagmid dag plotseling in den ouderdom van 54 jaar overleden ds. K. Engelsma, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Yerseke^ Klaas Engelsma werd 3 Dec. 1882 te Workum geboren. Hy bezocht het gymna sium te Sneek en studeerde aan de Rüks- universiteit te Utrecht. In 1909 candldaat gtworden ln Zeeland, aanvaaTdde hy 14 Nov. van dat jaar het predikambt te Pas- sens, waar hij bykans 6 jaar verbleef en ook voorganger was van de Herv. Evange lisatie te Lloessens en Morra. In 1915 ver trok ds. Engelsma naai- Zwartsluis, welke gemeente hij 16 jaar gediend heeft en waar hy zich op verschillend gebied bewoog. Hij was lid van het classicaal bestuur van Kampen en secundus-lid van het Prov. Kerkbestuur van Overijssel. 26 April 1931 deed hu zijn intrede te Yerseke. Ds. Engels ma, die tot de confessioneele richting be hoorde, was reserve-legerpredlkant ln het garnizoen Bejgen op Zoom. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10