LEIDSCH DAGBLADr Dinsdag 28 September 1937 Derde Blad No. 23776 Kerkrestauratie te Koudekerk voltooid 78s?e Jaargang SPORT 6 IDanaen GEMENGD NIEUWS Morgen de plechtige inwijding TENNIS. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN TENNIS PARKEN „WASSENAAR". In het tennispark „Wassenaar" zijn on derlinge wedstrijden gehouden, welke in verband met den regen in de overdekte tennishal „Maaldrift" zijn uitgespeeld. De voornaamste uitslagen zijn: Heeren-enkclspei, kwart-eindstrijdvan Galen si. v. Huls 61, 61; Held sl. Erwlch 62, 63; Adema v. Scheltema sl. Felix 64, 61: Noordman sl, Scheers 61, 80. Halve eindstrijd: v. Galen sl. Held 63, 810, 60: Adema v. Scheltema sl. Noord man 04, 6-3. Eindstrijd: Adema v. Scheltema sl. van Galen 63, 6—4. Dames-enkelspel, halve eindstrijd: mej. Certon Stolte sl. mevr. v. Deventer 57, 75. 60; mej. Osinga sL mevr. Goekoop 0—6, 7—5, 6L Eindstrijd: mej Certon Stolte sl. mej. Osinga 62. 62. Dames-dubbelspel, halve eindstrijd: mej. Certon Stolte en mevr. Rogozinski sl. mej. Buys en mej. Coster 63, 57, 62: mevr. Goekoop en mej. Osinga sl. mevr. Hamm en mevr. Felix 6—3, 64. Eindstrijd: mevr. Goekoop en mej. Osin ga sl. mej. Certon Stolte en mevr. Rogo zinski 57, 6—3. 108. Heeren-dubbelspel, halve eindstrijd: van Galen en Envich sl. Stijn en v. Schouwen 61, 57, 6—3: Noordman en de Bruin sl. Adema v. Scheltema en Scheers 64, 75. Eindstrijd: Noordman en de Bruin sl. v. Galen en Erwich 36, 97, 63. Gemengd dubbelspel, halve eindstrijd: mevr. Envich en Erwich sl. mevr. Goekoop en v. Huls 62, 57, 6—1: mej. Certon Stolte en Adema v. Scheltema sl. mevr. Felix en Felix 64, 86. Eindstrijd: mej. Certon Stolte en Adema van Scheitema sl. mevr. Erwich en Erwich 6—3, 6—2. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL BOND. Uitslag van Zondag j.l. Leden, KI. I: Fluks IIIAlgemeene II 4—5. KI. II: Noorderkwartier II—Morsch- kwartier 42: Vicus Orientis IIIZuider kwartier II 40. Overzicht. De eenig gespeelde 1ste klasse wedstrijd, Fluks HlAlgemeene II, is in een kleine zege voor Algemeene geëindigd. Van dezen wedstrijd kan men makkelijk zeggen, dat de gelukkige partij gewonnen heeft. Im mers de bezoekers waren over het geheel geenszins sterker dan de roodwitten en had het Fluks wat meer mee gezeten dan zou niet zij, maar Algemeene de kous op den kop hebben gekregen. Nu evenwel trok ken de Zuidwijck-bewoners aan het langste eind. Jammer was het dat enkele spe- lerststersi van laatstgenoemd-team zich niet konden beheerschen, waardoor scheidsrechter Vijlbrief zich genoodzaakt zag, één hunner uit het veld te zenden; een beslissing die we teri volle met hem deelden. Hopelijk zal het L.K.B.-bestuur hir ook geheel achter den arbiter staan en een dergelijk optreden in voldoende mate 6traffen! In de tweede klasse nam N.kw. II bin nen 5 min. de leiding tegen M.kw., dat weliswaar gelijk maakte, maar tenslotte, dank zij schoten van Wijting, Hanno en mej. Westhoek met 42 de vlag moest strijken. Vicus Orientis in won voorts met geflatteerde cijfers f40) van het toch heusch niet zoo veel zwakker spelende Zuiderkwartier II. Zij tot slot opgemerkt, dat alle adspiran- ten-wedstrijden Zaterdag j.l. wegens regen moesten worden uitgesteld. Vanzelfsprekend zijn geen wedstrijden vastgesteld Zaterdag as., terwijl de com petitie-leider ook gehoor heeft gegeven aan den algemeenen wensch ook Zondag, 3 October, geen wedstrijden vast te stellen. De LK.B.-competitie ligt dus een week stil. -•V f4v-H6UTnnciTi%ttiii!cHi cMocoUDniiuu 8307 lui UecUc'-atliLl onder do delicatessen Kunst gepaard aan genot 30 ct. per ons ol In zeer fraaie luxe-doozen verpakt: (Inge/. Med.) De partij RagozinFlohr werd na 69 zet ten remise. Het was een toreneindspel, waarbij Flohr nog trachtte iets te bereiken, doch er niet in slaagde de overwinning te behalen. ReshevskyFine was een span nende partij. De Amerikaansche kampioen won een pion, doch kon in tijdnood niet de allerbeste zetten vinden. In het daarop volgende toreneindspel bleek de pluspion waardeloos te zijn, zoodat na 57 zetten tot remise besloten werd. Ook EliskasesPetrov werd remise, in een Hollandsche partij. De Oostenrijker had een pion meer, doch dit bleek niet vol doende te zijn om te winnen. De partij PetrovRagozin uit de der tiende ronde werd remise na 82 zetten. In het toreneindspel wist. Petrov zijn iets be tere stelling niet in winst om te zetten. De eindstand van den achtkamp luidt: 1. Keres, 9 punten. 2. Fine, 8 punten. 3. en 4. Reshevsky en Capablanca, ieder 7'/: punt. 5. Flohr. 7 punten. 6. en 7. Eliskases en Ragozin, ieder 6 pun ten. 8. Petrov, 5 punten. GYMNASTIEK. K.N.G.V.-KAMPIOENSCHAPPEN TE DORDRECHT. De turnkampioenschappen van het Kon. Ned. Gymnastiek-Verbond zullen op 28 No vember a s, in gebouw „Kunstmin" te Dor drecht worden gehouden. De vereeniging „Sparta" te Dordrecht heeft de organisatie op zich genomen, in verband met de vie ring van haar 35-jarig bestaan. TWEE DUITSCHE KAPPERS WILDEN SMOKKELEN. De Nederlandsche douane ontdekte de buit. De douanebeambten van het douanekan toor Beek (gemeente Ubbergen» hebben gistermiddag een personenauto in beslag genomen. De heeren, die in dit voertuig za ten, trachtten frauduleus een hoeveelheid Eau de Cologne en een huishoudmachine van Duitschland naar Nederland in te voe ren. De inzittenden waren twee kappers van Duitsche nationaliteit, woonachtig te Haar lem, die op de vraag der beambten of er iets viel aan te geven, ontkennend ant woordden. Toen de douaniers evenwel achter in de auto keken, zagen zij een nieuw onderdeel van de huishoudmachine, hetgeen argwaan wekte. Zij lieten een in de auto liggend hondje opstaan en toen kwam de heele machine te voorschijn. De ambtenaren stelden nu een verder grondig onderzoek in. met het gevolg, dat er 35 kleine en zes groote fles- schen Eau de Cologne werden gevonden. Alles werd in beslag genomen. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, konden de heeren vertrekken. DOODELIJK ONGEVAL BIJ OUDENBOSCH. Gistermiddag was de ongeveer 28-jarige gehuwde E. J. van L. tusschen Breda en Oudenbosch bezig met het laden van stroo. Bij het aantrekken van den staal draad schoot de pal los, waardoor van L. een slag kreeg van het ijzer, welke zoo hard aankwam, dat hij op slag dood was. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. BUITENLANDSCH GEMENGD. De „Endeavour" nu werkelijk gevonden. OPLICHTER IN ARREST GESTELD. In het hoofdbureau van politie te Rot terdam is opgesloten de 47-jarige L. van J. wegens oplichting van twee Betuwnaren. Onder mooie voorspiegelingen had hij de zen elk f500 afhandig weten te maken en daarvoor waardelooze effecten in ruil gegeven. Door middel van advertenties in plaatselijke bladen \tfas Van J., die zich uit gaf als houder van een nachtveiligheids dienst te Rotterdam, met zijn slachtoffers in contact gekomen. Bovendien had hij hen Weten te bewegen een filiaal, dat hij in de provincie had opgericht, óver te nemen. Zelf had hij echter de abonnementsgelden reeds geïnd. De zaak kwam aan het licht doordat een der opgelichte personen zich tot den hoofd commissaris van politie te Rotterdam wendde. Het is mogelijk, dat er nog meer slachtoffers zijn. Dienaangaande wordt een onderzoek ingesteld. WIELRENNEN. NIEUW SWIFT. Et is weer gereden voor de avond-com petitie. De uitslag was: A en B-klasse: 1. Van Amsterdam, 68 KM. in 1 uur 43 m. 50 sec.; 2. J. v. d. Leest, 1.54.43. C-klasse: 1. W. Geenjaar, 1 uur 42 min. en 3 seconden: 2. op een lengte, Wim Rijsbergen; 3. J. Geenjaar, zeilde tijd; 4 J. Laven 1.53.06; 5. H. Holswilder 1.53.28; 6. H Noest zelfde tijd; 7. K. Kapaan, 1.53.58. De overige renners gaven op of reden het parcours niet geheel. De stand der avondcompetitie met nog twee te rijden wedstrijden is thans: 1. en 2. J. van der Leest en Wim Rijsbergen, ieder 74 punten; 3. J. Geenjaar, 60 punten; 4. A. Lodewijks, 58 punten; 5. W. Geenjaar, 44 punten; 6. J. Laven, 41 punten. In de Ronde van Haarzuilen plaatste Albert Lodewijiks zich tiende uit een sterj veld nieuwelingen. R. Riethoven heeft in de Tweedaagsche op de wielerbaan Feyenoord te Rotterdam met L. de Groen uit Amsterdam een Albert Lodewijks zich tiende uit een sterk veld de tweede plaats te bezetten. De uit slag was als volgt: 1. Maagdenbergde Korver, 22 plinten; 2. R. RiethovenL. de Groen, 20 punten; 3. op 1 ronde: Hordijk van Eyk, 12 punten; 4. op drie ronden: P. v. d. MeerKamp; 5. op vijf ronden: v. d. VekenP. van Gerven. Drie koppels heb ben voor het einde met grooten achter stand opgegeven. S. J. de Jong bezette in de Ronde van Hasselt de elfde plaats bij de Nieuwelingen. SCHAKEN. DE LAATSTE RONDE VAN DEN ACHTKAMP. Fine eindigt als tweede. Was de partij tusschen Capablanca en Keres in de laatste ronde van den acht kamp reeds spoedig beslist na 21 zetten remise ook de andere partijen konden na vrij korten tijd beëindigd worden. Het bekende Britsche zeiljacht. „Endea vour" is nu toch werkelijk gevonden. Het werd gistermorgen op ongeveer 16 KM. afstand (op 260 mijl ten Z.W. van Fastnet, aan de Zuid-Westkant van Ierland) ont dekt door het Britsche tankschip Cheyen ne. Met vlaggen en later met 'n semaphore gaf de kapitein te kennen, dat in Engeland de grootste ongerustheid bestond, waarop kapitein Hird terugseinde dat alles wel aan boord was en dat hij met een snelheid van 8 knoopen zeilde en Woensdag in een Engelsche haven, als het kon Gosport, hoopte aan te komen. Hulp was niet noo- dig, want de zee was kalm en de Cheyenne is daarop doorgestoomd. Evenals eenige dagen geleden werd giste ren op het Lloydskantoor de Lutinebel ge luid, maar ditmaal was het nieuws dan toch betrouwbaar. De Endeavour die in Amerika gelijk men weet, bij een storm was losgeslagen en waarvan men sindsdien niets meer vernam, blijkt dus inderdaad rechtstreeks onder zeil naar Engeland te zijn gegaan, wat trouwens door meerdere ingewijden werd verwacht omdat de Endeavour een volkomen zeevaardig jacht is. De bemanning van het jacht bestond uit 18 koppen, NOODLOTTIGE ROEKELOOSHEID. Hedennacht te ongeveer kwart over één uur werd de politie van bureau Singel te Amsterdam gewaarschuwd, dat een jonge man op de Heerengracht, tusschen de Re- guiiersgracht en de Utrechtschestraat, te water was geraakt. Zij toog er op uit met dreggen en slaagde er na twintig minuten in het lichaam van een ongeveer 24-jarigen jongeman uit het water te halen. Onmiddellijk werden po gingen in het werk gesteld om de levens geesten op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. De toedracht van dit ongeval is het ge volg van verregaande roekeloosheid van 't slachtoffer. De jongeman liep in gezelschap van een vriend langs het water op de Hee- rengracht. Beiden waren weliswaar niet volkomen onder den invloed, doch blijk- Daar toch verre van normaal. Zonder dat er eenige aanleiding toe was zei de 24-ja- rige J. L., wonende in Amsterdam-Oost tot zijn kameraad: „Wat wed je als ik in het water spring" en zonder dat zijn metgezel ook maar eenigszins kon vermoeden wat er zou gebeuren, sprong L. in de gracht. Stom verbaasd bleef de vriend een oogenblik op den kant staan, maar toen hij L. niet zag boven komen, sprong hij eveneens in het. water om zijn vriend te redden, hetgeen hem evenwel niet mocht gelukken. ONTMASKERING VAN INTERNATIONALE DIEVENBENDE. In nauwe samenwerking met de Neder landsche. de Engelsche. de Luxemburgsche en de Danzigsche politie, heeft de Fran- sche süreté nationale een reeks arrestaties kunnen verrichten van leden eener bende falsarissen, dieven, helers en handelaren in valsche paspoorten. Het was gebleken, dat een gewezen Fransche bankier Lefebvre genaamd, val sche effecten leverde en hij werd op grond daarvan gearresteerd. Een nauwkeurig on derzoek stelde de politie spoedig in staat ook de medeplichtigen van Lefebvre te ontdekken. Bij een huiszoeking bij den Italiaan Carlo Reglna werd een groote hoeveelheid militaire zakboekjes, valsche paspoorten en identiteitskaarten uit de meeste Euro- peesche landen gevonden. Tevens werd ma teriaal ontdekt, dat gediend had voor het namaken van zegels van consulaten en buitenlandsche politie-instanties, alsmede effecten voor een waarde van een millioen francs. Tijdens zijn verhoor noemde Regine den naam van een geheimzinnig persoon Ex- posito. die leiding gaf aan de frauduleuze handelingen en de opbrengst der inbra ken incasseerde. Bijna gelijktijdig signaleerden de politie autoriteiten in Engeland, Luxemburg en Nederland, dat er in die landen buitenlan ders waren, die in het bezit waren van valsche Deensche en Zweedsche paspoor ten, hetgeen leidde tot de ontdekking van een organisatie van vervalschers en han delaars in valsche documenten. De leden van die bende waren voorna melijk Polen, die hun landgenooten tegen betaling valsche paspoorten leverden. Een groot aantal der betrokkenen kon worden gearresteerd. In het district Parijs, viel een soortge lijke handel samen met de aankomst in Frankrijk van 'n zekeren „Monsieur David" die een groot aantal bemiddelaars tot zijn beschikking had, die bestellingen aan brachten van buitenlanders, die hun iden titeit wilden verbergen. „Monsieur David" een Rus, wiens eigenlijke naam David Kleinkiel is, werd gearresteerd te zamen met zes Poolsche en Russische medeplich tigen. De Duitsche avonturierster Paula Silber- stein, die langen tijd onvindbaar was, is thans eveneens gearresteerd. Door haar arrestatie zal de verdere enquête naar deze misdadigersbende waarschijnlijk gestaakt kunnen worden. In Danzig werden de chef der bende en acht zijner medeplichtigen gearresteerd. Zij hielden zich vooral bezig met clan destiene emigratie naar Frankrijk. Vijf an dere medeplichtigen, die al in Frankrijk waren, zijn thans daar gevangen genomen. TWINTIGMILLIOENSTE BEZOEKER OP DE PARIJSCHE WERELD TENTOONSTELLING. Gistermiddag te twee uur is de twintig- millioenste bezoeker der Parijsche wereld tentoonstelling de controle gepasseerd. Foto v. Vliet. FELLE BRAND TE HOOGKERK. Gisteravond omstreeks elf uur ontdekte een der employé's der asphaltfabriek Smid en Hooglander te Hoogkerk een begin van brand in een der loodsen. Terwijl direct personeel en brandweer werden gewaarschuwd, breidde het vuur zich uit, zooda' spoedig de teerzolder in lichterlaaie stond. Het vuur vond hier een gretig voedsel en veroorzaakte een enorme rookontwikkeling. De brandweer van Hoogkerk kon weinig uitrichten, daar er geen water op de teer- massa mocht worden gespoten. Men be paalde zich er toe het gebouw aan de bui tenzijde nat te houden. Daarop trachtte men met brandbluschapparaten en zand het vuur te dooven. doch dit was een zeer moeilijk werk. daar de verstikkende rook steeds heviger werd. Inmiddels verscheen de Groningsche brandweer, onder leiding van den commandant, den heer D, Ploegh, ter plaatse, welke gebruik maakte van de schuimapparaten, zoodat men na ander half uur het vuur grootendeels meester werd en door nathouden van de belen dende perceelen uitbreiding van den brand wist te voorkomen. De schade bleef tot den teervoorraad be perkt. Gedurende eenigen tijd was er ook nog gevaar aanwezig, daar in de nabijheid een stoomketel onder spanning stond. De schade wordt door verzekering gedekt. Hierboven het interieur van de Ned. Herv. zoo juist De restauratie der Ned. Herv. Kerk te Koudekerk heeft thans haar voltooiing be reikt. Mede door den steun van het Rijk, van de Provincie, de Synode en Monumen tenzorg kon het restauratiewerk geschie den. Het werk werd uitgevoerd onder lei ding van den bekenden architect Van der Kioot Meyburg. Het. fraaie kerkgebouw, dat dateert uit de 16e eeuw. was oorspronkelijk gewijd aan de heiligen Nicolaas en Willibiordus. Het heeft een driebeukig schip met transept en ten koor. dat aan de Oostzijde is afgesioten door vijf zijden van een tienhoek. De kruis vorm van het grondplan is door latere aanbouwsels wat onduidelijk geworden. Tegen de noordzijde van het koor is een rechthoekige kapel gezet met een poortje, waarin het jaartal 1603. Tegen den ande ren kant is een 13e eeuwsche consistorie kamer gebouwd. De ramen der zijbeuken hebben bijzonder mooie topgevels met een origineele versiering met metselwerk. De 19e eeuwsche restaurateurs hebber, aan 't kerkgebouw heel wat bedorven door de zware trekbalken, die dwars door 't schip de ecne dakvoet met de andere verbonden, evenals de korbeels, waarop ze rus'ten, zonder meer weg te halen. Hierdoor zette het dak uit, de muren kregen een zijde- I lingschen druk en gingen uitbuiken. De vensters gingen bol staan, de ruiten sprongen. Thans zijn alle muren en bogen oindaan van hun eeuwenoude, jaarlijksch aange dikte kalklaag. Nu deze eenmaal wegge- blkt is, valt eerst op te merken, hoe mooi en levendig het kerkinterieur oorspronke lijk geweest moet zijn. voordat de witkwast de bevallige ornamentiek der bogen en lijsten, die zoo geheel in overeen-: en :ig is met die der buitenmuren, onbarmhartig bedekte. Nu is 't schoone metselwerk van bogen en kolommen, met natuursteen af gezet, weer voor den dag gekomen. Kerk te Koudekerk, waarvan de restauratie voltooid is. Ook zijn merkwaardige vondsten gedaan De groote poort, die door den toren toegang naar het schip geeft, is vroeger kleiner ge weest. Op ongeveer twee derde van de hoogte waren de resten van een gemetsel de boog. die den doorgang overspand had. De muren van kerk en toren lieten duide lijk merken, dat beide vroeger kleiner en lager moeten zijn geweest. Wat den toren betreft, was dat vóór de restauratie al te merken aan de profileering van oude, dichtgemetselde galmgaten, een verdieping lager dan de klokkestoel. Thans kwam echter aan het licht, dat de torenmuur aan de Oostzijde een overblijfsel van een cude muur bevatte. Aan den Zuid-Oostkant van de kerk, op de plaats tusschen mid denschip en zijbeuk, werd eveneens een oude steunbeer gevonden, die geheel Inge metseld was. En tenslotte vertoonde de muur van den toren, die in het schip is in gebouwd, op eenigen afstand beneden het tegenwoordige dak een aanwijzing van een veel lager dak. waaruit een gevolgtrekking gemaakt wordt, dat de kerk voor de 16e eeuw moet bestaan hebben uit een enkel schip zonder zijbeuken. Nu de oude metsei- kunst der bogen is hersteld de dichtge maakte ramen van het koor hun functie hebben herkregen, heeft de oude kerk weer veel van haar oorspronkelijke schoonheid herkregen. Het gemetselde trapje in de kerk naar de eerste torenverdieping is her steld, terwijl het houten schot tusschen schip en koor vervangen is door een glazen wand. De fraaie ommuring van 't geheel, gelijk die dezer dagen tot stand is gebracht, geeft een zeldzaam schoone afslu rinc. die rustig en voornaam aandoet, geheel zoo als dit past bij een Bedehuis. Morgenavond zal de plechtige inwij- öingsdienst dezer gerestaureerde kerk plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9