Mijn bezoek in Duitschland is een gevoelskwestie" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 September 1937 MARKT Buitenland Onverwacht bezoek aan Essen BEURSO VERZICHT WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 767. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand: 772.1 te Budapest. Laagste stand: 748.8 te Janmayen. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind. Nevelig tot lidht of half .bewolkt. Weinig of geen neerslag. Weinig verandering in tem peratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. De hooge drukking heeft zich, in beteeke. nis toenemende, naar het Oosten verplaatst. De depressie in het Westen nam bij IJsland sterk toe en vormde een secundaire tot bij Schotland, terwijl ook in de Golf van Biscaye een ondiepe depressie ligt. Onder invloed van den Oostelijken tot Zuidooste- Hjken luchtstroom is ln Duitschland, Oos tenrijk en het Alpengebied het weer fraai, behoudens ochtendnevel. De hoogste Alpen toppen hebben nog sneeuw met tempera turen omstreeks nu graden. Ook in Scandi, na-vlë is het weer grootendeels fraai, maar aan de Zuidelijke Noorsche kust valt regen en waait het krachtig uit Zuid. Engeland heef ook fraai weer met ochtendnevel, in Ierland en Schotland valt regen. Frankrijk heeft zware bewolking met eenigen regen hl het midden en onweer aan de Middcl- landsche Zee kust. Voor onze omgeving wordt nog fraai weer met ochtendnevel verwacht. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: N.O, 13 gr. C., mooi. Londen: O.Z.O.. 11 gr. C.. mooi. Berlijn: O.N.O.. 12 gr. C„ mooi Nice: O.N.O.. 22 gr. C.. betrokken. UIT NED. OOST-INDIË Aardbeving in Midden- en Oost-lava. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta/A.N.P.l. Midden- en Oost-Java is door een aard beving geteisterd. Te Djocja zij de hui zen gescheurd. Te Klaten stortte een verdiepings-huis in. Te Tjilatjap zijn 'de muren gescheurd en dc daken ver schoven. Tc Kediri was de aardbeving binnens huis duidelijk waarneembaar. Ook te Malang werden schokken gevoerd. Het observatorium te Batavia meldt, dat twee seismografen weggeslingerd zijn. MELASSE MONOPOLIEPRODUCT. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van 26 September a.s. melasse is opgenomen in de voor zwarte stroop en melado geldende regeling. Van dien datum af moet derhalve bij invoer een monopolie-overeenkomst wor den aangegaan met de Nederlandsche meelcentrale te 's Gravenhage en een in- voerprijsverschil van f. 1,60 per 100 Kg. aan deze centrale worden betaald. Van genoemden datum af is het afleve ren van melasse in het binnenland even eens belast met een bedrag van f. 1,60 per 100 Kg. en slechts toegestaan aan hen, die als georganiseerden zijn toegelaten bij de genoemde centrale. Bij uitvoer en bij het bezigen der me lasse als grondstof of als middel bij de ver werking van grondstoffen in ljzergeterijen, leerlooierijen, leder- of lederwarenfabrie- ken. fabrieken van eierkolen of briketten, fabrieken van spiritus, moutwijn of gist. fabrieken van butyl-alcohol, aceton of van andere soortgelijke oplosmiddelen, dan wel bij de bereiding van caramel, tabakssausen. veekoeken of andere veevoeders, zal het betaalde invoersnrljsverschll of de betaal de binneniandsche heffing worden geres titueerd. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: IO'/i gr. C. (51 gr. F). 12 uur 'smidd.: 14'/; gr. C. (58 gr. F.). 3 uur nam 15 gr. C. (59 gr F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag. V.m. te 9 u. 19 min.; nm. te 22 u. 04 min. LICHT OP VOOR FIETSERS ej». Maandag: 7.18 n.m. tot 6.23 v.m. MAANS. OP. EN ONDERGANG. 27 Sept.: op: 23 u. 44: onder: 15 u. 07. SALARIEERING VAN RIJKSPERSONEEL. Zaterdagmiddag j.l. kwam het dagelijksch bestuur van de centrale van rijkspersoneel bijeen ter bepaling van zijn houding ten aanzien van de mededeeling in de millioenen nota en ter formuleering van het in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg dn te nemen standpunt bij de behandeling van het op de agenda van 5 October as. opgenomen punt: Salarispositie rijksperso neel en onderwijzers. Het bestuur handhaafde zijn eenmaal ingenomen standpunt, houdende den wensch om de 5 pet. salarisverlaging, opge legd met ingang van 1 Januari 1936, onge daan te maken en opneming in het bezol digingsbesluit van een clausule, welke het rijkspersoneel bij de verhooging van het indexcijfer van de kosten van levensonder houd een evenredige verhooging van in komsten verzekert. Verder werden maatregelen genomen om de ingezette actie voortgang te doen vinden, teneinde tot het gestelde doel te geraken. SCHIP ONDER ALPHEN LEKGESLAGEN. Hedenmorgen is een van Rotterdam ko mende Rijnaak, geladen met steenkolen, na het passeeren der bruggen aan de Gouwsluis onder Alphen, in de Gouwe in aanvaring gekomen met de schoeiing. De aanvaring was zoo hevig, dat het buiten boord hangende vooranker door het schip drong. Het schip, dat daardoor lek raakte, maakte veel water. Met behulp van sleep- booten heeft men de aak naar de brand- stoffenopslagplaats van de fa. Booy ge sleept, waar men haar door middel van pompen en het lossen der lading drijvende hoopt te houden. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER K. OUDSHOORN. Hedenmorgen om elf uur vond op de Aig. Begraafplaats te Sassenheim onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van wijlen den heer K. Oudshoorn, die daar verleden week na een langdurige ongesteld heid op 64-Jarigen leeftijd overleed. De overledene was zeer bekend in den bloem- bollenhandel. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op prof. E. van Slogteren, technisch-adviseur van de Ver. „De Narcis" en Dir. van het Lab. voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Voorts het bestuur en vele leden van het Tentoonstellingsgebouw „Bloemlust" de heer W. Warnaar, wethouder van Sassenheim en vele bloemisten. Toen de kist met een 3-tal kransen boven de groeve was geplaatst, trad naar voren ds. P. Kuiper, Geref. Pred. te Sassenheim, die de goede eigensoh-appen van den over ledene schetste. Na een indrukwekkende toe spraak las spr. de belijdenis des Geloofs voor. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. De siriid in het Verre Oosten. Drama op zee. Te Kanton zijn bij het laatste bombarde ment 80 personen gedood of gewond Rondom Nanking zijn ook weer eenige luchtaanvallen gedian, de stad zelf bleef gespaard. De bemanning van het te Hongkong binnengeloopen Duitsche mailschip „Schamhorst" heeft mededeelingen ver strekt over een verschrikkelijk drama dat zich op zee heeft afgespeeld. Op 22 Sept. heeft een Japansche duik boot twaalf Chineesche visschersjonken aangevallen, ter hoogte van Cheelongkau. Van de ruim 300 opvarenden bracht de „Scharnhorst" er tien terug, t.w. een vrouw en negen mannen, waarvan drie zwaar ge wond waren. Volgens deze overlevenden waren de jonken rustig aan het visschen, toen de onderzeeboot opdapk, meedoogenloos het vuur opende en d« eene Jonk na de andere tot zinken bracht, terwijl de slachtoffers in het water aan hun lot werden overgelaten. Eén jonk wist aan het bloedbad te ontsnap, pen. Naar schatting hebben honderd Chinee sche vrouwen en kinderen tweehonderd mannen bij deze beschietting het leven ver loren. De groote Chineesche visschersjon ken plegen het geheele huisgezin aan boord te hebben. De meeste van deze vaar tuigen zijn afkomstig uit Macao en het district van Kanton De gewonden die aan boord van de .■.Scharnhorst" waren zijn in het ziekenhuis van Hongkong opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. want men meenUte we ten. dat eenige Jonken ingeschreven ston den te Hongkong. SCHACHT OVER DE ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN. De Duitsche minister van economische zaken, dr. Schacht, heeft gisteren tegen over Deensche journalisten verklaard dat het voor een hervatting van een normaal credietverkeer en een normale handel tus- schen de landen noodig is. dat het schul- denvraagstuk uit de wereld wordt geholpen. Schacht ontkende, dat Duitschland zich bewapent om de economische hoogcon junctuur te kunnen handhaven en hij bestreed de opvatting, dat economische moeilijkheden door eert oorlog zouden kun nen worden overwonnen. Een oorlog zou, naar de wereldoorlog heeft aangetoond, alle staten eerder armer maken. Tusschen politieke en economische vraagstukken be stond ten nauwste verband en volgens Schacht was het dan ook noodzakelijk, beide vraagstukken tegelijkertijd op te los sen. MOTORSPORT. PUZZLERIT LEIDSCHE HARLEY DAVIDSON CLUB. Gisteren organiseerde bovengenoemde club een puzzierit over plm. 100 KM. waar van de gemiddelde snelheid 40 KM. per uur bedroeg. De kampioensbeker. welke ieder jaar wordt verreden en beschikbaar is gesteld door de Delftsche Motorenhandel te Den Haag werd gewonnen door de Haas op B.S.A. met 5 strafpunten. Een extra-prijs beschikbaar gesteld door de Engiebert-fabrieken te Amsterdam werd gewonnen door A. v. d. Linden. Verdere prijswinners waren: 2e prijs Remeka op F.N. 15 strafpunten; 3e prijs Segaar op Ariel 29 idem; 4e prijs v. d. Lin den op H.D 46 idem; 5e prijs Koopmans op Indian 58 idem; 6e prijs Slegtenhorst op Ariel 103 idem; 7e prijs L. de Wit op Royal Enfield 17.0 idem; 8e prijs Boas op Panter 217 strafpunten. Na afloop werden verschillende vragen gesteld betreffende veilig verkeer welke Onze Berlijnsche correspondent schrijft uit München: ..Mijn bezoek is een nadrukkelijke demon stratie voor de gemeenschappelijke poli tiek ten gunste van een sterken vrede. Wij wenschen, dat dit bezoek als een symbool gewaardeerd wordt voor het feit, dat Duitschland en Italië een compromislooze opvatting over de formatie van een duur- zamen vrede hebben." .Mijn bezoek in Duitschland is een gevoelskwestie, een zichtbaar teeken van de hartelijke vriendschap tusschen twee groote mogendheden, die elkander onvoorwaardelijk vertrouwen tegemoet brengen." Ziedaar kort maar duidelijk het mo tief geformuleerd van Mussolini's be zoek aan Duitschland. En voor hen, die er dan nog aan twijfelen, voegde hij er aan toe: „Twee volken zullen elkaar de hand reiken, hun ransel en hun geweer op de schouders nemen, om zijde aan zijde in de toekomst te marcheeren, want deze toekomst behoort aan ons!"' Over het probleem van deze toekomst hebben beiden ongetwijfeld gesproken, toen Hitier zijn bezoek aflegde bij Mussolini, na dat deze hem had bezocht in het Prinz Carl Palais. Want al heeft men omtrent het ver loop van deze gedachtenwisseling geenerlei communiqué uitgegeven, reeds uit het feit, dat beide bezoeken, maar vooral het tweede, opvallend lang duurden, kan worden afgeleid, dat men hier niet met een tradi- tioneele hoffelijkheid van staatshoofden tegenover elkaar, maar veeleer met een uit wisseling van gedachten te doen heeft tus schen twee mannen, die elk op hun wijze en naar den aard van hun volk den vrede van Europa willen bevorderen. Straks, als Mussolini naar Rome is teruggekeerd, zal hij ongetwijfeld een overzicht geven van zijn ontmoetingen en gesprekken met den Fuehrer en de meest vooraanstaande man nen uit het Derde Rijk. En men kan er staat op maken, dat deze uitlatingen bevorderlijk zullen blijken voor den vrede van Europa, Mussolini is de man, die Italië weer een plaats heeft gegeven onder de volken van Europa, welke aan den stoutsten glanstijd van het imperium herinnert en Adolf Hitler is degene, die het Duitsche volk een gevoel van minderwaardigheid uit het hart neeft gerukt. Want onder den zwaren "druk van den zoogenaamden vrede van Versailles voelde het Düitsche vólk zich jaren achter een een natie van den tweeden rang en nie mand getroostte zich .ook maar de gering ste moeite, om aan dAeif onwaardigên toe stand een eind te maken. Daarom mag het wel eens duidelijk gezegd worden: Mussolini en Hitier zijn de mannen, die aan hun volk weer de plaats hebben gegeven, welke het toekomt onder de volken van Europa! Wij kwamen tot deze ontdekking tijdens de parade op het Koningsplein, toen 25.000 Duitsche soldaten met voorbeeldige disci pline aan Mussolini en Hitier voorbijmar- cheerden. Hier zag men het toekomstige Duitschland voor den geest, want slechts een weerbaar volk weet op den duur door te zetten. En te dien opzichte zijn Mussolini en Hitier het volmaakt met elkaar eens! In het Bruine Huis leidde Hitier zijn gast naar de hall. waar de oudste vlaggen en vaandels der beweging een eereplaats 'reb ben gekregen en toen zij de oude werkka mer van den toenmaligen leider binnen kwamen, sprak Hitier het gevleugelde woord „Van hieruit hebben wij Duitschland ver overd!" En niet slechts Duitschland, maar nog veel meer: het hart van het volk, want de genegenheid van dit volk voor zijn Fuehrer kwam op dezen historischen 25sten Sep tember 1937 te Munchen op een wijze tot uiting, welke een bevestiging leek te zijn van de opvatting, welke beiden, Mussolini en Hitier. koesteren ten opzichte van het beleid van Volk en Staat. Nog merkwaardiger voor ons is beider op vatting. dat politiek en kunst twee ver wante begrippen zijn. Tijdens de ontvangst in het Huis der Duitsche Kunst waar Hitier en zijn gast pas laat verschenen, na dat de Führer den Duce verschillende kunst werken persoonlijk had getoond was dit probleem hét gespreksthema. Men hoorde de Italiaansche gasten vertellen, wat Mus solini op dit gebied voor heel zijn land en speciaal voor Rome heeft gedaan en de Duitschers stelden op hun beurt hier tegen over, wat er in het tegenwoordige Duitsch land op initiatief van de overheid wordt ondernomen, om kunst en wetenschap te bevorderen. „Hitler en Mussolini" zoo hoorde men zeggen „leiden het lot van hun volk met de gevoelens van een kun stenaar". Voor de ontelbaar vele Italianen, die naar München gekomen waren, om de ont moeting tusschen Mussolini en Hitler met eigen oogen te aanschouwen, was het en thousiasme der bevolking klaarblijkelijk niets bijzonders. Zij kennen de geestdrift der massa, wanneer hun Duce op de Piazza Venetia een redevoering houdt, welke de volksmassa tot razernij opzweept. Maar de oude Isarstad droeg hun volle bewondering weg en met de bevolking konden zij uitste- goed beantwoord werden door de navol gende personen: v. d. Linden, de Wit, Koop- mans, Baas, Slegtenhorst en Segaar. Allen ontvingen ene veilig-verkeer-plaquette, be schikbaar gesteld door V.V.V. (Veilig Ver keer). Na afloop werd ln „Royal" a. d. Douza- straat door den voorzitter van de L.HD.C. met een toepasselijk woord de prijzen uit gereikt. SCHAKEN. DE ACHTKAMP IN OOSTENRIJK. Keres wint het tournooi. De partij tusschen Capablanca en Keres eindigde heden na 21 zetten in remise, zoodat Keres met in totaal 9 punten den achtkaimp gewonnen heeft. kend overweg, vooral tegen het invallen van den avond, als er in de enorme bier- lokalen haast geen plaats te krijgen is. maar bij hun binnenkomst direct voor een gezellige tafel wordt gezorgd. Want het Beiersche volk is veel vlotter tegenover den vreemdeling dan de meeste andere Duit sche volksstammen en men kan het „über haupt" niet vatten, dat iemand in zijn eentje een „Moass Bier" gaat hijschen. Zoo ligt het dus voor de hand, dat er in korte spanne tijds heel wat keeren „Brüder- schaft" is gedronken tusschen Italianen en Duitschers! m Uit Essen telefoneert onze correspondent: Als een geweldige verrassing heeft zich Zondagavond in het geheele West-Duit- sche industriegebied het bericht verspreid, dat Mussolini en Hitier heden de stad Es sen zouden bezoeken. Van dat oogenblik af is een drom van vreemdelingen naar Essen gevloeid. Duizenden en duizenden verdron gen zich reeds in de straten die in enkele uren tijds zoo goed mogelijk waren ver sierd toen wij gisteravond arriveerden. Es sen heeft vannacht niet geslapen. De drukte is geen oogenblik geluwd en er heerschte een merkbaar zenuwachtige stemming, Niemand had od dit bezoek ge rekend en daardoor moest men Zondag avond in allerijl alles nog regelen. Het was buitengewoon moeilijk om inlichtingen tc verkrijgen. Wij wendden ons tot de Gouw leiding der nationaal-socialistische paitij en werden door haar naar de Gestapo ver wezen die voor deze gelegenheid haar ten ten in het hoofdpostkantoor had opgesla gen. Men kon daar niets vertellen, maar wel werden wij aan een goedé plaats ge holpen om vanochtend den stoot gade te slaan. Er vielen in Essen typische dingen te constateeren. o.m. dat men in de Krupp- stad, die vroeger een groot contingent links georiënteerden telde, toch niet geheel ze ker -was van het uitblijven van incidenten Er werden omvangrijke voorzorgsmaatre gelen genomen. Men verzekerde ons. dat Zaterdag niet minder dan 18.000 man S S. en politie naar Essen gekomen waren. Het toeval voerde ons naar een der stations pleinen, waar wij hoorden, dat honderden detectives en agenten in burger over de geheele route verspreid waren, om ver dachte individuen in 't oog te houden. Voorts was op 't dak van ieder huis. waar de stoet langs zou komen een S.S.-man geplaatst en warén op de pleinen en de be langrijkste kruispunten heele afdeelingen geconcentreerd. De route zelf werd door »en dubbele haag S.S.- en S.A.-mannen af gezet. Zij vormden zoo'n cordon dat men er nau welijks door of overheen kon kijken. Zoo dra de dageraad aanbrak, stonden de wachtenden reeds rijenlang langs de stoa- ten. Essen bood een kleurigen aanblik met zijn duizenden Duitsche en Italiaansche vlaggetjes, guirlandes en zijn met doeken versierde zuilen. Het stationsplein werd ontruimd; de treinenloop gedeeltelijk stop gezet. Eerewachten van S.A. en S.S. stel den zich met tientallen vaandels op. de muziek liet pittige marschen hooren. dui zenden stonden met gerekte halzen en bo ven die duizenden uit rezen in groote let ters op rooden achtergrond, de woorden op „Welkom in Duitschland's wapensmidse". Even voor 8 uur reed de speciale trein binnen. Na een korte begroeting op het perron, begaven de staatslieden zich naar het stationsplein, waar een daverend ge jubel opsteeg, toen Mussolini en Hitier zichtbaar werden, een gejubel dat de volks liederen volkomen overstemde. Met groote schreden inspecteerden de beide staats hoofden de eerewacht, waarna zij in de ge reedstaande auto's stapten. In den eersten wagen zaten Mussolini en Hitler: in den tweeden graaf Ciano en von Neurath, de beide ministers van buitenlandsche zaken, in den derde de secretélris-generaal van de Fascistische Partij Starace en de plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess, en in de 4de auto de ministers van propa ganda Algierl en Göbbels. Wij bevonden ons op een punt, waar wij den stoet over «en afstand van een K.M. konden zien naderen. Langzaam reden de auto's aan; rechtop stonden Mussolini en Hitler in den glanzenden wagen; Hitler in een eenvoudig bruin uniform met platte pet, Mussolini in veldgrijs tenue met een zwarte muts. Overal waar de auto in zicht kwam, brachten de duizenden den fascistengroet en ware ovaties stegen op. Het was een zegetocht. Opvallend was dat de geheele route ver sierd was. behalve daar waar zij door het overweldigend groote fabriekscomplex van Krupp leidde. Daar moesten rookende schoorsteenen en daverende machines, waarvan het geronk tot op verren afstand hoorbaar was, vlammende vuren en enorme gebouwen, voor zichzelf spreken. Dé directeur van de fabriek ontving de beide staatshoofden en leidde hen rond door de verschillende afdeelingen. Als wij welingelicht zijn, gold het bezoek voornamelijk de afdeelingen, waar lucht doel- en modern veldgeschut vervaardigd worden. Mussolini toonde groote belangstelling en liet zich nauwkeurig over alles inlichten. Om ruim 11 uur verlieten de hooge gasten de fabriek weer. Langs de zelfde route reden zij naar het station om met een specialen trein naar Berlijn te gaan. Opnieuw werd dit een ware zegetocht. Vermeld dient nog. dat de Duitsche och tendbladen aan dit bezoek groote beteeke- nls hechten: „Mussolini bezoekt het stalen hart van Duitschland, de wapensmidse van het derde Rijk". Maar tochhier en daar valt tusschen de regels door te lezen en ook uit de ge sprekken op straat op te maken, dat men zich eenigszins bezorgd maakt: „Wat zal het buitenland zeggen over dit onverwachte uitstapje tydejis een. reis, waarvan men zegt,dat zij sléchts vredelievende doelein den had? AMSTERDAM, 27 September. De effectenbeurs had aan het begin van de nieuwe week een gunstig voorkomen. De handel was van kalmen aard, doch op som mige afdeelingen ontwikkelde zich toch vrij wat affaire en daarbij bestond een uitge sproken vaste stemming. De aanleidende oorzaak hiervoor was klaarblijkelijk het meevallende dividend van Philips, dat een bijzonder gunstigen indruk maakte. De ge heele markt ontleende hieraan een goede stimulans. In de eerste plaats werd de aan dacht getrkken door de Philips aandeelen, die regelrecht profijt trokken van de divi denddeclaratie en een 25-tal procenten hoo- ger kwamen te liggen. Het hoogste punt bleef echter niet gehandhaafd. Van de ove rige lndustrieelen werden Aku's vrij druk verhandeld. Daarbij konden die een drietal punten monteeren. Unilevers waren prijshoudend zonder meer. Vervolgens waren het de Petroleum- aandeelen die nogal wat beweging veroor zaakten. Vooral Koninklijke, die verschei dene procenten hooger werden ingezet maar onder beurstijd slechts onbeteekenende schommelingen meemaakten. Ook de Ame_ rikaansche soorten waren prijshoudend Be paald goed gedisponeerd waren de scheep vaartpapieren. Oude vaarten. Koninklijke Booten en Scheepvaartunie liepen eenige procenten naar boven, hoewel zij later op den middag een kleinigheid inzakten. In Rubberfondsen ging het kalm toe Am sterdam Rubbers werden echter verschei dene punten hooger afgedaan, hoewel zij zich niet op de topprijzen konden houden. Tabakken hadden een beperkte markt. Voor de Sumatrasoorten kwamen algemeen be duidend hooge re noteeringen tot stand. Voor Suikerfondsen bestond slechts matige be langstelling. H.V.A.'s werden een tiental procenten boven het vorige slot ingezet, doch liepen daarna geleidelijk naar bene den. In Ameri'kaansche fondsen ging niet veel om. De Staalaandeelen en de koper waarden gaven weliswaar eenige affaire te zien, doch de omzetten waren bij nadere beschouwing toch van beperkte afmetingen. Over het algemeen werd 'boven New-York- sche pariteit afgedaan. De beleggingsmarkt had een kalm voor komen. De Nederlandsche Staatspapieren van het 3 procents-type waren goed prijs houdend. Integralen daarentegen lagen eenigszins gedrukt in de markt. De provin ciale en gemeentelijke obligatiën bleven meerendeels op peil. Voor Fransche en Duitsche fondsen bestond slechts geringe belangstelling. Voor laatstgenoemde was de stemming prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 7/8; Berlijn 72.60; Parijs 6,20; Brussel 30.45'/;; Zwitserland 41.53; Kopen hagen 40; Stockholm 46.20; Oslo 45.02'/;; New York 1.80 15/16: Praag 6.34; Oost. Bankpapier 33 1/4; Lire 7.80 Prolongatie Part. disc. 1/8^-3/16; iggeld 1/4; Registermarken 38 3/4; Cre- diet Sperrmarken 14 7/8; Effectensperr- marken 14 3/4; Reismarken 51; Bankpa pier 40 1/4. ROTTERDAM. 27 Sept. Aanvoer totaal 1810 stuks, vette runderen 498, vette kalve ren 175, nuchtere kalveren 9, schapen en lammeren 697, varkens 431. Vette koeien le kwaliteit 73, 2e kw. 65. 3e kw. 48 tot 56; vette ossen 70. 64. 48 tot 56; vette kalveren 95, 85, 70 tot 75; varkens (levend gewicht) 60, 59, 58; schapen 52, 45, 40; lammeren 62, 59, 53 per kilo: schapen per stuk le kw. 29, 2e kw. 25. 3e kw. 20 gld.; lammeren 19, 17, 14 gulden. AMSTERDAM. 27 Sept. Veemarkt. Aan gevoerd 536 vette koeien. Prijzen; le kw. 70—76. 2e kw. 60—68, 3e kw. 50—60 ct. per K G. slachtgewicht: 40 melk- en kalfkoeien 170—230 gld. per stuk; 56 vette kalveren: 2e kw. 5662, 3e kw. 46—54 ct. per K.G, levend gewicht: 61 nuchtere kalveren 8 14 gld. per stuk; Schapen 2430 gld.: Lam meren 1722 gld. 435 Varkens: Vlecsch- varkens. wegende van 90—110 K.G. 70—71 ct.; zware varkens 6869; vette varkens 67—68 ct. per K.G. slachtgewicht. 4 paar den 100170 gld. per stuk. NOORDWIJKERHOUT. 25 Sept. Veiling „De Eendracht". Voortaan veiling driemaal per week. Veel naboonen van beste kwa liteit. Stokheerenb. z. dr. 601.05; Stam- heenrenb. z. dr. 0.401.20; Enkele heeren- boonen met dr. 5585 ct.: Snijboonen 0.65 1.75; dubb. heerenb. z. dr 4090 ct. Alles per zak van 10 K.G. ROTTERDAM. 27 Sept. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last, gezond, boordvrij). Stemming: prijshoudend. Rogge (per 100 K.G.) Bahia Blanca 74/75 Ko. dag. verw. f. 10.25. Canada No. 3 disponibel f 9.10. Hongaarsche 74/75 Ko. disponibel f. 8.90. Noord-Russische 66/77 Ko. dispo nibel f. 9. Amer. No. 2 stoomend f. 8.30. Z. Russische 73/74 Ko. geladen gestoomd f. 8.75. La Plata 73/74 Ko. stoomend f 10.25 Gerst (per 2000 K.G.) Zuid-Russische 64/65 Ko. aangekomen f. 154, stoomend f. 155. Bulgaarsche 62/63 Ko. disponibel f. 154. Donau 62/63 Ko. disponibel f 150. Am. No. 2 disponibel f. 151, stoomend f. 148'/s, Amer. No. 3 stoomend f. 145. Haver (per 100 K.G.) La Plata Clipped 55/56 Ko. ladend geladen f. 6.85. La Plata Clipped 51/52 Ko. ladend geladen f. 6.75. Mais (per 200 K.G.) Gele La Plata aan gekomen f .137' stoomend naar aankomst f. 137136. La Plata Cinquantino disponi bel f. 152. stoomend f. 145. Witte Indische aangekomen f. 131. Mixed Benguela stoo mend f. 133. Afrik. No. 2 aangekomen f. 134, stoomend f. 132, ladend geladen f. 131'/;. Afrik. No. 3 stoomend f. 131'/;. Boekweit (per 100 K.G.) Manchoerijsche aangeko men f. 9.60. Amer. Canada afl. Oct./eerste hem No. f. 8.40, Oct. f. 8.35. - Bmnenland- sch; granen (per 100 KG.' Haver f. 6.25 7.25 Gerst Chevalier f. 8.258.75 Rogge tot f. 7.90. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f. 10.2510 75, ove rigen f. 8.509.75. Schokkers f. 13.50^16.50 extra grove kwaliteit soms daarboven. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3