xBtNationaIe LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Een» Bid Maandag 27 September 1937 De Japansche luchtbombardementen in China LEVENSVERZEkERINq-BANk RottercIam Ook een protest van Moskou Binnenland dat er een spoedige oplossing aan zal wor- den gegeven. De conferentie van Fransche. Britsche en It-aliaansche vlootdeskundigen voor de technische regeling van de deelneming der Italiaansche regeering aan het ac- coord van Nyon is om tien uur op het mi nisterie van marine te Parijs geopend. In welingelichte kringen denkt men. dat de conferentie spoedig tot een goed einde kan worden gebracht. Het zou de wensch van de Fransche en Britsche delegaties zijn reeds Woensdag een definitief resul taat te bereiken. De oplossing, die men op het oog heeft rou hierin bestaan, dat aan de Italiaan sche vloot, behalve de controle van de Tyrrheensche en Adriatische zones ooi: nog een sector wordt toegekend, die een gedeelte van de zeeëngte tussclien Sicilië en Tunis beslaat en zich uitstrekt tot nabij Tripolis. Aldus zou Italië het toe zicht op zich nemen over bepaalde dwars- routes van de Middellandsche Zee. die onmiddellijk in de nabijheid van zijn grondgebied liggen. De derde commissie der Volkenbonds assemblee. de z.g. ontwapeningscommissie, heeft haar zittingbeëindigd, na slechts t*ee bijeenkomsten te hebben gehouden. Zij stelde vast, dat „de politieke en economische toestand op het oogen- blik niet van dien aard is, dat succes verwacht kan worden van hervatting der behandeling van de vraagstukken, die onder het programma der ontwa peningsconferentie vallen". TURKIJE Toch kabinetscrisis. Zooals bekend, werd vorige week mel ding gemaakt van het aftreden van den premier Ismet Inonoe. Later werd dit be licht gedementeerd, doch het schijnt niet temin juist te zijn. BELGIË Van Zeeland blijft. Zaterdag is de definitieve beslissing ge vallen: de regeering van Zeeland blijft aan. Gemeld wordt, dat van Zeeland gezwicht ls voor het eenstemmig aandringen van zijn ambtgenooten en van zijn voornemen om af te treden is teruggekomen. Van Zeeland. Aan de journalisten heeft van Zeeland verklaard, dat er geen wijziging in de regeering komt en dat het programma van het kabinet onveranderd blijft, zooals het vervat is In de regeeringsverklaring van 1936. Slechts op één ount van de regeerings verklaring zal het kabinet trachten een od_ lossing te vinden, die vollediger is dan waaraan aanvankelijk gedacht was. nl ten aanzien van het geheel der vraagstukken, verband houdende met de tweetalligheid des lands. Met betrekking tot dit punt wil de regee ring overgaan tot een uitgebreid overleg van nationaal karakter, teneinde een op lossing te vinden, welke het geheel der vraagstukken omvat Het is mogelijk dat dit overleg den vorm aanneemt van een gemengde nationale commissie. Na over de parlementaire werkzaamheden te hebben gesproken, zeide de premier, dat hij eenigen tijd rust dacht te nemen, doch een datum hiervoor had hij nog niet vast gesteld. Intusschen is gisteren te Brussel een be tooging gehouden van organisaties tegen al te sterke vervlaamschlng. Koning Leopold gaat volgende maand naar Londen. Hii zal van 16 tot 19 Novem ber in de Britsche hoofdstad vertoeven. Te zijner eere zullen oa. in het Buckingham Palace een feestmaaltijd en een bal gegeven worden. Ismet Inonoe. Over de redenen loopen de berichten uiteen. Het D.N.B. meldt, dat de premier meeningsverschillen zou gehad hebben met den president, vooral wijl hij een po litiek volgt, die op nauwere samenwerking met Sovjet-Rusland aanstuurt. Daarentegen verklaart de „Tan", dat er van een dergelijk meeningsverschil geen sprake is. doch dat de economische en fir.ancieele ontwikkeling van Turkije een minister aan het hoofd dei' regeering eischt, die een specialiteit op het gebied van economische zaken is. Als opvolger wordt de minister van economie Cetal Bayar genoemd. De aftredende premier zou voorzitter der Nationale Vergadering worden. FRANKRIJK Het verdwijnen van generaal Miller. De rechter van instructie heeft mevrouw Skobline, na haar verhoord te hebben, be schuldigd van medeplichtigheid aan de vrij- heidsberooving en geweldpleging op gene raal Miller en haar in verzekerde bewaring gesteld. De rechter heeft terstond een bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen haar echt genoot. generaal Skobline. den hoofddader in de verdwijning van den leider der Wlt- Russen. Mevrouw Miller, de echtgenoote van den verdwenen generaal, heeft zich bij het onderzoek van deze zaak civiele partij ge steld. De „Rouski Golos" het blad der militaire organisaties van de Russische emigranten te Belgrado heeft een ordonnantie gepubli ceerd van generaal Abramof, den leider der tweede afdeeling van de algemeene Russi sche militaire unie en eersten plaatsver vanger van generaal Miller als opperste leider dezer organisatie. Bij deze ordon nantie neemt generaal Abramof de functies van generaal Miller op zich en vestigt hij zijn verblijf te Sofia. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 27 September. Tarbot 94—68 p. Kg.: Tong 1.15—0,95 id.: Heilbot 1,20—0,70 p. Kg.; Griet f. 26—13 p. 50 Kg.; Groote schol f. 36—26 id.: Middel schol f. 30—23 id.; Zetschol f. 214 id.; Schar f. 11—6; Tongschar f. 2919; Groote schelvlsch f. 36 id.: Klelnmiddel schelvisch f 2013 id.". Kleine schelvisch f. 103,70 id.; Groote gul f. 1814,50 id.; Kleine gul f. 14—5.40 id.: Wijting f. 5.80—4,20; Ma kreel f. 9.502,85 id.; Versche haring f. 3,15 —1,90 id.: Kabeljauw f. 64—43 p. 125 Kg.; Vleet f. 1.350,65 p. stuk; Koolvisch f. 1.30 —0,40; Rog f. 1514 p. koop. Steurharing f. 8,60—6.55; Volle f. 8.90— 8.3». Aan de nafslag 15 trawlers: RO 53 met f. 2880; IJM 78 met f. 3170: IJM 8 met f. 2970; IJM 16 met f. 4590; IJM 130 met f. 2990; IJM 60 met f. 2600; IJM 112 met f. 3740; IJM 253 met f. 2930; IJM 2 met f. 2890; IJM 29 met f. 1790; IJM 106 met f. 1560; LIM 18 met f. 3040; IJM 86 met f. 1560; IJM 111 met f 2250; IJM .6 met f. 4140; de kotter E 404 met f. 1510 en 23 loggers KW 175 met f 390: KW 89 met f. 390; KW 162 met f 340; KW 75 met f. 420: KW 86 met f. 500: KW 169 met f. 450; KW 166 met f. 370; KW 60 met f. 480; KW 52 met f. 500; KW 46 met f. 480; KW 104 met f. 470; KW 64 met f. 400; KW 51 met f. 950: KW 177 met f. 380; KW 178 met f. 410: KW 108 met f. 320; KW 27 met f. 330; KW 112 met f. 350; KW 155 met f. 530: KW 59 met f 480; KW 28 met f. 400; KW 35 met f 550; KW 24 met f. 400. Binnen van de haringvlsscherijKW 135 met 31: KW 125 met 36; KW 23 met 30 last en 130 kisten versche haring; KW 153 met 30; KW 124 met 28: KW 8 met 26: KW 96 met 25; KW 101 met 43; KW 151 met 37; KW 37 met 33; KW 141 met 34 en KW 49 met 28 last. Van deze loggers is alleen de vangst van de KW 153 In IJmuidén gelost. Dc vangst der ncerc schepen is naar Katwijk ver voerd. VLAARDINGEN, 27 September. Binnen van de haringvisschcrijKW 45 met 29. KW 26 met 24; KW 29 met 43; KW 20 met 27; KW 172 met 26; KW 158 met 29; KW 14 met 34; KW 22 met 29; KW 161 met 36: KW 19 met 32; KW 127 met 36; MA 5 met 36; VL 200 met 34; VL 79 met 39; VL 86 met:37: VL 204 met 17; VL 73 met 34; VL 193 met 18; VL 203 met 42: VL 3 met 35: VL 16 met 54; VL 114 met 46 VL 197 met 37; VL 97 met 41; VL 27 met 37; VL 115 met 33 en VL 70 met 39 last. Maatjes Noord f. 8; id. Zuid f. 7,408.50: Volle Noord f. 9.50: id. Zuid f. 8.20—9; Steuharing f. 6,70—7.10; Hom- en kuitziek f. 8—8.30; Ijle f. 7.30—7,50; Volle maatjes f 7,40—8,40. Maatjes TJ'e f. 7,50—7.80. Te Scheveningen waren 22 schepen bin nen met 767 last. Sluit een verzekering bij de Nationale met uitkering op 65 jarige leeftijd. Vraagt inlichtingen I 8265 (Ingez Med.) ZEILLOGGER NAAR DENEMARKEN VERKOCHT. De zeillogger SCH 329 van de reederij Jac. den Duik en Zoffen te Scheveningen is naar Denemarken verkocht. POLEN Socialistische demonstratie. De Poolsche socialistische jeugd heeft gisteren te Warschau een demonstratie ge organiseerd. Tienduizend personen, meest jongelieden en jonge meisjes, defileerden achter vierhonderd roode vanen door de stad onder het zingen van de „Internatio nale". Vijfhonderd leden van de strijdor ganisatie „Socialistische Actie" in blauwe uniformen en vele afgevaardigden uit de provincie marcheerden mee in den stoet, welke werd geleid door oud-minister Ar- ciszewski. voorzitter van de socialistische partij, die zitting had in het eerste Pool sche kabinet. Omstreeks één uur in den middag legden de demonstranten kransen neer aan den voet van het monument, dat aan den oever van de Weichsel is opgericht ter herdenking van de 150 Polen die door het tsaristisch regiem zijn geëxecuteerd tij dens den onafhankelijkheidsoorlog. Elf personen zijn gewond, waarvan vijf zeer ernstig, door het ontploffen van een bom. die door jeugdige leden van uiterst rechtsche organisaties geworpen werd in den stoet der socialistische jeugd. Drie studenten werden gearresteerd. GROOTE VISCHAANVOER TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). De vischaanvoer in IJmuiden was heden bijzonder groot. De 15 trawlers en 23 log gers die aan de markt waren, losten onge veer 12.000 manden visch. De omzet zal wel f. 50 a 60.000 bedragen. Vooral de aan- I voer der versche haring was zeer groot. De vier haringtrawlers die aan de markt waren, hadden een totale vangst van bijna 6000 manden. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. De bisschop van Berlijn, mgr. Conrad von Preysing, heeft een amendement uit gevaardigd. dat gisteren in alle katholieke kerken van Berlijn is voorgelezen en waar in de katholieken worden aangespoord de aanvallen van zekere nationaal-socialistl- sche zijde tegen de katholieke kerk te weerstaan. Voorts is van de kansels van de evange lische kerken medegedeeld, dat zich nog steeds 126 dominé's en een vrouwelijk lid der Belijdende Kerk in arrest bevinden. Hieronder bevinden zich ds. Niemoelier en as. Lokies, de inspecteur der evangelische zendingen en een aantal dominé's uit de provincie. Het vrouwelijk lid der Belij dende kerk is de echtgenoote van ds. See- low uit Berlijn-Oost. JAPAN. Nasleep van staatsgreep van 1936. Generaal Saburo Nazaki. de vroegere in reeg eur der militaire ople ding. die voor den krijgsraad eedeazd was. beschuldigd van begunstiging der opstandige militaire beweging van 26 Februari 1936. is voor onschuldig verklaard. Met zijn vrijspraak is de aangelegenheid van den mislukten op stand van 1936 gesloten. PALESTINA Nieuwe daden van terreur. Zaterdagnacht hebben onbekenden de woningen overvallen van twee vooraan staande Arabieren nabij Nazareth en nabij Acre waarbij beiden om het leven zijn ge bracht. Het eerste slachtoffer was een zekere Awad Khoury, de rijkste grootgrondbezitter in het noorden van Palestina. De tweede is Sjeik Mohamed Ibrahim, een makelaar ih grond uit Damun bij Acre. De politie en militairen patrouilleeren weer in het gebied van Opper-Galllea, ten einde het smokkelen van wapenen over den Jordaan en over de grens van Syrië te verhinderen. Het Arabische nationale comité te Safed heeft een manifest uitgegeven, waarin het bij de Arabieren in Galllea er op aandringt, zich te onthouden van daden van geweld pleging. Niettemin hebben gewapende Arabieren te Nazareth den districtscommissaris van Galilea en een Britsch politieman gedood. Alle wegen naar Nazareth werden na den overval onmiddellijk afgesloten. De staat van beleg is afgekondigd en politiehonden trachten de daders op te sporen. STAKING TE VLAARDINGEN AFGEWEND De samenwerkende vakorganisaties in t kuipers- en haringpakkersbedrijf en de pa troons te Vlaardingen hebben het advies van den rijksbemiddelaar opgevolgd zoodat de dreigende staking thans definitief van de baan is. Oorspronkelijk was door de vakorganisa ties gevraagd een overeenkomst aan te gaan op basis van het collectieve arbeids contract van 1934. Hierop was in 1935 een korting toegepast van ÏO"/». zoodat deze eisch dus practisch zou neerkomen op een loonsverhooging van ca. 10°/o. Na het bemiddelend optreden van prof. mr. A. C. Josephus Jitta werden de pa troons bereid gevonden om aan den eisch der arbeiders tegemoet te komen. Als uiterste grens verklaarden zij zich bereid in plaats van den 10"/n aftrek, nu slechts een korting van 3°/n te gaan toe passen. behalve op het loon voor het sche- penwerk, dat ongewijzigd zal blijven. Bij het afsluiten van een collectieve ar beidsovereenkomst zal deze echter moeten gelden tot en met 21 Januari 1939. Dit aanbod is na langdurige vergade ringen door de samenwerkende vakorgani saties aanvaard en het bestuur van de ver- eeniging van haringhandelaren is van deze aanvaarding vooriooplg telefonisch in ken nis gesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat tenge volge van de Japansche luchtaanvallen te Nanking minstens 300 menschen om het leven zijn gekomen en 400 gewond. Een Chineesch functionaris verklaarde, dat 9o toestellen aan de aanvallen hebben deelgenomen en dat 200 bommen zijn geworpen. Het hoofdkantoor van het officieele Chineesche persbureau Central News Agen cy is vernield. Drie leden van het personeel zijn ge kwetst. De vliegtuigen hebben ook bommen la ten vallen op twee regeeringshospitalen, waarboven de vlag van het Roode Kruis woei. De gebouwen zijn echter slechts licht beschadigd. De Japanners houden vol, dat het mi nisterie van oorlog is vernield. De radio zender is kort beschadigd geweest, doch werkt thans weer. Kanton is hedenmorgen opnieuw ge bombardeerd. Japansche vliegtuigen wilden eenige patrouille-vaartuigen op de rivier ten Westen van Macao onder vuur nemen. De bommen misten de scheepjes echter en kwamen op Chineesche woningen terecht, waarbij de bewoners omkwamen Voorts hebben de Japansche vliegtuigen bommen laten valle'n op eenige dorpjes bij Chineesche versterkingen. Men vreest, dat onder de plattelandsbevolking veel slacht offers gevallen zijn. De Japansche vloot-attaché, admiraal Hondo heeft aan buitenlandsche persver tegenwoordigers verklaard dat de actie van de Japansche luchtmacht ten doel heeft de Chineesche militaire objecten systematisch te vernieleni Aangezien de Chineezen ook ziekenhuizen en andere cul- turecle instellingen als militaire objecten gebruiken, kunnen deze niet gespaard wor den. Toen men den Admiraal opmerkzaam erop maakte, dat ook de bureaux van Havas van een Duitsch en een Amerikaansch nieuwsbureau werden beschadigd, toonde de admiraal zich zeer verbaasd en beloofde dat de Japansche regeering deze kwestie nauwkeurig zal bestudeeren. China heeft zich opnieuw tot de mogend heden gewend en geprotesteerd tegen deze aanvallen uit de lucht op non-combattan ten. De Britsche ambassadeur heeft reeds een tweede protest laten hooren bij de Japan sche regeering inzake het bombardement van Nanking en Canton. Tengevolge hier van heeft de Japansche vice-minister van buitenlandsche zaken verzekerd, dat nieu we voorzorgsmaatregelen zullen worden ge troffen om de Britsche belangen te be schermen Maar daarom gaat het niet. De „News Chronicle", die er op wijst, dat 28 procent van den Japanschen uitvoer door Groot Brittannië wordt opgenomen en dat alle benzine, welke de motoren der Japansche bombardementsvliegtuigen doet draaien, practisch van Engelsche en Ameri- kaansche maatschappijen afkomstig is, stelt voor. de boycot tegen Japan af te kon digen. De „Dailey Herald" oppert het voorstel, om een boycot tegen Japan te organisee- ren door middel van een statenconferentie, waaraan vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, de Vereenigde Staten, Frankrijk Sovjet-Rusland en Nederland zullen deel nemen. De Ohdmeesehe Vrouwenbond steunt de idee van een boycot krachtig. Ook te Moskou is een Chineesche motie overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de jwpansche aanvallen op China en de S.ovjet-regeering verzocht wordt ..zoo danige maatregelen te treffen, dat deze er toe zullen bijdragen, aan zulke barbaarsche ën onmenschelüke handelingen spoedig een einde te maken". Moskou heeft te Tokio een krachtig pro test Ingediend. De Japanners klagen over een saboteerende houding der Russen in Noord-Sachalin. De Russische autoriteiten weigerden 747 Japansche arbeiders toe te laten tot de petroieummijnen en dwongen de Noord Karfoeto petroleummaatschappii tweedui zend Russen in dienst te nemen, terwijl Japansche schepen de havens niet mochten, aandoen om de petroleum te laden Verder zijn verscheidene Japansche employé's ge arresteerd Ook de mijnmaatschappii wordt ernstig in haar arbeid gehinderd. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft reeds eenige malen geprotesteerd, doch tot nu toe is nog geen verbetering in' oen toestand gekomen. Bij Sjanghai. Bij Sjanghai is een nieuwe strijd ont brand, maar wijziging in de linies van eeni ge beteekenis is niet gekomen. Vanmorgen hebben Japansche oorlogs schepen, welke op de rivier Wangpoe voor anker lagen, de wijk SJapei gebombar deerd. Het was waarschijnlijk hun bedoe ling het Noorderstation te treffen. Twee Japansche vliegtuigen namen aan 't bom bardement deel en lieten bommen ven zwaar kaliber op het station vallen. In het Noorden. Naar het hoofdkwartier van het leger in Noord-China mededeelt, zetten de Ja pansche troepen, na de inneming van Pao- ting en Tsjangtsjau, hun opmarsch voort; de terugtrekkende Chineesche troepen betrek ken stellingen ongeveer 30 K.M. Zuidelij ker, waar verdedigingswerken zijn aange legd. Aan den spoorweg PelpingHankau is het eerstvolgende belangrijke objectief van. den Japanschen opmarsch, Sjikiatsjwang, waar zich 'n strategisch belangrijke spoor weg naar Taijoeanfoe, de hoofdstad van de provincie Sjansi, van den spoorweg Pei- ping-Hankau aftakt. Uit Tientsin wordt van Japansche zijde gemeld, dat de Japansche afdeelingen gis termorgen den Ping Hsin Kwan-pas ge forceerd hebben, welke ten Zuid-Westen van Tatoeng is gelegen. De Japanners zijn zoodoende tot in midden-Sjansi doorge drongen. Hier zouden 80.000 man roode Chinee sche troepen in aantocht zijn. De Chineezen houden vol in de provincie Sjansi een overwinning te hebben behaald waarbij zij Kwangling- hebben heroverd, verscheidene tanks en kanonnen hebben buitgemaakt, en den Japanschen troepen zware verliezen hebben toegebracht. De Chineesche troepen zouden blijven opruk ken naar de grens der provincie Tsjahar, Fransch schip aangehouden. Naar van bevoegde zijde wordt verklaard, is het Fransche s.s. „Canton" op 22 Sep tember in de wateren van Hongkong door een Japansch oorlogsschip gepraaid, waar na Japansche zeeofficieren aan boord kwa men, om eenige vragen te stellen betref fende een bepaalden passagier, die zich evenwel niet op het schip bevond. De offi cieren drongen niet verder aén en trokken zich onder aanbieding van verontschuldi gingen terug. De opperbevelhebber der Fransche vloot in het Verre Oosten zal bij zijn Japanschen collega protesteeren. VEREENIGDE STATEN Het C.I.O. een communistisch complot?". John. Frey, de voorzitter van de afdee ling metaalbewerkers der American Fede ration of Labor, heeft gisteren een krach tige campagne geopend tegen John. Lewis, wiens committee for Industrial organisation naar hij zeide, het werktuig was van een communistisch complot, waarvan het doel was, de controle te verkrijgen over de bij de A.F.O.I. aangesloten bonden. Frey ver klaarde, dat het C.I.O. geheel onder com- munistischen invloed staat en dat het door „onverantwoordelijke actie de rechten der arbeiders in gevaar brengt". De beschuldigingen van Frey zijn vervat in een rapport aan den bond van metaal bewerkers, die vandaag te Denver bijeen komt, ter voorbereiding van het congres van de A.F.O.L. dat de volgende week zal worden gehouden, en dat zich zal hebben bezig te houden met het groote conflict in de geschiedenis der arbeidersbeweging. Het congres zal een beslissing moeten nemen over de uitsluiting van het C.I.O. Prins Bernhard eere-voorzitter van den A. N. W. B. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft de mededeeling ontvangen, dat Prins Bernlhard het eere-voorzitterschap van den A. N. W. B. heeft aanvaard. DOODELIJK MOTORONGELUK ONDER ASSEN. In den afgeloopen nacht om vier uur is tusschen Rolde en Gieten een motorrijder, de heer J. S. Nijihoff, veearts te Hoogeveen, met zijn motorijwiel tegen een stilstaande vrachtauto gereden, die in defecten toe stand langs den weg stond. De-heer Nijhoff werd van zijn motorrijwiel geslingerd en was vrijwel op slag dood. Het voertuig, dat geheel onder de vrachtauto lag, werd totaal vernield. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het feit. dat de heer Nijhoff tengevolge van den dichten mist den vrachtwagen niet heeft opgemerkt. De overledene was 30 Jaar oud en ongehuwd. De begrooting van Rotterdam Een geraamd nadeelig saldo van f. 1.400.000. Verschenen is de geleidebrief van B. en W. van Rotterdam voor de begrooting voor 1938. Het ontwerp toont een nadeelig saldo van f. 1.400.000 wat f. 400.000 minder is dan voor het loopende dienstjaar kon geraamd worden. B. en W. wijzen er echter op, dat hieruit niet mag worden afgeleid, dat de budgetaire toestand verbetering van beteekenis heeft ondergaan. Van een eenigszins normale be grooting zal geen sprake kunnen «ijn, zoo lang de gewone dienst reeds in eerste opzet wordt ontlast van wachtgelden, die tot een bedrag van rond f. 2.000.000 naar den kapt- taaldienst zijn overgebracht. Voorts wijzen B. en W. erop, dat zij wel meenen dat het keerpunt in de crisis Is ge komen en dat zij bij het samenstellen van de begrooting hiermede ook wel rekening hebben gehouden, doch dat de gunstige in vloed hiervan verminderd wordt door de inmiddels ingetreden prijsstijging, die de uitgaven doet vermeerderen en dan door het feit, dat de belastingen nog geheven worden over de verminderde inkomsten der crisisjaren, waardoor dus de ontvang» sten niet veel stijgen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2