DE DROEVE NOODZAAK 78sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 September 1937 Derde Blad Ho. 23774 bBUITENL. WEEKOVERZICHT GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN „In de schaduwen van morgen" Prof. W. vindt die smalle randjes zoo defrig en Cees M.. de artist, draagt voor 't mooi een flambard. Maar op het punt vau tabak rijn alUn het ééns. Het moet PH Tabak rijn! Geurig, koel en racht. In alle prijzen. ■inm;i:(n Het pakje met den Piloot. 8170 angez. Med.) WEEK DE OUDE WISSELWERKING. Voor de zooveelste maal zien we het ver schijnsel, dat tusschen West en Oost een wisselwerking plaats vindt. Terwijl in ons werelddeel ontspanning zich baan breekt, neemt in het Oosten de spanning toe. Zeer duidelijk spreekt de ontspanning in Europa, door de Italiaansche aanmelding voor deelneming aan Nyon. Men weet. hoe Italië geheel buitengesloten dreigde te wor den bij de controle tegen de zeeschuimerij in de Middellandsche Zee, daar Engeland en Frankrijk rustig doorzetten, alsof er geen Italië bestond. Dat is den Duce toch te bar geworden en hij heeft zich gehaast, voor en aleer de isolatie tot een voldongen feit was geworden, op zijn schreden terug te keeren. In sohfjn het prestige handha vend, heeft Italië zich alsnog opgegeven voor deelneming en gaarne wordt daar aan gevolg gegeven. Beide Westersche mo gendheden hadden weliswaar besloten door te zetten, maar waarom zou de hulp van Italië worden afgewezen, wanneer het daartoe bereid was? Daarvoor bestond im mers geen enkele reden, te meer niet, waar Nyon toch in groote trekken alles heeft ge regeld, zoodat Italië weinig stem meer ln het kapittel heeft. Slechts practische ma rine-vraagstukken omtrent de verdeeling der controle moeten worden opgelost en daarmede is het uit. Maandag zullen de deskundigen te Parijs tezamen komen en spoedig zal dan blijken of het Italië ernst is met zijn medewerking. Bovendien heeft Frankrijk van de gun stige gelegenheid gebruik gemaakt, dat het weer met Italië in vriendschappelijke be spreking was gekomen, om eens verder te praten over alle aangelegenheden, die den horizon tusschen beide volken den laatsten tijd hebben verduisterd. Het is nog veel te vroeg om daaromtrent eenige conclusie te trekken, want meer dan voorloopige be sprekingen hebben te Genève niet plaats gehad tusschen Delbos en Bovascoppa, maar toch is juist dit tijdstip voor derge lijke onderhandelingen zeer opvallend! Het valt toch geheel samen met de reis van den Duce naar Duitschland, waarvan men daar de grootst mogelijke gebeurtenis maakt, die zich maar laat denken. Het is voor de eerste maal, dat Mussolini zich of ficieel buiten zijn landspalen begeeft ontzettend zijn de maatregelen ter zijner beveiliging genomen en Duitschland.dat zich verder volkomen heeft geïsoleerd, grijpt deze gelegenheid maar al te gaarne aan voor een groots opgezette demonstra tie van de hechtheid van de as Berlijn- Rome. Het nationaal-socialisme wil de ont moeting tusschen beide dictatoren maken tot het evenement zijner politiekEn vlak daarvoor lijkt het er werkelijk op, alsof Italië wil doen uitkomen: ik kan ook anders! Officieel Duitschland, dat alleen daarvan weet de pers zwijgt het andere weldood! doet natuurlijk, alsof er geen vuiltje aan de lucht is, maar geheel gerust zal het zich toch niet voelen. Hert is nog te vroeg om te zeggen, wat er nu verder zal gebeuren. Het is nog on doenlijk schijn van wezen te onderkennen hij de komende besprekingen, die zich zon der twijfel nu over breede lijn zullen ont wikkelen. In ieder geval heeft het er veel van. dat de Duce wil doen uitkomen, dat met zijn bezoek aan Duitschland niet is bedoeld om zich geheel vast te leggen, op een samengaan met Berlijn zonder meer, dat het evenzeer bereid is tot het aangaan van verbintenissen elders. Als groot obsta kel voor een compromis met het Westen blijft echter de Spaansche kwestie. Het is bekend, hoe de Duce met groote beslistheid heeft uitgesproken, dat het aan de Mid dellandsche Zee nimmer 'n hosjewistischen staat zou dulden, een uitspraak, die op zich zelf reeds beteekent: een beslist par tij-Mezen voor Franco. Van de z.g. niet- inmenglng heeft het zich practisch dar. ook nooit veel aangetrokken, getuige het aantal Italianen, dat naar Spanje is ge voerd. Maar dit laatste heeft in Engeland en Frankrijk de stemming van het volk dusdanig geprikkeld, dat de regeeringen wel moeten denken aan een opheffing van het verbod van wapenleveranties aan Va lencia, zoo Italië op denzelfden voet zou ■willen doorgaan! Het zou een zeer gevaar lijke situatie scheppen! En dit te meer, waar te Genève de stem ming voor Valencia niet al te gunstig leek. Spanje is dan ook niet herkozen als lid van den Volkenbondsraad. Terloops zij op gemerkt, dat Turkije daarvan het mede slachtoffer is geworden. Als prijs zou men Italië kunnen bieden de erkenning van de verovering van Abes- synië, maar kan het Spanje daarvoor op geven? En kunnen de Westersche mogend heden den Volkenbond het echec van een erkenning van het Italiaansche imperium aandoen? Het zijn allemaal vragen In leder geval is momenteel aller oog gericht op de ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini. In het Verre Oosten spitst zich de situa tie meer en meer toe. Japan begrijpt blijk baar maar al te zeer, dat de tijd ten gun ste van China werkt en wil een beslissing fovceeren. Waar de vorderingen te velde, hoezeer in het Noorden niet zonder betee- kenis toch niet van dusdanigen aard zijn, dat zoodoende werkelijk spoedig een eind van hetf Chineesche verzet is te verwach ten, lijkt het er op, dat Japan zijn toe vlucht gaat nemen tot paardemiddelen. Als zoodanig dienen immers de luchtbombar dementen van NanMng en Kanton te wor den bestempeld. Feitelijk niet meer of min der dan een massamoord van weerlooze bevolkingen. Deze verfoeilijke wijze van optreden doet echter over de gansche be schaafde wereld een kreet van afgrijzen gaan en moreel is voor Japan door zijn laatste optreden de affaire verloren. Hoe ver de afkeuring echter verder gevolgen zal hebben, m.a.w. in hoeverre andere lan den het zullen wagen voor het zwaar be proefde China in de bres te springen, dat dient nog te worden afgewacht. Voorloo- pig lijkt het er nog niet op, dat zal wor den opgetreden, maar erkend moet wor den, dat tengevolge van de verontwaardi ging onder de breedst mogelijke lagen van het volk diverse regeeringen toch wel eens gedreven zouden kunnen worden naar maatregelen, waarover men thans nog niet durft te praten. China zelf voert een ver standige politiek, een van: wij haasten niet! Wellicht zal in de toekomst deze po litiek nog baten afwerpen. BRAND IN LINOLEUMFABRIEK TE KROMMENIE. Droogkamer uitgebrand. Gisteravond om tien uur is brand ont staan ln een der droogkamers van de Ne- derlandsche Linoleumfabriek, gelegen op het oude gedeelte, behoorende tot de z.g. fabriek „Noord" te Krommenie. In de droogkamer, een gebouw van on geveer 15 meter hoogte, dat de vorm van een trechter heeft en geheel gesloten is, bevond zich een partij van ongeveer 2400 M3. linoleum, welke in lange strooken te drogen hing. In een oogwenk was deze zeer brandbare massa in een laaienden vuurgloed her schapen, welke echter van buitenaf nage noeg niet zichtbaar was. Daarentegen ontwikkelde zich een dikke rookwolk, welke zich over de plaats verspreidde en uren lang tusschen de huizen bleef hangen. Aangezien de brandende droogkamer door betonnen schotten van de andere droogkamers is gescheiden, behoefde voor uitbreiding van den brand niet te worden gevreesd. De vrijwillige brandweer van Krommenie en de fabrieksbrandweer namen aan het blusschingswerk deel. Tot het middernachtelijk uur werd het vuur met drie stralen krachtig bestreden. Tegen half een waren de vlammen ln zooverre gebluscht, dat de vrijwillige brandweer kon inrukken en de verdere na- blussching aan de fabrieksbrandweer kon worden overgelaten. Ongeveer twee jaar geleden heeft in dezelfde droogkamer eveneens brand ge woed, waarbij ook de geheele inhoud door de vlammen werd verteerd De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De fabriek is tegen brandschade ver zekerd. AUTO BOTST TEGEN EEN HUIS. Dame te Goes vrij ernstig gewond. Gisteravond te ruim zes uur is een auto, bestuurd door mevr. Van der H., uit Mid delburg, op den hoek van de Wilhelmina- straat en de Voorstad, te Goes, doordat de wagen geraakt werd door een van links komende auto, het trottoir opgereden en gebotst tegen den muur van het hotel „Nieuw Goes". In den muur werd een gat geslagen, terwijl een heer, die zich juist op die plaats in het hotel bevond, schrammen kreeg aan de beenen. De auto werd zeg1 ernstig gehavend. Van de inzittenden be kwam mévr. Van der H. slechts lichte ver wondingen, maar een andere dame. mevr. W.. eveneens uit Middelburg, kreeg een hoofdwonde en een gespleten bovenlip. Na ter plaatse te zijn verbonden hebben de dames met een andere auto de reis naar haar woonplaats voortgezet. De auto. waarmede de verongelukte wagen ir. aanraMng was gekomen, is door gereden. VAN DE EERSTE ÉTAGE GEVALLEN. In een perceel aan de J. P. Heyestraat te Amsterdam is de bewoonster uit het raam van de eerste étage naar beneden gestort. De vrouw is met een schedelfractuur in het Wilhelminagasthuis opgenomen. VAN EEN AUTO GEVALLEN. Te Rozenburg is het 6-jarig zoontje van de weduwe Quak gisteravond van een rij dende vrachtauto gevallen. Het Mnd is vannacht aan de hekomen verwondingen overleden. EEN EZEL IN EEN AAPJE. Op druk verkeerspunt wilde Grauwtje niet verder. Het gebeurde gistermiddag op de drukke kruising van de Stadhouderskade en Van Woustr. te A'dam dat 'n ezel. gespannen voor 'n kleinen wagen, plotseling geen pas meer wenschte te doen en halsstarrig voor het lichtsignaal bleef staan. De baas had aan vankelijk niet den minsten last met het dier gehad en kwiek als een dartel veulen was langoor 's middags op pad gegaan. Totdat hij misschien voor het eerst in zijn leven kennis maakte met de verkeerslichten, aldus d'e Tel. Onmiddellijk was hij gestopt op het commando van zijn baas toen het licht rood was geworden. Maar geen enkel commando was in staat hem weer aan het loopen te ■krijsen, toen het licht groen en later geel werd. t Was grauwtje misschien wat al te groen en geel voor de oogen geworden. Vriendelijke woorden van den baas, noch vertrouwelijke klopjes op zijn nek. verwijten noch harde tikken waren in staat onzen ezel van zijn plaats te krijgen. Het verkeer dreigde in de war te loopen. De politie bemoeide zich ermee, maar ook dat hielp allemaal niets. Langoor vertikte het een voudig ook maar één stap voorwaarts te doen. Ten einde raad bestelde de voerman eenaapjeskoetsier Men spande grauw tje uit en met vereende krachten werd de ezel in het open bakje van den aapjes koetsier geladen. Daar had de ezel blijkbaar niet de minste bezwaren tegen. De ezel wagen werd achter het rijtuigje gebonden en voort ging het door het drukke stads gewoel waar het heest een ongekende be langstelling genoot. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN GOUDEN JUBILEUM. De maliaradja van Bikanir (Britsch- Indië) heeft zijn gouden regeeringsjubileum gevierd. In navolging van de aloude ge woonte van Oostersche potentaten werd de radja ten aanschouwe van duizenden zijner onderdanen voor de poort van zijn paleis gewogen tegen staven van baar goud uit de schatkist van den staat en daarna tegen haar zilver uit zijn privé vermogen. De ge wichten goud en zilver komen aan ver schillende liefdadigheidsinstellingen ten goede. Er zijn in de hoofdstad twee groote eere poorten opgericht. De bogen zijn beplakt niet gouden sovereigns, de opstaande zijden met Indische ropijen. Aan beide poorten staan slechts twee schildwachten en het verkeer door de bogen is vrij. MUITERIJ IN DE GEVANGENIS VAN ALCATRAZ. AI Capone deed niet mee. In de gevangenis van Alcatraz, op het eilandje voor San Francisco, zijn honderd) gedetineerden aan het muiten geslagen. Een bewaker werd gewond. Al Capone, die in deze gevangenis zijn straftijd moet uit zitten, heeft geen deel genomen aan de ongeregeldheden. BLAUWE ZAND ZAAK UITGESTELD. Ir. Mussert heeft bezwaarschrift tegen dagvaarding ingediend. Bij de rechtbank te Amsterdam is thans door Ir. A. A. Mussert het bezwaarschrift ingediend tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding. De rechtbank zal dit be zwaarschrift in den loop van de volgende week in raadkamer behandelen. Een da tum hiervoor is nog niet vastgesteld. De openbare behandeling, die aanvan kelijk op 30 September plaats zou hebben, zal dus dien dag niet doorgaan. Hetzelfde geldt voor de behandeling van de zaak tegen Melchers, die ook uitgesteld wordt, doch die geen bezwaarschrift tegen de dagvaarding heeft ingediend. HAAGSCHE RECHTBANK. In ons Blad van gisteren stond een ver slagje van een zaak tegen N<J3. v. H. uit Hazerswoude, die een auto zou hebben weggehaald voor de garage van Van R. Hoewel de lezer het wel begrepen zal heb ben vermelden wij hier nog even dat tegen Van H. en niet tegen Van R. een jaaï ge vangenisstraf is geëischt.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9