De schelp en de zee Oplossingen RAADSELS Een spin in den morgen... Goede oplossingen Wonderen der techniek Tweehonderdduizend boeken per jaar En tóch ben je in zee geboren! Truusje is veertien dagen met vacantie aan zee geweest en heeft een massa schel pen mee naar huis gebracht. Kleine en grootere schelpen, hoorntjes en allerlei andere soorten. Een ervan is een heel groote hoorn en die vindt Truusje het allermooiste. Telkens houdt ze die aan haar oortje, want haar neefje Kees heeft haar verteld, dat je 't geruisch van de zee erin hooren kunt. .Luister maar", zegt Truus, maar als de jongens de schelp willen pakken, trekt ze haastig terug en roept: „Nee, eerst ik". Wim wordt er een beetje boos om. ,,'t Is niet eens 't geruisch van de zee, malle meid", zegt hij. „Welles!" roept Truusje verontwaardigd en tenslotte wordt Vader erbij gehaald om 't probleem op te lossen. „Laat eerst eens hooren" commandeert vader, en nu wil Truus de schelp wel af staan. Ze houdt haar zelf tegen vaders oor. „Prachtig hoor Truus, maarnee, 't geruisch van de zee is het eigenlijk niet. Want anders zou je dit geluid toch hier in de kamer niet kunnen hooren!" „Juist, wel", zegt Truus, „de schelp heeft het geruisch vastgehouden en hier naar toe gebracht. Want de schelp is in de zee geboren, zegt Kees". „Zoo is het ook. Maar 't geluid, dat je hoort, is niet 't geruisch van de zee, maar allerlei zachte geluidjes om ons heen, die we heelemaal niet hooren, omdat ze zóó zacht zijn. Die vangt de schelp op en geeft ze versterkt terug. Begrepen?" „Ja. Maar waarom nu juist een schelp?" wil Wim weten. „Een schelp of liever gezegd een hoorn, is niet 't eenige voorwerp dat de geluiden versterkt. Neem maar eens een diep blik ken busje, een grooten kop, een beker of iets dergelijks. Als je goed luistert, hoor je daarin ook geruisch, hoewel niet zóó scherp als in de schelp van Truus. De houten kast van een viool doet dit ook. Neem maar eens de proef op de som door van een oude viool te snaren af te nernen en daarop te spelen. Het geluid is zwakker een lang niet zoo mooi. Zet de snaren weer op de kast, dan wordt 't ge luid weer mooi en vol. Een klankbord, bo ven de preekstoel, zooals je in verschillen de kerken boven den preekstoel ziet, dient ook om de stem van den spreker te ver sterken „En een luidspreker ook" roep Kees. „Juist", zegt vader, „allemaal klankver sterkers, net als de schelp". „Nu begrijp ik het", zegt Kees. Maar Truusje is een klein eigenwijsje. Ze kijkt eens naar haar schelp en zegt: „En tóch ben je in de zee geboren en ik vind je lekker tóch mooi!" der raadsels uit het vorige nummer. 1. De o, die heeft begin noch einde. 2. Axie, Barend, Jan. 3. Rozendaal, rood, zaal, den. 4. Onraad. 5. Aster, iris, zonnebloem, geranium, anjelier, theeroos, meidoorn. 6. Als er een schaap over den dam ls, volgen er meer. 7. Prijsraadsels; paard, radijs, els, s. 8. Hand, hond. voor allen om uit te kiezen; de grooteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. I. Ingezonden door Marietje Laman. Wie heeft veel met auto's te maken? Hier staat het: erahagegoudr. II. Ingezonden door Rietje Keyzer. Wat is het zenuwachtigste dier? m. Ingezonden door Drietal van Vliet. Wat staat hier? maal, maal, maal, maal, maal, maal, maal, is, is, is, is, is, is, is, is, is, en, en, en, tig, tig, tig, tig, tig, tig. IV. Ingezonden door Wim Keyzer. Welke stokken houdt men niet in de hand? V. Ingezonden door Gretha de Graaf. Met oo ben ik ee ngebouw, waarin men leert. Met aa ben ik op tafel bij het mid dagmaal. Met ee kan ik niet goed zien. Met o ben ik een visch. VI. Ingezonden door Jan Ravensbergen. Ik leef zonder lijf, En hoor zonder oor en, Ik spreek zonder mond, Ik ben uit de lucht geboren. VII. Ingezonden door Liesje van Driel. Mijn geheel is een plaats in Zuid-Holland van 9 letters. 1, 2, 3. 4 is het tegenoverge stelde van warm. 6, 2, 5, 9 lusten we allen graag. 2, 3, 4 het tegenovergestelde van jong. Naar 6, 7, 8. 9 gaan 's Zondags veel menschen. VIII. Ingezonden door Jannie de Neef. Een klein vierkantraadsel. Van boven naar beneden, en van links naar rechts moet men dezelfde woorden lezen. Ie rij: een gewicht. 2e rij: een meisjesnaam. 3e rijs: een groente. Het algemeen verspreide bijgeloof, dat een spin in den morgen „kommer en zor gen" brengt, schijnt volgens recente taal kundige onderzoekingen geheel op 'n mis verstand te berusten. Het oeroude gezegde heeft niets met een spin, doch daarentegen alles met 't werkwoord spinnen te maken (en dat bewijst overtuigend hoe oud het isi). Reeds in de Middeleeuwen was men en terecht! de meening toegedaan, dat spinnen in den morgen, dus om den broode, steeds een bewijs was, dat de ijve rige spinster, die zoo vroeg reeds aan 't werk was, het niet breed had, misschien zelfs „kommer en zorgen" leed. Wie echter alleen 's avonds spon deed dit voor haar plezier en voor ontspanning, vandaar dat er ook later toen in den volksmond het spinnen door de spin was vervangen aan „een spin bij avond" een gelukkiger lot verbonden scheen te zijn. ontvangen van: Cornells Arbouw, Geertrui de Groot, Emma de Groot, Lenie Brocaar, Annie Boe- kestein, Marietje Verboom, Mientje de Water, Adriaan van Vliet, Marietje van Vliet, Bernard van Vliet, Ineke Boteren- brood, Elsje Boterenbrood, Jopy Hofstra, Jan de Graaf, Grietje de Graaf, Marietje Prenen, Henny Hoogstraten, Jannie van Biezen, Alida Stikkelorum, Willy van Rijn, Marie Brokaar, Annie Schipper, Sary Akker man, Lena Prevo, Lydia Botermans, Jo Outshoorn, Tine Verbiest, Liesje van Driel, Rie Hartevelt, Janny Hartevelt, Co Harte- velt, Prijna Hartevelt, Leendert Moraal, Annie Keyzer, Wim Keyzer, Rietje Keyzer, Piet Lagas. Nelly de Neef, Dirk de Neef, Mientje de Neef, Jannie de Neef, Abraham Fakkel, Ida Maria de Graaf, Dientje Olivier, Henny van Vliet, Adri Arbouw, Wim Bek kering, Cor Bekkering, Jaap Kruit, Ans Vollenga, Rie Vollenga, Prijna Slootweg, Hester Slootweg, Rika de Graaf, Jan Brons geest, Matthy van Leeuwen, Coba Verlind, Leny Hartwijk, Marietje Hoppenbrouwer, Johanna Koekebakker, Corrie Kuit, Rie Kettenis, Cobi Lindhout, Anna Klos, Trijntje Bergman, Gerrie Keinemans, Bennie de Bruin, Jack de Geus, Suze de Geus. Trieneke van Manen, Jannie van Groeningen, Jo Drabbe, Ans Outshoorn, Toos Bouter, Beppie Bouter, Willem Laman, Paulus Laman, Ma rietje Laman, Marianne Immink, Letta Vet, Jaantje Vet, Trijntje v. d. Bosch. We leven in een tijd van wonderen, hoe wel we daar bijna nooit meer bij stilstaan. Dat een kinderkoortje, vlakbij, in onze huiskamer begint te zingen, zoodra we den knop van de radio omdraaien, vinden we al even gewoon als het feit, dat we met onze Oma, die in een andere plaats op 100 kilometer afstand woont, kunnen spreken. Alleen een heel enkele keer. als we er iets bijzonders over lezen, treft ons het wonder der techniek. Luister maar: Er snorde een vliegtuig door de lucht boven Engeland, toen een der passagiers plotse ling vreeselijke kiespijn kreeg. Hij kon het haast niet meer uithouden, 't Werd hoe langer hoe erger! Kreunen en huilen, spoe len en kiespijnwatjes.... niets hielp! Toen kwam de techniek te hulp. De radiotele grafist van het vliegtuig zond een kreet om hulp den aeter in, een tandarts ving dien op en spoedde zich met zijn instru menten naar de naastbij gelegen vlieg- haven. Entoen het vliegtuig daar een tusschenlanding maakte, stond in de wachtkamer van het vliegveld alles klaar om den zieken kies te trekken! De patiënt stapte uit, even vlug verdoo- venrang! En vijf minuten later steeg de machine weer op, zonder en enkele mi nuut vertraging. De kaboutertjes van de techniek hadden het van de kiespijndui veltjes gewonnen! Als we zooiets lezen, dan zeggen we weer eens even: Ja, we leven in een wereld van wonderen. Op een vergadering van leiders van bi bliotheken te Parijs, waaraan de vertegen woordigers van dertig landen deelnamen; is vastgesteld, dat jaarlijks gemiddeld! 200.000 boeken worden gedrukt. In de laatste 400 jaar zagen rond 30 millioen boeken het licht En wil je nog een paar interessante cijfers over boeken? Luister dan: er bestaan 20.000 verschillende boeken over den grooten den ker en dichter Goethe, 70 000 over Napoleon en 12.000 over Jeanne d'Arc. de jonkvrouw van Orleans! Grappig is het ook, te vernemen, dat er natuurlijk weer in Amerika! een man bestaat, die tot dusver reeds80 000 in gezonden stukken aan de kranten heeft gestuurd. Of ze allemaal geplaatst zijn?

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 21