STADSNIEUWS De Duce bij den Fuehrer Het komende 3 October-feest 78sfe Jaargang ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 No. 23774 HAARDKACHELS EERSTE NEDERLANDSCHE N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het programma der feestelijkheden Een veelbelovende dag. vanaff. 43.00. N.Y. v.li. Fa. Bernard IM. NOOMEN Mussolini te München gearriveerd Ds. J. C. van Apeldoorn. Dif nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD Weerverwachfing voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -t- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.t Fen der wagens uit den optocht, voorstel lende de blosmengodin Flora, te midden van haar feeën. Wanneer wij precies een week later leven dan het moment, waarop deze regels onder de oogen van onze lezers en lezeressen komen, dan behoort het luisterrijkste aller Leidsche festiviteiten voor het grootste deel al weer tot het verleden. Gelukkig voor de duizenden stad- en landgenooten, die zich al bij voorbaat ver heugen in de komende feestelijkheden, is het zoover nog niet en resten hun nog zes dagen van vóór-pret. De feestwijzer 1937, welke a.s. Maandag morgen om 9 uur verkrijgbaar wordt ge steld en die, in een kleurigen omslag, der traditie getrouw bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo zoojuist van de pers kwam, ziet er zoowel naar het uiterlijk als naar den inhoud veelbelovend uit. Wat het eerste betreft, trekt onmiddel lijk de omslagteekening met een afbeelding van het Trojaansche paard de aandacht, terwijl van den eigenlijken inhoud in het bijzonder de aardige illustraties, behooren- de bij de beschrijving van der. optocht, vermelding verdienen. Tot beter begrip van de verschillende groepen verdient het inderdaad aanbeve ling het programma van te voren aandach tig door te lezen, tot welk doel ook het lezen van de artikelen van den voorzitter der 3-October-Vereenigmg. den heer W. van der Laan in ons blad in hooge mate bevordelijk is. De ongenoemde ontwerper van den optocht geeft in het programma ook zelf een korte toelichting op den stoet, terwijl het boekske verder onontbeerlijk is voor hen, die zich op de hoogte willen stellen van de routes, welke taptoe en op tocht volgen en zich aan de hand daarvan een plaatsje uitzoeken, waar zij het kleu rige schouwspel het beste kunnen gade slaan! Wat het programma van den feestdag zelf betreft, daarover deelde de heer van der Laan ons gistermiddag in een perscon ferentie nog het een en ander mede. De taptoe aan den vooravond, in casu op Vrijdagavond 1 October vormt ook nu weer den traditioneelen inzet. In afwijking van de gewoonte worden dit keer kinderen beneden den leeftijd van 10 jaar van deelneming uitgesloten, terwijl alleen vereenigingen aan wier hoofd een verantwoordelijk leider staat, worden toe gelaten. Geheel conform de traditie wordt het bestuur der 3 Oct.-Ver. officieel ten Gemeentehuize ontvangen en wordt aan den voet van het v. d. Werff-monument een krans neergelegd. De gebruikelijke tap toe in het v. d. Werffpark blijft echter achterwege: er wordt volstaan met het spelen van het volkslied. Den volgenden dag, Zaterdag 2 October, is het als steeds vroeg dag: 7 uur reveille van het balcon der Stadsgehoorzaal door het Leidsch Politiemuziekgezelschap (Komt in 1938 de omloop van den Stadhuistoren wellicht weer in aanmerking?), gevolgd door koraalmuziek in het v. d. Werffpark. Gelijktijdig vangt in het Waaggebouw de traditioneele uitdeeling van haring en wittebrood aan, waaraan de firma van Nelle wederom pakjes koffie en tabak toevoegt. Gelijk gemeld, gaven zich voor deze feestgave niet minder dan 4200 personen op, waarbij evenwel zóóveel misbruik werd geconstateerd, dat het bestuur voor het volgende jaar een ander systeem van in schrijving overweegt. Om halfnegen zal op het Levendaal Leiden's eerste magistraat Het startschot lossen voor de Ronde van Leiden, waar voor zich 64 leden van plaatselijke wiel- rennersclubs heten inschrijven. Het par cours loopt over Geeregracht, Jan van Houtbrug. Zoeterwoudsche Singel, Plantage en Levendaal, welk traject 25 maal moet worden afgelegd. In totaal een afstand van 47Vi K.M.. waarmede naar schatting Pit uur zal zijn gemoeid. De prijzen bestaan uit waardebons. Om 10 uur wordt op het Schuttersveld het Lunapark geopend, dat voor leden en kinderen beneden 10 jaar gratis toegan kelijk is. Andere feestgangers moeten voor het niet-gereserveerde gedeelte een dubbel tje entrée betalen. AU aandacht zal eraan worden besteed om het feestterrein zoo goed mogelijk be gaanbaar te doen zijn. GROOTE SORTEERING 8230 BREESTRAAT 55. Schuin t.o. de Gehoorzaal (Ingez. Med.) Levensverzekering is een plicht der liefde tegenover degenen die wij te verzorgen hebben. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 8171 (Ingez. Med.) Het hoogtepunt van den dag vormt na tuurlijk de groote middagoptocht, voorstel lende ..Grieksche mythen en sagen" en verdeeld in 14 groepen, welke alle worden gekarakteriseerd door een bepaalde kleur. Aan de verschillende praalwagens, ontwor pen door den bekenden architect-sier kunstenaar Jan de Quack, wordt reeds wekenlang naarstiglijk gewerkt, terwijl de firma Ridderikhof uit Hoorn voor de circa 300 deelnemers en deelneemsters spiksplin ternieuwe costumes met bijpassend schoei sel vervaardigde. De optocht vertrekt als steeds van de Burggravenlaan, waar het voormalig In validenhuis, thans ingebruik bij de N.V. Imenexco" niet beschikbaar was als ver kleed gelegenheid voor de deelnemers, is deze thans geschapen in de Stadsgehoor zaal. Vandaar worden de deelnemers per auto naar den Hooge Rijndijk vervoerd. Na afloop van den rondgang door de Sleutel stad wordt de stoet ontbonden in de Breestraat voor de Gehoorzaal. De deelne mers gaan dan dit gebouw binnen, terwijl de voertuigen doorrijden naar den Hooge Rijndijk, Voor verdere bijzonderheden betreffende den optocht, verwijzen wij naar het pro gramma. Des avonds van 7'A—lO'/i uur wordt in de Gehoorzaal onder directie van Theo Bouwmeester een uitgebreid cabaret-pro gramma ten beste gegeven, terwijl liefheb bers van hossen rondom de muziektent op het Schuttersveld hun hart kunnen opha len, waar „Orpheus" voor een rhytmische begeleiding zorg zal dragen. Om kwart over elf kondigen de eerste salvo's het begin van het ..groot schitterend feestvuurwerk" aan. waarvan de samenstelling bij de firma Kat in vertrouwde en beproefde handen berust. Al-met-al dus een prachtig feestpro gramma, dat in staat zal blijken duizenden en nog eens duizenden uit alle deslen van het land naar onze stad te trekken om mee te vieren de herdenking van Leiden's ontzet op den 3den October van het jaar 1574. Moge gustig weer de welverdiende be looning vormen voor alle moeite, welke het bestuur der 3 October-Vereeniging zich getroostte, om een feestprogramma samen te stellen, eener sc-hoone traditie waardig!! Sluiting van café's op 2 October a.s. Namens den Burgeipeester dezer gemeente brengt de Commissaris van Politie ter ken nis van belanghebbenden, dat het sluitings uur voor drankinrichtingen in den nacht van 2 op 3 October a.s. is bepaald op één uur. Tot dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hunne inrichtingen muziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wenschen te voorzien, moeten een daartoe strekkend verzoek vóór Dinsdag 28 September a.s. bij den Commissaris van Politie hebben ingediend. DUCE EN FUEHRER. Hedenmorgen elf uur is de extra-trein, waarmede Benito Mussolini de reis naar Duitschiand maakte, het hoofdstation van München binnengereden. De Fuehrer van het nationaal-socialisisch Duitschiand, Adolf Hitier, heeft, omgeven door de kopstukken der partij, zijn gast verwelkomd. Hiermede hebben, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, de belangrijke dagen voor de wereldpolitiek een aanvang genomen. VERGADERING BURGERKRING. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging haar 112e algemeene ledenverga dering in één der bovenzalen van café Royal". De voorzitter opende deze druk bezoch te vergadering met een hartelijk woord van welkom en verzocht een oogenblik stilte voor de nagedachtenis van wijlen den heer de Vogel. De notulen werden onder dank goedge keurd. De kascommissie, bestaande uit de hee- ren B. Eradus en L. Geenjaar, bracht ver slag uit over het laatste halfjaar. De voorzitter bedankte den heer Mielo (penningmeester) voor het trouw beheer der financiën. Drie nieuwe leden werden aangenomen. Hierna ging men over tot de huishoude lijke vergadering, waarna de voorzitter onder dank deze geanimeerde vergadering sloot. Viert a.s. Woensdag zijn zilveren ambtsjubileum. BALLONWEDSTRIJD „KONINGINNEDAG" De uitslag van den ballonwedstrijd. die op 31 Augustus door de vereeniging „Ko ninginnedag" werd georganiseerd, kan thans worden vastgesteld. Hij luidt als volgt: Opgelaten ballonnen 1000 stuks. Terug ontvangen kaarten 181 stuks. Prijswinnaars(essen)7e. Jopie Hooger- vorst. kaart gevonden bij Breschia (Italië) 1000 K.M.: 2e. Piet Boekwijt, kaart gevon den bij Schriers (Zwitserland) 750 K.M.; 3e. Freek v. d. Vlist, kaart gevonden bij Julich (Duitschiand) 192 K.M.; 4e. Eva Stikkelorum, kaart gevonden bij M. Glad- bach (Duitschiand) 174 K.M.; 5e. Hendrika Huyzendveld, kaart gevonden bij Venlo, 150 K.M.: 6e. Driemke v. d. Stoep, kaart gevon den bij Maasbree, 141 K.M.: 7e. Jan Baan, kaart gevonden bij Venray, 126 K.M.: 8e. Tine Rekers, kaart gevonden bij Doetin- chem, 121 K.M. De kaart uit Italië kreeg van den afzen der „Poli Epifanio" een opschrift als hulde aan H.M. onze Koningin, luidende: ..Glück- wünsche der Königin von Holland!" De prijswinnende kinderen megen op vertoon van de terugontvangen ballon- kaart een stuk speelgoed uitkiezen. DE HAAGBRUG. BINNENLAND. Dc a.s. herdenking van Leiden's Ontzet (Stadsnieuws, 1ste Blad). Nieuwe bekentenis in de zaak der spoor wegdiefstallen te Nieuwveen (2e Blad). De stand der werkloosheid (Binnenland, éde Blad). De salarispositie van overheidspersoneel; ambtenarenbonden vergaderen (Bin nenland, éde Blad). BUITENLAND. Nieuwe Japansche luchtbombardementen. (3de Blad). Mussolini is hedenmorgen te München aangekomen (1ste Blad). De Palestina-zaak voorloopig weer opge borgen (Buitenland, ;.<te Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Voor onze omgeving wordt ver wacht, dat de lucht aanvankelijk betrokken zal blijven, doch later zal opklaren. In het Noorden zal vermoedelijk aanvankelijk nog eenige regen vallen; voor het Zui den wordt geen regen van betee- kenis meer verwacht. De tempe ratuur zal wel iets dalen. Voorts wordt zwakke tot matige wind uit Westelijke richting verwacht. De vernieuwing van de Haagbrug en de daarmede gepaard gaande aansluitingen zijn thans bijna gereed. Vermoedelijk zal de passage as. Dinsdag geheel voor het autoverkeer worden vrij gegeven. Wielrijders kunnen de brug thans reeds zonder afstappen passeeren, Ds. J. C. van Apeldoorn. Ds. J. C. van Apeldoorn, die in het midden der Ned. Herv. Gemeente en wel speciaal in wjjk IV zulk een bij zondere plaats inneemt, zal a.s. Woens dag het feit herdenken, dat hij voor vijf-en -twintig jaar het predikambt te Sebaldeburen (Fr.) aanvaardde, na vooraf te zijn bevestigd door zijn vader, ds. L. J. van Apeldoorn van Jutrijp- Hommerts. Ds. van Apeldoorn, die zich reeds op jeug digen leeftijd tot het predikambt voelde aangetrokken, werd 8 Februari 1884 te Enter (O.) geboren. Hij bezocht het gym nasium te Sneek en studeerde aan de Utrechtsche Universiteit theologie. In 1912. na een vlotte studie, candidaat geworden, aanvaardde de a.s. jubilaris op 29 Septem ber van dat jaar zijn ambt te Sebaldeburen. In 1916 vertrok ds. van Apeldoorn naar Wouterswoude, welke standplaats hij in 1918 met Hoogeveen verwisselde. In 1920 vertrok hij naar Voorthuizen, waar in 1925 het beroep naar Bennekom aangenomen werd. Hier zou hij blijven tot Juni 1930, want in dezen tijd was het, dat Leiden een beroep op hem uitbracht en wel in de vaca ture van wijlen ds. W. H. Beekenkamp. De Leidsche Hervormde gemeente verloor in dezen tijd in ds. Beekenkamp een van haar meest geliefde leeraars. Ds. v. Apel doorn werd in deze moeilijk te vervullen vacature beroepen en vond vrijmoedigheid het beroep te aanvaarden, wetende, dat hij in Gods kracht naar Leiden kwam. Al spoe dig wist hij een groote schare van vrienden en trouwe kerkgangers om zich te verzame len. En thans, na een arbeidstijd van zeven jaar, mag gezegd worden, dat hij zich een waardig opvolger van den diep-betreurden ds. Beekenkamp getoond heeft. Het woord, dat hij al die jaren Zondag aan Zondag gebracht heeft, was diep ernstig en verkon digde daarnaast in alle heerlijkheid de ma jesteit van den Christus der schriften. Daarvan getuigde ook zijn tekst, waarmede hij zich voor zeven jaar aan de Leidsche gemeente verbond: „Doch mijn God zal naar Zijnen rijkdom vervullen al uwe nood druft, in heerlijkheid door Jezus Christus" (Fil. 4 19). Ook in den wijkarbeid toonde hij zich iemand, die er steeds op uit is de heerlijkheid van het evangelie zijn recht te doen wedervaren. Trouw ook in het huis bezoek wist hij altijd een bemoedigend woord te spreken, dat niet naliet diepen indruk te maken. Ook in zijn vorige standplaatsen heeft hij veel mogen bijdragen tot verlevendiging en verdieping van het beginsel. Dat hij daar naast ook een trouw vaderlander is, moge blijken uit zijn liefde tot den Bijz. Vrijw. Landstorm. Het meest kwam dit wel naar voren in de woelige dagen van 1918. Tij dens zijn verblijf in Hoogeveen had hij een groot aandeel in de actie voor den B.V.L. Verder willen wij hier nog vermelden.dat mede door zijn invloed de openbare scholen van Voorthuizen en Terschuur werden om gezet in een Prot.-christelijke en dat hij tijdens zijn verblijf te Bennekom het ini tiatief heeft genomen tot een grondige restauratie van het bedehuis. Zoo zien wij, dat hij zich allerwege heeft doen kennen als iemand die met groote toewijding en ijver zijn werk verricht. Zeer zeker zal het hem op den dag van 29 September dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Voor hen, die hiervoor behoefte gevoelen, bestaat er a.s. Woensdagmiddag van 25 uur gelegen heid om den jubilaris te zijnen huize. Plantsoen 97, geluk te wenschen. Kerkelijk zal dit jubileum op Zondagavond 3 October, in de Pieterskerk worden herdacht.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1