BINNENLAND HAGEMAN Ons Kort Verhaal WARM INVENTA LEIDSCH DAGBLAD, Zaierdag 25 September 1937 Vierde Blad No. 23774 De exotische geur 78ste Jaargang EEN HUIS! VULHAARDEN LAND- EN TUINBOUW Bij"1 Salarispositie van het overheidspersoneel. Op verhooging aangedrongen. Het Comité ter behartiging van de alge- meene belangen van overheidspersoneel A.C.O.P,) kwam gisteren in Den Haag in spoedvergadering bijeen ter bespreking van de salarispositie van het overheidspersoneel. Het comité sprak er zijn diepe teleurstel ling over uit. dat de regeering zonder voor afgaand overleg met de centrale organisa ties van overheidspersoneel, vertegenwoor digd in de centrale commissie van georga niseerd overleg in ambtenarenzaken, welk overleg was toegezegd, in de millioenennota heeft verklaard dat voorshands „de moge lijkheid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitgaven, die op zichzelf ge- wenscht of nuttig zouden zijn, zooals ver hooging van salarissen en loonen"enz Het comité besloot, in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken zijn ernstige bezwaren tegen hgt vooruitloopen op het overleg door de regeering in te brengen en verder met klem te pleiten voor verhooging van de salaris sen en loonen van het rijkspersoneel en de onderwijzers, welke verhooging ook groote beteekenis zou hebben voor het personeel van provincies, gemeenten, waterschap pen. enz. Na de op 5 October a.s. te houden ver gadering der centrale commissie voor ge organiseerd overleg, waarin deze aangele genheid aan de orde komt. zal het A.C.O.P - bestuur opnieuw in spoedvergadering bij eenkomen om zich over de dan voor het overheidspersoneel ontstane situatie en eventueel in verband daarmee te nemen maatregelen te beraden. De R.K. Centrale van burgerlijk overheids personeel kwam gisteren eveneens in spoed vergadering bijeen ter bespreking van de mededeeling der regeering in de millioenen nota betreffende de salarissen en loonen van het rijkspersoneel. Met ernstige teleurstelling stelde de ver gadering vast, dat de regeering voorshands geen aanleiding vindt, overeenkomstig een door de R.K. Centrale aan den raad van ministers gericht adres, verhooging van ge noemde salarissen en loonen te bevorderen. Deze teleurstelling kwam ook reeds tot uiting in inmiddels ontvangen brieven en moties van verschillende afdeelingen. Gelet op de zeer groote offers, welke door het rijkspersoneel in de afgeloopen jaren werden gebracht, gelet mede op de belang rijke stijging der kosten van het levenson derhoud en den ongetwijfeld sterk verbeter den budgetairen toestand van het rijk, had men naar het oordeel der vergadering een ander standpunt van de regeering mogen verwachten, temeer nog omdat verhooging van de salarissen en loonen van het over heidspersoneel juist in de huidige opgaande conjunctuur ook een bijzonder algemeene beteekenis heeft, wijl ze de koopkracht be vordert. Naar de meening van deskundigen wordt hiermee toch tevens een sociaal eco nomisch belang van de gebeele volksge meenschap gediend. Ondanks de houding der regeering werd besloten de actie onverzwakt voort te zetten. Er is een bespreking op korten termijn aangevraagd met de R.K. fractie van de Tweede Kamer met betrekking tot de sala rispositie van het overheidspersoneel, bij welke gelegenheid tevens ter sprake zal worden gebracht de interpretatie die van regeeringswege wordt gegeven aan art. 126 van de ambtenarenwet, welke niet in over eenstemming is met de uitspraak van de Tweede Kamer. Eventueel noodig worden de verdere plannen van actie uitgestippeld. De N.S.B. in het gedrang. Generaal Seyffardt en dr. van Hasselt uitgetreden. Naar wij vernemen heeft de gepension- neerde generaal H. A. Seyffardt bedankt als lid van de N.S.B. Hetzelfde geldt van den heer Dr. J. F. B. van Hasselt, die tevens zijn lidmaatschap van de Provinciale Sta ten van Utrecht heeft neergelegd. Het U. D. had gisteravond een kort on derhoud met den heer van Hasselt, die mededeelde, dat zijn uittreden ten nauwste verband hield met het heengaan van de heeren Pont en van Duyl. Ik blijf aldus de heer van Hasselt voorstander van het nationaal-socialisme en van de corporatieve staatsgedachte. Gemis aan vertrouwen in de leiding der N.S.B. noopte mij evenwel tot heengaan. Ik maak verschil tusschen een leider en een dictator. De eerste ontleent zijn gezag aan vertrouwen; de tweede aan angst. Nu de leider van de N.S.B. dictato riale neigingen is gaan ontwikkelen, kan ik hem niet langer mijn vertrouwen schen ken. Daarom ging ik. PROT. CHR. PATROONS CENTRALES. Dezer dagen vergaderde het comité van samenwerking, samengesteld uit vertegen woordigers van den Chr. Boeren- en Tuin- dérsbond, den Chr. Middenstandsbond en het Chr. Werkgeversverbond. Nadat de organisaties in eigen kring liet vraagstuk van de verhouding tusschen landbouw en industrie nog nader hebben ■bezien, zal getracht worden om in de eerstvolgende vergadering tot de bepaling van een gemeenschappelijk standpunt te komen. Besloten werd, om als comité van sa menwerking aan de Anti-Revolutionaire en de Christelijk-Historische Partij een schrijven te zenden, waarin gewezen zal worden op het belang en de principieele noodzaak van Christelijke patroonsorgani satie. Ben soortgelijk schrijven zal gericht worden aan de Protestantsch Christelijke Jeugdvereeni gingen. Stand der werkloosheid. Eind Augustus 1937 63.600 minder geregistreerde werkloozen dan eind Augustus 1936. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende higeschrc-ven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Aantal geheel werkloozen op het einde van Gemeenten met Aug. '37 Aug. '36 Juli '37 100.000 en meer inw. 142.212 164.113 140.301 60.000—100.000 inw. 43.648 51.733 42.352 20.000— 50.000 inw. 41.927 47.459 41.198 Minder d. 20.000 inw. 90.025 118.122 89.056 Totaal 317.812 381.427 312.907 Uit bovenstaand overzicht blijkt, dat er einde Aug. 1937 63.615 werkloozen minder geregistreerd waren dan einde Aug. 1936. Einde Juli 1937 waren er 62.767 minder dan einde Juli 1936. Ten opzichte van Juli 1937 valt er een stijging waar te nemen van 4905 werkloozen. Ook in 1936 steeg het aantal werkloozen in Augustus; er waren toen 5755 meer werkloozen ingeschreven dan einde Juli 1936. EEN NIEUWE SPOORWEGVERBINDING. AmersfoortArnhem via Barneveld. Te beginnen met den nieuwen win- terdienst (3 Oct.) zal een rechtstreek- sche treinverbinding tusschen Amers foort en Arnhc-m in exploitatie worden gebracht, over Barneveld, Lunteren en Ede. Het geldt hier, naar wij vernamen nog een proef. Als deze proef slaagt, zal deze lijn evenwel blijvend zijn. Er zal een regelmatige dienst worden on derhouden, die op sommige tijden van den dag een uurdienst zal zijn. Hier door zal de streek van Ede en Barne veld tevens een voortreffelijke verbin ding krijgen met het Gooi en Amster dam. Voorloopig zullen op de lijn Amersfoort- Arnhem nog stoomtreinen rijden, van het locaalspoortype, dat ook thans op de lijn BarneveldEde in gebruik is en waarvan er sommige eveneens reeds lang doorreden naar Arnhem. Op werkdagen zullen er twaalf treinen rijden in elke richting en op Zon- en feestdagen negen. In Amers foort zullen de treinen zooveel mogelijk aansluiting geven op de treinen in de rich tingen Amsterdam en Utrecht. Het ligt in de bedoeling om in de toe komst den dienst uit te voeren met Diesel- motortreinen, waarmede op de rechte baanvakken een snelheid van 100 K.M. per uur en meer nog kan worden bereikt. (Vaid.). DE STAKING BIJ DE SCHEEPSWERF „DE NIEUWE MAAS". Gisteren is een conferentie gehouden tusschen de directie van de scheepswerf ,.De Nieuwe Maas" te Vlaardingen en de besturen van de samenwerkende organisa ties. De bespreking heeft tot resultaat gehad, dat de directie de toezegging heeft gedaan, een collectief arbeidscontract te willen af sluiten, op basis van de door de organi saties verlangde loonen, evenwel niet voor half October, zoodat dus thans het werk nog tegen de oude loonbasis zou moeten worden hervat. Na een gistermiddag gehouden vergade ring met de stakers, is echter met groote meerderheid van stemmen besloten op dit aanbod niet in te gaan, doch het werk eerst dan te hervatten, indien door de di rectie onmiddellijk de nieuwe loonregeling zal worden toegepast. Enkele ijzerwerkers, die eergisteren klinkwerk hadden aangenomen, hebben dit op aandringen van de organisaties gister morgen geweigerd en zijn met hun eigen werk voortgegaan. De staking omvat dus momenteel 35 a 40 personen. UITGEVERSBOND BIJEEN. Resultaten van de verschillende verkiezingen. In de gisteren in het Haagsche gemeente museum voortgezette vergadering van den Ncderlandschen Uitgeversbond onder voor zitterschap van den heer I. Noothoven van Goor. werden gekozenals bestuurslid in de vacature I Noothoven van Goor de heer J. L. van Tricht (van Loghum Slaterus' Uitg.- Mij. te Arnhem); als lid van de commissie in zake betalingsmoeilijkheden in de vaca ture J. L. van Tricht, de heer mr. C. Schille- mans; als vertegenwoordiger en plaatsver vangend vertegenwoordiger uit de leden in den centralen raad voor het boek- en het grafisch bedrijf respectievelijk de heeren Jan Tadema en I. Noothoven van Goor, en als leden der gemengde commissie de hee ren Joh. C. Brusse. D. A. Daamen Sr. en A. M. E. van Dishoeck. Als penningmeester werd wederom aan gewezen de heer G. Naeff. Langdurig werd van gedachten gewisseld naar aanleiding van een rapport, uitge bracht door de commissie tot het bestudee- ren van de kwestie der prijsvragen. Verder werden nog verschillende zaken van huishoudelijken aard behandeld. Na afloop van de vergadering, welke zeer druk bezocht was, werden onder leiding van den directeur, dr. H. E. van Gelder, en den conservator Dr. G. Knuttel de vele beziens waardigheden van het Haagsche Gemeente museum bezichtigd. Des avonds vereenigden de leden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd ih hotel Wittebrug. Hef is géén kunst uw kamer warm te stoken, maar de vraag is: hoe veel kost U dat aan brandstof. Neemt daarom de zekerste weg. Kiest U een Inventa, een R. S. Stokvis product Yan Nederlands fabrikaat, dat niet alleen mooi en degelijk, maar ook zuinig is. Een model voor elke beurs. worden, geleverd ook in huurkoop door HOOIGRACHT 51 - TELEF. 2945. 8165 (Ingez. Med.) BARON F. H. VAN DEDEM t Gistermorgen begaf baron F. H. van Dedem. schout bij nacht buiten dienst te Den Haag, die zich op zijn buitenverblijf te Dalfsen bij Ommen bevond, zich naar Rheebruggen onder de gemeente Ruinên (Dr.). teneinde de binnenkort te verkoopen bezittingen aldaar van mr. Westra van Holthen te bezichtigen. Bij aankomst aldaar is de 69 jaar oude baron in elkaar gezakt en overleden. Dr. Miedema uit Havelte constateerde hartverlamming. OVERVLOEDIG AANBOD VAN SLACHTVEE OP DE MARKTEN. Het bestuur van de Ned. ver. van vee- weiders en -mesters heeft een telegram aan den minister van economische zaken ge zonden. waarin wofdt gezegd, dat wegéns het heerschende mond. en klauwzeer slachtvee uit angst wordt opgeruimd Bij overvloedig aanbod op de markten zijn de prijzen daardoor abnormaal gedaald Het bestuur verzoekt den minister ter tegemoet koming onmiddellijke stopzetting van den invoer van Deensch vleesch. ACCOUNT ANTSDAGEN. De 28ste accountantsdag van het Neder- landsch Instituut van Accountants is he den in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage gehouden, onder voorzitterschap van den heer K. R. Reder. Het onderwerp, waarvoor in de ochtend bijeenkomst de aandacht werd gevraagd, was de in een schriftelijk referaat ver vatte beschouwing van mr. D. Crena de Iongh, president van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, over de positie der algemeene banken in het economisch leven van Nederland. In de namiddagzitting hield de heer J. H. Textor, chef der afdeeling verificatie der provinciale griffie van Noord-Holland, een inleiding over: „De leeningspolitiek der gemeenten en de administratie dier leeningen". Te 's-Hertogenbosch hield het Nationaal Genootschap van Accountants zijn tweeden accountantsdag. Prof. dr. J. A. Veraart, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, hield een rede over: „Het groote vraagstuk der verdeeling in de economie". VERSPREIDE BERICHTEN. De eerstvolgende audiëntie, te houden door den minister van Defensie, is bepaald op Vrijdag 1 October a.s. Bij Kon. besluit zijn bij het Kon. Nederl.-Indlsche leger benoemd tot. gene- raal-majoor bij het wapen der artillerie de kolonel, inspecteur van dat wapen. H. ter Poorten; bij het wapen der genie, de kolonel, inspecteur van dat wapen, G. J. F. Statius Muller. door J P. Baljé. Ik kan me niet herinneren, ooit een prettiger rustiger vacantletijd met mijn vriend Jack O'Neill, den bekenden Engel- schen detective, dien ik jaren geleden in Vlissingen heb leeren kennen, te hebben doorgebracht, dan die eerste week in Zü- rlch. We hadden het er eens echt van ge nomen, heerlijk geluierd en ons bruin laten branden op het meer. Nog een week zou den we er blijven, maar het zou te mooi geweest zijn, als ook die zoo ongestoord verloopen was. Het begon dien avond, toen we nog heel laat een glaasje bier dronken in den tuin van het „Bauschanzli" aan de Limmat, dicht bij het meer. Het was een warme dag geweest en we zaten zoo'n beetje te droo- men, terwijl het strijkje een Weensche wals speelde er zijn inderdaad nog strijkjes, die dat doen! toen ik plotse ling merkte, dat Jack's aandacht door iets getrokken werd. De speurder was in hem ontwaakt! Een electrische booglamp scheen hem recht in het gezicht en aan den glans in zijn oogen had ik het gemerkt. Hij be woog op z'n stoel heen en weer en snoof een paar maal. „Is er iets. Jack?" vroeg ik. Hij maakte een afwerende beweging met de hand. ,R.uik eens goed", zei hij zacht, „maar doe het niet opvallend". Verwonderd deed ik. wat hij zei. Er was niets bijzonders. Tenzij hij den parfumgeur bedoelde, vermoedelijk afkomstig van de dame, die een paar tafeltjes verder zat. „Parfum?" vroeg ik. Hij knikte. „Rook je ooit eerder zoo'n bijzonder parfum? Vind je het niet een zeer eigenaardige geur?" Nu hij mij er op attent maakte, viel het me ook op. Het was een exotische geur, zoo als ik nooit tevoren geroken had. Er was iets zwoels, iets ondefinieerbaars is, iets geheimzinnigs, zou ik bijna gezegd heb ben. „Sssst!" kwam Jack O'Neill opeens en hij gaf me een wenk. Ik zag, dat de vrouw was opgestaan en dat haar begeleider den kell- ner betaalde. Even later passeerden zij ons ïakelings. Ik zag, dat de detective de vrouw scherp opnam. Toén ze den tuin verlaten hadden, kreeg hij plotseling haast. Hij rekende al en snel gingen ook wij heen. We hadden gelukongeveer veertig meter voor ons uit zagen we het paar loo- pen. Ze hadden geen taxi genomen en ga ven blijkbaar de voorkeur aan een nachte lijke wandeling. In de Bahnhofstrasse verdwenen de wandelaars in een hotel. We liepen door naar ons eigen hotel. Jack O'Neill was niet spraakzaam en pas toen we op zijn kamer zaten, verklaarde hij mij zijn nieuwsgierig heid. „Dien exotischen geur heb ik éénmaal te voren nog eens geroken", verklaarde hij mij, „en dat is drie maanden geleden. Het was in Shanklin op het eiland Wight, in de kamer van 'n klein hotel, waar iemand vermoord was. Toen was die geur me al op gevallen als iets zeer bijzonders, hoewel hij slechts flauwtjes in het vertrek hing. Is het een wonder, dat ik nü nieuwsgierig ben naar degeen, die dezen geur hier in Zurich verspreidt? Wamtde dader is nooit gevonden". ..Je bedoeltdat je die vrouw voor de moordenares van Shanklin houdt?" vroeg ik in spanning. Er kwam een meerderheidsglimlachje om Jacks mond. „Beste jongen", zei hij, „niet. zoo haastig. Ik moet natuurlijk die mogelijkheid onderzoeken en morgenoch tend trek ik er voor dag en dauw op uit, maar om zoo vlug tot jouw conclusie te komen, dat is wel wat voorbarig". Ik slaagde een diepen zucht. „Zooiets vreesde ik al", klaagde ik. „onze rust is dus weg. Ik zal m'n fortuin alleen moeten zoeken". Opnieuw verscheen er een breede glim lach om Jack's mond. „Dit is een kans, om mijn échec van drie maanden geleden ongedaan te maken", zei hij, „en ik zal zeker niets nalaten, om dat te doen, Intusschenzal je alleen moeten luieren. Wel te rusten!" Op m'n eentje dobberde ik dus op het meer van Zürich, las kranten op een bankje aan zijn oevers of zat met een glas ijskoud bier in den tuin van het Bau schanzli naar de bedrijvigheid op het wa ter te kijken. En van Jack O'Neill zag ik de eerste twee dagen weinig. Toen hij eindelijk op den avond van den derden dag weer eens met mij langs het water wandelde, zag hij er ontevreden uit. „En?" vroeg ik hem, brandend van nieuwsgierigheid, „al wat verder gekomen? Hoe staat het met het exotische parfum?" „Zwijg me er over", snauwde hij, „geen stap ben ik opgeschoten. Alle mogelijke nasporlngen heb ik gedaan, maar het is wel zeker, dat de dame in kwestie nooit op Wight geweest is en dus niets met den moord uit te staan kan hebben". „Jammer", zei ik. ,,'t zou ook wel wat vreemd geweest zijn, alleen maar op zoo'n luchtje af te gaan. Jack keek me nijdig aan. „Een luchtje", zei hij ironisch, „dat dan toch maar uiterst zelden voorkomt. Jij rook 't nooit eerder!" Hij luisterde niet naar mijn antwoord. „Kom", zei hij, „ik heb afleiding noodig en 't is vanavond te guur om ergens buiten te zitten. Laten we eens naar een variété gaan". Tien minuten later hadden we een keu rig plaatsje op de derde rij. Het was het gewone variété-programma, dansers, een zangeres, rolschaatsen, een paar acrobaten, 'n travesti-nummer. Voor dit laatste num mer scheen Jack meer belangstelling te hebben, dan voor de rest. Toen we weer op straat liepen, was hij' zwijgzaam. Hij was zichtbaar aan het pein zen. En plotseling bleef hij staan en sloeg zich met de hand tegen het voorhoofd. .Idioot!" zei hij scherp. „Merci!" deed ik koel. Hij lachte luid. „Ik bedoelde ditmaal mezelf", zei hij, „en er is alle reden voor". Dan werd hij weer ernstig. „Je zal alleen naar ons hotel moeten gaan, amice, ik heb nog wat te doen. Slaap wel". En voor Ik hem wat had kunnen ant-- woorden, was hij in het donker van den nacht verdwenen. Pas laat in den middag van den vol genden dag zag ik hem terug. Er was een rustige, tevreden trek op zijn gezicht en Ik zag aan blies, dat hij succes had gehad. „Gefeliciteerd!" zei ik, hem de hand. drukkend. „Dank je!" Hij gaapte. „Hè, wat heb ik een maf. Ik kruip een paar uur in bed". Hij zag mijn verontwaardigd gezicht en grijnsde. „O ja, je weet nog van niets en je bent zoo nieuwsgierig als een klem meisje op Sint Nicolaasmorgen. Wel, luis ter dan maar. Een uurtje geleden heb ik Marius Herz- berger laten arresteeren. Hij was de man, die gisteravond het travestinummer uit voerde. Je weet wel, die als danseresje en zangeresje optrad en dat zoo voortreffelijk deed, dat niemand vermoedde, dat hij een man was. Toen ik hem zag optreden, viel me al direct iets aan hem op. En toen hij het applaus van het publiek in ontvangst nam en na ieder nummer triomfantelijk zijn arm opstak, eveneens. De man deed me aan iemand denken en ik wist niet aan wie. Toen we op straat liepen, werd ik watoker. Hij was de partner van onze ge heimzinnige vrouw. En toen bleek mij, dat ik een idioot was geweest!" „Dat herinner ik me", merkte ik droog op. „Ik had opgemerkt, dat de man links was", ging hij verder, zonder op mijn in terruptie te letten, „en we hadden met groote waarschijnijitoheid vastgesteld, dat de vermoorde van Shanklin door een links handige was omgebracht. Dat de man links was, bleek uit het feit, dat hij steeds met z'n linkerhand zwaaide. Toen ik eenmaal zoover was. dat ik hem als metgezel van onze geheimzinnige schoone had geïdenti ficeerd en zijn linksheid had vastgesteld, trof het mij, hoe dom het van mij was, dat ik als vanzelfsprekend had aangeno men. dat het exotische parfum door de vrouw gebruikt zou zijn. Hij had natuur lijk dien geur verspreid. Gewoon om als vrouw op te treden, had hij zich ook altijd geparfumeerd. Het was ezelachtig, dat ik daar niet eerder aan gedacht had. Ik trok op onderzoek uit, telefoneerde met Shank lin en hoorde, dat hij ten tijde van den. moord optrad in het paviljoen van de Shanklin Pleasure Pier. In de nagelaten papieren van den doode kwam zijn naam enkele malen voor; de vermoorde was na melijk impressario. Toen ik hem vanmid dag stevig aan den tand voelde, viel hij al heel vlug door de mand". Opnieuw gaapte Jack O'Neill. „Ziezoo en nu ga ik een paar uur maf fen, want ik heb vannacht mijn bed niet gezien". En hij nam afscheid. Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden. Van een man, die zijn huis niet wilde verkoopen, en de gevolgen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Kunt u ook een middel aangeven om een wespennest uit te roeien.? Het zit tusschen kozijn en muur Wed. v. R. te L. Antw. Het beste doet u om 's avonds, wanneer de meeste wespen ln het nest zijn, de openingen tusschen de voegen met ce ment dicht te maken. Anders het nest op een of andere manier te verwijderen. Het eerste lijkt in dit geval het beste. Vraag. Mijn Kamerlinde blijft in de kas mooi groen, maar in huis worden de bla deren geel en krijgen witte vlekjes. Wat is hiervan oorzaak? M. S.. te H Antw. De droge kamerlucht zal hier de oorzaak zijn. Probeer het eens door het vertrek overdag geregeld te luchten. Ook wanneer de kachel wordt gestookt, plaats de plant dan ver daar vandaan, zet haar goed in het licht en houdt de aarde geregeld vochtig. Zet den pot éénmaal oer week ge durende een kwartier in water oo kamer temperatuur. Overgiet den plant af en toe om de bladeren stofschoon te houden Vraag. Heb oo mijn erf een suikerpeer, welke 6 jaar oud is en nog nooit heeft ge dragen. Wat is daaraan te doen? L. 6. v. R. te K. a. Z. Antw.De boom staat waarschijnlijk geënt od zaailingpeer en dat heeft ten -gevolge, dat hij laat vruchtbaar wordt, vooral ook omdat de grond vermoedelijk zwaar is. Zulke boomen dragen niet zelden pas op 8 a 10 jarigen leeftijd U kunt hieraan maeiliik iets veranderen. Dus afwachten. De wind zal hierop van weinig invloed ziin. Vraag. Een kroosjespruim draagt wel, maar tegen het rijpen scheuren de vruchten en vallen af. Wat is hier tegen te doen? L S. v. R. te K. a. Z. Antw. Mest den grond rondom den boom in November met geblusohte kalk. b.v. per 10 vierk. meter 3 kilo en spit deze kalk ender. Mest in het voorjaar flink met stal mest, welke eveneens dient ondergewerkt. Dit zal de uitwerking niet missen. Vraag. Kunt u naam en behandeling meedeelen van de plant, waarvan een blad hierbij gaat? Is het een tuinplant of ge schikt voor de kamer? J. J., O. V. P. Antw.: Uw plant heet Datara arborea. heeft groote. hangende witte bloemen. Kan in den zomer buiten gekweekt, dient eind Septembc- binnen gei' acht in 'n gced ge lucht matig verwarmd, nrir vors*vrii ver trek. Goed in 't. licht staand bloeit de plint in 't najaar, soms in 't voorjaar Ze dient geregeld gegoten eii als de bloemknoppen verschijnen, dient gemest met bloemenmest in water. b.v. 1 maal in de 3 weken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13