BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Sepfiember 1937 Derde Blad No. 23773 Deze dame deed ons blozen. 78ste Jaargang Middenstands'demonstraiie in Den Haag. S. v. d. Molen verlaat de K.L.M. Dobbelmann lekker ...man! GEMENGD NIEUWS Een taart in volle zee. [Verschillende sprekers bepleiten verlaging der lasten. Het bestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond hield gis teravond In het gebouw „De Vereeniging", te 's-Gravenhage een middenstands-de monstratie, waar door verschillende spre kers het woord werd gevoerd. Wegens de groote belangstelling werd in café „De Kroon" een zelfde bijeenkomst gehouden. Een: inleidend' woord werd gesproken door den voorzitter, den heer L. Vos. Mr. J. Huges sprak hierna over: „Ge rechtelijke inning van kleine vorderingen". Mr. dr. E. Tekenbroek sprak hierna over de Omzetbelasting. Hij wees op de zware lasten, die door deze belasting op de mid denstanders drukken. Practisch, zoo zeide de heer Tekenbroek, wordt deze belasting door den middenstand betaald. De wet konit automatisch te vervallen met ingang van 1 Januari 1939, als de re geering geen nieuwe wet indient. De vooruitzichten lijken dus gunstig, doch de juist ingediende begrooting leert anders. Het cadeaustelsel werd besproken door den heer L. P. Jongejans, die wees op de noodzakelijkheid dit voor den middenstand funeste stelsel wettelijk te verbieden. De heer Swaan, die sprak over de crisis maatregelen. citeerde de troonrede, welke beëindiging van de landbouwcrisismaatre gelen In het uitzicht stelt, terwijl halvee ring van de heffingen op vleesch, boter, olie en vetten eenige weken geleden tot stand kwam. De prijssteun voor den landbouw zal echter voor zoover noodig gehandhaafd blijven. De middenstand zal daartegen moeten blijven ageeren, want wij kunnen aldus spr,, niet toelaten, dat de landbouw- instanties het terrein der distributie gaan beheerschen. Inzake de verstrekking van steun in na- tura aan werkloozen en armlastigen, moet men blijven strijden voor inschakeling van den middenstand, waar dit mogelijk én nuttig is. De electriciteitsbedrijven werden bespro ken door ir. K. H. Haga, die betoogde, dat uniformiteit in d'e berekening van de ta rieven gewenscht is en dat de electriciteit door de overheid ten bate van de ge meente moet worden gedistribueerd en geen handelsartikel moet vormen. De laatste spreker was mr. H. J. Wal- kate Over: „De middenstander-vakpatroon en het eigen beheer". Spr. wees op de groote nadeelen die voor den middenstand kunnen voortvloeien uit werkverschaffing. Z.i. moeten slechts dan werken in eigen beheer of in werk verschaffing worden uitgevoerd, wanneer het economisch rendement zóó ver verwij derd is, dat zij a/nders niet zouden worden aangevat. Spr. hoopte, dat de nieuwe minister van sociale zaken eeh open oog zal hebben foor de groote moeilijkheden van den vak- patroon. Ten slotte werden door de vergadering itwee resoluties aangenomen, waarin de besproken onderwerpen zijn neergelegd. Benoemd bij den nieuwen radiodienst van de militaire luchtvaartafdeeling te Bandoeng. Met het K.L.M.-vliegtuig „Torenvalk", dat bestuurd door gezagvoerder Frijns, gistermiddag op Schiphol arriveerde, is de bekende radio-telegrafist, de heer S. van der Molen, van zijn laatste reis als K.L.M. marconist uit Indië teruggekeerd. In het begin van November zal hij als passagier en dan per boot weer naar Indië vertrekken, bij die gelegenheid vergezeld van zijn familie en voor den tijdsduur van minstens zes jaar. De heer van der Molen is namelijk benoemd bij den nieuwen radiodienst van de militaire luchtvaart afdeeling te Bandoeng, Tot nog toe bestond in Nederlandsch- Indië vrijwel geen militaire luchtvaart radiodienst. Voorzoover de Indische mili taire luchtvaart een radio-organisatie had. werd daarin voorzien door den radio-dienst va' nde génie. Nu echter de Indische weermacht de be schikking krijgt over eéngroot aantal Glenn Martin vliegbooten, verandert de situatie. De zware bommenwerpers worden uitge rust met de modernste radio-installatie en zelfs voorzien van boordpeilers, zoodat ook een geheel nieuwe grondorganisatie opge bouwd moet worden. De heer van der Molen zal als civiel ambtenaar worden toegevoegd aan den commandant van den militairen radio dienst der genie te Bandoeng en o.a. be last worden met de speciale luchtvaart opleiding der militaire marconisten, als mede met het van advies dienen bij de inrichting der grondorganisatie, die aan zienlijk zal worden uitgebreid, o.a. dooi den aanleg door geheel Ned.-Indië van tal van nieuwe radiozenders en luchtvaart bakens. De heer S. van der Molen werd 27 Juni 1905 te Alkmaar gebaren. Na zijn middel bare schoolopleiding bezocht hij de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam en kwam in 1924 als stuurman bij de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" in dienst. In Januari 1934 werd hij volontair bij de radio-afdeeling der K.L.M. en in Juni van dat jaar trad hij als boordtelegrafist in vasten dienst bij deze maatschappij. Nadat hij een Indiëreis gemaakt had in den loop van hetzelfde jaar werd hij in December 1934, uitverkoren om als mar conist met gezagvoerder Hondong de Transatlantische Oceaanvlucht naar West- Indië met de „Snip" mee te maken. Dat hij daarvoor werd aangewezen, ondanks zijn korten staat van dienst bij de K.L.M.. hield o.a. verband met zijn speciale kennis van astronomische navigatie, die hij als oud-koopvaardijstuurman had. Het slagen van de vlucht is niet in de laatste plaats te danken aan het werk aan den mar conist-navigator, wiens functie in de lucht vaart altijd, ook bij een Oceaan-vlucht in Jiet bijzonder zeer belangrijk is. Ongeveer een half jaar bleef van der Molen in West- Indië o.a. werkzaam als marconist aan boord van de „Snip" dat toen het eenige K.L.M.-vliegtuig in West-Indië was. zijn aandacht wijdend aan de radio grond organisatie voor het komende K.L.M.-net in West-Indië en alle overige werkzaam heden, die er te doen vielen te verrichten, In totaal heeft v, d. Molen tien Indië- vluchten gemaakt als trouw metgezel van gezagvoerder Frijns. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN IN NEDERLAND. De algemeene vergadering. Heden kwam de Vereeniging tot Christ. Verzorging van Krankzinnigen in Neder land, waarvan de stichtingen .Dennen oord" te Zuidlaren, „Veldwijk" te Ermelo, „Wolfheze" te Wolfheze, „Bloemendaal" te Loosduinen, „Vogelenzang" te Bennebroek en de Valeriuskliniek te Amsterdam uit gaan, in de kerk van de stichting „Wolf heze" te Wolfheze in jaarlijkse!» algemeene vergadering bijeen, onder leiding van den voorzitter, mr. G. v. Baren, burgemeester van Delft.. De voorzitter opende de vergadering met het doen zingen van ps. 25 1, het lezen van ps. 115 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede waarin hij allereerst herdacht hen, die sedert de vorige algemeehe verga dering door den dood aait de vereeniging ontvielen, n.l. de heeren R. Veldhuijzen van Zaten te Hillegom, in leven lid van het Centraal bestuur en van de stichting Voge lenzang te Bennebroek P. v. d. Kam te 's-Gravenhage, die gedurende 44 jaar boek houder dei' vereeniging en chef van het centraal kantoor was; Dr. Th. Meinema te Loosduinen, achtereenvolgens geneesheer directeur van „Dennenoord" en „Bloemen daal" en tenslotte ds. A. M. Bonnar te Zeist, die op 13 Sept. j.l, plotseling overleed en aan wien de vereeniging zooveel te danken heeft, zooals spr. dit aan de pas gesloten groeve met groote erkentelijkheid memo reerde. De voorzitter gaf vervolgens een over zicht van het afgeloopen jaar en deelde mede dat het aantal in de verschillende stichtingen der vereeniging verpleegde pa tiënten 4000 bedraagt. Waar gebleken is dat de open afdeelingen In een behoefte voor zien, besloot het bestuur ook aan de stich ting „Veldwijk" te Ermelo zulk een afdee- ling voor derde klas patiënten te verbin den, waardoor dan alle stichtingen zulk een afdeeling hebben. Spr. dankte de dui zend correspondenten van de vereeniging voor wat zij in het afgeloopen jaar voor haar hebben gedaan en wekte allen op tot blijvenden steun. Hierna bracht de heer G. S. v. Dobben de Bruyn. burgemeester van Bodegraven en oud-lid van de Tweede Kamer, als penning meester zijn jaarverslag uit, dat werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren M. Fernhout, burgemeester van Middel burg, die voor de stichting „Veldwijk", en B. A. G. Unink te Baren, die voor de stich ting Dennenoord" zitting hebben werden herkozen en gekozen in de vac. van den heer Joh, Weener en wijlen den heer R. Veldhuijzen van Zanten, de heeren jhr. mr. L. M. Quarles van Ufford, burgemeester van IJselmuiden en J. Veldhuijzen van Zanten Gzn., te Hillegom. Na behandeling van het agendum hield dr. A. Hutter, geneesheer-directeur van het Chr. sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist, een referaat over: „De geestelijke gezond heid in de rijpingsjaren", waarin hij tal van verschijnselen die met de puberteit samenhangen, nader onder oogen zag. Hierna werd de vergadering op gebruike lijke wijze gesloten. NED. VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. De Nederlandsehe Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid heeft gisteren te Eindhoven in het gebouw der R.-W. werkliedenvereeniging haar dertigste alge meene vergadering gehouden onder leiding van den heer A. J. A. van Heemstra. In de ochtenduren kwam de vereeniging in huishoudelijke vergadering bijeen. In dje middagzittirïg werd beraadslaagd over het onderwerp „De organisatie der burgerlijke armenzorg", waarover prae-ad- viezen zijn ultgebacht door de heeren L. A. van Doorn, directeur van den dienst voor sociale zaken te Dordrecht, W, Drees, lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal en dr. J. W. Noteboom, directeur van de dr. Kuypersticliting te 's-Graven- hage. De afgevaardigden werden na afloop der vergadering officiéél door het gemeen tebestuur van Eindhoven, ontvangen. ROTTERDAMSCHE HAVENDAG. Rede van Dr. Fentener van Vlissingen. Op den Rotterdamschen Havendag, welke heden te Rotterdam is gehouden, heeft dr F. H, Fentener van Vlissingen in de Engel- sche taal een rede gehouden over „De vooruitzichten van de wereldhandel". Aan het slot van zijn rede kwam spr. tot de conclusie, dat er geen grond bestaat om in de structureele veranderingen, welke zich in de economie voltrekken, een ern stige bedreiging voor de toekomst van den wereldhandel te zien. Er bestaat inderdaad geen reden om pessimistisch te zijn aangaande de uitein delijke toekomst van den wereldhandel. Bevredigend is de tegenwoordige toe stand echter geenszins. Het verschiet, dat zich voor ons opent, staat nog niet in het teeken van „Meeresstille und gliickliche Fahrt", integendeel, zoover het oog reikt zien wij niets dan onrust, onzekerheid, ontredderde internationale economische betrekkingen, gevaarlijke politieke span ningen en ondanks de zoo in de mode ge komen „Planwlrtschaft", een chaos van tegen elkaar inbotsende economische stel sels. Wij kunnen in den tegenwoordigen toe stand niet berusten en moeten blijven strijden voor een betere toekomst. De inzet waarom het gaat is wereldvrede en we reldwelvaart. HET PRINSELIJK PAAR TERUG TE SOESTDIJK. Gisteravond te ongeveer 6 uur zijn Prin ses Juliana en Prins Bermhard per auto op Paleis Soest/dijk aangekomen. De Prins zat zelf aan het stuur van den grooten Maybach, terwijl in de auto bovendien twee hofdames waren gezeten. Op het bordes werden de Prinses en de Prins begroet door den intendant van het domein, jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen. Het publiek, dat zich bij den Ingang van het paleis had opgesteld, juichte de Prin ses en den Prins hartelijk toe. DE WARENWET-BELASTING. Nu binnenkort begonnen zal worden met het toezenden van de aanslagbiljetten voor het Recht, dat geheven wordt krach tens de Warenwet, lijkt het ons gewenscht hieromtrent een en ander mede te deelen. Het vorig jaar werd dit Recht voor het eerst geheven, maar thans zijn vrij be langrijke wijzigingen hierin aangebracht. Deze wijzigingen hebben in de eerste plaats betrekking op de bedrijven, die worden aangeslagen, In afwijking van de eerste regeling zijn thans alle houders van restaurants, koffiehuizen, lunchrooms en dergelijke gelegenheden verplicht te be talen, In deze gevallen worden als regel de vergunning- of verlofhouders aangesla gen. Verder zijn er nog enkele personen, die thans voor het eerst moeten betalen. In de bedragen, die door de aangeslage- nen betaald moeten worden zijn ver schillende veranderingen gekomen. Voor de kleinere zaken is over het algemeen het tarief verlaagd of hetzelfde gebleven. Deze betalen in den regel twee gulden of als men zonder eenige hulp werkt één gulden. Wie meer dan één verkoopplaats heeft moet voor iedere meerdere verkoopplaats f. 2 betalen. Voor hen, die ingeschreven staan in het Handelsregister geldt een ander tarief, dat verband houdt met de klasse waarin men geplaatst is. In de eerste klasse is het be drag f. 4.50, terwijl dit het vorig jaar f. 5 bedroeg. Voor de hoogere klassen zijn de aanslagen wat verhoogd. In de 2de klasse is het nu f. 12, in de 3de klasse f. 18, in de 4de klasse f24, In de 5de klasse f. 36 en in de 6de en hoogere klasse f. 40. Wie tot deze groep behoort en meer dan één verkoop plaats heeft, betaald voor iedere meerdere verkoopplaats f.5 extra. Zij, die wel in het Handelsregister zijn ingeschreven, maar vrijgesteld zijn van betaling, moeten wel mede-betalen in de kosten der Warenwet, maar dezelfde be dragen als niet-lngeschrevenen. Hiermede is aan veel bezwaren tegemoet gekomen. Houders van koffiehuizen, enz. (vergun ning- en verlofhouders) betalen, mits zij geen ander bedrijf uitoefenen, f, 3. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat zij, die slechts gedurende een gedeelte van het jaar een bedrijf uitoefenden even goed voor het geheele bedrag moeten worden aange slagen, behalve zij. welke een bedrijf na 1 Juli beginnen; dezen betalen den halven aanslag. VEREENIGING VOOR DEN KOFFIE HANDEL 50 JAAR. Ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Koffiehandel in haar gebouw aan de Raadhuisstraat te Amsterdam gis termorgen gerecipieerd. Tallooze vooraan staande personen uit den handel in koffie, thee, suiker, tabak, rubber en andere Indi sche producten alsmede uit veemkringen kwamen hun gelukwenschen hier aanbie den. De heer mr. Chr. P. van Eeghen, on dervoorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Amsterdam, die den op Java vertoevenden voorzitter verving, vertolkte de gevoelens van verheugenis der Kamer met dit jubileum. Namens den bur gemeester van Amsterdam, die wegens ambtsbezigheden was verhinderd, deelde spr. mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd, den heer H. L. Boas, secretaris der vereeniging voor den koffiehandel te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. DE HEER J. F. STAHLE UIT DE N. S. B. Lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. De heer J. F. Stahle, die sedert 1935 voor de N.S.B. in de Provinciale Staten van Noord-Holland zitting heeft gehad, heeft voor dit lidmaatschap bedankt. Bij informatie deelde de heer Stahle ons aldus de „Tel." mede, dat hij uit de N.S.B. is getreden en zich geheel uit de politiek heeft teruggetrokken. Zijn uittre ding uit de N.S.B. staat in geenerlei ver band met de kwesties-Van Duyl of -POnt. Deze dame zei„Ik heb 't land aan veel rookwolken in huis; ik houd niet van pijpen- lucht en tabaksgeuren, maar wanneer mijn man IBIS SHAG rookt, zit ik er van méé te genieten, zóó fijn en zóó geurig is IBIS." Wij hebben gebloosd over zóóveel lof uit zóó'n lieven mond 3091 (Ingez, Med.) JAARVERGADERING NATIONALE ROND VAN MEUBELTRANSPORT- ONDERNEMERS. De Nationale Bond van Meubeltransport ondernemers heeft dezer dagen te Utrecht zijn 30ste jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden, waarin o,m. de uitge werkte plannen tot reorganisatie van den bond tot een bond in centraal verband met afdeelingen onder eigen bestuur, met vrij wel algemeene stemmen werden goedge keurd. Voorts zal worden aangedrongen op er kenning van overheidswege van de bedrij ven der leden en het invoeren van een vergunningsstelsel, voor het uitoefenen van dit bedrijf, waarbij don de organisatie zou moeten worden ingeschakeld. Er zal ook een verplicht tarievensysteem worden ont worpen, terwijl voorts geen ondernemer het verhuisbedrijf zal kunnen uitoefenen, ten zij hij lid van den bond is, In dezen geest zond de vergadering een telegram aan den minister van Water staat, waarin op invoering van het hier boven genoemde vergunningstelsel wordt aangedrongen. BURGEMEESTERS. Bij K.B. zijn opnieuw benoemd tot bur gemeester van Drlel, J. F. van Heereveld, met in gang van 1 October; van Oudorp, W. Bos Gzn., secretaris dier gemeente, met ingang van 23 Oct.; van Zandvoort, H. van Alphen, met in gang van 15 October; van Ellewoutsdijk, P. M. Smallegange, secretaris dier gemeente, met ingang van 27 Oct.; van Kapelle, W. Bierens, met ingang van 9 Oct.; van Vlissingen, C. A. van Woelderen, met ingang van 1 October; van Veenendaal, mr. J. J, P. C. v. Kuyk, met ingang van 1 Oct.; van Rauwerderhem, jhr. J. ,M. v. Beyma thoe Kingma, met ingang van 30 Oct.; van Ufthuizermeeden, D. Brons met in gang van 26 October; van Borger, J. K. Doornbos, met ingang van 15 Oct.; van Dalen, mr. J. A. ten Holte, met in gang van 21 Oct. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sehe boter is gisteren vastgesteld op 88 cent per K.G Wat een ouderwetse!» ventl De „Emmaplein" was het 500ste schip dat geconvoyeerd werd door de straat van Gibraltar. De bemanning van het stoomschip „Em maplein" van de Scheepvaartmaatschap pij Millingen heeft een prettige voorspoe dige reis achter den rug. Ditmaal ook een reis met een bijzonder aangenaam karak ter. Ongeveer twee weken geleden, zoover- telde de kapitein, de heer D. Barends ons, was de Emmaplein van Rotterdam ver trokken met bestemming naar Melilla (Spaansch Marokko). Op Zondag 12 September kwam Hr. MS. „Johan Maurits van Nassau" In zicht, die de „Emmaplein" door de Straat van Gi braltar zou begeleiden. Een marineofficier kwam aan boord va» de „Emmaplein" om zooals gebruikelijk, de papieren te onderzoeken. De begroeting tusschen landgenooten op zee kenmerkt zich altijd door jovialiteit en gulle hartelijkheid, maar ditmaal werd de bemanning nog hoogst aangenaam ver rast, De officier schraapte zijn keel, stond strammer dan ooit en begon daarna een officieele speech af te steken. Dit deed hij, zoo zeide hij, voordat hij zich van zijn ge wonen plicht zou kwijten, wijl het een zeer bijzondere dag was. Je bent een gelukkig mensch zéi hij tot den kapitein, want de Emmaplein is het vijfhonderdste Neder landsehe schip, dat door een Nederlandsch oorlogsschip door de Straat van Gibraltar zal geloodst warden. Als herinnering aan dit gedenkwaardig feit bood de officier den kapitein een gesloten kistje aan. Waar van ,de inhoud bleek te bestaan uit.een heerlijke taart, gebakken door den kok van het oorlogsschip. De mannen van de Emmaplein" Weken dit geschenk zoo te waardeeren, dat zij besloten met een tegenprestatie hun dank te betuigen. Op de thuisreis van Melilla naar Rotter dam hebben zij toen van de equipage van het oorlogsschip brieven naar Nederland meegenomen, waardoor de familie binnen zes dagen de epistels in haar bezit had. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond omstreeks acht uur heeft zich op den Mierloscheweg te Helmond een ernstige aanrijding voorgedaan. Een personenauto, bestuurd door den heer van H. uit Helmond, kwam, bij het passeeren van een groote vrachtauto, in botsing met de achttienjarige wielrijdster B., wonende aan het Hemelrijksdijkje, ter wijl ook een zeventienjarige jongeman, zekere K., door de auto werd aangereden. K., die verwondingen aan het hoofd kreeg, kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huls gaan. Mej. B. echter is met een/ zware hersenschudding en inwendige kneu zingen in het St. Antoniusziekenhuis ter verpleging oreenomen. Een kind, dat op den bagagedrager van de fiets van mej. B. zat, bleef wonderlijk genoeg ongedeerd. Het rijwiel is totaal vernield. ZANDLNSTORTING. Bij het graven van zand en grind onder Bergsham bij Garderen is gistermiddag door een onverwachtse!» instorting de arbeider A. D. uit Kootwijkerbroek, onder de vallende massa gekomen, waardoor hij zware inwendige kneuzingen heeft opge- loopen. Werkzaamheden aan de rijwielpaden in die omgeving, welke onder toezicht staan van de Heidemaatschappij, en in werkver schaffing worden uitgevoerd, maken het noodig uit een diep gat zand en grind te graven. Hiermede was de arbeider D. bezig, toen de grond eensklaps begon te werken. Voor hij er op bedacht kon zijn, was de man reeds onder het zand bedolven. Ge lukkig bleef hij juist met den mond vrij. zoodat hij niet stikte. Doordat het gat veel te steil was uitgegraven, kon slechts langzaam aan de bevrijding van het slacht offer worden gewerkt. Eerst na ongeveer een uur was de man vrij. Dokter Bos uit Garderen constateerde ernstige inwendige kneuzingen en verbloedingen. De politie heeft aanstonds een uitge breid onderzoek ingesteld, waaruit reeds thans is komen vast te staan, dat de op zichter van de Heide Maatschappij te roekeloos heeft laten graven. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt.. Het verder graven is door den burgemeester van Bar- neveld, onder welke gemeente Garderen ressorteert, verboden. DOODELIJKE VAL. Vanmorgen is de electricien W. V.. toen hij werkte aan een in aanbouw zijnd land huisje van den heer Verstraaten te Mill (N. Br.) uit de nok gevallen. De ongeluk kige kwam, met het hoofd naar beneden, in den kelder terecht. In het ziekenhuis te Mill, waarheen lui werd vervoerd, is de man na korten tijd overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. BUITENLAND SCH GEMENGD. ENORME OLIEBRAND TE SAN FRANCISCO. Gistermorgen heeft bij de Standard Oil Company te San Francisco een enorme brand gewoed, waarbij 80,000 gallons ben zine in vlammen zijn opgegaan. Aan de blussching werd door 38 brandspuiten deelgenomen, die het gevaar van uitbrei ding naar de omliggende fabrieken wisten af te wenden. Naar de directie van de Standard Oil veriklaart, gaat de schade de 100,000 dollar niet te boven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9