Het oude Gravensteen CfViTtr** Fl. 1.95 78sfe Jaargang VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 No. 23773 INTERLOCK NACHTHEMD HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Installatie eener Restauratie-commissie Onder voorzitterschap van ir. G. L. Driessen. Het feest van Leiden's Ontzet. Dit nummer beslaat uit ZES bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post t. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ HET GRAVENSTEEN ZOOALS HET ER IN VROEGER JAREN UITZAG. Zooals wij reeds onlangs meldden, heeft het bestuur van de Ver. „Oud-Leiden" het Initiatief genomen tot het voeren van een actie, welke uiteindelijk de dringend-ge- wenschte restauratie van het middeleeuw- sche Gravensteen beoogt. Genoemd bestuur had daartoe gistermid dag een aantal belangstellenden in „Gra vensteen" genoodigd teneinde hen in een commissie te vereenigen en gezamenlijk de middelen te beramen, welke tot het ge- wenschte doel zouden kunnen leiden Onder hen bevonden zich ook onze bur gemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de heer B. C. Helbers, secretaris van de Monumentencommissie voor Zuid-Holland, zoomede prof. Vogel, voorzitter van het in stituut Kern, dat in dat gebouw is gehuis vest en aan het gezelschap gastvrijheid ver leende. De voorzitter van „Oud-Leiden", prof. dr. L. Knappert sprak een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot den Burgemeester en zette het doel eener Gravensteen-commis sie uiteen, n.l. belangstelling te wekken voor dit oude gebouw, verder verval te voor komen en, zoo mogelijk, in de naaste toe komst te komen tot restauratie. Aldus beschouwd maakt het werk der commissie deel uit van het groote streven, waarvan spr. de strekking wil samenvatten in het woord „beschermen". Dat is een edel werk. waaraan het een voorrecht is, te mogen deelnemen. Samenstelling der commissie. Ten slotte verzocht prof. Knappert den burgemeester het eere-voorzitterschap der commissie te willen aanvaarden, waartoe deze zich onder instemming der vergadering bereid verklaarde. Op voorstel van den inleider werd ir. G. L. Driessen, oud-directeur van Gemeente werken, bij acclamatie aangewezen als voor zitter en ir. Hugo A. van Oerle als secretaris. In de werkcommissie namen voorts zitting de heeren ir D. Boogerd. A. Bicker Caar- ten, mr. dr. N. G. Geelkerken en L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal. Het algemeen comité bestaat verder uit de heeren prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dl'. J. A. J. Barge, A. M, de Blaauw, mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. P. E. Briët, prof. dr. A. W. Bijvanck, D. ten Cate Brouwer, mej. D. Coebergh, N. C. F. "an Ginkel, T. S. Goslinga, ir. F. H. F. Guljé. B. C. Helbers, J. W. Hcnny. J. Heringa, prof. dr. J. Huizinga, prof. dr. L. Knappert, J. H. A. Manders, prof. dr. W. Martin, C. Ponsen, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, M. H. de Reede, N. J. Swierstra, M. G, Verweij, prof. dr. J. Ph. Vogel, G. P. E. Weyer en E. W. Wichers Rollandet. De burgemeester zeide zich zeer vereerd te gevoelen door het tot hem gerichte ver zoek om als eere-voorzitter te willen optre den, waaraan hij dan ook gaarne heeft vol daan. Spr. is het bestuur van „Oud-Leiden" er dankbaar voor. dat het uitvoering heeft willen geven aan een door hem gedane suggestie en de zoo Juist geïnstalleerde com missie heeft samengesteld. Het is immers in hooge mate gewenscht de burgerij te wijzen op de groote waarde van het bezit van een dergelijk bouwwerk ais het Gra vensteen is en het zoodanig in bet cen trum der belangstelling te plaatsen, dat tot de dringend noodzakelijke restauratie kan worden overgegaan, wanneer het oogenblik daartoe gunstig schijnt. In het bijzonder geldt die erkentelijkheid den voorzitter van „Oud-Leiden", prof. Knapperi. die de histo rie onzer stad kent als weinig anderen en den oud-directeur van Gemeentewerken, ir. Driessen, van wiens gewichtige vondsten op het gebied van oud-Leiden het ge meentebestuur bij herhaling en nog dage lijks profiteert. Ir. Driessen dankte op zijn beurt voor het in hgm gestelde vertrouwen c-n sprak er zijn blijdschap over uit. dat de burgemeester het eere-voorzitterschap der commissie heeft willen aanvaarden, waar zijn steun en voorlichting bij de uitvoering der werk zaamheden onontbeerlijk is. Richtlijnen der commissie. Het doel, aldus spr., dat onze commissie zich voor oogen stelt, is langs verschillende wegen te bereiken. In de eerste plaats dient onder de burgerij propaganda te worden gemaakt voor onze taak, hetgeen zeer hard noodig is, waar wellicht nog geen 1% van de Leidsche bevolking dit gebouw ooit heeft betreden. Deze propaganda kan o.a. bestaan uit het houden van lezingen over het Gravensteen, zooals bijv. reeds door ir. van Oerle werd gedaan, door het organiseeren van excur sies door het gebouw en door geregelde pu blicaties dienaangaande, in welke richting de heer Swierstra in het „L. D." ai eerder verdienstelijk werk deed. Voorts is het nood zakelijk een onderzoek in te stellen naar den toestand, waarin het gebouw momen teel verkeert. Ongeveer 10 jaar geleden werd door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg aan het gemeentebestuur een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent den ultwendi- gen toestand van het gebouw, waarin zij tot de conclusie kwam, dat het Gravensteen uiterlijk sterk verwaarloosd is. Dit onderzoek dient thans herhaald en aangevuld met een beschrijving der inwen dige situatie. Het deed spr. genoegen te kunnen mededeeien, dat ir. van Oerle, die van dit gebouw een diepgaande studie maakte, zich bereid heeft verklaard zich met dat onderzoek te willen belasten en daarbij een globale kostenberekening der restauratie-werkzaamheden zal overleggen. Zijn deze gegevens eenmaal bekend, dan rijst de vraag op welke wijze de benoodigde gelden kunnen worden verkregen. Spr. denkt daarbij in de eerste plaats aan de gemeente, die zich als eigenaresse moeilijk onbetuigd kan laten, hetgeen trouwens een eerste voorwaarde is voor de verkrijging van subsidiën van Rijk en Provincie. Daarnaast hoopt spr. ook op den finan- tieëlen steun van vermogende Leidsche in gezetenen. Weliswaar ligt het niet in de be doeling om een beroep te doen op de bur gerij in haar geheel, zooals bijvoorbeeld ten aanzien van het carillon voor den Stad huistoren, doch het spreekt vanzelf, dat iedere gift ten bate van de restauratie van het oude Gravensteen de commissie wel kom zal zijn. Nadat uit de vergadering nog eenige vra gen waren gesteld en door den heer Dries sen waren beantwoord, sloot deze de eerste bijeenkomst der Gravensteen-commissie met het uitspreken van de beste wenschen voor het welslagen van haar arbeid. Tot besluit van deze eerste bespre king werd onder deskundige ieidiugcen rondgang door het gebouw gemaakt, waarbij de leden der commissie er zich van konden overtuigen, dat bun toe komstige arbeid dringend noodzakelijk is. Zij kunnen zich tevens overtuigd houden, dat het nageslacht hun voor het hopelijk succesvol resultaat van hun arbeid dankbaar zal zijn. Moge in het belang van de restaura tie van dit historisch en architectonisch zoo belangrijke bouwwerk de commis sie in breeden kring de belangstelling en medewerking ondervinden, welke haar doelstelling ten volle verdient! K. J. M. V. ST. PETER KANIS. De eerste bijeenkomst in het gerestaureerde „Eigen Huis". Gisteravond hield de KJM.V. St. Peter Kanis een ledenvergadering in het geheel gerestaureerde „Eigen Huis" aan de Mare. Aan de vroeger kale muren is een fraaie lambrlzeering aangebracht, terwijl het ge heel met een gele tint in een terra-roode omlijsting is afgewerkt. Ook de indeeling van het gebouw heeft vele veranderingen ten goede ondergaan, terwijl het naastge legen perceel tot fietsenstalling is inge richt, wat ongetwijfeld een belangrijke verbetering zal blijken te zijn. Een bloe metje en wait groenversiering gaven het geheel een feestelijken indruk. Behalve de ingebruikneming van het „nieuwe" Eigen Huis had tevens de instal latie van den nieuwen moderator kape laan Paap plaats. In zijn toespraak schetste de nieuwe mo derator de eenvoud en vriendschap, die hun stempel moeten drukken op een ver- eeniging als de K.J.M.V. en hoe die ver- eeniging een kern moet vormen waarvan een groote kracht uitgaat. Al spoedig had den de K.J.M.V.ers in moderator Paap een nieuwen vriend gevonden. Van de vergadering, die na deze instal latie werd gehouden, noemen we de vast stelling van het winterprogramma, dat er voor het a.s. seizoen weer keurig verzorgd uitziet, en in geen enkel opzicht voor de uitstekende programma's der vorige jaren behoeft onder te doen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „De structuurbepaling van Agatheen-Dizuur", de heer H. Jakobs, geboren te Weltevreden. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heeren B. J. Aalders (Den Haajf), S. H. Krabshuis (Wassenaar) en P. Moll (Den Haag)voor het doctoraal examen Indisch Recht: de heer K. T. Ebes (Den Haag); voor het doctoraal examen Indisch Recht: mej. A. C. H. Heyning (Den Haag) en voor het artsexamen 1ste gedeelte de heer C. J. Leene (Voorburg) en voor het economisch doctoraal examen Indologie: de heeren I. J. Crince le Roy (Haarlem), J. E. Statius Muller (Den Haag). van prima kwaliteit in zalm en bleu alle maten 8137 (Ingez. Med.) De „Koraalmuziek". Regeling van den Eerste Hulpdienst. De z.g. .Koraalmuziek" op 3 October in het Van der Werfpark heeft, vooral in de laatste jaren, een groeiende belangstelling. Behalve dat er door het zingen der oude melodieën tradities van ons volksbestaan in eete worden gehouden, dringt den laat- sten tijd toch ook meer en meer weer het besef door, dat zang, dus zelf musiceeren met het instrument dat ieder van nature kreeg, niet alleen een goede, maar ook een kern-gezonde levensuiting is. Uit den aard der zaak vormen de oude melodieën (uit den bekenden bundel) de hoofdzaak van het programma. Toch zal er dit jaar een geheel nieuw lied aan toegevoegd worden, een lied dat geheel betrekking heeft op de stad Leiden. 't Betreft een gedicht van de hand van mevr. dr. Selma de Jong, (een oud-stad- genoote) dat verleden jaar kort na de 3 October-viering in ons Blad werd opgeno men. Het luidde: O Leiden, gij oude, mooie stad Die ééns een Prince Willem Op zijne wallen had! Uw roemrijk, groot verleden, Straalt nog in dezen tijd; U schonk een Prince Willem De éérste Universiteit. Zoovele Nederlanders, Vol geest en rijk verstand Zond Uwe Alma Mater Door héél ons Nederland! Musea, huizen grachten. Staan nog in ouden trant! Ik heb U lief, mijn Leiden, Gij „trots" van Nederland!. De tekst van dit gedicht werd getoonzet door Leo Mens en de muziek werd even als het gedicht opgedragen aan onzen bur gemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen. Een en ander gaf het bestuur der 3 Octo ber-Vereeniging aanleiding om dit jaar twee repetities, nl. op Maandag 27 en Don derdag 30 September 's avonds te half 9 in de Waag, uit te schrijven. Bestuur en diri gent rekenen er op dat beide repetities door allen, die meezingen, zullen worden bijgewoond. De Gemeentelijke Eerste-Hulpdienst werkt als gewoonlijk, is telefonisch op te roepen (645i; het bureau van den Geneeskundi gen Dienst blijft geopend van 8 uur v.m. 8 uur nm. Verder zal hulp worden verleend door de Eerste Leidsche E.H.B.O. Brigade in samenwerking met de afd. Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis, en door de afd. Leiden van de Ned. Vereeniging voor E.H.B.O. (later te noemen de Vereeniging). Gedurende de taptoe op 1 October (des avonds) zal een pok gevestigd zijn in het gebouw van den R.-K. Volksbond, Steen- schuur 15 (Ver.i Het feestterrein zal als gewoonlijk ver zorgd worden door een post in het school gebouw (Ver.), van 10 uur vjn. tot 1 uur n.m.; ook zorgt de Vereeniging voor eerste hulp in het Waaggebouw bij de uitdeeling van haring en wittebrood. Gedurende den wielerwedstrijd zullen vijf posten door de Brigade en door het Roode Kruis worden opgesteld, nl. bij den start (Levendaal), op de Geeregracht, den Lammenschansweg, bij de Cronesteinkade en op de Plantage. De Brigade zorgt verder voor een post in de Gehoorzaal gedurende den optocht en zendt eenige helpers naar de opstelling (Burggravenlaan); deze loopen mede en vereenigen zich met den post in Hortus- zicht, waar de pauze wordt gehouden. Ook bezet de Brigade van 12 uur v.m, tot 12 uur n.m. een hulppost in het wacht huisje op de Lammermarkt. Bij de koraalmuziek zullen enkele leden van de Vereeniging aanwezig zijn. Alle helpers zullen voorzien zijn van een roode kaart met stempel van den Geneeskundi gen Dienst, waarop vermeld naam, post, diensturen en datum. BINNENLAND. Er is een commissie ingesteld, welke zal trachten te komen tot restauratie van het Gravensteen. (Stadsnieuws, le BI.) Wijziging dienstplichtwet; hroederdienst en loting wordt afgeschaft; eerste oefe- ningstijd voor onberedenen tot II maanden verhoogd. (3e Blad). Voortzetting van den wegenbouw; 26 mil- lioen voor 1938. (3e Blad). De strijd in Salland gestaakt. (4e Blad), Middenstandsdemonstratie te 's-Graven- hage. (Binnenland, 3e Blad). De match Euwe-Aljechin. (4e Blad). BUITENLAND. Groote verontwaardiging in Engeland en Amerika over de bombardementen van Nanking en Kanton. (3e Blad). Verdere vorderingen der Japanners in N. China. (3e Blad). Mussolini's Duitsche reis. (3e Blad en Laat- ste Berichten, le Blad). Een spoor van den verdwenen Rnssischen generaal Miller gevonden? (Buitenl* le Blad). Pogingen Italië nader te brengen tot Lon den en Parijs. (Buitenland, le Blad). Een resolutie der kleine mogendheden in zake de ontwapening. (Buitenl., le Bi), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zondag hier ter stede haar jaarlljkschen speldj esverkoop. Moge Zondag a.s. opnieuw en overtui gend blijken, dat .Herwonnen Levens kracht" zich bij voortduring mag verheu gen in de sympathie en den daadwerke lijken steun van Leiden's ingezetenen. MILITARIA. Bij K. B. is met ingang van 1 October a.s. op hun verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan de reserve kapiteins F. H. M. Verbeek van het 4de regiment infanterie en L. A. van Andel van het 6de regiment veldartillerie. Tevens is eervol ontslag verleend aan de reserve- eerste-luitenants W. H. G. Fakkeldij en H. J. Sohulte en aan den tijdelijk benoem den reserve-eerste-luitenant J. J. Halle beek. allen van 4 R. I. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: P. van den Broek en Zoon, Mare 64, Lei den. Lood en zinkwerken, aanleg van gas- en waterleiding; sanitaire installaties. Ven- nooten: P. F. van den Broek en P. F. M. van den Broek, Leiden. Wijzigingen J. W. Cahen, Agent voor Leiden en Om streken v/h N.V. British Holl. Coal Co. Am sterdam. Nieuwe Rijn 40, Leiden. Brand- stoffenhandel. Wijziging handelsnaam in: J. W. Cahen. Cahen's Kolenhandel „De Wales-Specialist". N.V. De Conventie. Korte Mare 16, Lei den. Stoomschelpenzuigerij. Procuratie ver leend aan: Mej. H. J. Klootwijk, Leiden. (Beperkende Bepalingen). A. van Bennekom. Weipoort B. 38, Zoe- terwoude. Metselaarsbedrijf. Uittredend eigenaar: A. van Bennekom. dd. 23 Sept. 1937. Wijziging handelsnaam in: A. J. van Bennekom. RAAD VAN ARBEID. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken zijn de heeren ir. J. J. G. van Hoek en W. Schrandt, beiden alhier, met ingang van den eersten Dinsdag van October 1937 voor den tijd van drie jaren benoemd tot werkgevers-leden van den Raad van Arbeid te dezer stede, terwijl de heeren J. B. H. Grotenhuis en J. J. van Stralen zijn benoemd tot arbeiders-leden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1