De strijd in Salland is gestaakt Willi Forst's „Serenade" 7$ste Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 September 1937 Vierde Blad No. 23773 Het laatste schot viel bij Raalte Manoeuvres-varia ZWANENBERG ;iN/T EN IETTEREN (Van onzen deskundigen medewerker) De heldere maannacht wordt door geen schot of ratelende voertuigen gestoord, doch de stilte beteekent geen kalmte' en zorgelooze rust. Nu wordt in het zijkamer tje van een boerderij de bataljonsadjudant opgebeld, die juist even dacht te slapen en nu zijn weigerachtige hersens tracht bezig te Houden met het vraagstuk, dat '-en col lega aan de andere zijde van de lijn hem opgeeft: hoe het nu zit met de nieuwe or ders van den Regimentscommandant en of de opgave van de voorste Ii^n. die morgen betrokken moet worden, nooit doorkomt? Nu wordt in een schuur een huzaar uit den slaap van enkele uren gewekt en probeert, nog half beneveld, zijn paard op te tuigen. Nu worden in vele tijdelijke bureaux be richten en orders bestudeerd. Nu waakt, staande in een droge sloot ergens in Sal land. een soldaat die choaolade kauwt,, naar rust en een sigaret verlangt en een weemoedig lied neuriet: „Ver van alles waarvan ik heb [gehouden, Zwerf ik rond in alle eenzaamheid De nacht brengt wel stilstand in het ge vecht. maar bijna geen rust voor de strij denden. Vroeg reveille. Voor de pers is het erg vroeg reveille, dichter bij middernacht dan bij oen nor maal uur van opstaan, en doir een onge- zelligen mist rijden wij over den dijk naar Olst en verder naar Heefen aan het zij kanaal van Deventer. De Commandant Veldleger is er ook reeds. Het kanaal is door Rood bezet door 25 R.I., wielrijders en cavalerie, de iaatste op den Noordelijker, vleugel op de Luttenberg ten Westen van Hellendoorn. Blauw ligt er tegenover met 31 R.I. (rechts), 42 R.I. (midden) en 29 R.I. (links), terwijl het 8ste Eskadron Wiel rijders den vleugel dekt. Wij wandelen der. weg op om de eerste Blauwe troepen in den cpmarseh tegen Rood te ontmoeten. Het is koud. uitstekend demonstratie-weer voor een nieuwe dikke winterjas, maar het ont wakende land in de teere nevelsluiers is prachtig en een glorieuze zonsopkomst be looft een heerlijken dag; lang witte mist slierten zweven als goede geesten over het land en hullen de stammen der boomen in een ijle wade, zoodat de toppen op wolken schijnen te drijven, en rondom de zon hangen gulden kleuren van het mooiste oranje en geel tot het zuiverste goud. Deze dag zal goed worden. Het eerste treffen. De weg is versperd tegen pantserwagens, terwijl men hiertegen ook mijnen (voorge steld door platte ronde schijven) heeft uitgelegd. De luchtmacht is al vroeg in de weer, de brug over het kanaal bij Hecten is sterk bezet. Na lang wachten naderen eindelijk de voorste troepjes van Blauw. Vanuit de dorpjes en tentenkampen, waai de nacht werd doorgebracht zou de op- marsch om kwart voor zes beginnen: het wordt-half acht eer de gevechtsaanraking met Rood is veikregen. althans wat betreft 31 R.I.: 42 R.I. had stagnatie van vijf kwartier, doordat het verzamelen uit de zeer verspreid liggende legeringsplaatsen veel tijd in beslag nam. en stoot dus nog later op den vijand. Voordat wij tusschen twee vuren komen te verkeereli, trekken wij terug naar Rood cm bij de brug den strijd gade te slaan Deze is nu spoedig in vollen gang. Rechts cn links knetteren geweren en mitrailleurs als warme ontvangst van Blauw. Dicht bij dc brug staan 2 stukken van 6 Veld, die ook hun woordje gaan spreken en flinke vlammen uit de mondingen jagen. Alle ge luid verdwijnt in een wilde herrie van knallen en daverende donders; de splin ters van de losse munitie vliegen 20 meter ver, de militaire politie houdt het verkeer tegen, het reeds aanwezige publiek kijkt ge ïnteresseerd toe, de kanonniers leenen el- kaars oorwatjes en de commandanten for- ceeren hun stem bij het uitschreeuwen van orders en opnoemen van doelen. Het lijkt ons moeilijk, dat Blauw tegen zoon ont vangst is opgewassen, en dat komt ook uit. De oomarsch stokt; vooruitgaan is niet mogelijk, voordat de artillerie, die natuur lijk vernaar achter staat, steun verleent om den tegenstand op te ruimen. De strijd wordt dus gestaakt, hetgeen in overeen stemming met de werkelijkheid is; het kan uren duren eer het bericht de artillerie heeft bereikt en deze het verlangde vuur kan geven. De eigen voorste infanterie trekt dan eenigszins terug om buiten be reik van de straks vallende projectielen te zijn. Flankaanval. Aldus gaan Blauw en Rood tegenover el kaar liggen wachten, ook al in overeen stemming met de werkelijkheid, met dit verschil dat in den oorlog het wachten lan ger zou duren. Er moeten andere maatre gelen genomen worden. Om kwart over negen besluit de Roode commandant, ko lonel H. H. M. Baron van Voorst tot Voorst, om zijn wielrijders en reserve-cavalerie van uit Luttenberg een aanval te laten onder nemen op den linker flank van Blauw. Dit zal om elf uur geschieden. Maar Blauw heeft zoo iets verwacht en gevreesd, zoo dat men hier, overwegend dat voorkomen beter is dan genezen, eveneens een stoot op den Rooden flank beraamt. Op de plaats waar dit gebeuren moet, ligt de IVe Ver- kenningsafdeeling met 29 R.I. dat eerst in de reserve was. Het gaat er nu maar om, wie van de twee den flank der tegenstan ders zou omvatten. Het ziet er naar uit, dat dit gevecht, het welk in de omgeving van Raalte geleverd zal worden, het laatste zal zijn, daar om 12 uur de oefening eindigt. De Roode hu zaren werden bij de uitvoering van het plan op zeer vlotte wijze in het veld ge bracht. De Blauwen. 29 R.I., ontvingen hen met de noodige projectielen, maar schenen toch niet bestand te zijn tegen de felheid der aanvallers, znodat versterkingen zou den moeten arriveeren. indien Blauw den stoot wilde opvangen en de opmarsch in Oostelijke richting voortzetten. Dit zou ook inderdaad geschied zijn. als het niet 12 uur had geslagen en de strijdenden niet het aangenaam klinkende signaal: einde der manoeuvres gehoord hadden. Rood zou dus weer het oprukken van Blauw eenigen lijd verhinderd hebben, zonder zelf vernie tiging te riskeeren Luchtgevecht Het laatste gedeelte van dit verwoede gevecht werd meegemaakt door Z. K. H. Prins Bernhard. die met majoor Phaff en zijn adjudant Jhr. Roëll ongeveer om half twaalf op het slagveld verscheen. Er heerschte daar toen een oorverdoovend la waai; de omwonenden, talrijke belangstel lende officieren en de vele kijkers die op het schieten waren afgekomen, waren ge tuigen van een opwindend gedeelte der manoeuvres. Rood en Blauw gaven elkaar niets toe in het produceeren van lawaai; de manschappen maakten verwoede spron gen voorwaarts, de mitrailleurs ratelden ariftig, de geweren zwegen geen oogenblik, de fluitsignalen gilden er nu en dan schril doorheen, en er boven raasden de vliegtui gen. In donkere dreiging schoten zij laag door de lucht, gierend, fluitend en dende rend, scheerden over de troepen (in werke lijkheid vuurt men in zoo'n geval met de mitrailleur op de troepen en vliegt daarbij zoo laag mogelijk, omdat de schutters op den grond het vliegtuig dan niet kunnen bijhouden) Je hield je hart vast, zoo laag als de machines naar 't land doken; velen bukten en iedereen dacht dat huizen of boo men geraakt zouden worden, maar dan sprongen de daverende machines weer om hoog, maakten een buitelende bocht en sto ven opnieuw op de strijdenden in het wei land af. Vliegtuigen van de tegenpartij bromden aan om den brutalen rakker te verjagen, vlogen er overheen, cirkelden ei ïondom, doken en daalden, weken terug en sprongen toe als nijdige roofvogels en de vele kijkers op den grond beseften dat een luchtgevecht een imposant gezicht op levert doch in werkelijkheid ook een be klemmende verschrikking moet zijn. De luchtmacht, die met 45 machines aan de manouvres deelnam, heeft overigens een belangrijk aandeel In de verschillende oefeningen gehad. Er werd zeer goed ge vlogen en Prins Bernhard is er bij de pon tonbrug te Olst o.a. getuige van geweest, hoe binnen het kwartier een radiografisch overgebrachte order werd uitgevoerd en de bombardementsvliegtuigen met de jagers een luchtgevecht aangingen, dat een over tuigend en getrouw beeld gaf van de groote kundigheid onzer vliegers. Manoeuvres-V aria. Wie werkt maakt fouten, geen mensch verwacht een legeroefening zonder fouten en vergissingen, welke dan ook genoeg gemaakt zijn. Een onderdeel van 12 R.I. dat zooals bekend, vanaf het begin een ge deelte van den Oostelijken IJsseioever moest bezetten, was bijv. te ver doorge drongen. zoodat het den vijand te dicht na derde. De scheidsrechters grepen in en stelden den troep een half uur buiten ge vecht; in werkelijkheid zouden óe meesten deze fout niet overleefd hebben. Ergens langs den weg staat een lichte mitrailleur. Een vijandelijke sectie nadert, loopt recht op het wapen toe maar de schutter doet niets en laat het troepje rus tig naderen, omdat hij op dat oogenblik orde tracht te brengen in den wanordelij ken staat van zijn puttees. De koelbloedigste doodsverachting werd gedemonstreerd bij de brug van Heeten waar het gevecht op z'n heetst was. Alles en iedereen week achteruit om de rond springende splinters der projectielen te ontgaan, geen generaal of kapitein of kor poraal mocht er passeeren. Een doodge woon hondje, geen bepaald ras. peper-en- zoutkleur. keek het geval eens aan, wan delde bedaard vóór een kanon om. kwispel de naar het wapen en blafte humeurig naar een schutter, die zijn karabijn het paffen. Het dier blikte den man veront waardigd aan. liep naar een andere lands verdediger die echter ook schoot, en richt te zich toén blaffend tot den batterijcom mandant. alsof het zijn beklag indiende. Tijdens het laatste gedeelte van den slag iri Salland zat midden m een stoppelveld een schutter rustig leege hulzen van de afgeschoten losse patronen te verzamelen. Iedere soldaat heeft den plicht deze na de oefening in te leveren; de man graaide rechts en links, stopte zakken, helm en broodzak vol met hulzen Van Rood en Blauw ze zijn toch precies gelijk en stoorde er zich schijnbaar heelemaal niet aan, dat zijn eigen afdeeling reeds veel verder was en hij nu door vijanden omringd werd. Hij kwam van den vorigen dag 50 hulzen te kort en had nu een mooie gelegenheid om ze aan te vullen. De vijanden negeerde hij. indien zij hem maar rustig hulzen lieten oogsten. Later bleek evenwel dat de man een held was. daar hij tot het laatste oogenblik was achtergebleven om den af tocht van zijn vrienden te dekken. Deze heldhaftigheid verzwakte intusschen niet aen nuchteren en komischen indruk van het geval. 50 M. verder lag 'n infanterist als 'n blok zoo stil op den grond. Slapend. Zijn ge zellen waren reeds veel verder, de vijand was hem voorbij gegaan, er was nog nooit zoo geanimeerd geschoten en hij had reeds De legende van de „Paarden-Burgh' te Zwammerdam. Aan den drukken verkeersweg Leiden Utrecht, onder de gemeente Zwammerdam, staat een oude boerderij, die steeds de aandacht van zeer veel voorbijgangers trekt. Boven de deur is n.l. een gevelsteen aan gebracht waarin met ferme letters „Paar- den-Burgh" is uitgehakt. Op zichzelf is dit geen opvallende naam voor een boerderij, integendeel, de diensten die het paard op de Zuid-Hollandsche boerderijen bewijst, is neg wel van dien aard, dat er van een hechte band tusschen het werk op de boer derij en het paard kan worden gesproken. Het opvallende van dezen gevelsteen is echter dat boven het woord „Paarden- Burgh", eveneens in steen uitgehouwen, is aangebracht een toren waartegen twee paarden opspringen, terwijl ook uit de poort van den toren een paard schijnt te willen springen. Daar thans deze merkwaardige boeren woning op de lijst van „historische" gebou wen is geplaatst meenden wij eens nader naar de geschiedenis van de „Paarden- Burgh" te moeten lnformeeren. En zoo gingen wij dezer dagen naar een ouden „Rijnlander", die de streek tusschen Bodegraven en Zwammerdam door en door kent en gaarne bereid was ons een en an der over deze oude boerderij te vertellen. Het is, zoo begon hij. meerdere eeuwen geleden, dat op de boerderij die thans de „Paarden-Burgh" heet, een boerengezin woonde, waarvan de vrouw ernstig ziek was. Tenslotte is de vrouw overleden, tot groote droefheid van haar man. Nu had de vrouw tijdens haar leven een kostbaren ring gedragen en daarmede zou zij ook begraven worden. Zooals het in dien tijd de gewoonte was. werd de vrouw in de kerk ter aarde besteld. 4 keer minstens in het gevaar verkeerd, dood geschoten of onder den voet geloopen te worden. Maar hij sliep. Ook voor hem gold een verontschuldiging: hij had tijdens de manoeuvres slechts 2 uur geslapen. Maar zelfs na zoo weinig slaap moet men wel ergen slaap hebben, om onder voor slapen zoo ongunstige omstandigheden toch nog te kunnen slapen. Men weet hoeveel instrumenten en machi nes in het leger gebruikt worden, evenals auto's en motoren. Niet te lang geleden, zoo omstreeks 40 jaar. heerschte in dit opzicht een andere mentaliteit. Tijdens de bespre king van een oefening beweerde eens een vooruitstrevend Iuitenantje, dat men voor liet overbrengen van berichten zoo mooi Waarop een hoofdofficier de tafel woe dend met z'n vuist bombardeerde en drin- van velocipedes gebruik zou kunnen maken gend verzocht, voortaan van dergelijke anti-militaire opmerkingen verschoond te mogen blijven. -v- "Afwisseling doet et*"? extra van Zwanenberg. Heer lijk gekruid, nirt m«<^' tig en toch voed*.»*. maakt wat smaakt 8086 (Ingez. Med.) Het was echter aan één der begrafenis- dienaars bekend geworden dat de vrouw met dezen ring begraven was en toen kwam bij hem het plan op dit sieraad te stelen. Hij ging daartoe op den avond van den dag dat. de '.'rouw begraven was naar de kerk met de bedoeling den ring weg te nemen, wat betrekkelijk gemakkelijk kon. omdat de zerk nog niet op het graf was gelegd. Als de roover, want dat is hij toch, ech ter tracht den ring van den vinger te schuiven, danwat een schrik, rijst de vrouw plotseling op. Zooiets kan natuur lijk niet, maar toch, zoo vertelt de oude baas, wordt de mogelijkheid hiervan zoo verklaard, dat de vrouw slechts schijndood was. Maar om met ons verhaal door te gaan: De man schrok natuurlijk geweldig en was in een oogenblik van tijd uit de kerk ver dwenen. En de vrouw? Ja, wat moest ze anders doen dan ook naar huis gaan. Toen zij bij de woning aankwam bleek de man nog niet naar bed te zijn, althans er ■brandde nog licht, doch de deur was reeds gesloten en daarom riep zij of er voor haar zou worden opengedaan. Vanzelfsprekend wist haar man niet wat hij hoorde. Zijn vrouw riep om binnenge laten te worden, maar dat kon toch niet? Neen natuurlijk niet, zij was dien dag be graven, en de dooden komen niet terug... De vrouw gaf het echter niet op. Zij bleef roepen, tot tenslotte de man in ver twijfeling uitriep dat eerder zijn paarden uit' den stal zouden losbreken en de trap- jaen van het huis opklimmen, om uit het bovenraam te kijken, dan dat hij zou ge- looven dat zijn vrouw weer was terugge komen. En nog heeft de boer het niet ge zegd of daar stommelen de paarden de trappen op.... en dan, ja, dan wordt de deur opengedaanen natuurlijk leefde het echtpaar nog vele jaren ge lukkig. Ter herinnering aan dit blijde weerzien heeft de boer een gedenksteen laten ma ken, die nu nog boven den ingang van de boerderij aanwezig is. NIEUWE UITGAVEN. Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon N V. te Haarlem is in druk verschenen het rapport van de commissie, ingesteld ter beantwoording van de vraag, op welke wijze kunnen de lasten, voor de gemeen ten en gemeentelijke instellingen voort vloeiende uit de genees- en verloskundige hulp en ziekenhuisverplegir.g. met de min ste bezwaren worden verlicht? Deze commissie werd ingesteld door de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadig heid. planken van een kleine twee meter onder je voeten gebonden! Het is overigens leuk. iemand anders een Christiania te zien ma ken, of een „Gelandesprung" zooals de Oostenrijkers zeggen. Maar vooral: iemand anders niet mezelf. De ski-duivels heb ben me ook uitgelegd, hoe je een scherpe bocht kunt maken met de ski's evenwijdig en vlak tegen elkaar. De eene wordt dan iets vóór de andere geschoven. Dat mag iemand anders dan ook doen. Wat mij be treft, ik blijf maar op wat we noemen: de kinderkamer-helling. Behalve ons Zwitsersche dorp hadden we ,'.og een interessant, operatie-terrein: den top van den Dollar Berg. De helling daar van is bedekt met 'n laag prachtige sneuw en door het ontbreken van boomen is zij een ideale ski-baan. Er is een ski-lift, die ons naar achthonderd meter hoogte bracht. Niet alleen al onze menschen. maar ook de camera's en de heele geluidsinstal latie. De lift bestaat uit een kabel zonder eind. die electrisch wordt voortbewogen en over groote rollen loopt. Met tusschcnruim- ten van ongeveer vijf en twintig meter zijn er hangende stoelen aan den kabel beves tigd en daarin maakten we heel comforta bel in ongeveer 8 minuten den tocht naar achthonderd meter. Het was een ongewoon gezicht, de Paramount-ploeg op den top te zien aankomen. Uit den eersten stoei sprong iemand, beladen met ski's, op den volgenden was een groote kist met een ca mera erin vastgebonden, dan kwam er een met weer een levend wezen of de geluids opname-apparaten. En tegen het middag uur arriveerden er verwarmde bussen met eten uit de bewoonde wereld. Het was goed filmen in de witte wereld! De film toont tal van prachtige natour- opnamen uit de witte bergen en behandeld daarbij een alleraardigst amusant geval, gedragen door het uitstekende drietal, n.l. CLaudette Colbert, Melvyn Douglas en Ro- bfeft Voung. De hoofdrolspelers uit de nieuwe Willi Forst-Film der Tobis „Serenade". V. 1. n. r. Albert Matterstock, Hil de Krahl en Igo Sym. Deze Tobis-film heeft de liefde van twee kunstenaars tot onderwerp. Een dramati sche stof, rijk aan ontroerende en pakken de scènes. De toeschouwer vindt in „Se renade" conflicten en gebeurtenissen, die velen van hen bij eigen ervaring kennen, hij zal in deze film dus zichzelf heel dik wijls terugvinden, waardoor zijn medele ven met de hierin handelende personen in tensiever kan zijn. dan dit het geval is bij de meeste droomfiguren, die hij op het witte doek te zien krijgt. Het is hierdoor ook mogelijk dat de handeling maar zeer spaarzaam door het woord onderstreept behoeft te worden. In de plaats van een overdadige dialoog, zal de muziek in „Se renade" door leder volkomen verstaan wor- ucn. Zelfs voor hen. die niet het voorrecht hebben over een uitgebreide muziekkennis te beschikken, zal deze taal de gebeurtenis sen begrijpelijker en beter illustreeren. dan het overvloedig gebruik van het gesproken woord. Voor de hoofdrollen engageerde Forst: Hilde Krahl, Albert Matterstock, Igo Sym en Detlief Sierck. De technisch staf van Forst's vroegere succesfilms „Maskerade" „Mazurka". ~.A1- oria" en „Burgtheater", zal hem ook bij .Serenade" ter zijde staan in de 44 draai dagen, die deze Europeesche vermaardheid rioodig heeft, om deze nieuwe film uit de komende Tobisproductie op het celluloid te vereeuwigen. CLAUDETTE IN DE WITTE WERELD. Van Skicn en Bobben. Opnamen op achthonderd M. hoogte. Tot voor korten tijd zou ik den man, die me vertelde, zoo vertelt Claudette Colbert, die de hoofdrol speelt in ,,'t Begon in Pa rijs, maar 't wordt voortgezet in Zwitser land", dat ik een sneeuw-film zou maken in eeii temperatuur van 85 graden boven nul. bedenkelijk aangekeken en verdacht hebben van niet-goed-bij-zijn-hoofd-te-zijn En het lijkt me nu nóg tamelijk gek. Ik kreeg iederen dag het bewijs van den ther mometer, dat onze nederzetting in de Sun Valley, versierd met ijskegels en bedekt met twee meter sneeuw, overdag een milde zo- mertemperatuur had. Uitgestrekte, nog on betreden gebieden, lagen op een paar mijl afstand van de beboschte vallei, waar de Paramouiit-menschen een Zwitserseh toe risten-dorp gebouwd hadden. Dit dorp speelde een rol in mijn nieuwe romance „I met him in Paris". Iederen nacht bijna viel er sneeuw, maar we hadden 5 sneeuw ploegen. die den twaalf mijl langen weg van ons hoofdkwartier naar de plaats waar de film opgenomen werd. open hielden. We doen in deze film heel wat. o.a. schaatsen en skiën. Misschien vewacht u nu. dat ik daarin een expert geworden ben. Maar ik moet u teleurstellen. Ik was blij. dat het scenario van ons Melvyn Douglas, Robert Young en ik) niets anders vroeg dan te zijn wat we zijn: gewone ama teurs. Voordat we aan de wintersport-óp- namen begonnen, heb ik op de ijsba'an zwaar geoefend, zoodat ik nu een paar eenvoudige figuren kan maken. Maar skiën dat is wat anders. Melvyn Douglas, Claudette Colbert en Ro bert Young vertolken de hoofdrollen in de amusante film ,.'t Begon in Parijs". Nadat ik ontelbare malen gevallen was, heb ik vastgesteld, dat ski's definitief de onhandigste dingen van de wereld zijn. maar eens etëfeaiJt te zijn met

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13