Waar de Vrouw belang in stelt Charme van lijn en detail Elegante Ceinturen 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 September 1937 Derde Blad No. 23772 RADOX Kenmerken van de komende wintermode: eenvoud van silhouet, rijkdom van kleuren, garneering en materiaal DE MANTELKRAGEN, DIE DE GROOT - DONKERSTEEG 1 Wat brengt de Winter GEEN VETPUISTJES MEER Voor het M E IV IJ AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Het gebit van moeder en kind Huwelijkspropaganda op postzegels De wintermode.Is er: voorspellingen wer den zekerheid. Reeds hebben de Parijsche modehuizen hun collecties getoond en dus weten we weer precies, naar welke lijnen en kleuren dit jaar ons verlangen zal uit gaan. De nieuwe mode vertoont als eerste ken merk een zeer grooten rijkdom van détail, van garneeringen, van bont. van kleuren, van stoffen. Dit alles is uiterst geraffineerd verzorgd. Voor de dagkleeding treft een zekere eenvoud van lijn. die een tikje streng zal doen schijnen. Er zijn: lange rechte mantels, rechte „tweederde" jasjes, bolero's, deux-pièces encapes! De robe piincesse verschijnt Veer en de namiddag en ochtendjaponnetjes toonen hun strenge lijn in regelrechte hooge boordjes. Mode-kleuren we schreven het reeds zijn vooral zwart met versiering van helle tinten of van goud: groen, roo- dekooirood, allerlei tinten violet, donker grijs. Astrakan, vos en.... het ouderwet- sche bever zullen als bontsoorten de voor keur genieten. De avond brengt twee genres toiletten: die met zeer veel ruimte op de heupen met puntig décolleté en als contrast de lange, rechte fourreaux, vaak met lange mou wen en hoogen boord en de hooge taille, ontleend aan het directoire-tijdperk. Modestoffen: schitterende, veelkleurige lamé's vaak met koperglans, finweel in diepe, sterke tinten, lichte soepele lamé's, tule, kant. En.... overal en te allen tijde: de vos! Onze teekening ditmaal bijzon der uitgebreid om u zoo goed mogelijk een vogelvlucht-indruk te geven van de nieuwe rnodetendenzen laat van alles een hap en een snap zien. Het meest linksche van de drie bovenste figuurtjes draagt een creatie van het mo dehuis Mainbocher, dat zijn originaliteit zoekt in de zeer eenvoudige tube-vorm van het silhouet, dat evenwel een zeer vrou welijk cachet vertoont door de gedrapeer de lijfjes der japonnen. Veel hooge boord jes en eenvoudige nauwsluitende mouwen. Daarnaast een gekleede mantel van Mar cel Rochas, die dit jaar een zeer interes sante collectie brengt. Veel nieuwe details als incrustaties en arabesken, reliefknoo- pen, strikken, plooien en plooitjes geven fleur aan een bekend silhouet, dat enkel van vorige seizoenen verschilt door de iets hoogere taille en den sportief-korten rok. Voor des morgens brengt dit modehuis veel zwart, versierd met helle kleuren, voor 's middags vaak combinatie van drie tinten. Deze sportieve zwarte jas draagt een cein tuur en revers van afstekenden kleur bij een astrakan kraag. Volgt: een Molyneux-creatie: het echte tube-silhouet, toegepast op een charmant mantelcostuum. Deze lijn zal vooral dames met goede figuren welkom zijn. ze maakt lang en slank door de nauwsluitende mou wen, de hooge kraag, de onzichtbare slui ting. Wie te mager of hoekig iseenigs- zins corpulent is. wage zich er liever niet aan. De horizontale lijn viert speciaal in deze collectie hoogtij. De middelste rij op onze teekening opent met een frappant voorbeeld van de nieuw ste lijn in avondtoiletten: dit is een model van den bekenden Schiaparelli: directoire- 1938! Van een zeer aparten smaak getuigt dit zwart satijnen toilet nauwsluitend om buste, heupen, hals en armen en vergezeld van een satijnen tulband die bijna het ge- heeie kapsel bedekt, zeer zeker een juweel tje voor wie het „hebben kan". Daarnaast een meer „gewoon" avondtoi let, van het andere type, waarvan Chanel het geheim schijnt te bezitten. Dit komt uit met een wel bij uitstek „vrouwelijke collectie; zeer veel ruimte op de heupen, zoodat men een enkel? maal aan de ouder- wetsche panier moet denken; charmante bolérovestjes, groote keuze in stoffen, schitterende satijn en lamé soorten, linten, tulekortom, alles wat een vrouwenhart verrukken kan. Als derde een aardig voorbeeld van de elegante collectie, die Lucien Lelong brengt. Voor den namid dag zijn er alleraardigste japonnen en mantels, alle met bontranden. Buitenge woon fijn is het effect van mof en hals- tooi, bestaande uit diverse bontrandjes en dit effect herhaalt zich in Jeugdig klee- voor het komende seizoen aanbiedt, onder scheiden zich door prima kwaliteit, elegan tere coupe, keuriger afwerking en zeer lage prijzen. - Zij kunnen met weinig moeite aan den mantel worden bevestigd en veran deren een mantel van verleden jaar in een pracht mantel voor den komenden winter! DE GROOT Kleermakers- en Naaistersfourniturenhandel 8039 (Ingez. Med.) Allereerste vogelvlucht-blik op de Parijsche plannen voor het nieuwe seizoen. Er is maar één stad ter wereld, waar het nooit heelemaal zomer, of herfst, lente of winter isParijs! Want als de gloeihitte nog opstijgt van 't smeltend asfalt bewegen zich de gedach ten en daden der modescheppers reeds weer om den komenden winter. Ook nu! En heel voorzichtigjes komen al weer de voorspellingen over wat we in het winter seizoen 19371938 zullen dragen. Luistert u maar: Lange rechte mantels zullen ons silhouet bijzonder slank maken. Zeer overvloedig zal gebruik worden gemaakt van bont voor versiering; ook zullen groote, lange zakken een populair verschijnsel zijn. De driekwart mantel zal „een veer moeten laten" en in eenkrimpen tot tweederde. De taille, reeds een paar maanden gele den een stijgende lijn vertoonend, zal nu heelemaal hoog worden, dus a la direc toire. Dit tijdperk zal trouwens over de geheele linie aan invloed winnen. We krij gen gestreepte stoffen, lange ceinturen van fladderende linten, bontranden en véél con- trasteerende tinten. Naast de rechte mantels zullen lange capes worden gedragen van zeer vrouwelijk aspect. Ook de namiddagjaponnetjes zul len hun eenvoudige strenge lijnen verliezen en echt vrouwelijk worden: gedrapeerde effecten, plooitjes aan de taille en op de heupen en meters en meters stof. De hal zen blijven hoog, een enkele maal van voren verticaal gespteten, doch zeer dis creet. De mouwen? Er is een lichte tendenz naar vereenvoudiging te bespeuren. Maar we zijn nog niet heelemaal midden in den winter en dus.you never can tell! Het ornament zal een belangrijke plaats innemen. Er wordt reeds gefluisterd over incrustaties van bont,,pver bontbloemen en dito arabesken, die grillig en overvloedig lijfjes en rokken zullen sieren, over tressen, galons, borduurwerk, linten en lintjes van allerlei soort. Wat de stoffen betreft: de materialen voor mantels zullen wat kalmer, zachter van kleur en weefsel worden. Velours de laine en laken zullen zéér veel worden gedragen, de tweeds worden rusti ger. minder vlammend van tint, minder ruig van oppervlakte. De helkleurige Schotsche stoffen, die ge durende den zomer favoriet waren, zullen plaats maken voor stemmige ruiten met zwart of donker fond. Voor 's middags maken nieuwe crêpe- stoffen. donker van tint en met kleine, symmetrische motiefjes bezaaid, hun op wachting. Een serie zeer stemmige, effen lamé's zullen bijzonder geschikt zijn voor eenvoudige avondjaponnetjes. Avondtoiletten? Twee zeer verschillende typen treden op den voorgrond. Aan den eenen kant de hooggesloten nauwsluitende japonnen met mouwen, die met eleganten plooienva! het lichaam omlijnen; aan den anderen de zeer gedecolletteerde toiletten met nauwsluitend lijfje en wijden rok, ge maakt van lichte, doorschijnende stoffen. Het eerste silhouet zal stellig in den ko menden winter de eerste plaats innemen, het tweede soort hoogtij vierend op de wereldtentoonstelling is zóózeer geliefd dat het ook zonder eenigén twijfel in de wintercollecties zal prijken! doch een frisschc gave huid door geregeld gebruik van Radox in Uw waschwater Bij apothekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en f0 15 per klein pakje 8022 (Ingez. Med.) dende horizontale sierbanden op den mantel. Een geheel nieuwe verschijning, die we even moeten aanstippen, wil ons overzicht volledig zijn, is het rechte „tweederde" jasje. Een zeer goed voorbeeld geeft Creed met dit mantelcostuumpje, eenvoudig van lijn waarbij de breede schouders nog worden gehandhaafd. Een buitengewoon sportief geheel, ook door de zakversiering en de af wezigheid van revers. Een das of hooge boord op de blouse is hierbij noodzakelijk. Veel soepeler werkt de combinatie daar naast: een sierlijk kort manteltje, gecre- eerd door Vera Boréa sportief en toch ele gant door de elegante snit en de tegenstel ling tusschen den nauwen rok en 't zwie rige jasje! Madeleine de Ranch brengt een zeer ge varieerde collectie, die vooral uitmunt in sportkleeding: costuums met cape, rechte mantels, met diepe plooien in den rug, raglanmouwen, vesten van kameelhaar, flpweelen blouses, allerlei sportieve hoedjes en mutsen en zakken van alle mogelijke vormen. Een paradijsje voor de sporting- lady. Een aardig voorbeeld van cape-cos- tuum met vest geeft de teekening. De lange rij wordt gesloten met een aar- aige creatie van het huis Francevramant. die als bijzonderheid bij zijn avondtoilet ten tulen lijfjes brengt. Kiest u maar uit..-.. In de mode van dezen herfst en winter zullen de bijzaken of „accessoires", zooals ze gewichtiger heeten, weer een groote rol spelen. Het toiletje mag eenvoudig zijn, als het kraagje maar fijn. de ceintuur maar origineel is, als het taschje maar „en style" is en de handschoenen in harmonie zijn met 't geheel! Enkele vooraanstaande Parijsche mode huizen hebben deze ceinturen ontworpen: Van Lola Prussac is deze origineele cein- tuur van varkensleer (links) bestaande uit een geajoureerd en een effen gedeelte, aan elkaar verbonden door twee bronzen gespen Madeleine Vionnet maakte de meer ge kleede japon versiering daaronder: anti joop, ingelegd met strass. Dan volgt een creatie van Urioste: witte ottomaanzijde met versieringen van groen lak en tenslotte een zeer sportief model van rood leer met afneembaar beursje (Lola Prussac). 8769 OUDE J1MGEL 120 •(L: 719 ooEzarmoQT 22 T6U7875 LEIDEN (Ingez. Med.) ZONDAG: Kod bouillon. Rissoles. Gebra den kip. Appelmoes. Aardappelen, Riz a l'Impératrice. MAANDAG: Filosoof, Spercieboonen, Aardappelen. Bessenvla. DINSDAG: Tomatensoep. Varkensschijf, Snijboonen, Aardappelen. Appelkoekjes. WOENSDAG: Groentesoep. Koud varkens- vleesch. Aardappelen. Andijvie. Vanillevla met gestoofde kwetsen. DONDERDAG: Saucijsjes. Aardappelen. Bloemkool. Deensche rijst. VRIJDAG: Bloemkoolsoep, Gekookte bot. Kropsla, Aardappelen, Botersaus. Rijstpan- nekoekjes. ZATERDAG: Biefstuk. Gebakken aardap pelen, Postelein. Ketelkoek met stroopsaus. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Zacht gekookte eieren in vuurvasten schotel met kaassaus en gebakken brood, Gestoofde sla. Aardappelen. Boter. Appel- pannekoeken. 2 Rijst met eieren en kerrysaus. Tomaten en komkommersla. Broodschotel met kren ten en rozijnen. 3. Boonencroquetjes, Bruine boter. Aard appelen. Prinsesseboonen, Deensche vla 4 Dikke groentesoep. Andijvie au jus, Aardappelen, Gebraden appelen. RECEPTEN. Rijstpannekocken. Benoodigd: 2 ons bloem, 2 eieren. Vi L. melk, overgeschoten rijst (6 a 8 lepels), zout. boter, 2 lepels suiker. Van bloem, melk, eieren en zout een niet te dun beslag maken, (wat dikker dan voor flensjes). De rijst er doorroeren, zout en suiker toevoegen en in de koekepan dunne pannekoekjes bakken, die licht bruin en gaar moeten zijn. Zacht gekookte eieren met kaassaus. Genoodigd: 4 eieren, 3 dL. melk. 25 gr. boter. 25 gr. bloem, 50 gr. geraspte kaas, zout. peper. De eieren 6 minuten koken, afspoelen en voorzichtig pellen. Ze in een vuurvasten schotel leggen. Van boter, bloem en melk een saus maken, de geraspte kaas er door roeren en deze over de eieren heen schen ken. Wat paneermeel, vermengd met wat geraspte kaas. er over strooien, gesmolten boter er over schenken en het schoteltje in den oven zetten tot het bruin is. Geroos terd of gebakken brood er bij geven. Hoofdkaas. Benoodigd: 1 varkenskop (in stukken gesneden bestellen), 2 K.G mager rund- vleesch. 40 gr. zout. 1 lepel nagelgruis. 1 lepel peper, 2 lepels nootmuskaat, azijn plm. 1 d.L. De kop en het vleesch wasschen. opzetten, met zooveel water dat de kop half onder staat en zoolang laten koken, tot het vleesch van de beentjes geheel loslaat plm. 3'/i uur. Het vleesch 2 uur laten meekoken. Zorgvuldig alle beentjes uit het vleesch zoeken, het fijnhakken en vermengen met zout en kruiden en zooveel van het kook water met wat azijn, tot men een brijïge massa heeft. De massa overdoen in vormen, die met azijn omgespoeld zijn. Perkamentpapier er opleggen en daarop een laagje azijn schenken. Als deze ver dampt is weer wat nieuwe erop schenken. De hoofdkaas kon 3 a 4 dagen na het maken gegeten worden, maar blijft niet langer dan 3 a 4 weken goed. *M£angcn) Risolles (8 stuks). Benoodigd: 2'/» d.L. melk, 1 ei. 75 gr. bloem, zout, 20 gr. boter, 200 gr. kalfsvleesch 'h ui. 10 gr. boter. plm. l'/j d.L, bouillon- peper, nootmuskaat, peterselie. Van melk, ei, bloem en wat zout een flensjesbeslag maken en met de boter plm. 8 dunne flensjes bakken. Het uitje snippe ren in 10 gr. boter licht bruin fruiten, fijn gesneden vleesch en bouillon toevoegen en plm. 10 minuten zachtjes laten koken. Zoo- noodig binden met wat maizena. Dan op smaak afmaken met de kruiden en de ge hakte peterselie en over de flensjes ver- öeelen. Deze in vieren vouwen en de hech tingen plakken met wat ongeklopt eiwit. Daarna door eiwit en paneermeel halen en in heet frituurvet vlug bruin bakken. Riz a l'impératrice (6 a 8 pers.) Benoodigd: L. melk, vanille, 60 gr. rijst, 120 gr. suiker, 12 blaadjes gelatine, I dX marasquin 2 eiwitten, 1/4 L. slagroom Van de melk met een stukje vanille goed gare rijstebrij koken. De geweekte gelatine er in oplossen, de suiker toevoegen en de rijstebrij wat laten bekoelen. De room met de eiwitten stijf kloppen, door de rijst roeren en als de massa bijna koud is, de maras quin er bij gieten. De vorm. die met wat olie vet gemaakt is, vullen als de massa stijf begint te worden. Den pudding keeren en naar vei'kiezing earneeren met abrikozen uit blik en gespoten room. Bessenvla. Benoodigd: 4 eieren, 120 gram suiker, 3 d.L. bessensap. 10 gr. maizena. Het sap binden met de aangemengde maizena. De eidooiers in een gave nan (geen alluminium) met de suiker klopren, tot de massa luchtig is en licht van kleur. I De eiwitten stijf kloppen Het wat afgekoelde sap langzaam bii de dooier^ schenken, op het vuur later, binden dan het eiwit er zoo luchtig mogelijk mee vermengen. Nog even tjes nawarmen. maar niet laten koken Wafeltjes er bij geven. 8023 (Ingez. Med.) Prof. Toverud te Oslo heeft kortelings belangrijke onderzoekingen gedaan op het gebied van tandhygiëne voor moeder en kind. Hij toonde met proeven aan, dat het voor het gebit van het nog ongeboren kind van het allergrootste belang is. dat de aan staande moeder veel fruit en groente ge bruikt, kortom een vitaminen- en mine- raalzoutenrijke voeding tot zich neemt. Ook acht prof. Toverud voor kinderen met melkgebit het wittebrood uit den booze. Bruin brood moet verre de voorkeur genie ten, in de eerste plaats omdat ook de melk tandjes oefening noodig hebben en verder omdat de spijsresten van bruin brood zich niet zoo gemakkelijk tusschen de tanden vastzetten, waardoor gisting ontstaat. Het is van het grootste belang, dat de melktandjes 't zoo lang mogelijk uithou den, zij toch zijn de wegbereiders van het vaste gebit. Prof. Korkhaus te Bonn heeft een 140-tal kinderen gedurende 2'/: jaar uitsluitend met volkorenbrood gevoed en hun gebitten geregeld onderzocht, evenais dat van 140 andere kinderen, die thuis ge wone wittebroodvoeding kregen. Het ver schil was verbluffend. Bij de laatste kin deren werden veel meer tandbederf en ge bitsonregelmatigheden geconstateerd dan bij de met bruinbrood gevoede kleintjes. In Japan heeft men het plan opgevat, postzegels uit te geven ter propagandee- ring van den huwelijkschen staat. De post zegels zullen op de eene helft den „zieligen" toestand van een vrijgezel in beeld brengen en op de andere een kijkje geven op het gezellige leventje van een huisvader temid den van zijn gezin. Bovendien zullen ze word' n vo-'" i vr.n een opschrift, dat de mededeel' - riboudt. dat voor alle vrijgezellen boven 28 jaar een extra belasting zal worden geheven. Als dat niet helpt, helpt niemendall

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9