LAATSTE BERICHTEN LEIPSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 September 1937 RECHTZAKEN Binnenland Eerste Kamer. Stadsnieuivs Buitenland MARKT t BERICHTEN WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 767. Hedenmiddag 3 uur: 770. BINNENLANDSCH WEEKBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste Stand 767.1 te Groningen. Laagste Stand 745.8 te Isafjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest zwakke wind uit uiteenloopende richtingen. Nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag. Weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoroi Instituut te De Bilt. De Oceaandepressie splitste zich in twee deelen, het Noordelijkste trok naar het Noordoosten, het Zuidelijkste trok Zuid oostwaarts en ligt thans over de Golf van Biscaye. Over onze omgeving, Zuid-Enge- land, Noord-Frankrijk en Noord-Duitsch- land ontwikkelde zich een gebied van hooge luchtdruk. De hoogste barometerstand in het waarnemingsgebied werd vanmorgen met 767.1 m.m. te Groningen waargenomen. De Middellandsche Zee depressie trok Noord oostwaarts en breidde haar invloed over het Zuid-Oosten van het waarnemingsgebied uit. Bewesten IJsland nadert een nieuwe depressie. In Noord-Scandlnavlë ls het weer nog betrokken met plaatselijk regen. Ook in Midden-Europa regent het met matige Noordoostelijke winden. Langs de Fransche Westkust is de lucht meest betrokken met plaatselijk regen. In het hoogedrukgebied waaien zwakke winden met heldere lucht, doch nevel in den morgen. Verwacht wordt dat het hoogedruk gebied zich voorloopig nog in onze om geving zal handhaven, zoodat voor mor gen nog op hetzelfde mooie weer gere kend mag worden. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Varijs: windst., 7 gr. C„ mooi. Londen: windst.. 6 gr. C., mooi. Berlijn: N.N.O., 11 gr., mooi. Nice: windst., 15 gr. C„ mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (54 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 14 gr. C. (57 gr. F.). 3 uur nam.: 14'/i gr. C. (58 gr. F.). flOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Vrijdag. V.m. te 5 u. 41 min.; nam. te 18 u. 06 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 15'/i gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS ta. Donderdag: 7.27 n.m. tot 6.17 v.m. MAANS. OP. EN ONDERGANG. 23 Sept. op: 19 u. 58; onder: 10 u. 45. GEVOLGEN VAN EEN VERKEERSONGELUK. Twee maanden tegen chauffeur gerequireerd. Op 25 Juli van het vorige jaar had te Hlllegom een doodelijk verkeersongeluk plaats, een man, die op het trottoir liep, werd door een auto gegrepen. Hij werd met een schedelbreuk opgenomen en overleed korten tijd later. De chauffeur was óf vlak langs het trot toir gereden óf met de beide rechterwielen op dit voor wandelaars bestemde wegge deelte terechtgekomen. Hij zeide voor de Haarlemsche rechtbank, waarvoor hij zich wegens dood door schuld te verantwoorden heeft gehad, dat hij dien avond erg slaperig was en daaraan schreef hij het ongeluk toe. De rechtbank veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Vandaag stond hij in hooger beroep te recht voor het gerechtshof te Amsterdam. Hij verklaarde, dat hij last van slaapwan delen had. Den volgenden dag was hij dan steeds zeer vermoeid. Op een gegeven oogenblik had hij een schok gevoeld, zoodat het niet onmogelijk was, dat hij even op het trottoir had ge reden. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten requireerde bevesti ging van het vonnis der rechtbank. De verdediger mr. Stomps pleitte vrij spraak, subs, drong hij aan op clementie. Arrest 7 October. HAAGSCHE RECHTBANK. Auto-diefstal. Wegens diefstal van een auto ten nadeele van een garagehouder te Lelden, veroor deelde de rechtbank den 26-jarigen auto handelaar N. B. van H. te Hazerswoude con- iorm den eisch tot één jaar gevangenisstraf Aanrijding met doodelijken afloop te Zwammerdam. Op 30 April van dit jaar is op den rijks straatweg LeidenUtrecht onder de ge meente Zwammerdam een auto-ongeluk gebeurd, dat aan den vrachtrijder A. J. van V. het leven heeft gekost. Van V. stond op dien dag des avonds te ongeveer tien uur naast zijn grooten stilstaanden vrachtwagen (een truck met oplegger) waarvan hij de kojrtampen met groot licht had laten branden. Plotseling naderde uit de richting Leiden een personenauto, die op het laatste oogen blik voor twee fietsers moest uitwijken. Hierdoor kwam de auto teveel op het lln- kergedeelte van den weg, raakte de voor zijde van den stilstaanden vrachtwagen, slipte daarna een halven slag om en kwam ten slotte in een langs den weg loopende sloot terecht. Het bleek, dat de chauffeur van den vrachtwagen bij deze aanrijding tegen den grond was geworpen en op slag gedood. Wegens het veroorzaken van dood door schuld moest de bestuurder van de perso nenauto, de 27-jarige H. J. H. T. M„ heden voor de Haagsche rechtbank terecht staan. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de stilstaande vrachtauto zeer felle lichten voerde, welke door sommigen verblindend, door anderen niet-verblindend werden ge noemd. De twee fietsers, die de stilstaande auto tegemoet reden, hadden achter zich de naderende auto gehoord en zij waren toen achter elkaar gaan rijden. Even nadat de auto hen passeerde, hoorden zij een klap en zagen zij, dat er een aanrijding was gebeiird. Verdachte zelf had de lichten wel ver blindend gevonden. Het was hem ook opge vallen. dat deze lichten zoo langzaam na derden. Dat de auto stil stond, besefte hij toen niet. Op het laatste oogenblik zag hij piotseling de roode reflectoren van de wiel rijders en toen heeft hij scherp naar links uitgehaald. Daar hij bij deze manoeuvre remde, is hij geslipt en hierdoor is hij tegen de vrachtauto en later in de sloot terech' gekomen. De officier van justitie gaf toe, dat de handelingen van het slachtoffer niet zeer voorzichtig zijn geweest, doch dit dlscul- peert den verdachte niet. In een recent arrest van den Hoogen Raad is dat nog eens naar voren gebracht. Verdachte heeft te hard gereden en daar. door heeft hij op het laatste moment zulk een grooten uithaal moeten maken. Hij had ruimschoots gelegenheid te passee- ren. Is verdachte dus schuldig te achten, aldus de officier, reden tot een vrijheids straf is er niet. Wel is het gevolg ernstig geweest immers, er is een doode geval len maar naar de gevolgen moeten we In deze gevallen niet de strafmaat afmeten. Spr. vorderde een geldboete van f. 250. subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger mr. N. R. H. van Essen vestigde er de aandacht op, dat de vracht auto stilstond met verblindende lichten aan en dat de chauffeur op het moment van de aanrijding aan den verkeerden kant van den wagen stond. Na een uitvoerig pleidooi concludeerde pleiter tot vrijspraak-Uitspraak 7 October. Naweeën van stofzuigercolportage. Terecht stond vanochtend de 54-jarlge corveeë.- J. S. te Leiden wegens het doen van een valsche aanklacht tegen twee col porteurs van een stofzuiger-firma, die de handteekening van verdachte zouden heb ben nagemaakt. De voorgeschiedenis van deze zaak heeft zich als volgt afgespeeld. De twee colpor teurs hadden geruimen tijd geprobeerd den corveeër een duren stofzuiger te verkoopen. doch deze voelde daar niet veel voor Hij zou echter wel een apparaat eenigen tijd op proef kunnen krijgen en daar had hij geen bezwaar tegen. Hij toekende een briefje, dat hij de machine op proef had gekregen, doch groot was zijn verbazing en ontsteltenis, toen hij eenigen tijd later aangesproken werd tot betaling van den stofzuiger Hij weigerde dit en voor den kantonrechter te Leiden ontspon zich een procedure om de betaling. Tijdens deze procedure werd door de maatschappij, die den stofzuiger had ge leverd. een koopbriefje overlegd, dat door S was onderteekend, S. betwistte de hand teekening en diende tegen de twee colpor teurs een aanklacht, wegens valschheid \n geschrifte bij den officier van justitie te 's Gravenhage. De bom barstte voor hem echter verkeerd, want uit het schriftonderzoek door een des kundige bleek, dat de handteekening echt was en S. werd vervolgd wegens het doen van een valsche aanklacht en zoo moest hij hedenochtend in het beklaagden-bankje voor de Haagsche rechtbank plaats nemen. Ter terechtzitting bleef hii volhouden, dat de handteekening niet door hem yras gezet. De beide colporteurs.als getuigen gehoord, verklaarden evenwel, dat verdachte de handteekening in hun aanwezigheid had gezet en ook de schriftkundige dr. Dulfer kon met zekerheid zeggen, dat het ver- dachte's handteekening was. De officier van justitie, jhr. mr dr. L. H. K. C. van Asch van Wück. achtte dan ook het ten laste gelegde ruimschoots be wezen Welke motieven verdachte tot deze daad hebben gebracht, hieromtrent tastte de officier in het duister, omdat verdachte maar steeds blijft ontkennen Aannemelijk ls. dat hij de handteekening ontkent uit angst voor zijn vrouw, die het hem zeer kwalijk neemt, dat hij een zoo duren stof zuiger heeft gekocht. Dit feit is als zeer ernstig te beschouwen. Het is een misdrijf tegen het openbaar ge zag en tevens een zeer laakbare daad tegen over de aangeklaagden. Spr. vorderde een gevangenisstraf van tien maanden. De verdediger mr. Nord Thomson stelde de persoon van verdachte tegenover die van de beide colporteurs en meende, dat deze vergelijking sterk in het voordeel van den eerste, die een eerzaam en vlijtig werk man is, moest uitvallen. Het is best mogelijk, aldus pleiter, dat de handteekening werkelijk echt ls maar dat men hem heeft verteld, dat hij een bewijs teekende, dat hij den stofzuiger op proef kreeg, terwijl hij in werkelijkheid een koop- briefie teekende. De trucs van de colporteurs gaan daarin heel ver. Ten slotte meende pleiter dat hier de opzet om een valsche aangifte te doen. ont breekt en dat verdachte daarom moet worden vrijgesproken. Adres van antwoord op de Troonrede vastgesteld. (Vergadering van heden). Aan de orde is het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede luidende: „Mevrouw, 1. de gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande, waaraan door Uwe Majesteit te midden van de volksvertegenwoordiging uiting is gege ven, hebben bij de Eerste Kamer weerklank gevonden; 2. zij heeft van Uwer Majesteits mede- deelingen, betreffende den economischen en financieelen toestand in Nederlandsch- Indië, Suriname en CuraQao met groote be langstelling kennis genomen; 3. het heeft de volle aandacht der Ka mer. dat in zijn algemeen karakter het re- geeringsbeleid het kenmerk zal dragen van een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief christelijke grondslagen onzer samenleving, met ver mijding van toespitsing van tegenstellingen; 4. de voornemens der regeering, raken de een nadere regeling van een aantal on derwerpen, hebben de volledige aandacht van de Kamer; 5. van ganscher harte stemt de Kamer in met Uwer Majesteits bede, dat ons allen door den almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan." De heer van Vessem (N.S.B.) kan zich wederom vereenigen met het zenden van een adres, doch niet op zoo formeele wijze. De bezwaren, verleden Jaar geopperd, zal spr. niet herhalen. Doch de troonrede is thans geen uiting van de kroon, wel van de ministers, mandatarissen der politieke per tijen. Slechts de laatste zinsnede is voor spr.'s fractie nu aanleiding, haar stem niet aan het adres te onthouden. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Het adres wordt z. h. st. ongewijzigd vast gesteld. De vergadering wordt te 11.10 uur ge sloten. Tweede Kamer. (Vergadering van heden). De griffier doet voorlezing van het Kon. besluit, waarbij de heer prof. mr. P. J. M. Aalberse wederom isjbènoemd tot voorzit ter der Kamer. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter houdt hierna een korte toe spraak, waarin hij den wensch uitspreekt, dat de debatten in de Kamer kalm zullen zijn en dat men met aandacht naar de sprekers zal luisteren, gelijk tot dusver over het algemeen steeds het geval is geweest. STAKING BIJ DE SCHEEPSWERF „DE NIEUWE MAAS" TE VLAARDINGEN. Vanmorgen is een staking uitgebroken onder het personeel van de N.V. Scheeps- bouwwerf „De Nieuwe Maas" te Vlaardin- gen. Door den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en den Roómsch-K. Metaalbewerkersbond was in het begin dezer week een ultimatum gezonden aan de directie van genoemde scheepswerf, waarin geëischt werd een loonsverhooglng van 4 cent per uur voor de voor- en bijklinkers, 6 cent per uur voor de aanhouders en 2 of 3 cent per uur voor de nageljongens, dit laatste naar gelang van den leeftijd. Daar aan dezen eisch door de directie niet is voldaan zijn de bovengenoemde groepen, in totaal ongeveer dertig personen, van morgen niet aan het werk gegaan. Van de zijde der organisaties deelde men ons intusschen nog mede, dat deze staking zich in den loop van den morgen reeds heeft uitgebreid, doordat de ijzerwerkers nu worden gedwongen het werk van de klin kers over te nemen. Een zevental arbeiders heeft dit geweigerd. Hierdoor zijn zij thans eveneens bij deze staking betrokken. Voor uitbreiding van de staking wordt gevreesd. LOODS UITGEBRAND TE HELMOND. Schade op f. 17.000 geraamd. Vannacht omstreeks half twee werd brand ontdekt in een loods, achter het pand van de firma Mollemans ln de Zui derstraat te Helmond. De loods dient als opslagplaats voor de firma Mollemans, die op kermissen reist. Ook thans waren een orgel, een danstent, wagens en nog tal van andere voor het bedrijf noodige zaken in de loods ondergebracht. Het orgel en de danstent waren juist gisteravond uit Ber- licum naar Helmond gebracht. De brand weer wist het vuur tot de loods te beper ken. Zij kon echter niet verhinderen, dat de loods met den zoo brandbaren inhoud geheel uitbrandde. Een truck met aan hangwagen, door den ondernemer vóór de loods neergezet, kon bijtijds worden weg gereden. De schade, welke op ongeveer zevendui zend gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Hedenmorgen omstreeks 12 uur zijn op het kruispunt van Jan van Houtkade en Korevaarstraat drie meisjes van ongeveer 9 jaar. die op onvoorzichtige wijze den rijweg overstak, aangereden door een driewielige motorbakfiets, waarvan de bestuurder even min de zoozeer vereischte voorzichtigheid in acht nam. Het gevolg was, dat de drie kin deren tegen den grond werden geslingerd en allen uitwendig letsel bekwamen. De E.H.D. verbond het drietal ter plaatse en bracht ze vervolgens ter verdere behandeling over naar het Academisch Ziekenhuis. Twee mannen vader en zoon die van dit ongeval ooggetuigen waren, schrok ken daarvan zóó hevig, dat zij een toeval kregen en eveneens medlsehen bijstand be hoefden! DE NEDERLANDERS TE NANKING. Naar wij vernemen heeft het ministerie van buitenlandsche zaken gisteren een te legram ontvangen van den consul-gene raal der Nederlanden te Shanghai, waarin deze mededeelde, dat de Japansche admi raal Hasegawa dezer dagen den buiten- landschen vertegenwoordigers te Shanghai geadviseerd heeft, hun landgenooten te Nanking aan te raden, deze stad vóór 21 Sept. om 12 uur te veriaten wegens gevaar voor leven en eigendom, aangezien Japan Nanking beschouwt als hoofdbasis van de Chineesche militaire macht. Vanwege het Nederlandsche consulaat- generaal te Shanghai werd den Nederlan ders te Nanking (hoogstens een vijftal) ge telegrafeerd zich in verbinding te stellen met de Italiaansche apibassade, welke zich bereid had verklaard de Nederlanders, in dien plaats beschikbaar, aan boord te ne men van een op veilige ligplaats te Nan king aanwezig Italiaansche schip. Nadere berichten zijn bij de Nederlandsche regee ring nog niet ontvangen. Mussolini's Duitsche reis. Groot eerbetoon voorgeschreven. (Van onzen specialen correspondent). MUNCHEN, 23 Sept. (per telefoon) De spanning te Miinchen neemt toe Mocht het weer niet op het laatste nippertje ver anderen, dan zal Miinchen Mussolini Za terdagochtend met stroomenden regen be groeten. De algemeene stemming en de vele roodfluweelen gordijnen, waarmede alle officieele gebouwen versierd zijn, hebben hieronder sterk te lijden. Daar komt nog bij, dat de opvallende sterke concentratie van politie een zekere nervositeit teweeg heeft gebracht. Naar wij hebben vastge steld zijn er te München een paar duizend Italianen woonachtig, waaronder zich tal- looze anti-fascisten bevinden. Vooral tegen h:n Is de controle der politie gericht, maar minst"ns evenzeer tegen de duizenden gas ten, die uit alle landen van Europa zijn gekomen om het bezoek van den Duce bij te wonen. Hierbij is de buitenlandsche pers toonaangevend, want alleen uit Italië reeds zijn ongeveer 120 soeciale correspondenten overgekomen, die hun intrek hebben ge- nnmen in hotel „Astoria". Ook de Fran sche, Engelsche en Amerikaansche pers is „t.erk vertegenwoordigd. Van de meest vooraanstaande publicisten noemen wij Ward Price en Jules Sauerwein. Tijdens de ontvangst van staatsminister Adolf Wag ner in het Tehuis van de Duitsche Kunst waar Zaterdagmiddag ter eere van Musso lini een grootsche receptie zal plaats heb ben, legde deze er den nadruk op. dat de Duce te München in de eerste plaats de' partij komt bezoeken. De leider van het fascisme bezoekt den leider van het Natio- naal-Sociallsme. En daarom staat deze ontvangst te Mün chen geheel in het teeken van de N.S.D. A.P. De ministers van het Rijk en den Staat worden in de eerste plaats als lid der partij aan den Duce voorgesteld. Te Berlijn daarentegen zal het bezoek het karakter dragen van een officieele staatsaangelegenheid. Omdat men te Ber lijn opzettelijk de herfstvacanties heeft verzet, teneinde de schooljeugd in staat te stellen aan de huldiging van Mussolini deel te nemen, heeft de Beiersche staats minister Wagner thans bepaald, dat ook te Miinchen Zaterdag alle scholen gesloten blijven. Voorts moeten alle ambtenaren en be ambten in dienst van staat en gemeente, zooveel mogelijk in staat gesteld worden den plechtigen intocht van den Duce bij te wonen. Met opvallend dikke letters publiceeren de Duitsche bladen vandaag een oproep van dr. Go'cbels in verband met Musso lini's bezoek:... „Van Maandag 27 September tot en met Woensdag 29 September moet de Rijks hoofdstad in een vlaggenzee herschapen zijn. Voorts moet de rood-wit-groene vlag van Italië naast de hakenkruisvlag gehe- schen worden. Heel Berlijn zal Maandag hulde brengen, aldus Göbbels, aan de beide mannen, dié, uit de heffe des volks afkom stig, thans waarachtige leiders zijn." In het Olympisch Stadion zullen de Duce zoowel als Hitier, tot de volksmassa spre ken. 4'/- mlllioen Berlljners zullen in de gelegenheid worder, gesteld, om bij deze luisterrijke betooging van het bondgenoot schap. tusschen Duitschland en Italië te genwoordig te zijn. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Ned. zuivelcentrale 26 Sept. t/m 2 Oct. consumptiemelk regeeringscontract. taxe- gedeelte 6.75 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteltsaf- dracht. Overmelk regeeringsminimumprijs 5.70 cent. Afdracht bij levering in con sumptie van andere dan taxemelk 2.50 ot. AMSTERDAM. 23 Sept. Ten opzichte van de effectenbeurs werd heden een gereserveerde houding aange nomen en gemakkelijk viel dit af te leiden uit de geringe affaire. Het is op het oogen blik moeilijk te bepalen ln welke richting de markt zich in de naaste toekomst zal bewegen en aldus houdt men zich op den achtergrond. De stemming fras heden bij de opening prijshoudend en de meeste fondsensoorten werden iets boven het peil van gisteren afgedaan, doch nadien kreeg de markt een aarzelend voorkomen en be wogen de koersen zich op onregelmatige wijze. Voor scheepvaartpapieren werd we derom goede belangstelling aan den dag gelegd en geregeld werd in een groote open hoek verhandeld. De bekende toonaangevende aandeelen konden zich ten opzichte van gisteren al gemeen verbeteren, doch midden beurs trad een reactie in, die weer gevolgd werd door een herstel. Een vaste lijn viel in de markt niet te bespeuren. Van de industrieelen waren de Phillps- aandeelen aanvankelijk vast gestemd en verscheidene punten boven het slot van gisteren. Daarna kreeg het aanbod de over hand, doch vervolgens werd weer een op- waartsche richting gevolgd. Aku's die nu en dan eenige beweging veroorzaakten, kwa men iets hooger te liggen evenals Uni levers. De onberekenbare koersbeweging kwam duidelijk tot uitdrukking in de gedragin gen van Koninklijken, die na vaste ope ning eenige procenten achteruit liepen, ver volgens weer tot de oorspronkelijke prijzen terugkeerden en daarna opnieuw naar be neden gingen. Van de Amerikaansche soor ten werden Shell Unions op ongeveer het vorige slotpeil ingezet, waarna geleidelijk aan een kleine inzinking plaats vond. Sui kerfondsen trokkên slechts geringe atten tie. H.V.A.'s waren nogal aan schomme lingen onderhevig, doch ondergingen per saldo niet veel verandering. De Tabakken, die aanvankelijk boven de vorige prijzen werden afgedaan, konden zich niet op het hoogste punt handhaven. In Rubberaandeelen ging weinig om. Am sterdam Rubbers liepen na prijshoudende opening enkele punten achteruit. De Amerikaansche markt had een kalm voorkomen. De stemming was lusteloos en verschillende fondsen werden iets beneden pariteit afgedaan. De handel in beleggingsfondsen was van halmen aard. De Nederlandsche staatspa pieren waren maar weinig veranderd. Inte gralen werden niet onbelangrijk lager ge noteerd, waarbij in aanmerking moeb worden genomen, dat zich de laatste da gen reeds aanbod had voorgedaan zonder dat een noteering tot stand was gekomen. De nieuwe 3 pct.-obligatiën Nederlandsch- Indië bewogen zich iets onder den emissie- prijs. Fransche fondsen waren dooreenge- nomen prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.96>/i (8.97 5/8); Berlijn 72.67 (72.67 1/2); Parijs 6.19 (6.20); Brussel 30 48 1/2 (30.49); Zwitserland 41.60 (41.60); Kopenhagen 40.02 1/2 (40.07'/«)Stockholm 46 25 (46.30); Oslo 45.07 1/2 (45.12 1/2); N.- York 1.811/8 1811/16); Praag 6.34 (6.34";) Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 391/4; Crediet Sperr- marken 141/2; Effectensperrmarken 14'/«; Reismarken 52; Bankpapier 40 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LELDEN, 22 Sept. Groentenveiling enz. - Roode kool f. 2.40—4; savoye kool f. 1.80— 3.70; groene kool f.2—4.40: boerenkool f2; orei f 1.50—2.20; kroten f. 0.601.40; kro ten. gekookt f.2—6; uien f. 1—3.80; peen f ixo4.30 spruiten f.57; aardappelen f 160—2.10; druiven f.12—22; snljboonen t.4—24; stokboonen f 4—17; pronkboonen f.23; stamboonen f.49, alles per 100 KG. Postelein f.3—7; spinazie f.2—8; to maten A f.46.20. B f.46.20, C f.45.40, CC f.4. alles per 100 KG. Andijvie 60—80; komkommers f. 1.50—2.80: bloemkool f. 1.50 12.40; meloenen f.413; salade 60100; perziken 809.00; knolselderie f22.40; rabarber 30, alies per 100 stuks. Kroten 40— 80; pieterselie 30—70; radijs 130; selderie 3070; bleekselderie 69; peen f.2.50— 4.90; raapstelen 60—70. alles per 100 bos. LEIDEN. 22 Sept. Melkveiling. Week v. 26 Sept. tot 2 Oct. 1937. Consumptiemeid le kl f.77.50; industrlemelk f. 6.506.80. - Prijs voor te leveren boventaxemelk in ge organiseerd overleg voor het district Lei den voor de week van 22 Sept. tot 2 Oct. 1937 gelijk aan den door de regeering vast- gestelden prijs. GOUDA, 23 Sept. Aangevoerd in totaal 820 stuks, waarvan 51 slachtvarkens, vette korting 226 magere varkens, prijzen van kortingn 226 magere vargens, prijzen van 30 tot'40 gld. per stuk; 452 biggen, 12 tot 18 gld. per stuk; 2 runderen 175 tot 220 gld. per stuk; 35 nuchtere kalveren, 8 tot 14 gld. per stuk: 4 graskalveren 75 tot 90 gld. per stuk; 1 schaap; 49 bokken en geiten 3 tot 7 gld. per stuk. handel stug. Algemeene markt: 347 partijen kaas, le kwal. met rijksmerk 28 tot 30. 2e kwal. met rijksm. 25 tot 27; zware tot 31.50, handel matig; 230 ponden boter. Goeboter van 0.75 tot 0.80 per pond, weiboter 0.70 tot 0.75 per pond. handel vlug; 94.500 eieren. Kipeieren 4.80 tot 5.20 per 100 st., eendeieren van 3.00 tot 4.00 per 100 st.; handel matig. Coop. Zuid-Holl. Eierveiling g. a. (C. Z. H E te Gouda. Aanvoer 68.200 kippen; prijzen 56/58 kg. f. 4.85—4.90 per 100 stuks. 58/60 kg. f. 4.90—5.00, 60/62 f. 5.00—5.10, 62 '66 f 5.10—5.35. 58/68 f. 4.90—5.50, kleine eieren f. 4.20—4.60 per 100 st.: eendeneieren aanvoer 500 stuks, prijzen f. 2.603.00 per 100 stuks RIJNSBURG. 22 September. Groentenveiling: Aardappelen f. 0.60 0é.80. Waschpeen f. 0.70—1.10; Kroten 40— 60 cent per kist; Bloemkool I i. 812; idem II f.4—6; Bospeen f 46 per 100 bos: Groene kool f. 2—3; Roode kool f. 2—3.50; Gele kool f 2—3.50 per 100 kg.; Uien f. 1.40 —1.60 per 50 KG War f. 0.40—1.20; Picar- dië 40—80: Asters gemengd 1525; idem wit 2050; Anjers gemengd 30—60; Trito- ma 40—50; Helianthen 40—70; Witte lelies 4.20—6.80; Pulling 8—11; Blanche Partout 5—6; Troschrysanten 10—20. TER AAR, 22 September. Spinazie per kist van 4 KG. f. 0.20—0.26; Andijvie 8—16 cent; Peulen per 10 KG f. 0.60—2.10: Prin- cesseb f. 0.85—1.20; Witte Pronkb. f. 0.20— 0.46- Postelein f.22.30; Uien per 100 KG. f 1 703.10: Roode kool f.2.50: Witte kool f. 1.101.70; Savoye kool f.2.302.70 Ra dijs per 100 bos f.0.50: Peen f.2.504.40; Sla per 100 stuks f. 0.60—1.70; Bloemkool oer stuk 1' 8 cent: Meloenen 6—8 cent; Komkommers f 1.502.50; Tomaten B f.2 —3.80; Augurken grof per 25 KG. f.0 50; stiop. f. 0.16; Ke'-SniiboO'-'en f. 1.902 30; Raapstelen f 0.60: Druiven f.0 12. VOORSCHOTEN, 22 September. Veiling V.P.V. Kippeneieren f. 5.205.80 per 100; Kuikeneieren f.4 per 100; Hanen f. 0.80 per stuk; Kippen f. 0.60—0.70 per stuk; Konij nen f. 1—1.10.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3