Storm over de N.S.B. Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 22 September 1931 LAND- EN TUINBOUW Ds. Van Duyl werd tot uittreden gedwongen Prof. Valckenier Kips bedankt. VRAGENRUBRIEK AGENDA DE HEER G. A. VAN ROSSEM 50 JAAR KWEEKER. Een der oudste rozen- en vruchtboom- kweekers van ons land. de heer G. A. van Rossem, zal op 1 October as. den dag her denken, dat hij vijftig jaar geleden zijn speciale rozen- en vruchtboomencultuur te Naarden aanving. Op de kweekerij ..Tottenham" van den heer Jongkindt Coninck te Dedemsvaart. ving de jubilaris zijn arbeid aan. Na drie jaar trok lnj naar Gent. waar hij een jaar bij Burvenich werkte. Daarop stak hij over naar Engeland. Hier trad hij bij Thomas S. Ware in dienst. In deze dagen werd in South Kensington de Colonial Exhibition gehouden en van Rossem gaf hier zijn oogen terdege den kost. Een jaar later begon hij met een eigen bedrijf te Naarden. In den loop van de jaren ontwikkelde deze kweekerij zich tot een bedrijf met wereldvermaardheid. Tal- looze onderscheidingen werden op tentoon stellingen verworven. Van Rossem is de eenige, die de des Tombe-medaille voor de best geurende roos heeft verworven. Driemaal werd zij hem toegekend, de laatste maal voor de roos „Prins Bernhard". Op 1 October 1935 werd de zaak omgezet ln een naamlooze vennootschap, waarvan de stichter en zijn zoon directeuren zijn. De heer Van Rossem is lid van talrijke vereenlglngen op tuinbouwgebied. Vrijdag 1 October zal de jubilaris te zij nen huize „de Stukken" te Naarden reci- pleeren. JAARVERGADERING „NOS JUNGUNT ROSAE'. De voorzitter, jhr. P. P. de Beaufort, opende de druk bezochte 62e algemeene vergadering van ..Nos Jungunt Rosae". gis teren gehouden in hotel Trier te Soestdijk, met een rede, waarin hij de belangrijkste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar de revue liet passeeren. Er zijn vele en bij zondere banden, die het Koninklijk Huis met de vereeniging verbinden. Jarenlang was H. M. de Koningin-Moe der beschermvrouwe en nadien H. M. de Koningin. Steeds heeft de Koninklijke fa milie veel belangstelling doen blijken voor het wel en wee der vereeniging en mocht de vereeniging steeds medailles van het Koninklijk Huis ontvangen voor haar ten toonstellingen. Haar viel de zeldzame eer te beurt de eerste medaille voor een rozen tentoonstelling te ontvangen van Prins Bernhard. De vereeniging heeft haar belangstelling getoond bij het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard door aanbieding van een volledig rosarium. Gememoreerd werd de schitterende ro- zententoonstelling. onlangs te Boskoop ge houden. De heer E. J. Ludding, secretaris-pen ningmeester. is helaas door ziekte getrof fen na twintig jaren voor de vereeniging te hebben gewerkt en moet vervangen wor den. Hij kan geen functies meer waarne men, doch wel bestuurslid blijven. De vereeniging zal, op gedaan verzoek, gaarne medewerken aan de dit voorjaar van 919 April te houden primavera ten toonstelling ln Rotterdam. Medegedeeld werd, dat van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift van f. 100 is binnengekomen ter vermindering van het tekort van de Boskoopsche rozententoon- stelling. De rekening en verantwoording, jaarver slag en begrooting werden ongewijzigd goedgekeurd De aftredende bestuursleden, 6e heeren E. J. Ludding. F. J. Abbing en C. M. F. van Rossem, werden herkozen en de heer H. Buisman te Heexde gekozen. P Het „Utr. Dagblad* schrijft: Het is waarlijk, geen wonder, dat de heer van Duyl achteraf betreurde den brief, hem Zondag tijdens een onderhoud door de heeren Mussert en Farwerck ter teekening voorgelees. met zijne handteesening be krachtigd te hebben. Immers, kort na deze onderteekening is den heer van Duyl gebleken, dat vele gesprekken, door hem gevoerd in zijn werkkamer op het Algemeen Hoofd kwartier aan de Maliebaan te Utrecht, afgeluisterd zijn via een in die kamer verborgen opgestelde microfoon. De gesprekken, waar het om gaat, werden gevoerd met of in tegenwoor digheid van den inmiddels geroveerden heer van der Goes van Naters en den heer Valckenier Kips, die eergisteren eveneens op staanden voet ontheven is van de hem tot dien dag opgedragen werkzaamheden ten hoofdkwartiere van de N.S.B. en ook als lid dezer beweging is geroyeerd. De hier bedoelde gesprekken hebben jnaar de meening van de leiding der N.S.B, een inslag gehad van crKiek op haar doen en laten. Dit achtte zij niet toelaat baar, zoodat zij besloot, den heer van der I Goes van Naters. te royeeren, omdat zoo als de heer Mussert in een interview aan een verslaggever van de „Telmededeelde de heer van der Goes bijgedragen zou hebben tot de ondermijning van de natio- naal-socialistische beweging in Nederland. Den heer van Duyl bleef een royement ondermeer bespaard, wijl hii een zeer ge ziene figuur in N S.B.-kringen is en o'e leiding vreesde, dat te straf optreden je gens hem de beweging al te veel nadeel zou kunnen berokkenen Ondermijning? De heer van der Goes van Naters aldus de heer Mussert in bovenvermeld interview was wel door eenige personen voorge dragen voor de functie van hoofd van de VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb uit Zwitserland Oleander stekjes meegebracht en heb deze op water gezet. Hoe daarmede verder te handelen? M. v. d. R. te L. Antwoord Wanneer uw stekken wor tels hebben gevormd, pot ze dan op in pot ten van 8 of 10 c.M. wijdte. Neem wat goede aarde van een bloemist. Houd de planten gedurende den winter matig voch tig. zet ze koel en goed in 't licht Houd er rekening mee dat dat gewas min of meer vergiftig is: steek bijv. geen stekjes of bladeren in den mond. Vraag Mijn gazons hebben veel last van bijgaand onkruid. Hoe ze te verwij deren? J. W. te L. Antwoord Trek deze plantjes zooveel mogelijk uit. Ze komen veel voor in zoden. Mest 't grasveld in het voorjaar met ouden, verteerden mest. Het meest zuivere gazon krijgt u door gebruik te maken van een grasmengsel, hetwelk door bekende zaad handelaren wordt aangeboden. Vraag Op mijn palm komen veel witte stippels voor, vooral op de jonge bladeren. Wat is hiervan de oorzaak en wat er legen te doen? Mej. L. te L. Antwoord Die witte stipjes zijn schildjes, waaronder zich luis verschuilt. Verwijder deze witte dopjes met behulp van een stomppuntig stokje en wasch de bladeren daarna flink af met een meng sel van 2 ons groene of gele zeep in 10 L. water, waaraan wordt toegevoegd 1 deci liter 11 maatje) brandspiritus, telkens voor het gebruik goed roeren. Dit afwasschen na een paar dagen herhalen. Het overwinteren van uw Geraniums leest u in ons artikel over dit onderwerp. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". S. C. S. te L. Indien één van de kin deren zelf in de gemeentefondsbelasting is aangeslagen, dan is uw aanslag 1937/38 juist. Dit kind komt niet voor kinderaftrek in aanmerking, terwijl de belastbare som waarvoor de gemeentefondsbelasting wordt geheven wordt verhoogd met 10 ten hon derd van het zuiver inkomen, wegens in gezinsverband samenwonen. B. V. te L. De aanslag voor uw zoon is juist. De juistheid van uw eigen aanslag kunnen wij niet nagaan, aangezien u niet de inkomsten over het kalenderjaar 1936 opgeeft. Blijkbaar is uw aangeslagen naar een zuiver inkomen van f. 900. W. R. te L. De becijfering van uw aan slag is juist, indien u met meerdere belas tingschuldigen in gezinsverband samen woont. afdeeling „Nationaal Socialistische Vor ming". maar bü de leiding der NB B. be stond in de verste verte niet het voornemen om over een benoeming van jhr. van der Goes zelfs maar te denken. Nadrukkelijk verklaarde de heer van der Goes met wlen wii. zoo gaat het U.D. voort, een onderhoud mochten hebben dat deze mededeeling des heeren Mussert niet conform de feiten is. Dc vorige week toch zeide de heer Mussert, aldus de heer van der Goes, toen de heer Pont hem de voordracht tot deze benoeming voorltgde: In principe accoord. Maar laat mij nog even over de zaak mijn gedachten laten gaan. Geenszins vervolgde de heer van der Goes heb ik de Nationaal Socialistische Beweging ondermijnd. Wat betreft miin houding jegens hare tegenwoordige leiding, hierover wil i'< op het oogenblik geen na dere mededeelingen doen. Het nationaal- socialisme blijft in mii een warm en over tuigd voorstander houden. Prof. Valckenier Kips. Naar wij vernemen is gisteren uit Lochem het navolgende telegram verzonden: MUSSERT Maliebaan 35 Utrecht Wege is gemis aan vertrouwen in Uw leiding treed ik uit de N S B. (w.g.) prof. VALCKENIER KIP6. Nader vernemen wti neg. dat het neen- gaan van professor Valckenier Kips geheel los zou staan van het feit, dat de zoon ran professor Valckenier Kips. die aan het hoofdkwartier der NB B. in de afdeeling van ds. van Duyl als diens secretaris ver bonden was. eveneens geroyeerd 's. Het ledental der N.SB. De „Tel." meldt: In de groofe zaal van den Haagschen Dierentuin, die stampvol was, sprak ir Mus sert gisteren over de Troonrede. Met de volgende woorden maakte hii een toespeling op het uittreden' van eenige vooraanstaande leden. „Ik zal de Nationaal Socialistische Bewe ging beschermen tegen alle aanvallen van buiten en met nog meer felheid tegen de aanvallen van binnen. Er zijn normen, die ik aan de leden stel. die stel ik ook aan de leden in hooiere regionen. Ik zal om de beweging te be schermen alle noodzakelijke maatregelen nemen, zelfs al bloedt mijn hart". Ir Mussert deelde nog mede dat het ledental der NSB. na de verkiezingen slechts verminderd is van 51.000 tot 49 000 AANBESTEDING OVERBRUGGING BIJ WARMOND. Door de directie der Nederl. Spoorwegen is aanbesteed het maken van een over brugging over den spoorweg Amsterdam- Rotterdam, bij K.M. 40.800, ten behoeve van de kruising van den Rijksweg No. 4 nabij Warmond. Ingekomen waren 42 biljetten. Hoogste inschrijver was J. Dubbeldam te Voorburg voor f. 91.524. Laagste inschrijver G. Wolfs te Eibergen voor f. 76.765. O m. schreef nog in: G. German Lzn. en Zoete- meyer te Alphen a. d. Rijn voor f. 78.890 (op 2 na laagste inschrijver). De raming bedroeg f. 86.000. HAARLEMMERMEER. De aardappeloogst. Het rooien der winteraardappelen, waar mede hier en daar in Haarlemmermeer reeds een aanvang was gemaakt, werd door den zwaren regenval zóó bemoeilijkt, dat het werk weder moest worden gestaakt. Het blijkt ook, dat het weer op de kwaliteit zijn nadeeligen invloed heeft doen gelden: de aardappelziekte heeft zich op sommi|e plaatsen reeds ernstig uitgebreid. Aanrijding. Maandagavond werd op den Sloterweg de wielrijder K. uit Hilversum, die aan den verkeerden kant reed en bij het naderen van een auto nog gauw den weg wilde over steken, aangereden en tegen den grond ge slingerd. Aan het hoofd verwond en ver moedelijk met een gebroken arm werd hij opgenomen en, na voorloopig door een dokter te zijn verbonden, per auto naar een ziekenhuis gebracht. Inbraak. Gistermorgen ontdekte de heer G. aan den Kruisweg alhier, dat ongewenschte bezoe kers getracht hadden zich door forceering van een deur toegang te verschaffen tot de achter zijn woning staande schuur, waarin o.m. rijwielen verborgen waren. De dief of dieven zijn zonder buit vertrok ken; vermoedelijk werden zij gestoord. Te water. De bestuurder van een uit Den Haag komende personen-auto raakte gisteren op den Hoofdweg, de macht over het stuur kwijt, en reed gedeeltelijk te water. De be stuurder was bijtijds uit de auto gespron gen, doch daarbij zoodanig gevallen, dat hij een voet verstuikte. Op den Kruisweg nabij den Geniedijk kon de «leirljdster, mej. S. bij het passee ren van een auto het stuur niet meer meester blijven, waardoor ze ln de langs den weg gelegen sloot terecht kwam. Ze kon gelukkig spoedig op den wal worden gebracht. De inspecteur 4de klasse bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland, de heer W. J. Witteveen, is van Hoofddorp overgeplaatst naar Schagen, terwijl ter voorziening in de daardoor open gevallen plaats den heer A. H. Sandmann uit Naarden de gemeente Haarlemmermeer als standplaats werd aangewezen. Van twee wielrijders werden nabij Hoofddorp de belastingplaatjes ontvreemd. Tot onderwijzer aan de Herv. School te Nieuw-Vennep is benoemd, in de vaca ture A. Koning, de heer J. Boerkoel te Nij- verdal. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het waren dure appeltjes Boomgaarden zijn in dezen tijd graag bezochte terreinen voor „onbevoegden". De boomgaard van den heer P. aan den Noordwijkerweg kreeg ook zulk een be zoek. Men had echter niet op den eigenaar gerekend, die er blijkbaar de lucht van had, dat men het op zijn appeltjes gemunt had De jongelui werden dus overvallen en uit den boom vielen geen appels doch jongens, die er hals over kop van door gingen met achterlating van hun aan den voet van den boom gezette schoenen. Dat was hun nootlottig en mitsdien kregen zij bezoek van de politie, 't Kunnen wel eens „dure appeltjes" worden! KATWIJK AAN ZEE. Gevonden voorwerpen. Een roodgestreepte linnen tent; een bruin kinderkousje; een bruine ceintuur; een zwarte bouvier; een speelgoed Teddybeer; een leeren riem: een ceintuur; een post duif; een halsketting en een portemonnaie met vreemde munten. Inlichtingen te be komen op het politiebureau van 912 uur voorm. De .Chr. zangver. „Excelsior", dir. de heer Jan Couvé uit Alkmaar, zal op Don derdag 11 November, des avonds in de Oude Kerk een uitvoering geven, die door de radio van de N.C.R.V. wordt uitgezonden. Uitgevoerd wordt het oratorium „Josua" van G. F. Handel. Solisten zijn: Oorry Bijster, sopraan; Agathe Rengers, alt; mr. Harm Smedes,tenor; Johan Lammen, bas. Begeleiding: Haarlemsche Orkestvereenl- ging. LISSE. De personeele belasting op de biljarten. Door de vergunning- en verlofhouders ln deze gemeente is een adres aan B. en W. gericht om te komen tot afschaffing van de personeele belasting op biljarten, eventueel de opcenten op die belasting, geheel te laten vervallen, omdat, indien deze belasting moet worden opgebracht, verschillende houders van biljarten deze anders door de tijdsomstandigheden ge dwongen zullen moeten opruimen. Adres santen wijzen er op, dat deze belasting, verhoogd met 200 opcenten, zwaar op hun bedrijven drukt. B. en W. zijn het er mede eenJ, dat deze belasting zwaar drukt, doch wijzen er op, dat hiertegenover bedrijfsinkomsten staan. Wellicht is de belasting in een enkel ge val op de verwijdering van het biljart van invloed, dooh zulk een enkel geval kan naar het oordeel van B. en W. geen motief zijn tot inwilliging van het verzoek. Het college van B. en W. Is derhalve niet van de noodzakelijkheid overtuigd, om deze belasting te verlagen, of niet te heffen en ■het staat op grond daarvan afwijzend er tegenover. Zoodra verlaging van de ge meentelijke belastingen mogelijk is. kan worden overwogen, of ook, eventueel in de eerste plaats, de belasting op de biljarten dient te worden verlaagd of niet geheven. De schoolartsendienst eiseht een administratieve kracht. Het district dat aan den schoolarts, dr. Zijerveld, is toevertrouwd breidt zich de laatste jaren dusdanis uit, dat de werkzaamheden zoo zijn toe genomen, dat dr. Zijerveld dezen arbeid niet langtr alleen kan behartigen. Voor namelijk L.eidt de administratie zich zoo uit. dat de schoolarts geen voldoenden tijd kan vinden om alles naar behooren te ver vullen. Reeds eerügen tijd wordt hij ge assisteerd door mej. A. Dankelman, die als volontaire werkzaam is. Volgens de provinciale regeling mag het maximum aantal kinderen niet meer dan' achtduizend bedragen en werd door Ged. Staten ontheffing verleend omtrent deze bepaling. Niet minder dan 52 scholen ressorteeren onder het rayon van dr. Zijerveld en met groote moeite kan een werkprogram wor den samengesteld en is telkenjare een zeer strenge werkindeeling noodzakelijk. Boven dien is de schoolartsendienst een vraag baak voor vele personen geworden, zoodat de administratie zich zeer heeft uitgebreid. Door de commissie voor den schoolart sendienst wordt in verband hiermede voor gesteld om over te gaan tot aanstelling van een administratieve kracht op een salaris van f. 55 per maand. In verband daarmede stellen B. en W. den raad voor hiertoe te besluiten en de begrootlng 1937 in dien geest te wijzigen. De Raad komt morgenavond om half acht ten gemeentehuize bijeen. NOORDWIJK. Tot Rijksveldwachter ter standplaats Rekken is met Ingang van een nader te bepalen datum benoemd de heer E. J. Visser agent van politie alhier. Tot agent van politie te Haarlemmer meer. standplaats Hoofddorp, is benoemd de heer G. J. Bosman, tijdelijk agent van politie alhier. NOORDWIJK BINNEN. liet fanfarecorps ..Excelsior" alhier zal bij gunstig weder a.s. Donderdag te 8.30 u. een muzikale rondwandeling door Noord- wijk-Binnen houden. Men vertrekt vanaf het Juvenaatsgebouw in de Van Limburg Stirumstraat. NOORDWIJKERHOUT. K.J.M.V. Het winterseizoen voor de afdeeling Noordwijkerhout van de Kath. Jonge Mid denstands-Vereen. (K.J.M.V.) is geopend. Als spieker trad pp drs. J. v. d. Gaag, met het onderwérp „Rome". Spr. vertoefde voor zijn studie jaren lang in „De Eeuwige Stad" en begrijpelijk wist hij veel te verhalen van de glorie en het verval van Rome. De groote zaal van hotel „Gouwenberg" wap geheel met belangstellenden gevuld. De Werkloosheid. Doordat vele bloemisten ontslag gaven aan bollenrooiers steeg het aantal werk- loozen weer tot 125. Oranjefeest. Niettegenstaande het minder gunstige weer, werd in de „Zilk" het Oranjefeest met veel animo gevierd. De feesten werden gtopend met een ge zongen H. Mis een algemeene H. Com munie van de Schoolkinderen. 's Morgens te negen uur trokken 400 schoolkinderen door de buurtschap en brachten een aubade aan den eere-voor- zitter van het feest-comlté pastoor Han sen. Daarna werden op het feest-terrein allerlei kinderwedstrijden gehouden, ter wijl allen rijkelijk werden onthaald. Ook voor de volwassenen was er veel te ge nieten. Burgemeester v. Iersel en de beide wethouders van Noordwijkerhout, gaven blijken van belangstelling. In de garderobe van villa „Studio" aan den Goo-weg brak brand uit door het drogen van natte kieedingstukken. De brand, die zich eerst nogal ernstig liet aan zien, kon tijdig gebluscht worden. HEDEN: Bazar Kweekschool Voorber. Onderwijs: Rapenburg 131. Pieterskerk: Dank-Bedestond voor 't Chr. Onderwijs, nam. 8 uur. R.K. Kerk a. d. Haagweg: Conferentie 's Levens Opgang ter Eeuwigheid. Spreker Pater Wijnand Sluys O. F. M. over: „God bestaat". Donderdag. Bazar Kweekschool Voorber. Onderwijss Rapenburg 131. Oegstgeest: „Irene" Bazar Pauluskerk, 10.3012; 25 en 710 uur. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Illusie". Woensdag-, Donderdag-, en Zaterdag middag 2 uur - Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31. 8 uur nam. „Madame Bovary". Woensdag- en Zaterdagnam. 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „De geheime code". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur. Zondag doorl. voorstelling 27 u. en 8,15 u. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl. str. 7. „De trompet schalt". lederen middag 2,30 u. 's Avonds om 7 en 8.15 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 u. Jeugdvoorstelling Casino-Theater. Hoogewoerd 49. 8 u. nam. „De Big van het regiment". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 2V« uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 September as. waargeno men door de apotheken: Boekwijt, Vischmarkt 4. Telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. RIJNSBURG. De bloempjesverkoop ten bate van de Chr. gestichten te Hoenderloo heeft ruim f. 29 opgebracht. Kostelooze inenting. Ten huize van den heer G. J. Rijkmans, arts alhier, zal morgen van 2 tot 3 uur nam. gelegenheid zijn tot kostelooze inen ting. VEUR. Diploma's E. H. B. O. In café Schakenbosch had de uitreiking plaats van de diploma's behaald bij het examen E.H.B.O. van de Ned. Vereeniging E.H.B.O. Het eenheidsdiploma werd uitge reikt aan den heer en mevrouw Boers, mej. Staalduinen te Veur en den heer C. M. 't Hooft te Stompwijk. VOORSCHOTEN. Vergadering Chr. Hist. Jongerengroep. In het Gebouw van Chr. Belangen hield de C.H. Jongerengroep haar eerste verga dering in dit winterseizoen. De vice-voorz., de heer H. Oudshoorn opende met gebed en voorlezing van 1 Cor. 15, nadat gezongen was Ps. 103 1. De heer B. J. Thijssen van Katwijk aan Zee, voorzitter van den Statenkring Leiden, hield een referaat over: „Chr. Staat en totale Staat". De heer J. Dijkman gaf een overzicht van het buitenlandsche politieke nieuws, terwijl mej. P. v .d. Eijkhof voor zang en de heer A. Dijkman voor declamatie zorgde. De heer Thijssen sloot met dankgebed. De werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling staan deze week, als werk zoekenden, ingeschreven 121 personen (19 Sept. 1936 177). WASSENAAR. Vergadering „Tuinbouw en Plantkunde". Na eenige maanden vacantle hield de afd. Wassenaar van de Kon. Mij. v. Tuin bouw en Plantkunde in het Dorpshuis een druk bezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer Polderman, sprak een. welkomstwoord. Na diverse mededee lingen werden drie niéuwe leden voorge dragen. Tot leden der jury om het ingezondene te keuren werden aangewezen de heeren Wieg'erink, Andersen en v. Dijk. Voor de prijsvraag dahlia's werd een eerste prijs toegekend aan den inzender J. van Noort, terwijl deze ook 10 punten be haalde met een komkommer Telegraaf en 9 punten voor een meloen Karbonkel. De heer Buurman bracht namens ae jury verslag uit van de gehouden keuring der ter vergadering gemaakte drijfschalen. De le pr. verwierf de heer J. van Noort (wisselprijs een zilveren lauwertak), 2e pr. de heer van Zetten en 3e pr. de heer P. Kelderman. Br waren zes deelnemers. De voorzitter bracht aan beide jury's dank voor het door hen verrichte werk. Spijker in oog gedrongen. Mej. H. reed in Meyendell op haar rij wiel een garage binnen, doch botste tegen 'n uitstekenden spijker aan, die eerts haar bril vernielde en vervolgens ln een harer oogen drong. Dr. H. verleende de eerste hulp, waarna zij per auto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Naar aanleiding ■ean diefstal van den motor van V. V. tijdens de motorraces op Dulnreil zijn in Den Haag aangehouden de 16 j. S. en K. alhier. Zij zijn ter be schikking Van den Commissaris van Po litie gesteld. ZOETERWOUDE. De gemeentebegrooting 1938. Bij de aanbieding der gemeentebegroo ting 1938 hebben B. en W. den Raad mede gedeeld, dat zij deze begrooting slechts sluitend hebben kunnen krijgen: a. door het ramen eener extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidlefonds ad f. 4700; b, door te beschikken over de algemeene reserve van den dienst 1937 ten bedrage van f. 3566.25 en c. tot wederinvoering eener heffing van straatbelasting op de ongebouwde eigendommen, waarvan de opbrengst geraamd wordt op f. 1300. bij heffing van 1 pet. van de kadastrale op brengst der grondbelasting. De ongunstige positie dezer begrooting is volgens genoemd college te wijten aan: a. het nadeelig slot der rekening 1936 ad f. 3845.68. (Bij het opmaken der begroo ting 1937 beschikte men over een voordee- lig slot groot f. 11.582.70); b. een lagere opbrengst van de opcentenheffing der personeele belasting in vergelijking met 1937 ad f.1000; c. een lagere ultkeerlng uit het gemeentefonds ad f. 1300; een ver hoogde aflossing van geldleeningen met f. 2235, in verband met de vernieuwing van de Geerbrug en de verbetering van Noord- buurtschen weg en Dorpsstraat en e. de hoogere uitgaven voor ziekenverpleging, krankzinnigen en ondersteuning van oe- hoeftigen. De begrooting geeft een raming aan op den post onvoorziene uitgaven van slechts f. 1825, hetgeen ongeveer 11/3 Pcl- van het eindcijfer der begrooting be draagt. Voor de te vervullen betrekking van tijdelijk gemeentebode hebben zich 146 ge gadigden aangertield. A.s. Zaterdag bestaat er gelegenheid om zich kosteloos te laten inenten ot te doen herinenten tegen de pokken. DaaJj° moet men zich aanmelden in de °Pen~u._ school op het dorp en wel om 9 uur voor middag. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6