Buitenland LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 22 September 193? Hevige Japansche luchtaanvallen op Nanking AKKERTJES Amerikaansche en Engelsche protesten genegeerd Binnenland RECHTZAKEN DE ALGEMEENE TOESTAND Italië neemt deel aan Nyon. Toen Ciano den zaakgelastigden van Frankrijk en Engeland den inhoud van het Italiaansche communiqué, dat dezer dagen gepubliceerd is. mededeelde, heeft hij hen er tevens mondeling van in kennis ge steld. dat Italië oprecht aan het stelsel van vlootpatrouille wenschte deel te nemen. Daarop hébben beide gezanten gisteren Ciano opnieuw bezocht. Na allereerst te hebben verklaard, dat de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannië nooit hebben nage laten. de positie van Italië als gTOote Middellandsche Zee-mogendheid te erkennen, stelden zij namens hun respectieve regeeringen aan de Italiaansche regeering voor. dat vloot- deskundigen van de drie mogend heden eerstdaags te Parijs zullen lr»cenkomen, om wijzigingen van prac- tischen aard aan te brengen in de bepalingen van Nyon. teneinde een deelneming van Italië aan den pa trouille-dienst in de Middellandsche Zee mogelijk te maken. Graaf Ciano nam acte van deze ver klaringen en deelde beiden zaakge lastigden mede. dat de fascistische legeering haar instemming betuigt met de door de regeeringen van Parijs en Londen voorgestelde bijeenkomst. De fascistische regeering heeft Berlijn ook van deze nieuwe ontwikkeling op de hoogte gehouden. Dé deelneming van Italië aan het toe zicht in de Middellandsche Zee staat hier door practised vast. De vlootdeskundigen van Frankrijk. Ehgeland en Italië zullen binnenkort te Parijs bijeenkomen. DUITSCHLAND De komende ontmoeting tusschen den Fuehrer en den Duce. alle bladen iy Italië nubliceeren een op roep van den directeur-generaal der Itali aansche organisaties in het buitenland. Parini. aan alle in Duitschland wonende Italianen. Daarin wordt oa. gezegd: „Italië en Duitschland vormen den laatsten. maar onwrikbaxen beschermingsmuur van den vrede. Benito Mussolini en Adolf Hitler zullen de problemen onderzoeken, die het vredelooze Europa verscheuren en voor de beide volken een steeds grooter waakzaamheid en een steeds meer volhardende vastbesloten ver dediging der moedig veroverde stelling noodzakelijk maken." De reis van den duce zou vooral ten doel hebben, de samenwerking ran Italië en Duitschland met de groote Westelijke mo gendheden te bespreken. Teneinde te werken aan een algemeene verzoening, zouden de twee regeeringshoof- den eikaar ontmoeten In Italiaansche kringen poogt men het politiek belang der reis niet te verkleinen, maar toch wijst niets erop, dat door een bepaalde diplomatieke voorbereiding een ontwerp zou zijn tot stand gebracht, dat slechts door den Führer en den duce zou behoeven te worden voltooid en geteekend. Evenals te Venetië in 1934 zullen de psy chologische elementen van de ontmoeting wel een overwegende rol moeten spelen De ontwikkeling welke de Italiaansch Duitsche samenwerking zal nemen, zal af hangen van den indruk, welken de manifes taties ter eere van den duce op Mussolini zelf zullen maken. Elke voorspelling is dus onmogelijk. De DuitschItaliaansche vriendschap sluit geen toenadering tot andere landen uit en de laatste redevoering van Hitier te Neurenberg werd in Italië als een breede geste van verzoening gecommentarieerd. Volgens zekere inlichtinggevers zou de kwestie van Oostenrijks onafhankelijkheid eens te meer worden gesteld. Van den ge zichtshoek van Rome uit gezien, is het pro bleem onveranderd. Alles bij elkaar genomen, gelooft men niet. dat Mussolini te Berlijn teven een toe nadering tusschen de ItaliaanschDuitsche politiek en de FranschBritsche politiek zal ageeren Maarschalk Badoglio is reeds in Duitsch land om de manoeuvres bij te wonen. Heden arriveeren voor hetzelfde doel de ministers Pariani. Valle en Cavagnari. TSJECHO-SLOWAKIJE De begrafenis van Masaryk. De lijkstoet van Masaryk had drie uur noodig om den weg van het station naar het slot Wilson, dwars door de oude stad, af te leggen. De lijkkist werd in het sta tion op een katafalk geplaatst, waarna de troepen er langs defileerden. De trein, die het stoffelijk overschot naar Lany ver veerde kwam aldaar te ongeveer half zes aan. Na eenige toespraken begaf de stoet, aan het hoofd waarvan de legionnaires uit Rusland gingen, zich op weg. Behalve de familieleden van Masaryk, volgden ook Benesj met echtgenoote, de geheele regee ring, alsmede de voorzitters van de volks vertegenwoordiging de lijkkist. De menigte knielde bij het voorbijgaan van den stoet neer en velen weenden. Achter de vensters der woningen brandden kaarsen. De in- g'ng van het kerkhof werd met schijnwer pers verlicht. Boven de groeve was een eiectrische verlichting aangebracht, in den vorm van een kruis. Na een korten lijk dienst en het zingen van het volkslied zakte de kist, bedekt met rozen, langzaam in de groeve. Heden heeft de groote luchtaanval op Nanking plaats gevonden, die ruim een uur heeft geduurd. Loeiende sirenes kondigden om 10 uur 10 vanochtend het begin van den Japanschen luchtaanval aan. De bevolking snelde over haast naar de schuilplaatsen. Zij maakte daarbij nog gebruik van alle beschikbare vervoermiddelen. De straten waren overvol, zoodat het verkeer geheel in de war was. Na het eerste signaal werd een tweede alarmsein gegeven om 10 uur 35, toen der tien Chineesche gevechtsvliegtuigen boven de stad verschenen en er den Japanschen bestellen slag leverden. Na eenige minuten van ontzettenden angst zag de bevolking dat het vliegtuig van den escadrille-com mandant een rookwolk uitliet. Dit was voor ul'e vliegers een teeken hun bommen te laten vallen. 30 a 40 Japansche vliegtuigen hebben een regen van bommen neergcla- 'en boven het zuidelijk deel van de bin nenstad. terwijl een tweede Japansche es cadrille Poekau heeft gebombardeerd, dat op den anderen oever van de Yangtse is gelsgen. D? Chineezen beweren vier Ja pansche vliegtuigen te hebben omlaagge- schoten. Een door de Chineesche luchtafweerbat- 'eriien afeeschoten granaat is bij het ver blijf van den ambassadeur der Verecnigdc Staten tot ontploffing gekomen. Er werden beschadigingen aangericht aan de muren van de portierswoning. Een groot aantal der Japansche vlieglui- -.as 's ochtends van de basis te Sjanghai vertrokken. Chineesche jachttoestcllen hadden 't hun den geheelen weg tot Nan king moeilijk gemaakt. Er zijn veel bom men neergekomen op de bewoonde gebie den. Volgens Japansche lezing zijn negen tien Chineesche vliegtuigen omlaag ge schoten. Op het vliegveld van Nanking wer den elf toestellen vernield. Er zijn drie vliegtuigloodsen in brand geschoten, twee werden beschadigd, terwijl twee benzine reservoirs eveneens in brand werden ge stoken. Voorts zeggen de Japanners groote schade te hebben toegebracht aan mili taire gebouwen. De Japanneezen hebben vanmiddag op nieuw een luchtaanval ondernomen. Om 13 jur 15 werd alarm geslagen en weldra ver schenen Japansche bommenwerpers op zeer gioote hoogte boven de stad. Twintig mi nuten lang verrichtten zij hun vernieti gingswerk. Amerikaansche en Engelsche protesten Staatssecretaris Huil heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten te Tokio gepro testeerd hebben tegen het voornemen der Japanners om Nanking te bombardceren. Het protest is volgens Huil voornamelijk gebaseerd op de overweging, dat 't bom bardeeren van non-combattanten een schending van het internationaal recht en van de humanitaire wetten beteekenen zou. Voorts zou een dergelijke daad de Ameri kaansche diplomatieke vertegenwoordigers c Nanking in gevaar kunnen brengen en daardoor de normale Japansch-Amerikaar,- sche betrekkingen kunnen verstoren. Huil verklaarde verder, dat de Ameri kaansche ambassadeur te Nanking, dooi zich met het personeel van de ambassade aan boord van de „Luron" te begeven slechts de algemeene Amerikaansche po litiek in toepassing had gebracht, die ten doel heeft, persoonlijke gevaren voor Ame- rika's vertegenwoordigers in uitzonderlijke omstandigheden te vermijden. De volledige officieele betrekkingen met de Chineesche regeering zullen dientengevolge geenszins worden onderbroken. Ook Engeland heeft zich daarbij aange sloten. Gebaat hebben de protesten niet! De woordvoerder van het Japansche ministerie van bultenlandsche zaken heeft verklaard, dat de minister van buitenland nis heeft gesteld, dat de politiek der Japan sche regeering niet gewijzigd is, d.w.z., dat de Japansche strijdkrachten niet de nleL- strijdenden aanvallen en niet voornemens zijn te raken aan de rechten der onderda nen van een derde mogendheid. De waarschuwing van Hasegawa. dat de buitenlanders zich uit Nanking moeten te rugtrekken, is gegeven in de belangen van de veiligheid dezer buitenlanders. De Ja pansche regeering heeft zich tegenover de ambassadeurs niet uitgelaten over eenige schadevergoeding, aldus de woordvoerder. Wellington Koo protesteert bij den Vo'kenbond. Wellington Koo. de gedelegeerde van China, heeft in een nota aan Avenol ge protesteerd tegen de luchtbombardementen, die de Japansche luchtmacht op Nanking zal ondernemen en den secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht, de consul tatieve commissie ervan op de hoogte te brengen, „opdat deze de maatregelen kan bestudeeren. die dringend noodig zijn om een einde te maken aan een handelwijze, die even onwettig als onmenschelijk is". Ook Kanton weer gebombardeerd. Kanton is opnieuw tot tweemaal toe door Japansche vliegers gebombardeerd. Reuter spreekt van 9 bommenwerpers. Zulks met een uur tusschentijd. Tal van burgers zijn gedood. Van 't front. Van de verschillende oorlogsterreinen is er weinig nieuws, In Noord-China wordt een beslissende slag tegemoet gezien, daar het Japansche leger een nieuw offensief voorbereidt langs de spoorlijnen PeipingHankou en Tient sinPoekou. Tot dusver, aldus Reuter uit Peiping, zijn de Japansche overwinningen echter bevoch ten op licht gewapende Chineesche troepen, waarvan slechts vier divisies onder de cen trale regeering staan. De vijandelijkheden zullen in een nieuwe faze treden, wanneer Nanking zijn vliegtuigen, tanks en zware artillerie In den slag zal werpen. Intusschen zijn de 50.000 man Chineesche troepen, die volgens een bericht in ons blad van gisteren aan de grens van Soeijoea ge vaar van omsingeling zouden loopen, daar aan reeds weer ontsnapt. Dit volgens een bericht uit Japansche bron. Aan het front bij Lotie woedt een slag. Bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. Men weet wel, dat de Chineezen zich in hun stellingen staande houden ondanks de hevige verliezen, welke hun worden toege bracht. China koopt voor 10 millioen dollar munitie. Naar Havas uit goede bron verneemt, heeft China voor meer dan tien mfHioen dollar aan munitie besteld bij Amerikaan sche fabrieken. De munitie zal door buiten- landsche schepen worden overgebracht. Deze aankoopen zouden het onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt tus schen Huil en den Chineeschen ambassa deur. Huil zou erop gewezen hebben, dat de Vereenigde Staten geen enkel bezwaar te gen den export kunnen maken. indien deze niet met Amerikaansche schepen plaats vindt. Goed ingelichte kringen achten dit een gunstig teeken voor de verhouding tot China: immers indien de Staten de neu- traliteitswet hadden afgekondigd, zou iede re munitie-uitvoer naar China onmogelijk zijn geworden. Definitief antwoord van Japan overhandigd. Het definitieve antwoord van Japan met betrekking tot het incident met den Brit- schen ambassadeur, Hugessen, is aan de Britsche ambassade te Tokio overhandigd. Men gelooft, dat het de Britsche regeering tevreden zal stellen. Het zal waarschijn- De Koningin bij de manoeuvres in Overijssel. Ook de Prins volgt de oefeningen. De Koningin heeft wederom blijk gege ven van Haar groote belangstelling voor onze weermacht en vandaag opnieuw een bezoek gebracht aan het gebied ten wes ten van den IJssel, waar de oefeningen van het veldleger een hoogtepunt bereikten door de voltooiing van de pontonbrug bij Olst. De blauwe troepen zullen hierover naar den westelijken IJsseloever trekken, waar zij zullen stuiten op de roode tegen standers, die hen weer over den IJssel zul len moeten terugdrijven. De deelnemers aan de manoeuvres had den het de laatste dagen met het weer niet best betroffen en gisteren speelden de oefeningen zich zelfs voortdurend ln een stroomenden regen af. Als ware het ter eere van het Koninklijk bezoek, straalde vandaag het LJsselland- schap in helderen zonneschijn en genoot men voor de eerste maal van een prach- tlgen gouden herfstdag. Reeds vroeg had den de blauwe troepen verschillende posten aan den westelijken IJsseloever bezet ten einde over eer, basis re beschikken, van waaruit men 'net westelijk pontonhoofd kon beschermen. De Koningin had vroeg in den ochtend Het Loo per auto verlaten, vergezeld van pen zijnde terrein, kwam de Koningin in Olst terug, waar Zij zich naar het veer- hoofd begaf, ter plaatse waarvan een groot gedeelte van de pontonbrug reeds gereed lag. Hier stonden verscheidene hoofdoffi cieren van den staf alsmede de militaire at tache's der buitenlandsche mogendheden, die de oefeningen bijwonen, opgesteld. Kort na de aankomst van de Koningin arriveer de hier ook de commandant van het veld leger. luitenant-generaal baron v. Voorst fot Voorst, die Hare Majesteit hartelijk be groette. Op slechts 200 meter afstand van de pontonbrug lag midden in den Yssel het prinselijk jacht, de „Piet Hein" voor an ker, den standaard in top. waaruit bleek da1 de prinses aan boord was. Reeds verschei dene dagen vertoeft het prinselijk paar nu reeds aan boord van het thans hier dan daar in den Yssel-liggende jacht. Prins Bernhard bleek met de snelle bij het jacht behoorende motorboot verder stroomopwaarts, troepen, dis over de rivier werden gezet, te hebben geinspecteerd. Hij was gekleed in de uniform van kapitein der grenadiers en droeg een kwartiermuts. Bij zijn terugkeer nabij het veerhoofd be merkte hij tot zijn zichtbare blijdschap de koningin, die hij hartelijk begroette zon der uit de motorboot te komen, waarna hij Haar aanbood Haar met de motorboot aan boord van de „Piet Hein" te brengen. De Koningin dankte lachend voor dit aanbod omdat Zij eerst nog van den wal af het sluiten van de pontonbrug wilde ga deslaan. Prins Bernhard voer daarop ver der de rivier af en de Koningin begaf zich op het westelijk gedeelte van de ponton- xavv SJW/ v-aI1C& WCDM7UJ& gCUCCIWf Vail uc JJUDtVil" Haar eerste hofdame, freule van Tets. den forug waarop de pontonniers uit Dordrecht chef van het militaire huis. vice-admlraal Baudutn, Haar adjudant kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet en Haar ordonnans- offcler. luitenant Egt-er van Wissekerke. De Koningin reed in Haar cadillac met opengeslagen kan. Zij droeg een blauwen mantel Bii het nasseeren van Vaassen werd halt gehouden voor het kasteel ..De Cannenburgh". waarin het hoofdkwartier van den staf der blauwe groep gevestigd is. Hier voegde zich bi.i H. M. de Koningin de overste Reeser van den generalen staf die als hulu-hoofdleider bij de oefeningen op treedt, en Hare Majesteit od den verderen tocht van voorlichting zou dienen. Vervolgens ging het naar Olst, Wijhe cn Diepenveen om de verschillende posten te inspecteeren. De Koningin toonde groote belangstelling voor de wijze, waarop de 'roepen, verdeeld in kleine colonnes, met het oog oo het luchtgevaar, goed beschermd verdekt lagen opgesteld en voor de wijze uaarop luchtafweergeschut en mitrailleur nesten waren gecamoufleerd. Te ongeveer kwaTt voor elf. na een kort uitstapje op het in handen der roode troe- en niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den weldoenden rust geven, waarnaar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te heb- ben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuw- Fijnen, 'n Kou. Kiespijn, enz. er 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont -ZrV AKKER.CACHETS 7952 (Ingez. Med.) sche zaken de ambassadeurs ervan in ken- lijk morgen gepubliceerd worden. FRANKRIJK De actie der vreemdelingen. Naar aanleiding van de arrestatie van den Spanjaard Nieolaas Gabrin. een broe der van den man, die gedood is bij de poging tot overmeestering van een Spaan- sche regeeringsduikboot in de haven van Brest, is een getuige komen opdagen, die verzekert, dat deze Gabrin in gezelschap van een zekeren Ramon en nog twee ande ren op 7 Maart van dit jaar. in opdracht van Troncoso, een bom geplaatst heeft, die dien dag in een trein te Cerbère tot ont- ploifing gekomen is. Hij zou tevens getracht hebben 't Spaan- sehe consulaat te Bayonne in de lucht te laten vliegen en een bom te plaatsen aan boord van een Spaansch schip, dat daar in de haven lag. Troncoso zou hem eveneens opdracht ge geven hebben om te Toulouse een aantal vliegtuigen te vernielen, waarvan aange nomen werd, dat zij voor de Spaansche regeering bestemd waren, maar ook deze operatie mislukte. Hij zou ook opdracht gehad hebben om een bom te plaatsen tusschen voor Barcelona bestemde koop waar, bij welke onderneming hij vergezeld werd door een zekeren kapitein Ibanez. Intusschen heeft Troncoso, die te Bayon ne in arrest is gesteld, de volle verant woordelijkheid voor den aanslag op de duikboot op zich genomen. Hij heeft ver klaard. dat hij het als zijn recht en zelfs als zijn plicht beschouwde om, ook ln het buitenland, tegen de vijanden van zijn partij op te treden. Het is op aanwijzing van een vrouw, dat de politie de werkzaamheid van Troncoso heeft kunnen ontsluieren. Het onderzoek wordt nog voortgezet, om na te gaan, of inderdaad de militaire commandant van Irun zich op den dag van den aanslag naar Brest begeven heeft. Van een foto grafie hebbe. drie personen te Brest hem herkend. Er bestaat echter nog twijfel, of Troncoso werkelijk te Brest geweest is. Troncoso is een jaar geleden tot militair chef van het grensgebied van Bidassoa be noemd. met Navarra en Guipuzcoa onder zijn gezag. Hij onderhield de betrekkingen tusschen generaal Franco en de te Biarritz en Saint Jean de Luz gevestigde buiten landsche ambassadeurs. Hij heeft tevens een rol gespeeld bij de uitwisseling van Krijgsgevangenen. De „Humanité" publiceert een commu niqué waarin wordt medegedeeld, dat de afgevaardigde Vaillant Couturier een inter pellatie in de Kamer heeft ingediend met betrekking tot het „misdadig optreden, van buitenlandsche agenten op Franschen bo dem. een optreden, dat samenging met dat van zekere Fransche partijen" en met be trekking tot de „redenen der verdraag zaamheid, waavan deze agenten sedert maanden hebben geprofiteerd". RUSLAND Een protest te Tokio. De Russische ambassadeur te Tokio, Sla- voetski, heeft 17 dezer bij den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Hirota, schriftelijk geprotesteerd tegen de den laatsten tijd veelvuldig voorkomende aan randingen van ambtenaren der ambassade en leden van de handelsvertegenwoordiging der Sovjet-Unie te Tokio door onbekende Japanners. In het protest vestigt Slavoetski er in het bijzonder de aandacht van Hirota op, dat bij al deze aanrandigen de aanwezige politieagenten geen maatregelen namen, om ze te verhinderen of om de daders te arresteeren. aangetreden stonden opgesteld. Hier voegde zich ook bij Hare Majesteit de minister van oorlog, de heer J. J. C. v. Dijk, die- gekleed was in grijs costuum, met grijze pet. Nadat de midden-ponton was ingevaren, waardoor de brug gesloten werd, begaf de Koningin zich. slechts vergezeld door freule van Tets met. een motorboot van de rivierpolitie aan boord van de „Piet Hein", waar zij hartelijk verwelkomd werd door Prinses Juliana, die van het dek af reeds den geheelen ochtend het levendig bedrijf op de rivier had gadegeslagen. Het bleek in de bedoeling van Hare Majesteit te liggen, eveneens van boord van de „Piet Hein" af voorloopig den verderen gang van zaken te blijven volgen. Deze werd interes sant genoeg. Blauwe vliegtuigen zwermden herhaaldelijk over de brug om deze tegen groote vliegeraanvallen te beschermen en toen een rood eskader in het Westen ver scheen, vonden zij dan ook een waakzamen vijand, die hen uit de omgeving verdreef en over eenigen afstand achtervolgde. Van dit moment dat de brug onbewaakt was, maakte een uit het Oosten komend bom bardementsvliegtuig gebruik en hoewel op den linker en rechter IJseloever het lucht afweergeschut knetterde en de gealar meerde blauwe vliegtuigen weldra terug keerden, zag de roode machine kans een enkele welgerichte bom op de brug te laten vallen. Tegen 12 uur begonnen de afdeellngen van de reeds op den Westelijken oever aangekomen regimenten, die nog niet wa ren overgestoken over de brug te trekken. Omstreeks half een ging Prins Bernhard. die eenigen tijd aan boord van de „Plet Hein" had doorgebracht opnieuw mei ae motorboot naar de ponton en vervolgens aan wal om een bezoek te brengen aan 't stafkwartier in het gemeentehuis van Olst. Te voet begaf hij zich door het dorp. ver gezeld van den adjudant der Koningin, majoor Phaff, door een haag van belang stellende dorpsbewoners, die hem hartelijk toejuichten. De Koningin bleef met Prinses Juliana de lunch aan boord van de „Piet Hein" gebruiken. Klaarblijkelijk was het Haar be doeling voorloopig in de omgeving te blij ven, want de ho'fauto's werden voor ge- ruimen tijd weggestuurd. HAAGSCH GERECHTSHOF. Leider van „Zwart Front" veroordeeld. De leider van het Nederlandsche volks- fascisme, de 32-jarige A. J. M„ had in het orgaan van deze partij „Zwart Front", een artikel gepubliceerd, waarin beleedigende uitlatingen over den toenmaligen minister van Justitie voorkwamen. De rechtbank te Breda heeft hem daar voor een gevangenisstraf van één maand opgelegd. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch ver nietigde in hooger beroep dit vonnis, doch opnieuw arrest wijzend, veroordeelde het M. tot dezelfde straf. M. ging in cassatie en de Hooge Raad verwees de zaak naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. Het Haagsche hof wees heden opnieuw arrest en legde M. eveneens een gevange nisstraf van één maand op. De malversaties bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden. Het hof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 25-jarigen N. P. C. M. te Leiden, die wegens het vervalschen van kwitanties ten nadeele van Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden, waar hij in betrek king was, door den politierechter was ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden met de bijzondere voorwaarde, dat M. binnen den proeftijd van drie jaar het op onrechtmatige wijze verkregen geld aan Maatschappelijk Hulp betoon zou terugbetalen. De officier van Justitie was van dit von nis in hooger beroep gegaan en de procu reur-generaal heeft een gevangenisstraf van zes maanden geëischt, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het Hof legde hem thans eveneens een gevangenisstraf op van zes maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, zonder de bijzon- WOONHUIS IN DE HAARLEMMERMEER UITGEBRAND. In de Badhoevelaan te Badhoeve-Dorp brak hedenmorgen brand uit in het huls bewoond door de wed. Z. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat direct de brand weer uit het dorp werd gealarmeerd, die spoedig arriveerde. Zij slaagde erin de aan grenzende perceelen te behouden en den brand tot het woonhuis, dat nagenoeg ge heel uitbrandde, te beperken. De brandweer uit Hoofddorp werd inmiddels ook gewaar schuwd. doch had met de autospuit. na liet krachtige optreden van de brandweer uit Badhoeve, een gemakkelijke taak. De inboedel ging grootendeels verloren. Kortsluiting Is vermoedelijk de oorzaak. Verzekering dekt de schade. ERNSTIGE VAL. In de fabriek van de Quaker Oats graan- produlten N.V. aan de Brielschelaan te Rotterdam is de 17-jarige E. J. Carsten, wonend in de Rosestraat aldaar, doordat de trapleer, waarop hij stond, onderuit gleed, van ongeveer twee meter hoogte ge vallen. De jongen werd daarbij gegrepen door eendraaiende as van een der machi nerieën. waardoor hij eenige malen in het rond werd geslingerd. C. heeft daarbij vrij ernstige inwendige kneuzingen en een ge broken rechteram opgeloopen. ARBEIDSONGELUK MET DOODELIJKEV AFLOOP. Bij het met een hijsch laten zakken van palen, ten behoeve van het leggen van een duiker bij den onbewaakten overweg in den Oosterboer, nabij Meppel, is vanmor gen omstreeks half elf een ernstig ongeluk gebeurd Doordat een kabel knapte geraak te de 23-jarige arbeider E. Agterop met het hoofd tusschen twee omlaag vallende aaien De ongelukkige was terstond dood. Een andere arbeider werd licht aan den Hattem prueri/iju van une jaai, zvuuci uc uij„uu- i voet gewond. Van Agterop, die in dere voorwaarde van terugbetaling van het woont, was sedert drie maanden gehuwa- geld. I 21

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2