De groote manoeuvres begonnen mêéêujsès&m LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 22 September 1937 Zestienduizend man in het veld VRAGENRUBRIEK GEMENGD NIEUWS Opmarsch naar den IJssel. (Van onzen deskundigen medewerker) Nederland telt onder zijn jonge bewoners een aantal zeer eigenaardige wezens eigenaardig vooral omdat zij de gave blij ken te bezitten, in zeer korten tijd te ver anderen. Zij veranderen niet als een blad aan den boom, doch meer gelijk de jonge man die anders loopt, anders denkt, althans anders denkt te denken en zich andere manleren heeft laten aanmeten, omdat hij gisteren nog een gewone jongste bediende was, een van de dertien uit het dozijn, en vandaag met een meisje-van-even-achttien naar een café is geweest, waar hij niet wist hoe hij kijken moest. Dat eigenaardige wezen is de jongeman, die de mededeeling heeft ontvangen dar liij zijn plicht voor het vaderland moet gaan vervullen en naar een garnizoens plaats is gereisd, waar hl) leert hoe hij puttees moet winden en recht onder zijn muts moet staan. En nu totaal veran derd is. Het is moeilijk om precies en volledig te omschrijven, waarom en waarin de Neder- landsche mlltair verschilt van den Jonge man, die een week geleden zijn eindexamen Mulo deed of op een kantoorkruk den Ne- derlandschen handel in stand hielp hou den, Doch het feit kan niet ontkend wor den. Hij heeft brainie gekregen of heeft een onverschillig air aangenomen (hetgeen u kunt concludeeren uit de manier, waarop hij zijn kepi draagt)zijn saamhoorig- heidsgevoel is plotseling gegroeid; hij doet luidruchtiger; hij vindt nieuwe manieren om zijn moe lichaam ln volstrekte ont spanning uit te strekken; als hij vroeger geen honderd meter aflegde zonder op zijn fiets te springen, ziet hij nu kans om een geheelen avond te drentelen en te slente ren; hy is propagandist van volkszang, al thans van gemeenschappelijk zingen ge worden. Hij sputtert graag tegen, wan neer hij denkt nog lang niet aan de beurt te zijn om voor den tweeden keer op Zon dag wacht te kloppen, maar valt met ple zier ln voor een kameraad, die thuis den verjaardag van zijn meisje wil vieren; hij zal niet gauw vertellen dat hij den dienst prettig vindt, maar sjouwt daarom niet minder hard tijdens een veldoefening op een hobbelige hei; hij zal er zich op beroe men, dat hij een zacht lijntje heeft weten te veroveren, doch neemt vrijwillig deel aan afstandsmarschenhij heeft een feestdag, wanneer 'n onbeteekenend licha melijk euvel hem twee dagen vrij-van- dienst bezorgt en neemt onderweg de hieele uitrusting van een sectie-genoot over, als deze na drie uur marCheeren niet tegen de hitte van een uitzonderlijken Neder- landschen zomerdag op kan. De samenstelling der partijen. Vele van deze jongemannen zijn thans vereenigd in Gelderland en Overijsel, waar de jaarlijks weerkeerende strijd tusschen Blauw en Rood is ontbrand. U weet dat het in ons leger altijd gaat om Blauw en Rood; dat vindt u terug bij iedere oefening, dat leest u in elke veronderstelling en in elk bevel: ,.De roode partij is opgerukt en heeft stelling genomen in de lijnenz" Rood is altijd vijand en wij zijn altijd Blauw welk feit in geen enkel verband staat met den roem van de Nederlandsche jenever. De bovenbedoelde jongemannen zijn dus ook nu verdeeld over Blauw en Rood; twaalfduizend man en duizend paar den zijn aan Blauw toegewezen, aangevoerd door generaal P. W. Best, terwijl Rood de beschikking heeft over vierduizend man en duizend paarden. De twaalfduizend mili tairen en wat er bij hoort zijn vereenigd in de IV Divisie Groep, bestaande uit de VII en de VIII Divisie; voor de eerstge- noemden zijn geen troepen beschikbaar, zoodat hier alleen de staven optreden. Wanneer men denkt dat een oefenng zon der troepen eigenlijk maar een spelletje is, dan moge hier opgemerkt worden, dat ln zoo'n geval de bevelen worden gegeven alsof alle onderdeelen aanwezig zijn en dat de bevelsuitgifte een zeer voornaam onderdeel van iedere oefening is, zoo niet het voornaamste. Een officier zonder troep heeft evenveel paperassen als zijn collega, die met een sectie of een compagnie in het terrein opereert. De VIII Divisie staat werkelijk in 't veld: mannen, paarden, voertuigen, artillerie, verbindingsmiddelen, geneeskundige dienst, personeel voor aan- en afvoer, enz. Zij is samengesteld uit 12 R.I. (Regiment Infan terie), 29 R.I., 31 R.I. en 42 R.I. De vredes- regimenten 5 en 16, 7 en 20, 18 en 21 heb ben respectievelijk deize drie eenheden ge vormd. Zware taak. Met deze macht is een front gevormd van ongeveer 25 K.M. ingenomen, van Deventer tot 5 K.M. ten Z, van Hattem. Men veronderstelt dat bij het begin van de oefening de voorste troepen van Blauw (12 R.I. uit Groningen) den IJsel reeds bereikt hebben; de hoofdmacht brengt den nacht door ln Epe (29 R.I.), Nunspeet (31 R.I.) en Elburg (42 R.I.). Op den eer sten oefeningsdag moeten de troepen den Usel oversteken; vandaar dat 12 R.I. naar voren la gegaan, om bij deze rivier een oogje in het zeil te houden. De Blauwe hoepen hebben namelijk tot taak, op te marcheeren in Oostelijke richting naar het Twentekanaal; het overschrijden van den IJsel is dan de eerste moeilijke hindernis; bet overtrekken van een rivier, terwijl de vijand in de lucht zwerft, is een zware enderneming. (Er staat tegenover dat wij in zoo'n natuurlijke hindernis in werke lijkheid een machtige hulp zouden hebben bij de verdediging tegen een oprukkenden vijand). Blauw gaat dus van West naar Oost en Rood moet ons dat verhinderen. Bij de oefeningen der vorige week heeft de Lichte Brigade een hoogloopende familietwist ge had, die zij ook heeft uitgevochten, maar nu heeft zij zich eendrachtig vereenigd tot de Roode Partij, die tegen de Blauwen van leer zal trekken Dezen vinden dus tegen over zich de wielrijders, het Korps Rij dende Artillerie en de huzaren, terwijl het 25 R.I. (1 en 9 R.I. uit Assen) zich bij den Rooden Vijand heeft aangesloten. Een beetje hulp mocht Rood eigenlijk wel heb ben, want de helft van het II Regiment Huzaren doet niet mee; dat moest de ope ning van de Staten Generaal opluisteren en zal na die plechtigheid gauw een re tourtje nemen om nog één dag te kunnen meevechten. Voorbereiding. Op de bureaux is maandenlang gewerkt aan deze manoeuvres; de Nederlandsche Spoorwegen hadden extra-werk met twin tig dito treinen, om de troepen naar de legeringsplaatsen voor den eersten nacht te brengen en op den vooravond wordt er ergens in een kelderachtig vertrek van een hotel naar een stafofficier geluisterd door een deel der Nederlandsche élite (waar mede bescheidenlijk de persmenschen be doeld zijn), aangezien deze schrijvende volksvertegenwoordigers willen weten wat er den volgenden dag gaat gebeuren maar dat is alles slechts voorbereiding. Waar het om gaat, dat is het werk, dat gisteren reeds in alle vroegte begon (nadat de nacht door velen wakend was doorge bracht, vooral door de officieren, die sta pels papieren met orders krijgen en allerlei maatregelen moeten nemen). De nacht is ook dankbaar gebruikt door de ponton niers, die alles hebben voorbereid voor den overtocht. Als wij dan ook tegen acht uur een kijkje gaan nemen aan de boorden van den IJsel bij Olst liggen daar de pon tons te dobberen. Het is nieuw materiaal, z.g. pontons Nr. 4; deze ijzeren bootjes be staan uit twee helften met waterdichte schotten, welke door middel van bouten verbonden worderv De halveering verge makkelijkt het vervoer; er kunnen er zes op een vrachtauto van anderhalve ton ver plaatst worden. Een goede aanwinst zijn de Atosbcoten, die van triplex vervaaraigc zijn; de bedoeling is, dat de infanterie zelf deze lichte bootjes bedient, zonder hulp van pontonniers dus. In de pontons liggen bossen strco om bij het in- en uitstappen glijden te voorko men en geen geraas te maken, dat de aan dacht van den vijand kan trekken. Een der bedienende manschappen beweert, dat het ook heel goed dienst kan doen voor een dutje; het moge zoo zijn, maar het is in ieder geval niet de bedoeling van de leger leiding. De booten zijn per as naar den oever vervoerd (de sporen van de wielen zijn duidelijk zichtbaar en vormen voor vijandelijke vliegers 'n mooi waarnemings- punt); in werkelijkheid worden ze vanaf den weg naar het water gedragen, waarbij iedere man een gewicht van ong. 30 Kg. te sjouwen heeft. De eerste troep gaat over. Om negen uur moet de eerste troep wor den overgezet, en de klok van negen is nog niet koud, of van den IJseldijk duikt een groepje in de uiterwaarden. Al spoedig biedt het drassige weiland het bekende gezicht van een compagnie, welke in ver spreiden vorm voorwaarts gaat hier en daar een plukje grijsgroen met geweren en mitrailleurs op het gras. Het is den jon gens niet gegund om ongehinderd de ri vier te bereiken; een vlieger van Rood na dert, duikt en vult de lucht met onheil spellend geraas. Doch daarop hebben we gerekend; geen mensch kan de zware mi trailleurs van de luchtafweer in het grien- hout naast de rivier zien. maar de vlieger constateert hun afwezigheid des te beter en neemt al gauw de vlucht voor den ko gelregen. De overtocht kan verder gaan. Blauw rukt op. En wij gaan ook verder. De bus moet op weg naar Epe en Vierhouten dikwijls lang zaam rijden, wanneer de weg net hiet hee- lemaal versperd is door vrachtauto's, ka nonnen, keukenwagens, proviandwagens., het is merkwaardig, zooveel auto's en voer tuigen er bij een iegeroefening noodig zijn. In de bosschen van Gort el stuiten wij op afdeelingen van 31 R. I„ dat van Nun speet in opmarsch is naar den IJsel. Op de vraag aan een soldaat, welk onderdeel dit is. wordt geantwoord door iemand die Amsterdammer schijnt te zijn: ,,'t Tweide bètèljun, eirste compie", hetgeen wij maar voor de helft hooren, omdat de Rooden ons weer vanuit de lucht gaan plagen. In een minimum van tijd is de geheele com pagnie ln den boschrand verdwenen en binnen een minuut ratelen de lichte mi trailleurs. Me bedenke hierbij, dat de mi trailleur bevestigd moet worden op een spe ciale ijzeren staaf, welke als een bajonet op een geweer is gestoken; het geweer staat op den grond en de schutter knielt, zoodat het wapen omhoog gericht is en gemakkelijk een gedeelte van de lucht kan aftasten. De patroontrommel moet dan nog opgezet worden en het wapen klaarge maakt voor vurendat alles gebeurde ln een minuut, terwijl de manschappen deze manier van schieten op luchtdoelen moesten leeren in de enkele dagen, dat zij voor herhalingsoefeningen onder de wape nen zijn. Op den Oostelijken oever van den IJsel opereerden voor Blauw het 29 R. I., dat het eerst overgetrokken was, en de IV ver- kenningsafdeeling (wielrijders). Rood. on der commando van kolonel van Voorst tot Voorst, dat in de omgeving van Rijssen, Nijverdal en Raalte gelegerd was, had als opdracht de tegenstanders bij den IJsel op te houden, en in geval van overmacht vertragend terug te trekken. In den loop (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. OPHAALDAG LEIDSCHE BROKKENHUIS. Na enkele weken van rust is het werk in het Brokkenhuis, Middelweg 30, weer her vat. Vele aanvragen komen binnen, maar: de kasten met linnengoed zijn bijna leeg, de schoenenrekken vertoonen groote gapingen en aan de rekken voor de jurken, mantels jassen en pakken hangt niet veel bruik baars meer. Het Bestuur weet niet hoe aan alle aan vragen te voldoen, want niet alleen de voorraad van bovengenoemde artikelen, doch alles roept om aanvulling, A.s. Zaterdagmiddag 25 September zul len, evenals vorige jaren, de Padvinders huis aan huis goederen afhalen, zoowel in Lei den als ln Oegstgeest. Het Eestuur doet daarom weer een be roep op allen om de goederen, die men aan het Brokkenhuis wil afstaan, tijdig gereed te zetten, opdat alle wijken vlug afgewerkt kunnen worden. F. H. SOBELS, Voorzitter, S. KOERTBOUMAN, Secretaresse. W. v. d. W. te A. U moet u inderdaad eerst wenden tot hst parochiaal armbe stuur. Als bhjkt. dat aan uw verzoek tot hulpverleening niet is voldaan, zal het burgerlijk armbestuur ondersteuning kun nen verleenen. H. P. V. te L. In het algemeen is niet op te geven, welke dioloma's gevraagd wor den om in aanmerking te komen voor ambtenaar bij een ministerie. Dit hangt geheel af van den aard der functie, die vervuld moet worden. Ge kunt uw ver zoek richten tot den Minister. Een verzoek schrift voor een betrekking, waaraan een bezoldiging van niet meer dan duizend gulden 's jaars is verbonden, is vrijgesteld van zegel. C K. te V. De verkoop van het huis brengt geen verandering mede. Ook tegen over den nieuwen eigenaar is u gehouden de bepalingen van het contract na te leven. M. v. d. V. te O. Alle goederen, die niet tot de gerneenschao behooren, vallen buiten het faillissement. Wel moet bewe zen kunnen worderv aan wie(n) de goe deren toebehcoren. W. de R. te K. De wettelijke bepalin gen zijn te vinden _in het Radioreglement 1930 fBeslu'i: vaivA-Mei 1930 Staatsblad 159). Toofdstuk VII van dit reglement be vat de bepalingen betreffende ontvangin- richtingen. DE WASMACHINE VRAAGT OM OVERVETTE RINSOI U heeft voor de was een modern hulpmiddel: de wasmachine, maar hierbij hoort een modern wasmiddel: Rinso. Rinso wordt speciaal be reid voor de mogelijkheden, die de wasmachine biedt En omdat Rinso „overvet" is, geeft het de volgende, grote voordelen. Ten eerste is het zo tijdrovende voorweken van de was met Rinso overbodig. Ten tweede behoeft Rinso niet te worden aangemaakt -n lost bijna onmiddellijk in laciw water op. Speciale, nieuwe oestanddelen verwijderen al hel vuil uil Uw goed, zonder dat het nodig is, het sop tot het kookpunt te verhitten. Tenslotte kan het uiterst werkzame sop verscheidene malen achtereen worden gebruikt. Zodoende wast U met een pakje Rinso voor slechts 1 2f ets. in ander half uur de volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helderwit! 7959 r 9-e (Ingez. Med.) Felle brand te Vlaardingen. Het vuur met negen stralen bestreden. Gisteravond tegen half elf is een felle brand uitgebroken in de kuiperij annex op slagplaatsen van fust, tuigen en hoepels van de N.V. Betz en van Heijst's Handel maatschappij te Vlaardingen, welk pand is gelegen aan de Vette Dordskade aldaar. Voordat de brandweer ter plaatse was, stond i het pand, dat een oppervlakte heeft van 40 x 10 M. en een hoogte van 14 M., reeds j ln lichterlaaie en sloegen de vlammen ver boven het dak uit. De brandweer, welke spoedig met volledig materiaal op de plaats van den brand aan kwam, tastte het vuur met negen stralen, zoowel aan de voorzijde als de achterzijde aan. Een onnoemelijke massa water werd ln de vlammenzee geworpen, hetgeen een ge weldigen vonkenregen, die tot ver in den omtrek zichtbaar was. ten gevolge had. Daar het pand ingebouwd staat tusschen verschillende andere perceelen, o.m. de kuiperij van de lirma van Dorp en Zonen, was het gevaar voor uitbreiding niet denk beeldig en moest de brandweer ook volle aandacht hieraan wijden. Na een uur nam de brand zienderoogen af en was het gevaar voor uitbreiding ge weken. De kuiperij ls echter totaal uitge brand. De schade welke in de duizenden guldens loopt er was voor ca. f. 5900.— voorraad wordt door verzekering op beurspolis ge dekt De firma is ook tegen bedrijfsschade verzekerd. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. van den dag kwamen de Rooden in aan raking met de Blauwe Verkenningsafdee- ling, die terug moest tot op 5 K.M. ten Oosten van den LJse!. Als wij den nacht ingaan, maakt het 31 R. I. zich gereed tot legering in Ernst, het 42 R. I. doet hetzelf de in Epe; zij zijn daar 'smiddags aange komen. De artillerie heeft de rivier ook be reikt en is in stelling gekomen, cp den Westelijken oever dus nog; voor zoover mogelijk gaat het personeel legeren ach ter de stelling, 'sNachts zal er een brug worden geslagen, alles zal overtrekken de dag van heden zal heel wat schoten en strijdgerucht hooren. De luchtdoelartilleric. Nederland is klein, ens leger is klein, maar het vertegenwoordigt toch een strijd kracht, welke geen natie te gering zal tel len. Een van de duidelijkste bewijzen dat. de Nederlandsche weermacht een niet te veronachtzamen tegenstander is, geeft het Korps Luchtdoelartillerie uit Utrecht. Een batterij ervan stond gisteren o.a. opgesteld in de buurt van Epe, en het was heel be leefd van een Rooden vlieger om het geval in werking te doen brengen, toen de pers er arriveerde. Zoo'n batterij bestaat uit drie kanonnen, een afstandmeter en het vuurleidingstoestel. Nu nadert een vlieg tuig van de tegenpartij; met den afstands meter kan het personeel den afstand op nemen; langs electrischen weg draait de meter in het vuurleidingstoestel mee. Men kijkt hier dus als 't ware eveneens in den afstandsmeter, die eenige meters verder staat. In leekentaal gesproken verloopt het proces verder aldus: de manschappen draaien aan verschillende knoppen en ra dertjes van het vuurleidingstoestel, waar door automatisch de gegevens worden ver kregen van de tempering (d.i de tijd die verloop tusschen het afgaan van het schot en het oogenblik dat het projectiel springt i, van den kaarthoek en van de elevatie (hoogte). Deze gegevens moeten bekend zijn om de vuurmonden met kans van slagen op het deel te richten, en het perfecte van de inrichting is nu, dat de kanonnen vanuit het vuurleidingstoestel gericht worden. Men draait aan dit toestel, en de stukken bewegen mee, zoodat het vliegtuig op hetzelfde oogenblik door alle drie bedreigd wordt. Alles geschiedt, zooals gezegd, langs electrischen weg. Het mate riaal wordt vervoerd op auto's en tractors; het zware geschut moest dus van den weg in het veld gebracht worden en opgesteld, de toestellen klaar gemaakt voor gebruik, alle kabels uitgelegd en ieder stuk geca moufleerd, maar toch was men in twintig minuten gereed tot vuren. In een driehoek met zijden van ongeveer 7 K.M. staan de drie batterijen, waaruit een Afdeeling be staat. in het operatieveld opgesteld. En het resultaat? Bij de laatste practl- sche schietoefeningen (op doelen welke door vliegtuigen worden gesleept) kwam 60 der projectielen terecht binnen vijf tig M. van het doel. Voor een vijandelijken vlieger boven Ne- derlandsch gebied is dat een onaangename wetenschap; want een granaat die binnen dezen afstand van een vliegtuig springt, geeft meestal den vlieger weinig kans om Ihet na te vertellen. BRAND IN EEN WOONHUIS TE UTRECHT. Vrouw ernstig gewond. Een felle brand heeft gisteren gewoed in een woonhuis boven de kunstwinkel „De Zilverkerk" in de Schoutenstraat te Utrecht. Omstreeks 12 uur had een 57-jarige be woonster, die alleen thuis was, het onge luk, een pan met vleesch, die op het vuur stond, om te werpen. In korten tijd was de keuken een vuurzee. De bewoonster trachtte met een deken het vuur te dooven, maar slaagde daar niet in en bekwam zelf vrij ernstige brandwonden, zoodat zij het huis moest ontvluchten. De brand breidde zich zeer snel over de tweede en derde verdieping uit, doch de brandweer, die spoedig ter plaatse was. slaagde erin met twee stralen op de water leiding het vuur te beperken. Het perceel brandde gedeeltelijk uit en kreeg vrij ernstige waterschade. De vrouw is naar het Stads- en Acade misch Ziekenhuis overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Hoewel zij vrij ernstige verwondingen aan het bovenlijf heeft opgeloopen is haar toestand niet le vensgevaarlijk. NEDERLANDERS IN ARPEST. Verdacht van den overval op de Spaan- sche duikboot te Brest. Eenige dagen geleden zijn in de nabij heid van de Fransch-Spaansche grens twee Nederlanders gearresteerd die zich in een auto bevonden, welke gestolen bleek te zijn. De Fransche politie meende te weten, dat beide personen het een en ander wis ten van de terroristische aanslagen in Frankrijk en den overval op een Spaan- sche duikboot te Brest. In veTband hiermede kan worden ge meld, dat een der aangehoudenen door de uolitie te Enschedé en Hengelo wordt ge zocht, De betrokkene, de 27-jarige E. de B. uit Hengelo, heeft een veertiental dagen geleden zoowel bij een garagehouder te Enschedé als te Hengelo een auto gehuurd welke hij onmiddellijk daarop in Enschede heeft verkocht. De B. heeft medegedeeld, dat hij voornemens was via Frankrijk naar Spanje te gaan om daar dienst te nemen in het leger van Franco. De Nederlandsche autoriteiten zullen de Uitlevering van de B. vragen, nadat deze zijn straf in Frankrijk heeft ondergaan. GEVAARLIJK SPEELGOED. Gistermiddag trachtte de 14-jarige scho lier J. W. K. in de ouderlijke woning aan de 3de van de Boschstraat te Den Haag, een geweer-patroon te construeeren. Hij bezigde daartoe een patroon-huls, welke hij gevuld had met een mengsel van houtskool en kalium. Als lont gebruikte hij een katoenen draad, welke in petroleum ge drenkt was. Nadat hij de lont aangestoken had, sprong de namaakpatroon uit eikaar, waar door de jongen verwondingen kreeg een duim en wijsvinger van zijn linkerhand. De geneeskundige dienst heeft hem naer het ziekenhuis c.an den Zuidwa! gebracht, waar bleek, dat de top van den linkerwijs vinger was afgerukt. DONDERDAG 23 SEPTEMBER. Hilversum I, 1875 M. AVRO.-Ultzen- dlng 8.00: Gramofoonmuziek 10.00; Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuziek 10,30: Orgelconcert 11 00: Declamatie 11.30: Het Omroeporkest 12.30 AVRO- Dansorkest 1.00: Kovacs Lajos' orkest cn soliste 1.30: Gramofoonmuziek 2.00: Declamatie 2.30: Solistenconcert en Gra mofoonmuziek 4.00: Voor zieken en thuiszittenden 4.30: Gramofoonmuziek 5.05: Voor de kinderen 5.35: Kovacs La jos' orkest en soliste 6.30: Sportpraatje 7.00: Boedapest-Trio 7.40: Engelsche toespraak 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen 8.15: Omroeporkest en solist 9.30: Radiotooneel 10.05: Reportage 10.30: AVRO-Dansorkest. (Om 11.00 Be richten ANP. en Gramofoonmuziek) 11.4012.00: Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00: Gramofoon muziek 10.15: Morgendienst 10.45: Gramofoonmuziek 11.30: Godsdienstig halfuur 12.00: Berichten 12.15: KRO- orkest en gramfoonmuziek 2.00: Hand werkles 2.55: Gramofoonmuziek 3.00: Vrouwenhalfuur 3.30: Gramofoonmuziek 3.45: Bijbellezing 4.45: Cursus voor de jeugd 5.15: Viool en piano 6.15: Gra mofoonmuziek 7.00: Berichten 7.15: Journalistiek weekoverzicht 7.45: Re portage 8.00: Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15: Declamatie 8 45: Christ. Radiokoor 9.35: Gramofoonmu ziek 10.00: Berichten ANP. 10.05: Pianovoordracht 10.45: Gymnastiekles 11.0012.00: Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.2511.45 en 12.45: Gramofoonmuziek 12.50: Troca- dero Cinema-orkest 1.352.20: Gramo foonmuziek 3.10—3.30: Puzzlepraatje 3 35: Stedelijk orkest van Bournemouth en solist 5.05: Voor de Vrouw 5.20: Henry Hall en zijn Band 6.20: Berichten 6.40: Causerie ..They came to England" 7.00: Komische dialoog 7.10: Cabaret 7.35: BBC-Variéte-orkest en solist 8.20: BBC- Symphonie-orkest en solisten 10.00: Be lichten 10.20: Kerkdienst 10.40: Het Bridgewater kwintet 11.20: Roy Fox en zijn Band 11.5012.20: Dansmuziek (Gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M, 7.10, 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.50: Derveaux- orkest en zang 2.20: Gramofoonmuziek 3.05: Zang 4.05: dito 5.05: Radio tooneel 7.23: Zang 7.35: Viool- en nianovoordracht 8.05: Zang 8.50: Het Charron-Trio 10.05: Het Omroeporkest 10.50: Gramofoonmuziek. Keulen, 456 M. 6.50 Plietzsch Marko orkest 8.50: Erich Börsehel's orkest 10.20: Volksliederenconcert 12.20: Ver- zoekprogramma 1.35: Het Rhein-Mai- nische Landesorkest 2.35: Omroep- schrammelenensemble 4.20: Omroep- Amusements-orkest 6.20: Omroeporkest en solisten 8.30: Omroeporkest -koor en solisten. 10.50—12.20: Landesorkest Gouw Baden. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50: Salonorkest 1.30: Omroepdansorkest 1.502.20: Gra mofoonmuziek 5.20: Omroeporkest 6.50: Gramofoonmuziek 8.20: Omroep orkest en Gramofoonmuziek 10.3011.20: Gramofoonmuziek 484 M.12.20: Gra- mofoonmnziek 12.50: Omroepdansorkest 1.30—2.20 en 5.20: Gramofoonmuziek 6.35: Salon-orkest 7.35: Gramofoonmu ziek 8.20: Omroepsymphonieorkest 9.20: Gramofoonmuziek 9.15: Vervolg concert 10.30—11.20: Gramofoonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O V. RADIO-CENTRALE. Donderdag 23 September. 1ste programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro. Vara, enz. 2de programma: lederen dag van 824 uur: Kro. Ncrv. enz. 3de Programma: 8.00: Keulen 10.50: Parijs R. 12.35: Brussel VI. 13.30: Brussel Fr. 14.20: Keulen 15.20: di versen 15.35: London Reg. 16.35: Keulen 17.20: Brussel Fr. 17.50: Deutschlands. 18.20: Keulen 19.20: Deutschlands. 20.20: Brussel Fr 22.20 Brussel VI. 22.35: Boedapest of div. 4de Programma: 8.00: Brussel VI. 9 20 diversen 10.35: London Reg. 12.20: Droitwich 14.20: London Reg. 15.35: Droitwich 18.20: diversen 18.40: London Reg. 19.30: Sportpraatje d. d. heer J. G. A. Janssen (journalist) 20 00: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. DOOR FEN AUTO GEGREPEN. Vanmorgen omstreeks acht uur is het dertienjarige meisje G. Zagt, wonende te Baambrugge, op den Rijksstraatweg, can 'net einde van de Lange Coupure te Baam brugge door een vrachtauto overreden en cp slag gedood. Het meisje was met haar fiets op weg naar de Mulo-school in Amsterdam. Bij de Lange Ceupure moest zij van den Rijks straatweg oversteken naar het rijwielpad, dat slechts aan een zijde van den weg loopt. Hierbij heeft zij even geweifeld en is toen overreden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11