Rusland en Japan IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 September 1937 Oorlogsvoorbereiding. RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT VEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 754. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bilt. Hoogste stand: 762.8 te Vestmanoer. Laagste stand: 746.3 te Ingo. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige Westelijke tot Noordelijken r>ind. Aanvankelijk zwaar bewolkt tot be trokken met nog kans op regenbuien. La ter opklarend. Weinig verandering in tem peratuur. BI1ITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteoro! Instituut te De Bilt Het depressiegebled dat zich Zaterdag over vrijwel het geheele waarnemingsge bied uitstrekte, verplaatste zich Oostwaarts Hedenmorgen lagen depressiekernen over Noord Scandinavië en over de Oostzee. In het Westen op den Oceaan ligt een rug van hoogedrukklng, ver in het Westen nadert een nieuwe zeer djepe depressie. De wind waalt matig tot krachtig rond de depres siekernen. In het geheele Oostelijk deel van het waarnemingsgebied is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk re gen. Alleen op het Westen van de Brilsche eilanden en in Zuid Frankrijk is de lucht opgeklaard. In Scandinavië en in het Oost- leegebied is de temperatuur boven nor maal, overigens is zij overal daar beneden. Venvacht wordt, dat in onze omge ving de wind naar Noordwest zal loopcn met meest matige kracht. Aanvankelijk wordt zwaar bewolkte tot betrokken lucht verwacht met nog kans op regen buien, vermoedelijk zal het later op klaren. De temperatuur zal weinig ver anderen. Het incident met de Spaansche diJlkboot. „La Petite Gironde" meldt, dat vannacht vijf personen, die den overval op de Spaan sche duikboot C. 2 hebben gepleegd, naar Bordeaux zijn overgebracht, waar zij aan een verhoor zijn onderworpen. Reeds thans zullen de Spanjaarden In staat van beschuldiging kunnen worden gesteld wegens geweldpleging, terwijl an dere beschuldigingen ongetwijfeld zullen volgen. Uit het door Havas ingestelde onderzoek blijkt, dat de kapitein van de C. 4 door geen enkelen officier of ander lid der be manning was vergezeld. Juan las Heras had Zaterdag te Brest den commandant van de C. 2 ontmoet. Zij waren overeenge komen, dat deze oorlogsbodem aan Franco zou worden geleverd. De bemanning nu was verdeeld, tien opvarenden waren voor den commandant en de anderen tegen hem. Drie Spaansche zeelieden, die bij de zaak betrokken zijn, zijn voortvluchtig, doch zij kunnen ieder oogenblik worden gearre steerd, daar zij niet de grens over kunnen. Bij zijn verhoor betoonde Chaix, een Fransche reserve-officier, zich zeer ont hutst. Orandin, die reeds gezocht wordt wegens een bommenkwestie, werd van nacht ook naar Bordeaux overgebracht. ENGELAND EN JAPAN'S BLOKKADE VAN CHINA. Groot-Brittannië heeft er officieel in toe gestemd, dat de Japanneezen langs de Chi- neesche kust varende Britsche schepen praaien om zich van identiteit te verge wissen. De nauwkeurige toestand heet als volgt: Groot-Brittannlë heeft in antwoord op de Japansche mededeeling van 25 Augustus verklaard, deze procedure onwettig te noe men, doch het wilde zijn wettige eischen niet staande houden op de volgende voor waarden: 1. Ingeval een Britsch oorlogsschip in de buurt zou zijn, zou verlof moeten wor den gevraagd aleer tot de inspectie van het Britsche koopvaardijschip zou kunnen worden overgegaan. 2. In geval geen Britsch oorlogsschip in de buurt zou zijn, zou het Japansche oor- logssohip de Britsche autoriteiten direct van de inspectie moeten verwittigen. Gr.- Brittannië heeft er daarenboven op aan gedrongen, dat de inspectie beperkt zou zijn tot de verificatie der scheepspapieren en behoudt zich het recht voor schadeloos stelling te eischen voor schade, welke door cenige Japansche actie zou zijn veroor zaakt. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W., 11 gr. C„ regen. Londen: Zuid, 7 gr., nevel. Berlijn: W.Z.W., 13 gr. C., zw. bewolkt. Nice: N.N.W., 14 gr. C., mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 50 gr. C. (10 gr. F.). 12 uur 's midd.: 50 gr. C. (10 gr. F.). 3 uur nam.: 52 gr. C. (11 gr. F.). BOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Dinsdag. Voorm te 3,46 uur; nam. te 4,12 uur. WATERTEMPERATUUR, 's Middags 12 uur: 15'/; gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag van 7,32 u. n.m. tot 6,13 u. v.m. MAANS- OP. EN ONDERGANG. Dinsdag: op 19 uur; onder 8,01 uur. 1TALIAANSCH TERRORIST VERDWENEN Vernomen wordt, dat de bekende Ita- llaansche terrorist Giuseppi Passoti. die te Toulouse woonde, is verdwenen. De politie had juist verdenking tegen hem opgevat, dat hij de dader, ofwel medeplichtig zou aijn aan de brandstichting in een aantal vliegtuigen, welke kortgeleden op 't vlieg veld Toussus ie Noble verbrand is. Passoti Wil een doodsvijand zijn van Tamburinl. ONFORTUINLIJKE OPSTIJGING MET STRATOSFEERBALLON. Vrijdag is in Sovjet-Rusland een lucht ballon opgestegen naar de stratosfeer, doch op een hoogte van 700 a 800 M bemerkte de bemanning, dat gas ontsnapte uit het omhulsel. De ballon begon te dalen en kwam od 4 K.M. van het punt van vertrek neer Op het oogenblik der landing werden de leden der bemanning, die geen gebruik maakten van hun valschermen, gekwetst, terwijl de gondel licht beschadigd werd. De toestand der gewonden is geenszins verontrustend. BEZORGDHEID VOOR ACTIVITEIT VAN DUITSCHE NATIONAAL-SOCIALISTEN. Harry Colmery, de commandant van het Amerikaansche legioen, heeft de Duitsche eischen inzake het recht nationaal-socialis- tische propaganda in de Vereenigde Staten te voeren, een aanranding der Amerikaan sche staatsinstellingen en een beleediging van alle Amerikaansche burgers genoemd Colmery verklaarde, dat de Vereenigde Staten geen plaats hebben voor verdeelde loyaliteit en hij vroe» een onde'zoek naar alle groepen nat ion aal-socialisten in de Ver. eenigde Staten. AUTOBUS TEGEN BOOM GEREDEN. Een autobus met oud-strijders, die naar <!e jaarvergadering van het American Le sion te New York onderweg was, is te Hartford (Connecticut) tegen een boom eereden. Dertig Inzittenden werden ten deele zwaar gewond. HEEFT NEGRIN ZICH BELEEDIGEND OVER HITLER UITGELATEN? Het politieke departement te Bern deelt het volgende mede: Het Duitsche gezantschap heeft het po litieke departement opmerkzaam gemaakt op de voor het Duitsche staatshoofd belee- d'gende woorden, die de leider van de Spaansche delegatie, Negrin, volgens het ■Journal des Nations" aan een banket van de vereeniging der bij den Volkenbond ge accrediteerde journalisten gebezigd heeft. Hondspresident Motta heeft den Bonds raad van dezen stap in kennis gesteld. De Bondsraad heeft vastgesteld dat in Zwit serland geen maatregelen tegen Negrin eonnen worden genomen, daar deze de loorrechten der Immuniteit geniet. Overigens schijnt het, dat de leider der Spaansche delegatie de gewraakte woorden hi werkelijkheid niet gesproken heeft, doch aa' zij hem door het „Journal des Nations" "o gezag van een Spaansch persagentschap den mond gelegd zijn. De Bondsraad heeft opdracht gegeven, dat terzake een onderzoek wordt Ingesteld. HERTOG VAN ALVA ANTWOORDT NEGRIN. De hertog van Alva heeft aan het secre tariaat van den Volkenbond een nota ge zonden. waarin geantwoord wordt op de rede, die Negrin Zaterdag voor de assem blee heeft gezonden. In de nota wordt o.a. verklaard, dat Franco pas nadat de Madrlleensche regee ring materiaal en troepen uit het buiten land had ontvangen, besloten heeft, bui- tenlandsche vrijwilligers aan te nemen. Tenslotte wordt in de nota verzekerd, dat de regeering van generaal Franco er nooit aan gedacht heeft, noch er ooit aan zal denken, deelen van het natinoale grond gebied af te staan, in tegenstelling met de houding der regeering te Valencia, die reeds aan sommige landen heeft voorgesteld, te hunnen behoeve den status in de Middel- landsche Zee te verbreken met schending van de contractueele verplichtingen van Spanje. (Van onzen Russischen correspondent) Ondanks de moeilijkheden, waarmede de Russische oorlogsindustrie te kampen heeft en ondanks de bres, die de bloedige ter reur in de gelederen van de opperste le gerleiding heeft geslagen, ziet de Russi sche regeering zich, door den onverbidde- iljken loop der gebeurtenissen, genoodzaakt om, op uiterst korten termijn, een reeks maatregelen door te voeren, die regelrecht tegen Japan gericht zijn. In Tokio heeft Rusland geruststellend verklaard, dat deze maatregelen slechts de verdediging van 't 'and ten goede kwamen. Maar waar ligt de grens tusschen verdediging en aanval? Toen. na den or.gelukklgen afloop van den Russisch-Japanschen oorlog in 1904—1905, de Russische politiek, ten opzichte van den Stillen Oceaan, schipbreuk had geleden, stelde Petersburg zich schadeloos, door te profiteeren van de ontbinding van China. De regeering deed dit door Buiten-Mon- golië en de Oostelijke provincie Sinkiang onder zijn invloed te brengen. Het is na tuurlijk geen toeval geweest, dat Rusland zijh invloed in deze provincies, door mid del van een verdrag, kon vastleggen te meer niet, omdat Engeland in dien tijd Tibet in zijn belangensfeer betrok. In 1910 annexeerde Japan Korea. Een Jaar later breidde Rusland de beschermende hand verder over Buiten-Mongolië en Singkiang uit, terwijl Engeland Tibet onder zijn be schermende vleugels nam. In de .iaren 1931 1933 bezette Japan Mandsjoerije waar door er een continentale Oostgrens ont stond tusschen het Land van de Rijzende Zon en het gebied, dat als Russisch pro tectoraat te beschouwen viel Deze grens al in het te verwachten conflict een groote rol spelen. Reeds is het voorspel van d!t conflict begonnen. Tijdens de reis met den Slberischen exprestrein naar Moskou, waar zij Rusland's hulp wilden inroepen voor de reorganisatie van het Mongoolsche leger, stierven de minister van oorlog, maarschalk Demld en de Mongoolsche ge neraal Dschansanschorlo tusschen de sta tions Taiga en Tomsk. De symptomen we zen onmiskenbaar op vergiftiging. In Mos kou werden de dooden door de maarschal ken Jegorow en Budjonny opgewacht, ter wijl zij met de hoogst denkbare militaire eer gecremeerd werden. •Tapan heeft evenals in Mansjoerije. een prins op het oog. Deze prins Tewang heeft reeds, als toekomstplan, rondgebazuind, dat hij een Groot-Mongoolsch rijk. aansluiten de bij het uit de overleveringen bekende rijk van Dschingis Khan. wil stichten. Bovendien worden in de Chineesche pro vincie Tsjahar. die in het Zuiden tusschen Mandsioerije en Mongolië ligt „Mongool sche" troepen, onder opperbevel van den ..Mongoolschen" generaal Li, geoefend en bewapend. Met koortsachtigen haast wordt door ae Russen een spoorlijn van Urga de hoofd stad van Mongolië, naar Tsjita, in de na bijheid van het Baikalmeer, aangelegd. Langs deze spoorlijn, tot op een afstand van 100 K.M. links en rechts, worden ver sterkingen, vliegvelden en fortificaties aan gelegd. De arbeid daarvoor staat onder toe zicht van maarschalk Blücher, die daarom zeer vaak in Urga vertoeft. Tevens worden Tsjita, Chabarowsk cn Wladiwostok, hoofdsteunpunten in den toekomstigen oorlog met Japan, met alle middelen, die de moderne fortificatlekunst kent, in staat van verdediging gebracht. Een zware hinderpaal was, tijdens den laatsten Russisch-Jaoanschen oorlog, het Baikalmeer De troepen en het oorlogsma teriaal moesten indertijd met schepen en vlotten over het meer getransporteerd worden, daar de spoorbaan, ten Zuiden er van. niet te vertrouwen was. In alle stil te hebben de Russen in de laatste Jaren een spoorlijn, ten Noorden van het meer, aangelegd. Deze zal binnenkort in gebruik genomen worden. In Wladiwostok bevinden zich voorts 200.000 man geregelde troepen, die over 1100 tanks en 1000 geveclrtswa- vliegtuigen beschikken. Ook in andere plaatsen zouden troepen samengetrokken en tanks en vliegtuigen de laatste arrl- veeren er in gedemonteerden toestand opgehoopt worden Juiste inlichtingen daarover zijn echter niet te krijgen. Deze oorlogsvoorbereidingen van Rusland doen duidelijk uitkomen van welk een groote beteekenis het Russisch-Chineesche niet-aanvalsverdrag is. Op 21 Aug. van dit jaar werd het gesloten, maar pas een week later werd het bekend gemaakt. En kele dagen na de publicatie kwam het Ja pansche dagblad „Yomiuri Shimbun'', met de onthulling, dat het verdrag drie geheime punten bevatte. Deze behelsden: weder- zijdsche steun en militaire samenwerking in Binnen- en Buiten-Mongolië, levering van krijgsmateriaal, levensmiddelen en pe troleum door Rusland aan China en de officieele erkenning van de Chineesche Communistische Partij door de Nanklng- regeering. In het begin van deze maand deelden Fransche couranten mede, dat Rusland, op grond van het gesloten ver drag, nog voor November van dit jaar, 362 gevechtsvliegtuigen. 200 tanks. 5000 paarden, 2000 wagens, 2500 motorrijwielen, 1500 tractors, 155000 geweren, 120000 gra naten en 60 millioen patronen aan China zal leveren. Daarenboven zou Rusland ook nog „vrijwilligers" en technici, bekend met alle typen wapenen, naar China zenden. De helft van den prijs voor het geleverde krijgsmateriaal heeft.China, in goud, bij de Russische Staatsbank gedeponeerd. Rus land krijgt daarvoor in de plaats een aan val concessies in Noord-China en toegang tot de Chineesche markten, waar de Ja pansche waren door Russische vervangen moeten worden. Men weet het: Rusland stelt ook pogin- "en in het werk om toenadering tot Ame rika te bewerkstelligen. Daarom is het van ^elang. eens na te eaan, wat de gevolgen 'iin van het op 9 Juli J.I. door dr. Kung, in Washington, afgesloten financiële verdrag tusschen China en Amerika. Wanneer de ocrlog tusschen China en Japan lang duurt, dan zal de buitenlandsche valuta reserve van de Centrale Bank te Nanking, vroeg of laat, ultgemit raken In dat ge val is China gedwongen den enormen zil- vervoorraad te evort-ëm ^oWens 't ver drag met de U. S. A. wordt voor elke hoe veelheid zilver, die China in dat geval te 'mop aanbiedt, na de noodige onderhande lingen. een vaste priis beoaald. Daardoor heeft 'China geen speculatieve zilverma- nupilaties van Amerika te vreezen. Dr. Chao-Ting-C'M, d>e werkzaam is bij het in stituut, voor Faclficoolit.iek te Washington heeft reeds verklaard dat. tengevolge van leze overeenkomst China den oorlog tegen Tapan ongestoord kan financieren. Het is bekend: .oorlog betee.kent geld, geld en no" eens geld. De hulp van Amerika, zelfs al vvordt deze alleen maar op financieel ge bied geboden, zal toch een gewichtige fac tor zijn in het conflict ChinaJapan. De samenwerking van Rusland, China en de Vereenigde Staten zou, naar mensche- lijke berekening, een dam moeten zijn tegen de ongebreidelde expansiepolitiek van Ja- oan, tenminste wanneer Rusland en Chfcia innerlijk zoo sterk zijn, dat zij tegen on berekenbare verrassingen gewapend zijn. De Moscousche terreurpolitiek van den laatsten tijd doet er aan twijfelen of Rus land de vuurproef, een oorlog met Japan, zou doorstaan. Evenals in 1904 en 1914 drijft een onaf wendbaar noodlot Rusland in een nieuw oorlogsavontuur. Op 5 Sept. hebben Rus sische oorlogsschepen in den mond van de :ivler Tschumenula de 150-ton metende Japansche boot „Osaka Maru", met een oemanning van 17 koppen en n.b. bewa- oend overvallen. Voorts is in Russische territoriale wateren beslag gelegd op 26 Japansche visschersbooten. Wat dit zeg gen wil? Dat het steekspel, dat den groo- cen. meedoogenloozen oorlog pleegt in te uiden, in vollen gang is KARL TIANDER. (Nadruk Verboden). ONGEREGELDHEDEN TE ALGIERS. De „Matin" meldt uit Algiers, dat het gisterochtend tot een botsing is gekomen tusschen een 200-tal leden der Arabische volkspartij, die, ondanks het verbod van den prefect, toch een betooging wilden houden, en de politie. De commissaris van politie en een tiental agenten werden ge wond. Dertig inheemschen werden licht gewond. Tien betoogers zijn gearresteerd. BRITSCHE EN FRANSCHE VLOOTBE- VELHEBBERS GAAN NIET IN OP JAPANSCHE WAARSCHUWING. ..De Britsche admiraal Little en de Fran sche admiraal ie Bigot hebben categorisch geweigerd te voldoen aan het verzoek van Hasegawa hun oorlogsschepen stroomop waarts van Nanking te verplaatsen, in ver band met de omstandigheid, dat de Chi neesche hoofdstad dreigt te wordep ge bombardeerd. HAAGSCHE RECHTBANK. De ópkooper N. A. te Alphen. verzoekt ons het Vrijdag gepubliceerde verslag van de zitting der Haagsche Rechtbank te rectifi- oeeren. In het verslag staat dat hij gestolen goe deren opkocht. Volgens hem is dat onjuist en heeft hij reederen 'rem zelf toebehoorende. verkocht aan een iongen uit Ter Aar en deze goede ren later weer terug gekocht. Oodam, 27 jaar, jm en P. C. Dongeimans, 28 jaar, jd. Tot de gemeente-secretarie is als vo lontair toegelaten de heer E. Zwartelé, vo lontair ter gemeentesecretarie te Rijnza- t.erwoude. W. S. te L. Als er geen testamentaire beschikking is gemaakt, erft de halfzuster de geheele nalatenschap. J. B. te L. Als bij de indiensttreding niets is overeengekomen, heeeft zijn geen recht op kostgeld. J. A. te L. Leiden. Leiderdorp. Wou- brugge, Nieuwveen, Uithoorn, Vinkeveen, Vreeland. 's-Graveland, Bussum, Naaiden. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Apolonia, dochter van C. J. Verlaan en J. P. van der Geest Maria Wilhelmlna, dochter van L. Olijer- hoek en J. M. de Jong Hendrik, zoon van J. de Jong en J. M. C. Rietdijk. Getrouwd: Th. J. van Zanten, 23 jaar jm. 'en H. Mollers, 20 jaar, jd. Th. G. BOSKOOP. Rijkstuinbouwschool. Tot den specialen cursus in tuinaanleg, verbonden aan de Rijkstuinbouwschooi al hier zijn toegelaten: J. Bakker, Haarlem; L. v. d. Erve, Capelle a. d. IJssel: mei. J. A. FietBlijham, H. Groesgen en F. Kooymans, Amsterdam; J. Mol. IJmuiden; F. Mulder. Sneek: L. Rie- mens, Leiden; W. A. Sprenger en H. Witt. Den Haag; W. v. Veen, Utrecht en A. van Yperen, Vlaardingen. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Margaretha Cornelia, d. van Guldemond en J. C. de Jong: Marinus z. v. C. Blanken en A. K. de Jong; Antonie Maria, z. van Jac. v. Drlel en C. J. de Rooy; Chrlstlaan Johan, z. v. C. de Bruin en M. J. de Wit; Bartholomeus, z. v. H. J. v. Rijn en A. v. Benten. Getrouwd: T. N. Duijnhoven 21 j. en W. P. v. d. Voort 23 j.; J. W. v. d. Eijk 26 j. en T. A. Esveld 29 jr.; J. den Hoed 25 j. en E. Verboom 24 Jr. Overleden: J. B. v. d. Bie echtgenoote van W. v. d. Tooren, 81 jr. AMSTERDAM, 20 September, De voortgezette koersafbraak op de Amerikaansche beurzen bleef, zooals ver wacht kon worden, niet zonder uitwerking op het verloop van zaken ter beurze van Amsterdam. Reeds dadelijk bij de opening bleek, dat een golf van verkooporders moest worden opgevangen. Niet alleen de Amerikaansche waarden, doch ook de lo kale fondsen waren overwegend aange boden met het gevolg, dat de koersen al- j gemeen lager kwamen te liggen en in vele gevallen aanzienlijke koersverliezen wer den geleden. De Amerikaansche shares, die den laatsten tijd meer dan eens aardig tegen schokken bestand waren en vaak boven pariteit werden verhandeld, waren thans meerendeels niet onbelangrijk be neden New-Yorksche pariteit. De affaire in deze fondsen was vrij omvangrijk en vooral de staalaandeelen werden druk ver handeld. waarbij vooral deze aandeelen het hard te verduren hadden. Op de lokale markt was het niet beter gesteld. Van de Rubberfondsen openden Amsterdam Rubbers een goede twintigtal procenten beneden het vorige slot. om daarna snel naar boven te loopen en ver volgens weer te reageeren. Sommige min der courante soorten werden enkele tien tallen procenten lager genoteerd. Op de Suikerafdeeling zakten H.V.A.'s beduidend in. Na opening beneden de vorige slotprijzen werd een benedenwaart- sche richting gevolgd. Weliswaar had na dien een klein herstel plaats, doch vervol gens viel een nieuwe reactie te consta- teeren. De incouranten zagen zich eveneens het noodige van hun koers ontgaan. Van de Industrieelen werden in het bij zonder de Philips aandeelen druk verhan deld. Na een tiental punten beneden het slot van Zaterdag te zijn ingezet, werd eenig weerstandsvermogen aan den dag gelegd, doch later kreeg het aanbod we derom de overhand. Unilevers en A.K.U. s verloren eenige procenten. Petroleumaan- deelen werden algemeen lager afgedaan. Koninklijken, die nogal aan schommelin gen onderhevig waren, kwamen tenslotte een vijftiental punten beneden het vorige peil te liggen. De Amerikaansche soorten verkeerden algemeen in reactie. De Scheepvaartpapieren hadden van aanbod te lijden en zagen zich zonder uit zondering tal van procenten ontgaan. Wel iswaar kon middenbeurs een kleine ver betering worden waargenomen, doch ver volgens kwamen opnieuw verkoopers op zetten De beleggingsmarkt had een kalm voor komen. Van de Nederlandsche staats fondsen werden de obligaties, welke tot de Oude Schuld worden gerekend, iets lager genoteerd. Vooral integralen waren aan geboden. Ook de overige lager rentendo obligatiën werden fractioneel wat lager af gedaan. De 3°/'.. obligatiën Indië waren prijshoudend. Gemeentelijke en provin ciale obligatiën waren dooreen genomen zco goed als onveranderd. Van de buiten- 'andsche soorten waren de Duitsche fond sen aangebeden Ook de Fransche papie ren lagen zwak in de markt. WISSELKOERSEN. Londen 8 98 3/8. Berlijn 72.75, Parijs 6.13, Brussel 30.52, Zwitserland 41.63, Kopenha gen 40.42V;, Stockholm 46.35, Oslo 45.15, New-York 1.813/16, Praag 6.34. Prolongatie Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 39 3/8, Crediet Sperr- marken 15, Effectensperrmarken 25, Reis marken 52'/;, Bankpapier 41 3/4. MAIKT ïiwtaiiN^^ ZOETERMEER. Loop der Bevolking. Ingekomen: A. M. C. Heppe van Ouden bosch; M. J. den Hollander van den Haag; E. L. Loeff van Berkel en P. E. H. Persoon van Papendrecht. Gevonden: een kinderhorloge met arm bandje en een kinderarmbandje. Inlichtin gen bij de pölltle. AMSTERDAM, 20 September. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 323 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 7278 cent per KG. slachtgewicht; 2e kwal. 6270 cent; 3e kwal. 5360 cent; 41 melk- of kalfkoeien f. 180240 per stuk; 116 vette kalveren: 2e kwal. 5864 cent per KG. levendgewicht; 3e kwal. 4856 cent; 102 schapen f. 1832 per stuk; 421 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 KG., 7172 cent per KG. slachtgewicht; zware varkens 6970 cent; vette varkens 67—68 cent 15 paarden f. 100170 per stuk. ROTTERDAM. 20 September. Totaal 2087, vette runderen 513, vette kalveren 188, nuchtere kalveren 9, schapen en lam meren 625. varkens 750. Prijzen per K.G vette koeien le kwal. 73 cent. 2e kwal. 65 cent. 3e kwal. 4856 cent; vette ossen 70, 64 4856 cent: vette kalveren 100, 90. 7075 cent; varkens (le vend gewicht) 58, 57, 56'cent; schapen 52, 45, 40 cent; lammeren 63. 59, 53 cent. Prijzen per stuk; le kwal. f.29, 2e kwal. f.25, 3e kwal. f.20; lammeren f.20, f.17 en f. 14. ROTTERDAM, 20 Sept. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last, gezond, boordvrij i. Stemming prijshoudend. Rogge (per 100 K G i Noord Russische 76 Ko. dis ponibel f 8.05. Canada No 2 disponibel f. 9.10. Hongaarsche 74/75 Ko. disponibel f. 8.90. La Plata 73/74 Ko. disponibel f 10.25 Gerst (per 2000 K.G.) Amerik. No 2 disponibel f. 146. Idem geladen gestoomd f. 145. Idem No. 2 gel. gestoomd f. 140. Rus sische 64/65 Ko. aangekamen f. 149'/;, stoo- mend f. 149. Karoon aangekomen f. 144. Donau 62/63 disponibel f. 146. Haver (p. 100 K.G.) La Plata Clipped 55/56 Ko. dis ponibel f. 7.10, ladend f 6.80. Mais (per 2000 K.G.)) Gele La Plata aangekomen f 144, sloomend aangekomen f. 143136. La Plata Ctnquantino aangekomen f. 149, Z.- Afrikaansche No. 2 stoomend aangekomen f. 136—132. Idem heden verw. f. 135, stoo mend f. 132. Witte Java disponibel f. 136. Mixed Benguela stoomend f. 134. Boek weit (per 100 K.G.) Poolsche Herrschafts 60/61 Sept.-/Oct. aflading f. 8.90. Poolsche 60/61 Ko. Sept./Oct. afl. f 8.60. Amerik. Ca nada Oct. tot eerste helft afl. f. 8.45. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f. 6—7. Gerst Chevalier f. 88.50. Peulvruchten (per 100 K.G Erwten, kl. groene f. 1010.50 overigen f. 89.50. Schokkers f. 13-15.50. Extra hooge kwaliteit er boven betaald. WESTLAND, 18 September. Export: Ali- eanten 19—23 c„ Em. royaal n.a„ Golden Champion 31—33 c Gros Maroc 2527 e., dubbele boonen 85 c. per bak, idem met araad 70 c. per bak, netmeloenen 1624 c. per stuk, idem 2e soort 1114 c., tomaten A 5058 c., ld. B 5358 c., C en CC door gedraaid. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3